De drie Spandau mark gevangenen van kosten 900,000 per jaar, Weer Suez-beraad in Veiligheidsraad Dr. Adams voor de opnieuw rechter Russisch aanzoek aan Marianne Zes jaar met aftrek voor De Braai Koningin en prins in Zweden Dave Beek uitgestoten Na redding een collecte Nasser bindt in t.a.v. Britse en Franse schepen Arrestatiebevel tegen Sumitro Naar verhoging lonen in de mijnindustrie DAGBLAD VOOR ZEELAND Albert Speer Rudolf Hess Baldur von Schirach Een vrouw achter het stuur..... Tien leden voor Sowjet blanco Verzoek aan Rusland tot sluiting van gevangenis Zomerjurken in New York Worosjilof gemaand door Indonesische Islamieten 's-Werelds grootste helikopter Albanees minister naar Zuid-Slavië gevlucht De verkiezingen in Tsjecho-Slowakije Mind' er zon Russische troepen beschikken overal over atoomwapens Bilateraal overleg stelt Boelganin voor Uitbreiding staking Po-vlakte 97e JAARGANG No. 22459 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v t Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl bij niet postbestell.) f 0.54. Incasso wordt berekend Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 DINSDAG 21 MEI 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie J 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge- mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties,, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. berekend. L.osse nuini»-mm mm w ww-m 3~reau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEÜZEN, Noordstraat^ 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. -r"- no. 35) Dc Egyptische douane-autori teiten hebben gisteren alle dis criminerende maatregelen ten aanzien van Britse en F ranse schepen opgeheven. Deze maat regelen werden vorig jaar we gens de Brits-Franse actie tegen Egypte, afgekondigd. Britse en Franse schepen kunnen nu weer vrijelijk Egyptische havens aandoen om goederen te laden of te lossen, zo maakte i dio-Caïro giste renavond bekend. Woensdag zullen, voor het eerst se dert de Suezcrisis in november, weer Amerikaanse oorlogsschepen het Suezkanaal passeren. Het betreft hier twee torpedobootjagers en twee transportschepen, die in zuidelijke richting door het kanaal zullen va ren. Voorts zijn gisteren voor he eerst sedert november, weer passagiers van een Brits schip, de 11.252 ton metende Caledonia, in Port Said aan wal gegaan. Russisch protest bij Egypte De correspondent te Cairo van 't Britse blad ..Daily Telegraph" meldde dat hij van bevoegde zijde heeft vernomen, dat de Sowjet- Unie, Polen en Tsjecho-Slowakije er bij Egypte tegen hebben ge protesteerd, dat de tolgelden voor de vaart door het Suezkanaal in Zwitserse franken of dollars be taald moeten worden. Russen cn Fransen bij toerbeurt voor hun rekening nemen, be staat het personeel van dc gevan genis uit elf koks, tien kelners, veertien keukenmeisjes, twee wasvrouwen en drie administra tieve employés. Oorspronkelijk bevonden zich in de gevangenis te Spandau die plaats biedt aan 350 gevangenen, ook de oud-minister van buitenlandse zaken Von Neurath, de voormalige grootad miralen Raeder en Doenitz en de oud minister van Economische zaken Walter Funk. Von Neurath. Raeder en Funk zijn om gezondheidsredenen vrijgelaten. Doenitz kwam op vrije voeten, nadat hij zijn straf van tien jaar volledig had uitgezeten. Geallieerde functionarissen in Ber lijn en Bonn hebben op dc vraag of zij het bericht konden bevestigen van het voornemen van de westelijke mo gendheden om sluiting van de gevan genis te Spandau voor te stellen, ge zegd, niets hiervan af te weten. Een