Giro-tijdrit bracht favorieten voorop Ontevreden top - biljarters bond in nieuwe Oranje-rijders fietsten tactisch in eerste rit Linnaeus trok naar Holland om zijn bruid te trouwen Outbully bij hockey wordt voor twee jaar afgeschaft Geheim eindelijk openbaar Nog vijf records voor de Nederlandse zwemsters Westdorp besloot Ronde van België voortreffelijk SECRETARIS-GENERAAL NAVO Bobet thans in rose trui |4e Klas H] Toch nog gered Granaten in de vuilnisemmers „Scout'5 maakt het goed Gerrit Voorting in eerste twee rijdagen beste Nederlander Cara boys winnen ruim van Gudok Vtijmense boys leidt Hans weer tse i>oys bleef Luctor de baas Vervangen door slag vanaf rand cirkel Toernooi in Waalwijk? 23 Mei legt de Koningin in Stockholm een krans bij zijn monument ERT Molenwa- ivondcon- werd dekkorps, P .de 3r 't con- Seen liefde )ijk 7,30 u.: De zwarte te veel wist 8 uur: In witte non n Laramie. Anastasia. uur: Mor- igh society loed in de n van een ur: In het 8 uur: Ca- uurHigh se Opera, en Paljas. KRO: 7,00 eb. en lit. 8,15 Gram. 9,40 Licht tors 10,15 Gram. plm 'eden 12.15 -inb.meded. k aan Zwe. 13,20 Dans- lradio 14,20 an het land „ieken 16,30 7,40 Beurs- Rijksdelen Surinames 18,20 Sport- n sol. 19,00 s 19,15 Uit Gram. 20,20 ol. (In de "ram.) 22,15 klas, caus. en lit. kal. AVRO: 7,00 VPRO: 7,50 Nws. 8.15 vrouw 9,15 -ram. 10,50 ,muz. 11,30 Land- en piano 13,00 13,20 Prom. -ram. 14,40 15,30 Ka- piano 16,30 reld en wij, 18,00 Nws. 18,40 Spaan- Ie 19,00 V.d. Filmpraatje v.d. strijd- inmingsbeeld Westindisch l^weden 22,35 23,15 Koer- rn. en New am. ligeunermuz r. 12,34 Pia- 13.00 Nws. 15,45 Gram. 16.30 Gram. muz. 17,45 18,30 V.d, 19,45 Gram. 21,00 Gram. 5-23,00 Nws. Gram. 13,00 Ork.conc. 17,10 Gram. 20,00 Ork. 22.55 Nws. mma 957 eroverz. ar Damas- "on. bezoek toverz. 19.30 Quizprogr. tes en rep. liberale pe- 20,00 Doeu- 15 Nws. en er de te- je eigen ug te ke- ik er wel e worden, e het niet wilde het rwijl Car- de kamer e deur uit stilstaan, recht, ik s te laten as ik er maar nu ste afbeta- hele prijs, achterwe- Ali gedul- r instapte terlingen", ilijk en he- maar ik g. Zijn we ;er dan ge- zitplaats, r ben blij, hebt voor waren in- namiddag, lutje deed. e door Mc le telefoon imelkamer niet in ge- 1UW. t vervolgd) DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 20 MEI 1957 BOSCOCHIESANUOVA, zondagavond. (Van een speciale verslaggever) De koersmeesters in de Ronde van Italië vragen zich van avond af of de tijdrit, die ze al op de tweede dag inlasten, het strijdverloop gunstig dan wel ongunstig zal beïnvloeden. Zij bui gen zich over de uitslagen en klassementen van de twee eerste rit ten die dit weekeinde werden gemaakt, en schudden aarzelend het hoofd. Aan de ene kant veroorzaakte de wedstrijdindeling tumult van ouderwets gehalte. De favorieten vochten reeds nu. Maar aan de andere kant staan veel van diezelfde favorieten na twee ritten ai stevig vooraan en het gevaar is groot, dat ze in heel het lange vervolg niet anders meer zullen doen dan de koers controleren en te heftige vechtersbazen kalmeren. het zwaarste gedeelte, 200 meter Tot teleurstelling van het vader land zijn er géén Nederlanders in de voorste rij.... De oranje-coureurs fiet sten zich zonder brokken door de eer ste rit. maar kregen in de tijdrit van zondag klappen. Overigens hoeven de koersmannen zich waarschijnlijk wat de Nederlanders betreft nog niet on gerust te maken over het uitblijven van vuurwerk. „De Giro is nog niet voorbij...." zeiden de Nederlanders vanavond vastberaden. De grote splitsing in de algemene rangschikking voltrok zich dus zon dag. De renners kregen een zware etappe voorgezet: Een tijdrit over 28 km over de uitlopers van de Ape- nijnen. Het was een rit, waarin de aliersterksten in oen slopende jacht een „directe" strijd met elkaar moes ten leveren. Alle favorieten