Gouden priesterfeest van em. pastoor A. Asselbergs Raad voor de over ongeluk scheepvaart met „Scania5 Zelfs aankoop van grond in raad Goes niet moeilijk Kortg ene internationaal watersportcentrum Route Zeeuwse Ronde voor amateurs bekend |f Puzzelende chauffeurs reden bussen naar Rhenen DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 16 MEI 195: Hertog van Gloucester bezocht geallieerde oorlogsgraven Mgr. Th. Goossens 50 jaar priester In Italië ADONE ZOLI FORMATEUR De oudste tweeling naar Eindhoven Plechtige inzegening nieuwe kleuterschool te Koewacht legt Onlusten op Haiti Poolse primaat eed af Maatregelen tegen kinderhandel in Frankrijk Poujadisten gaan samen met de Boerenpartij Zomeravondvoetbal draait weer Zeeuwse ploeg in Olympia ds Toer Nederlandse amateurploeg gelijk tegen Ierland Om de KNVB-beker SPORT Uit KökT Diverse recordverbeteringen in Middelburg Nog geen bestuur KNVB Zeeland EXAMENS MARKTEN WATERSTANDEN 11 II (Advertentie) MET ook „„ssn, uit het er er aan een loden been bo eman R-V. halen. Bij de jonge- geschoten. Zaterdag 25 mei hoopt mgr. prof. dr. Th. J. A. J. Goossens, oud-rec tor der r.-k. Leergangen te Tilburg en oud-hoogleraar en beheerder van de Katholieke Economische Hoge school, in zijn geboortestad 's-Herto- genbosch zijn vijftig-jarig priesterju bileum te vieren. Mgr. Goosens kwam in 1921 naar Tilburg, waar hij als opvolger van dr. Moller, rector werd van de Leer gangen met de afdeling Algemene Wetenschappen. Academie voor Beel dende en Bouwende Kunsten, het Conservatroium en het Centraal In stituut voor Lichamelijke Opvoeding. In 1927, toen mede door zijn werk in Tilburg de katholieke Economische Hogeschool werd opgericht, werd hij benoemd tot eerste rector-magnificus. Later nam mgr. Goossens de functie van beheerder over. De hertog van Gloucester, voorzitter van de Engelse Oor logsgravenstichting, broer van de overleden Engelse koning, is gisteren in Breskens aangeko men voor een bezoek van enkele dagen aan ons land. Hij werd er begroet door de commissaris van de Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot- als mede door de Engelse ambassa deur mr. T. Stone en diens Ca nadese ambtgenoot Paul Mason. Na de overtocht met het provinciale veer naar Vlissingen is men met auto's naar Bergen op Zoom gereden, voor een inspectie van de Engelse en Ca nadese begraafplaats. Officieel vertoon ontbrak bij dit bezoek. De hertog van Gloucester werd op de geallieerde begraafplaats verwelkomd door de commissaris van de koningin in Brabant, prof. dr. J. E. de Quay en door de burgemeester van Bergen op Zoom, ir. L. A. H. Peters. Was de hoge bezoeker op zijn tocht door Zeeland begeleid door een es corte van de rijkspolitie, in Bergen op Zoom namen de mannen van de gemeentelijke verkeerspolitie het ge leide waar. In het gezelschap van de hertog be vonden zich o.a. sir John Crocker, hoofd van het Engelse oorlogsgraven- De'Italiaanse! president.beeft woens dagmiddag de christendemocratische senator Adone Zoli ontboden, om hem te belasten met de vorming van een nieuwe Italiaanse regering. Zoli zou een geheel uit christen-^de- mocraten bestaand kabinet op het oog hebben. Zijn partij beschikt over 264 van de 590 zetels in de Kamer van Afgevaardigden. De oude regering was samengesteld uit drie centrumpartijen. De hierbij ajgedrukte foto werd ge nomen tijdens de inspectietocht van de hertog van Gloucester op het Canadese kerkhof te Bergen op Zoom. Op de voorgrond ziet men de hertog, geflankeerd doorprof. dr. J. E. de Quay, commissaris der koningin in Brabant (rechts) en generaal Agnew. hoofd van de ge allieerde begraafplaatsen in Neder land en België. Geheel links op de foto ziet men gedeeltelijk de Cana dese ambassadeur, daarnaast de Engelse ambassadeur en daarvoor, met ambtsketen, de burgemeester van Bergen op Zoom. comité