ZONDER WIEROOK- Hensen en luzen Films met wind op kop IPagbla? I? ;Stcm „Lof der Vriendschap" „DE GRAAUWE HENGST" TUNNEL BIJ VELSEN i DERDE BLAD ZATERDAG 18 MEI 1957 Deze week in het buitenland WESTDUITSLAND ONGERUST Suez-kwestie is nog actueel MET dit al is hiermee toch op nieuw aan de dag getreden, hoezeer de Europese politiek en de Europese veiligheid afhankelijk zijn van Amerika en hoe onzeker men daarbij is omtrent Amerika's bedoe lingen. Bij de ontwapeningsvoor stellen te Londen komen ook Ame rikaanse luchtinspectie - plannen voor, waarbij de bewapeningscon trole van praktisch geheel Europa voorzien wordt. Voorlopig wil men het nochtans volgens Dulles nog maar met een inspectie van pool gebieden proberen, doch als men verder gaat, zal dan de stap van inspectie naar neutralisering niet gemakkelijk gezet worden en de oude Amerikaanse idee van een pe riferische verdediging van de Ver. Staten alleen weer geen opgeld gaan doen? DE kwestie-Suez is deze week ook weer plotseling actueel gewor den. Het scheen, dat Nasser zich onbetwist in zijn succes zou kun nen verheugen, doch de felle so cialistische premier in Frankrijk wil nog van geen wijken weten. Wat hij intussen hoopt van hernieuwde behandeling in de Veiligheidsraad is niet duidelijk. Rusland staat im mers klaar met het vetozwaard, om iedere veroordeling van de Egyn- tische dictator neer te slaan. j Meningen en I j Commentaren Gravin won vijf miljoen lire WAARHEID WEDLOOP een fris drank Oirschot viert restauratie toren OUDE GENEVER De traktor T ranssiberische buisleiding Nieuwe roman van Har Scheepens Dikke" Bruines 7jut pjE Ver. Staten zullen geen enkele overeenkomst inzake de ont wapening aanvaarden, die geba seerd is op de huidige verdeling van Duitsland, heeft de Amerikaanse staatssecretaris Dulles op zijn jong ste persconferentie verklaard. In alles, wat direct of indirect de kwestie van de Duitse hereniging raakt, zouden de Ver. Staten slechts in de nauwste samenwerking met Bondskanselier Adenauer handelen. Deze verklaring bedoelde een ein de te maken aan de onrust, welke in West-Duitsland en vooral in de kringen van Adenauers christen democratische partij was ontstaan door publikaties in de „Frankfurter Zeitung" en „Die Welt". Deze bla den hadden berichten uit Washing ton ontvangen, waarin sprake was van een ontwapeningsvoorstel van Amerika, dat bijna geheel Europa zou omvatten en waarbij de hui dige verdeling van Duitsland zou worden gehandhaafd. Geen kwestie dus meer van een ontwapening op voorwaarde van een oplossing van het Duitse her- enigingsvraagstuk, zoals Dulles nog op de NAVO-conf eren tie te Bonn als enig reëel standpunt had naar voren gebracht. Een dergelijke plotselinge frontverandering in de Amerikaanse politiek moest niet alleen verrassend zijn voor de Westduitse regering; zij was tevens schokkend voor het prestige van Bondskanselier Adenauer en zijn partij, die juist in Hamburg in con gres bijeen waren met het oog op de nakende verkiezingen in de Bondsrepubliek. De persberichten uit Washington schenen te ernstiger te moeten wor den opgenomen, omdat president Eisenhower even tevoren op zijn wekelijkse persconferentie had ver klaard niet afkerig te zijn van de inrichting van een neutrale zone in Europa. Hierbij kwam nog het interview, dat de „New York