vrouw aan het stuur is een publiek gevaar, plegen vrouwenhaters te zeggen. De heer Debedan uit Limoges zal bitter betreuren, dat hij deze stelling altijd heeft bestreden. Zijn auto werd tijdens een behendigheidsproef, „bestuurd" door zijn echtgenote. Mevrouw Debedan verloor de controle over de wage# en nadat deze enkele spectaculaire buitelin gen had gemaakt, reed de auto een van de toeschouwers aan. En die ene toeschouwer, die met ernstige verwondingen in het ziekenhuis moest worden opgenomen was.... mijnheer De bedan. Tien leden van de Veiligheids raad hebben zich gisteren ver enigd met het Franse voorstel om tot een nieuw debat over de kwestie van het Suezkanaal te komen. De Sowjet-Unie ont hield zich van stemming. Het was de Franse minister van buitenlandse zaken, Pineau, die aan drong op heropening van de onder handelingen tussen de Kanaalgebrui kers en Egypte om zo spoedig moge lijk te komen tot een oplossing, die in overeenstemming is met de con clusies van de Veiligheidsraad. ..Frankrijk vraagt slechts van u trouw te blijven aan uw eerder ge nomen besluit", aldus Pineau, De raad werd het in oktober van het vorige jaar met algemene stemmen eens over zes vereisten voor een op lossing van de kwestie. De voornaam ste daarvan was, dat het kanaal wordt IN DE HAVEN van Tanger zijn twee Spaanse motorboten na ontploffin gen gezonken. In de boten waren la dingen ontplofbare stoffen aange bracht. Een persoon kwam om het leven, drie mensen werden gewond. BOVEN OSAKA, in west-Japan, is gisteren radio-activiteit in de neer slag geconstateerd. Het percentage radio-activiteit was zeer gering. DE STAKING in de steenkolenmijnen in de Borinage in België is afgelo pen. Slechts in één mijn is gisteren het werk niet hervat. MINISTER Suurhoff heeft zich schrif telijk gewend tot de organisaties van algemene ziekenfondsen en de maat schappij tot bevordering der tand heelkunde, in welk schrijven hij aan- «luïv ai"kitrage in het tandartsen- conflict. TE OXFORD is de bekende vertaler van Euripides en andere klassieken, Murray, op 91-jarige leeftijd overleden. SINDS enige tijd wordt van gedach ten gewisseld over de mogelijkheid van een officieel bezoek van koningin rJS? tb en prins Philip van Groot- nari=510 \an de Ver' Staten en Ca- nomen beslissinS is nog niet ge- RASTAD7 in West-Duitsland is een Amerikaans legervliegtuig een -,.. er Havilland neergestort, vier inzittenden zijn om het leven Dc Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk zullen de Sovjet.Unie voorstellen, de gevangenis te Spandau, bij Berlijn, waar de voornaamste Duitse oorlogsmisdadigers verblijven, te sluiten, omdat de bewaking en de verzorging van de nog overgebleven drie gevangenen te kostbaar zijn. Deze kosten bedragen 900.000 mark per jaar, dat is «10.000,- Volgens een Westelijke woordvoer der zou de 63-jarige Rudolf Hess, die I eens plaatsvervanger van Hitler was, I naar een krankzinnigengesticht kun nen worden overgebracht, terwijl I men de voormalige jeugdleider, de i 50-jarige Baldur von Schirach, cn de oud-minister van bewapening, de 52-1 jarige Albert Speer, naar een ge- j wone gevangenis zou kunnen over-1 brengen. Hess is tot levenslang en de twee anderen tot twintig jaar ge vangenisstraf veroordeeld. vrijgehouden van de binnenlandse po litiek' van welk land ook. Pineau ontkende, dat de binnenland se toestand van zijn land de aanlei ding zou zijn geweest tot het brengen van dc Suezkwestie in de Veiligheids raad. Hij stelde, dat het duidelijk was, nat F,gypte van plan was de conven tie van 1888 naar