Een Beneluxverbinding Maastricht - west-Brabant buiten Eindhoven om ROCK AROUND THE CUP max Factor Hlafibta? feltem VERICHROME PAN FILM Nederlandse charme in Londen Dertiende verkennersbedevaart naar Vrouwenpolder Nog enkele beslissingen en dan is competitie voorbij Dure veiling Lipstick van max Factor brengt een nieuw soort lipstick nieuw de stralende zuiverheid van ,/hlgh fidelity" kleuren derde blad VRIJDAG 17 MEI 1957 KODAK Een simpeldoch schone legende Tien van Gogh i Waarzegster drinkt, is goed ail De Waarzegster Z.-Amerika bespreekt zijn verdediging Twee jaar met aftrek voor diefstal 4.95 Ajax nog steeds geen kampioen Voor de cijferaars Dezer dagen zijn te Eersel, Riethoven en Bergeijk met fees telijk vertoon twee verharde wegen opengesteld, die eerstge noemde plaats met de twee andere verbinden. Deze gebeurtenis in een kwartier van de Acht Zaligheden in het hart van de Nederlandse Kempen heeft meer dan lokale betekenis, omdat een van deze wegen, de verbinding tussen Eer sel en Bergeijk, aansluit op de reeds eerder verharde weg van Bergeijk naar de grensovergang van de Luikerweg van Eindho ven naar Hasselt in Belgisch Limburg. baan Eersel-Postel-Retie, die de ver- keersaccommodatie in Benelux ver band moeten dienen. De laatstge noemde weg kan dit nu niet doen, omdat hij niet voor douaneverkeer is opengesteld. De Stichting voor de Kempen en de Welvaartsstichting Kempenland ijve ren ook samen voor de verbinding van het Belgisch-Kempische kanalen- net met het Wilhelminakanaal, het zgn. Postelkanaal tussen Arendonk en Tilburg, waarmee aan de zonderlinge toestand een eind zou komen, dat twee waterwegenstelsels over meer dan 100 km op korte afstand zonder verbinding parallel aan elkaar lopen, De belangen van deze grensstreek zijn in veel opzichten tevens de be langen van Benelux, die de gezamen, lijke behartiging van de regeringen in Den Haag en Brussel verdienen. Men mag zeggen, dat hier enkele gemeen ten in de Acht Zaligheden met een simpele wegverharding een Benelux voorbeeld hebben gesteld, dat inspi rerend zou moeten werken op hogere ambtelijke instanties, die tegenover de noden en behoeften van de grens gebieden soms nog al te onverschillig staan. (Advertentie) Het verharden van een stukje zand weg tussen Bergeijk en Eersel heeft zo tot gevolg gehad, dat het verkeer van Belgisch Limburg en Maastricht naar Tilburg en west-Brabant het drukke centrum Eindhoven kan ver mijden en een kortere verbinding kan benutten door de Acht Zaligheden over Eersel, Bladel via Reusel of Hulsel naar Lage Mierde en Tilburg. Ontsluiting Deze verkeersverbetering betekent uiteraard ook een verdere ontsluiting van het Nederlandse Kempengebied, dat als grensstreek een achterstand in ontwikkeling vertoont en waarvan de bevolking grotendeels in pendelbewe ging op werk uit is in de naastbijge- legen stedelijke centra zoals Eindho ven. De achterstand is zelfs zo groot, dat men zich hier niet verklaren kon, waarom het Kempengebied niet ook als zgn. noodgebied werd aangewezen. De Welvaartsstichting Kempen- land streeft hier intussen, evenals de Stichting voor de Kempen aan de Bel gische zijde van de grens naar de op heffing van dit gebied, waarvoor bei de stichtingen ook in onderling contact staan. Zo streven ze beide naar betere Beneluxverbindingen zo als de aanleg van de autostrada van Oelegem over Turnhout en Eindhoven naar Duitsland, waaromtrent de Bel gische