en major Hawkins, ede. to the duke. Ook het personeel van de En gelse oorlogsgravendienst in Neder land was op het kerkhof aanwezig. De inspectietocht nam ongeveer een half uur in beslag. Daarna zette het gezelschap zijn tocht voort naar Berg en Dal bij Nijmegen. De oudste tweeling in Nederland, die voornemens is het wereld-twee lingencongres te Eindhoven op 22 en 23 juni bij te wonen, is bijna 90 jaar. Hij bestaat uit Jan Bleek, een ge pensioneerde gemeente-ambtenaar te Nieuweramstel en Cornelis Bleek, schoenmaker, die te Alkmaar zijn da gen in een rusthuis doorbrengt. De tweeling werd op 31 oktober 1867 te Schagen geboren. Em. pastoor A. C. J. M. Assel bergs, thans verblijvende in het Elisabethstehuis te Etten, hoopt op 25 mei a.s. in familiekring het gouden priesterfeest te her denken. De nu bijna 75-jarige priester is geboren te Bergen op Zoom. Van 1909 tot 1912 was hij als kapelaan werk zaam te Hoogerheide, daarna in de H. Hartparochie te Breda. In 1919 volgde de benoeming tot bouwpastoor van de Gerardus Majellakerk te Bre da, in welke parochie hij tot 1950 verbleef. Een der grootste activiteiten in de eerste jaren te Breda was het werken voor een vereniging voor de zuigelingenzorg. De r.*k. vereni ging tot bescher ming van zuigelin gen was hier de voorloopster van het latere Wit Ge le Kruis. Kapelaan Asselbergs was te Breda een der grote ijveraars daarvoor en maakte de gehele groei van plaatse lijk naar diocesaan en later zelfs na tionaal federatief verband mee. Vele jaren was hij adviseur van de na tionale federatie van het- Wit Gele Kruis. De beginperiode, van de typo grafenbond, de middenstandsbond en de bouwvakkers heeft hij eveneens Voor de raad van scheepvaart te Amsterdam heeft de Vlissingse loods, J.H. zich gistermiddag moeten ver antwoorden voor zyn manoeuvres met het 2100 ton metende Zweedse ss „Scania", dat hij in de nacht van 21 januari jl. de haven van Vlis singen binnenloodste en dat toen werd aangevaren door het Franse ms „Chili" dat op weg was naar Antwerpen. De Scania werd bij deze aanvaring zo ernstig aan de bakboordzijde be- In verscheidene plaatsen op Haiti zijn ernstige incidenten voorgevallen bij het registreren van kiezers. Ten gevolge hiervan kon deze registratie niet plaats vinden. In bepaalde dicht bevolkte plaatsen heeft de bevolking zich openlijk tegen de regering ge keerd en zijn stakingen afgekondigd. In Port au Prince braken hevige ge vechten uit, waarbij een dode is ge vallen. De regering heeft twee radiosta tions laten sluiten, die onder toezicht stonden van haar tegenstanders. Vanochtend zal kardinaal Wyszvn- ski, primaat van Polen en aartsbis schop van Gnesen en Warschau in het paleis van de H. Congregatie'van de Oosterse Kerk te Rome, de voor geschreven eed afleggen in handen van kardinaal Tisserant, deken van het H. College van kardinalen. De plechtige opzetting van de rode bonnet door Z.H. de Paus volgt zater dag. waarscshijnlijk in de kleine' troonzaal van het Vaticaanse paleis. De Franse regering heeft een wets ontwerp ingediend ter bestl ijding van de zwarte handel in zuigelingen, die de laatste tijd verontrustende vormen aannam. 1° het ontwerp worden gevangenis straffen n boeten in het vooruitzicht gesteld van hen, die om geldelijk voordeel ouders of toekomstige ouders trachten over te halen afstand van hun kinderen te doen. Ter gelegenheid van de feestdag van O.L.Vrouw van Fatima had te Koewacht de plechtige inzegening plaats van de nieuwe kleuterschool, welke de naam draagt van O.L. Vrouw van Fatimaschool. Tal van genodigden waren bij deze inzege ning aanwezig. De samenkomst had plaats in de lagere school, waar allereerst het woord werd gevoerd door pastoor Ligthart van Koewacht, die de totstandkoming van deze moderne school memoreerde. Hij bracht dank aan het gemeentebe stuur, dat de nood