Blonde Bram (21) redde Middelburgse Oostkerk Dinsdag viert Hulst twee priesterjubilea Zeeuwsch-Vlaamse U. T. S. HET SPOOR VAN DE VERRADER Herdenking op begraafplaats te militaire Kapelle Wijziging huurwet niet vóór 1 augustus verwezenlijkt Huisschilder bespringt als een aap de koepelkerk Oplossing voor de vraag naar (verder) geschoolde krachten DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 20 MEI 1937 Op de begraafplaats Kranslcggingen Hoogwaterstanden P. Lauwers benoemd tot directeur D AMPO Vergadering Kring Middelburg KVP „Eigen mensen Zuid'Beveland Hachelijk avonutuur Walcheren MIDDELBURG Z- Vlaanderen TERNEUZEN OOSTBURG Spoorwegongeluk bij Wenen AGENDA Vandaag Morgen RADIO Door WILLIAM L. WORDEN De 21-jarige blonde huis schilder Bram Calliber heeft zaterdagmiddag met ware mannenmoed het uit de 17e eeuw daterende fraaie bede huis, de Middelburgse Oost- kerk, een van de weinige koe pelkerken in Nederland en troetelkind van Monumenten zorg, voor een ramp behoed. De helblonde Bram, die ach ter de Oostkerk bij zijn ouders inwoont, stormde, nadat hij door een buurman was ge waarschuwd, onvervaard te gen de stellingen op, die langs de kerk, die momenteel wordt gerestaureerd, zijn opgetrok ken. Bij de lantaarn van de kerk de „top" was het droge hout van de stellingen over een niet onaanzien lijke oppervlakte in brand geraakt. Zijn moeder riep nog „Wees toch voorzichtig jongen", maar hij be dacht zich geen ogenblik, greep een lange ladder, klom over prikkel draad. bereikte zo het onderste stel linggedeelte en klauterde hoger en hoger, via ladders en balken. Zo werkte hij zich over de metershoge koepel heen; rap en behendig als een aap nam hij ook in luttele ogenblik ken de laatste steigers, die hem bij de lantaarn en de vuurhaard brach ten. De wind was hier krachtig en de lantaarn van de kerk werd reeds be stookt met een vonkenregen; Bram had niet later moeten komen. Onder hem lag Middelburg in de diepte, maar met zijn voeten trapte hij het droge stellinghout uiteen, doofde zo de grote vlammen en wiep halfverkoolde planken naar omlaag. Dit alles gebeurde razend snel om streeks half één. Bram's zusje had intussen de brandweer getelefoneerd, die tien minuten later op de onheils plaats arriveerde. Eén slang, die langs de weg. die Bram eerder was gegaan, naar boven werd geleid, was voldoende om het nog schroeiend hout geheel te doven. Van beneden af, waar een grote menigte strak naar de lantaarn staarde, leek het allemaal niet zo spectaculair. Hoogstens of er iemand hard aan een pijp trok. Maar Bram kwam net op tijd. De militaire dienst kwam in me boven" zei Bram tussendoor hoorden we, dat hij het land als sportinstructeur heeft gediend. Een zenuwachtige moeder liep na het gebeurde met vlugge passen door haar huis onder de kerk. Alle zorgen waren voor Bram. ..Je kan niet eens rustig een brandje blussen" commen tarieerde hij even rustig als lako- niek, maar intussen heeft hij het fraaie bouwsel voor ernstig letsel be hoed. De oorzaak ligt waarschijnlijk In een achteloos weggeworpen siga- retteeindje in een hoop stof op de steigers. Onmiddellijk waren op de onheils plaats aanwezig de burgemeester van Middelburg, mr. dr. N. Bolkestein, de kerkvoogden, de heren (notaris) Bat ten en Keiler, de commissaris van politie, de heer M. A. Reneman en de hoofdinspecteur, de heer C. J. Ma- lipaard. Tijdens een plechtigheid op de centrale Franse militaire begraaf- plaats te Kapelle, zijn, zaterdagmid dag de in de meidagen van 1940 in ons land gesneuvelde Franse solda ten herdacht. Vele Fransen en Hollanders waren hiertoe naar Kapelle gekomen. Onder hen was de Franse ambassadeur in ons land Baron A. de Bauverger. Ook de commissaris van de Konin gin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, was aanwezig, alsmede tal van leden van de Franse consu laire dienst in ons land. Verder wa ren ook vele Franse oudstrijders voor deze herdenking naar Kapelle. gekomen. Op de begraafplaats werd een wel komstwoord gesproken door burge meester H. G. van Suylekom van