Stichting onlangs heeft ge klaagd. dat Nederland er geen voet voor wil verzetten. De Welvaartsstichting Kempenland sluit zich aan bij die klacht en toont zich even ongerust als de Belgische Kempen over het verslag van de „Bel- gisch-Neder lanüs-Luxemburgse Com- missie voor ruimelijke ordening", waarin, zoals wij vroeger reeds schre ven, werd beweerd, dat er geen aan leiding was voor gezamenlijke Bel gisch-Nederlandse bevordering van (Advertentie) de industrialisatie en van het grensgebied. ontwikkeling Verdere wensen Naast bovengenoemde weg van Oelegem naar Eindhoven, die een Europese verbinding moet worden, zijn hier nog te noemen de recon structie van de provinciale weg van Eindhoven over Reusel naar Turn hout en de modernisering van de In alle gangbare rolfilmformaten. Koop vandaag nog een paar rolletjes - of beslist morgen Voor een werkelijk getrouwe weergave r -.rascro- j'"—-- van elk §-Tia->-r-r^TS3 onderwerp b|| htl VERKRIJGBAAR BIJ UW FOTOHANDELAAR Nederlandse mannequins, naar Lon den getogen om daar modellen van de Nederlandse modehuizen te to nen, hebben in de Engelse hoofd- Londen heeft de haar benaming „centrum van de kunstwereld" deze week weer gerechtvaardigd. Verza melaars en kunsthandelaren uit alle delen van de wereld hebben te ken nen gegeven dat zij de aanstaande verkoping bij Sotheby zullen bijwo nen van de verzameling die is aan gelegd door wijlen William Weinburg, de bankier en financier die, nadat hij het Duitsland van Hitler had ver laten, zich in de Verenigde Staten vestigde. Deze verkoping die op 10 juli a.s. zal worden gehouden zal de belangrijkste zijn die in jaren is gehouden. Vele schilderijen in de verzameling zijn wereldberoemd. De collectie omvat schilderijen van Cé- zanne, Corot, Courbet, Degas, Gau- gin, Manet, Monet, Picasso, Pisar- ro, Renoir, Sisley, Utrillo en van Gogh. Er staan 10 schilderijen van Van Gogh op de catalogus en nog nooit zijn zovele van zijn werken op een verkoping tesamen geweest. Er zal vermoedelijk zwaar geboden wor den op zijn ,,Les Usines a Clichy" dat vlak voor zijn vertrek naar Ar ies dateert. Ook dit jaar zullen weer honderden verkenners en leiders naar Vrouwen polder trekken om er hulde te brengen aan Maria, de Moeder der verken ners. „Vrouwenpolder" een woord van diepe betekenis voor iedere echte verkenner, een plaats voor jonge mensen die op stoere en echt jongensach tige wyze Maria willen eren. Men zal ze weer zien trekken over de mooie Zeeuwse wegen, vechtend op hun fietsen tegen de felle wind of in de striemende regen. Ze komen vaak uit de uiterste hoeken van Nederland. Ze komen te voet met zware bepak kingen op hun rug uit België en Zeeuwsch-Vlaanderen. Bredase verkenners presteren het in een ruk deze tocht te maken en fietsen daarvoor zelfs in de nacht door Zeeland. Wie 'n belegen genever zo zuiver gestookt en heerlijk zacht! Zeer Oude Genever een S b product Ao 182 P Heeffc men eenmaal Vrouwenpolder meegemaakt dan wil men er meer heen. Men geniet er van het kamp, gelegen aan de voet van de duinen, men wordt geboeid door de sprook jesachtige fakkel-processie van de honderden zingende en biddende jon gens dwars door de duinen, men geniet er van een goed en op hoog peil staand kampvuur. Vrouwenpol der is uitgegroeid tot een verkenners bedevaart-oord van zeer grote bete kenis. Jaarlijks komen meer verkenners naar dit kleine plaatsje ten noorden van Middelburg. Waren het er