Kunst is ook een vak HET SPOOR VAN DE VERRADER Pagblad PcStcra Geheimzinnig Subsidiëring kerkenbouw OM DE OESTERS HOE KAN DAT? CONCREET AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO TWEEDE BLAD DONDERDAG 16 MEI 1957 Werk van pater Lepp veroordeeld In Noordooslpoldcr 24000 inwoners Sterk geslacht Een open deur die nodig moest worden ingetrapt Het gevaar der Sinterklazen Waardevolle leiding Duikboot bij Canada als briljanten Aanbeveling van commissie-Sassen UW TAFELDRANK. Voor familiegebruik, in 1/1 literschroef flessen TELEVISIEPROGRAMMA UW TAFELWATER Voor familiegebruik, in i 1 literschroef flessen Door WILLIAM L. WORDEN (Advertentie) IN het Voorlopig Verslag betref fende de begroting van landbouw en visserij hebben vele Eerste Ka merleden minister Mansholt om inlichtingen verzocht over de Zeeuwse schelpdierencultuur in verband met de uitvoering van het Deltaplan. Zo werd gevraagd naar het standpunt van de minister ten aanzien van het gebruik van het Veerse Gat als proefboezem voor de oestercultuur. Een geslaagde proet hier zou een overplaatsing van de oestercultuur naar de Grevehngen minder riskant maken. Dx' Korringa heeft dezer dagen nog verteld, dat het nog jaren kan duren, vóór de biologen en deskun digen in dezen een verantwoord ad vies kunnen uitbrengen. Pas tegen 1965 kan dat advies verwacht wor den. De woordvoerders der senatoren hebben intussen nog een heel ander denkbeeld naar voren gebracht. Zij vragen, of eveneens de mogelijk heid wordt onderzocht de bestaan de oestercultuur voor een goed deel op de plaats, waar deze thans ge vestigd is. te handhaven. Zij den ken hierbij aan het leggen van een dam tussen Zuid-Beveland en Tho- len ten westen van Yerseke en het maken van een verbinding met open zout water van voor de oes tercultuur geschikte kwaliteit. Dit komt dus neer op het vor men van een oesterbassin ter plaat se, waar nu de oestercultuur het meest beoefend wordt. Wellicht kan de proef in het Veerse Gat over deze mogelijkheid ook enig uitsluit sel geven, maar de grootste moei lijkheid is: hoe komt men nog aan geschikt zout water achter de dam men? DIJ de gedachte, die door Eerste Kamerleden is geuit, om de oe- tercultuur zo enigszins mogelijk ter plaatse te handhaven door het ma ken van een dam tussen Yerseke en Tholen en van een open verbin ding met zout water voor het zo gevormde bassin, vraagt men zich af, hoe dit laatste wel bereikt zou moeten worden. Plaatst men de dam ten westen van het kanaal Hansweert-Wemel- dinge, dan vormt hij een beletsel voor de Rijnscheepvaart langs de Tussenwateren. Plaatst men hem oostelijk van het kanaal, dan is dit niet te benutten voor de open ver binding van het oesterbassin met het zoute water. De meest voor de hand liggende verbinding met zout water zou nog het Kreekrak zijn, dat dan her opend moet worden, maar bij het Kreekrak is de Westerschelde min of meer brak vanwege de zoetwa- teraanvoer uit de Schelde vanaf Antwerpen. Om geschikt zout wa ter langs een open weg bereikbaar te maken zou dan eerder een voe dingskanaal door een brede strook van Zuid-Beveland gegraven moe ten worden en zal dan ook een voldoende getijstroom verkregen worden? De bedoeling van de Eerste Ka merleden is evenwel verdienstelijk en hun belangstelling voor de schelpdierencultuur is verheugend. ^/JINISTER Struycken en staats secretaris Schmelzer zijn