Regering van loon wil verhoging met 2 procent En toen de fatale botsing Geen ontwapening waarvan Duitsland de dupe wordt De mei op nieuwbouw van Dagblad De Stem Maatregelen op komst Spoorwegpersoneel deelt niet in investeringen Tandarts werkte voor „Vacupan" Lippert en Dietrich 18 maanden Als compensatie voor duurder wonen Minst draagkrac komen er schamel af Overval op een bejaard echtpaar DAGBLAD VOOR ZEELAND Bezitsvorming Wijziging van diverse wetten J. M. Blommers in vergadering te Utrecht Inval van politie dupeert patiënten HOESSEIN NIET NAAR BAGDAD Dulles verklaart met nadruk Nederlander Knoop in vrijheid Benzine in Engeland vandaag weer vrij Kans op buien Suez-kanaal Nederland wil eerst een akkoord Poolse primaat sprak met de 11. Vader V riendschapsverdrag met V.S. aanvaard Exploti'ef atoom protest 97e JAARGANG No. 22454 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Eeigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278641 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 15 MEI 1957 aöWa Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) (Van onze parlementaire verslaggever) Minister Struycken en staatsse cretaris drs. Schmelzer, die samen het ministerie van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en P.B.O. be heren, zijn niet zo pessimistisch over de toekomst van het kabinet. Hf zeiden dit gisteren in antwoord op het commentaar van de Eerste Ka mer op de jongste rede van profes sor Romme. „Indien wij van mening waren, dat er in de Staten-Generaal gebrek aan vertrouwen heerst, dan zou het voor ons niet aantrekkelijk zijn in het kabinet te blijven", aldus drs. Schmeltzer. „Daarvoor zijn echter zeker geen duidelijke aanwijzingen aanwezig". De twee concrete maat regelen, die de bewindslieden als eerste bijdrage in het vooruitzicht konden stellen zijn: bepaalde facili teiten op een bijdrage in bouw- spaarfondsen en een rapport over aandelenverwerving door arbei ders. Op een vraag van de heer van Wingerden (P.v.d.A.) welke in vloed de bestedingsbeperking op de voorgenomen maatregelen voor be zitsvorming zal hebben, gaf de staatssecretaris ten antwoord, dat bezitsvorming juist een van de me thoden kan zijn om besparingen en investeringen meer bij elkaar te brengen. Men kan ook niet, zo meende drs. Schmelzer, de eis van hoog loon stellen boven die van be zitsvorming. Besparingen scheppen immers de gelegenheid voor inves teringen, die weer voorwaarde zijn voor hoge lonen. Over het algemeen was de Senaat het in grote lijnen wel eens over de wenselijkheid van bezitsvorming. De staatssecretaris kon dan ook de hoop uitspreken, dat men een geza menlijke basis zal kunnen vinden, van waaruit men verder kan wer ken. In ons nummer van a.s. zaterdag zult U de uitslag van onze grote lenteprijs vraag aantreffen. Met betrekking tot de compensatie voor de voorgestelde huurverhoging gaan de gedachten van de regering in de richting van een loonsverhoging met twee percent, echter met vaste mi nimumbedragen en met uitsluiting van jeugdige werknemers, die in het algemeen niet zelfstandig wonen. Dit heeft de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid mede gedeeld aan de Tweede Kamer in een aanvulling op de memorie van antwoord op het ontwerp van wet tot wijziging van de Huurwet. De loonsverhoging zou bij bindende beschikking van het College van Rijks bemiddelaars te regelen zijn in de vorm van een tijdelijke bijslag op het loon, welke te geiegenertijd in de lonen kan worden verwerkt, aldus de minister. De regering vertrouwt in ieder ge val vóór of tijdens de mondelinge be handeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer de details van de te treffen regeling aan de Kamer te kunnen mededelen. Zij hoopt dat de Stichting van de Arbeid alsnog tot een eensluidend advies zal kunnen komen. Voor de uitoefenaars van zelfstan dige beroepen en voor de zelfstandi gen in het bedrijfsleven, zo wordt ge zegd, kunnen door de regering in het algemeen geen compensatie-maatre gelen worden genomen. Wel zullen voorstellen worden ingediend tot wij ziging van de pensioenwetten en tot verhoging van kinderbijslagbedragen en van de toeslagen op de rente in gevolge de Ongevallenwet en de In validiteitswet. Ook de diverse sociale uitkeringen zullen aan de algemene loonsverhoging worden aangepast. Aangaande verhoging van de A.O.W.