Fel Japans tegen Britse Hat la verdedigt de „rebellen" op Sumatra HUURBIJSLAG IN DRIE KLASSEN V-raad „Suez zal maandag behandelen Prof. Romme geelt therapie om tot herstel van de eigendom te komen Studenten in Tokio belaagden ambassade Nederland betaalt in guldens 4 Jordaanse commandant gevlucht Walter Funk vrijgelaten Atmosferisch effect was sterker dan bij VS-proef DAGBLAD VOOR ZEELAND Sues-kanaal Twee broers bij botsing gedood hi Texas Dertien doden door tornado NA BENARDE JAREN. Aanvankelijk opklaringen Schepen in liet proefgebied We staan na sterker Zwarte ruiten Lenenmaar ook terugbetalen Spaak in zijn nieuwe junctie Minister Suurhoff stelt voor: Met van maximum gulden Onder het vuur van de grensposten Britten steunen Frankrijk Katholieke Werkgevers in Den Bosch bijeen Bezitloosheid moet worden weggenomen Regering wint stemming in Lagerhuis LAND UIT HET WATER 97e JAARGANG No. 22456 Uitgav» N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. V®r schijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ D A G 17 M E I 1— Advertentieprijs voor de gehele oplage ƒ0:.' per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 O JSTBURG, Nieuwi ..at^1 Nederland heeft met Egypte een voorlopig akkoord getroffen voor de betaling der tolgelden voor het Suezkanaal. Het ak koord bepaalt dat de Neder landse schepen de kanaalgelden zullen betalen in guldens, die binnen de Europese Betalings unie vrij inwisselbaar zullen zijn. Twee broers uit Veenendaal, de 33- jarige H. Steffers en de enkele jaren jcngere C. Steffers, zijn gisteren door een motorongeluk om het leven ge komen. Zij reden met grote snelheid over de rijksweg bij Veenendaal, toen hun motor slipte en onder een vracht auto met oplegger schoot. De heer C. Steffers, die op de duo zat, was op slag dood. Zijn broer, die gehuwd was en vader van één kind, is later in het ziekenhuis overleden. Het zuiden en westen van de Ame rikaanse staat Texas zijn door een twintigtal wervelstormen getroffen. In het plaatsje Silverton zijn dertien mensen om het leven gekomen en 65 gewond. De ziekenhuizen van Tulia en Lock- ney liggen vol gewonden. ZES FRANSEN werden gedood en twaalf gewond, toen in de bergen ten zuiden van Algiers een militaire co lonne door opstandelingen werd over- vallen. PRESIDENT Worosjilov van de Sov- jet-Ume en zijn gastheer, president ckarno, ZIJn gisteren met een gezel- rf=^aP^Van 200 aut°nteiten naar Me- 1 m gevlogen, voor een bezoek van een dag aan die stad. riiE 4R bli de hoogovens, Hendnk de Roode uit ,1,s m,?t, "in motor dodelijk HlJ werd d°°r een TsnwS g?gr1e9?n en overleed na aankomst in het ziekenhuis. Japan is in rep en roer tengevolge van de Britse H-bom- explosie boven Cliristnias-Island. De Japanse ambassadeur in Londen, Nisjin, heeft van zijn regering opdracht gekre. gen, bij de Britse regering te protesteren. Studenten in Tokio hielden een protestdemonstratie en voor de Britse ambassade kwam liet tot een handgemeen tussen betogers en de politie. Vandaag willen de studenten met 20.000 man naar de ambassade trekken. De Japanse regering heeft verklaard de Britse proefontplof- fing zeer te betreuren. Zij behoudt zich het recht voor vergoe ding te eisen voor alle schade, die Japanners door deze ontplof fing lijden. ANDRé-MARIE Mbida is gisteren do°rde Wetgevende VerSadering van Frans-Kameroen bevestigd als eerste minister-president van het land. TWEE JAAR met aftrek is het von nis tegen de 62-jarige betonbewerker J. B. uit Delft, die een vervalst lot van de Belgische koloniale loterii voor 100.000 gulden had verkocht EEN ACHTJARIGE jongen uit Alk maar, C. de Nijs, stak plotseling de weg over en werd dcor een personen auto gegrepen. De een half uur later. jongen overleed waLa?AtANDEN gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk, heeft een kwekersknecht uit Sappemeer ge kregen. Hij was voor de derde keer betrapt op clandestiene uitzendingen met een radio-zender. EEN FRANSE helikopter van de be- standscommissie in Indo-Chma werd bij de Cambodjaanse grens met een automatisch geweer beschoten. Ne