Times" met de Russische partijleider Kroestjev had gehad, waarin deze had aange drongen op een permanent instituut van Russisch-Amerikaanse ver standhouding ter bestudering van toekomstige vraagstukken. Dit zou dan ook de ontbinding van de NA VO moeten meebrengen, terwijl het vraagstuk van de Duitse hereniging zou moeten worden opgelost door onderhandelingen tussen Oost- en West-Duitsland. Dit alles moest in de Bondsrepu bliek wel de vrees doen ontstaan, dat de politiek van Adenauer haar grondslag ging verliezen. Bestond niet de kans, dat de hereniging van Duitsland inderdaad als voorwaar de voor een ontwapeningsakkoord zou worden losgelaten, en kon zelfs de NAVO. die door Adenauer als waarborg was gezien voor de Duitse hereniging, niet in een Amerikaans- Russische afspraak over en zonder Europa worden opgeofferd? De Amerikaanse persstemmen hadden sterk deze indruk gevestigd en daarmee ook geheel in de kaart gespeeld van de Duitse socialisten, die Adenauers westelijk georiën teerde politiek en trouw aan de NAVO hebben bestreden en onder mijnd. De aanvankelijke logenstraf fing door de regeringswoordvoer ders in Washington, als zou het hier slechts Amerikaanse persspeculaties betreffen, was te zwak om deze in druk geheel te doen vervagen. Dul les' openlijke verklaring, dat Ame rika geen akkoord over ontwape ning zal aanvaarden op basis van een verdeeld Duitsland, was dus wel noodzakelijk geworden om de verontrusting weg te nemen. De NAVO schijnt thans zo maar een twijfelachtig bolwerk voor Europa tegen Russische agressie. De ontwapeningsbesprekingen door kruisen de reorganisatie van de onvoltooide NAVO-defensie-opzet, terwijl de Britten op die reorgani satie met omschakeling op atoom bewapening vooruitlopen door ver zwakking van hun troepen op het continent. Juist de aanwezigheid van Amerikaanse en Britse troepen op het Europese vasteland moest een politieke waarborg zijn voor de deelneming van de Ver. Staten en Engeland aan de verdediging van de andere NAVO-landen. Het NA- VO-verdrag garandeert niet eens, dat deze landen door Amerika en Engeland ook volledig zullen wor den bevrijd bij een Russische be zetting. Europa heeft er daarom alle be lang bij, dat de geest van de NAVO nieuw leven ingeblazen wordt en deze organisatie alsnog een werke lijke militaire integratie tot stand brengt, waarbij niet het belang van een of twee grote mogendheden de koers alleen dreigt te bepalen. De 81-jarige Italiaanse Gravin Ines Berta heeft een bedrag van 5.120.000 lire gewonnen in een vraag- en ant- woord-spel voor de televisie. Zij wist. dat de derde zoon van koning Ed ward III van Engeland de grootste bijdrage had geleverd in een belas ting voor de verdediging tegen Fran se overvallers in de veertiende eeuw. Ook wist zij de uitslag van een in 1746 gespeelde cricket-wedstrijd. (Advertentie) £)E voormalige vice-president van Indonesië, Hatta, heeft een waar heid als een karbouw uitgesproken doch voor zijn land schijnt het toch' iets nieuws te zijn: „Het zal niet moeilijk zijn om van andere landen kapitaal te krijgen, maar wij moe ten tevens garanderen, dat dit ka pitaal of de leningen zullen worden terugbetaald". De mannen, die thans de Indonesische zaken leiden, Soekarno voorop, doen niets om de voorwaarden te scheppen, waardoor deze garantie ook gegeven