FRANKRIJK BUIGT NIET Explosie van H-bom boven Stille Oceaan Prinselijke tweeling 1 Duitsland akkoord met inspectie-zóne Op het laatste nippertje een bericht uit Moskou MacMillan verdedigt Britse Suez-houding, maar Weer geen akkoord in S. v. d. A. Den Haag trekt zijn advies in ALLEEN VOOR BAKVISSEN Lening van 15 miljoen aan de Herstelbank Socialisten verliezen in Denemarken BARSTEN IN DE BAST RLS krijgt andere lestoestellen Prof. Smijers overleden Mollet: Laatste beroep op de Veiligheidsraad Catledge sprak met Nikita Kroestjev DAGBLAD VOOR ZEELAND Huiirconipensatie REDERS WORDEN ONGEDULDIG Discon loverhoging in Zwitserland Lagere temperaturen MILITAIR BIJ OEFENING VERONGELUKT Begin Britse atoomprocven Ontploffing in atoomlaboratoria Grote vreugde in Luxemburg Adenauer op CDU-congres Ren teverzekering Duitsland zal miljoen betalen twintig Nieuwe gebouwen in gebruik genomen 97e JAARGANG No. 22455 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: T M A C. v. Dongen, C. 3. v. Hootegem, 'a J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter P- V. m. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— d kwartaal, p. P°st 7.70, p. week (uitsl. hii niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 16 MEI 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplag# 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0 85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601OOSTBURG, Nieuwstraat 41^t.el^naJ35 Bij het nader beraad, dat de Stichting van de Arbeid op ver zoek van de regering gisteren heeft gehouden over de com pensatie voor de aanstaande huurverhoging, is wederom geen overeenstemming bereikt. De regering zal dus nu op korte termijn aan de hand van afzon derlijke adviezen van werkge vers- en werknmerscentrales over deze compensatie een be slissing moeten nemen. In de nacht van woensdag op donderdag is op 68-jarige leef tijd te Utrecht overleden prof. dr. A. Smijers. hoogleraar in de muziekwetenschappen aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Prof. Smijers was de eerstbenoem- de hoogleraar in de muziekweten schappen in Nederland. Hij was ge boortig uit Raamsdonksveer en heeft op musicologisch gebied een verba zend veelzijdige activiteit ontplooid. De uitvaart van prof. Smijers zal geschieden zaterdagochtend half elf in de parochiekerk te Soesterberg. Daarna vindt de begrafenis plaats. (Voor een uitvoeriger levensbe schrijving zie elders in ons blad). Terwijl gisteren in liet Britse Lagerhuis premier Mac Millan zijn besluit verdedigde 0111 de Britse schepen weer door het Suez-kanaal te laten varen, maakte premier Mollet van Frankrijk bekend, dat zijn regering niet wenst te bui gen voor de Egyptische dictator. Frankrijk zal de kwestie opnieuw voor de Veiligheidsraad brengen, omdat het de jongste Egyptische voorstellen als volkomen onaanvaard baar beschouwt. Mollet zei, dat Frankrijk een „laatste beroep" op de Veilig heidsraad zal doen voor een statuut, in overeenstemming met de zes beginselen, die de raad in oktober jl. goedkeurde. Hij verklaarde ook, dat hij aan president Coty zijn ontslag had aan geboden als protest tegen de manier, waarop de Suez-kwestie wordt afgehandeld. Coty echter had geweigerd, dit ontslag te aanvaarden. reders, die ernstige repercussies vrezen -pv r-j -|—v ta n W7/~\ Tl tv t voor de economie van het land, wan- De premier zei, dat de Franse boy cot van het kanaal zal voortduren, zolang de Veiligheidsraad de zaak in behandeling heeft. Men neemt aan, dat de raad in de komende dagen de zaak zal behandelen en dat minister Pineau dan