Hl Zwarte Ruiter gepakt Franse kabinet kraakt onder bezuinigingsdruk MacMillan prachtige H-bom een prestatie REGERING GEEFT TEVEEL. MENEN DE WERKGEVERS ut% Koningin bij Philip; Zware dobber voor premier Mollet AJAX-DOELMAN GETROUWD Knippen vijf cent duurder Nederlands vrachtschip onder ij sbombardement Japan eist Okinawa op PAKJE MET DODELIJKE INHOUD Duikboot in Noordzee gezonken Vernietigende kritiek op de voetgangersregeling Belastingverhoging van 1500 miljoen voorgesteld Kritiek op besluit zaterdag 13 MEI l"ll ;teen DAGBLAD VOOR ZEELAND OVERSTROMINGEN IN OKLAHOMA j LENTEPRIJSVRAAG j van het „Dagblad De Stem", j GEEN UITSTEL Ook prijsstop melk ingetrokken Fransen beschuldigd van massamoord Vooral fruit leecl door nachtvorst j Zelfde temperaturen Middelhuis Kinderbijslag moet omhoog Vrouw van Franse prefect slachtoffer Geweldstaking in Po-gebied Drs. van den Beugel sprak voor de katli. werkgevers In orgaan van de KNA C. 97e JAARGANG No. 22457 Voor God, Kon.ngin en Vaderland Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd- rèdacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad; J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v t Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7-70, p. week (uitsl bij niet postbestell.) 0.54 Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278S41 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.86 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen té hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraatj41^tehjio^35) Hans Gruyters, alias de „Zwarte Ruiter", die reeds wekenlang door de Neder, landse recherche werd ge zocht, is vrijdagavond in Rot. terdam gearresteerd. Zijn haar bleek inplaats van zwart nu rood te zijn en hij droeg een bril. Hij was voorzien van een sten-gun in et 16 scherpe patronen, 's Mor gens was hij uit Utrecht naar Rotterdam vertrokken, want de grond werd liem er te heet onder de voeten. Gruijters werd gegrepen ten huize van de ongeveer 45-jarige genaturaliseerde Pool B. aan de Orchideestraat. De echtgenote van B. was aanwezig toen hij werd aangehouden. De Zwarte Ruiter is overgebracht naar het Huis van Bewaring in Rotter dam, in afwachting van een be slissing van hogerhand over een meer definitieve verblijfplaats. Ook het echtpaar B. is gearres teerd. (Zie bijzonderheden op pag. 7) Na Texas is donderdag het zuiden van de Amerikaanse staat Oklahoma door zware regenstormen getroffen. Verscheidene kleine plaatsen zijn overstroomd. Er zijn tot op heden zes doden en er worden twee mensen vermist. In dit nummer vinden onze lezers de uitslag van de grote NOG DEZE maand zal, naar men verwacht, het aantal televisietoestel len in Nederland de 150.000 over schrijden. MORGEN, zondag worden er in Tsje- cho-Slowakije gemeenteraadsverkie- zingen gehouden. Buitenlandse pers vertegenwoordigers zullen in de stembureaus worden toegelaten EEN HARDNEKKIGE brand heeft gisteren gewoed in de kelderverkie- ping van een chemische fabriek te Groningen. Drie brandweerlieden werden bij het blussingswerk licht gewond. BINNEN drie maanden algemene ver kiezingen. Dat is de eis, die een groep hoge Argentijnse officieren aan pre sident Aramburu hebben gesteld De laatste wilde eerst volgend jaar ver kiezingen uitschrijven. WIM KAN schrijft momenteel een nieuw program, waarvan de première op 27 juli in Den Haag gaat en dat .•Engelen en Spoken" heet. Er werken zeven engeltjes en enkele losse spoken mee, zegt hij. TSJANG KAI SJEK zal een speciale afgezant naar de Verenigde Staten zenden, om de leiders van de Chinese gemeenschappen in de V.S. ervan te overtuigen, dat er geen compromis Jassen Formosa en rood-China moge lijk is. IN AMSTERDAM is een vertegen woordiger van lino gulden beroofd uoor twee mannen, die hem aanbo den mee te zoeken naar zijn vermiste auto. politiemannen, die cam met de Fransen hebben zij° door de Tunesi- autoriteiten ontslagen. Premier Mollet van Frankrijk is gisteren in de Nationale Vergadering de hardste strijd begonnen, die zijn vijftien maanden oude regering ooit heeft moeten voeren. Het gaat om een bezui nigingsplan ter financiering van de campagne in Algerië en de gevolgen van de Suezcrisis. Dat Mollet met zijn jongste beroep op de Veiligheidsraad een pion heeft verzet met