kan wor den. Liever besteedt men miljoe nen roepiahs aan een luisterrijke ontvangst van president Worosjilov van de Sovjet-Unie, zó luisterrijk, dat de oude heer telkens buiten adem raakt, zodat er dan maar weer een programpunt geschrapt wordt. En als men mocht denken, dat Moskou zich zó gevleid zal voe len door deze ontvangst, dat het nu wel kapitaal zal verstrekken zonder garanties, komt men zeker bedro gen uit. De mannen van het Krem lin doen niets voor niets. £N GELAND kent nu ook het kunstje om een waterstofbom te laten ontploffen. Het voelt zich nu weer^ volwaardig „grote mogend heid"^ en zal bij ontwapeningsbe sprekingen een even hoog woord kunnen voeren als Washington en Moskou. Aan de ene kant kan men vol doening putten uit het feit, dat dit bijdraagt tot de machtspositie van het Westen, aan de andere kant blijkt het een beangstigende ge dachte, dat het juist deze middelen ZlJn, waardoor de vrede moet be schermd worden. De wedloop gaat verder, tot er het middel bestaat, om de hele wereld in één klap uit e looien. En we moeten dan maar hopen, dat er geen maniak of gek hierover te beslissen krijgt. Want dan gebeurt het nog ook. Ha!! Dat is lekker, zo'r» koolzuurhoudende, alcohol vrije drank. Daar knapt een mens van op Zó gezond en verkwikkend is alléén Drink fris. Drink vaker een fris-drank. Drink méér fris, Twee beelden van de Velsertunnel. De eerste touringcar is onder het Noordzeekanaal doorgereden; zij het dan ook, dat het een bus met journalisten was, die op uitnodi ging van het ministerie van verkeer en waterstaat 'n bezoek aan de tun- nelwerken brachten. De andere foto geeft een beeld van hetgeen de automobilist zeer binnenkort te zien krijgt, als hij in de tunnel rijdt; al leen de „finishing touch" moet nog worden aangebracht. De toren van de Oirschótse St. Pie terskerk, die niet in de restauratie van de kerk in 1953 werd betrokken, zal, als de door architect Geenen uit Eindhoven ontworpen restauatieplan- nen verwerkelijkt worden, over drie (Advertentie) t T Op moutwijnbasis ge&tookt met jeneverbessen. Geurig, zeldzaam zacht. If 7.95 per literkruik, fif 4.10 per halve literkruik. Zo'n Graauwe Hengst op z'n tijd brengt uit en thuis gezelligheid. \llet beste paard van(de Schiedamsestal. OPGERICHT 1714 De machine is een vooruitgang wanneer zij, door de menselijke krach- ten te vertienvoudigende mens dient. Wij weten echter dat te dikwijls zij de mens, ongelukkigerwijze, met haar kracht overheerst. Zij dient de opbrengst, maar de mens is haar slaaf. Om de juiste verhouding te herstellen, moet men haar weerstand }>^den. Naar gelang de machine meer en meer mogelijkheden en macht onaer het bereik van de mens brengt,zal deze ook zijn ziel moeten verruimen om de mechanische arbeid op zich te kunnen nemen en ook daarvan een offergave te maken. IK houd niet van traktoren, Heer. Zoéven heb ik er een op een akker gezien. Hij vervulde mij met afkeer. Een traktor is hooghartig. Met al zijn kracht verplettert hij de mens, Hij kijkt niet eens naar hem, hij gaat onver stoorbaar verder, Maar hij kruipt vooruit, en, Heer, daar ben ik blij om. Hij is lelijk, Moeizaam sleept hij zijn logge karkas voort, Met zijn neus dom in de lucht en hijgend, En uit zijn mechanische borst komt met regel matige tussenpozen de holle hoest van een