Toerisme vijftig bracht miljoen afgelopen jaar Zeeland in ZentuA ZUID-BEVELAND ZENUWRUST Goes' huis in brand door spelen met lucifers Twee jaar jeugdgevangenis voor Middelburgse rovers Raad van Yerseke tegen vakantieregeling overheid Goes had tentoonstellino: van Naco-brouwgerst HE Twee mislukte inbraken te Aardenburg Hoge vlucht Oudermiddagen te Kruiningen DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 18 MEI 1957 DOKTERSDIENSTEN Dienst dierenartsen Uitgebreid onderzoek van ETI Huidgenezing IzJIlrlOM Jaarvergadering Ned. Reisvereniging K.A.J. speldjes-actie voor Romebedevaart Walcheren MIDDELBURG Concert door Mannenkoor VLISSINGEN GOES Burgerlijke stand GRIJPT RUSLAND IN POLEN IN? HOLLANDSCHE SOCIËTEIT BENOEMINGEN KAMERLEDEN ZEEUW.S(//- VLAANDEREN TERNEUZEN Vergadering „Vogelvrienden" Eerste prijzen voor Sas van Gent en Zevenbergen HULST AGENDA Vandaag Morgen Maandag P| Er is ingebroken in het kantoor van de Coöperatieve Aardenburgse Roomboterfabriek G.A. te Aarden burg. Men verschafte zich toegang door het uitsnijden van een ruit aan de voorkant der fabriek, waardoor men ineens in het kantoor kon ko men. Daar had men rondgesnuffeld en getracht de brandkast te openen. Blijkbaar had men ook een rond gang door de fabriek gemaakt, want uit het stookhuis waren ijzerzaag, vijl en moker naar het kantoor ge sleept, die men bij de bewerking van de brandkast had gebruikt. Men was er echter niet in geslaagd de brand kast te openen en er werd dan ook geen geld vermist. Ook in een naast de boterfabriek gelegen woning had men ongewenste bezoekers gekregen. Nadat men ken nelijk hier en daar geprobeerd had een raam te openen heeft het W.C.- raam doorgang geboden. Sporen toonden, dat iemand daardoor naar binnen was gekomen, terwijl de ach terdeur die de avond tevoren door de bewoners op slot was gedaan, blijk baar van binnen uit was geopend en des morgens wijd open stond. Voor zover kon worden nagegaan, werd ook hier niets vermist. De rijkspolitie te Aardenburg heeft de zaak in onderzoek. (Advertentie) DAMES-WATERPROOF vSMs) meesterwerk van Z tot A Oo betrouwbare tijdmeter De dokters-zondagdiensten zijn als volgt geregeld voor deze week: Goes: dokter Bruynzeel; Middelburg: mevr. Pel; Vlissingen: dokter Boone; Hein- kenszand, Arendskerke en Wolf- aartsdijk: dokter Vos, Wolfaartsdijk. o.-Z.-Beveland: dokter Arends te Hansweert, dokter Luyckx te 's- Heerenihoek neemt waar voor dokter Folmer; dokter Gelderblom te Nieuw- dorp voor dokter Kiviet en dokter Wöstmann te Kwadendamme voor dokter Kole. In Axel doet dienst dokter Kals, in Terneuzen dokter Bos. Voor Bres- kens, Groede en Schoondijke neemt waar dokter Jansen uit Groede, voor Cadzand, Sluis en Zuidzande dokter de Meyer uit Sluis, voor Biervliet en LJzendijke dokter Rozemeyer uit IJzendijke en voor Oostburg en Aar denburg dokter Looze uit Oostburg. Op Z.-Beveland hebben zondags dienst de dierenartsen A. Elzerman, Goes en M. Gaaker. Ovezande. In Oostburg. Groede en Sluis neemt dokter W. H. Kapsenberg uit Sluis waar en voor Biervliet en IJzendijke dokter J. Fr. Westendorp uit IJzendijke. vere toeristische oorden van Neder land gerekend moet worden. Middel burg trekt de meeste vreemdelingen aan, maar ook het strand geniet een uitstekende reputatie. De bezoekers aan Walcheren verblijven er meestal gedurende meerdere dagen. Hetzelfde geldt voor de bezoekers van Schou- wen-Duiveland. (Van onze verslaggever) „De tienduizenden toeristen, die in 1956 Zeeland bezochten, hebben er on geveer 50 miljoen gulden achtergelaten'", zei drs. E. van Beusekom, soci aal-econoom van het ETI tijdens een bijeenkomst onder auspiciën van het VVV op het eiland Tholen. Het ETI heeft de Zeeuwse bankinstellingen ge raadpleegd. Vast kwam te staan, dat er voor 21 miljoen aan vreemde valuta werd ingewisseld, „Dit cijfer", aldus de heer van Beusekom: „dient met minstens anderhalf te worden vermenigvuldigd. Het is immers zo, dat in de grensstreek van Zeeuwsch-Vlaanderen het Belgisch geld niet by de banken wordt ingewisseld. De afgevaardigde van het ETI deelde mee, dat over enkele dagen door het instituut een rapport zal worden gepubliceerd over het