opti mistischer gestemd, wat betreft de vooruitzichten voor de bezitsvor ming, dan professor Romme. De staatssecretaris kon twee concrete punten in het onmiddellijk vooruit-^! zicht stellen: belastingvrijdom voor' spaarfaciliteiten en een rappoyt „aandelen-verwerving door arbei ders". Het eerste is inderdaad iets con creets, maar men houde ons ten goede, dat we een rapport onmoge lijk als zodanig kunnen bestempe len. Een rapport kan slechts een vertrekpunt zijn voor nadere con cretisering. En hoeveel rapporten bestaan er niet, die nooit tot iets concreets hebben geleid! Hoe traag de aangelegenheid van bezitsvorming ten onzent wordt be handeld, kan men ook waarnemen, als men let op het Besluit Bevorde ring Eigen Woningbezit, dat nu juist één jaar oud is. Iets concreets, zou men menen. Er is echter niets gebeurd op dit gebied. De regeling kan namelijk pas worden toegepast, als er „bemiddelende organen" in het leven zijn geroepen. Die orga nen zijn er altijd nog niet en het Besluit bleef totnutoe een dode letter. Er zit in de ambtelijke wereld blijkbaar nog niet de nodige ani mo, om plannen tot bezitsvorming met elan te verwezenlijken. De CDU in Duitsland is van plan deze aangelegenheid op grote schaal aan te pakken. Als ze na de verkie zingen aan het bewind kan blijven, zal ze een aantal staatsbedrijven, waaronder de reusachtige Volks wagenfabrieken, in particuliere handen brengen en wel in die van kleine beleggers door middel van goedkope aandelen. De concentratie van grote hoeveelheden aandelen in één hand zal wettelijk worden ver hinderd. Zie, dat is pas een grootse aan pak. Dat is visie en durf. Daar kun nen wij een voorbeeld aan nemen. Het Parijse aartsdioeees heeft de werken van pater Ignace Lepp, ex- communist, geboortig van Lithauen, veroordeeld, aldus meldt het officiële kerkblad van het aartsbisdom. Het blad, ,,La Semaine Religieuse", waarschuwt alle christenen o.a. voor de dwalingen vervat in het werk ,,Hoop en teleurstelling van het pro- gressivisme", dat de pater enige maanden geleden heeft gepubliceerd. Pater Lepp heeft een aanzienlijk aantal werken gepubliceerd, welke in verschillende talen vertaald, een wijd verspreidingsgebied in Europa heb ben gevonden. Pater Lepp is bekeerling en op la tere leeftijd priester gewijd. In vroe gere jaren woonde hij in Moskou en behoorde er tot de vooraanstaande communistische intellectuelen. Hij was onder meer professor in Tiflis en werd later benoemd tot president van een vereniging van Marxistische schrijvers. Doch geleidelijk aan voel de hij zich gedesillusioneerd en week uit naar Frankrijk. Hier bekeerde hij zich tot het katholicisme en bereidde zich voor op het priesterschap. Na zijn priesterwijding werkte hij eerst in Marseille en vervolgens in Parijs. Veel bekendheid verwierf hij zich vooral door zijn redevoering tegen het communisme, die evenwel nog ge tuigden van bewondering voor de communistische theorie. Hij verklaar, de zich zelf bereid opnieuw commu nist te worden, wanneer deze ideolo gie niet vereenzelvigd wordt met mi litant atheïsme. Het aantal inwoners van de Noord oostpolder is in april de 24000 gepas seerd. Op 1 april woonden er in deze polder 23.957 mensen en op 1 mei 24.399, van wie 12553 mannen en 11846 vrouwen. (Advertentie) Dezer dagen is in Den Haag Robbie Alkemade geboren. Hij maakte het honderdtal achter kleinkinderen vol van de we duwe C. van der Knaap, gebo ren Koenen, die in het r.