hebben dan ook het uiterste van hun krachten gevergd. Daarom is het normaal, dat de meeste kandidaten voor de eindzege nu reeds de hoogst-geklasseerde plaatsen in nemen en dat Louison Bobet. drievou dig winnaar van de Ronde van Frank rijk. de rose leiderstrui draagt. Niet alle favorieten echter zijn er In geslaagd in deze belangrijke etappe een goede prestatie te verrichten Vooral de Belg Impanis. onze land genoot Wagtmans en de Italiaan Nen- cini verspeelden kostbare minuten op Bobet, minuten, die in de komende etappes slechts moeizaam terugge wonnen kunnen worden. Teleurstellend De verrichtingen van de Neder landse renners zijn in deze rit teleur stellend geweest. Gerrit Voorting. ook vandaag de snelste renner in Pelle- naar équipe, verloor vier minuten en Promotie 3e klasse Veerse Boys, dat na twee pro motiewedstrijden aan de kop ging, heeft gisteren tegen Woen- selse Boys niet verder kunnen komen dan een 11 gelijkspel. De ontmoeting Corn. Boys GUDOK eindigde in een over winning voor de thuisclub. Corn. Boys.Gudok 3-1 Aanvankelijk bracht de thuisclub de bezoekers danig in het nauw en na een kwartier moest de doelverdediger van de bezoekers dan ook een Corn. Boys-bal de vrije vlucht in de netten laten. Daarna ontplooide de strijd zich met wisselende kansen, maar voor mepre>iSv,men er geen doelpunten de Biirk m er, gedraaid was scoorde Verhelst ri» 'nuten 2"°' waaraan doelpunt toevoegde"1'"^ he" dtrde klimmen over een afstand van 4 kilometer. De totale afstand was dus 28 km en het hoogteverschil 986 meter. In het parkoers was een berg van de eerste categorie opge nomen, die meetelde voor het klas sement voor de Grote Bergprijs. Op het eerste, vlakke gedeelte ver richtte Baldini, de houder van het werelduurrecord, de beste prestatie. In het plaatsje Stallavena had hij een voorsprong van 20 seconden op Boni en Conterno, 22 seconden op Fornara en Defilippis, enz. Klimmers kwamen Maar Baldini behield zijn gunstige positie niet lang, want na 20 km. bjj het dorpje Cerro, was de rangschik king reeds aanmerkelijk gewijzigd, De „klimmers" waren in actie geko men en snel ontstonden belangrijke tijdsverschillen. Charlie Gaul legde het tweede ge deelte het snelst af. Voor de 20 km naar Cerro had hij precies 39 minu ten nodig en die tijd was 20 secom den. sneller dan die van Baldini. In de slotfase verdedigde Gaul zijn voorsprong met grote superioriteit. Geminiani bereikte, met een achter stand van bijna een minuut, nog de tweede plaats en Defilippis rukte op naar de derde plaats. Louison Bobet en Ercole Baldini verloren nog enkele seconden, maar de Fransman kwam desondanks op de eerste plaats in het algemeen klassement. Uitslag Etappe-uitslag: 1 Gaul, Lux. 55.04.0, 2 Geminiani, Fr. 56.01.0, 3 Defilippis, It. 56.17.0, 4 en 5 Louison Bobet, Fr. en Baldini, It. 56.19.0. 6 Poblet, Sp. 56.46.0, 7 Moser It. 56.53.0, 8 Favero, It. 56.56.0, 9 Nencini, It. 56.59.0, 10 Fornara, It. 57.08.0, 12, 12 en 13 Bar- botin, Fr., Impanis B. en Fabbri It. 57.17.0, 14 Moresi Zwit., 57.25.0, 15 Carlesi, It., 57.27.0, 34 Voorting 59.24.0, 37 Wagtmans 59.31.0, 44 Wim van Est 1.00.05, 49 Kersten 1.00.23, 50 Donker 1.00.25, 73 Nolten 1.01.36, 77 de Groot 1.01.42, 98 van de Brekel 1.03.07. Algemeen klassement: 1 Bobet Fr. 5.12,30, 2 Poblet Sp. 5.12.47, 3 Gaul, Luxemburg 5.12.57, 4 Fornara, Italië 5.13.09, 5 Baldini It. 5.13.12, 6 Fab bri It. 5.13.18, 7 Geminiani Fr. 5.13.54, 8 Defilippis It. 5.14.10, 9 Rolland Fr. 5.14.35, 10 Moser It. 5.14.46, 11 Favero It. 5.14.49, 12 Nencini It. 5.14.52, 13 Gismondi It. 5.15.02, 14 Impanis B. 5.15.10, 15 Barbotin Fr. 5.15.10, 18 Ger. rit Voorting 5.15.25, 38 Wagtmans 5.17.24, 44 van Est 5.17.58, 49 Kersten 5.18.16, 50 Donker 5.18.18, 68 Nolten 5.19.29. 