toeris me in Zeeland. In het rapport staat, dat het toerisme na de bevrijding een zeer hoge vlucht heeft genomen. Voor de oorlog kwamen er vele vreemde lingen naar Zeeland, hun aantal is echter na de oorlog vertienvoudigd. In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn het hoofdzakelijk de Belgen, die een dag reis maken en daar inkopen doen. Een klein gedeelte van de Belgen brengt bezoeken aan Goes en Middel burg. Allerhande nationaliteiten ver toeven in de zomermaanden op Wal cheren, dat tot de belangrijkste zui- (Advertentie) Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Tholen is een geliefd oord gewor den voor de sportvissers. Er gaat geen zondag meer voorbij of minstens twee- tot driehonderd hengelaars zijn op het eiland aanwezig. De sportvisserij brengt ook veel vreemdelingen naar andere Zeeuwse gebieden. Nederland telt niet minder dan een half miljoen vissers. Drs. van Beusekom achtte deze vis serij voor het toerisme van een der gelijke importantie, dat hij het nodig achtte, dat bij uitvoering van het deltaplan bepaalde maatregelen wor den genomen. Het zal nodig zijn, dat de overheid haar medewerking ver leent bij het uitzetten van pootvis, bij de verdeling van het water tussen de beroeps- en sportvisserij en bij het schoonhouden van het water. ,.Het toerisme is voor Zeeland een zeer bijzondere zaak geworden", al dus de spreker. ..Een zaak, die nauw lettend gevolgd dient te worden." Gisterenmorgen kwart over zeven werd de politie gealarmeerd door de heer de Muynck, die 'n opticienszaak in de Ganzepoortstraat heeft. Zijn 5- jarig zoontje had een lucifer aange stoken en die brandend in de pa- piermand geworpen, welke in de woonkamer boven de winkel stond. Tershond had de inhou'd *vlam gevat waarop het kereltje totaal over stuur de slaapkamer binnen kwam. Mevrouw de M.f rook toen brand lucht en de heer de M., die op on derzoek uit toog zag de kamer al in lichterlaaie staan. Haastig rende hij naar de tele foon en belde de poltie op, die brand alarm sloeg. Een politie-man, die met een schuimblusser de brandweer vooruit was gestormd, kon in de brandende kamer weinig meer uit richten, daar de hitte al te groot was. Hij hielp de twee kinderen in veiligheid brengen en wachtte verder op de komst van de brandweer, ter wijl de heer de M. zoveel mogelijk van zijn kostbare winkel-inventaris in veiligheid bracht. De brandweer was vlug ter plaatse met de spuit, welke op de waterleiding aangeslo ten, spoedig in werking kon tre den. Op dat moment barstte met de knal van een kanonschot de ruiten in de kamer en daalde een regen van glasscherven op de spuitgasten neer, zonder gelukkig veel onheil aan te richten. De vlammen sloegen meteen hoog naar huiten en tastten ook het houtwerk van de tweede verdieping aan. Snel en doeltreffend wierpen de brandweerlieden dikke stralen wa ter in de vuurzee en na een half uur was men de brand meester; de ze bleek zich beperkt te hebben tot de woonkamer en een deel van de daarnaast gelegen keuken. Doordat het plafond het hield, was het vuur niet doorgedrongen tot de tweede verdieping. Van het meubilair in de woonkamer was weinig meer over en de waterschade ook in de win kel is zeer groot geworden. De pan den naast het perceel van de heer de M., hebben niet geleden. Dank zij het snelle optreden van de brand weer bleef de vrij nauwe winkel straat voor een ramp gespaard. (Advertentie) HiiirGiitverheid - Huidqerondfieid Puistjes verdrogen door Purol-poeder^ De Nederlandse Reisvereniging zal op vrijdag 24 en zaterdag 25 mei in de concert- en gehoorzaal te Middel burg haar 51ste jaarvergadering hou den. De agenda vermeldt uitsluitend huishoudelijke zaken. Van 21 tot 30 augustus zal de in ternationale Romebedevaart van de KAJ plaatsvinden. De activiteiten in de afdelingen zijn er thans op ge richt om de afgevaardigden, die aan de kruistocht deelnemen voor te be reiden, ruime bekendheid aan de kruistocht te geven en de financiën welke nodig zijn voor de verwezen lijking van deze kruistocht, bij elkaar te brengen. Tevens zal de KAJ de gelden, welke voor het adoptieplan j nodig zijn, bijeen moeten garen. De directrice mei. S. Kleinepier, de