- uitkering, welke slechts ten dele met de verhoging verband houdt, zal een ontwerp algemene maatregel van be stuur aan de S.E.R. worden gezonden om advies. HONDURAS heeft Nicaragua beschul digd van schending van het vrijdag tussen beide landen getekende ak koord voor een vreedzame regeling van hun grensgeschil. BIJ BESLUIT van een aantal minis ters is een interdepartementale com missie van overleg ingesteld, met be trekking .tot aangelegenheden van de P.B.O. De commissie staat onder voorzitterschap van staatssecretaris Schmelzer. OP 1 JUNI gaan de Trans World Air lines de „Jetst'eam" in gebruik ne men, een vliegtuig dat 74 passagiers kan vervoeren er zonder tussenlan ding 10.000 kilometer kan afleggen. LEON POVEL, regisseur van de luis terspelafdeling van de K.R.O., is ge huldigd in verband met zijn zilveren jubileum bij de katholieke omroep. MORGEN, donderdag, begint in Parijs ten conferentie van Europese minis ters van Verkeer. De conferentie zal twee dagen duren. HET CASSATIEBEROEP van notaris J. S. uit Valkenswaard is door de Hoge Raad verworpen. De notaris was tot 17 weken gevangenisstraf veroor deeld wegens het doen van onjuiste belastingaangifte. BIJ HET OVERSTEKEN van de Phi lips Veenboomstraat in Amsterdam werd de tweejarige Tjilke de Jong door een vrachtauto overreden. Het meisje overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. IN EEN SLOOT langs de Haarlem merweg te Amsterdam is het lijkje gevonden van een jongetje van 2V4 jaar, dat sinds vorige week woensdag werd vermist. TRANSE TROEPEN hebben bij een zuiveringsactie ten zuidwesten van Algiers een grote opslagplaats van munitie, waaronder vliegtuigbommen, ontdekt. PREMIER Djoeanda van Indonesië is dinsdagmorgen naar Makassar ver- tiokken. om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de situatie in Oost-Indonesië. IN DE AULA van het Rotterdamse museum Boymans heeft prinses Bea trix gisteren de tentoonstelling „Ne derlandse Beeldhouwkunst 1957" ge opend. „De modernisering van het spoor wegbedrijf beeft in het afgelopen jaar wederom grote vorderingen gemaakt. In totaal is tot 1956 reeds meer dan 2)j miljard gulden geïnvesteerd. Door dat er in Nederland nog steeds wei nig daadwerkelijke pogingen worden gedaan tot bezitsspreiding, kan ech ter het spoorwegpersoneel van die luim 2\i miljard gulden geen centen zelfs geen schroefje het zijne noe men". Dit heeft de heer J. M. Blommers, voorzitter van de bedrijfsgroep Spoor wegen van de Nederlandse Katholie ke Bond van Vervoerspersoneel ver klaard op de gisteren te Utrecht ge houden vergadering van deze bedrijfs groep. De heer Blommers zei, dat in dit opzicht de Spoorwegen echt Neder lands zijn. Toch is veruit het grootste deel van de investeringen in het be drijf mede door het personeel ver diend. Volgens de heer Blommers zou ei heel wat meer belangstelling, ijver Maandagavond omstreeks half elf hebben twee onbekenden een roof overval gepleegd op een bejaard echtpaar, dat een boerderij aan de Schelmseweg te Arnhem bewoont Op genoemd uur werd er op een raam van de boerderij geklopt. De boer ging naar buiten en kreeg een klap op het hoofd. De onverlaten drongen het huis binnen en vonden in een kastje een bedrag van f 2000. Ze be dreigden de boerin en na nog een vluchtig onderzoek in het huis te heb ben ingesteld zijn zij verdwenen. Gis terenochtend bij het aanbreken van de dag is de politie gewaarschuwd, die direct met het onderzoek een aan vang heeft