eigen believen te interpreteren. Als belanghebbende partij is Egypte ter vergadering ver tegenwoordigd door Omar Loufti, die betoogde, dat zijn land zich volkomen aan de regels van het spel hield, doch nat Frankrijk het betreurde, dat het de Suezkwestie niet met geweld had kunnen oplossen. Kokskelners en keuken meisjes Behalve de militaire bewaking, welke de Amerikanen, Britten, Gisterenmiddag zijn H.M. Koningin Juliana en prins Bernhard behouden geland op het militaire vliegveld Kal- linge bij Karlskrona. De aankomst op het vliegveld verliep zonder ceremo nieel, aangezien H.M. de wens had ge uit incognito op Zweeds gebied te arriveren. Vanaf het vliegveld begaf zij zich naar de rede te Karlskrona, waar zij aan boord ging van De Zeven Provinciën, die koningin en prins naar Stockholm zal brengen, waar het of ficiële staatsiebezoek begint. Het bestuur van het Amerikaanse vakverbond AFL-CIO heeft de voorzitter van de „Tramsters" (de Amerikaanse vakbond van ver- voerspersonel) schuldig verklaard aan „het op eon schaamteloze ma nier handeldrijven met gelden van zijn vakbond". De voorzitter van de AFL-CIO, George Meany. heeft meegedeeld, dat Dave Beck uit het bestuur van het vakverbond ALF-CIO is ge stoten. De „beweging voor de onafhanke lijkheid van Turkestan", waarin voor aanstaande figuren uit de Masjumi en Nahdatul Ulama zitting hebben, heb ben een boodschap gericht tot presi dent Worosjilof, waarin de volledige onafhankelijkheid voor Turkestan wordt geëist. In deze boodschap, die zegt de me ning van de Indonesische Islamieten weer te geven, Wordt de Sowjet-Unie beschuldigd van onderdrukking van de Islamieten in Turkestan, die voorts tot de communistische leer worden ge dwongen. Het Zuidslavische persbureau Tan- joeg heeft meegedeeld, dat de Ara- nese minister Panayot Plyaku naar Zuid-Slavië is gevlucht in de nacht van 16 op 17 mei. Hij heeft om asiel gevraagd. Panayot Plyaku was lid van het centrale comité van de Albanese ar beiderspartij en een van de organisa toren van de nationale bevrijdingsbe weging in. Albanië, aldus deelt Tan- joeg mee. Meer dan 99 procent van het kie zerskorps in Tsjecho-Slowakije heeft in de zondag gehouden gemeenteraads verkiezingen gestemd, zo is maandag bekendgemaakt. Het aantal kiezers be draagt acht miljoen. Slechts door een ongeldige stem uit te brengen konden de kiezers la ten blijken van hun oppositie tegen ae kandidaten van de eenheidslijst van het communistische „nationale front". De volledige uitslagen moeten nog bekendgemaakt worden. Dr. John Bodkin -Adams, de 58-jarige huisarts te Eastbour ne, die vorige maand voor de Londense rechtbank Old Bailey werd vrijgesproken van een aan klacht van moord op een van zijn patiënten, een zekere me vrouw Morrell, is gisteren voor de rechtbank te Eastbourne ver schenen om zich te verantwoor den voor de zestien gevallen van valsheid in geschrifte en overtredingen van de wet op de crematie en die op de handel in verdovende middelen, waarvan hij wordt beschuldigd. Verwacht wordt, dat de zaak twee dagen in beslag zal nemen. Er zullen 26 getuigen worden gehoord. Dr. Adams is er o.a. van beschuldigd dat hij in vier gevallen ten onrechte schriftelijk heeft verklaard, geen gel- nelijk voordeel te hebben van de c'ood van de betrokken patiënt, zulks met het doel om vergunning te ver krijgen, het stoffelijk overschot te laten cremeren. De openbare aankla ger liet weten, dat hierbij het geval van mevrouw Morrell buiten beschou- De Indonesische militaire autoriteiten hebben een arrestatiebevel uitgevaar digd tegen de oud-minister van finan ciën, prof. Sumitro Djojohadikusomo, op beschuldiging van corruptie. Sumitro was reeds verscheidene ma len door de militaire politie in Ban dung opgeroepen om over deze zaak to worden gehoord, doch hij heeft nim mer aan die oproepen gevolg gegeven. Zijn huidige verblijfplaats is niet be kend. De gekomen. Weersverwachting van het K.N. ,'°t vanavond, opgemaakt f maandagavond. 