verle den jaar al meer dan 450, dit jaar worden weer meer deelnemers ver wacht. De legende van Vrouwenpolder is simpel maar schoon. Zij is geweven rond het miraculeuze schilderij dat men achter in de Middelburgse kerk in een afzonderlijke devotiekapel kan bewonderen. Waar komt dit oude schilderij vandaan zal men zich af vragen. Het is een hele geschiede nis die zeker de moeite waard is verteld te worden. Rond 1340 lieten de abt van Mid delburg en de Landsheer Wolfert 2 van Borselen tussen Serooskerke en Veere een kapel bouwen. Ze werd toegewijd aan O.L. Vrouw en sinds die tijd draagt de plaats die daar ontstond de naam van Vrouwenpol der. De kapel zag er erg sober uit omdat de bevolking te arm was om ze te verfraaien. Op zekere dag nam een van de bewoners een pa neel weg uit de kapel en snelde er dwars mee door de landerijen naar Middelburg. Hij klopte aan bij mr. Lucassen een zeer bekend schil der in die dagen. Mr. Lucassen werd verzocht op dat paneel een wonder schone beeltenis van O.L. Vrouw te schilderen. Maar mr. Lucassen had het druk. Bovendien had hij niet al tijd de juiste inspiratie om aan deze i opdracht te beginnen en het schil deren van de beeltenis werd als- i maar uitgesteld. Op zekere dag meld de zich echter een onbekend gezel i aan de deur van mr. Lucassen en vroeg om werk. De grote schilder liet de knaap binnen en gaf hem opdracht te trachten de beeltenis van O.L. Vrouw op het paneel te schil deren. Toen mr. Lucassen rond het middaguur naar de zolder ging om de jonge knaap op het middagmaal te vragen bleek de zolder geheel verlaten. Op een tafel stond de beel tenis van O.L. Vrouw v.d. Polder, zo men ze thans nog vinden kon in de Middelburgse Parochiekerk. De bevolking van Vrouwenpolder was zeer ingenomen met deze beelte nis en al spoedig ontstond ter plaatse een zeer grote Maria-devotie. Door verkregen gunsten en gebedsverho ringen toonde Maria dat de eer en dank aan Haar gebracht zeer werd gewaardeerd en Vrouwenpolder groei de uit tot een der grootste genade oorden van Zeeland. Processies uit vele delen van Europa brachten in die tijd een bezoek aan dit genade oord. Blinden konden weer zien en lammen weer lopen. gen en toen ontdekte men achter het oude behang een diepe nis waar in de vergeelde verkoopakte van het paneel lag. Dank zij de Brugse oud heidkundige Verschelde werd een en ander tot klaarheid gebracht. Het was pastoor J. Brügemann uit Middelburg, die na veel moeite het paneel van Baron Julien de Caloen ten geschenke kreeg, met dien ver stande dat jaarlijks op die schenkings dag een H.Mis aan het votief-altaar zou worden opgedragen voor zijn overleden familieleden. Sinds die tijd nam de devotie tot O.L.Vrouw van den polder weer toe Vooral tijdens de 2e wereldoorlog en de rampdagen van februari 1953. Jaarlijks komen de verkenners in de Meimaand naar Vrouwenpolder waardoor dit genade-oord zeer groot se bekendheid heeft gekregen. Op zaterdag 25 en zondag 26 mei wordt de 13e bedevaart gehouden. Het aantal inschrijvingen loopt nog steeds op. Het kampeerterrein De Vlieger zal weer het middelpunt zijn. Daar zal de winnende patrouille van verleden jaar van de Bredase St. Tarcisiustroep het bedevaartvuur met een stronk hout uit het vuur van verleden jaar ontsteken. Het zal PL. Peter Greitemann zijn die deze plech tigheid zal verrichten en daarna zal het week-end beginnen waar honder den jongens opnieuw zullen werken om het