het Franse standpunt zal uiteenzetten. Met enige bitterheid constateerde Mollet, dat zijn regering met leed wezen kennis had genomen van het besluit van de vereniging van ka naalgebruikers, om de tolgelden rechtstreeks aan Egypte te betalen, zonder dat er betrouwbare garanties waren gegeven voor vrije doorvaart en een eerlijke verdeling van de tol gelden. Alleen met het oog op de kritieke politieke toestand en de fi nanciële kwesties die door het parle ment worden behandeld, had hij zich tenslotte bereid verklaard, in functie te blijven. De regering heeft de laatste dagen onder zware druk gestaan van het Franse bedrijfsleven, vooral van de PRESIDENT Worosjilov van de Sov- jet-Unie is in Djakarta teruggekeerd van zijn vijfdaagse reis door Indone sië. HET HERSTEL van de Amsterdam se burgemeester, mr. G. van Hall, zal geruime tijd vergen. Dit deelde loco burgemeester de Roos gisteren aan de hoofdstedelijke gemeenteraad mee. WEGENS SPIONAGE voor Tsjecho- Slowakije is de 33-jarige mevrouw Raymonde Douhine, die bij de Franse geheime dienst werkte, tot anderhalf iaar gevangenisstraf veroordeeld. GABOR FOLY, een Hongaarse jour nalist, die in Boedapest ter dood was veroordeeld wegens het orgaoniseren van een anti-communistische verzets groep, is dinsdag terechtgesteld. DIRECTEUREN van dierentuinen uit verschillende landen zijn gisteren door het Rotterdamse gemeentebestuur ont vangen. De directeuren zijn naar de Maasstad gekomen voor een congres, dat aan het honderdjarig bestaan van „Blijdorp" luister bijzet. VERSCHEIDENE Tweede Kamerleden beschouwen 1 januari 1959 als de interste termijn, tot welke de wer king van de noodwet Kinderbijslag Zelfstandigen zou mogen voortduren. NOTARIS S. uit Valkenswaard, wiens cassatieberoep is verworpen, was niet (zoals gisteren abusievelijk gemeld) tot 17 weken, maar tot 6 weken gevan genisstraf veroordeeld. ..PICTURE POST", het Engelse ge ïllustreerde weekblad, dat een oplage heeft van bijna 900.000 exemplaren, zal met ingang van 1 juni niet meer verschijnen. De financiële mogelijk heden daartoe zijn te klein. mr. dr. A. schrijvers is benoemd tot voorzitter van de raad voor het hiidden- en kleinbedrijf. ??^J^kKA, de Poolse partijleider, v!6 ji?'?eren verklaard, dat de be- ,n .van arbeidersraden Sik n*et kunnen worden uit gebreid. Ter bestrijding van de inflatie heeft de Zwitserse Nationale Bank haar of ficieel discontotarief verhoogd van 1 1/2 tot 2 1/2 procent. Het belenings tarief van effecten is verhoogd van 2 1/2 tot 3 1/2 procent. In een com muniqué van de bank wordt gezegd, dat de Zwitserse economie een fase doormaakt van zeer grote spanning, gepaard met ongekend hoge uitvoer, invoer, bouwactiviteit, kleinhandels- omzetten, kredietverlening en werk gelegenheid. De reserves van de bank aan goud en de viezen sedert het begin van dit jaar zijn gedaald met ruim 400 mil joen frank. neer de boycot van het kanaal wordt voortgezet. Rechtvaardiging MacMillan heeft woensdag, uitge jouwd door de oppositie, het debat van twee dagen in het Lagerhuis over de Suezkwestie geopend met <fc ver klaring, dat het besluit om Britse schepen weer door het kanaal te laten varen weliswaar een „onbevredigende regeling" is, doch dat men niet mag spreken van een ..succes zonder meer" voor president Nasser. Na het Brits-Franse optreden in oktober is het pact van Bagdad krach tiger dan ooit. Egypte is van vele van zijn vermeende vrienden geïsoleerd en het Amerikaanse denken over de kwesties van het Midden-Oosten heeft een „revolutie" doorgemaakt, zei hij. De Labourleider Gaitskell, die