23.15 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met hier en daar wat regen of mot- regen. Matige wind tussen west en noordwest, peraturen, Een tweetal New-Yorkse modehui zen hebben hun zomercollectie 1957 getoond. Harvey Berin ktoam o.a. met een roze dansjurkje (links). Het jurkje, dat is vervaardigd van batist, heeft tussenzetsels terwijl de kraag uitloopt in een strik op beide schouwers. Luis Estevez van het huis Grenelle-Estevez ontwierp een gedistingeerde japon van pi qué met een hals van gekruiste banden terwijl de taille wordt ge markeerd door een brede, bijpas sende ceintuur. Zelfde middagtem- Verwachting van het Belgische Weerkundig Instituut: I Zwakke tot matige wind uit zuid- west tot noordwest. Bewolkt tot i betrokken. Een weinig regen van- J Uit het westen. Later opklaringen. Vandaag: zon onder 20.36 uur. Maan onder 11.58 uur. Morgen: zon op 4.37 uur. Maan op 1.27 uur. Het onafhankelijke Westduitse dagblad ,.Die Welt" meldt, dat de in Oost-Duitsland, Tsjecho- Slowakije en Hongarije geleger de Sowjetrussische troepen met atoomwapens zijn uitgerust. De correspondent van het blad te Bonn, Georg Schroeder, schrijft dat de bron, waaruit hij dit bericht heeft geput, zo be trouwbaar is, dat de juistheid ervan ontwijfelbaar vaststaat, „ongeacht of er al dan niet een tegenspraak van Sowjetrussi- sch» zjjde volgt". De premier van de Sowjet-Unie, maarschalk Boelganin, heeft in een speciale boodschap aan zijn Franse ambtgenoot, Guy Mol- let, verklaard, dat Frankrijk en de Sowjet-Unie van alle landen van het Europese vasteland het meeste belang hebben bij het behoud van de Europese veiligheid, aldus meldt radio-Moskou. Boelganin zegt verder, dat het van het grootste belang is voor de we- reldmogendheden om betrekkingen van wederzijds vertrouwen te vesti gen en gemeenschappelijk te werken om vreedzame oplossingen te vinden voor strijdvragen. Volgens maarschalk Boelganin be staat er geen tegenstelling in de hoofdbelangen tussen Frankrijk en de Sowjet-Unie. Het was te betreuren, dat ..onlangs genomen maatregelen van de Westelijke mogendheden de Europese situatie nog meer compli ceren." Het bestaan van de NAVO noemde Boelganin voor de zoveel ste keer absoluut ongerechtvaar digd. Boelganin zegt verder, dat de Rus sische regering bereid is de instelling in Europa van een inspectiezone en beperking van de bewapening voor Duitsland en naburige landen te be spreken. De Sowjet-Unie wil niet aannemen, dat Duitsland een onveranderlijke vij and van Frankrijk en de Sowjet- Unie is. De Sow jet-regering is ernstig be zorgd" over het feit, dat ..Frankrijk het besluit heeft genomen om zijn ge bied t« laten gebruiken voor de ves tiging van atoombases". Het komt de Sowjet-Unie voor, dat zij, die hun ba ses in andere landen vestigen, dit doen om ingeval van een atoomoorlog de voornaamste slag te ontlopen. Boelganin zegt. dat, indien de vreemde bases nog niet opgeheven kunnen worden, de strijdkrachten van partijen in de landen van de NAVO cn het Pact van Warschau gelijktijdig ingekrompen dienen te worden. De Sowjet-premier stelt bilate raal overleg tussen Frankrijk en de Sowjet-Unie voor. Dit