gen kogels troffen het toestel, 'maar cr werd niemand gewond. i 0 0 0 0 HVaLTachtink van het K.N.M.I. tot De voorzitter van de Japanse raad tegen proeven met waterstofbommen, Kaoroe Jasoei, heeft verklaard, dat zich naar de mening van de raad on geveer 15 Japanse vissersschepen in bet door de Britse kernproef bestre ken gebied hebben opgehouden. Jasoei vreesde, dat zij misschien schade op gelopen hebben. De openbare mening in de wereld zou, zo meent de raad, „in woede uitbarsten" omdat Engeland de wereldmening had getrotseerd. Het observatorium van Tokio heeft - ensdagochtend, te 5.33 uur plaatse- lijKe tijd, een verandering in de lucht druk van 0.2 millibar geregisstreerd. Terwijl tijdens de Amerikaanse proe ven op Bikini de luchtdrukverschillen slechts een uur lang werden waarge nomen duurde de luchtdrukverande ring ditmaal langer dan drie uur. Het Japanse schip dat op 20 mei naar de terreinen van de Britse proef nemingen zou worden gezonden, zal niet op tijd op het eiland Christmas kunnen aankomen, omdat de datum van de proeven enkele dagen ver vroegd is. De Britse premier, Harold MacMil- lan, heeft donderdag in het Lagerhuis verklaard, dat volgens de eerste aan- wijzigingen de eerste Britse kernproef „volgens plan is verlopen". Hij zei niet, of een waterstofbom tot ontploffing is gebracht. Als alle ge gevens bekend zijn, zou hij nagaan of hij het parlement nadere inlichtingen kon verschaffen. De oppositieleider, Gaitslcell, vroeg of de premier de persberichten had gezien, waarin gezegd werd dat de atmosferische storingen in Japan even zwaar waren en zelfs van langere duur dan na de Amerikaanse proef met een waterstofbom. MacMillan wilde hier niet op ingaan. Wel zei hij nog, dat de radio-actieve neerslag in het proefgebied „vrijwel verwaarloosd" kan worden, omdat de ontploffing op grote hoogte werd te weeggebracht. De premier geloofde, dat Engeland nu in een betere onderhandelingspo sitie verkeert bij de besprekingen in de sub-commissie van de Ver. Naties in Londen over de ontwapening en de beperking van kernproeven. De Britten beschikken voor de proe ven in de Stille Oceaan over vier „Valiants", die wit geschilderd zijn om zoveel mogelijk de radio-actieve straling af te stoten. De ruiten van de vliegtuigen zijn donker gemaakt om te voorkomen dat de bemanning, die uit vijf man bestaat, verblind wordt door de ontploffing. In luchtvaartkringen is vernomen, dat Canberra-straalbommenwerpers gebruikt worden, om na elke ontplof fing waarnemingen in de atoomwol ken te doen. Sir Anthony Eden heeft indertijd aangekondigd, dat bommen met een kracht van een miljoen ton dynamiet beproefd zouden worden en dat er geen gevaarlijke radio-actieve straling zou ontstaan. opgemaakt gister uur: Aanvankelijk hedenavond avond 23 n' wolkln'H^e 'Mer toènemende'be- MatiVoS Cn, 'Üdetijk wat regen, nemo a CI> er krachtig toe- a zuidwestelijke wind. Aanhoudend koel. van het Belgisch weerkundig instituut: Matige tot west a e Wln,d 'ut zuid tot zuid- wnfki tnvankelljk zwaar be tera Yï mooie opklaringen. La ter op de dag toenemende bewol- king met regen. Vandaag: zo der onder 20.30 u ëliTVY,1 2343 Morgen: zon op 4.42 u., maan onder 8.44 u. 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 In een redevoering, waarin hij de opsiandige bewegingen in verschil lende delen van Indonesië verdedigde, heeft de voormalige vice-president dr. Mohammad Hatta, donderdag be toogd, dat de jongste ontwikkelingen in de buitengewesten geen separisti- sche of provincialistische bewegingen waren, doch bewegingen, gericht op de ontwikkeling van de gehele Indo nesische archipel. Hatta sprak voor een massa-bijeen komst in Bukittinggi, een der grootste plaatsen in Midden-Sumatra, waar in december jongstleden de revolutionai re ,,Bantengraad" het gezag over nam. ,,Deze zelfde geest tot ont wikkeling", zei Hatta, ,,heb ik van den beginne af aan voorgestaan, om dat de ontwikkeling van het land niet uitsluitend kan afhangen van de cen trale regering". Hij wekte de bevolking op tot zelf activiteit en hard werken. Tevens stelde