longlijder, Maar, Heer, Hij is sterker dan de mens. Onverstoorbaar en regelmatig trekt hij zijn last. Hij versleept wat duizend mensenarmen niet konden verwikken. Hij draagt wat duizend mensenhanden niet kon den optillen. Een traktor is lelijk, maar hij is sterk en ik heb hem nodig. Maar hij heeft mij ook nodig, hij kan niet zon der de mens; Om te bestaan, heeft hij de mens nodig die hen- maakt; Om op gang te komen, heeft hij de mens nodig die hem in gang zet; Om vooruit te komen, heeft hij de mens nodig die hem bestuurt; Maar bovenal heeft hij de mens nodig om een offergave van hem te maken, Want, Heer, een traktor heeft geen ziel, zodat de mens hem de zijne moet lenen. IK bied U deze avond, Heer, het werk aan van alle traktoren in ons land, van alle trakto ren in de wereld; Ik bied U aan de kracht van alle machines, die geen ziel hebben waarmee ze zichzelf kun nen aanbieden; Ik vraag U, dat zij met hun trotse kracht nooit de mens mogen verpletteren, maar hem er mee mogen dienen; Ik vraag U, dat de mens, met opgeheven hoofd en al de kracht van zijn ziel hem moge be dwingen, En zij zodoende door hun arbeid U loven En U verheerlijken, En deel mogen hebben aan die plechtige Hoog mis der wereld, welke dagelijks de mense lijke arbeid U opdraagt en op zal dragen tot het einde der tijden. (Lannoo Tielt - Den Haag) jaar 70 meter hoog, weer in het Kern- pische landschap domineren. De ver gunningen voor deze. laatste restau ratie van de kerk zijn aan het begin van dit jaar verleend, de plannen zijn nu gereed en de Oirschótse be volking acht het, blijkens de thans ondernomen acties, tijd geworden de wederopbouw van de toren te vieren. Onder meer zal op de Markt, met als achtergrond de oude St. Pieter, een openluchtspel opgevoerd worden door de toneelvereniging „Sancta Maria", op 20, 21, 22 en 23 juni. De keuze is gevallen op het sacra mentsspel „Het nieuwe gasthuis der armen", waarin de Spaanse toneel dichter Don Pedro Calderon de la Barca, op het thema van de koning die een bruiloftsmaal aanricht voor zijn zoon, de leer van de eucharistie samenvat. Het Oirschots gemengd jon gerenkoor zal hieraan medewerking verlenen. Op sacramentsdag, 20 juni, zal na de uitvoering van het spel, op het speelplein een openluchtmis wor den gecelebreerd, Voorts wordt voor en na het openluchtspel gedanst en gevendeld, zal een Braderie worden gehouden en zal de fanfare, wanneer dit van pas komt, spelen. Radio Moskou heeft bekend ge maakt, dat er een begin is gemaakt met de aanleg van een transsiberi- sche buisleiding van 4.000 kilometer, die jaarlijks 13 miljoen ton olie zal kunnen vervoeren van het oliecen trum Koeimaza via Omak en Noves- sibirsk naar Irkoetsk. Door middel van deze leiding zullen de industriële centra in centraal Siberië van olie worden voorzien. De romanschrijver Har Scheepens is geen beginneling in het vak. Hij heeft enkele werken op zijn naam staan, die we met veel lof konden aan kondigen. Hetzelfde is het geval met zijn nieuw boek „Lof der Vriendschap", dat in een keu rige band bij de N.V. Uitgeverij Nijgh en van Ditmar te 's-Gra- venhage verscheen. Evenals „Grillig Geld" speelt ook deze roman in het wereldje van de Brabantse schoenmakerij, uit welk milieu de auteur zelf ook afkomstig is. De plaats van handeling wordt niet duidelijk aangegeven, maar