zou langs diplomatieke weg kunnen geschieden. Midden-Oosten en Algiers Ten aanzien van het Midden-Oosten zegt Boelganin o.m., dat een verkla ring van leden van de Veiligheids raad zoals Frankrijk, de V.S., de Sowjet-Unie en Engeland omtrent de handhaving van de vrede in dat ge bied de vraagstukken van het Mid den-Oosten zou oplossen. Een verkla ring over het afzien van het gebruik van geweld in het Midden-Oosten zou de toestand aanzienlijk verbeteren. Naar het oordeel van de Sowj et- regering is de Egyptische verklaring van 24 augustus een goede grondslag voor de regeling van de Suezkwestie, in het belang van alle landen. Met betrekking tot Algerië zegt Boelganin, dat hoe langer Frankrijk een oplossing uitstelt, hoe meer het zal verliezen. De Sowjet-Unie hoopt op een vreedzame democratische op lossing. in overeenstemming met de geest van de tijd en waarin volledig rekening wordt gehouden met de na tionale rechten van de Algerijnse be volking. Volgens Boelganin kunnen Frank rijk en de Sowjet-Unie de weder- zijdse handelsbetrekkingen uit breiden, zonder enige beperking. De mogelijkheid van het oprichten van kamers van koophandel in Pa rijs en Moskou en het organiseren van industrietcntoonstellingen op el- kaars gebied zou overwogen moeten worden. Ook zou een vruchtbare samenwer king op het gebied van het vreed zaam gebruik van kernenergie tot stand kunnen worden gebracht. Hier toe zou een overeenkomst getekend kunnen worden. Commentaar Volgens Westelijke waarnemers is de brief een poging om Frankrijk los te weken van zijn bondgenoten. Boel ganin gebruikt de bekende argumen ten. In goed ingelichte kringen in Parijs gelooft men, dat de Franse regering ongetwijfeld de brief zorgvuldig zal bestuderen. Opvallend acht men de gematigde toon van de brief, die in schrille tegenstelling staat tot de re cente Sowjet-waarschuwingen aan Ne derland. Noorwegen, Denemarken en West-Duitsland wegens de aanleg van Amerikaanse atoombases in die lan den. wing zal worden gelaten. Dr. Adams heeft eerder verklaard, cat vele door hem ontvangen legaten in feite betalingen waren voor door hem als arts bewezen diensten. Hij wilde geen contante betaling, omdat hij in één jaar tijds 1.100 pond ster ling (11.600 gulden) inkomstenbelas ting had moeten betalen. De S-56, de grootste tot op heden in de Verenigde Staten gefabriceer de helikopter, is een tweemotorig toestel, dat werd gebouwd bij de Sikorsky-vliegtuigfabrieken te Stratford in de Amerikaanse staat Connecticut. Deze helikopter, die zowel bij de marine als bij de land macht wordt gebruikt, is houder van het wereldsnelheidsrecord voor deze toestellen, want met 36 pas sagiers aan boord komt hij tot een snelheid van bijna 250 km,per uur. Hier ziet men de S-56 op het mo ment, dat hij dicht bij het water rond Long Island komt en kring vormige golven veroorzaakt. Het Landgerecht te Madja- lengka heeft de heer M. de Braai, die terecht heeft gestaan op be schuldiging van subversieve ac tiviteit tegen de Indonesische re gering, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes jaar, met aftrek van de drie en een half jaar, welke hij reeds in preven tieve hechtenis heeft doorge bracht. Het openbaar ministerie had tien jaar geëist. Beklaagde, die het hem ten laste gelegde heeft ontkend, heeft een week ae tijd om hoger beroep tegen dit vonnis aan te tekenen. Er was voor de uitspraak nauwelijks enige publie ke belangstelling. Blijkens de overwegingen van het vonnis heeft rechter Widjono het pri mair ten laste gelegde, nl. deelnemen aan drie met name genoemde