71 de Groot 5.19.35, 89 van de Brekel 5.21.00 rioegenklassemcnt: In het ploegen- klassement staat Nederland na de tweede etappe op de dertiende plaats met een totaal van 171 punten. De Franse ploeg is met 61 punten als eerste geklasseerd. De stand is: Veerse Boys Woenselse Boys Corn Boys Gudok Promotie 4e klasse Halsteren, dat de promotie competitie zo goed begon heeft het gisteren bij Vlijmense Boys niet kunnen klaren. Het leed een 21 nederlaag. SCO uit Oosterhout. dat op bezoek ging bij Clinge in Zee land heeft daar de eer hoog ge houden door met een 01 zege naar huis terug te keren. vlijmense boys- halsteren 2—1 Halsteren heeft het in Vlijmen te gen de Vlijmense Boys niet kunnen klaarspelen te winnen. Vlijmen won verdiend met 2—1, nadat de rust na een spannende eerste helft met 00 was ingegaan. Vlijmense Boys zat na rust voortdurend op doel van de mannen uit Halsteren, hetgeen ook wel blijkt uit de cornerverhouding van 72. Jo v. Engelen zorgde voor Vlijmense Boys voor het eerste doel punt (10) en v. Helvoirt, de mid- voor, liet 20 aantekenen. Het Hal- sterense doel ontkwam daarna nog diverse keren ternauwernood aan doorboring. In de laatste seconde van de wedstrijd -er werd nadien niet meer afgetrapt wist de linksbuiten van Halsteren het enige doelpunt te scoren (21). CLINGE-SCO 0—1 Voor rust gaven beide ploegen een zeer snelle strijd te zien, er was open spel. De bezoekers waren technisch beter, maar dit werd teniet gedaan door de enthousiaste speelwijze van Clinge. Na rust was er ongeveer hetzelf de spelbeeld, het enige doelpunt van deze strijd viel in de 30e minuut door Jan Snoeren. Vlijmense Boys Halsteren SCO Clinge Bjj de Zeeuwse vierde klassers is gisteren nog een wedstrijd gespeeld. Op eigen terrein moest Luctor zien verdedigen tegen Hansweertse Boys. De laatste heeft echter door een 1—3 zege alle eer aan zich weten te hou den. luctor-hansweertse boys 1—2 Een vrijwel gelijk opgaande strijd, waarin beide voorhoeden een groot aantal goede kansen om zeep wisten te brengen. Voor de rust opende de rechtsbinnen van de Boys de score en de thuisclub wist daar niets te genover te stellen. Na de thee was het de linksbuiten Bertus Vermeulen van Luctor, die de balans in evenwicht bracht (11). Hierna waren de mogelijkheden voor beide ploegen weer gelijk. Het was tenslotte de middenvoor van de be zoekers, die het beslissende doelpunt scoorde (12). (Van een speciale verslaggever). VERONA, zaterdagavond. Rik van Steenbergen heeft de eerste etappe van de Giro gewonnen. En men mag bijna zeggen dat zijn zege in de orde der dingen lag, want de etappe van Milaan naar Verona was een van de vlakste van heel de ronde. Het was dus een etappe voor sprinters, met een strijd, die geheel in het teken van de snelheid stond, met onophoudelijke demarrages en explosies, soms serieus bedoeld, soms met geen ander oogmerk dan elkan ders mogelijkheden af te tasten en paraatheid op de proef te stellen. Een strijd, waarin wel het een en ander gebeurde, maar die geen groot se hoogtepunten en ook geen in drukwekkende individuele helden feiten bracht. Overal bij De Nederlanders hebben een intel ligente koers gereden. Het parool voor de ploeg was vertegenwoordigd te zijn bij alle ontsnappingen en uit looppogingen, ewi inderdaad is hier ook de hand aan gehouden. To<en ten slotte een groepje van een man of twaalf aan de haal gir\g, om met een kleine voorsprong de eindspurt te betwisten zag men daarin behalve van Steenbergen, Poblet, Rolland en Bobet ook Gerrit Voorting, die be slag legde op de zevende plaats, geen slechte prestatie in dit gezel schap. Wagtmans heeft voorzichtig ietwat gereserveerd gereden, evenals trouwens de beide andere favorieten voor de ereplaatsen in het eindklas sement, de Luxe mb ur ger Gaul en de Belg Impanis. Maar deze renners verloren, als alle andere Nederlan ders behalve Voorting, twee minu ten op de eerste twaalf van het