Kapelle. Hij zeide hoe de gemeente dit jaarlijkse contact bijzonder op prijs stelt en riep allen op om niet te vergeten het herdenken van hen die vielen voor de vrijheid. Ds. M. Jospin, voorzitter van het Comité du Souvenir des Francais, welke deze herdenking organiseerde, herinnerde in een toespraak op de begraafplaats aan de strijd om de vrijheid welke steeds voortduurt. Hij herinnerde aan het Hongaarse volk dat thans weer een vrijheidsstrijd voert. Kapelle waar een verversing werd aangeboden. Hier werd ook nog het woord gevoerd door burgemeester van Suylekom, die sprak over de vriendschapsbanden tussen Kapelle en Frankrijk en over de liefde waar mede de bevolking van Kapelle zorgt voor deze graven. De Franse ambassadeur antwoord de hierop en sprak er zijn voldoe ning over uit dat zovelen tijd had den genomen om deze plechtigheid bij te wonen. Daarna vertrokken allen naar „De Korenbeurs" te Goes waar een diner werd aangeboden. Hier werd nog het woord gevoerd door de Franse am bassadeur, door de commissaris van de Koningin en namens de oudstrij ders van Frankrijk. (Advertentie) Daarna vonden de kransleggingen plaats. Eerst door de Franse ambas sadeur, vervolgens door de commis saris der Koningin, namens de pro vincie Zeeland. Verder o.m. namens het Ned. Oorlogsgravencomité. na mens de Franse oudstrijders en de gemeente Kapelle. Negen kransen in totaal werden gelegd aan de voet van het monument, waarop de na men staan van de zeshonderd Fran se soldaten, die in mei 1940 in ons land zijn gesneuveld. Na de kranslegging sprak abbé R. Loiseau een gebed en na hem ge beurde dit ook door ds. Jospin. Toen trad een muzikant uit Ka pelle naar voren en blies The Last Post. Na de plechtigheid op de be graafplaats werden de genodigden ontvangen op het gemeentehuis van Zo begon de 21-jarige huisschilder zijn rush naar boven: hij zette een ladder tegen de kerk en bereikte aldus de onderste steigers. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, dinsdag 21 mei, de vol gende hoogwaterstanden; te Hans- weert om 7.56 en 20.08 uur; te Ter- neuzen om 7.30 en 19.47 uur en te Wissingen om 7.00 en 19.17 uur. De voorzitter van de Tweede Kamer heeft medegedeeld, dat de regering van oordeel is, dat de totstandkoming van de wets ontwerpen wijziging van de huurwet, regeling ter bevorde ring van de reservering van gel den voor verbetering van wo ningen (wet grootboek woning verbetering) en fiscale voorzie ningen in verband met de re servering van gelden voor ver betering van woningen niet vóór 1 augustus 1957 zal zijn te verwezenlijken. Het eindverslag van de wetsontwer pen zal namelijk niet voor vrijdag 24 mei gedrukt en rondgedeeld kunnen zijn, terwijl voorts enige ministers tengevolge van een voor woensdag 29 mei vastgestelde en bezwaarlijk uit te stellen Beneluxconferentie die dag de vergadering der Kamer niet kun nen bijwonen en er op donderdag 30 mei (Hemelvaartsdag) niet wordt vergaderd. De behandeling van de wetsontwerpen in de Tweede Kamer zal nu op dinsdag 4 juni 's middags te 13.00 uur aanvangen. De Tweede Kamervergadering van dinsdag 21 mei gaat echter normaal door. R.K.L.T.S. Den Bosch te Bergen Tot directeur van de nieuwe r.-k. Lagere Technische school te 's-Herto- genbosch is be noemd de heer P. Lauwers. De heer Lauwers, momenteel wonen de op de Halster- seweg te Bergen op Zoom, is leraar wis- en natuur kunde aan de Am bachtsschool te Bergen op Zoom. Hij is 37 jaar en behaalde zijn akte M.O. voor wis- en natuurkunde te Amsterdam. De heer Lauwers was, voordat hij in augustus 1954 op Zoom werd benoemd, en pijn weg- wrijven met verbonden aan de Nijverheidsschool te Vlissingen. Hij is geboortig uit Stampersgaten grotendeels een self-made man. Hij studeerde natuurkunde en werktuig bouwkunde en heeft verschillende ma chinistendiploma's. De nieuwe lagere technische school te 's-Hertogenbosch, die voorlopig zal worden ondergebracht in een nood gebouw, wordt aan het begin van het nieuwe cursusjaar in september in gebruik genomen. Zes weekends Op de zeer druk bezochte en