als eerste namens de oppositie sprak, ver klaarde, dat Engeland nu gedwongen is Egyptische voorwaarden te accep teren die slechter zijn dan in oktober, vóór het Brits-Franse ingrijpen, ver kregen konden worden. (Labour heeft een motie ingediend, waarin bezorgdheid wordt uitgespro ken over het resultaat van de rege- ringspolitiek ten aanzien van de Suez kwestie. Voorts betreurt de motie de schade die het Britse aanzien en de Britse economische belangen daardoor geleden hebben). De regering staat niet alleen tegen over kritiek van Labourzijde, doch zij moet ook kritiek uit eigen kring onder de ogen zien. Acht conserva tieven zijn uit protest tegen het „toe geven van de regering" uit de frac tie getreden. Vandaag zal er over de regeringspolitiek gestemd worden. Israël MacMillan verklaarde nog, dat het Israëlische recht op vaart door het Suezkanaal, volgens de conventie van 1888, verzekerd moet worden. Enge land zal alles doen wat het kan, via de Ver. Naties en samen met zijn vrienden, om dit te bereiken. De Nederlandse Regering heeft, evenals de belangrijkste andere scheepvaartmogendheden, thans de reders doen weten dat zij het eerder gegeven advies om de hervatting van de vaart door het Suezkanaal voorlopig uit te stellen, niet langer handhaaft. Dit houdt evenwel niet in, dat zij de Egyptische verklaring als een definitieve regeling voor het beheer van het Suezkanaal aanvaardt. Zij is van mening dat deze verklaring niet voldoet aan de zes door de Veiligheids raad gestelde vereisten. In verband hiermede behoudt de Nederlandse regering zich alle rechten voor met betrek king tot het verkrijgen van een meer bevredigende regeling be treffende het Suezkanaal. Verwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond, opgemaakt gisteravond 23.15 uur: Wisselende bewolking met enkele buien. Ma tige tot krachtige zuidwestelijke wind. Koeler. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut; Lichte tot matige wind uit zuid tot zuidwest. Zwaarbewolkt met opklaringen en enkele neerslagvlagen, plaatselijk met onweer. Vandaag: zon onder 20.29 u., maan op 23.04 u. Morgen: zon op 4.44 u., maan onder 7.43 u. De Londense „Teenage Fashion Group" heeft in het „Café de Paris" op het Leicester Square in Londen een modeshow gehouden, waarbij de nieuwste creaties voor de herfst werden getoond waarin straks de bakvissen zich zullen kunnen be wegen. De foto toont drie aardige baljurken, twee van nylon en een (midden) van satijn-brocaat, ge dragen door 3 jeugdige mannequins. De Wereldbank zal in samenwer king met andere financiële instellin gen een lening tot het equivalent van 15 miljoen dollar verstrekken aan de Nederlandse Herstelbank. Hierdoor zal de Herstelbank aanvullende mid delen verkrijgen ten behoeve van haar leningverstrekking aan in dustrie, handel en transport. Het bedrag waarvoor door andere instellingen in deze lening wordt deelgenomen bedraagt 5 miljoen dol lar en betreft een deel van elk der zes aflossingstermijnen, welke ver schuldigd zijn van november 1959 tot ,mei 1962. In de lening wordt deelge nomen door de Nederlands# Handel Maatschappij, de AmsterdamsAe Bank, de Twentsche Bank, de Rotter- damsche Bank, de Philadelphia Na tional Bank, de Grace National Bank te New York en de National Shawmut Bank te Boston. De vier Nederlandse banken nemen voor eigen rekening en voor rekening van anderen aan de lening deel. De lening heeft een looptijd van vijf jaar en draagt een rente van 5 5/8 pet met inbegrip van de commissie van 1 pet die de Wereldbank toevoegt aan haar speciale reserve. De