etappeklassement. Geen pech De Nederlandse ploeg is in deze rit van pech verschoond gebleven. Niemand heeft ook maar een lek bandje gehad, wel een groot verschil met de Fransen van wie Coste we gens bandenpech, en le Ber die op hem gewacht had, met meer dan een half uur achterstand binnenkwamen. DE 45-JARIGE Argentijn José Felix Lopez is tijdens een klassements proef voor seriewagens te San Ni colas verongelukt. De stuurinrich ting van zijn auto geraakte defect, tengevolge waarvan de wagen in de berm reed. Ook een groepje Belgen leed een ge voelig tijdverlies, veroorzaakt door kabelbreuk aan de fiets van Cou- vreur. In de eerste etappe heeft de Itali aan Ronchini de strijd gestaakt. Er zijn nog 118 renners in de koers. Uitslag Van Steenbergen reed de afstand in 4 uur 16 min. en 1 sec. De verdere rangschikking was: 2 Poblet (Spanje! 3 Baffi (It.) 4 Janssens (B.) 5 Maule (It.) 6 Calvi (It.) 7 Voorting, 8 Gis mondi (It.) 9 L. Bobet (Fr.) 10 Ro land (Fr.) 11 Padovan (It.) 12 Fabbri (It.) 13 Foranra (It.) allen in de zelfde tijd als van Steenbergen. 14 Baldini (It.) 14.17.53. 15 Monti, (It.) 16 Velucchi (It.) 17 Boni (It.) 18 Ciampi (It.) 19 Grass! (It.) 20 Fa- vrero (It.) allen zelfde tijd als Bal dini. Een groep van een negental ren ners werd ex aequo 25e geklasseerd in 4 uur 17 min. 53 sec. Hierbij waren de Nederlanders Wagtmans, de Groot, van Est, van den Brekel, Donker, Kersten en Nolten. Te Manorville in de staat New York is een zevenjarige jongen die in een zeven meter diepe droge put was gevallen, na 24 uur levend uit gegraven. De Belgische staatsman, Paul Henri Spaak, die als opvolger van Lord Ismay secretaris-generaal van de NAVO is geworden, heeft in het Palais de Chaillot te Parifs officieel zijn functie aanvaard. De foto laat zien hoe de heer Spaak hier de eerste documenten onder handen neemt, welke hem zijn voorgelegd door de secretaris van zijn voor ganger, Gaston de Boisgelin. In een vergadering van de Inter national Hockey Board, welke te Londen is gehouden, is besloten het wedstrijdreglement zodanig te ver anderen, dat de outbully wordt afge schaft. Daarvoor zal een uit-slag in, de plaats komen, welke vanaf de rand van de cirkel wordt genomen. Deze revolutionaire beslissing is genomen na een voorstel van de F.I. H., waartegen vooral door de Engels sprekende landen vele bezwaren wer den gemaakt. In de landen van het Europese continent evenwel werd de laatste jaren bij wijze van proef de; ze nieuwe regel reeds toegepast bij clubwedstrijden. Zoals in Nederland ook gebeurde bij de bekerwedstrij den. De rapporten van deze landen wa ren zodanig dat de Board besloten heeft voor de komende twee jaar alle landen te verplichten deze nieu we regel te volgen en deze ook bij de internationale wedstrijden toe te passen. Als datum van ingang hier voor is het begin van het nieuwe seizoen. 1 september, gesteld. Na de periode van twee jaar zal beslist worden of de regel al dan niet van blijvende aard zal zijn. TE DUBLIN is voor de voorronde van het wereldkampioenschap voetbal de wedstrijd tussen de Ierse Vrijstaat en Engeland gespeeld. De ontmoe ting eindigde in een gelijk spel: 1-1 nadat de Ieren bij rust met 10 de leiding hadden. DE ROUTE de France voor ama teurs is gewonnen door Raymond Mastrotto van de Franse militaire ploeg. Veerse B'oys-Woenselse Boys 1.1 In een uiterst spannende wedstrijd zij m Raamsdonksveer de ountiiL I tussen Veerse Boys en Woenselse Boys broederlijk gedeeld. Dat was ook wel de juiste verhouding. Voor rust waren de Woenselse Boys nogal veel in de aanval en daaruit resul teerde een 0-1 voorsprong. Na rust had echte. Veerse Boys veel meer de touwtjes in handen en B. Joore het uit een van de aanvallen van de BO/» i-l aantekenen. Maar daar is het dan ook bij gebleven. 