afdelingen het adoptie- kon een aantal moeders en één vader In de Concert- en Gehoorzaal gaf het Middelburgs mannenkoor onder leiding van Jan Kuiler een uitvoe ring en hebben de talrijke aanwezi gen kunnen luisteren naar een geva rieerd programma, dat zeer in de smaak viel. Het koor heeft zich ter dege van zijn taak gekweten en over dit concert kan met waardering wór den geschreven. Men hoorde uitste kende koorzang, die perspectieven biedt voor de toekomst. Liederen van Mozart, Brahms, Schubert en Palestrina werden prachtig van toon en zeer evenwichtig gezongen. Na de pauze werden o.m. met succes uit gevoerd ..Deep River" en ..En reve- nant d' Auvergne" in een bewerking van M Koekelkoren. Het soldatenkoor uit ..Faust" van Gounod, besloot dit concert. Medewerking aan deze avond werd verleend door de solo fluitist van het Concertgebouworkest Hubert Bahrwasser, die met piano begeleiding van Jan Kuiler o.a. uitvoerde de Sonate in c. gr. van Joh. Seb. Bach en de Suite Buco- lique van Godrnn. De fluitist ontlok te aan zijn instrument een gave en aangename klank. Zijn voordracht was uitstekend en Jan Kuiler zorg de voor een passende begeleiding. Het succes van de uitvoerenden was zeer groot en de luisteraars betuig den enthousiast hun erkentelijkheid voor dit concert, dat veel voldoe ning gaf. DUBBEL GOUDEN FEEST IN ST.-JOSEPHZIEKENHUIS. Vandaag vieren in het St.-Joseph - ziekenhuis twee der zusters hun gou den kloosterjubilé. Een mensenleeftijd lang verrichtten zij hun opofferend werk en ondanks hun hoge leeftijd denken zij er niet aan dit op te geven. Zuster Julia begon haar zegenrijke taak in de Mariastichting te Haarlem. Tn 1912 werd zij overgeplaatst naar Zierikzee en nam daar de wijk voor haar rekening. Voor de Belgische vluchtelingen maakte zij zich in die tijd zo verdienstelijk, dat een konink lijke Belgische onderscheiding niet uit bleef. Van 1920 tot 1931 kwam de zuster voor het eerst naar de Schelde- stad om er, na nog een poos te Haar lem te zijn geweest, in 1934 voor goed terug te keren. Zij werd toen hoofd verpleegster en bij het jubilee van het ziekenhuis in 195i kreeg zij ook een Nederlandse koninklijke onderschei ding. Zuster Berarda begon haar loopbaan .eveneens in de -Mariastichting te Haar lem. Zij kwam reeds in 1916 naar Vlissingen, waar zij zeven jaar fun geerde als wijkverpleegster. Enkele jaren deed zij hetzelfde werk te Wer- vershoof en te Den Hoorn bij Delft, om in 1939 in ,.St.-Joseph" te Vlis singen terug te keren. Ontzaggelijk veel werk heeft zuster Berarda te Vlissingen verzet. Weer en wind trotserende bood zij hulp waar die nodig was. Vanmiddag hebben de honderden die genoten hebben van de bijstand van de gouden jubilaressen, gelegenheid ze te complimenteren, hoewel zij in hun bescheidenheid liefst alle hulde en dank zouden willen vermijden. verwelkomen op de oudermiddag voor de tweede klassen der Land- bouwhuishoudschool. De toekomst van de meisjes stond in het brand punt der belangstelling, omdat zij over enkele maanden de primaire op leiding achter de rug zullen hebben en dan voor de keuze staan: wat nu? De directrice vestigde de aandacht op de Assistentencursus, die ook in Kruiningen zal gegeven worden in aansluiting op de primaire opleiding. Zij wees erop. dat de meisjes wan neer zij op de school komen, nog vaak echt kind zijn en eigenlijk na de tweejarige opleiding pas rijp be ginnen te worden voor zelfstandig werk. Na de uiteenzetting van wat er in de Assistentencursus geleerd en gedaan wordt, volgde een gezellige thee-pauze met eigengebakken cake. Het vertonen van diafragma's betrekking hebbend op de verschil lende vakken van de primaire oplei ding. was het tweede punt van de middag. De ouders konden hierbij hun meis jes bezig zien met het werk, dat zij dagelijks in de school doen. Tenslotte werd er na een tweede kopje thee, door allen een rondgang gemaakt door de verschillende loka len, waar het werk van hun dochters lag uitgestald en waar nader contact gezocht kon worden met de betrokken leerkracht. Was deze oudermiddag voor de tweede klassen bijzonder goed ge slaagd, niet minder was dat het ge val met de volgende