hij vast, dat aan de provincies autonomie in de wijdste zin van het woord moet worden toegestaan, om hen in staat te stellen hun eigen ont wikkeling en eigen zaken te regelen. Met een verwijzing naar de kapi taalsinvesteringen in Indonesië, zeide Hatta: ,,Het zal niet moeilijk zijn om van andere landen kapitaal te krij gen, maar wij moeten tevens garan- Paul-Henri Spaak, de voormalige Belgische minister van Buitenlandse j Yu?' donderdag in het Palais de Chaillot zijn nieuwe werkzaamhe den als secretaris-generaal van de Navo aangevangen. Er waren pers fotografen en televisiemensen op hun post bij de ingang van het gebouw, maar volgens de wens van Spaak zelf werd er geen officiële installatie plechtigheid gehouden. BRITSE GELEERDEN zullen er spoedig in slagen, het probleem van atoomaandrijving voor de grootste ty pen koopvaardijschepen op te lossen. Dit verklaarde Sir Christopher Hin ten, een vooraanstaande Engelse atoomdeskundige. deren, dat dit kapitaal of de leningen zullen worden terugbetaald". De massa-bijeenkomst, waarvoor Hatta sprak, werd geopend door lui tenant-kolonel Ahmad Hoessein, de militaire commandant van Midden- Sumatra en tevens voorzitter van de Bantengraad. Zij werd gesloten met een rede van kolonel Simbolon, de afgezette commandant van Noord- Sumatra. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid is voorne mens, na aanvaarding van het voorstel tot verhoging van de huren met 25 procent, aan het College van Rijksbemiddelaars een aanwijzing te geven met betrekking tot de looncompen- satie. De compensatie voor loontrekkers zal, zoals gemeld, geschieden in de vorm van een bijslag van 2 procent op de rechtens geldende lonen. Het minimum van deze compensatie zal bedragen voor de eerste gemeente klasse 3.10, voor de tweede en derde gemeenteklasse 2.60 en voor de vierde eri vijfde gemeenteklasse 2.10 per week. Het maximum van de bijslag mag niet meer bedragen dan 4.per week. De compensatie zal niet wor- Stefan Kardinaal V/yszinsky, die een week geleden uit Polen in Rome arriveerde voor het voeren van be sprekingen met de H. Vader en andere hoogwaardigheidsbekleders in het Vaticaan, is door de Paus in audiëntie ontvangen. Op de voorgrond knielend de secretaris van de Kardinaal. De hevelhebber van de Jordaanse artillerie, luitenant-kolonel Hoessein Hahvani, is er woensdag in geslaagd onder het vuur van Jordaanse grens posten naar Syrisch grondgebied uit te wijken. Dit is donderdag uit Bei roet vernomen. Overste Halwani zou door drie kogels zijn getroffen. Volgens de laatste berichten is hij overgebracht naar Damascus, waar hij verzocht heeft te worden be schouwd als politiek vluchteling. Hij zou een ontslagbrief naar koning Hoessein hebben gezonden, waarin hij melding maakt van misdadige han delingen van zekere elementen in het Jordaanse leger". Het Jordaanse royalistische blad Aljihad meldde donderdag, dat twee vroegere ministers en verscheidene afgevaardigden van de Nationale So cialistische partij zijn gearresteerd. De nieuwe ambassadeur van Jorda nië in Cairo, El Rifai, heeft een per soonlijke boodschap van koning Hoes sein aan president Nasser meegekre gen. Koning Hoessein zou de nieuwe am. bassadeur opgedragen hebben te stre ven naar verzoening tussen Jordanië en Egypte. Maandagavond a.s. zal de Vei ligheidsraad bijeenkomen, om op Frans verzoek de kwestie van het Suezkanaal te bespre ken. Zoals gemeld heeft Frank rijk .,een laatste beroep" op de raad gedaan. Britse en Franse vertegenwoordigers bij de V.N. zijn gisteren hun overleg begon nen over de tactiek, die zij maandag zullen volgen. Washington toonde zich gisteren zeer gereserveerd ten aanzien van het Fran se initiatief. Een regeringswoordvoer der wilde niet zeggen, of de Verenigde Staten Frankrijk zullen steunen. „Pa rijs heeft ons nog niet van zijn plan nen op de hoogte gebracht", zei hij. Ook in Londen kwam het besluit van Mollet als een verrassing. Eerst na overhaaste telefoontjes zouden de Britten besloten hebben, Frankrijk in deze kwestie te steunen. De rede, die Selwyn Lloyd, de Brit se