de woorden Anneville, grote toren enz. doen vermoeden, dat Breda en omge ving de schrijver voor de geest ston den. Hoofdpersoon is de schoenfabrikant Jan Leroi, die onder de oorlog ille gaal werkte en met een blind oog en een geschonden gebit uit het concen tratiekamp is teruggekeerd. Hij heeft tegenslag op tegenslag in zijn zaken en vecht verbeten tegen zijn talrijke schuldeisers, Terwille van zijn naam en zijn gezin wil hij kost wat 'kost aan een faillissement ontkomen. Na een I KOOLZUUR HOUD END - ALCOHOLVRIJ cez&K/r&fetitg... publicatie van de stichting collectiève reclame b<b-rn, Op St. Denis in de Antwerpse Union vlogen 1656 duiven en ze werden naar huis gejaagd door de wind. Ik ben de film van die naam eens wezen bekijken, in geuren en kleuren, En vroeg aan een Antwerpse kasteleines hoe lang die wel duurde. „Gis teravond vier uur, menier", zei madam, „maor van den avond vijf zunne want ze hebben de wind op de kop." Maar op St. Denis maakten ze 1850 meter per minuut en dit in ogen schouw genomen sta ik ervan te kij ken dat het concours nog een grote twintig minuten open gestaan heeft. Omtrent de uitslag zal ik U niet in het onzekere laten: 1 mijn oude vriend Gustje Ducheyne te Schoten, 2 Jos Gielens te Wijnegem, 3 Louis Gabriels te Borsbeck. 4 Gebr. De- rijeke te Kruibeke, 5 Rochus Neutjes te Schoten, houdt wel van een neutje, Jos Elseviers te Oorderen, 7 J. Huysmans te Deurne. 8 Jos Hermans te St. Mariaburg, 9 M. van Tuyn te Schoten, 10 Cools-Declercq te Ekeren. Hermans wint de grote poule, maar geld wordt er in Antwerpen nog niet gezet. Ze kijken de kat eerst uit de boom. In de Vlaanders gaat het er al even anders tegenaan. Het koeboerke Va leer Desmet-Matthijs ging met vijf tien duiven na \r Avelgem. waar een concourske was uitgeschreven met een garantie van 35.000 frank. Een paar weken geleden was Valeer nog met zijn twaalf beste kleppers in Breda op ziekenbezoek. Prachtbees ten, de een al geweldiger dan de an dere. Geef mij de Goeie Zwarte" maar zei de heer Ant. Delhij die geen domoor is aan een duif, al zeg ik het zelf, en wat denkt ge Valeer gaat in Avelgem met heel de kas op de loop: 1 2 3 4 7 9 11 13 15 17 18 19 en 20 met de Goeie Zwar te" voorop. Moet er nog zand zijn Of mag het ook spinazie wezen Betere duif dan de „Klare", de stamvader, heeft er in de wereld nooit bestaan. Hij zit nu in Wiels- beke in de volière, zodus indirect op geen slechte plek. En nu eens even gekeken hoe het in Breda gegaan is. Wegens de ge weldige wind in 't gat hadden ze hun staart maar open te zetten. Grote eksters, krawaten en pauw staarten, die ge anders nooit op de uitslag ziet, zitten nu wakker aan de kop. Min of meer voor schan daal want ze vlogen natuurlijk los in haar hemd, maar wat doe je eraan? Als ze willen komen, moet je ze pakken. 1 W. IJzermans, 2 J. Duforné-Waas. 3 L. H. Verheijen, 4 F. Schuurmans, 5 Jac. van Gils, 6 8 15 21 Gebr. Oo- mens (50 mee), 7 Chr. van den Berk, 9 De Jong en Ko., 10 J. Wirken, 11 J. A. Mol, 12 Jan Sloekers, 13 W. Jan sen, 14 J. Sips, 16 C. Klaassen, 17 R. Wedage, 18 en 23 J. Remie, 19 C. G. van Nunen, 20 A. Francken, 22 J. Aarts, 24 G. de Vries, 25 W. Gorissen, 26 J. C. van Gerven, 27 Koos van Dongen, 28 P. J. van Gerven, 29 F. Janssen, 30 B. Dirckx, 31 Th. Vro- mans, 32 de watervlugge Jan van