middag, die vele moeders van de leerlingen der eerste klassen naar de school had ge bracht. Thans stonden de moeilijkheden van de meisjes op deze leeftijd op het programma en de noodzaak van samenwerking tussen school en gezin om netheid en zuinigheid aan te kwe ken. Ook nu onderbrak een theepauze de middag en werden de ouders op de hoogte gebracht van de vele vak ken, waarin les gegeven wordt, door middel van plaatjes en een tentoon stelling. Vooral de naaldvakken hadden de belangstelling der moeders en ook deze tweede ouderrriddag werd een volledig succes door het verstevigen van de band tussen ouders en leer krachten, die in vele gevallen reeds door het huisbezoek was gelegd. aan de nodige financiën te hel pen heeft de diocesane KAJ een grote speldjesactie op touw gezet. Op een zondag in juni zal de KAJ aan de uitgangen van de kerken de speldjes verkopen. a (Advertentie) Geboren: Caroline, dv. S. Vreeke- Niemantsverdriet; Arthur, zv. C. Re- mijn - Krekelberg; Cornelia, dv. A. Boonman - Boonman; Mattheus, zv. C. Nijsse - Markusse te Borssele; Johannes, zv. C. Verhaagen - Hij man; Joseph, zv. C. Reijnboud I- vens. Ondertrouwd; M. Kooien, 56 j., en E. Leenknegt, 42 j.; G. Bokkers, 21 j., en C. van Hese, 19 j.; J. Koe man, 28 j., en A. Visser, 25 j. Gehuwd: A. Vermeulen, 40 j., en M. Mijnsbergen, 50 jC. Harinck, 24 j., en J. Snoep, 22 j.; C. van de Velde, 25 j., en A. Korstanje, 19 j.; J. Schellings, 25 j., en G. Muffels, 27 j. Overleden: E. Lindenbergh. 54 j., wed. van A. de Bourgraaf te We- meldinge. T. v.c.. Linde, 69 j., wed. van J. de Fouw te vVolphaartsdijk; M. Karelse, 92 j., wed. van P. Bom- meljé; A. Deij, 76 j., wed. van J. van der Peijl; J. Mallie, 20 m.: J. Paauwe, 52 j., echtg. van A. Zonne- vijlle. s-Heerenhoek DIPLOM AUITREIKING. Door pater dr. Alfred O.F.M.. lei der van het ontwikkelingswerk in de K.A.B. werd aan 16 cursisten van de sociale cursus van de K.A.B. het diploma uitgereikt. De cursisten ko men uit verschillende dorpen uit Zuid-Beveland, en de cursus werd te 's-Heerenhoek gegeven door kape laan v. Egmond en C. Verbeem. Bij de uitreiking waren aanwezig, het bestuur vah de KAB-afdeling 's-Hee renhoek en waarnemend burgemees ter Raas. Dat er doeltreffend gewerkt is aan deze cursus blijkt wel uit het groot aantal geslaagden. Meestentijds val len zeer vele cursisten af, doch een eindresultaat van 16 geslaagden komt zelden voor. Dr. Alfred sprak zijn bewondering hierover uit en was er van overtuigd dat de verhou ding docent cursist niets te wensen heeft overgelaten, en de juiste rich ting door de docenten werd ingesla gen. De twee Middelburgse jongeman nen, die gezamenxlijk twee berovin gen hebben gepleegd, zijn bij vonnis van de arrondissementsrechtbank te Middelburg veroordeeld tot twee jaar jeugdgevangenis me+ aftrek. Deze uitspraak is conform de eis van de officier van justitie. De jonge Middelburgers, de 22- jarige timmerman A. F. en de 23- jarige magazijnknecht M. de L. poog den in november van het vorig jaar zekere A. B. op de Veerse weg in hun woonplaats te beroven. F. gooide de man tegen de grond en kneep hem de keel dicht. De L. doorzocht Parijs, Julij 1830. Alle welvaart ten spijt heeft in de Franse hoofdstad een gToepje ontevreden jonge mannen (republikeinen, werklieden, studenten) zich aaneengesloten en is begonnen in de straten, die zeer nauw en bochtig zijn, barricaden op te werpen Tevergeefs heeft de bevelhebber der stad gepoogd de jeugdige onbezonnenen van hun euvele daden te weerhouden. Het ingrijpen van de gouverneur had \eeleer tengevolge, dat gans Parijs te hoop liep en partij koos voor de opstandigen. Ook uit andere landen genoemd werden Engeland, Duitsland, Italic en Portugal drongen zeer verontrustende tijdingen tot Uw correspondent door. Al deze berichten werden nochtans overtroffen door wat wij uit Polen vernamen. Daar zou de bevolking als één man de wapenen tegen Rusland en de Czaar hebben opgenomen. Maar de ge welddadigheid waarmee de Czaar de op stand terneer slaat zou weergaloos wreed Anderhalve Eeuw Levensverzekering VAN LEVENSVERZEKERINGEN N.V. HERENGRACHT 475 - AMSTERDAM-C. - TELEFOON 49100 zijn. Czaar Nikolaas