Gouden huwelijk te Sasput Wat een Middelburgse arbeider een eeuw geleden moest eten De Zwarte Ruiter bezocht een voetbalwedstrijd Goeie ouwe tijd erbarmelijke was rijk toestanden aan MILAAN wacht (zonder veel elan) op start van Giro Russische record-rush Westdorp vierde in tweede rit Ronde van België De arrestatie van Gruijters DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 18 MEI 1957 Merkel adviseur in Oostenrijk Ondervoeding en lusteloosheid Dolji es Jaarvergadering Alg. Ned. Bond van Gepensioneerden te Axel Nog niet tevreden over resultaten De Engelsman Titelkerk voor Poolse primaat Nederlanders trainden nog Morgen koers in Stoppeldijk Joep Goeltgens hegraven Ereklasse 47-2 MOTORRACES ETTEN - 30 MEI MARKTEN 4 'l - I'"' Max Merkel, de vroegere trainer- van het Nederlandse elftal, die thans in dezelfde functie bij Rapid werk zaam is. zal de trainers van het Oostenrijkse elftal van advies dienen voor de wedstrijd tegen Nederland op 26 mei in Wenen. Josef Argauer, die het Oostenrijkse elftal zal samen stellen, verwacht veel van deze ad viezen bij de voorbereiding van het elftal, gezien Merkels kennis van het Nederlandse voetbal en van de ei genschappen van vele spelers, die voor de Nederlandse ploeg zullen uitkomen. Dezer dagen hebben we reeds ge meld, dat het echtpaar Aug. de Poorter - Naeyaert te Sasput (gem. Sehoondijke) zijn gouden huwe lijksfeest heeft gevierd. Met kinde ren en kleinkinderen is het een ge zellig, intiem feest geivorden. Hierbij drukken wij nog een foto af van het feestende gezelschap. (Foto J.v.Vugt, Terneuzen) Honderd jaar geleden begon de toenmalige stadsgeneesheer van Middelburg, dokter Coronel, een even kundig als actief en sociaalvoelend man, een uit gebreide studie over ,,de voormalige en tegenwoordige toestand van het armenwezen" in de Zeeuwse hoofdstad, welke studie 2 jaar later, in 1859, m boekvorm uitkwam, onder de titel Middelburg, voorheen en thans". Dit boek van bijna 400 bladzijden, geeft een scherp beeld van de omstandig heden waaronder toen de mensen en speciaal de minder-gegoede leefden en dit beeld doet het sprookje van ,,de goede oude tijd" volkomen te niet. Middelburg telde toen ruim 15000 inwoners, verdeeld over ongeveer 3000 gezinnen. Daarvan meldden zich in 1857 niet minder dan 500 voor de armenpraktijk" van dokter Coronel, terwijl de Vereniging tot het bezoeken van armen in dat jaar aan 1059 gezinnen haar aandacht moest schenken. (kilo) en bij sommige zelfs 20 kop op. Wanneer we de arme stakkerd dan op dat sober maal aan het werk zien gaan, vergeef het hem dan als hij, vóórdat hij naar huis gaat om zijn pap weer te gebruiken, soms even aan de toonbank een borreltje pakt. De berichten van alle bazen zijn ook hierin hetzelfde: dat het gemis aan kracht meer oorzaak van traag heid is dan onwil. Integendeel, velen werken zich al spoedig ziek en zulks vindt vooral plaats als zij een groot werk buiten de stad onder handen hebben waar ze minder geregeld kun nen eten en slapen en waar ze door de verre afstand gedwongen zijn in loodsen en keten te wonen en zich en kel met brood moeten voeden. Voor de zogenaamde polder- en grondwerken zijn ze ten enenmale on bruikbaar. Een Belgisch of Overijs sels werkman wint het op verre na bij hen, zodat onze aannemers van publieke werken ganse scharen van vreemd werkvolk voor veel geld van elders moeten ontbieden, terwijl de onzen zonder werk lopen. Hoewel de dronkenschap te Mid delburg minder erg was dan in ge lijksoortige steden, verkeerde de klei ne man over het algemeen in een er barmelijke toestand, ook wegens on dervoeding. De lusteloosheid welke