aangaande het kleuteronderwijs, die er in Koéwacht heerste, heeft ingezien. Op 1 maart 1954 werd door de Raad definitief besloten tot de bouw van een school over te gaan, doch gezien de for maliteiten, welke hieraan zijn voor af gegaan, is men pas in 1956 met de aanbouw kunnen beginnen. Thans is deze school welke aan de modern ste eisen voldoet geheel kant en klaar opgeleverd en wordt zij overgedra gen aan de Zusters van Oudenbosch, die volgend jaar reeds 100 jaar het kleuter- en lager onderwijs voor meis jes in deze gemeente verrichten. De Franse anti-belastingbeweging van Pierre Poujade heeft meege deeld. dat haar 37 afgevaardigden in de Nationale Vergadering zullen sa mengaan met de 16 afgevaardigden van de Boerenpartij, die tot dusver met de conservatieven samenwerk ten. Politieke waarnemers zien hierin 'n zware slag - oor de conservatieven, wier blok nu is verzwakt van 102 tot afgevaardigden en ook een tegen slag voor de regering, die tot nu toe minstens kon rekenen op de neutrali teit van de Boerenpartij in bepaalde kwesties. Spreker bracht namens de ouders dank aan de zusters en aan het ge meentebestuur. Tevens bracht hij hul de aan zuster Edeltruydens, die de grote ijveraarster is geweest voor deze nieuwe school, maar die naar een andere gemeente is. overgeplaatst Het kleuteronderwijs in deze nieuwe O.L.V. van Fatimaschool staat onder leiding van zuster Xaverienne, daar bij geassisteerd door de dames El. Baes en Corrie de Caluwe. Na het wijden van de kruisbeelden ging het in optocht naar de nieuwe kleuter school, waar deze plechtig werd in gezegend door de pastoor. Hier werd het woord gevoerd door burgemees ter Dierick van Koewacht, die de historie van het onderwijs in Koe wacht ophaalde. Hij bracht dank aan de zusters van Oudenbosch en droeg de school, als een jubileumgeschenk, aan de Algemeen Overste van Ouden bosch, zuster Consulata over. Tevens deelde de burgemeester mede, dat door de Volksgezondheid is verzocht de meisjesschool te Koewacht ook op de urgentielijst te plaatsen, aan gezien de kinderen hierin te weinig van het zonlicht kunnen genieten. Namens de zusters sprak de Alge meen Overste van Oudenbosch, die Koewacht feliciteerde met deze prach tige school, welke aan alle eisen des tijds voldoet en welke een trots mag zijn voor de hele gemeente. Zij bracht dank aan de aannemers voor de schitterende afwerking en dankte het gemeentebestuur. Zij beloofde het on derwijs in Koewacht steeds met hart en ziel te zullen blijven behartigen tot heil en zegen van de hele ge meente en nam de school met graag te over. Door een zestal kleuters werd een prachtig gedicht gedecla meerd en werd aan de echtgenote van de burgemeester een ruiker bloe men overhandigd. Deze nieuwe kleu terschool bevat 3 leslokalen en een speellokaal, alsmede een dokterska mer en een keuken. De inventaris is geheel splinternieuw en vormt al les bij elkaar een schitterend juweel. De school is gebouwd in de School straat en staat a.s. zondag voor het publiek ter bezichtiging open. De afwerking van de agenda van de Goese raad kostte gisteravond weinig tijd. In snel tempo passeerden de voorstellen de lamer en geen van alle noopte tot hoofdelijke stemming. Zelfs het aankopen van de paar hect aren grond en boomgaard ten zuiden van de spoorweg, waarmee met de schadeloosstelling inbegrepen een ton gemoeid is, ontlokte nauwelijks enige discussie. Uit een opmerking van wethouder Bouwman bleek trouwens dat er nog niet eens een situatie-tekening van het geval is. Zlet er naar ult> dat als en- e Ja,en het Drie-eilandenplan een 1 zai ^ijn geworden, zich op de cian afgesloten Zandkreek meer zeil boten bevinden dan ooit het geval is geweest en dat Kortgene dan op weg is een belangrijk internationaal watersportcentrum te worden. Het is vooral burgemeester A.A. van Schuit, die een