aflossing zal geschieden in zes halfjaarlijkse terr ijnen, aanvangende 15 november 1959, eindigend 15 mei 1962. Behandeling van de kwestie van het Internationaal Gerechtshof achtte hij een van de middelen om tot dit doel te komen, doch hierdoor zou de kwes tie erg vertraagd worden, meende hij. Dit in tegenstelling met president Eisenhower, die gisteren te kennen gaf, dat hij behandeling door het Gerechtshof zou prefereren. Premier MacMillan gaf voorts nog een overzicht van plannen om de bevoorrading van het westen met olie in de toekomst minder afhankelijk van het Suezkanaal te maken. Tegen 1965 zullen er 301 super-tankers in de vaart zijn: snelle, moderne schepen, zuinig in het gebruik, zei hij. Bij een oefening op de Elspeter hei de in de gemeente Ermelo, waarbij o.a. half scherpe aanvalshandgrana- ten gebruikt werden, is gisteren om kwart voor drie een ongeval gebeurd, dat aan de negentienjarige dienst plichtige huzaar Raben uit Didam, het leven heeft gekost. Raben was ongehuwd en behoorde tot het B-es kader van het 101e verkenningsbatal jon uit de legerplaats 't Harde. De Deense minderheidsrege ring, bestaande uit socialisten onder premier Hansen, is woensdag afgetreden. De socia listen hebben dinsdag bij de al gemene verkiezingen vier van hun 74 parlementszetels verlo ren. De socialisten kunnen door dit stem menverlies niet langer een parlements- meerderheid vormen tesamen met de radicalen. De zetelverdeling volgens de offi ciële cijfers is als volgt: Socialisten 70 zetels (74 in 1951); Vënstre 45 (42); Conservatieven 30 (30); Radicalen 14 (14); Communisten 6 (8); Georgisten 9 (6); Duitse meerderheid 1 (1). Zoals men ziet heeft de Boerenpartij Venstre een kleine winst geboekt. Haar zeteltal in het Folketing is met twee vermeerderd. Ook het georgistische rechtsverbond (de een- heidsbelastingpartij) kreeg meer zetels. De Britse atoomproeven bij Christmas Island in de Stille Oceaan zijn woensdag begonnen met de ontploffing van een wa terstofbom op grote hoogte. In een officiële bekendmaking van het ministerie van bevoorrading in Londen wordt slechts gezegd, dat een ..kernapparaat" op grote hoogte tot ontploffing is gebracht. In goedinge- lichte Britse kringen verklaarde men. dat hiermee een waterstofbom be doeld wordt. In de atoomlaboratoria van Brook- haven, in de Amerikaanse staat New York. een van de voornaamste cen tra voor onderzoek naar het vreed zaam gebruik van atoomenergie in de Ver. Staten, heeft zich woensdag middag een ontploffing voorgedaan. Vier personen werden hierbij gewond. Erf-groothertogin Josephine-Charlotte van Luxemburg, de zuster van koning Boudewijn van België, heeft gister morgen vroeg het leven geschonken aan een dochter en een zoon, die elk 5 pond wegen. De moeder en de kinderen maken het goed. De jonge prins zal evenals zijn vader, de groot-hertog van Luxemburg, Jan heten. De jonge prinses zal de naam van Margaretha ontvangen, naar haar meter, prinses Mar- garetha van Zweden, vrouw van prins Axel van Denemar ken. De doop zal vrijdag a.s. op het kasteel te Betzdorf ge schieden. Josephine-Charlotte is in 1953 in het huwelijk getreden met de Luxemburgse troonopvolger. Hun oudeste kind, prinses Marie-Astrid, is drie jaar. Het tweede kind, prins Henri, is twee. Het Britse ministerie van lucht vaart maakte woensdag bekend, dat de bom is uitgeworpen door een vier motorige straalbommenwerper van het type ..Valiant". Deze ontploffing, voorzover bekend de tiende Britse atoomproef, is de eerste van de vijfde serie Britse proe ven. De vorige proeven werden in of bij