zou gezegd hebben, dat slechts gehoor zamen hem behaagt en dat hij beraad slagingen in een Rijksdag van geen nut acht De opstan digheid 111 Zuidelijk Xederland vermelden wij hier slechts .vol ledigheidshalve, aangezien wij die als een betreurenswaardig misverstand zien zonder enig verband met de bewegingen in de an dere landen. Voor de Hollandsche Sociëteit van Levens verzekeringen betekende de beroering in Zuidelijk Nederland, dat een Koninklijk Besluit tot regeling van het levensver ze ke- ringbedrijf, waarvan zij beknotting harer vrijheid duchtte, voorlopig niet tot uitvoe ring kwam. O de zakken van het slachtoffer. De buit bleef bij deze eerste keer beperkt tot 'n leeg sigarendoosje. Te Vlissin gen namen zij de opperman F. P. uit Goes te pakken; onder valse voor wendsels brachten zij hem buiten de stad, naar het kerkhof aan de Koude- kerkseweg. Terwijl De L. op de uitkijk stond, drukte F. de man tegen een muur en sloeg hem op het gezicht. P. miste later een bedrag van f 50,-; ter zitting beweerde F., dat de buit slechts twee gulden beliep. De beide knapen waren er op uit in min of meer dronken personen een moet onderling de vakantie maar gemakkelijke prooi te zoeken. regelen. Op een vraag van de voor- Als gewoonlijk werden enkele sub sidieaanvragen in de raad van Yer seke niet toegekend, o.m. de reeds eerder afgewezen subsidie voor de Zeeuwse Muziekschool. Alleen de prot. christelijke stichting voor maat schappelijk werk t.b.v. doofstommen en blinden kreeg 20.subsidie. Aan de fa. Bakker en Zn. werd aan de haven een stuk grond ver huurd voor de bouw van een kan toor. Het gebouw zelf is reeds zo goed als afgewerkt. Het verzoek van de vereniging Handelsbelangen bracht de tongen in beweging. Het verzoek om een vakantieregeling was tevoren door de Kamer van Koophandel behandeld en goedgekeurd. De voorgestelde regeling omvatte de winkeliers en de bakkers. De heren de Leeuw, Gebraad v. Schaik, Sinke en v. Boven spraken zich allen min of meer uit tegen een gedwongen va kantieregeling voor welke branche dan ook. Allerwegen is men voor meer vrijheid en tegen inmenging van de overheid. Wanneer b.v. een bakker vakantie gaat nemen, moet hij dat zelf weten. Het bedienen van zijn klanten moet hij zelf maar re gelen met zijn collega's. De raads leden vonden het te ver doorgedre ven van de overheid om zo ongeveer als scheidsrechter op te treden. De kleine groep winkeliers of bakkers zitter verklaarden alle leden een stemmig tegen een dergelijk opge legde vakantieregeling te zijn, zodat het laatste woord bij de belangheb bende kringen nog wel niet zal ge- gesproken zijn. Rondvraag Bij de rondvraag gaf de voorzitter enkele inlichtingen over de a.s. ver betering van de Oude Torenstraat. G. S. moet over enkele onderdelen nog een besluit nemen. Ook het invoeren van een éénrichtingverkeer in deze straat wacht op een afwerking der verbreding en bestrating. De wateroverlast die enkele stra ten ondervonden, was gedeeltelijk de schuld van de aannemer van de werk. zaamheden aan het uitbreidingsplan en gedeeltelijk een gevolg van on verwachte omstandigheden. De heer Sinke besprak de nieuwe voorwaar den van Visserij Bestuur, in hoofd zaal* het vissen op zondag. Verschil lende leden spraken hun tevreden heid uit. Totaal verbod om mossels te vissen blijkt niet mogelijk, maar wel wordt er zo vlug misbruik ge maakt van de mogelijkheid tot ont heffing. De heer de Leeuw ziet, voor al in de warme maanden, bezwaar tegen algeheel visverbod. De voor zitter beloofde over een en ander nog eens contact op te nemen met het Visserij Bestuur. Liever zag hij onderling overleg bij de vissers en exporteurs. De wnd. burgemeester feliciteerde de cursisten en benadrukte speciaal de grote waarde van zelfstudie. Door de docenten werd een over zicht gegeven van het verloop der gegeven cursus. Een der cursisten sprak tenslotte dankwoorden aan de betrokken medewerkers. Yerseke FEESTVERGADERING. Bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de middenstandsveréni- ging Handelsbelangen" werd in zaal Nolet een feestvergadering ge houden. Voorzitter P. Huijsse sprak een hartelijk welkomstwoord tot de vele