dokter Co ronel onder de arbeiders constateer de moest hij dan ook toeschrijven aan het onvoldoende eten dat zij kre gen. „Onze handwerksman moet zijn spierkracht alleen verkrijgen uit een paar veelal droge boterhammen; een paar pond aardappelen met wat azijn cn mosterd en soms wat meelpap. Zijn drank is veeltijds wat slappe kof fie, soms nog overblijfsel van de vori ge dag of met water verdunde melk. Door dat voedsel moet hij zich de nodige kracht verschaffen. Wat gij hen ziet doen bij het werk is meer wils- dan krachtsinspanning. Dezen en genen worden vroeg aan de dijk gezet, omdat ze voor hun tijd door uit putting, ongeschikt voor het werk worden. Het lome aardappelbloed kruipt maar traag door hun aderen en zij worden eer dik dan gespierd. De baas zal het u zeggen, hoeveel man hij soms tot het lichten of trek ken van een geringe last nodig heeft. Een arbeider, die met een groot huis gezin gezegend is, moet zich zelfs bij een daggeld van f 1.25. het hoogste dat die klasse van arbeiders zomers vérdient, slechts met het gezicht en de reuk van boter en vlees behelpen. Ik ken huisgezinnen, waar dagelijks drie broden verbruikt worden. Voor de pot wordt echter niet meer dan één pond boter per week bestemd. Eten zij een enkele keer soep, dan haalt de vrouw een dubbeltje been tjes en kookt daarvan een pot soep van een emmer water. Het vet van een paar ons spek moet, met wat mosterd en zout, tot voermiddel van een ontzettende massa aardappelen dienen. Per maal gaat er 15 kop Hoe ernstig het met de kinderen ge steld was vóór honderd jaar en dan voornamelijk in de arbeidersgezin nen, illustreert dokter Coronel met een hele serie feiten. Het sterkst spreekt wel, dat een-derde der jong geborenen in het eerste levensjaar al stierf. De meesten stierven aan ziekte der spijsverteringsorganen vanwege het ongeschikte voedsel. Sterk fulmineert de schrijver tegen het gebruik van „dotjes die gedrenkt in koffie of stroop dan wel gevuld met krenten, koek. vijgen of roggebrood, de zuige lingen in de mond werden gestoken om. ze zoet te houden. Schrijver ken de een vrouw, die elke avond 27 dot jes gereed maakte voor haar baby, die dan s morgens alle verbruikt wa ren. Bij een andere vrouw zag hij 56 dot-doekjes op een touw langs de zolder gespannen, die tussen nacht cn dag gebruikt werden! Voor liet houden van haar jaarvergadering kwam de Algem. Ned. Bond van Gepensioneerden, afd. oost Zeeuwsch-Vlaanderen bijeen in „Het Centrum'' te Axel. De voorzitter, de heer v. d. Riet uit Terneuzen, kon bij de opening een honderdtal leden welkom heten, in het bijzonder de heer de Noo uit Voorburg, die in zijn kwaliteit van voorzitter van het hoofdbestuur, deze vergadering wilde bijwonen. In zijn openingswoord herinnert voorzitter v. d. Riet aan de spanning die er bij de gepensioneerden aangaande de herzie ning hunner pensioenen heeft bestaan. Hij drukt er zijn spijt over uit dat de verwachtingen in vele gevallen zijn terneer gedrukt, temeer ook omdat bij de herziening te weinig rekening werd gehouden met het advies van de be kende commissie van Poelje. Hij brengt echter zijn dank over voor het werk dat door het hoofdbestuur werd verricht en de resultaten die hierdoor wer den bereikt. Toch wil hij echter opmerken dat nog niet aan alle wensen en verlan- §n°S v5n de Sepensioneerden is v°l- aaan. Hij zegt benieuwd te zijn. wat den zullen zeggen en +e Gllandeling van de nieu- ri* n?lnisters_Pensioenen, waarvan vfnden eerstdaags zal plaats rï0 *n overleden leden met een minuut stilte zijn herdacht.