begeerde wisseltotem te ver dienen. Watergeuzen In 1570 maakten de Watergeuzen hieraan een einde. De kapel werd verbrand maar de schapenhoeder Parduijn redde de beeltenis. Hij be waarde ze zorgvuldig en pas in het 4e geslacht werd het door zijn bet achterkleindochter verkocht aan de landheer van Borselen van der Hoo- ghe. Deze landheer had een zoon, die zich later in Brugge vestigde en zo zien we de beeltenis in handen ko men van Baron Julien de Caloen. Toen de vader van deze Baron stierf werd diens woning opnieuw behan- Zestig vertegenwoordigers van Ar gentinië, Brazilië, Uruguay en Para' guay zijn te Buenos Aires besprekin. gen begonnen over het instellen van een verdedigingsorganisatie in het zuidelijke gedeelte van de Atlantische Oceaan. Het doei is de gehele 6.500 kilometer lange oostelijke kustlijn van Zuid-Amerika, van West-Indië tot het eiland Vuurland ten zuiden van dit werelddeel, te beschermen. De Amerikaanse generaal Lemuel Shepherd, voorzitter van de paname- rikaanse verdedigingsraad, woont de besprekingen als waarnemer bij. stad een vrolijke ontmoeting gehad met ras-prins Monoloeloe, een be kende tipgever bij de paardenren- men in de buurt van Londen, die er in zijn kleding een merkwaardige eigen stijl op nahoudt. Op de foto zien we van links naar rechts Ka- therine Bos, Maud N^eefs, Louise Berghuis, Rik Weyburg, de prins, Fanny de Beer, derde van rechts Frieda Schijf, verder Sonja Sanchez en Jenny Kuber. (Advertentie) Ontsnapt uit een psychiatrische in richting maakten de fabrieksarbeider P. de B. uit Bergen op Zoom en zijn maat H. P. uit Den Bosch begin dit Jaar west- en midden-Brabant onvei lig met inbraken en diefstallen. De Bredase rechtbank heeft hen nu hier voor veroordeeld conform de eis tot ieder twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. de kleur bll|ft tot U haar zelf verwijdert houdt direct, zender „afkappen" droogt zelfs de gevoeligste lippen niet utt in moderne luxe huls - met automatische vulling hi-fi: het hedendaagse begrip voor volmaaktheid - nu ook toegepast in lipstick, waarbij een weergaloze serie van betoverende, natuurzuivere tinten is ontstaan. HIGH FIDELITY hl-fi lipstick houdt uw lippen zacht en soepel - geeft dat prettige gevoel van frisse natuurlijkheid; hl-fi lipstick is niet vettig, wél vemikkelijk zacht bij het opbrengen - de diep-glanzende kleuren vervlakken niet, vervagen niet; hi-fi lipstick is luxueus verpakt in een moderne, goudkleurige huls met de verrassende vondst: de nieuwe, automatische vulling. Kies nog van daag uit de zes levensechte tinten! HOLLYWOOD bnp. Marfac N. V, Huddestraat 3-5Amsterdam In moderne luxe huls Automatische vullingen 3/5 In de Real-film studio's te Hamburg wordt op het ogenblik een vrolijke film vervaardigd, waarin de hier boven uitgebeelde scene zal voor komen; een groot aantal jongelui dansend in een enorme kop en scho tel. Hvewel de kop tot de rand toe vol toas, had de jeugd tocli nog ruimte genoeg voor swing en „rock around the cup". Het competitierad is aan zijn laatste slagen bezig. Iedere speeldag raken er meer clubs uitgespeeld. Het aantal beslissin gen, dat de voetballiefhebbers nog niet weten, wordt steeds mi- niemer. sendaal de kampioensvlag kan wor den gehesen ter ere van RBC, maar dan zal de Roosendaalse ploeg moe ten winnen van DHC. Men is er toe in staat en ais de zenuwen geen al te grote rol spelen, zal het zondag in derdaad feesten