-k. be jaardencentrum te Kwintsheul verblijft. Zij werd op 29 januari j.l. 97 jaar. Zij heeft nog acht kinderen en 69 kleinkinderen in leven. Dezer dagen hoopt zij voor de derde maal van een van haar kinderen de 40-jarige bruiloft mee te vieren. Toen de heer Pontzen, wethouder te Tilburg, vorige week een kleine tentoonstelling van werken van leerlingen van de Bredase Academie ,Sint Joost" opende, heeft hij enkele opmerkelijke dingen gezegd. Niet zozeer opmerkelijk vanwege de oorspronkelijke inhoud, wel echter van wege het feit dat hij als vertegenwoordiger van een grote gemeente en kele gangbare opvattingen terzake cultuur fervent probeerde te verde digen. Een symptoom, zo leek het ons toe, van wat overal in den lande wordt gezien als goed en noodzakelijk, terwille waarvan we dus de moeite nemen zijn uitspraken wat scherper te bezien. grote zuidelijke industrie-stad er kennelijk behoefte aan om dit al lemaal te zeggen? We hebben het hem niet gevraagd, juist omdat we graag in onze op breed niveau ge richte bespiegeling helemaal op onze persoonlijke overtuiging wil len doorgaan. Welnu, de heer Pont zen maakte zich vermoedelijk enigs zins ongerust. Hij ziet in welke mate rijk en provincie en hier en daar ook de gemeenten zich in spannen om voor culturele sinter klaas te spelen. Zeer in het kort gezegd kwam zijn meest belangrijke bewering neer op het volgende: de tijd van de ..begena digde kunstenaars" is voorbij. Een opleidingsschool als het Bredase ,,Sint Joost" en soortgelijke instituten te Tilburg, Den Bosch en Eindhoven, leert aan min of meer met talent bedoelde jongelui zonder meer een bepaald vak. Dat vak is op zichzelf maatschappelijk gezien niet méér dan het vak van schoenmaker. Hoogstens kan men zeggen, aldus nog steeds wethouder Pontzen. dat de kunste- naars-in-spe een tikkeltje meer ver antwoording te dragen krijgen van wege de hun bij de geboorte even tueel meegegeven talenten. Wanneer we deze uitspraken nu eens bekijken vanuit de gezichtshoek van de opleidingsscholen, dan steekt er veel waars in. Een school als Sint Joost levert inderdaad geen „vol leerde kunstenaars" af aan de maat schappij. Met de leerlingen wordt niet veel anders of méér gedaan dan een poging om hen met hun typische begaafdheid aan het begin te zetten van een lange en moeilijke weg. Voor de één zal die weg voeren naar het gevaarlijke terrein van de vrije kun sten, voor de ander echter zullen de zogenaamde gebonden kunsten al ge vaarlijk en moeilijk genoeg zijn. De opleidingen in mode-tekenen, recla me-ontwerpen, binnenhuisarchitectuur e.d. zijn dan ook wel degelijk sterk en overtuigend gericht op de maat schappelijke mogelijkheden. Dat is al jaren zo en de heer Pontzen trapte dus eigenlijk met zijn beweringen een heel erg open deur in. Vit het evenwicht Maar nu komt het: waarom ge voelde deze wethouder van een Daardoor ontstaat een klein le gioen gewichtige lieden, die mee be slissen over het vergeven van offi ciële opdrachten, over het toekennen van een subsidie en vooral niet te vergeten het opmaken van culturele begrotingen, die op de een of andere manier ten opzichte van de huidige sociale en economische verhoudingen zwaar uit het evenwicht hangen. Er wordt hier en daar met geld gesme ten, terwijl de resultaten niet be paald •verbijsterend