é ®®eu. de Leungs voorzitter het °nid aan de heer do Noo, die een koit verslag geeft van een bespre king die het hoofdbestuur heeft ge had met de pensioenraad over de achterstand bij de uitbetaling der pensioenen. De pensioenraad deelde het hoofdbestuur mede, in juli a.s. per postcheque aan velen een achter stand in de pensioenbetaling zal wor den toegestuurd. Ook is men bezig p. week 2000 gevallen van de 60.000 af werken, waarvan de nieuwe pen sioenen een afzonderlijke berekening vordert. De heer de inoo sprak verder uit voerig over de wetsontwerpen, waar- Na een 1 'mn* ♦rawNG» 'oracht. Hij haalt daarbij enkele voorbeelden aan en meent dat aan de dwergpensioenen tamelijk is te gemoetgekomen. Spieker hekelt de korting op de pensioenen van hen die tevens alge meen ouderdomspensioen ontvangen. In verband hiermede haalt spreker ook aan het destijds door de com missie van Poelje aan de regering uitgebrachte eindrapport. Aangaande de verwachte huurver hoging van 25 pet. deelt de voorzit ter nog medcat de drie pensioen bonden samenwerken om dan 2 pet. verhoging van .de pensioenen te verkrijgen. Na voorlezing der notulen door de secretaresse mevr. Ferket kon de penningmeester verslag uitbrengen. Hierbij bleek dat na afsluiting van het afgelopen boekjaar een batig sal do ontstond van 378,24. Bij de te houden bestuursverkie zing werden dj aftredende bestuurs leden mevr. Ferket v. Damme en de heer H. v. Leeuwe bij acclama tie herkozen. Als afgevaardigden voor de algemene bondsvergadering werden aangewezen de voorzitter en penningmeester en als plaatsvervan gers de heren Geirnaerdt en Jeras. Voor de kinderen het eerste levens jaar bereikten, aten zij al mee uit de pot. Eerst kregen zij de aardappel als pap en later gaf men ze hen als kluifje in de hand. De dokter vertelt hoe kinderen van tien maanden aan rauwe aardappels zaten te zuigen en zo de klei aan de schil naar binnen kregen. „Zo groeien zij allengskens op, lo pen of waggelen eerst op hun vierde jaar en dan komt „de Engelsman" (de Engelse ziekte). In die toestand zien ze er niet zeer behagelijk uit en missen alle proporties in de verschil lende lichaamsdelen: een groot hoofd met een niet minder groot achter hoofd, bleke, fletse wangen en diep in de kassen gedrongen ogen, wagge lend op 'n schrale hals met 'n collier van gezwollen klieren; de magere borst wordt genoegzaam geheel ver drongen door de geballoneerden buik en die zware vracht moet door een paar magere, kromme benen voort gesleept worden." De schrijver nodigde ieder uit om met hem b.v. eens naar het arm weeshuis te gaan om daar de jong ste bevolking te beschouwen en wees er vervolgens op hoe bij de keuring voor de militie feitelijk tachtig pro cent van de jongens zou moeten wor den afgekeurd. De erbarmelijke toestand op het ge bied van de voeding ontstond, behalve door de onvoldoende lonen en jam merlijke sociale toestanden ook door de schaarste en duurte der groenten. De zee-kruiden zeekraal en lams oren maakten nog wat goed even als de karnemelk, maar het tekort aan boter, vet en groenten konden die toch niet geheel opheffen. Ook het ge ringe overleg bij vele huisvrouwen in de arbeidende stand en hun onbe kwaamheid een smakelijke pot te ko ken, werken funest. Jammer vindt de schrijver het, dat de voedzame erwten en bonen te duur voor de arbeider worden, ook omdat er te veel vuur voor nodig is om ze gaar te krijgen en er wat vet of spek bij nodig is om ze eetbaar te doen zijn. „De vrouw onzer arbeiders", aldus dokter Coronel. vraagt naar twee hoofdvoorwaarden bij de voeding: hoeveelheid en goedkoopte, twee eisen, die veelal in strijd met een goede voeding zijn. De man kan niet veel geld geven, doch moet genoeg