20 seconden op „klipgeit" Charley Laul, die in deze etappe een grote triomf behaalde. De achterstand van wout Wagtmans was 4 min. 27 sec. V? de verschillen tussen Gaul en de terCn^e Anders waren nog gro De renners moesten eerst twaalf kilometers over een goede, vlakke weg rijden. Daarna volgden 7 kilo- u'i waarin zij 420 meter m°es- khmmen. vervolgens opnieuw N ak stuk (5 km' en tenslotte De voor ingewijden bekende en reeds enkele jaren bestaande ontevredenheid onder de Nederlandse topbiljarters is tot een uitbarsting gekomen. Op 8 mei is te Eindhoven de „Nieuwe Nederlandse Biljarbond" opge richt, waarby zich reeds hebben aangesloten de ereklassers A. Jacobs, C. van Oosterhout, H. Scholte en C. de Ruyter. Deze spelers hebben dit week einde een aangetekend schreven aan de K.N.B.B. gestuurd, waarin zij meedelen per maandag 20 mei te bedanken als lid van de K.N.B.B. Waar- schijnlijka zullen ook Popeys en Harry de Ruyter toetreden. Inmiddels heeft de nieuwe Neder landse Biljart Bond (N.B.B.B.) reeds contact gezocht met de U.I.F.A.B. en heeft schriftelijk van de voorzitter de zw^m,,. enwed5trÜd tussen de Gt, uSCn .van Nederland en uroot-BnUannie in Blackpool is onbe- n PM„lee,,?dlgd- Beide Innden verza- ♦viJÏ i Punten, maar ook op de eede dag beheerste het fenomenale zwemmen van de Nederlandse meis jes liet evenement. Aan de twee wereldrecords, die Le- nie de Nijs vrijdagavond op de rug- siag op haar naam bracht, werden er op de tweede dag nog maar liefst vijf toegevoegd. Ada den Haan verbeterde de wereld- records limiettijden op de 220 yards en 200 meter schoolslag door het 220 yards nummer te winnen in 2 min. 82,6 sec. De limieten waren voor de 220 yards 2.56,4 en voor de 200 meter 2.55. De 4 x 110 yards wisselslag esta fette dames leverde niet minder dan drie wereldrecords op. Het viertal Greetje Kraan (rugslag), Ada den Haan (schoolslag), Atie Voorbij (Vlin- d,"s!ag' e" ^,ckie. Gastelaars (vrije eIl ue rI1KKU upgerlcm, uie aooI tastisrhe tWrt vtw "de aangeslotenen bij de N.N.B.B. een J. n.-4 57. Daarmee „revolutionaire drielandenbond'" toezegging gekregen, dat de N.N.B.B. niet alleen zal worden aanvaard als lid van de U.I.F.A.B. maar ook er kend zal worden als enige vertegen woordigende bond van de Nederland se biljartsport. De oprichting van de N.N.B.B. is zo lang geheim gebleven, omdat Jacobs, Scholte en de Ruyter in geschreven hadden voor het giste ren beëindigde kampioenschap van Nederland 47/2 in Leeuwarden en zij naar de mening van de N.N.B.B. hun inschrijving gestand moesten doen om „geen debacle in Leeuwar den te veroorzaken." Ontevredenheid over het nationaal en internationaal beleid van het be stuur van de K.N.B.B. is de oorzaak van de scheuring. Over het internationale beleid is men ontevreden, omdat de K.N.B.B. het vorige jaar samen met België en Duitsland uit de UIFAB is getreden en de F.I.B. heeft opgericht, die door werd zowel de limiet voor 4 x 110 yards (5.02) als die voor de 4 x 100 meter (5 min. precies) ruim verbe terd. Bovendien, en dat was de grote verrassing van deze wedstrijden, zwom Greetje Kraan, die op de r slag als eerste startte, de 110 y in 1.13.2, eveneens een nieuw rev wordt genoemd, die niet Europees is. "■fcls doeleinden heeft de N.N.B.B. zich o.m. gesteld: a. Terugkeer tot de werkelijke in ternationale bond, de UIFAB, waarbij 'i landen zijn aangesloten. B. De vrijheid tot het spelen van demonstratiepartjjen door topspelers, waarbij de organiserende instantie een nog te bepalen bedrag moet stor ten in een speciale kas van de NNBB, waaruit de kosten van internationale uitzending van de topspelers zullen worden bestreden. De N.N.B.B. heeft intussen al aan vragen uit Amsterdam, Eindhoven en Waalwijk gekregen voor het organi seren van Nederlandse kampioen schappen van de N.N.B.B. in het ko mende seizoen. DE CLUB BAHIA, kampioen van Noord-Brazilië, die op het ogenblik