aanwezigen en in het bijzonder tot de burgemeester en mevr. Wil- lemsen. Ook de middenstandsconsu lent, de heer A. Korstanje uit Goes, was aanwezig. Hem werd dank ge bracht voor de prettige samenwer- en de vele adviezen en morele steun welke de vereniging van hem mocht ontvangen. Spreker hoopte, zowel bij burgemeester als bij de consulent steeds een gewillig gehoor te vin den wanneer op hen weer eens een beroep wordt gedaan. Mede waren aanwezig de ere-voorzitter de heer J. Kole, mevr. Poortvliet, echtgeno te van de overleden secretaris, de heer K. Kanaar als mede-oprichter der vereniging en de heer W. Meeuw- se als oud-penningmeester. Hierna werd de koffie gebruikt en kwam het optreden van de goochelaar Vebemo. De band van Leon Pekaar zorgde voor de muzikale omlijsting. Han delsbelangen kan terugzien op een zeer geslaagde en gezellige feest vergadering. WATEROVERLAST. Tengevolge van de hevige regen val kwamen verschillende straten gedeeltelijk onder water te staan, met vele nare gevolgen voor de be woners. De oorzaak lag deze keer in de werkzaamheden aan de Breeweg. Hier was men juist bezig de verbin ding tot stand te brengen met het nieuwe bouwplan. De afvoer was daardoor wat in het ongerede ge raakt en kon de grote watermassa niet verwerken. VERBETERING. Bij de aanpassing aan het tegen woordige verkeer is men deze week overgegaan tot verbetering van de hoek Veerstraat - Oude Torenstraat. Een gedeelte van de showroom van de heer v. Oeveren is een heel stuk achteruit geplaatst, zodat het inrij den in de Oude Torenstraat veel ver beterd is. Ook de andere hoek van deze straat zal vergroot worden. Met de bewoner is reeds lang overeen stemming bereikt. Kruiningen BENOEMING. Mej. J.J. de Visser thans werk zaam aan de openbare kleuterschool te Hansweert is met ingang, van 1 juli 1957 benoemd als kleuterleidster aan het Zeehospitium Zonneveld" te Oostkapelle, In de vacature, ontstaan doordat mevrouw dr. H. Verwey-Jonker (P. v.d.A.) te Eindhoven ontslag heeft genomen, is benoemd verklaard tot lid van de Eerste Kamer mejuf frouw air. J. Zeelenberg. lid van de Tweede Kamer en wethouder van Rotterdam. Zij zal echter deze be noeming niet aanvaarden. Ze blijft lid van de Tweede Kamer. In de plaats van de heer J.C. Dee ring (P.v.d.A.) te Rotterdam, die ont slag heeft genomen, is benoemd ver klaard tot lid van de Tweede Ka mer de heer J. Grashuis te Hoog land. De leden van de vereniging van vogelliefhebbers „De Vogelvrienden" kwamen in hun clublokaal „Hotel Centraal" bijeen om enkele punten te bespreken en te luisteren naar een inleiding door de heer v.d. Bosch te Goes. Deze inleiding gaf een uiteenzet ting over Kleurkanaries, een inge wikkeld onderwerp, maar zeer inte ressant voor specialisten en meer echtpaar fraai versierd, en-om 9 uur ging het in optocht naar de kerk, waar een plechtige H. Mis werd op gedragen. De jubilarissen werden daar voorafgegaan door een tiental bruidjes. Het feestcomité en alle in woners van de Zwarte Hoek hebben de gehele dag gezellig gefeest, en in de namiddag bood het comité na mens de buurt het gouden paar een fraai geschenk aan. De r.-k. Muziek vereniging „Eikels worden Bomen" verhoogde de stemming nog, toen zij 's avonds een muzikale hulde bracht. Ook de schooljeugd werd bij dit feest niet vergeten, want 's middags von den volksspelen plaats voor de kin ervaren vogelliefhebbers. Spr. had I deren uit de buurt. Al met al een enkele mooie exemplaren meege bracht en de aanwezige leden kre gen dan ook enkele fraaie vogels te zien (Zilver Isabel, Blauwe- en Bruine kanarie). Naar aanleiding van deze uiteenzet ting. waaraan zelfs geen ingewik kelde formules ontbraken, werden verscheidene vragen gesteld speciaal over het samenstellen van kleurka- nariekoppels. In de pauze werd 10 kg. vogelzaad door de heer v.d. Bosch beschikbaar gesteld, verloot. Door het bestuur werd het plan naar voren gebracht legen de maand december ongeveer een tentoonstel ling te organiseren. Dit kon de goed keuring der leden wegdragen. Hoe wel de afdeling Terneuzen nog maar kortgeleden werd opgericht, hebben zich al heel wat vogelliefhebbers aangesloten en stijgt het ledental