worden. Ook een gelijkspel is al voldoende. ZFC zal dan RBC niet meer kunnen achterhalen, zelfs niet als het wint bij 't Gooi. UVS krijgt Dosko op bezoek. Het kan winst worden voor de be zoekers. Ook ONA zal de punten wel aan het bezoekende Baronie moeten laten, want dat heeft nog altijd uit- In de eredivisie, waarin alle ploe gen nog moeten aantreden, is de titel nog niet uitgereikt, maar Ajax zal er toch wel zwaar (en met reden) op rekenen. Zelfs indien het zondag in de derby tegen de stadgenoten van ..Amsterdam" verliest (en dat is helemaal niet zo n zonderlinge ver wachting, behoudt het voorsprong op zijn naaste rivaal Fortuna. Ajax moet dan ook de laatste wedstrijd verliezen om de eer alsnog aan de Limburgers te laten, vooropgesteld, dat die hun twee laatste wedstrijden winnen. Het ziet er tamelijk onmoge lijk uit, maar er zijn meer rare din gen gebeurd op het voetbalveld. For tuna zou een begin kunnen maken door bij Sparta de winst weg te ha len. Wat Willem II in doodsnood bij Ra pid kan klaar spelen is volgens ons genoeg om op een Tilburgse overwin ning te gokken, terwijl Eindhoven in dezelfde doodsnood het wellicht SC Enschede nog moeilijk kan maken. Elinkwijk, dat in feite ook nog niet uit de gevaarlijke degradatiezone is, zal tegen Feyenoord het beste been tje voor zetten. Aan de staart van de standenlijst is de situatie dus zeker zo emotioneel als aan de top. BW gaat naar MW. Het wordt vermoedelijk geen felle partij, want belangen zijn er niet meer mee ge baat, evenmin als bij GVAV-PSV, NO AD-DOS en NAC-VW. Misschien, dat hier of daar nog vanwege het prestige wordt gevochten en dat kan dan toch nog zorgen voor een aantal prachtige wedstrijden. R.B.C. kampioen In de tweede divisie B kan zondag (eindelijk) de beslissing vallen. Het meest voor de hand liggend (en het meest aantrekkelijke) is, dat in Boo- zicht op een bijzonder eervolle derde plaats in de standenlijst. Het zal daar mee Longa moeten verdringen en dat zal niet meevallen, want de Tilbur- gers staan op winst tegen Wilhel- mina. NEC wint van De Valk. Promotie-duels Veerse Boys gaat in de promotie- competitie 3e klas een goede kans ruiken. Wanneer de ploeg zondag met Woenselse Boys weet af te rekenen, is het verlost van een zware concur rent. Corn. Boys kan de eerste pun ten vergaren tegen Gudok. In de promotie 4e klas dient Hal steren met Vlijmense Boys af te re kenen om te blijven meetellen. In Halsteren zijn ze daartoe vermoede lijk wel in staat. SCO kan ook in een wat rooskleu rig positie komen als het bij Clinge weet te winnen, hetgeen overigens geen gemakkelijke opdracht is. (Advertentie) EREDIVISIE Elinkwijk Feijenoord(3) Rapid JC Willem II(3) MW BW(l) Eindhoven - Spel. Enschede (2) GVAV - PSV (3) Sparta - Fortuna '54(1) NAC - VW (1) NO AD - DOS (1) Amsterdam Ajax(1) le DIVISIE A SW Emma (1) HVC - Helmondia '55 (2) VSV - Wageningen(3) KFC - De Graafschap(3) ADO Roda Sport(1) Haarlem - Limburgia (1) DWS De Volewijckers ....(1) le DIVISIE B EDO Schev. Holl. Sport ..(1) Sittardia Fortuna VI(1) EBOH RCH (1) Vitesse - Stormvogels (1) Helmond - Excelsior (1) Volendam - AGOW(2) Rigtersbleek - DFC (3) 2e DIVISIE A Leeuwarden Velocitas ....(1) Heracles - Zwolse Boys ....(1) Rheden Ensch. Boys(2) Go Ahead Zwartemeer ....(3) 2e DIVISIE B UVS-DOSKO(3) ONA - Baronie (2) Longa - Wilhelmina (1) RBC - DHC (1) NEC - De Valk (1) t Gooi - ZFC ..uuuutata(2)

de Stem | 1957 | | pagina 5