Bakel, 33 Arn. Derks, 34 H. Peemen, 35 C. Michielsen enz. De fijne patis sier (école de Paris) Geraar Bayings wint met 41 en 49 de fiets en de serie van honderd; gevolg dat zijn taarten ze week aan had moeten wijden. Het wordt georganiseerd door het Santos- comité, in samenwerking met de machtige maatschappij „De Herle ving" te Kloosterzande en gehouden op de Arras van 30 mei a.s. Hemel vaartsdag. Inkorven dinsdag 28 mei in de lokalen Van Waes te Klooster zande en Van Helsland te Hulst. Er is voor een kleine vierduizend gulden aan schitterende ereprijzen opgehaald en de stroom vloeit nog altijd door. De belangstelling is dan ook in heel Zeeuwsch-Vlaanderen overweldigend. Ik noem U: fietsen, coupons dames- stof, gebloemd en effen, Perzische ta pijten en tafelkleden, elektrische strijkyzers, stofzuigers, Bleyle-da- mesjasjes, allemaal voor het vrouw volk, betegelde vleesbakken, sche merlampen, grote taarten van een koeidikte, luxe dozen bonbons, vlek- nu nog eens zo lekker zijn. Serie van vijftig Flip van Gageldonk, van vijf en twintig resp. L. A, Verheijen, j. van Oosterhout, M. Joosen en P. H. Talsnia, hou je taai buurman Over Flip van Gageldonk wil ik even een klein woordje spreken, vol gens dat het schijnt heeft hij de „se rie-ziekte" weer te pakken. De laat ste drie weken is hij namelijk niet meer van de serielijst af te slaan en van de poulen van een knaak. Op Pont St. Maxence vloog zijn gevrees de witpen duif (vroeger van Hein van de Pol) weer tot een „grote". Drie maal gekorfd en drie maal aan de kop. Zijn seriemannen zijn van de rassen Koos van Dongen en Koos van Raak, mee van de grootste kampioe nen die de wereld ooit gekend heeft, gekruist met soort De Wit uit Goes, waar ook niet aan te kluiven is. Ver leden jaar had Flip vier derbydui ven op Orleans en twee pakken plus volle poule van duizend gulden en gouden horloge S.T.B. Dit jaar heeft hij twintig derby's en ze gaan door de lucht dat de rook eraf vliegt, zo- dus sta maar stijf. In „Het Zuiden" te Rijen vlogen er 388 en de uitslag krijgt hier: 1 en 7 Gebr. Boomaars, 2 Gebr. Van den Hout, de beulen van Noyon, 3 en 9 Jos van Looy, broer van Rik, zeer felle coureur, 4 A. Smans, 5 Maas- Doms, 6 H. ten Napel, 8 Van Opstal- Van de Steen, 10 Alfons Metsaars enz. Liefdadigheid Voor ik verder ga, even aandacht voor een liefdadigheidsconcours waarvan het doel zo goed is dat ik er feitelijk mijn hele kolom van de- vrye lepeltjes, bollen kaas van door de dertig kilo enz. enz. Nooit hebt U zo'n collectie luxe voorwerpen bij mekaar gezien. Er zal praktisch geen duif vliegen of ze zal een ere prijs aan de staart hebben hangen. SpriP-ziphtP 28 mei zal het storm lopen bij Van Waes en Van Helsland. Zegt het voort. We gaan verder We gaan verder naar Nieuw-Vos- meer. Uitslag Pont St. Maxcnce: 1 2 4 18 enz. Jan Cools, bakt ze weer bruin, 3 Koosje Lanen, 5 M. Elsevier, 6 J. Heijboer, 7 K. Bosters, 8 Seb, de Wit, 9 Jan Clarijs, 10 en 11 H. Sche pers enz. Met Jan Cools is het ge woon verschrikkelijk, veertien mee, tien prijzen. Hier „De Luchtklievers" te Zundert, nagekomen Noyon: 1 6 en 10 L. van Gils, 3 M. Voesenek, 4 Adr, Herijgers 5 Jo Herijgers, 7 en 8 Vic Schrauwen en 10 H. van den Beemt. De mannen van „De Reisduif" za ten zondag op Pont St. Maxence. Voor A. Braspenning de veteraan, die