geani meerde vergadering van de kring Middelburg van de K.V.P., zaterdag te Goes gehouden, werd o.m. mee gedeeld, dat in „Maris Stella" te Aardenburg deze zomer zes week ends zullen worden gehouden. Eén voor de jonge boeren, één voor de K.A.J., één voor da intellectuelen, twee vrije voor de leden van de K. V.P. en voorts één speciale dag voor de middenstand. Van het partijbestuur was een complimenteus schrijven binnen ge komen aan het adres van de kring, omdat Zeeland, voor wat het inzen den der opgaven voor de centrale leden-administratie betreft, nummer één stond. Een forum, gevormd door de le den der K.V.P.-statenfractie, kreeg heel wat vragen te verwerken. Dinsdag 21 mei a.s. zijn er in Hulst twee priesters, die hun 25-jarig jubi leum vieren. Als eerste noemen wc kapelaan Mabesone, die sinds 1952 kapelaan is van de St. Willibrordus-parochie. Kapelaan Mabesone, die een ras echte Zeeuwsch-Vlaming is werd op 30 mei 1907 te Oostburg geboren. Nadat kapelaan Mabesone in 1932 1 dwoor wijlen Mgr. P. Hopmans, Bis- schop van Breda tot priester was gewijd, werd hij aangesteld in Bel gië. Na vervolgens kapelaan geweest te zijn in Stam persgat. Chaam en Zundert kwam hij naar Hulst. In de de vijf jaar dat kapelaan Mabeso ne in deze parochie werkzaam is, heeft hij zich de sym pathie weten te verwerven van de gehele parochie. Aangezien hij o.a. geestelijk advi seur is van de K.A..B, van de r.-k. Bond van Ouden van Dagen, '.-k. Middenstands vereniging, r.-k. Boerenbond, Ho- cres komt hij in aanraking met al le lagen van de bevolking. Bovendien is hij nog als godsdienstleraar verbonden aan de sociale school van de K.A.B. Teneinde dit zilveren jubileum niet ongemerkt te laten voorbijgaan, heeft het priesterhuldigingscomité een huis aan huis-collecte georganiseerd en uit de verkregen gelden zal aan de jubilaris een geschenk worden aan geboden namens de gehele parochie. Zaterdagavond 25 mei zal er in het Sint Atoysiuspatronaat een huldi gingsbijeenkomst plaats vinden van de parochie, terwijl zondag 26 mei om 9 uur een plechtige H. Mis zal worden opgedragen uit dankbaarheid. In het Sint Aloysiuspatronaat is gele genheid tot feliciteren. In Liefdehuis De tweede priester, die zijn zilve ren jubileum viert is rector Chr. de Grauw. Rector de Grauw werd op 6 In het rapport over de wenselijkheid tot vestiging: v'an een school voor UitgebreidT(echnisch) O(nderwjjs) in Zeeuwsch-Vlaanderen, dat in de cember 1955 door de „Stichting Uitgebreid Technische School voor Zeeuwsch Vlaanderen" werd opgesteld en waarvan de voornaamste punten ongeveer een jaar geleden in ons blad werden gepubliceerd, wordt vrij uitvoerig aan dacht besteed aan de bestaande mogelijkheden voor voortgezet onderwijs in ons gewest. Voor wat het technisch onderwijs betreft, merken de samenstellers daarin op dat de toestand van het technisch onderwijs veel minder grond tot tevre denheid geeft, dan het algemeen vormend voortgezet onderwijs. In drie ge meenten zijn lagere vakscholen gevestigd, n.l. te Hulst, Terneuzen en Oost burg. De kwaliteit van deze scholen is alleszins prijzenswaardig. Haar leerlingenaantal is echter zeer ontoereikend om te kunnen voorzien in de behoeften der industrie aan goed opgeleide, streekeigen vaklieden; de ge slaagde leerlingen vloeien voor een groot deel af naar het ambacht. lagere kader voor de bedrijven kan 55 j voortkomen zoals: j tekenaars, tekenaars-constructeurs, assistent-calculators, bazen, werk- j meesters, bedrijfsassistenten, assis- Op grond van deze en vele andere j tent-opzichters, assistent-uitvoerders zeer steekhoudende motieven werd voor een voortgezette studie aan de U.T.S., waarbij de leerling in het klasse-verband met leerlingen afkom stig van de ULO-scholen en H.B.S.