een toernee door Europa maakt en nog geen wedstrijd verloren had, is na een aantrekkelijke wedstrijd te gen VW gestruikeld. Bahia verloor namelijk met 32. Bij de rust was d° stand 0—0. BIJ DE NATIONALE volleybalkam pioenschappen, welke in de Ener giehal te Rotterdam zijn gehouden, hebben Boemerang uit Amsterdam bij de dames en RVC uit Rijswijk bij de heren beslag gelegd op de titels. PIERO TARUFFI, de bekende 50-ja- rige Italiaanse coureur, die de laat ste Mille Miglia won, zal niet meer in wedstrijden uitkomen. De jongeman, die in het vroe ge voorjaar van het jaar 1735 naar het zuiden reed, had reden tot fluiten en zingen op de weg, die van Zweden naar het noor den van Duitsland voerde. Zijn zeer elegante staartpruik be wees, dat hij, ondanks zijn jeugd, 'n belangrijk man moest zijn. Dat was hij ook. Had niet, kort geleden, het Wetenschap pelijk Genootschap hem naar Lapland gestuurd, om ter plaat se de geheimzinnige flora en fauna te bestuderen. 25 jaar was hij geweest en nog niet eens af gestudeerd aan de Universiteit van Upsala. En toch had hij er al lessen gegeven aan de Bota nische tuin. Het was bij die reis naar Lap land niet gebleven, verschillen de delen van Zweden waren het onderwerp van zijn speurtoch ten geweest en een schat van gegevens had de jonge onder zoeker, Carl Linnaeus, op pa pier gezet, over bloemen en planten, over vogels en andere dieren. Zelfs de volledige flora en fauna van Lapland had hij in zijn zadelkist geborgen, toen hij zijn reis naar het zuiden aan ving. Carl Linnaeus, de jonge predikants- zoon, uit het zuiden van Zweden, was op reis naar Holland en hij verheug de zich over die reis. Zijn hart ver heugde zich altijd over reizen, want op reizen zag hij vogels en kon hij zich buigen over vreemde bloemen en planten. Maar deze reis verheug de hem misschien wel het allermees te. Allereerst natuurlijk, omdat hij daarmee de h:.nd verwerven zou van de knappe dochter van dokter Mo- raeus uit Falum. Zijn aanstaande schoonvader had het nuttig en meer aristocratisch gevonden, dat zijn schoonzoon allereerst naar Holland ging om zijn doktersdiploma te ha len; Holland telde immers mee in de wetenschapswereld van die dagen. Geboren tussen de tulpen Temeer nog verheugde hij zich op zijn reis naar dat Holland, omdat hij was geboren als het ware tussen Hollandse tulpen en narcissen. Dat was geweest op de drieëntwintigste mei van het jaar 1707, in de houten kamer van de kleine pastorie in Rashult, in het zuiden van Zweden. Een prachtige lentedag, waarin de leeuweriken uitbundig zongen en de wilde zwanen al lang naar het noor den waren weggezeild. De boeren uit de omtrek hadden hun geschenken gebracht en misschien wel hun verweerde hoofd geschud over hun vreemde dominee, die meer van bloemen en bijen wist, dan van preken. Maar toch hadden ze met bewondering gekeken naar de prach- De 41ste ronde van België voor professionals is gewonnen door de Belg Pino Cerami. Hij had in het eindklassement een voorsprong van ruim een minuut op zijn landgenoot Vliegen. De laatste etappe, van Charleroi naar Brussel (257 km) werd een triomf voor Roger Molenaars. De Nederlander de Jongh werd achtste op een halve minuut, terwijl Smeets en Westdorp ex aequo 31ste werden op drie minuten en Roks 40ste. De Zundertenaar had nog twee minuten meer nodig. De voorlaatste etappe was voor de Belg Verachtert. Westdorp boekte daarin nog een voortreffelijk resul taat door beslag te leggen op de der. de plaats. Het algemeen klassement luidt: 1. Cerami (B.) 27.06.52, 2. Vliegen (B.) 27.07.55, 3. Bral (b.) 27.08.11, 4. Schils (B.) 27.08.26. 