gemaakt. Voor een compensatie voor de minst draagkrachtigen, die niet onder een der bestaande regelingen vallen en die evenmin in aanmerking komen voor uitkering van de Gemeentelijke Dienst voor Maatschappelijke Zorg, kan volgens de regering geen alge mene regeling worden getroffen. De regering heeft besloten een onderzoek in te stellen om een inzicht te ver krijgen in de samenstelling, de groot te en de financiële omstandigheden van deze groep. en verantwoordelijkheidszin aange kweekt zijn, indien men het perso neel met certificaten in de investe ringen had laten delen, inplaats van het allemaal aan „de naamlooze staat" te schenken. Anderzijds zei de heer Blommers, dat belangrijke investeringen van het bedrijf als een levensbelang van de eerste orde moeten worden aange merkt en dat het personeelsbelang daarmede uiteraard ook gediend is. Volgens de heer Blommers is de ma teriële positie van het personeel in het afgelopen jaar belangrijk verbe terd. Niettemin zijn er nog altijd bij zondere omstandigheden, die bijzon dere maatregelen rechtvaardigen. De pensioenwetswijzigingen hebben, volgens de heer Blommers, vooral voor het actieve personeel, weinig bevredi ging gebracht. Geen der grote politieke partijen, ook niet de K.V.P., heeft het. de moeite waard gevonden, zei hij, te^ pleiten voor gelijke premiebetaling van overheids- en spoorwegpersoneel. De Haagse en de Rotterdamse poli tie hebben gisteren gelijktijdig een inval gedaan bij een arts en tandarts aan de Laan van Meerdervoort te 's-Gravenhage en bij het Vacupan- instituut te Rotterdam. Als gevolg hiervan loopt nu een aantal mensen, die in behandeling waren, zonder ge bit rond. De Haagse politie had reeds gerui me tijd het vermoeden dat de Haagse tandarts, de 61-jarige M. N., werkte voor het Vacupan-instituut, dat op een en dezelfde dag zijn klanten alle tanden en kiezen trekt en hen van een nieuw gebit voorziet. De Haagse tand arts, die tevens arts-bevoegdheid bleek te bezitten, werd gedurende een drie tal weken geschaduwd, waarop de politie ervan overtuigd raakte dat hij medewerker was van het Vacupan- instituut. Bij de inval te 's-Gravenhage werd de tandarts in volle actie aangetroffen bij de behandeling van zes patiënten, afkomstig uit Rotterdam. Zij en de heer N. werden meegenomen naar het politiebureau. Koning Hoessein van Jordanië heeft een uitnodiging van koning Feisal van Irak en koning Saoed van Saoedi-Ara- bië, om aan hun huidige besprekin gen in Bagdad deel te nemen, afge slagen. Hij heeft op de uitnodiging geant woord, dat hij gezien de huidige om standigheden in Jordanië tot zijn spijt niet naar Bagdad kan komen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, heeft dinsdag op zijn wekelijkse pers conferentie gezegd dat de Ver enigde Staten geen enkele over eenkomst inzake ontwapening zullen aanvaarden, welke geba seerd is op de huidige verdeling van Duitsland. Hij verklaarde dat de V.S. in alles wat direct of indirect Duitsland en zijn vooruitzichten op hereniging raakt, slechts in de nauwste samenwerking met de Westduitse kanselier, dr. Adenauer, zullen handelen. Gevraagd naar berichten volgens wel ke de V.S. in de huidige ontwape ningsbesprekingen te Londen een neu trale of gedemilitariseerde zone in De heer H. A. Knoop, president directeur van de factorij der Ned. Handelmaatschappij te Djakarta, is uit hechtenis ontslagen. De reden tot de arrestatie was. dat bij een razzia, door de militaire auto riteiten ondernomen bij de bestrijding van de corruptie in Indonesië, in het kantoor van de factorij een vuurwa pen was aangetroffen. De Britse minister voor de Ener gievoorziening heeft medegedeeld, dat de benzine-distributie in Engeland vandaag zal eindigen. Verwachting van het K.N.M. I. tot vanavond, opgemaakt gister avond 23.15 uur: Verar.aei'ihke bewolking met plaatselijk enkele buien. Overwe- t genu matige wind tussen zuid en zuidwest. Ongeveer dezelfde tem- peraturen als gisteren. - „„Van(taag: zon onder 20.28 uur Maan op 22.16 uur. J ^0Tle?; Zon °P 4 45 uur- Maan J J onder. 