-en het uitgebreid technisch onderwijs met vrucht kan volgen. T oelating het stichtingsbestuur toestemming ge geven in Zeeuwsch-Vlaanderen een onderwijsinrichting te vestigen die voor een verdere technische opleiding zorgt, waardoor aan veel leerlingen die hun verdere weg in de techniek zoeken, de mogelijkheid wordt open gesteld dit zonder grote kosten en langdurige afwezigheid te bereiken, terwijl zij daardoor in de gelegenheid worden gesteld in eigen omgeving een beter-betaalde baan te vinden. Want uit het bovenvermelde rapport blijkt ook duidelijk dat de directies der fa brieken prijs stellen op een leiding gevend kader van „eigen mensen". Met grote voortvarendheid wordt aan de verdere verv. "zenlijking der plannen gewerkt. Aan de Industrie weg te Terneuzen zal een Industrie hal worden ge >ouwd die geschikt zal worden gemaakt om, althans voorlo pig, de lessen in het uitgebreid tech nisch onderwijs te kunnen geven. Er is reeds een directeur benoemd en het is de bedoeling per 1 september a.s. te beginnen. Eisen en doel In een brochure, die door de Stich ting wordt uitgegeven, kan men ken nis nemen van het doel van het Uit gebreid Technisch Onderwijs. Men heeft de vorming op het oog van jongelui uit wie na een passende voortgezette praktische opleiding, het enz. Het onderwijs is eveneens uitste kend geschikt voor a.s. patroons van kleine bedrijven, b.v. installateurs, aannemers, technische verkopers, technische inkopers en voor hen, die een technische administratieve func tie wensen te bekleden. Bovendien geeft deze opleiding een goede grondslag voor hen, die voor een Nijverheidsonderwijsakte willen verder studeren. Duur der opleiding De 3 jaar durende opleiding is ver deeld in 2 schooljaren en 1 praktijk jaar. Gedurende de eerste twee schooljaren wordt schoolonderwijs ge geven in algemene en exacte vakken, vaktheorie, vaktekenen en werk plaatsoefeningen. Per week worden 40 lessen van 50 minuten onderwijs gege ven. Na een voldoend eindexamen brengt de leerling het derde studie jaar onder toezicht van de school in het bedrijf door. Voor leerlingen die het diploma van een lagere technische school (am bachtsschool) bezitten en die de uit gebreid technische school willen be zoeken, is aan de U.T.S. een schakel klas verbonden. De duur van de opleiding van een schakelklasse bedraagt één jaar. In dit leerjaar wordt in hoofdzaak een algemeen-vormende opleiding gege ven, die een goede grondslag vormt De leerling moet bij de aanvang van de cursus de leeftijd van 15 jaar hebben bereikt. In bijzondere geval len kan van deze bepaling ontheffing worden verleend. Het zal ook mogelijk zijn tot de s-hooi te worden toegelaten zonder een examen af te leggen. Dit geldt voor de bezitters van een getuig schrift van een lagere technische school, die tevens met goed gevolg de schakelklas hebben doorlopen. Een toelatings-examen zal wel wor den vereist van kandidaten, die in het bezit zijn van een bewijs, dat zij ten minste 3 klassen van een U.L.O.- school (met wiskunde) of 2 klassen van een H.B.S. met goed gevolg heb-* ben doorlopen. Examen De brochure geeft verder een uit eenzetting der examen-eisen zowel voor de eerste klasse als voor de „schakelklasse". Voor de eerste klasse moeten de kandidaten examen afleggen in de vakken, Nederlands, Rekenen, Alge bra, Meetkunde, Natuurkunde, En gels en Duits. Voor toelating tot de schakelklasse Nederlands, Rekenen, Algebra. Meetkunde, Natuur. en Werktuigkunde. Het spreekt vanzelf dat de eisen voor de „schakelklasse" minder streng zijn dan die voor de eerste klasse. Werktuigbouwkunde Deze afdeling is speciaal bedoeld voor jongelui die later een betrek king willen bekleden als tekenaar, te kenaar-constructeur, assistent-calcu lator, werkmeester, bedrijfsassistent enz. Een uitstekende grondslag geeft de ze opleiding eveneens aan hen die later verder wensen te studeren voor een Nijverheids-onderwijsakte b.v. Nj. De afdeling elektrotechniek leidt op voor elektrotechnisch tekenaar, aspi rant electrotechnisch-opzichter, werk. meester, installateur, enz. Voor hen, die later verder wensen te studeren voor hoogspanningstech nicus, zwakstroomtechnicus, radio technicus of voor een Nijverheids-on derwijsakte (b.v. Nu), geeft deze op leiding eveneens een goede grondslag. september 1907 te Oosterhout ge boren. Na tegelijk met kapelaan Mabesone tot priester te zijn gewijd, werd hij achtereenvolgens benoemd tot kapelaan te IJzendijke, rector aan „Sint Louis" te Oudenbosch, kape laan in de parochie van de H. Ge- rardus Majella te Breda. In 1949 werd hij aangesteld tot rector van de r.