zijn. Wel is er dit verbijsterende resultaat: dat andere legioen, namelijk van de beeldende „kunstenaars", groeit uit tot een soort monster. Niet „zo maar Was daarover de heer Pontzen on gerust Dacht hij met name aan de provincie Noord-Brabant? We heb ben stellig de indruk dat hij ,,zo maar" wees op het proces van de in dustrialisatie en dat hij wei-door dacht de taak van de kunstenaars- in-spe met de industrieën (ontwer pen zowel als vormgeving) wenste te verbinden. Hij heeft het wat men kan noemen een beetje „cru" geformu leerd, maar als we zijn bedoelingen en overwegingen juist hebben weer gegeven dan zijn we sterk geneigd hem althans in principe het grootste gelijk van de vaderlandse uit het lood geslagen kunstmarkt te geven. Met aantekening dat direc teuren als Gerard Slee van het Bredase Sint Joost met het oog op de toekomst uitermate be langrijk (ctiltureel) werk ver richten. Zij scheiden in eerste aanleg het koren van het kaf en geven dan bovendien beide groepen een redelijke kans van maatschappelijk slagen mee bij het verlaten van de school oftewel: bij de aanvang van hun maatschappelijk leven en be staan. w STELEN j Een hoge baas uit het Ame- J rikaalise bankwezen heeft ver- i klaard, d.at bankrovers niet j de grootste schade a/inrichten in de safes. Hij heeft uitge- rekend: dat employés van de bank tien maal meer geld verduisteren dan rovers uit de kluis weten te stelen. Profeet De heer Noel Shelley uit Rio Dei. die zichzelf uitgaf voor profeet, heeft al de jaren van zijn praktijk gezegd, dat in het jaar 1957 een ramp zou plaats vinden. Hij weiger de om te zeggen, wat er dan wel zou gebeuren. Dezer dag is Shelley hij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Commentaar Nadat verkeersagenten uit Newton in Amerika eindelijk de 20-jarige juffrouw Masters te pakken hadden, die eerst door twee rode stoplichten' was gereden, vervolgens drie voet-' gangers omver had gereden, een winkelpui had geramd en twee an-' dere auto's naar de sloop had ver-' wezen, was haar enige commentaar: ..Waarom maken jullie zo'n drukte? Gaan heren tegenwoordig zó met een dame om?" mocht raken. Het werd zodoende een hele optocht. De sluier kostte byna 40.000 gulden. Lenen Nigeria heeft gevraagd of het niet voor een tijdje een Engels soldaat van de erewacht mag lenen. Het is de bedoeling dat de man aan de Afrikanen komt leren hoe men kan drum men. Bezigheid In Chicago hebben twee jongetjes van 8 en 12 jaar bekend minstens 15 branden te hebben gesticht, die voor meer dan een half miljoen dollar schade aanrichtten. Zij werden aan gehouden, toen men hun aanwezig heid opmerkte bij vier branden op dezelfde avond. Opstopping De bruiloft van de 24-jarige Rita Fullman uit Jersey City heeft hier en daar de nodige verkeersopstop pingen gegeven. De bruid droeg na melijk een sluier, die zestig meter lang was en uiteraard de grond niet mm Dat verwondert me niets! Er zouden geheimzinnige onderzee boten kruisen in de Atlantische Oceaan voor de Canadese kust. Vol gens berichten van vissers, piloten, kapiteins en bewoners van de kust streek zou er in het gebied van de Atlantische Oceaan, dat behoort tot de territoriale wateren van Canada sinds verscheidene maanden een ge heimzinnige activiteit onder de zee spiegel heersen. Twee bewoners van Spencers Cove in New-Foundland verklaarden maandagmorgen een on derzeeboot op