voortdurend. MET AUTO OVER DE KOP De garagehouder C.M.G.C. reed met zijn bestelauto van de stad naar huis. Aan de Dokweg gekomen stop te hij om achteruit in zijn garage te rijden. De heer C.M.H. reed even eens, met grote snelheid, met zijn bestelauto richting Axel. Hij moest daarbij voor de heer C. uitwijken, maar omdat dit niet meer mogelijk was remde hij zo sterk dat de auto twee maal over de kop ging en te gen een lichtmast terecht kwam. De auto stond weer op zijn wielen in de richting Terneuzen, maar was zwaar beschadigd. De bestuurder mankeerde niets. Sluiskil OUDERAVOND OPENBARE SCHOOL In de openbare school werd de jaarlijkse ouderavond gehouden. Na bezichtiging van het werk der leer lingen. opende het hoofd der school de heer J. Platteeuw deze bijeen komst. Tot leden van de oudercommissie werden gekozen de heren H. Dal- linga (herkozen) en F. v. d. Hooft in plaats van de heer M. Dhont. die zich niet meer herkiesbaar stelde. Hierna sprak de heer Platteeuw over een opvoedkundig onderwerp: Het kind van vroeger en nu. Aan de hand van statistische ge- gevenis en eigen ervaringen trachtte hij de ouders de karakterverande ringen der kinderen voornamelijk op het platteland duidelijk te maken. Verder werd een hersengymnastiek gehouden tussen enkele ploegen en enkele films vertoond. Westdorpe BESTUUR E.H.B.O. Na een vergadering van de afde ling E.H.B.O. is het bestuur als volgt samengesteld: voorzitter, de heer Ph. de Guch- teneire; secretaresse, mej. L. van Himschoot; penningmeester de heer W. Gillissen, bestuursleden: de he ren M. Hamerlinck en A. van Geet- sum. ZWARTE HOEK VIERDE FEEST De Zwarte Hoek heeft weer eens bewezen dat ze beschikt over een goed feestcomité, en dat de bewo ners bij feestelijkheden zoals donder dag behoorlijk plezier kunnen maken. Die dag was het echtpaar O. Dhae- ne-Talboom namelijk vijftig jaar ge trouwd. In de vroege ochtenduren hadden de buurtbewoners de woning van het (Advertentie) O Gister werd wederom te Goes, in hotel De Korenbeurs de grote ten toonstelling van de Naco-brouwgerst gehouden. Aanwezig waren 136 mon sters van partijen met een gezamen lijk gewicht van 13.500 ton, zijnde de halve Nederlandse oogst, Twee van de hoogste prijzen gingen naar Zeeuwsch-Vlaanderen. De CHV Oost-Zeeuwsch-Vlaanderx behaalde de wisselbeker plus 250 als inzendster van de grootste en regelmatigst afge leverde beste partijen. De eerste prijs werd toegekend aan de C.M.V. te Sas van Gent. die 8700 ton van beste kwa liteit had geleverd. J. van Gene, uit Zevenbergen be haalde de eerste prijs met een partij van de beste kwaliteit. Dr. H. van Veldhuizen deelde in de morgenvergadering mee. dat de ge middelde kwaliteit van de oogst-1956 wegens de slechte zomer, maar mid delmatig en de korrel klein was. Grote kiemvertraging werd geconstateerd en het eiwit-gehalte was hoog. Van de gebruikte gerst kwam 62% uit Nederland. Er is hoofdzakelijk Bal der geteeld en de beste kwaliteit kwam uit Zeeuwsch-Vlaanderen. De raszuiverheid viel te roemen. In de middagbijeenkomst werden nog allerlei bijzonderheden meege deeld over de proefvelden. Deze ko men dit jaar te Wissekerke. Brui- nisse. Colijnsplaat. Zaamslag, Klundert en Stad aan 't Haringvliet. zeer geslaagde dag. waar de buurt bewoners nog lang met genoegen aan zullen denken. ZANGKOOR NAAR OOSTBURG. Het uit 40 leden bestaande Basi liekkoor zal morgen de H. Mis zin gen in de parochiekerk te Oostburg. Kloosterzande HET GEMAAL TE WALSOORDEN. Naar aanleiding van ons verslag van de officiële opening van het ge maal in Walsoorden wijst het ge meentebestuur van Hontenisse ons erop, dat dit bestuur geen uitnodiging heeft ontvangen om bij deze ope ning aanwezig te zijn en het gemeen^- tebestuur in tegenstelling met ons bericht, niet aanwezig was. Sluis WINKELIERS BIJEEN. In het Parochiehuis kwamen de gezamenlijke winkeliers (76 in ge tal) bijeen. Er werd overgegaan tot oprichting van en Sluise winke liersvereniging. Toegevoegd werden de vereniging Sluis Presenteert en ook de V.V.V. Op deze wijze zal dit een grotere stuwkracht betekenen voor de toekomst. Er waren aanwezig burgemeester P. van Hootegem en de heer Pul lens, organisator