een gebaar alsof het een toren gold, achten zijn tegenstanders veelbetekenend. Het was de enige manier, zeggen zij, om het gevaar voor een kabinets crisis te verkleinen. In elk geval zal de socialistische regeringsleider wel het bestaan van zijn kabinet op het spel moeten zetten. Hij wil 2.500 miljoen gulden be zuinigen op de begroting voor 1957 en 1.500 miljoen galden extra be lasting heffen. De strijd tegen de opstandelingen in Algerië zal dit jaar naar schatting 3.780 miljoen gulden kosten. De vertrouwensstemming zal waarschijnlijk dinsdag worden ge houden, de dag na de bijeenkomst van de Veiligheidsraad op Frans verzoek over het Suezkanaal. diende motie, om het debat uit te stellen, werd met 287 tegen 145 stem men verworpen. De afgevaardigden der socialisten en volksrepublikeinen stemden tegen, evenals de meeste radicalen. De communisten onthiel den zich van stemming. Een communistische motie van de zelfde strekking werd met 420 tegen 150 stemmen verworpen. Slechts de communistische afgevaardigden stem den voor. Mollet heeft in zijn ambtsperiode al 33 vertrouwensstemmingen over leefd. Hij wil zijn bezuinigingsmaat regelen goedgekeurd hebben voordat president Coty 27 mei a.s. voor een officieel bezoek naar de Ver. Staten gaat. Een door de conservatieven inge- Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft op een persconferentie ver klaard, dat het doel van Frankrijk bij zijn beroep op de Veiligheidsraad in de Suezkwestie niet is, een ver oordeling van Egypte te verkrijgen, maar het bewerkstelligen van nieuwe onderhandelingen tussen Egypte en de gebruikers van het kanaal. Deze onderhandelingen zouden moe ten gaan over een definitieve status voor het kanaal, in overeenstemming met de zes beginselen waarover de Veiligheidsraad het vorig jaar oktober met algemene stemmen eens werd. Waarschuwing Het blad van de Franse socialis tische partij ,,Le Populaire" heeft vrijdag een verklaring gepubliceerd, waarin in verband met de Suezkwes tie gewaarschuwd wordt tegen een „nieuw München". De ..tijdelijke successen" van Nas ser zijn voornamelijk een gevolg van „gebrek aan waakzaamheid, stand vastigheid en solidariteit die bepaal de bondgenoten van Frankrijk aan de dag gelegd hebben", aldus de verkla ring. die ondertekend was door Pier re Commin, de waarnemende secre taris-generaal van de Franse socia listische partij. Kolonel Abdel Kader Hatem van het Egyptische ministerie van voor lichting heeft gezegd dat Egypte op grond van de conventie van Constan- tinopel van 1888 het recht heeft zijn grondgebied waaronder ook het Suezkanaal valt te verdedigen. Hij zei dit als commentaar op de berichten, dat Israël een proefschip door het kanaal zal sturen. Geen macht ter wereld, zei hij, zal Egypte beletten van zijn recht gebruik te maken. Over Frankrijks beroep op de Vei ligheidsraad zei Hatem, dat Frank rijk het laatste land is dat recht van spreken heeft in de kanaalkwestie. Frankrijk wilde het kanaal gebruiken in zijn binnenlandse partijstrijd. De voornaamste aanleiding van het be roep op de Veiligheidsraad was „Frankrijks internationaal bankroet en de toestand van zijn wankele re gering". De grote oliemaatschappijen hebben in een te Londen gehouden conferen tie besloten een nieuwe buisleiding in het Midden-Oosten aan te leggen, die naar schatting ongeveer 300 miljoen pond zal kosten en. wanneer zij ge heel gereed is, jaarlijks circa 70 mil joen ton ruwe olie naar de kust van de Middellandse Zee zal kunnen ver voeren. De prijsstop kapperswerkzaam heden, die sinds 30 december 1956 van kracht was, wordt met ingang van 18 mei ingetrokken. I Inmiddels zijn kostenstijgingen op- I getreden, die volgens het ministerie van Economische Zaken voor doorbe rekening in aanmerking komen. De minister van Economische Zaken zal met het oog hierop geen bezwaar ma ken tegen een verhoging van de tarie ven voor het haarknippen en het sche ren met 5 cent per behandeling, voor zover thans geen hogere tarieven be rekend worden dan op 1 januari 1956. Aangezien de ondernemers in het kappersbedrijf zich bereid hebben verklaard geen grotere tariefsverho gingen te zullen invoeren zonder voor afgaand overleg met het ministerie van Economische Zaken, bestaat voor handhaving van de prijsstop geen aan leiding meer. Ook de prijsstop melk 1956 wordt met ingang van 18 mei ingetrokken. Deze maatregel is op verzoek van het produktschap voor zuivel genomen nadat bevredigende toezeggingen zijn gedaan om medewerking te verlenen j aan de prijsstabilisatiepolitiek van de overheid. De Algerijnse nationalistische leider Ferhat Abbas heeft in telegrammen aan Z. H. de Paus. president Eisen hower en Hammarskjoeld, de Fransen van genocide" (volksvernietiging), in Algerië beschuldigd. Hij roept hun hulp in om daar een einde aan te maken. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben gisteren een bezoek gebracht aan de jabrie- ken en instellingen van Philips te Eindhoven. Ook Valkens- waard mocht het Koninklijk Paar begroeten. Voor het hoofdkantoor van Phi lips te Eindhoven was de drukte zo groot, dat het politiecordon werd doorbroken. De menigte bracht Koningin en Prins een daverende ovatie. In het natuurkundig laborato rium van het concern woonden de vorstelijke bezoekers een demonstratie b[i met kleuren televisie. Ir. Otten, van de Philips-riirecfie, zei, dat de kleurentelevisie voor toepas sing in het algemeen veel te duur is. Het systeem zal nog sterk vereenvoudigd moeten worden, wil het voor de massa toegankelijk worden. De foto geeft een beeld van de aankomst van het Koninklijk Paar bij het hoofdkantoor. Ma ria Philips, het tienjarig doch tertje van ir. F. Philips, bood de Koningin bloemen aan. Premier MacMillan van Engeland heeft vrijdag in een brief aan de di recteur van het Britse laboratorium voor onderzoekingen op het gebied van kernwapens, Sir William Penney de proef met de eerste Britse water stofbom, „een prachtige prestatie" genoemd. Hjj wenste Sir William, die tijdens de proef in Engeland was, ge luk met het „uitstekende resultaat". Tezelfdertijd gaf de Britse minister van bevoorrading, Aubrey Jones, een verklaring uit, waarin werd gezegd, dat de radio-actieve neerslag tenge volge van de ontploffing op grote Toen het s.s. „Zeeland", dat een reis in een der buiten lijnen van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd maakt, dezer dagen in de haven van Khor el Mufatta, in de meestal snikhete Per zische Golf, lag, werd het schip daar op een avond overvallen door een zware bui, die gepaard ging met windstoten tot windkracht elf en waaruit stukken ruw ijs als mansvuisten zo groot vielen. Naar de gezagvoerder, kapitein D.J. van der Wiel, berichtte, had niemand aan boord tevoren ooit zoiets gezien. Met zware scheepstrossen wist men een lich ter, die langszij lag, voor wegsleu ren te behoeden. Hierbij brak een sleeptros van het Hoydschip en andere trossen leden aanzienlijke schaafschade. Regententen en vlaggen woeien aan flarden en een boven het promenadedek aange brachte tent van hardboard werd door de neervallende ijsbrokken doorzeefd en kreeg grote gaten. Aan dek staande auto's liepen ge broken ruiten op en kregen deu ken in de carrosserie door de zware bonken ijs, die erop neer- denderden. Onmiddellijk liet de kapitein de machines van het schip klaar maken om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Het 12.000 ton metende schip kon worden gehouden door terstond het tweede anker te laten vallen. Vrijdagochtend is de doelman van Ajax en het Nederlands elftal Eddy Pieters Graafland, te Amster dam in het huwelijk getreden met mejuffrouw Teddy Driessen. De foto laat zien hoe het jonge paar bij het stadhuis werd gefeliciteerd door de driejarige Jackie van Beets, gestoken in Ajax-shirt en broek(je) De schade, veroorzaakt door de nachtvorsten in begin mei is vooral hij de fruitsoorten ernstig. Er dient evenwel rekening mede te worden gehouden, dat de invloed van de ko mende weersomstandigheden groot kan zijn. Bovendien kan de definitie ve schade pas over enkele weken wor den vastgesteld". Tot deze conclusie komt het minis- ï?rij van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dat aan de hand van rapporten van de rijkstuinbouw- consulenten een voorlopig overzicht heelt samengesteld over de gevolgen van de nachtvorstschade. Vcrwachtirg van het K.N.m.I. i tot vanavond, opgemaakt gister- avnml 23.15 uur: Over het alge- meen veel bewolking met tijdelijk i maar later ook enkele op- Klaringen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Weinig