ge vechten tegen de gezagsapparaten niet bewezen geacht. Het secundair ten laste gelegde, t.w. het directe Het proces Montesi Openbare aanklager boos op pers De voorzitter van de rechtbank te Venetië, waarvoor het procés-Montesi wordt gevoerd, heeft de openbare aan klager gisteren uitgenodigd een begin te maken met zijn requisitoir. Het proces heeft thans vier maanden ge duurd. Er zijn tot nu toe ongeveer tweehonderd getuigen gehoord. Na een ongeluk en zelfmoord als doodsoorzaak te hebben uitgesloten, handhaafde de openbare aanklager de stelling, dat Wilma Montesi door een misdaad om het leven is gekomen. Op de perstribune ontstond enige opschudding toen de openbare aankla ger de journalisten ervan beschul digde, dat zij feiten hebben gecon strueerd. „Het is daarom nodig dat er een wet komt, waardoor journalisten ver plicht worden uitsluitend weer te geven wat er gebeurt en zich niet meer kunnen overgeven aan fanta sieën", aldus de openbare aanklager. De openbare aanklager verklaarde, dat uit dc tegenstrijdige verklaringen der getuigen niet met zekerheid kan worden afgeleid, dat Piccioni zich tnet het slachtoffer naar Torvaianica had begeven. steun verlenen aan en lid zijn van een tegen het wettig gezag gerichte gewapende beweging (de Darul Islam van Kartosuwirjo) achtte hij wel aan vaardbaar. De officier van justitie had 10 jaar tegen De Braai geëist, aangezien hij het primair ten laste gelegde wel be wezen achtte. Op dit punt echter oor deelde de rechter het door de verde diger aangevoerde alibi voldoende om deelname aan de drie genoemde ge vechten niet aannemelijk te achten. Zoals bekend, werd de heer De Braai eind december 1953 gearres teerd. In de gisteren te Heerlen gehouden vergadering van de Mijnindustrie- raad (MIR) heeft de Raad zich ver enigd met de principes van een rap port, dat een commissie ter verbete ring van arbeidsvoorwaarden in de mijnindustrie (ingesteld op 11 april jl.) heeft uitgebracht. Deze commissie adviseert tot toe kenning van een premie van JE 1,50 voor elke normaal verrichte onder grondse dienst. Voor elke normaal verrichte bovengrondse dienst zou deze premie f 1,- dienen te bedragen. Een evenredige verbetering voor de beambten ware eveneens aan te bren gen. Ook de boerenarbeiders in de Italiaanse provincie Mantua zijn gisteren in staking gegaan. In de Po-vlakte staakten reeds 80.000 boeren-arbeiders en in de provincie Pavia 40.000. Patrouilles van de Italiaanse politie en caribinieri bewaken de kleine boe- rencentra, waar de communistische invloed zeer groot is. In Lendinaria, Riva, Migliaro. Granzette en de pro vincie Rovigo zijn arrestaties verricht. Jn deze provincie hadden communis tische elementen met geweld trach ten te beletten, dat de boeren het noodzakelijke werk dat door de stakers voor „besmet" was verklaard voltooiden. Het Noorse passagiersschip „Skaubryn" heeft in Singapore drie overlevenden aangebracht van een Indonesische prauw, die in de Javazee was omgeslagen. De drenkelingen, die door dorst en blootstelling aan de tropische zonnehitte volkomen verzwakt waren, hadden min stens achtenveertig uur rond gedreven, zich vastklampend aan hun omgeslagen vaartuig. Zeven andere opvarenden moes ten door vermoeidheid de boot loslaten en verdronken. De 700 passagiers en de be manning van het Noorse schip hielden een collecte voor de geredde schepelingen, welke behalve kleding, een bedrag van 500 straitsdollar opbracht. De Indonesiërs zijn in Singa pore in een ziekenhuis opgeno men, om weer op krachten te komen.

de Stem | 1957 | | pagina 1