-k. Liefdehuis, waar hij momenteel nog als zodanig werkzaam is. Rector de Grauw vervult vele functies. Zo is hij geestelijk leider van 't r.-k. Huwelijksbureau, geeste-- lijk adviseur van de K.A.B.O. (Ka tholieke Bond van Overheidsperso neel), godsdienstleraar aan de jon gens-u. l.o., districtsdirecteur van de Katholieke Actie afdeling vrouwen. Zijn grootste verdienste is evenwel gelegen in het verzorgen van de ont spanning voor de zieken in het Sint Lidwina Ziekenhuis. Bij alle patiën ten en oud-verpleegden zijn overbe kend de dagelijkse uitzendingen voor de radio, waar rector de Grauw te- samen met zijn collega rector C. van Bavel verzoekplaatjes afdraait. Ook het Welfare Werk en de Actie Zon nebloem neemt een aparte plaats in bij de thans „zilveren" priester. "Op de dag van het jubileum, dins dag a.s. dus zal rector de Grauw recipiëren in het Liefdehuis, terwijl de verdere dag met familie en geno digden zal worden doorgebracht. Donderdag d.a v. zal het echter feest zijn voor alle inwoners van het Lief dehuis. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat rector de Grauw nog twee broers heeft, die eveneens pries ter zijn. Een broer is n.l. rector op Bouvigne, terwijl de andere broer rector is op Onze Lieve Vrouw ter Duinen in Ossendrecht. Kloetinge De landbouwer P. Meeuwse en diens echtgenote uit Kloetinge, heb ben zaterdagavond omstreeks half zeven een hachelijk kwartier be leefd toen zij met hun personenwa gen in een sloot terecht kwamen in de Stelleweg. De heer M., die achter het stuur zat en uit de richting Goes kwam, slipte na het nemen van een bocht en kon zijn wagen niet meer op de weg houden. De auto kwam geheel ondersteboven in een nabijgelegen sloot terecht. De heer M. en zijn vrouw zaten praktisch opgesloten, omdat zij er niet in slaagden een portier te openen. Gelukkig stond er niet veel water in de sloot. Een ta kelwagen van de N.V. Louisse uit Goes was na een kwartier ter plaat se, bracht de wagen weer op het dro ge en bevrijdde het echtpaar M. zo doende ook uit zijn benarde positie. De auto liep alleen schade op aan het dak. De heer M. en zijn vrouw kwamen er met lichte kneuzingen af. Rilland ALTIJD WEER DE LUCIFERS Zaterdagmiddag ontstond brand in een klamp pakstro op de hofstede van de gebr. Oostdijk in de Volker polder. De vrijwillige brandweer was zeer spoedig ter plaatse, doch er was geen water om te blussen. De Krabbendijkse brandweer, die een nevelspuit bezit, heeft de blussing afgewerkt. Oorzaak: het spelen van kinderen met lucifers. Door de gun stige windrichting bleven schuren en woonhuis gespaard. ZOMERAVOND-CONCERT In de muziektent op het Molenwa ter werd het eerste zomeravondcon cert gegeven, dat verzorgd werd door het Middelburgs Muziekkorps, onder leiding van dc heer P .de Rooij. De belangstelling voor 't con cert was zeer gering. (Advertentie) BENOEMING De heer P. H, C. Mirck van de Rijksbelastingacademie te Rotter dam is benoemd tot inspecteur van 's Rijks belastingen met standplaats Terneuzen. DISTRICTSBIJEENKOMST. In het kader van de districtsbijeen komsten voor de katholieke jongeren zal pater Eug. van Acker zondag 26 mei in de katholieke kring een inlei ding houden over het onderwerp: ..Geloof'. Gisterenmiddag zijn bij Wenen door nog onbekende oorzaak de laatste vier rijtuigen van de expressetrein Bazel-Zurich-Wenen ontspoord. Er was een dode te betreuren en er werden 55 personen gewond; van hen de meeste kinderen zijn er 26 in het ziekenhuis opgenomen. In de vier ontspoorde wagons be vonden zich een Oostenrijkse voetbal ploeg en kinderen van een Oosten rijkse vakantiekolonie. AXEL Centrum 8 uur: Geen liefde duurt eeuwig. DE KLINGE Kinema van Dijk 7,30 u.: Achter de prikkeldraad en De zwarte panter. GOES Grand: De man die te veel wist HULST Bioscoopgebouw 8 uur: In het begin was het zonde. MIDDELBURG Electro: De witte non Schouwburg: The man from Laramie. OOSTBURG Ledel 8 uur: Anastasia. SAS VAN GENT otympia 8 uur: Mor gen zal ik huilen. TERNEUZEN Luxor 8 u.: High society VLISSINGEN Alhambra: Bloed in de zon. Luxor: In de sloppen van een wereldstad. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: In het begin was het zonde. SAS VAN GENT Olympla 8 uur: Ca- naris, de man die alles wist. TERNEUZEN Luxor 8 uur: High Society. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 20 uur: Cavalleria Rusticana en Paljas. DINSDAG, 21 MEI 1957 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengeb. en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,50 V.d. vrouw 9.35 Waterst. 9,40 Licht baken, caus. 10,00 V.d. kleuters 10,15 Gram. 10,30 Schoolradio 10,50 Gram. plm. 11,15 Staatsiebezoek aan Zweden 12,15 Pianospel 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Gram. 12,50 Staatsiebezoek aan Zwe. den 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Dans- muz. 13,50 Gram. 14,00 Schoolradio 14,20 Prom.ork. 14,30 Wij vrouwen van het land 14,40 Gevar progr. 16,00 V.d, zieken 16,30 Ziekenlof 17,00 V.d. jeugd 17,40 Beurs- ber. 17,45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Dr. D. C. Geyskes: Surinames dierenwereld. 18,00 Strijkork. 18,20 Sport- praatje 18,30 Metropole ork. en sol. 19,00 Nws. 19,10 Comm. op het nws 19,15 Uit het boek der boeken 19,30 Gram. 20,20 Concertgeb.ork., koor en sol. (In de pauze: 21,15-21,45 Act. en gram.) 22,15 Mijn dochter zit in de le klas, caus. 22,35 Gram. 22,45 Avondgeb. en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,00 Gym. 9,10* V.d. vrouw 9,15 Gram. 9,40 Morgenw. 10,00 Gram. 10,50 V.d. kleuters 11,00 Lichte muz, 11,30 Gram. 12,00 Variété-ork. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Zang en piano 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Prom. ork. 13,55 Beursber. 14,00 Gram. 14,40 Schoolradio 15,00 V.d. vrouw 15,30 Ka mertrio 16,05 Mezzo-sopr. en piano 16,30 V.d. jeugd 17,20 De dierenwereld en wij, caus. 17,30 Orgelsp. 17,50 Rep. 18,00 Nws. 18,15 Pianospel 18,30 Fototips 18,40 Spaan se muz. 18,55 Paris vous parle 19,00 V.d. kind 19,05 Disco-caus. 19,45 Filmpraatje 20,00 Nws. 20.05 Gevar.progr. v.d. strijd- kr. 21,05 Camembert, stemmingsbeeld over kaas 21,20 Cabaret 22,00 Westindisch ork. 22,15 Kon. bezoek aan Zweden 22,35 Kamerork en sol. 23,00 Nws. 23,15 Koer sen v. New York 23.16 Journ. en New York calling 23,35-23,55 Gram. BRUSSEL, 324 m. 12.00 Zigeunermuz, 12,15 Pianorec. 12,30 Weerber. 12.34 Pia- norec. (verv.) 12,55 Koersen 13,00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 Schoolradio 15,45 Gram. 16,00 Koersen 16,02 Orgelrec. 16.30 Gram. 17.00 Nws. 17,10 Roemeense muz. 17,45 Boekbespr. 18,00 V.d. jeugd 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 en 19,45 Gram. 19,50 Caus. 20.00 V.d. vrouw 21,00 Gram. 22,00 Nws. 22,11 Vioolrec. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Lichte muz. 14.45 Ork.conc. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 18,30 Discografie 19,30 Nws. 20.00 Ork. conc. 22,00 Nys. 22,10 Vrije tijd 22.55 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA DINSDAG, 21 MEI W" NTS: 20.30 Journ. en weeroveri. KRO: 20,45-22,30 De weg naar Damas cus, film NTS: 22,30-22,40 Kon. bezoek aan Zweden. FRANS BELG.: 19,00 Kunstoverz. 19,30 V.d jeugd 20,00 Act, 20,30 Quizprogr. 21,00 Sportoverz. 22,00 Enquêtes en rep. 22.30 Wereldnws. VLAAMS BELG.: 19,00 De liberale ge dachte en actie 19,30 Nws. 20,00 Docu ment. progr. 20,45 Film 22,15 Nws. en journ. 