Australië genomen. De Britse bekendmaking valt sa men met het begin van een aantal In de Berlijnse dierentuin is dezer dagen een wedstrijd gehouden, wel ke bij natuurliefhebbers beslist geen waardering zal vinden. Dt jonge paartjes, voor wie deze wed strijd was uitgeschreven, kregen dt opgaaf binnen de kortste tijd een geschikte boom te vinden en dan in de bast daarvan de initialen van jongeman en jongedame te kerven met een zakmesje. Het ging dus allemaal om de snelheid van keuze en van het snijden, vandaar dat men zich vaak en masse op een boom stortte. De prijzen waren geen boe ken over kennis van de natuur, maar een bruidsjapon, verlovings ringen en andere toepasselijkheden. Amerikaanse proeven in de woestijn van Nevada, die de gehele zomer zullen duren. De Amerikanen zullen o.a. een atoomraket uit een vliegtuig afschieten. Adenauers Christendemocra- hower, dat hij gelooft, dat de Russen tische Unie heeft woensdag op het congres te Hamburg een ma nifest uitgegeven, waarin ge vraagd wordt om versterking van de NAVO en een krachtige poging om de defensie zodanig te verbeteren, dat zij aan alle bedreigingen het hoofd kan bieden. In zijn slotrede op het congres, dat door 480 afgevaardigden en meer dan 1000 waarnemers en gasten werd bij gewoond, voorspelde Adenauer dat in de vier komende jaren beslist zal worden over het lot van Duitsland en van Europa, alsmede over de ontwa pening en de wereldvrede. West-Duitsland gaat akkoord met de instelling van een militaire inspec tiezone in Europa ook zonder dat er tegelijkertijd een regeling voor de Duitse herening wordt getroffen, mits deze zone niet tot Duitsland beperkt blijft, aldus de Westduitse bondskan selier. President Eisenhower heeft gisteren verklaard, dat de suggestie van Dul les inzake de instelling van een in spectie vanuit de lucht in bepaalde gebieden, zoals Siberië, de Noordpool en noord-Canada, geen officieel rege ringsstandpunt is. De hele zaak wordt op het ogenblik ernstig bestudeerd. Inzake de ontwapening zei Eisen- Onverwacht besteeg gisteren ochtend, na afloop van een zit ting van het IPI-congres in het Carltonhotel te Amsterdam, waar bijna 200 hoofdredacteuren uit de gehele wereld bijeenzijn, de hoofdredacteur van de New York Times, Turner Catledge, het podium en vertelde de con gressisten iets over het recente interview, dat hij in Moskou met Kroestjev heeft gehad. Catledge had, voor hij zijn twaalf daags bezoek aan Rusland zou gaan brengen, alles geprobeerd om een in terview met de Russische leider te organiseren. Hij had hem een tele- g-am gestuurd, doch geen antwoord ontvangen. Tevens had hij zijn corres pondent in Moskou opdracht gegeven, ieder half uur het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Moskou op te bellen, hetgeen de correspondent ge daan had, echter zonder enig resul taat. Lang reeds had Catledge iedere hoop opgegeven, maar vlak voordat hij aan het einde van zijn bezoek aan Rusland uit Leningrad naar Stockholm zou vertrekken, kreeg hij het officiële be richt, dat Kroestjev bereid was hem de volgende middag in Moskou te ontvangen. Die mededeling bereikte hem precies 1 uur voordat het laatste vliegtuig naar Moskou zou vertrek ken, dat hem nog op tijd voor het in terview in de Russiche hoofdstad kon brengen. Hij wist dit vliegtuig nog te halen en sprak de volgende dag een uur en 50 minuten lang met Kroestjev. Wat hij met hem besprak is inmid dels grotendeels in zijn eigen krant, doch ook in andere bladen over de gehele wereld verschenen. Wat Cat ledge tot nu toe echter nog niet had gepubliceerd is