eten hebben en hij eet zolang tot de maag gevuld is; soms moet hij wel eens ophouden voordat het zover is, omdat de voorraad op is. In de regel wordt dan ook van de schotel het grootste deel voor de man afgezon derd en dan krijgen de kinderen hun rantsoen, de vrouw het laatste. Het gebeurt dan ook niet zelden, dat zij zich half verzadigen moet met het be wustzijn: „als de man en de kinderen maar genoeg hebben". Dokter Coronel is met dit alles zeer begaan, maar hij weet niets anders te bepleiten dan afschaffing van de belasting op de noodzakelijke levens behoeften, om zo het leven wat goed koper te maken. Dat het met de woningen niet beter was gesteld, zal uit een volgend arti kel blijken. De H. Vader heeft kardinaal Wy- szynski, primaat van Polen en aarts bisschop van Gnesen en Warschau, de kerk van Santa Maria Trastevere tot titelkerk aangewezen. Door het overlijden van kardinaal Segura, bisschop van Sevilla, is deze kerk vrijgekomen. Donderdag 30 mei zal kardinaal Wyszynski bezit nemen van de kerk in een openbare plech tigheid. (Vervolg van pag. 1) De Utrechtse recherche had lucht van de zaak gekregen en alarmeerde de Rotterdamse re cherche. Men wist zelfs de straat waarheen hij zich zou begeven te noemen, maar in Rotterdam kon men meteen antwoorden dat dit onmogelijk was, daar deze tijdens de oorlog weggebom bardeerd was. Even later kwam er weer een telefoontje uit Utrecht, waarbij een nieuw adres werd opgege ven, compleet met naam en adres van de bewoner. In Rotterdam lieten ze er geen gras over groeien en de politie toog er onder leiding van hoofdinspecteur J. W. J. Moerman op uit. Het huis werd met veertien man omsingeld, want ge zien de reputatie van de gezochte, wil de de politie geen enkel risico nemen. Hoofdinspecteur Moerman en een van zijn mannen belden bij het huis aan en hun werd opengedaan. Zij gingen de gang door, stapten de woonkamer binnen, en inderdaad, daar zat de Zwarte Ruiter. Naast hem lag op tafel een in papier gewikkeld pakje, dat naar eerst later bleek, een stengun, geladen met 16 patronen, bevatte. Hij maakte nog een beweging naar het wapen, doch de vrouw belette hem dat gelukkig, zodat de arrestatie zonder moeilijkheden ging. Hij stond van zijn stoel op, maakte enige passen en was toen van zijn wapen gescheiden. De politiemannen, eveneens gewapend, traden op hem toe en met de woor den: ,,Ik heb het gezien, 't is gebeurd" gaf de man, waarnaar de gehele Ne derlandse politie heeft gezocht, zich gewonnen. Uit het verhoor bleek, dat G. met de genaturaliseerde Pool in de gevan genis kennis had gemaakt. De Zwarte Ruiter verbleef waar schijnlijk de gehele tijd dat er naar hem gezocht werd in Utrecht, op een adres in hel noorden van de stad. Hij leefde daar samen met een vrouw. I);* was de Utrechts politie eerst sedert enige dagen bekend, loen G, hij een voetbalwedstrijd werd gesigna leerd. Op het horen van dit bericht heelt de commissaris van recherche te Utrecht, de heer Roosmalen, zicli persoonlijk met liet onderzoek heiast. Op grond van verscheidene inlichtin gen vond de recherche een spoor dat naar Utrecht-Noord leidde, maar een adres kon men niet te weten komen, totdat de Zwarte Ruiter donderdag avond in de vooravond een zeer hoog lopende ruzie kreeg met de andere be- \«>ners van het adres waar hij ver toefde. De recherche kreeg nu van tipge vers het juiste adres: de Zweder-van Zuylenweg, en besloot vrijdagmorgen in te grijpen. Toen echter tegen negen uur vijf agenten, een inspecteur en cie commissaris voor het bewuste huis op de stoep stonden, bleek de vogel gevlogen. Met veel geluk en weer dank zij