groot aandeel in deze plan nen heeft gehad. Enige tijd geleden Kwam hem ter ore, dat een van de oudste watersportclubs in België, de Royal Yacht Club de Belgique. on geveer 200 boten en een kleine dui zend leden. belangstelling had om uit het drukke Antwerpen 'te verhuizen naar een rustiger plaats. Men zit in Antwerpen nl. met de steeds drukker wordende scheepvaart op de Wester- schelde en een grote moeilijkheid zijn ook de sluizen. De besprekingen tussen burgemeester Schuit en de Antwerpse bestuursleden, een werf- eigenaar, het provinciaal bestuur, rijkswaterstaat, provinciale water staat en het ambacht Kortgene, die OP zeer korte termijn zijn gevoerd, hebben ertoe geleid, dat een voor lopig ontwerp reeds op papier staat. De jachthaven, die ten oosten van de huidige Veerdam komt, zal 300 bij 500 meter groot worden en drie meter diep. Er zal ligplaats zijn voor ongeveer 500 jachten. Het schijnt dat ook andere Belgische jachtclubs Brussel uitgaan en zelfs uit Oostende zijn er die belangstelling hebben voor een internationaal watersportcen- trum te Kortgene. Goedgekeurd werd de grondruil met de heer Reyerse; diverse wonin gen werden weer onbewoonbaar ver klaard en de aanvragen van de katho lieke u.l.o.-school en de katholieke meisjesschool werden ingewilligd. In principe besloot de raad nog mede werking te verlenen aan de oprich ting van een verpleeghuis voor chro nische zieken op Zuid-Beveland. Te gen het voorstel van b. en w. om de Kerkstraat en Klokstraat op zater dagmiddag voor voertuigen te sluiten, was een bezwaarschrift ingediend door de heer van Strien, die er scha de van verwachtte voor zijn rijwiel stalling in de Klokstraat. Op advies van b. en w. legde de raad dit ter zijde en nam het voorstel aan. Bij de rondvraag brak de heer Ver- est (K.V.P.) nog een lans voor ge- repatrieerden, die hulp behoeven en die deze nu kunnen bekomen ingevol ge een schrijven van de minister van Buitenlandse Zaken. Op vragen over de woningbouw antwoordde wethouder Bouwman, dat met de bouw van 52 huizen in west is begonnen en een plan voor 30 wo ningen in dezelfde wijk op stapel staat. Spreker verwacht da', eind vol gend jaar er minstens 200 nieuwe huizen gereed zijn gekomen. Na de raadszitting heeft de direc teur van gemeentewerken het plan toegelicht dat een grondige verbete ring der verkeerssituatie Voorstad- Patijnweg beoogt. Rijkswaterstaat gaf er al zijn goedkeuring aan en de kosten zullen ongeveer f 85.000 bedra gen. Uiteindelijk zullen de overwegen langs de Patijnweg moeten verdwij nen en het steeds drukker wordend verkeer langs de Traverse zal in de toekomst beveiliging met verkeers lichten van de Boudewijn de Witstr. tot de Poort nodig maken. schadigd, dat het spoedig zonk. Er ontstond zelfs een paniek, vijf man sprongen over boord. Het schip zal aan het eind van de maand worden gelicht. Het ongeluk gebeurde toen een sleepboot de Scania op korte af stand buiten de havenhoofden op sleep touw nam om het de haven van Vlis singen binnen te brengen. De Chili, die uit westelijke richting kwam en te dicht onder de kust zou hebben geva ren, ramde toen het Zweedse schip. De hoofdinspecteur voor de scheep vaart, de heer J.Metz, was van me ning, dat de kapitein van de „Chili", die volgens de getuigenverklaringen vlak voor de aanvaring enkele on duidelijke manoeuvres had gemaakt en volgens de voorschriften 800 m uit de kust had moeten blijven, zich de positie van de „Scania" niet goed bewust is geweest. Hij had de situa tie kennelijk onjuist beoordeeld en toen een aanvaring veroorzaakt. De schuld is echter niet alleen aan Fran se zijde want de „Scania" heeft, toen zij de haven zou binnenlopen, niet de voorgeschreven signalen gegeven. Men moet in dergelijke situaties, ook al schijnen die nog zo duidelijk, al tijd erg voorzichtig zijn, meende de heer