ongeveer 250 meter van de kust te hebben gezien. De boot bleef ongeveer een half uur boven wa ter. Dit is de vierde keer binnen een maand dat men een onderzeeboot heeft waargenomen voor de kust van New-Foundland. Men heeft de nationaliteit van de onderzeeër niet kunnen vaststellen. Volgens een woordvoerder van de Canadese marine is het niet uitgeslo ten dat het een Russische onderzee boot is geweest. De Canadese ma rine stelt een onderzoek in. (Advertentie) Tube I I #1 H 95-70et|JULrfiMfedlMi De commissie kerkenbouw, ook wel commissie-Sassen geheten naar haar voorzitter, het lid der Eerste Kamer, mr. E. Sassen, heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken rapport uit gebracht betreffende het verlenen van bijdragen uit de overheidskassen voor de stichting van kerkgebouwen. De coinmisie meent dat het verstrek ken van bijdragen wenselijk is. De meest op de voorgrond tredende reden welke de commissie hiervoor aanvoert is wel de in brede lagen van het Nederlandse volk bestaande overtuiging, dat een krachtig kerke lijk leven van een zodanig openbaar belang is, dat het reeds daarom de overheid niet onverschillig kan laten, of de kerkgenootschappen in het hui- (Advertentie) dige bestel ook materieel in staat zijn, hun taak en zending op adequate wijze te volvoeren. De hoogte van de rijksbijdrage is een moeilijk punt geweest. De ker ken blijken behoefte te hebben aan een bijdrage van een derde deel van de stichtingskosten van kerkgebou wen, bijgebouwen en pastorie. De commissie meent, dat een zodanige bijdrage redelijk is, maar is ander zijds van oordeel, dat ook gelet moet worden op de vele andere omstandig heden die bij het verlenen van over heidsbijdragen naast het behoefte-ele ment de hoogte van bijdragen en sub sidies plegen te bepalen. In verband hiermede meent de commissie een la gere bijdrage te kunnen adviseren, doch niet lagër dan een kwart van de stichtingskosten. Voor het bepalen van de stichtingskosten heeft de com missie een reeks normen aan haar rapport toegevoegd. SPA VRIJDAG 17 MEI HILVERSUM I 402 m KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengebed en liturg. kal_ 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,50 V. d. vrouw 9,35 Waterst. 9,40 Schoolradio 10.05 Gram. 10,30 Idem 11,00 V. d. zieken 11,40 Gram 12,00 Middag klok - noodklok 12,03 Harp en piano 12,25 Gram. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Nederl. liedjes 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Lichte muzi 13,45 V. d vrouw 14,00 Studenten- ork.'en solist 15,00 Schoolradio 15,30 Ba riton en piano 16,00 V. d. zieken 17,00 V. d. jeugd 17,15 Kinderkoor, met gram. intermezzo 17,40 Beursber. 17,45 Viola da gamba en fluit 18,05 Lichte muz. 18,30 Vragenbeantw. 18,45 Ritm. muz. 19,00 Nws. 19,10 Comm. 19.15 Regenngsuitz.: Vlaggetjesdag 1957 19,25 Regeringsuitz.: Emigratierubriek: Het emigratiepraat ja van H. A. van Luyk 19,35 Gram. 20,30 Act. 20,45" De springplank 21,05 Spirit of St. Louis, hoorsp. 22,00 Promenade ork. en' sol. 22.40 Vrouwen die „sterke vrou wen'' moeten zijn, caus. 23,00 Nws. 23,15- 24,00 Gram. HILVERSUM II 298 m VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,13 Gram 8,50 V. d. vrouw 9,40 Schoolradio. VPRO: 10,00 Thuis, caus. 10,05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Orgel en zang 10,45 V. d. kleuters 11,05 Cello en piano 11,35 Wat doe je voor de kost. AVRO: 12,00 Theaterork. en soliste 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Sport en prognose 12,50 Gram 13,00 Nws. 13,15 Meded. en gram. 13.25 Orkestconc. 