6 44 uur. J i Op een betonnen skelet' 14.35 0p 2 iuli van het vorig jaar werd meter hoog, wapperde gisteren voofdeVnmtwW een eenzame vlag: „de mei" was slagplaats, rotatiepers! kantine en een geplant op de nieuwbouw aan nï??1h!te",,b?treut' vijf maart i rr ti* iai Th kon met het skele begonnen wor- het Kasteelplem van het dag- den. Honderden kubieke meters beton blad De stem. Even werd het werden gestort, om precies te zijn 550 ritmisch lied van de arbeid on- nog'^oo ^bieL ^tëTmoete^vo^ derbroken; de hamerslag ver- «en; 65 ton ijzer werd in de construc- stomde troffel en 7 n a o wprrfpn ties verwerkt. Wanneer ge weet, dat stomae, xroxxei en zaag weraen een kubieke metei beton zo'n vrnn neergelegd. Van deze pauze maakte de heer E. H. B. Brader, directeur van De Stem, gebruik om de uitvoerder, de heer M. Hey- 2400 kilo weegt, dan is het duidelijk, dat de mei geplant it op een bijzonder stevig fundament. Noodzakelijk overi gens niet voor de mei maar voor de toekomstige bestemming van deze ruimte. Rollen krantenpapier en rotatiepers hebben nu eenmaal de eigenschap, dat zij tot de super- wl- voor de gebruikelijke traktatie aan mans, en de opzichter, de heer zwaargewichtklasse' gerekend moeten zÜn mannen, waardoor het stof van Van der Kaav tp Hankpn vnnr worden. En dus moeten hieraan let- vele dagen arbeid wat weggespoeld van aex i\aay, te danken voor terlijk degelijke fundamenten ten ka" worden. - - -- „Mannen, allemaal het beste. En van harte bedankt", zo besloot de heer Brader, de hand drukkend van ieder van deze bouwers. Toen draaiden de betonmolens weer, klonk opnieuw de inspirerende hamerslag. Boven het geboux. wapperde op de ze zonovergoten dag het rood. wit en hun goede zorgen. grondslag liggen, zoals in figuurlijke zin, degelijke fundamenten nodig zijn e^n. rïag in mei de om u elke morgen een frisse Stem, mei oo net dak: het kan haast niet die ge met plezier leest, in uw brie- mooier aldus de heer Brader, die venbus te doen bezorgen, hieraan de wens verbond, dat alle Een feestdag dus voor de arbeiders mensen bit aeze nieuwbouw betrok- aan de nieuwbouw, die door de heer ilüm m hetzelfde plezier hun ar- Brader b dacht werden me een ro- beia zouden voortzetten. kertje en een gift aan de uitvoerder Het rood - wit - blauio op solide constructie mocht er gisteren van getuigen, dat vrij spoedig het „Dag blad De Stem" ook naar het Kas teelplein toe een nieuw gezicht zal hebben. Europa hadden voorgesteld, zei Dul les dat de V.S. wat Europa aangaat nog geen enkei „gekristalliseerd idee" hebben. Men dacht nog slechts aan de moge lijkheid van zones, die aan grond- en luchtinspectie onderworpen zouden kunnen worden. En dit niet in de eerste plaats met betrekking tot Europa, maar wel tot het Noordpool gebied, Alaska, Siberië en dergelijke gebieden. Men zou dan maar met de Noordpool moeten beginnen. De Westduitse minister van buiten landse zaken, dr. 'von Brentano, heeft dinsdag in een vraaggesprek voor de televisie verklaard, dat berichten over nieuwe Amerikaanse plannen voor ontwapening en hereniging van Duits land klaarblijkelijk zijn verspreid om verwarring te stichten. Deze berichten hebben met name grote deining ver oorzaakt op een congres van de Chris ten-Democraten in Hamburg. President Tito van Zuid-Slavië heeft dinsdag, voor de tweede maal in 24 uur tijds, gepleit voor ontwapeningen beëindiging van de atoomproeven, die, naar hij zei, de gehele mensheid be dreigen. Voor het einde van deze week is geen intrekking te verwachten van het voor enkele weken door de Ne derlandse regering aan de rederijen gegeven advies, haar schepen niet van het Suezkanaal te laten gebruik ma ken. De Nederlandse regering wenst namelijk met het intrekken van dit advies niet vooruit te lopen