Metz. Schriftelijke uitspraak volgt later. van nabij gekend en er leiding aan gegeven. Zijn benoeming tot officier in de Orde van Oranje Nassau was een er kenning van de vele verdiensten van de nu rustende priester. Om gezondheidsredenen zal de vie ring van het gouden priesterfeest een rustig verloop hebben. Zaterdag 25 mei wordt een plechtige H. Mis in de kapel van het tehuis door de ju bilaris opgedragen. Maandag zal er met de bewoners van het tehuis wor den aangezeten aan een Brabantse koffietafel en dan is er een gezellige middag, verzorgd door een toneel, en cabaretgezelschap. De zoi i ue r a v o n d v o e tab a 1 corr.pe titie is ook weer begonnen. De verschil lende uitslagen waren: rayon Mid delburg: Focus—VSV 2—3; Blauw wit— Broock Boys 60; rayon Vlis singen: groep I: PtZEMPVS 21: VAW—Gebr. v. d. Berg 6—3: GPC— Uiterton 23; groep II: VAW 3 Coal 2 2—7; DVV '57—PVS 2 10-0; WWMWK 28; rayon Zierikzee Zierikzee veteranen—Rijkswaterstaat 42; Mevo veteranenProv. Water staat 32- Drukkerij L. en ONed. Heidemij. 2—1; Grontmij-PZEM 10-1; fa. JanseHerverkaveling 24; rayon Sas van Gent: CBSSAS 21; Sas- se Boys—SVO 0—3; SVGONA 4-2; rayon Zierikzee: Provinciale Water staatDrukkerij L. en O. 20; Her verkavelingGrontmij Ned. Heidemijfa. Janse 1—8. De door de Zeeuwse ren- en toer club „Theo Middelkamp" af te vaar digen Zeeuwse ploeg voor Olympia's Toer door Nederland, welke van 24 mei tot en met 29 mei wordt verre den, is thans defintief samengesteld. Opgesteld zijn drie onafhankelij- ken: Kees van der Zande uit Hal steren, Theo van Wijchen uit Goes en Tinus van Overveld uit Hoogerheide. Voorts vier amateurs: Jo de Roo uit Schore, Jaap Huissoon uit Heinkens- zand, Emiel Verstraete uit Eede en Jo de Poorter uit Hoek. Reserve is de amateur Jan van den Klundert uit de Heen. A. de Schipper is ploeg leider. Terwijl de meeste van de deelne mende clubploegen één of meer ster ke gastrenners hebben opgesteld, is de Zeeuwse ploeg louter uit eigen leden opgebouwd. Gezien de erva ringen, opgedaan in Olympia's Toer 1956 en de individuele prestaties, wel ke dit voorjaar reeds werden ge boekt is de Middelkampploeg zeker niet kansloos en buiten Zeeland re kent men deze ploeg dan ook tot de favorieten. Indien de goedkeuring verkregen wordt van de Rijks- en Provinciale Waterstaat zal voor de Ronde van Zeeland, die verreden wordt van 6 tot en met 8 juli a.s., het volgende parkoers worden gereden: le ETAPPE op zaterdag 6 juli: Ter- neuzen, Hoek, Biervliet, Hoofdplaat, Schoondijke. Groede. Nieuwvliet, Sluis, Draaibrug, Oostburg, Water landkerkje, IJzendijke, Philippine, Terneuzen, waarna nog twee grote ronden worden afgelegd via Axel, Zaamslag met als finish Terneuzen. De afstand van deze rit is 165 km. 2e ETAPPE op zondag 7 juli: Koe wacht, St. Jansteen, Clinge, Nieuw- Namen, Graauw, Hontenisse, Groe nendijk, Rapenburg, Terhole, Hulst, St.-Jansteen, Koewacht, Westdorpe, Axel, Terneuzen, Zaamslag, Axel, St.-Jansteen, Koewacht, Zuiddorpe, Axel, Zaamslag, Terhole, Hulst, St.- Jansteen, met als finish Koewacht. De afstand van deze rit is 163 km. 3e ETAPPE op maandag 8 juli. Deze etappe is in twee ritten verdeeld. In de voormiddag wordt een ploe gentijdrit verreden van Koewacht via Axel en Zaamslag naar Terneu zen over een afstand van 23 km. Vanuit Terneuzen gaan de renners waar opnieuw gestart wordt en via Kwadendamme. 's-Gravenpolder, Nisse, Heinkenszand, Goes, Kloe- tinge, Kapelle, Wemeldinge, Katten, met de boot naar Hoedekenskerke, dijke, Wilhelminadorp, 's Heer Arendskerker, Nieuw en St.-Joos- land, Oduedorp, Ritthem, O. en W.- Souburg, Vlissingen, Koudekerke, Biggekerke. Zoutelande, Westka- pelle, Domburg, Ooskapelle, Vrou wepolder, Veere, Middelburg, Nw. en St.