minister van Buitenlandse Zaken, gisteren in het Lagerhuis hield, was kennelijk afgestemd op de conclusies van het regeringsberaad in de ochtend, uren. De minister deelde mee, dat er maar een klein verschil van inzicht tussen Engeland en Frankrijk bestond en dat dit met name betrof het ge bruik van het Suezkanaal in afwach ting van een definitieve regeling. Israël heeft een Noors vrachtschip gecharterd, dat het met een lading fosfaat door het kanaal wil laten va ren. Men zou echter geen definitief besluit hierover nemen, voordat het standpunt van de Veiligheidsraad be kend was. Dag Hammarskjoeld, de secretaris generaal van de Verenigde Naties, heeft als zijn mening te kennen ge- (Van onze redacteur) „Voor een steeds groter wor dend deel van het inkomen wordt de zeggingsmacht aan de individuen onttrokken en over gebracht naar de collectiviteit". Met deze woorden drong de heer L. A. J. M. van Heijst, voor zitter van de Algemene Katho lieke Werkgevers Vereniging, door tot de kern van het pro bleem, waarover de algemene ledenvergadering van zijn ver eniging zich gisteren in het Ca sino in Den Bosch heeft bera den. „Het is triest om te zien, hoe niet alleen officieel socia listisch denkende groeperingen, maar ook vele anderen, die be weren Christelijk of katholiek te denken, het heel normaal of moeten we zeggen wel ge makkelijk vinden, allerlei verantwoordelijkheden aan de staat of andere hoge organen over te laten". „Herste. van de eigendom" was het onderwerp, dat door prof. Romme op eminente wijze werd ingeleid. Het was niet alleen een theoretisch-fylo- sofische beschouwing, maar tevens gaf de fractievoorzitter van de K.V.P., de kwaal scherp ontledend, een uitmun tende therapie. Nog andere voortreffajijke sprekers voerden het woord: mgr. W. H. Bek kers. bisschop-coadjutor van 's-Her- tcgenbosch, de heer W. K. N. Schmei- zer, staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrech telijke Bedrijfsorganisatie en dr. Hub van Doorne, voorzitter van de A.K. W.V. in het diocees Den Bosch. Zij allen hadden een groot en aan dachtig gehoor, onder wie de Kamer leden ir. Roebroek, dr. Albering, mr. van Doorn, dl'. Lucas, van der Ploeg en de Wolf, alsmede de burgemees- Ier van Den Bosch, mr. H. J. M. Loeff. Het artikel in het orgaan van de standsorganisatie St -Adelbert van de hand van pater dr. Cuyters, die de stelling poneerde, dat privé- eigendom geen christelijk beginsel is, werd door prof. Romme aller minst onderschreven. De privaat eigendom is een natuurrecht, dat ook in de ongeschonden natuur verankerd ligt en niet geboren is uit schending van de natuur. Met verwijzing naar het tiende ge- od, Rerum Novarum en Quadragesi- rno Anno staafde hij zijn these, dat dit natuurrecht niet alleen slaat op consumptiegoederen, maar ook op de produktiemiddelen en zelfs op vrucht dragende goederen, die bij erflating aan de kinderen worden overgelaten. Aldus kwam hij tot een driedelige inhoud van het privaateigendomsrecht: 1. recht op bezit om iets het zijne te noemen; 2. recht op gebruik van het bezit van zich zelf en de zijnen; 3. plicht, tevens recht, tot gebruik van wat men verder bezit ten be hoeve van derden, van anderen. Bij de dubbele natuur van de mens individu en gemeenschapsmens is hem voor de ontplooiing van elke natuur het eigendomsrecht gegeven. Eigendom en bezit zijn daarbij geen acel op zich zelf, maar voorwaarden voor de zedelijke ontplooiing van de mens. Burgerlijk W etboek Deze driedelige inhoud toetsend aan liet eigendomsrecht, zoals dit veran kerd ligt in art. 625 van het Burger lijk Wetboek, concludeerde spreker, dat dit artikel een karikatuur is van de begripsomschrijving. „Eigendom is het recht om over een zaak het volstrekte genot te hebben", zo begint artikel 625, waaraan dan enig ebeperkende voorwaarden ten aanzien van derden worden verbon den. „De onbeperkte beschikkings macht staat dus voorop, terwijl iedere aanduiding tot een positieve gebruiks- plicht ontbreekt. Triest, zeer triest", zei prof. Romme. (Vervolg op pag. 2) geven, dat niet de Veiligheidsraad maar