16) Ian McLees stond op. Hij zei: „In orde. Ik begrijp je en ik geloof je ook Maar waarom wil je met alie ge weld terug naar Ulu Laong?" Carter raapte zijn sigaretten en lucifers van het tafelblad op. „Ik ga terug", zei hij, „omdat ik er niet helemaal zeker van ben of een allerliefst meisje een belofte gedaan heeft of alleen maar asjeblieft heeft gezegd. Is dat soms het soort van motief, waar je naar zoekt?" McLees lachte zelfs niet. „Je bent een goede man", zei hij, „en ik zou je niet graag verliezen. Neem een extra telefoontoestel mee en plaats een verklikker op die lijn. Je zou zo veel vlugger iets te weten kunnen komen dan op een andere manier. Maar pas goed op jezelf en vergeet Fred Tucker niet. Als je hier naar hem vraagt is er altijd iemand, die de boodschap zal aannemen." In de M.G. keek Ali Carter vra gend aan voor imstructies. „We gaan naar Ulu Laong. Rijd zo hard als je kunt. Ik zal proberen wat te slapen voordat we de grote verkeersweg verlaten". Carter was in een diepe sluimer verzonken, toen een uur later Ali vol gens zijn gewoonte bruusk afremde, terwijl hij tegelijkertijd gromde: „Toean, kijk. We worden verwacht". Ze bevonden zich aan de mijlpaal, waar de zijweg afboog naar de heu vels, waarachter Ulu Laong lag. Dit maal echter was de zijweg versperd door de bekende, lelijke pantserwa gen, die met zijn neus in de richting van Ulu Laong gekeerd stond. Er naast liep luitenant Richlander heen en weer, terwijl hij bij elke stap met een korte stok tegen zijn been tikte. Aan zijr. houding was duidelijk te zien, dat hij zich ergerde en zijn gezicht stond als een donderwolk toen hij zich naar de kleine racewagen keerde. Hij zei: „Luister nu eens hier, Car ter, wat ben je wel voor een gek? Je zou veronderstellen, dat iemand die op deze zelfde weg al eens in 'n hinderlaag gevallen is, genoeg ver stand moest hebben om dat grapje niet nog een keer uit te halen". „Waar heb je het eigenlijk over?" „Ik heb je beloofd", zei Richlander, „dat ik volledig achter je zou staan als zich opnieuw moeilijkheden zou den voordoen. Maar ik mag gehangen worden als ik je ook maar iets ge zegd heb om van Kuala Lumpur naar Ulu Laong te telefoneren als een idioot om iedereen in de streek te laten weten wanneer je terug zou keren. Ik moest een normale pa trouille laten schieten om je hier op te wachten. Alie donders, je weet toch ook wel, dat de communisten van deze zijweg veel gebruik ma ken". Carter stak een sigaret op, waar bij hij met enige verbazing opmerk te, dat zijn eigen handen bijna net zo erg trilden als die van Weid, Hij zei: „Ik zou in alle kalmte je standje in ontvangst nemen. Er is echter één ding, dat het verhindert. Ik heb namelijk helemaal niet getele foneerd". „Iemand die jouw naam gebruikte belde bijna een uur geleden Ronald Heath op en iedereen, die op de lijn is aangesloten heeft het gehoord. Hij noemde je route, de tijd van vertrek en het merk van de auto. Heath ant woordde, dat hij de inlichting op prijs stelde". Richlander draaide zich op zijn hie len om. Met de pantserwagen voorop begonnen ze aan de lange weg door de rijstvelden n de klim tussen de elkaar afwisselende tunnels van rub berbomen en bamboebossen. Er klonk oprechte vreugde in Jim my Quons stem, toen hij Carter en Ali begroette bij de deur van het kantoor van de fabriek. Hij zei: „Me- nééér Carter het is maar gelukkig, dat u terug bent. Toean Heath heeft al dikwijls naar u gevraagd. Ik ge loof dat hij woedend is". „Goed", zei Carter, „we zullen naar zijn huis gaan." Ali draaide de kleine auto en reed in snelle vaart naar de met prikkel draad omgeven heuveltop, waarop 't huis van de bedrijfsleider stond. Toen Carter aanstalten maakte om uit te stappen zei de Maleier: „Ik heb eens een Yankee-toerist een heel goede uitdrukking horen gebruiken. Accepteer geen houten munten, toe an". Toen Cart'r door de openstaande deur de grote woonkamer binnen trad vond hij daar alleen Janet, ge bogen over een koffer-schrijfmachine Toen ze opkeek nam ze haar plas tic-brilmontuur af, waarmee ze er een beetje uitzag als een neuswijze uil. Een keurig stapeltje brieven met voor verzending gereed gemaakte en veloppen lag naast de schrijfma chine klaar. Gedurende een enkele seconde ver scheen er een glimlach op het ge laat van het meisje. „Oh, wat ben ik blij je te zien. We waren zo on gerust.." Midden in haar zin hield ze zowel met spreken als met la chen op. Ze zei: „Ik was juist be zig de laatste hand te leggen aan Rons correspondentie. Opnieuw