tipgevers, kwam men te weten waar de gezochte heen was gevlucht, met straat, naam en huisnummer te Rot terdam. De bewoners van het pand waar de Zwarte Ruiter in huis te hebben, waren vijf weken heeft gewoond en de vrouw die bij hem leefde zijn gaerresteerd en tegen hen is proces-verbaal opge maakt. Hoewel zij vermoedelijk de terste tijcl niet geweten hebben de warte Ruiter in huis te hebben, waren zij hiervan volgens de politie later toch wel op de hooogte. Tijdens zijn verblijf in Utrecht heeft G. zijn haar rood laten verven is hij een bril gaan dragen. (Van een speciale verslaggever) Op de Via Galilei in Milaan heerste vrijdagavond weer de gezellige drukte, die jaarlijks aan de start van de Ronde van Italië vooraf gaat. Honderdtwintig renners, ingedeeld in 15 ploe gen van elk acht man, kwamen op de kantoren van de „Gazetta dello Sport" hun gebruikelijke formaliteiten vervullen: het af halen van de startnummers en het loden van de fietsen. Toch was de geestdrift in het warme Milaan ditmaal niet zo groot als in voorgaande jaren. M!en miste kenne lijk te zeer de Italiaanse campionis- simi Gino Bartali en Fausto Coppi, die dit jaar niet aan de wedstrijd deel nemen. Dit had grote invloed op de sfeer die wat de Italianen betreft, niet bepaald optimistisch mocht heten. Wnglmans favoriet Als voornaamste kanshebbers op de eindzege worden nu beschouwd de Fransman Louison Bobet, drievoudig winnaar van de Tour de France, en de Luxemburger Charlie Gaul, die vorig jaar in de giro triomfeerde. Maar, zo voorspelt men, zü zullen ernstige concurrentie ondervinden van de Belgen, van wie vooral Raymond Impanis de laatste weken in een voor treffelijke vorm is, en van de Neder landse equipe, die goed genoteerd staat. Speciaal Wout Wagtmans is 11a zijn overwinning in Rome-Napels-Rome zeer populair in Italië. En men her innert zich bovendien de goede pres taties van de Nederlandse renners in de voorgaande ronden. De Nedrlanders zijn donderdag per vliegtuig in Milaan aangekomen. Zij hebben zich niet lang laten bewonde ren, want reeds de dag daarop onder namen zij een korte trainingsrit en daarna volgde voor hen een langdu rige rust. Outle tactiek Wout Wagtmans, blij weer in de warmte te zijn teruggekeerd, vertel de ons ,dal de Nederlanders hun oude tactiek zullen toepassen. Hetgeen be tekent, dat zij zullen proberen om bij iedere ontsnappingspoging betrokken te zijn met een of twee renners. Na de eerste etappes zal de situatie dui- Morgen organiseert het wielerco- mité Stoppeldijk weer de jaarlijkse wielerronde. In tegenstelling tot vo rige jaren komen thans geen ama teurs aan de start, maar zijn liet nieuwelingen die de ronde zullen be twisten. Overigens betekent dit uit sportief oogpunt bezien geen degradatie, want ook de categorie van jeugdige ren ners kan voor een behoorlijk stuk je vuurwerk zorgen. Dat er belang stelling voor deze koers bestaat, blijkt wel uit het aantal inschrij vingen, dat ongeveer veertig be draagt. Op het prachtige, buiten de kom van Stoppeldijk gelegen, parkoers zullen de refiners strijd, leveren en dit parkoers is juist daarom zo aan trekkelijk, omdat het publiek op bij na ieder punt de renners op hun tocht kan volgen. De wedstrijd zal met muziek wor den opgeluisterd door de harmonie van Kieldrecht, hetgeen ook na af loop van de koers wel het nodige vertier met zich zal brengen. Boven dien zal dan gelegenheid toi dansen worden gegeven. Onder grote publieke belangstelling is vrijdagmorgen te Florence het stof felijk overschot van de heer J. Goett- gens uit Vaals, die zondag als deel nemer aan de „Mille Miglia" is ver ongelukt. ter aarde