13,55 E-eursber. 14,00 Pianovoordr. 14,30 Boekbespr. 14,50 Gevar. progr. VARA: 16,00 Gram. 16,20 Muz caus. 17,00 V. d. kind. 17,30 Dans- muz! 18,00 Nws. 18,15 Act. 18,20 Lichte muz. 18,50 De puntjes op de i caus. 19,00 V. d. kind. 19,10 Kinderkoor VPRO: 19.30 Wat geloven Vrijzinnig Protestan ten, caus. 19,50 Ber. 20,00 Nws. 20,05 Boekbespr. 20,15 Mezzo-sopr. en piano 20,35 Ronde van België, caus, 20,45 Vrijz. Chr. Jeugd Centrale. VARA: 21.00 Dans- muz. 21,30 Etherforum 22,10 Buitenl. overz. 22,25 Exotische klanken. VPRO: 22,40 Zorg om de mens caus. 22,50 Avondwijding. VARA: 23,00 Nws 23,15- 24,00 Gram. BRUSSEL 324 m: 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram, (om 12,55 Koersen) 13.00 Nws. 13,11 Gram. 13,30 Kamermuz, 14,00 Schoolradio 15,45 Gram. 16,00 Koer sen 16,02 Ork. conc. (om 17,00 wielerrep.) 17,00 Nws. 17,10 Lichte muz. 17,45 Duitse les 18,00 Kinderliederen 18,10 Lezing 18,20 Kinderliederen (verv.) 18,30 V. d; sold. 19,00 Nws. 19,40 en 19,45 Gram. 20,15 Ork. conc. 21,10 Kunstkaleidoscoop 21,25 Verv. v. h. ork. conc. 22,15 Nws. 22,30 Gram. 22,45 Volksmuz, 'met comm. 22,55- 23,00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12.00 Gram. 13,10 Ork. conc. 14,00 Gram. 15,35 Idem 16,05 Dans- muz. 17.00 Nws. 17,10 Gram. 18,38 Idem 19,30 Nws. 20,30 Kamermuz. 22,00 Nws. 22,10 Discografie 22,35 Chansons 22,55 Nws. VRIJDAG 17 MEI NTS: 20,20-20,45 Eurovisie: Internat, zwemwedstr. Engeland- Nederland. VLAAMS BELGTë: 19,00 V. d. vrouw 19,30 Nws. 20,00 Schipper... naast Ma- thilde 21,00 Filmrep. 21,15 Filmfragmen ten 21,45 Taptoe 22,00 Nws. SPA 13) De M.G. kwam tot stilstand naast het hotel van de spoorwegen, dat heel uitmaakte van het station in Ku ala Lumpur. De bouw van het hotel was tengevolge van velerlei versier sels afschuwelijk lelijk. Carter zei: ,,In twee uur ben ik terug, misschien duurt het langer, maar zorg er voor, dat je over twee uur terug bent". Ali antwoordde: „Toean, ik ga mijn vrouw opzoeken. De Maleise vrouwen zijn precies als alle anderen. Ik denk dat ze kwaad genoeg zal zijn". „Veel geluk", lachte Carter. „Ik zal meer hebben aan een glad de tong", zei Aii. „Binnen twee uur ben ik terug". In de foyer van 't hotel informeer de Carter of er post voor hem was. Er lag een brief voor hem klaar, d.e na opening alleen maar een strookje papier oleek te bevatten met de mededeling: „Kamer 312, Tucker" Hij vond de kamer zonder moeite en werd na een klopje op de deur direct binnengelaten. Ian McLees, klaarblijkelijk nog steeds gekleed in hetzelfde gekreukte linnen pak, liet hem binnen. Zijn blauwe ogen keken zorgelijk. „Het spijt me van die hinderlaag", zei McLees. „Onaangename geschie denis. Wil je wat drinken?" De bittere smaak van de tonic met jenever verlichtte Carters hoofdpijn wat. Toen hij zijn glas leeg had luisterde McLees zwijgend naar het volledige verhaal over de ge beurtenissen op Ulu Laong. Slechts toen Carter eindelijk met zijn rapport klaar was bewoog de zware man zich. „Welke gevolgtrek kingen zou je tot zover willen ma ken?" „Werkelijk geen enkele", antwoord de Carter. Hij voelde zich als een schooljongen, die moest bekennen, dat zijn huiswerk niet goed gemaakt