5. Taillieu (b.) 27.08.38 21. Westdorp 27.24.50, 23. de Jongh 27.25.19, 33. Roks 27.37.43, 44. Smeets 27.58.25. Zes en veertig renners beëindigden de strijd. Haan viel op de laatste dag uit. Deze maand brengt het konink- lijk paar een bezoek aan Zweden. In Stockholm zal de koningin op 23 met een krans leggen bjj het J standbeeld van de wereldberoem- de botanicus Carl Linnaeus, die jarenlang in Nederland verbleef en o.a. studeerde aan de Leidse universiteit. Het leek ons Interes- sant de figuur van Linnaeus voor onze lezers eens nader te belich ten. tige tuin, waarin de vreemdste ge wassen in volle voorjaarsbloei ston den. Het was trouwens daar, dat de wieg van de kleine Carl Linnaeus tussen de bloemen werd gezet en la ter kroop hjj er rond tussen violen en pioenen, wandelde aan de hand van zijn vader langs tulpen en lelies goudsbloemen en rozen en dan ver telde zijn vader hem, dat hij eens op reis geweest was naar dat verre land, dat Holland heette. Hij was er niet gekomen, de tijden waren te ongunstig en vijanden van Zweden hadden hun legers samengetrokken, daarom had vader Nils Linnaeus moe ten terugkeren, Maar hier, dicht bij Malmö, had hij zijn verlangen naar Holland uitgeleefd in zijn pastorie- tuin. Carl Linnaeus dacht daarover, toen hij zijn paard tot grotere spoed aan spoorde. Goed, als ze het dan zou den willen, dan zou hij voor dokter in Harderwijk gaan studeren, maar af en toe klopte hij met welgeval len op zijn kist, waar de documen ten en manuscripten geborgen waren. Hij wilde die in Holland ordenen en er proberen een uitgever te vinden Hij dacht aan Vavjö, waar hij zijn studie begonnen was, aan Lund, waar hij het leven van de wilde zwanen had bestudeerd, aan Upsala, waar hij eindelijk zich uitleven kon in de heerlijke studie over bloemen en vo gels Maar de meeste van zijn gedach ten waren toch bij het wondere rijk van de bloemen en de planten, die hij in zijn geest op een geheel eigen wijze in soorten gerangschikt had. Hij zou proberen in dat kleine Hol land, waar al zovele van zijn land genoten studeerden, zijn systeem ver der uit te werken. Spoedig geslaagd In Hamburg bleef de jonge Zweed een maand rondhangen en toen scheepte hij zich in naar Holland, waar hij in het begin juni aankwam, juist toen de eerste zomer over het bloeiende land stond. De Harderwijk- se professoren stonden verwonderd over Carl Linnaeus, die zelfs bij hen niets meer leren kon. Binnen een maand had hij zijn proefschrift ge maakt en was hij geslaagd. En toen reisde hij met een hunkering in zijn hart naar het Mekka der wetenschap naar de Leidse Universiteit. Graag had hij er willen blijven studeren, maarhoe ter wereld zou hij ooit zijn studiegeld kunnen betalen De oude historieboeken laten ons nu een ogenblik in de steek. De een noemt een Wijnhuis op de Bloem gracht, waar de eigenaar tevens tuin lieden uitbesteedde aan rijke bezit ters van zomerverblijven en andere geschriften vertellen, dat Linnaeus via de geleerde Boerhave aan een functie kwam, waar hij zich geheel aan zijn geliefde studie zou kunnen wijden. In alle geval in de herfst van datzelfde jaar werd hij aange steld als opzichter van de wereldbe roemde tuin, op de plaats, waar thans de ..Linnaeushof' zich bevindt. De rijkste tuin George Clifford, een van Amster dams burgemeesters, had geld noch moeite gespaard, die tuin tot de rijk ste van Europa te maken. Uitheem se gewassen gedijden in de kassen, prachtige vogels uit alle werelddelen vlogen rond in grote volières en exo tische bloemen geurden op overdadi ge wijze. Hier kon Linnaeus naar hartelust grasduinen met alle harts tocht, de jonge botanicus eigen. Hier schreef hjj vele van zijn boe ken, waarin hjj jjn nieuwe systeem ï.aar voren bracht, een ordening in het plantenleven volgens de geslach ten. Hier kon hij ook zjjn prachtig boek schrijven over de heerlijkheid van het landgoed „De Hartekamp". Tegeijjkertjjd studeerde hij en maak te kennis met een der grootsten van zijn tijd, de chemicus, arts en bota nicus dr. Boerhave, die ver over de grenzen door de machtigsten