-Joosland, Nieuwdorp, Hein kenszand, Nisse, naar de finish in Heinkenszand. De afstand is 176 km. Zeer sterke buitenlandse ploegen zullen aan deze ronde van Zeeland deelnemen, terwijl ook twee Zeeuwse ploegen zeker van start zullen gaan. DE MAGNEET PLOEG. De hoogst geklasseerde Nederlanders in de Ronde van Nederland. Kranige renners - prachtige fietsen Het Nederlandse amateur-voetbal elftal is er in de derde officiële inter landwedstrijd na de oprichting van de semi-prof afdeling van de K.N.V.B. weer niet in geslaagd een overwin ning te behalen. Tegen de amateurs van de Ierse Vrijstaat werd het nu na een vrij slecht gespeelde en in de tweede helft zelfs ruwe wedstrijd in het knus se Cambuur-stadion te Leeuwarden, een 22 gelijk spel. In de 16e minuut nam Nederland verdiend de leiding. Middenvoor Ver hoeven is hij misschien de zwoeger waarnaar de keuzecommissie zoekt? liep uitstekend door op een pass van van Ham, trok bij de uitlijn de bal voor, precies op de schoen van Kerkhofs, die met een harde trap de bal in het net joeg (10). Als herboren begonnen de groen- hemden aan de tweede helft. Wetzelfs moest vrij spoedig uit zijn heiligdom rennen. Hij stompte de bal via de rug van van Bruggen voor het hoofd van rechtsbinnen Rice, die zich geen mo ment bedacht en met een harde kop stoot de gelijkmaker in het net joeg (1—1). In de 9e minuut schoot rechtsbuiten Fitzgerald uit een pass van zijn links binnen de stand naar 12. De Nederlanders vochten om het De wedstrijden voor de halve fi nales van het toernooi om de Neder landse voetbalbeker zijn op 30 mei (Hemelvaartsdag) vastgesteld. Feyenoord speelt te Rotterdam te gen HVC en ADO in Den Haag tegen Fortuna 1954. DE handboogmaatschappij „De Wes- sterscjielde" te Terneuzen hield haar jaarlijkse koningschieting. Het was secretaris-penningmeester R. B^gheyn, die de vogel neerhaalde. BIJ DE door A.D.L.M. te Kwaden damme gehouden koningschieting op de hoofdvogel werd de titel be haald door Jaap Rijk. OP 30 MEI organiseert de wandel sportvereniging „Kruiningen" haar traditionele wandeltochten over 5, 10, 15 en 25 km. DE COMPETITIEWEDSTRIJD voor de eredivisie VW-NOAD is door VW gewonnen met 21. DE RECETTE van de wedstrijd Feijenoord-Chelsea. ten bate van de vluchtelingen, wordt geschat op ruim 90.000 gulden. De Engelsen wonnen de ontmoeting met 41. Drie nieuwe Zeeuwse records en één nieuw Brabants record, dat was de oogst van de regionale avond wedstrijden, welke de Middelburgse atletiekvereniging EMM op de Na dorst organiseerde. Het glansnummer van de avond was ongetwijfeld de 2000 meter, waarop de Zeeuwse favoriet Hein Cujé de strijd aanbond met de natio nale kampioen Wim Roovers van THOR uit Roosendaal. Roovers nam de leiding en hoewel de Middelburger deze een enkele maal kon overnemen, moest hij toch ongeveer 500 meter voor de finish het hoofd buigen, toen Roovers het tempo nog opvoerde. Dat het snel gegaan was bleek uit de gemaakte tijden, want ofschoon er op een gras- baan was gelopen, vestigde Roovers met 5.27.4 een nieuw Brabants re cord, terwijl Hein Cujé het reeds op zijn naam staande Zeeuwse record met 2.2 seconde verbeterde en op 5.32.8 bracht. Piet Versluys van EMM stootte de kogel 12.69 meter en verbeterde daarmede het Zeeuwse record van de B-junioren met 27 centimeter. Daar op de 100 yards dames nog geen Zeeuws record bestond werd de door Willy Cijsouw van Marathon ge maakte tijd, 11.9 seconde, als Zeeuws record genoteerd. Voor wie het nog niet mochten weten: de A.M.Z. de Automij. Zeeland is een na de oorlog ontstane combinatie van drie Zuidbevelandse busondernemers, de heren Leendertse, de Muynck en de Boer. Het grootste deel van de Zuidbevelandse buslijnen wordt door hen geëxploiteerd en daarnaast staat dan nog het om vangrijke toerwagenbedrijf, dat West-Èuropa tot zijn rayon heeft. Eens in het jaar haalt dc A.M. Z. haar „beste paard" uit „de stal" van 75 bussen, am deel te nemen aan de toerwagenrallye, welke van 1952 af door de K.N. V.T.O. in de meimaand wordt ge organiseerd. Prille dag Dinsdagmorgen startten wij voor deze rallye te Goes met een machtige nieuwe DAF-diesel. Be halve de drie reeds genoemde di recteuren en enige invité's, ging ook een deel van hun honderd man sterke pe soneel mee en als „pikeurs" fungeerden de heren J. Joossen en A. v. d. Kreeke, man nen vast van hand en scherp van blik. De A.M.Z. was ingedeeld bij de groep, die als startplaats Breda had en zo stoven we in de prach tige, zonnige, prille morgen door mooi Z.