op de regeling van de betaling van de ka naalgelden. De onderhandelingen over deze re geling zijn zaterdag in Cairo begon nen. Aangenomen kan worden, dat zij nog voor het einde van deze week tot een resultaat zullen voeren. Z.H. Paus Pius XII heeft dinsdag de aartsbisschop van Warschau, kar dinaal Wyszynski, in particuliere audiëntie ontvangen. Van function irissen van het Vati- caan werd vernomen, dat de ontmoe ting bijzonder hartelijk en ontroerend was. De Paus omarmde de kardi naal. toen deze zijn particuliere bi bliotheek betrad. De kardinaal werd naar het Vati- caan begeleid door enkele Poolse pre laten die met hem naar Rome waren gekomen. Onder de slachtoffers van de Mille Miglia, zondag jl. was ook onze landgenoot Goettgens uit Vaals. In Florence brak de stuurstang van zijn Triumph, met gevolg dat de auto het trottoir opvloog en ver volgens tegen een boom te pletter sloeg. De foto geeft het navrante moment, waarop de toeschouwers op het trottoir voor de plotseling naar hen toezwenkende wagen in een portiek vluchten... (Van onze parlementaire verslaggever) Met een zeer ruime meerderheid van 120 tegen 12 stemmen heeft de Tweede Kamer gisteren het vriend schapsverdrag met de V.S. aanvaard. Uit de namen van degenen die tegen waren, blijkt we! dat de schoen nog steeds wrong over het al of niet aan de Amerikanen verleende toestemming om vrijelijk in Nederland godsdienst oefeningen in het openbaar te kun nen houden. Onder de tegenstemmers bevonden zich namelijk de Staatkundig Gere formeerden. twee leden van de C.H., de heren Calmeijer en Kikkert en voorts de heer Scheps van de protes tantse werkgemeenschap uit de P.v. d.A. De K.V.P. heeft verklaard, dat zij het verdrag heeft willen aanvaarden in de geest van het artikel in de grondwet, dat voorschrijft, dat, wan neer zo'n verdrag van onze constitu te afwijkt, een meerderheid van twee derde nodig is. De onafhankelijke rechter .zal later moeten uitmaken (wanneer er eventueel moeilijkheden zouden ontstaan) in hoeverre Ameri kanen werkelijk in een uitzonderings positie verkeren. De voormalige S.S.-generaal Sepp Dietrich en de vroegere commandant van het concentra tiekamp Dachau, Lippert, zijn beiden dinsdag te Muenchen tot 18 maanden gevangenisstraf ver oordeeld, resp. wegens moord op zes hoge S.A.-leiders op 30 juni 1934 en wegens medeplichtig heid aan de moord op de S.A.- stafchef Roehm. De openbare aanklager had voor Dietrich 27 maanden geëist en voor Lippert 24 maanden. De beide beklaagden bleven onder het voorlezen van het vonnis onbe wogen. Zeker honderd mensen werden op bevel van Hitler in de „Lange Mes- sennacht" op 30 juni 1934 om het leven gebracht. Dit in een strijd om de macht tussen Hitiers Nazi-partij en Roehms S.A.-bruinhemden. Dietrich en Lippert hadden reeds eerder gevangen gezeten wegens oor logsmisdaden. De eerste was door de Amerikanen gevangen genomen we gens zijn medeplichtigheid aan de massamoord op Amerikanen bij Mal- medy in 1944 en in de herfst van 1955 op erewoord vrijgelaten. Lippert was het vorige jaar uit een Nederlandse gevangenis ontslagen. blauw. Een fleurig symbool als be kroning van noeste arbeid ten be hoeve van en in het gebouw van uw lijfblad: het dagblad De Stem. Op een vergadering van de Ja panse raad voor verbod van atoomwapens is het dinsdag in Tokio tot een vechtpartij geko men, toen men het niet eens kon worden over de samenstelling van de bemanning van een pro- test-schip. dat naar de gevaar lijke zone bij Christmas Island zal worden gezonden. Daar de vechtpartij geen op lossing opleverde, besloot men een speciale subcommissie in te stellen, die de zaak verder be studeren moet. Later verklaarde een woordvoerder, dat het schip, behalve de bemanning, een dokter, twee journalisten, een student, een boeddhistische geestelijke, een gemeenteraads lid en nog twee personen aan boord zal hebben.

de Stem | 1957 | | pagina 1