was. „Het ziet er naar uit, dat er via de telefoon een lek is en dat Richlander overtuigd is, dat hij me voor korte tijd kan vertrouwen. Ik heb er geen flauw idee van of dat iets ten goede of ten kwade is, wel lijkt het me tamelijk ongebruikelijk". „Daar zou over te praten zijn", gaf McLees toe, „Hij heeft om je politierapport gevraagd. We hebben het langs de normale kanalen door laten gaan, zodat hij op de hoogte kwam van allerlei inlichtingen om trent je verleden maar geen betref fende je werk voor de inlichtingen dienst. Als er te veel mensen daar over iets weten is er allicht één, die zijn mond voorbijpraat." McLees dronk een klein slokje uit zijn glas. „We controleerden hier en daar wat op eigen houtje om je zoveel mogelijk te helpen maar we konden niets belangrijks ontdek ken. We kwamen wel tot de conclu sie, dat er in de oorlog iets merk waardigs met Heath aan de hand is geweest. Hij was een bataljons commandant in Afrika, maar raakte zijn hele bataljon kwijt. Nogal ei genaardig. In legerberichten werd zijn naam herhaaldelijk genoemd. Hij heeft minstens een dozijn Duitsers op zijn naam staan, waarvan som mige gedood werden met de kolf van een leeggeschoten pistool. Na het gevecht zat hij van top tot teen onder het bloed en er \ya$ ook wat eer bij vanwege zijn persoonlijke moed. Het hele geval had echter wel een staartje, omdat er twijfel ontstond over de juistheid van de aanval, waarbij bijna het voltalli ge bataljon sneuvelde. Het leger zorgde er voor, dat hij naar huis gestuurd werd en een bureaubaantje kreeg. Ik heb begrepen, dat dit laat ste hem nogal hard heeft aangegre pen". Carter zei: „Het is moeilijk om enig verband te vinden met wat hier op het ogenblik plaats vindt". „Um-m-m-m". McLees keek door het raam naar de lucht, die in kor te tijd met zwarte wolken was over dekt. „Je kunt het nooit weten, Car ter. Altijd is er wel de een of an dere bijzondere reden. Het is me echter ook niet helemaal duidelijk, waarom een man als hij als het tenminste waar is zo in de kaart an de communisten speelt zonder daarvoor een speciale reden te heb ben. De mogelijkheid bestaat, dat hij van mening is vanwege die geschie denis tijdens de oorlog niet juist be handeld te zijn". „Die indruk maakt hij helemaal niet", zei Carter. „Hoe staat het met dat meisje, zijn nicht?" Op zijn beurt staarde Carter een tijdje uit het raam, tot hij vroeg: „Ben je ooit in Kansas geweest?" „Nee". „Dat is erg jammer. Ze ziet er uit en handelt er ook naar als een meisje uit Kansas. Ik veronderstel, dat je wel geweten hebt, dat ze een Amerikaanse was, ofschoon je me dat niet verteld hebt. Daardoor wordt de verwantschap yan oom en nicht erg onwaarschijnlijk". „Ja", antwoordde McLees. „Ik ben blijkbaar vergeten haar nationa liteit nader aan te duiden". Hij keek zo onschuldig, dat Carter onmogelijk kon uitmaken of hij de waarheid vertelde. „Ze was een tijd met een van jullie diensten dat wereldop- voedingsding in Hong Kong en daarna in Singapore. Ik heb er niet veel van kunnen achterhalen maar er moeten voor Heath een paar an dere mannen een rol in haar leven hebben gespeeld. Eén van die man nen in Hong Kong geloof ik, was getrouwd. De vrouwen daar hadden niet veel met haar op. Daarom kwam Heath dat is ook haar wer kelijke naam ofschoon ik de verwant schap in twijfel trek waarschijn lijk wel in haar kraam te pas. In