ver- a mm ring in temperatuur. t Vandaag: zon onder 20.32 uur. i Morgen: zon op 4.41 uur, zon onder 20.33 uur, maan op 0.15 uur J maan onder 9.49 uur. t t Maandag: zon op 4,39 uur, maan "P 0.42 uur. 1 De Japanse liberaal-democratische (regerings)partij en de socialistische partij, die in de oppositie is, hebben vrijdag een resolutie opgesteld, waar in de terugkeer van Okinawa en de Bonin-eilanden bij Japan wordt ge elst. Volgens de resolutie zouden de Ver. Staten, als zij dit nodig achten, toch wel de controle over de eilanden kun nen behouden. Zowel de werknemers als de werkgevers hebben kritiek ge oefend op de regeringsbeslissing inzake de compensatie voor de komende huurverhoging. Voor al de werkgevers hebben te ken nen gegeven, dat zij het met dit besluit allesbehalve eens zijn. De regeringsmaatregel- menen ze, leidt tot overcompensatie, in het bijzonder voor wat de lagere gemeenteklassen betreft. Bovendien, aldus de centrale werk geversorganisaties, heeft door het ge stelde maximum de maatregel een nivellerende werking, welke, gelet op de ontwikkeling van de inkomensver houdingen in de laatste jaren, sterk moet worden afgekeurd. Aangenomen moet worden dat de uitwerking van de maatregel leidt tot een verhoging van de loonsom met circa 2.5 procent dat wil zeggen ongeveer 320 miljoen per jaar. Daartegenover staat, dat de door de werknemers op te brengen huurverhoging circa 226 miljoen zal bedragen. Een loonsverruiming in de ze mate acht men van werkgevers zijde een inbreuk op de grondslagen van het beleid inzake de bestedings beperking. De werkgevers zeggen ernstig te leurgesteld te zijn over het uitblijven 55 van een beslissing met betrekking tot het verlagen van de kinderbijslagpre- mic. Deze verlaging, zo wordt gezegd moet noodzakelijk worden geacht, als tegenwicht tegen de thans getroffen te hoge compensatiemaatregel. De werkgeversorganisaties, zo heet het, zullen zich nog nader over de thans geschapen situatie beraden. ISiet ontevreden Bestuursleden van de bonden der werknemers bleken over het alge meen met de regeringsmaatregel niet ontevreden. Het voornaamste be zwaar gold de gelijkschakeling van de gemeenteklassen 2 en 3. De heer Middelhuis van de K.A.B. zei, dat tot de tweede gemeente klasse over het algemeèn die ge meenten behoren, waar de huren nog al aan de hoge kant zijn. Het zijn die plaatsen, die het midden houden tus sen de grootste steden en de provin ciestadjes. De compensatie, meende de heer Middelhuis geeft geen reden tot jube len, maar ook niet tot klagen. De ver werking van de byslag in de lonen, vond hij, kon in de toekomst nog wel enige moeilijkheden geven, omdat het verschil in gemeenteklassen dan een rol mee gaat spelen. De heer Middelhuis zei te hopen, dat de regering ook nog iets aan de kinderbijslag zou doen en dat men in deze niet al te schriel zou zijn. De secretaris van het N.V.V., de heer van Tilburg, zag het als on juist, dat de werkende gehuwde vrouwen van de compensatie worden uitgesloten. Door de vaststelling van een maximum van vier gulden, meen de hij, heeft er een kleine, gerecht vaardigde verschuiving plaats van de lasten der minst bedeelden naar de beter gesitueerden. Namens het C.N.V. zei de heer Ruppert het te betreuren, dat de re gering het tussenvoorstel van de drie vakcentrales niet heeft overgenomen. Een ander belangrijk bezwaar tegen de regeringsbeslissing is volgens het C.N.V. dat er geen zekerheid bestaat over het tijdstip waarop deze toesla gen in de CAO's en in de loonrege lingen kunnen worden opgenomen. Met andere woorden, onzekerheid over het tijdstip, waarop de vergro ting van het toonverschil naar ge meenteklasse met 1.weer kan worden weggewerkt. hoogte bij het Christmas Island in de Stille Oceaan, „onbetekenend" was. Een onderzoek, enige uren na de proef, had aangetoond, dat er zelfs onder het punt, waar de ontploffing werd teweeggebracht, zeer weinig be smetting was. Een voorlopige balans van de wetenschappelijke gegevens had aangetoond, dat de explosie wat kracht betreft van de megaton-klas- se was, overeenkomend met een mil joen ton tnt. Bij een nauwkeurig on derzoek vóór de proef was gebleken, dat er zich in het proefgebied geen schepen bevonden. De bom had men bij de eerse vlucht