hel Internationale Gerechtshof de kwestie van de Israëlische scheep vaart door het kanaal moet behande len. Dit in overeenstemming met het Amerikaanse en in afwijking van het Britse standpunt. Hij verklaarde ook nog. dat de zes beginselen voor een regeling van de kanaalkwestie, waarover de Veilig heidsraad het in oktober van het vó rige jaar eens is geworden, nog steeds van kracht blijft, zolang zij niet wordt herroepen. Met ingang van zaterdag zal het aantal konvooien door het Suezkanaal van twee op drie per dag worden ge bracht. Dit is het gevolg van het feit, dat de Britse schepen het kanaal weer gaan gebruiken. De door de socialistische oppositie1 donderdagarvond in het Britse Lager huis ingediende motie, waarin het be leid der regering met betrekking tot het Suezkanaal werd afgekeurd, is met 308 tegen 259 stemmen verwor pen. De regeringsmeerderheid be droeg dus 49 stemmen. den toegekend aan degenen, die jon ger zijn dan 23 jaar, tenzij zij gehuwd of kostwinnaar zijn. De toekenning zal evenmin geschieden aan werkende ge huwde vrouwen-niet-kostwinsters. De verwerking in de collectieve ar- beidovereenkomst of loonregeling mag aanvangen op 1 juli 1958, tenzij de economische omstandigheden dit on gewenst zouden maken. De compen satie zal dan ruim 2,4 procent van de loonsom bedragen. De hierboven genoemde minima gel den als bruto-bedragen, waarover nog loonbelasting en sociale premies moe ten worden betaald. De kinderbijslag voor het eerste en tweede kind wil men met twee cent per dag verhogen. Overwogen wordt voorts de moge lijkheid van een verlaging van de premie voor de kinderbijslag met 0.3% a 0.4';Hieromtrent zal aan de sociale verzekeringsraad advies worden ge vraagd. Vandaag zal de Kamercommissie, die met de voorbereiding van de wets ontwerpen belast is, overleg plegen met de regering. Het is denkbaar dat dit overleg deze week nog niet kan worden beëindigd. In ieder geval moet aangenomen wor-z den, dat de Tweede Kamer met de behandeling der huurwetten niet woensdag a.s. zal kunnen beginnen, zoals in het voornemen lag. Zelfs schijnt ernstige twijfel gerechtvaar digd te zijn of in de komende week van openbare behandeling reeds spra ke zal kunnen zijn. (Uit deze mededeling blijkt, dat de regeringsbeslissing toch enigszins an ders is uitgevallen dan in ons arti keltje op pagina 3 vermoed werd. De minima liggen een dubbeltje hoger, terwijl er ook een maximum is ge steld, waardoor inkomens boven de 10400 gulden minder dan 2 procent gecompenseerd krijgen). Een van de grote Duitse oor logsmisdadigers, Walter Funk, is donderdag vrijgelaten. Hij werd gevangen gehoyden in de gevan genis van Spandau. ^Tijdens zijn detentie is Furjk drie maal geopereerd. Hij werd vrijgelaten met het oog op zijn gezondheidstoe stand. In de gevangenis van Spandau ver blijven nog de oorlogsmisdadigers Hess (Hitiers plaatsvervanger), die tot levenslange gevangenisstraf is veroor deeld. Von Schirach (leider van de Hitlerjugend) en Speer (minister van de Bewapeningsindustrie), die twintig jaar hebben gekregen. De thans 66-jarige Funk, die in 1937 minister van Economische Zaken werd en in 1939 president-directeur van de Rijksbank als opvolger van dr. Schacht, werd veroordeeld tot levens- iange gevangenisstraf. Funk werd in Spandau door zijn vrouw afgehaald. Hij is onmiddellijk uit West-Berlijn naar West-Duitsland vertrokken, waar hij zijn intrek zal nemen in een sanatorium voor lever en galpatiënten. Foto boven: Tezamen met het ge maal Lovink bij Harderwijk en het gemaal Colijn bij Kampen, pompt het dieselgemaal Wortman te Lely stad 6400 kubieke meter water per minuut uit de steeds verder droog vallende nieuwe Nederlandse pol der Oostelijk Flevoland. Foto onder: Al zijn grote gedeel ten van de nieuive polder nu droog gevallen, dat betekent nog niet, dat zij ook gemakkelijk toegankelijk zijn. Zolang het per helikopter in gezaaide riet zijn taak, het verste vigen van de bodem, nog niet heeft gedaanzullen waarschuwingsbor den als op deze foto allerminst een overbodige luxe zijn

de Stem | 1957 | | pagina 1