van de gegeven tentoonstelling S.P. I. De leiding berustte bij de heer Conny Dufossé. Herhaaldelijk kreeg de burgemeester het woord om zijn zienswijze naar voren te brengen. De contributie voor de leden werd vastgesteld op twee gulden in de zomer en een gulden in de winter maanden. Gezien het succes van de S.P.I wordt op deze wijze het mo gelijk geacht een S.P. II hoopvol tegemoet te zien. BADMEESTER BENOEMD. Door de Sluise Zwem Vereniging „het Vrije" is als badmeester be noemd de heer Ch. de Bree, alhier. IJzendijke DORPSGENOTEN OP BEZOEK BIJ AVEREESTER KUNST KRING. Na een voorspoedige reis met de moderne, comforbabele toerwagen van de Z.V.T.M. kwam de bus IJzendijkenaren om half zes gister avond te Avereers# aan. Te Rotter dam en Epe was even uitgestapt. In Avereerst werd men op uitbun dige wijze door de burgemeester, 't volledige bestuur van de Averees ter kunstkring en een, talrijk publiek ontvangen. Flandria, de accordeon vereniging, verzorgde gisteravond de muziekuitvoering, waarna de toneel vereniging Leeuwerik op de planken kwam. Aan 't uitbundig applaudis seren hoorde men. dat zowel»de mu ziekuitvoering als het toneelstuk zeer in de smaak vielen. Na afloop wer den de stoelen opzij geschoven en bleef men onder geanimeerd bal nog geruime tijd bijeen. Het is de be doeling dat het bij deze uitvoering zal blijven, omdat de Avereester kunstkring als surprise voor de IJzendijkse gasten en genodigden uit de gemeente morgenavond haar pre miere zal geven van de oprette De Bedelstudent. AXEL Het Centrum 6,30 en 9 uur: Zwijgend heldendom. DE KLINGE Kinema van Dijk 7.30 u.: Achter prikkeldraad, als bijfilm De zwarte panter. GOES Grand: De man die té veel wist HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Een stad gaat door de hel. MIDDELBURG Electro: De witte non Schouwburg: The man from Laramie, OOSTBURG Ledel 8 uUr: Anastasia, SAS VAN GENT Otympia 8 uur: Mor gen zal ik huilen. TERNEUZEN Luxor 8 u.: High society Concertgebouw 8 uur: De zwarte des perado. VLISSINGEN Alhambra: Bloed in de zon. Luxor: In de sloppen van een wereldstad. ANTWERPEN Kon. Vlaams» Opera 8 uur: Butterfly. AXEL Het Centrum 3.45 uur: Zwij gend heldendom; 8 uur: Geen liefde duurt eeuwig. CLINGE J. v. d. Bergen 3 uur: Schieting. DE KLINGE Kinema v. Dijk 3 en 7,30 uur: Achter de prikkeldraad, als bij - film De zwarte panter. GOES Grand: De man die teveel wist GRAAUW J- Verras 3 uur: Beker- schieting. 0 HULST Bioscoopgebouw 2 30 uur: De dansmeesters; 6 uur: Een stad ga at door de hel: 8.30 uur: In het begin Was het zonde. Aug. de Gucht 3 uur: Grote schieting. KOEWACHT Hotel Zeelandia Dansen. LAMSWAARDE Patronaats^ebouw 5 uur: Dansen. OOSTBURG Ledel 2. 4.30 en 8 uur: MIDDELBURG Electro: De witte non. Schouwburg The man from Laramie. NIEUW-NAMEN Schieting staande wip Anastasia. SAS VAN GENT Olympia 2.30 uur: Jungle Jim film; 5 en 8 uur: Morgen zal ik huilen. TERHOLE Café Het Centrum 3 uur: Schieting. TERNEUZEN Luxor 4.30 en 8 uur: High society; 2 uur: De zwarte des perado Concertgebouw 8 uur: De zwar te desperado. VLISSINGEN Alhambra: Bloed in de zon. Luxor: In de sloppen van een wereldstad. ANTWERPEN Kon, Vlaamse Opera 14.30 u. Hoffman's Vertellingen; 20 u.: Aida. AXEL Centrum 8 uur: Geen liefde duurt eeuwig. DE KLINGE Kinema van Dijk 7,30 u.: Achter de prikkeldraad en De zwarte panter. GOES Grand: De man die te veel wist HULST Bioscoopgebouw 8 uur: In het begin was het zonde. MIDDELBURG Electro: De witte non Schouwburg: The man from Laramie. OOSTBURG Ledel 8 uur: Anastasia. SAS VAN GJ5NT Otympia 8 uur: Mor gen zal ik huilen. TERNEUZEN Luxor 8 u.: High society VLISSINGEN Alhambra: Bloed in de zon. Luxor: ln de sloppen van een wereldstad. juia mei ter Lenl Spa I pier| ter De l| sident, ja, hee lemen tl op het T prtogrd lementl dat oif Deze vl ling vaJ normali I in Indo de tenuf zegging] sloten de strijcl lands N| dering Met betl instelling teneinde L lijke kracl naliseren.f regering een natiol op verzoeT uit eigen| regering De pre dat de aj zijn. omd delijk blijl De preri zijn jonl standige ging on militaire zachter aan. dal tische n pen, wa van het aan de

de Stem | 1957 | | pagina 2