even rap is in de lucht als zijn illustere naamgenoten op de fiets, betekende dit zijn eerste seizoenzege. Dat deed hij met een geweldige demarrage, waar zelfs de watervlugge P. Dictus het hoofd voor moest buigen: 1 A. Braspenning, 2 en 5 P. Dictus, 3 J. Huybregts, 4 en 12 L. Maas, 6 J. van Hassel, 7 H. de Jong, 8 M. Sprenkels, 9 F. Doornen, 11 L. van Hassel, 13 Th. Snepvangers, doorkneed aan de trog, 14 M. Kerstens, 15 A. Nelemans. In Wernhout was de uitslag als volgt: 1 en 7 Chr. Huybregts, 2 Jac. Wouters 3 J. van Bedaf, 5 L. Voeten, daar spe len ze ook niet mee. 6 H. Oostvogels. 8 en 11 C. Hense, 9 W. Domen en 10 Adr. Verhaard. „De Vliegsport" te Steenbergen. Pont St. Maxence: 1 C. Rommers, 2 en 9 Jan de Pee, 3 Ger. Baten, 4 H. Matthijssen, 5 de Toet en de Reus, 6 7 14 enz. Th, Kemperman, 8 Van Campenhout-De Jong, 10 D. de Ron, 11 J. Hameteman, spek is ook goed, 12 M. Baartmans, 13 P. van Agtmaal, 15 M. van der Zanden enz. Bergen op Zoom De C C. Bergen op Zoom en omstre ken zat met een geweldig kwantum duiven op Pont St. Maxence. Het is de roemruchte kampioen Koos Wijt, die met de eerste weg is. Dat moet haarfijn uitgerekend zijn want zijn duif zit in dezelfde seconde als die van A. Verbiest. Hier is de uitslag: I en 8 Koos Wijt voornoemd, 2 A. Verbiest, 3 A. Boogaart, 4 Jo Dem ising, 5 en 10 C. de Groot. 6 H. van den Berg, 7 F. Vlegels, 9 P. Backx, II L. Vos, 12 P. de Waal, 13 Jac. Ley- ten, 14 Gebr. Piessens, 15 21 29 enz. Verpalen en Ko.. goed gepakt Jan, 16 Schoonen-Burg, 17 G. Gabriels, 18 M. Akkermans, 19 L. Nijssen, 20 J, B. Stuyts, 22 Gebr. Van Dessel, 23 A. de Feber, 24 J. Lindhout, 25 H. Sui kerbuik enz. Het tbc-concours van „De Vredesduif" op de Kladde, dat als zeer geslaagd is te beschouwen, was min of meer een doublage van de C.C. Ook hier ging Koos Wijt met de eer en met de centen lopen: 1 en 4 Koos Wijt, 2 en 9 A, Boogaart, 3 en 10 Gebr. Van Eekelen, 5 B, van Schilt 6 W. van Eekelen, 7 Gebr. Van Tillo, 8 G. van Loon enz. „De Luchtbode" te Dinteloord, con cours Pont St. Maxence: 1 C. Nieuw- kerk, 2 C. van de Wegen, 3 A. J. Nieuwland, 4 Gebr. Van Poppelen, 5 L. Hartman, 6 D. Bolluyt, 7 en 8 Pol Pietjouw, 9 en 10 Kwist-Duyvelaar. Met mijn dank aan de grote kam pioen P. Linders. die mij nooit op mijn eiers laat zitten, Ulvenhout etc. zou ik bijna verge ten (wat zouden ze kwaad zijn): 1 Kest van Endschot met zijn gevreesd „Tikske". 2 Gebr. dc Rooy, 3 L. Pau- lusscn, 4 en 14 Jan Marijnissen. 5 Jac. Koks (en zonen), 6 C. Wiigaarts, 7 Jac. de Kort, 8 Piet van Gils, 9 Ma- rijn Martens en 10 Adr. Oomen enz. In Chaam was het ook weer raak: 1 P. van Opstal. 2 H. Cornelissen, 3 P. van Loon, 4 J. Jacobs. 5 Pietje van Raak, ook niet mis, 6 C. Hen driks. 7 A. Laurijssen, 8 C. van Box tel, 9 P. J. Koks. 10 J. Anscms enz. In Boschkapellc-Hengstdijk is het alles duif wat de klok slaat, ze zit ten er van huisje tot deur. Arras: 1 E. Pieters, 2 A. Blommacrt, 3 C. Derijcke, broei- van Germain, 4 G. van der Meijden, 5 7 8 en 10 de .wa tervlugge L. Lauret, 6 L. van Belle 9 P. van Damme enz. Op Arras te Rapenburg sloer de gevreesde knock-outman Piet van Damme heel het zaakje kort en klein: 1 2 3 en 4 P, van Damme, kan dat niet een beetje minder Piet, 5 -n 6 J. Boo- gaert, 7 J. Staepels, 8 R. Deguy- trnaere, 9 R. Duerinck en 10 A. Verheijden, de St. Vincent-man. Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE HAR SCHEEPENS eindeloos lijkende strijd weet hij de moeilijkheden te boven te komen. Hoewel hij oververmoeid is van de vele tegenslagen en de geraffineerde kuiperijen, blijft hij heldhaftig in zijn medemens vertrouwen. Hij zoekt lief de en vriendschap en is zich nauwe lijks bewust, dat anderen niet zo in teger zijn als hij zelf. Har Scheepens heeft in deze figuur een humaan mens uitgebeeld, die stellig niet hard ge noeg is om leider van een fabriek te zijn. De man is lang geen heilige, hij heeft grote gebreken, maar hij wekt niettemin de sympathie van de lezer, omdat hij ondanks alles blijft geloven in de kracht van de vriendschap. Zelfs als zijn beste vriend een moord begaat en deze bekent, kan hij. aan de grootste ellende ten prooi, slechts blijven verklaren: „Dat kan niet. Hij kan het niet gedaan hebben." Met welke koppig uitlating de roman ont roerend eindigt. Har Scheepens heeft het tragische leven van deze zwaar beproefde man uiterst boeiend beschreven. Daar naast zijn de vele bijfiguren bijzonder knap getypeerd, zodat men ze alle als het ware voor zich ziet: de notaris met zijn varkenshaar, van Ton, com pagnon en bedrieger, mevrouw van Gerven, concurrente en schuldeiseres, advocaat Gerard Devroet, de vriend, waar alles om draait, de goedige pas toor-deken en vele andeten. Hun bele venissen vormen geen opgewekte lec tuur, maar toch kan men ook niet zeggen, dat het verhaal deprimeert. Er hangt voortdurend een warme glans van vriendschap en genegen heid over. Bijzonder knap zijn ook de dialogen in dit boek, dat bovendien doorweven is met zeer veel telefoongesprekken, die soms ietwat toneelmatig aandoen: als men iemand buiten de coulissen nodig heeft pakt men de hoorn van de haak. Te bewonderen valt voorts de compositie, waarmee de ervaren auteur blijkbaar geen moeite heeft. De bezwaren, die we bij vorige boeken te berde brachten, gevoelen we ook hier. Scheepens schrijft een vlotte maar soms wat slordige stijl. Bij rustig doorlezen van het ma nuscript hadden heel wat verkeerde zinsconstructies, stijlfouten enz. voor komen kunnen worden. Tal van zin nen zijn bepaald lelijk door het over dadig gebruik van het woordje „dat". Al in de eerste alinea komen we het in één zin vijf keer tegen. Elders laat hij „dat" rustig weg alsof het een zakenbrief betreft. We lezen „noch" voor „nog", meer als, enz. enz. De schrijver herhaalt ook te dikwijls een goede vondst, waardoor er de aardig heid afgaat. Evenals in vorige boe ken maakt hij een rijk gebruik van vreemde talen, wat de lectuur voor minder ontwikkelde lezers niet een voudig maakt. We willen niet op alle slakjes zout leggen en zullen de overvloedige zet fouten maar als een kwaal des tijds beschouwen, maar het moet ons toch nog van het hart, dat er in deze ro man walgelijk veel koffie gedronken wordt. Men kan vrijwel geen pagina opslaan of men leest er iets over dit bruine vocht. Om onpasselijk van te worden. Gelukkig zijn de verwikkelingen en problemen in deze sterke roman zo spannend, dat men gemakkelijk over foutjes heenleest. We moeten er ten slotte echter op wijzen, dat dit ge schrift slechts aan volwassenen met rijke levenservaring kan worden »an- bevolen. WILLEM d. VELDEN

de Stem | 1957 | | pagina 5