boven het doel bij helder weer laten vallen. De basis van de vuurbal had zich ruim boven het zee-oppervlak bevonden. De Japanse regering heeft intussen te Londen geprotesteerd tegen de kernproef bij Christmas Island. Naar verluidt wordt in de nota verzocht, de proeven onmiddellijk op te schor ten. Een officiële woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buiten landse Zaken gaf uiting aan de be zorgdheid van het departement over de Britse proef. In Londen is vrijdagochtend een vrouw tot een jaar voorwaardelijk en een boete van 20 gulden veroordeeld omdat zij donderdagavond een fles wijn tegen de deur van premier Mac- Mülans ambtswoning in Londen heeft stukgesmeten. Zij verklaarde: „Als hij met atoom bommen kan gooien, is dit mijn pro test". De vrouw van de prefect van het departement Nederrijn te Straatsburg is het slachtoffer van een aanslag geworden. Een pakje, dat een paar dagen geleden voor haar bezorgd was, ont plofte toen zij het wilde openen. Zij moet op slag dood geweest zijn. Haar echtgenoot, André-Marie Tremeaud, is van januari 1952 tot juli 1955 pre fect van Algiers geweest. Het pakje was in Parijs gepost. Het was in wit papier gewikkeld en geadresseerd aan de prefect. Twee schepen hebben gisteren in de buurt van de Doggersbank een boei gesignaleerd, waarvan men vermoedt oat. ze afkomstig is van een gezonken onderzeeboot. Een van de schepen, de Deense ..Marynorth", seinde dat er geklop kon worden gehoord, waar schijnlijk van bemanningsleden van de gezonken duikboot. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Marine zei. dat er geen berichten waren ontvangen over een vermiste Engelse of Amerikaanse on derzeeboot. Er wordt ook geen Neder landse duikboot vermist. Uitgebride politieversterkingen zjjn vrijdag in het mondingsgebied van de J'o in Noord-Italië aangekomen, waar tachtigduizend landarbeiders hun eisen voor hogere lonen kracht bijzetten door aan de bezittingen van de landeige naars vernielingen aan te brengen. De arbeiders uit dit gebied, dat een van de armste in Italië is, hebben drie weken geleden het werk neerge legd in verband met hun lo'oneisen en cm te voorkomen, dat de landeige naars personeel ontslaat wegens me chanisatie. Volgens een woordvoerder van de werkgevers hebben de stakers tot dusver 250 ton hooi verbrand, een aantal waterputten vergiftigd en land- bouwmachmerieën en bevloeiingswer ken vernield en talrijke vruchtbomen omgehakt. Een inleiding van de staatssecre taris van Buitenlandse Zaken, drs. E. van den Beugel, over enkele aspec ten van Nederlandse buitenlandse po litiek was het slot van de tweedaagse algemene vergadering In Den Bosch van de Algemene Katholieke Werk geversvereniging. De staatssecretaris stelde, dat het Nederlandse belang in hoge mate sa menvalt met de internationale be langen van rechtsorde en samenwer king; dat onze beste mensen moe ten worden ingezet voor onze ver tegenwoordiging in de internationale organen en dat er bij een zo breed mogelijke laag van de bevolking hier voor begrip moet worden gewekt. In „De Auto", het orgaan van de K.N.A.C. wordt deze week een be schouwing gewijd aan de op 1 mei ingegane regeling voor voetgangers. Na in dertien punten de regelen, die op verschillende categorieën kruis punten voor het oversteken van voet gangers gelden, te hebben behandeld, komt de schrijver tot de conclusie, dat bjj de voetgangersregeling sprake is van perfectionisme ad absurdum. Maar zelfs het enige positieve re sultaat. waartoe zulk perfectionisme kan leiden, namelijk een juridisch waterdichte regeling, heeft men niet bereikt, zo wordt gezegd. Ook juri disch gezien zijn er tal van vraag punten overgebleven. Zelfs met de beste wil en zelfs na grondige bestu dering van de nieuwe voetgangers regeling kan de doorsnee Nederlan der niet achterhalen wat nodig is voor een juist voetgangersgedrag. De rege ling. aldus het artikel, is letterlijk te mooi om waar en ook om goed te kunnen zijn. Het onontkoombare gevolg is, dat nog meer mensenle vens in het verkeer verloren gaan, dat nog meer mensen gevangen ge zet moeten worden. Het gevolg is ook dat vele kleine overtreders van deze onbegrijpelijke regels niet zullen we ten, waarom zij nu eigenlijk bekeurd worden.

de Stem | 1957 | | pagina 1