zweeg ze alsof iets in Carters gezicht haar het spreken belette. Ze zei: „Ik ben een goede secretaresse, Carter". Carter had een lange, vermoeien de dag achter de rug en hij had last van een stekende hoofdpijn. Hij ging er niet op in. „Ik kwam hier om Heath op te zoeken", zei hij. ,,Ik hoorde, dat hij naar me ge vraagd had". „Ron is g. m rusten". De woor den van het ieisje kwamen nu lang zaam en weloverwogen over haar lippen. „Ik kan je ook wel vertel len wat hij wilde zeggen. Het kwam hier op neer, dat, nu je salaris ten laste komt van de plantage, dat ook voor jou verplichtingen meebrengt. Hij verwacht niet, dat een assistent zonder erom te vragen zich een auto toeeigent om op zijn eentje wat te gaan toeren, zoner iemand te vertel len waar hij naar toe is. Zijn geduld met jou en je waardevolle Maleise klerk is bijna ten einde. Waar het op deze plantage om gaat is het produceren van rubber en tot nu toe is hieraan door jouw toedoen nog niet veel gedaan". Carter vroeg: „Is dat alles?" Janet stond op en kwam van ach ter het bureau naar voren. Onder wijl bleven haar ogen hem aankij- len. „Bedankt voor je terugkomst. Ik heb je er om gesmeekt en ik ben je dankbaar. Meer dan dat. Ron heeft je hier nodig en daarom kan ik je ook niet missen. Daarom kun je blijven op de voorwaarden, die je zelf wilt stellen. Dat heb ik je over de telefoon al gezegd. Van te voren heb ik ook getracht om je dat aan je verstand te brengen en ik zal het opnieuw moeten probe ren. Om telkens opnieuw het vuur op te rakelen heeft voor niemand enige zin. Ik smeek je nog eens om op te houden met een man op stang te jagen, die je toch niet begrijpt. Nu en dan moet je in iemand wel vertrouwen stellen. Wat je over mij denkt is je eigen zaak, maar pro beer alsjeblieft Ron werkelijk te hel pen". Carter zei: „Ik wou, dat ik wist wat je. Ze viel hem in de rede. „Ik zal het je vertellen, maar je zult me waarschijnlijk niet geloven. Ik tracht een man te helpen, die hulp nodig heeft een goede man, wat je ook ovc hem denkt. Soms heb ik het ge voel, dat ik hem werkelijk help, maar ik kan niet alles doen. Juist de dingen, die voo, hem van belang zijn, gaan mijn macht te boven. Hier in kun jij helpen." Het meisje stond heel dicht bij hem en zonder het eigenlijk te wil len weten strekte Carter zijn armen uit. Haar schouders voelden teer aan onder zijn handen. Hij kuste haar. Ze bood geen enkele weerstand maar ze beantwoordde zijn kus evenmin. Even snel als hij haar had omarmd liet hij haar weer los. Hij zei: „Dat was niet het juiste ogenblik". Ja- net Heath keek hem lange tijd aan alvorens haar ogen neer te slaan. Ze zei: „Ik wist natuurlijk, dat je van plan was dat te doen, Bill. En ik heb getracht om je over de te lefoon te zeggen, dat je ju eigen prijs kon noemen om terug te ke ren. Misschien verlangde ik er wel naar om door jou gekust te worden. Maar ik wilde echt, dat je het niet gedaan had". Zij draaide zich om en wilde het achterhuis binnen gaan, terwijl Car ter in het midden van de kamer bleef staan. Voordat ze de deur uit was deed zijn stem haar stilstaan. „Ik zet de dingen graag recht, ik houd er niet van om iets te laten hangen. Van te voren was ik er niet helemaal zeker van, maar nu wel. Dat was niet de eerste afbeta ling, Janet. Dat was de hele prijs, verdere betalingen kunnen achterwe ge blijven". Buiten in de M.G. had Ali gedul dig gewacht. Toen Carter instapte grinnikte de Maleier: „Oosterlingen", zei hij, „zijn ondoorgrondelijk en he lemaal niet nieuwsgierig, maar ik .ben een slechte Oosterling. Zijn we ontslagen, toean?" Carter zonk nog wat lager dan ge woonlijk weg in zijn zitplaats. „Nee", zei hij, „maar ik ben blij, dat je me gewaarschuwd hebt voor die houten stuivers. Die waren in derdaad te koop". In de namiddag, toen iedereen zijn middagdutje deed, plaatsten Ali en Carter de door Mc Lees beschikbaar gestelde telefoon in een half vergeten rommelkamer onder een hoek van het niet in ge bruik zijnde fabrieksgebouw. (wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 2