elk geval had niemand er veel ver driet over, toen ze haar baan in de steek liet en naar het noorden trok". „De moeilijkheid is", zei Carter, „dat ze me herinnert aan.. Oh ver duiveld. er is geen enkele moeilijk heid. Zij is nu eenmaal het meisje van Heath, dat Heaths spel speelt, wat dat dan ook mag zijn". Hij ver dreef haar beeld uit zijn gedachten tesamen met de sproeten en de ver standig kijkende ogen. „Ik ben van plan naar het kantoor van de rub bermaatschappij te gaan, tenzij je nog wat anders op je lever hebt. Ik zal ze toch moeten waarschuwen voor die slechte munitie." McLees bleef rustig zitten en zelfs nadat Carter reeds was opgestaan, en zijn kalmte werkte als een rem op Carters bewegingen. Eindelijk schraapte hij zijn keel. „Ik veron derstel niet, dat het veel zin zal hebben je te vragen terug te gaan., naar Ulu Laong, bedoel ik". Carter keek de grote Schot pein zend ean. „Denk je werkelijk, dat ik Hibberly zoveel schuldig ben? Ik ben reeds in twee hinderlagen te recht gekomen en éénmaal werd ik gewond". McLees schudde langzaam het hoofd. „Nee", zei hij. „Ik zal vol komen eerlijk spel met je spelen. Ik denk, dat het je dood zou beteke nen als je terug zou gaan. Daar zou den we niet veel wijzer van worden en de lui, die in Kansas op je wach ten zouden er ook niets mee opschie ten. Nee, dat kan ik niet van je eisen". Carter vroeg: „Als je soms een andere baan voor me hebt? Ik ben in een oogwenk terug van het kan toor". McLees antwoordde: „Kom hier te. rug als je daar klaar bent. Ik ge loof, dat er ergens anders, waar het lang niet zo heet toegaat, nog wel iets van je gading te vinden zal zijn". Voor het hotel stond Ali al te wachten. Carter vroeg hem: „Ben je al bij je vrouw geweest?" „Ai". Ali startte de auto. „Ik heb een hekel aan de kogels van de com munisten, maar toch betekenen ze feitelijk niets. Ik ben een krokodil en een nietig insekt, niet veel be ter dan varkensvlees. Dat baantje in het noorden betekent vakantie voor me en ik zou het graag houden, al leen maar om de lijn te trekken. Drijf me niet te veel in het nauw, toean, omdat dat me weer zou her inneren aan wat ik in werkelijkheid ben en aan al de dingen, die ik niet gedaan heb en die een goed huisva der wel gedaan zou moeten hebben. Gaan we nu naar het kantoor van de maatschappij?" Carter lachte: „We zullen dat mooie geweer maar eens terug gaan brengen". „Ik geloof", zei Ali, „dat we het maar moesten gebruiken om die Sikh aan de deur er een klap mee op zijn tulband te geven. Je kunt een Sikh nooit vertrouwen ofschoon hij wel hulp zal hebben gehad van iemand anders om die gaatjes in de patronen te boren. Voor zoiets heeft een Sikh nooit tijd, omdat hij al tijd druk bezig is om zijn haar te kammen". In het kantoor was John Weid nog even rusteloos als vroeger. De hand waarmee hij Carter begroette, trilde1 onbedwingbaar en zijn huid voelde klam aan. Hij riep uit: „Carter, ik ben blij je te zien. Ik heb over je onaan gename belevenis in de krant gele zen. Het spijt me verschrikkelijk, oude jongen". Carter zei: „Wel bedankt, maar daarover heb ik mezelf geen zor gen gemaakt". Hij smeet de patro nen op het bureau. „Misschien kon jo beter je ondergeschikten hier een beetje controleren. De een of andere onverlaat had liever niet. dat met dit geweer kon worden geschoten". (wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 5