besteld. De begra fenis werd onder meer bijgewoond door de heer J. de Plaisanl, de Ne derlandse consul te Florence en vele vooraanstaande officials van de Ita liaanse automobielclub. De stoffelijke resten van de omge komen Nederlandse coureur zullen binnenkort naar Nederland worden overgebracht. delijker zijn en daaraan wordt dan de definitieve strijdwijze aangepast. Over de Ronde van Frankrijk zei Wout nog, dat hij beslist niet aan die wed strijd zal deelnemen, indien hij in de „Giro" een bevredigende prestatie le vert, dat wil zeggen: indien hij op een der hoogste plaatsen eindigt. Koblet niet Er zijn vrijdag nog enkele wijzi gingen aangebracht in de ploegen. Dat was noodzakelijk, want enkele renners trokken zich op het laatste ogenblik terug. Onder hen was de Zwitser Hugo Koblet, een vroegere winnaar van de ronde. Vooral zijn afwezigheid Koblet' verblijft op 't ogenblik in Bellinzona veroor zaakte opwinding, Koblet had moei lijkheden met de organisatoren en speciaal met zijn ploegleider Learco Guerra. De Zwitser had bezwaren tegen het feit, dat in zijn ploeg te weinig landgenoten waren ipgeno- men. De leiding deed een concessie: Zij willigde Koblet's eis drie Zwitsers in de internatinale ploeg in, maar voordat Koblet hiervan in kennis was gesteld had deze, vrij dagmorgen, zijn inschrijving reeds telefonisch ingetrokken. Hij fcon niet langer wachten, zei de Zwitser. In de Belgische ploeg, met we reldkampioen Rik van Steenbergen, neemt Jan Moxhet de plaats in van Richard van Genechten, Van Van Steenbergen was vrijdagavond niet op tijd bij de controle, aangezien hij pas om half zes per vliegtuig uit Brussel arriveerde. Dit kaartje geeft de route van de eerste drie etappes van de Ronde van Italië, die vandaag in Milaan van start gaat. 61 «4® Bosco Ch/ttanuovc J 1°Etappc 18 mei 191 km 2 2°Etappe 19 mei 28 km 3 3°Etappe 20mti 192 km ETAPPE PLAATSEN R RAVITAILLERING AFGELEGD AANTAL KM A BERG fCATEGOR/t V PELT|575t4l Westdorp is de eerste Nederlander geweest, die met een magnifieke uit slag voor de dag kwam in de Ronde van België. Hij werd vierde in het tweede gedeelte van de tweede etap pe, die in Florenville eindigde. De uitslag van het eerst deel van de tweede etappe, een tijdrit over 51 km van Stavelot naar La Roche, werd gewonnen door de Belg van den Bran den. De uitslag luidde: 1 van den Branden (B.) 1.22.53; 2 Schils (B) 1.23.08; 3 Cerami <B.) 1.23 10; 4 van Vaerenbergh B.) 1.23.21; 5 van Genechten (B). 1.23.27. De Nederlanders legden'beslag op de volgende plaatsen: 33 Roks 1.29.31; 34 de Jong 1.29.39; 37 Lahaye 1.30.37; 41 Smeets 1.31.04; 47 Haan 1.32.24. De uitslag van het tweede gedeelte (van La Ruche naar Florenville over een afstand van 167 km) was: 1 Delorge (B.) 167 km in 4 uur 30 min en 30 sec (met bonificatie 4.30.00) 2 Molenaers (B.) z.t. imet bonificatie 4.30.15); 3 Schotte (B.) z.t.; 4 West Het toernooi om het kampioensqhap van Nederland ereklasse groot biljart anker kader 47/2 is vrijdag te Leeu warden voortgezet. De uitslagen van de derde ronde luiden: Metz 117 11 35 10.63 de Kleine 400 11 119 36.36 Jacobs 400 23 66 17.39 de Ruyter 301 23 110 13.08 van de Pol 400 8 230 50.