-Beveland en west-Bra bant, naar de Baroniestad, waar de dagorders voor de oriënte- ringsrit werden uitgereikt. Naar Nijmegen Het einddoel van deze rit was het Goffertstadion te Nijmegen, maar de te volgen route was slechts schematisch aangegeven en doorspekt met „hersengym nastiek". Zo moest zelfs op de startkaart ingevuld worden wie destijds opdracht gaf tot het gra ven van de Echoput bij Amers foort! Als extra puzzel kreeg de equipe bovendien zes foto's van plekjes welke men onderweg moest passeren, indien men de juiste route volgde. Van de aandacht en schrander heid werd daarom alles gevergd van chauffeurs, reisleider Schip per en de passagiers. Maar met ieders inspanning en vernuft werden alle raadselen ont huld en alle hinderlagen verme den, zodat de A.M.Z. tot de wei nige deelnemers behoorde, welke met blanco strafregister „de Gof- fert" binnen reden. Niet over rozen In dit stadion moesten alle 43 deelnemers zich onderwerpen aan de klassementsproef, waarbij de weg. welke de chauffeurs moes ten „bewandelen", niet over ro zen ging, maar bezaaid lag met voetangels en klemmen. Met de enorme bussen moesten zij zich door barre obstakels heenslingeren en hindernissen voor- en achteruitrijdend nemen, waarbij het op 'n paar centime ters aankwam en behalve schat tingen in lengte en breedte was er ook hoogteberekening nodig. Zenuwen en grillen van Fortuna speelden vele chauffeurs parten en ook de twee van de A.M.Z., hoe bedreven in hun vak ook, werden daar de dupe van. Dolende ridders Buitengewoon moeilijk was eveneens de in de middaguren ge houden kaartleesrit van Nijmegen naar Rhenen. De route was op een niet al te volledige kaart in getekend ei ging langs schitte rende maar niet al te bekende wegen. Diverse chauffeurs, an ders van een ijzeren route-vast heid, werden nu tot „dolende rid ders", die er wel eens naast sloe gen en één of meer controlepos ten misten. Ook de A.M.Z.-equipe miste er twee van de acht en viel daardoor buiteji de prijzen. De rallye werd besloten met een regelmatigheidsrit waarbij de snelheidsmeter werd afgedekt en de vaart 28 km mocht wezen. De uitreiking van dè prijzen had plaats in Ouwehands dieren park te Rhenen, waar de honder den deelnemers aan de rallye eerst aangenaam werden bezig gehouden door de Westfriese dansgroep uit Schagen en door de harmonie van de Gelderse Tramwegen, welke ook al dapper in het Goffertstadion had gebla zen. Prijzen De eerste prijs, we meldden het reeds, was voor _e N.Z.Holl. Vervoersmij en goede derde werd de Z.V1. Tramwegmij. waarvoor de heren D. Calssens en C. Wis sel hadden gereden. Voor de klassementsproef wa ren nog aparte prijzen. De eerste verwierf de Stoomtram Walche ren, met de heer P. v. d. Reest en A. Zandvliet als chauffeurs. verloren gegane terrein te herwinnen en de Ieren deden niet onder. Er wa ren momenten dat jr tweè of drie spelers tegelijk door de verzorgers onder handen moesten worden geno men. Het werd nog erger toen Nederland in de 38e minuut weer gelijk was ge komen. Van Ham werd gelanceerd door Verhoeven en liep gelijk met de Ier Wall op de bal af. Zij trapten te gelijk. De Ier raakte de bal echter net iets eerder aan en zag tot zijn ontzetting hoe het leer niet naast, maar in het doel verdween. Het bestuur van de KNVB afdeling