der aar de geconsulteerd werd. Boerhave had grote interesse in de jonge Zweed en via hem kwamen de prachtige aanbiedingen: een reis naar de West, een reis naar Zuid-Afrika, maar Lin naeus weigerde dit alles. Drie jaar en dan zou hij de hand van de Zweedse doktersdochter in de zijne mogen schuiven en hij zou zich aan die drie jaar houden. Hij schreef haar dikwijls en een van zijn vroegere studievrienden fungeerde voor postil lon d'amour. Ondanks zijn drukke werk nam hij opgewekt deel aan het Leidse studentenleven, een leven dat in die dagen wel zeer internationaal moet zijn geweest. In zijn mémoires schreef hij zelf: „Een goed en pret tig leven, het Leidse studentenleven met iedere natie weer zijn eigen hoe danigheden, de Hollanders ernstig, de Engelsen waardig, de Duitsers ge makkelijk en de Fransen galant, maar de Zweden, zo schreef hij er trots bij, „de Zweden het vrolijkst". Manuscript na manuscript ging naar de uitgever en zijn boeken werden over vele landen verkocht, natuurlijk zijn „Systema naturae", maar ook de „Bibliotheca botanica". Heimwee Maar toch had hij dikwijls heim wee naar de velden vol margrieten tegen de Zweedse heuvels en de roep van de roerdomp in het merenge bied. Toen hij bovendien nog merkte dat zijn postillon d'amour bij zijn aanstaande schoonvader konkelde en hem in een kwaad daglicht stelde, hield hij het niet langer uit. Ondanks dringende verzoeken van z'n Holland se vrienden, vertrok hij en keerde terug naar zijn vaderland, wist zelfs een tuinman van de „Harte kamp" te bewegen eveneens naar Zweden te komen, wat hem de toorn van George Clifford op de hals haal de. In Zweden werd hjj als een be roemd man ontvangen. Eerst kreeg hjj een florerende dokterspraktijk in Stockholm, werd vervolgens benoemd als hoogleraar aan de universiteit te Upsala, die tjjdens zjjn colleges groeide van 500 tot 1500 studenten. Men benoemde hem tot archiater, dat betekent lijfarts van het Konings huis, sloeg hem tot ridder en ver hief hem in de adelstand. 72 Boeken Tweeënzeventig boeken heeft hij op zijn naam staan en in vele landen van de wereld heeft men zijn stand beelden opgericht. Maar zie..., in Zweden zélf was zijn roem getaand en verkocht men na zijn dood zijn boeken en zijn kostbaar herbarium. Zo is het met zovelen gegaan, kunste naars als Vondel en Rembrandt deel den immers hetzelfde lot. Maar in alle universiteiten ter we reld bestuderen jonge mensen nog steeds de boeken, die Carl Linnaeus heeft geschreven en op de 23ste mei zal H.M. Koningin Juliana in Zweden een krans leggen aan de voet van zijn standbeeld, midden in het land, dat hij zo onmetelijk lief had. Leden van de vuilnisophaaldienst te Venlo hebben de laatste tijd reeds drie granaten, die nog geheel intact waren, opgevist uit de vuilnisbakken. Het gemeentebestuur heeft een be roep op de bevolking gedaan om der gelijke gevaarlijke voorwerpen niet meer met de vuilnisdienst mee te ge ven, maar deze te laten halen door de dienst Bescherming Bevolking. De berichten omtrent de herders hond, die in de Maasbrese bossen aan een stuk elektriciteitskabel aan een boomtak hing, en staande op de ach terpoten minstens vijf dagen zwaar moet hebben geleden, alvorens hij ontdekt en door een troepje verken ners geadopteerd werd, hebben in het gehele land reacties opgewekt, zo blijkt op het ontspanningsoord „Ons Buiten" te Venlo, waar de hond thans wordt verzorgd. Een Haagse dieren vriend zond per postwissel 5 voor „Scout", opdat men daarvoor lekkere hapjes kon kopen voor de hond, en van verschillende kanten zond men ook bijdragen in natura voor de ver zorging van het dier. De hond, die verschillende verwondingen en een zware longontsteking had opgelopen, is dank zij de goede verzorging van zijn „bazen" geheel hersteld en .maakt het thans uitstekend.

de Stem | 1957 | | pagina 3