— Wijnen 92 8 49 11.50 van Nijnatten 46 19 10 2.42 Soholte 400 19 87 21.05 De uitslagen van de avondpartijen zijn: de Ruyter 400 12 148 33.33 van Nijnatten 185 12 53 15.41 Wijnen 400 14 191 28.57 de Kleine 260 14 102 18.57 (Advertentie) ciorp (Ned.) z.t.; 5 Lanoy (B.) z.t.; 6 Vliegen (B.) 4.30.51; 7 Verachtrt (B.) 4.30.54. Cerami behield de eerste plaats in het algemeen klassement. Het algemeen klassement luidt ver der: 2. van den pranden (B.) 12.50.19, 3. Vliegen (B.) 12.50.54, 4. van Vae- renberg (B.) 12.50.55, 5. Schils (B.) 12.51.27, 36. Lahaye 13.05.11, 43, West dorp 13.08.36, 49, Roks 13.15.11, 50. Haan 1315.34, 59. Smeets 13.38.38, 60. Smits 13.39.13. DE FINALE van het toernooi om de Europa-cup tussen Real Madrid en Fiorentina (30 mei te Madrid) zal onder Nederlandse leiding staan. De heren Horn jr., Roomer en Schipper werden daartoe uitgeno digd. OFFICIALS van <Je Jtaiiaanse eer ste divisie club Fiorentina hebben verklaard, dat zij onderhandelin gen voeren met de Hongaarse links binnen Sandor Kocsis. DE TWEEDE etappe van de Ronde van het IJsselmeer, over een af stand van 230 km van Bolsward naar Bolsward langs de'elf Friese steden is gewonnen door Groot (Be verwijk). Snijder is thans leider. NA SPANNENDE STRIJD werd het clubkampioenschap 1956-'57 van de bridgeclub ,.Sas van Gent" voor de vierde achtereenvolgende maal ge wonnen door de heren Ranschaert- Remery. Te Moskou heeft de Russische atlete Paulina Lazareva een nieuw we reldrecord op de 400 meter dames gevestigd met een tijd van 55,2 sec. De foto laat zien hoe de Russische atlete na haar record-race over de finish stoof. KAPPEL, 17 mei. Aardbeienvei ling. Koude grond-aardbeien; Regina 1 exp. 60 ct per doos van 2 ons. Glas aardbeien: 1 exp. 6376. 2 3753, al les per doos van 2 ons. Groentenvei- ling: bloemkool 2475, sjalotten 4, sla 511, spinazie 1 3239, afw. 8.5, radijs 1113, rabarber 4355, selde rie 6.57.5, postelein 67, grote aard appelen 914. LEEUWARDEN, 17 mei Aanvoer en notering: 235 stieren 2.903.37 per kg slachtgewicht, 450 vette koeien le kw. 2.90—3.44, 2e kW. 2.70—2.89, 3e kw. 2.202.69. 798 melk- en kalf- koeien 6001025, 400 pinken 250500, 263 graskalveren 200325, 997 nuchte re kalveren 3855,. 626 vette en wei- deschapen 100125, 1402 lammereh 6070. 136 vette varkens, oude var kens 1.451.60, vette biggen 1.65 1.70, zouters 1.671.70, 199 biggen en lopers, biggen 3554, lopers 5595, 29 bokken en geiten, geen notering. 72 paarden 500975, totale aanvoer 5607 stuks. Overzicht: Stieren: aanvoer ruim, stemming willig, prijshoudend. Melk- en kalfkoeien: aanvoer ruim, stemming goed, prijshoudend. Pin ken: aanvoer kort. stemming rustig, prijzen gelijk. Graskalveren: aanvoer kort, stemming kalmer, prijzen ge lijk. Nuchtere kalveren: aanvoer ruim, stemming voor zware kalveren llig, voor de lichtere soorten slecht. Zware kalveren ver boven notering. Lichte kalveren lager in prijs. Var kens: aanvoer kort, stemming lui, prijzen gelijk. Biggen en lopers: aan voer matig, stemming kalm, prijzen gelijk. Schapen: aanvoer ruim, stem ming matig, prijzen gelijk. Lamme ren: aanvoer ruim, stemming matig, prijzen gelijk. Paarden: aanvoer rui mer, stemming vrij goed, prijshou dend. GOES, 17 mei. Groenten: kropsla Al 8-10, A2 6-8, BI 6-7, bloemkool Al 6-89, A2 40-60, BI 30-38. Cl 20, afw. 14-50, komkommers B 40-50, C 32, lamsoren 51-53, spinazie 11-36. poste lein 73, prei 10. rabarber 52-57, wor telen 62-70. radijs 15-19, ramenas 19, bosselderij 7-12, aardbeien per stuk 6, per doos van 2 ons 42-81. TERNEUZEN, 17 mei. Sla A 12- 14.20, A2 4-9.40. B2 4-5.10, bloemkool 2 57-70, B2 34-56, C2 21-37, C afw. 28. selderij 6-7, peen 2 40-51, uien 5, ra dijs 10-14, sjalotten 4-7, Bintjes 12, andijvie 61, asperges B 2-2.26. B2 1.44- 1.56, C 1.18-1.24. sav. kool 17-26, prei 10-13, spinazie 38-43, uien 2 14, poste lein 50-52, glasaardbeien per doosje 1 52-65, 2 39-50. De eerste vroege aard appelen van de koude grond werden aangevoerd door J. W. Bakker uit Axel. Deze noteerden: voor drielin gen 61-62 en kriel 35-47 p, kg.

de Stem | 1957 | | pagina 15