mening en commentaar ^^onderlijke Enorme buisleiding HET SPOOR VAN DE VERRADER QaeblaD QeStcra tijdnood Aardappelen Churchill kwam zoeken Ceta-Bever ZENUWRUST ERELD RADIO EN voor TWEEDE BLAD DINSDAG 14 MEI 1957 3 tna 1 percent inden NOODKABINET DE A.J.C. Van de koude grond Groningen schaft sluisgelden af Al 35 jaar de beste Virginia! Geheime documenten van Mussolini Thee doodt baby Schilder zuinig, snel en strak: CETALAC! Ngo Dinh Diem in YS Erich von Stroheim (71 jaar) overleden Olie-plannen voor Midden-Oosten TELEVISIEPROGRAMMA Door WILLIAM L. WORDEN LING ,e Missienaai- een tentoon- liseerd. Tege- r-fair worden g zal worden Dorstelling. staat dus de ig in het te- ELUK in de Juliana- de 10-jarige itsing met de lieuw-Namen. st v.H. naar worden ver- er door onze E.M.M." een den. Hieraan appen deelne- p uit Kortrijk. saterdag wor- 5LAGEN der invoer- werd in de cg boter aan- twee fietsers jedoeling deze !en. De boter )uit gemaakt, onden het ha- Geduld Over- op de Markt het mooie ïlling groot, vondconcerten ezellige sfeer velen op prijs BRACHT at werd tegen rochiehuls een raart van de chter glas op- gebouwen wer» die verwijzen ook vreemde- kunnen oriën- GERICHT ziekclub opge- na enige oefe- verse gelegen- den. Er wor- ;n als accor- gitaar, mail- ;t geheel staat ooms uit Mal- Maldegem ook ft, terwijl de n Magda Die- zullen nemen. 15 leden. van de Kon. illeerfabr. „De nst over 1956 maatschappij soneel en aan- idiend zijn met zoals die in wordt voor re reserve een oe te voegen, ens de kosten .lingbouw voor streden. Voor- ;ewone, prefe- twintig per eren. Hiervan i aandelen en uitgekeerd, droeg de pro- het afgelopen iet ontbreekt rpe opmerkin- n zekere wre- s. Weliswaar roduktiviteits- dividueel ver- ivolg hebben, Dij onze werk- aldus het ver- medegedeeld. jven van an- moeten wor- ooral voor die jgeving steeds ijnen. omdat m woonplaats ;ere inkomens oorts op een indel. In 1939 gefabriceerd en butagas. gestegen tot soorten. eland gelden 15 mei, de den: te Hans uur; te Ter- 5 uur en te 5.05 uur. uur: Trapeze van de prairie. 8 u.: Trapeze i: Een vrouw 1: Middelburgs hpla 8 uur: uur: Operatie De hemel- Vlaamse Opera ar. van de prairie. Een vrouw :r: De bestor- kpia 8 uur: uur: Operatie De hemel- Met de huurverhoging, die op 1 juli zou ingaan, geraken regering en parlement in tijdnood. De behande ling van het betrokken ontwerp moet de volgende week dinsdag in de Tweede Kamer beginnen. Voor lopig Verslag en Memorie van Ant woord zijn ook reeds verschenen. Doch de commissie van voorberei ding uit de Kamer was daarmede nog niet tevreden. Ze wilde van de minister over enkele onderdelen nog nadere ophelderingen. Een onder houd met Ir. Witte staat voor don derdag op 't program. Daarover zal ook nog tijdig schriftelijk verslag uitgebracht moeten worden. Nóg groter moeilijkheid vormt de loon- compensatie. De Stichting van de Arbeid heeft andermaal niet ge functioneerd. De regering heeft twee adviezen op de tafel liggen: een van de werkgevers en een van de werknemers. Beide partijen wa ren elkaar vrij dicht genaderd. Per slot was men tot een looncompensa- tie van 2.3 procent van de totale loonsom gekomen. Dit is 0.3 procent meer dan de S.E.R, had aanbevolen, doch dit meerdere denkt men te kunnen vinden door het werkge versaandeel in de premie voor de werkloosheidsverzekering met een overeenkomstig percentage te ver lagen. De moeilijkheden ontston den, toen men ging uitpuzzelen, hoe de compensatiebijslagen voor de verschillende gemeenteklassen zou den worden vastgesteld. De regering zal hier dus knopen moeten door hakken, waarbij ze ook heeft te overwegen, of een compensatie van 2.3 procent wel past in haar pro gram van bestedingsbeperking. De president van de Nederlandse Bank heeft er onlangs tegen gewaar schuwd aan een huuraanpassing de eis van een automatische looncom- pensatie te verbinden. Dit immers zou uiterst gevaarlijk zijn voor de prijsstabiliteit. Intussen staat de regering voor de noodzaak van een spoedige beslissing. De Kamer wil weten, waar ze op dit punt aan toe is, als ze het wetsontwerp in behan deling neemt. Nadat de zaak zo lang gesleept heeft, wordt het nu dus opeens holderdebolder afhande len, Het typeert de geringe regeer kracht van dit noodkabinet. De typering „noodkabinet" heeft professor Romme in zijn rede voor de Partijraad ook gebruikt. Hij zei nog meer onvriendelijks over de regeringsploeg. „Een zwak kabinet, dat de regeringsteugel slapjes in de hand houdt".... „Het mist de ver trouwensbasis van een groot deel der volksvertegenwoordiging" „Het schept een ongezonde en on behagelijke politieke toestand".... „We zitten met deze kwaal". Als men dat zo hoort, zou men zeggen: Daar is maar één remedie voor, het kabinet de laan