Zeeland deelt het volgende merle Na een urenlange, doch vrucht dragende bespreking, die het afde lingsbestuur mocht hebben met een deputatie van de KNVB, te weten: voorzitter Hopster, voorzitter Schroder van het sectiebestuur der afdelingen en voorzitter Wijnen van de Commissie van Onderzoek werd aanvaard, dat de heer den Boer te Middelburg ongeschikt wordt geacht voor een bestuurs functie in de afd. Zeeland; dat de nog steeds tijdelijke bestuursleden, de heren Bom en Hermans zich als zodanig vrijwillig terugtrekken; dat de jaarvergadering medio juli zal plaats hebben en voor deze tijd geen verkiezingen zullen worden geihouden. Het bestuur zal dus voorlopig bestaan uit de heren: Al- iaart, Bakker, van Hijfte, Klein, Platteeuw en Volkeri. DAMESKAPSTER Voor het diploma dameskapster slaagden o.m. de dames Jeannette Leenaerts, Vlissingen en J. Rent meester 's-Heerenhoek. DEN BOSCH, 15 mei. Op de markt van heden werden aangevoerd 6733 stuks vee, en wel 2137 runderen, 271 graskalveren, 922 vette kalveren, 577 nuchtere kalveren, 142 schapen, 23 geiten, 44 fokzeugen, 452 slachtvar- kens, 29 lopes, 1715 biggen, 421 lam meren. De prijzen waren, behoudens uitzonderingen voor dieren van bui tengewone kwaliteit, als volgt: melk en kalf koeien 750-1175, guiste koeien 675-975, kalfvaarzen 750-980, klam- vaarzen 660-875, guiste vaarzen 675- 850, pinken 490-675, graskalveren 360- 550, nuchtere kalveren voor fok- of mesterij 95-210, weideschapen 75-95, lammeren 65-85, drachtige zeugen 270. 305, lopers 65-86. biggen 38-59, ooien met lammeren 150-225, alles per stuk. Slachtrunderen aanvoer 689 stuks. Extra kwaliteit 3.60-3.75, le kw. 3.45- 3.55, 2e kw. 3.05-3.25, 3e kw. 2.90-3.05, vette stieren 3.05-3.25, worstkoeien 2.70-2.90, alles per kg geslacht gew., vette kalveren le kw. 2.80-3.05, 2e kw. 2.30-2.65, 3e kw. 1.90-2.15, nucht. slacht- kalveren 1.20-1.50, slachtvarkens 1.58- 164, slachtzeugen le kw. 1.48-1.55, 2e kw. 1.38-1.45, alles per kg lev. gew. Vette schapen 90-115. vette lammeren 95-110, nuchtere slachtkalveren 45-70, alles per stuk. Overzicht: melk_ en kalfkoeien aan voer groter, handel redelijk, prijzen ruim prijshoudend. Guiste koeien aan voer normaal, handel rustig, prijzen gehandhaafd. Jongvee aanvoer nor maal. handel kalm, prijzen niet min der. Vette kalveren aanvoer zeer groot, handel traag, prijzen lager. Nuchtere slachtkalveren aanvoer minder, han del vlot, prijzen hoger. Schapen en lammeren aanvoer minder, handel slepend, prijzen nauwelijks prijshou dend. Fokzeugen aanvoer normaal, handel tamelijk vlot, pijshoudend. Lo pers en biggen aanvoer normaal, han del kalm, prijzen onveranderd. Slachtvee aanvoer ruimer, handel traag, prijzen nauwelijks gehandhaafd. Slachtzeugen aanvoer groter, handel gedrukt, prijzen lager. GOES, 15 mei. Groenten: krop sla Al 10-15, A2 4-9, BI 8, bloemkool Al 59-88, A2 40-59, BI 28-42, B2 15-33. afw. 10-43. spinazie 10-40, prei 12-13, rabarber 52-57, radijs 19, postelein 69, wortelen 65, komkommers A 46, B 44, C 28, bosselderii 10-11, aardbeien p. st. 5.50-9, p. doos 50-85. TERNEUZEN, 15 mei. Sla A 15, A2 4-12, B 4-8. bloemkool A2 65-77, B2 45-52. C2 28-36, C afw. 35-40. peen 2 45-59, uien 7. radijs 14-23. sjalotten 8-14. Bintjes 12, asperges B 204-226. B2 152-188, C 100-160, C afw. 80. sav. kool 36-38, prei 10-18, spinazie 2 9-40, glasaardbeien p. doosje 1 50-64, 2 36-53 Konstanz 309. Rheinfelden 221 (-1), Breisach 132 (-6), Straatsburg 218 (+5), Maxau 391 1). Mannheim 223 (+1). Mainz 238 (-2). Bingen 136 (-4), Kaub 166 (-2), Trier 126 (-9). Ko blenz 175 (-1), Keulen 136 U 6), Ruhr, ort 325 ('3t. Lobith 928 (-2). Nijme gen 707 (-1), Arnhem 744 (+2). Eefde IJssel 266 <-41. Deventer 178 (-5), Monsin 5550 Visé 4979, Borgharen 3910 (+15), Belfeld 1105 (-4), Grave beneden de sluis 477 (-1). 0

de Stem | 1957 | | pagina 3