het volgende: In de loop van het gesprek probeer de de Amerikaanse journalist de Rus sische leider een inzicht in de demo cratische vrijheden te geven, door hem te vertellen hoe de New York Times, waarvan hij de algemeen hoofdredac teur is, gedurende de verkiezingen volle steun gegeven had aan Eisen hower. „He zei: heb echter en dat wist iedereen op de krant tot twee maal to# op Stevenson gestemd". Waarop Kroestjev verzucht had: Och, ik weet weinig van die Steven son, maar als hij gekozen was, dan hadden we tenminste Dulles niet ge had". Catledge was tijdens zijn bezoek aan Rusland tot de ontdekking gekomen, dat hij voor het verkrijgen van zijn interview niet de juiste weg bewan deld had. Hij sprak nl. in Moskou een groep Amerikaanse meisjes, die in Kansas City voor de televisie en radio werken. Ook zij brachten een toeristisch bezoek aan Rusland en ook zij hadden van te voren besloten te proberen de Russische leiders te spreken te krijgen. „Wij hebben Boel- ganin en Zjoekov gesproken", zeiden ze niet zonder trots tot Cadledge, die toen bij Kroestjev nog geen enkel succes had gehad. „Hoe hebben jullie dat voor elkaar gebracht?" vroeg Catledge. „We hebber hem domweg vanuit Kansas City opgebeld", zeiden ze. De Sovjet-premier, maarschalk Boel- ganin, heeft in een radiorede gezegd, oat „het leven zelf de westelijke lan den zal brengen tot een realistische politiek". Hij sprak over „de eerlijke waarschuwingen, die wij de Europe se landen hebben gegeven, die zijn aangesloten bij de NAVO". De ant woorden van de Europese landen op de Russische voorstellen noemde pre mier Boelganin niet overtuigend ge noeg. op het ogenblik hierover ernstiger prater^ omdat zij evenals elk ander volk d< zware druk voelen die het handhaven van een reusachtige mili taire organisatie met zich mee brengt. De president heeft opnieuw zijn be groting tegen voortdurende pogingen om besnoeiingen aan te brengen ver dedigd. Hij zei dat, als het Huis van Afgevaardigden inderdaad van plan was de militaire uitgaven met 2.5 miljard dollar te verminderen, hjj blijkbaar geen kjjk op de zaak had. Het wordt blijkbaar tijd, zei hij, dat hij zijn schoolgeld gaat terughalen. Duitsland is bereid, 20 miljoen gul den te betalen als afkoopsom van zijn verplichtingen, verband houdend met renteverzekeringen van Neder landers, die tijdens de oorlog in Duitsland hebben gewerkt. Bij de Tweede Kamer is nu een wetsontwerp ingediend, dat aangeeft welke verzekeringstijdvakken in ver band hiermee kunnen worden aange merkt als vervuld voor de invalidi teitswet. De nieuwe wet zal met te rugwerkende kracht gelden tot 1 no vember 1952. Alle tevoren getroffen regelingen komen te vervallen. Ter gelegenheid van de officiële in gebruikneming van het gebouwen complex der Rijksluchtvaartschool te Eelde. is medegedeeld, dat in de loop van 1958 de eenmotorige lesvliegtui- gen van de typen dc Havilland Tiger Moth", Fokker S-ll en North Ameri can „Harvard", zullen worden ver vangen door een modern eenmotorig type met neuswiel. Er zal binnenkort een keuze worden gedaan tussen de Beechcraft-Mentor, de Piaggio P 149 en de Saab-Safir 91 C. Verder zullen de tweemotorige Beechcraft D 18-S worden vervangen door een of twee typen van moder nere aard. eveneens met neuswiel. In de middaguren werd op Eelde een gedenkteken onthuld voor em- ployé's en leerlingen van de Rijks luchtvaartschool, die in de uitoefe ning van hun functie het leven lieten. Prins Bernhard hield vervolgens inspectie van de lestoestellen, die op het platform waren opgesteld.

de Stem | 1957 | | pagina 1