uitsturen. Maar dan springt de beroemde vraag van het alternatief naar vo ren. De katholieke partijleider noemde er enkele: Een ander kabi net met of zonder katholieken, ver vroegde verkiezingen, een zaken kabinet. Zou een van die mogelijk heden groter kwaad baren dan de huidige kwaal? Vooralsnog schijnt de KVP-fractie deze vraag beves tigend te beantwoorden. Met name typeerde hij een zakenkabinet ook als „een kwaal" Mr. van Doorn had van te voren nog gezegd, dat de KVP er voor past om zich ten faveure van het slappe kabinet voortdurend in poli tieke compromissen te laten drin gen, welke dergelijke ongezonde af metingen aannemen, dat zij als „po litiek gescharrel" gekwalificeerd zouden kunnen worden. Hiermee zijn we echter aan „de" grote moeilijkheid aangeland: Waar eindigt het verantwoorde compro- m'vi politiek geschar rel? Onder ons zijn er zeker velen, die deze grens reeds overschreden achten met de blokkeringsvoorstel- len in het huurontwerp. Men heeft het ook lang niet algemeen gewaar deerd dat bij het debat over de bestedingsbeperking de motie-Jans- sen inzake de bezuinigingsnoodzaak voor de overheid onder druk van de portefeuillekwestie zodanig werd verslapt, dat haar reële betekenis grotendeels verdween. Het geldt hier kwesties van appreciatie, van een tegen elkaar afwegen van moei lijk weegbare zaken, waarover lang en vruchteloos te twisten valt. Doch het gevoel van onbehagen groeit, ook in de kiezersmassa, paarin mag men zich niet vergissen. r>E socialistische Arbeiders Jeugd Centrale, de A.J.C., denkt erover zichzelf op te heffen. Ze zou dan vervangen worden door een nieu we jeugdorganisatie „meer in over eenstemming met de vooral ini de laatste jaren gewijzigde verhoudin gen". De opheffing dunkt ons begrij pelijk en logisch. De A.J.C. hield nauw verband met de voormalige S.D.A.P. Uit haar rijen zijn ook be kende leiders voortgekomen zoals wijlen Koos Vorrink. Ze propageer de onder de jeugd een levensstijl, welke duidelijk de afkeer van alle „burgerlijkheid" demonstreerde en vermeide zich in romantisch getin te bijeenkomsten en liederen. Nie mand zal ontkennen, dat ze van een deel van de jeugd, waarvoor geen godsdienstig gekleurde leiding was weggelegd, tóch een zin voor idea lisme en levenszuiverheid heeft ge schonken, waarvoor men respec kan hebben. Nu de Partij van de Arbeid echter een federatief tehuis wil zijn voor mensen van alle le vensbeschouwingen, rees al dale- lijk de vraag: hoe moet het dan met de A.J.C.? Het begrip „socialisme" is vervaagd tot een algemeen pro gressieve gezindheid. De strijdhou- ding van vroeger is er een gewor den van overleg en compromis. De gelovigen, die zich in dit milieu thuis menen te voelen, zullen voor hun kinderen een jeugdbeweging verlangen, welke meer biedt dan de inspiratie van het socialistisch ide aal. De vraag is zeker te stellen, of het wel juist is, dat zulk een als federalistisch bedoelde partij een jeugdorganisatie, algemene vorming 'beogend, aan zich bindt. Het ver wondert ons dan toch ook min of meer, dat men na de opheffing toch weer opnieuw wil starten. De „ge wijzigde verhoudingen" laten zulk een organisatie eigenlijk niet toe. Zoals ze op de keper beschouwd eigenlijk ook geen eigen pers, geen eigen radio zouden moeten toe laten. Aan de „gelovige" socialis ten immers kan die nooit geven, wat ze volgens hun godsdienstige overtuiging behoeven. De P.v.d.A. zit met dit alles verstrikt in een problematiek, waarmede ze zich niet al te veel bezig houdt, doch die wel degelijk bestaat. BI/V/V EN Mevrouw Lizzie B. Morgan, die 52 jaar is, was bezig met haar verkeers-examen. Zij draaide een parkeerruimte in, gaf gas in plaats van te remmen en kwam met veel geweld het gebouw binnen rijden, ivaar de autovergun- ningen verstrekt ivorden. Het gebeurde in Plant City, Ame- rika. Lizzie B. Morgan zakte. Slapen Katherine Ferell (Ohio), moeder tje van 17 jaar, werd voor één nacht in de gevangenis gezet, om dat ze dronken was. De volgende dag zei Katherine tegen de rechter ,,dat ze in twintig jaar niet zo lek ker geslapen had." Lente teenstukjes om de frisse lucht bin nen te laten": „Telkens wanneer het lente is, zie ik waterpistolen Overal zie ik waterpistolen. Je kunt geen vijf meter lopen zonder nat gespoten te worden:" „Ik vind da lente ellendig. Het wordt te heet op school, terwijl alle dronkaards naar Washington komen om er in de par ken op hun rug te gaan liggen." Tenslotte: „Wanneer het lente wordt, moet ik altijd aan de zomer denken, maar dat is wéér iets an ders." Hoogfeestdagen Joe Tanner uit Jacksonville, schoot op Eerste Kerstdag een man neer. Nadat hij onder borg stelling vrijgelaten was, werd hij onlangs opnieuw gearresteerd. Beschuldiging: het neersteken van een man op Eerste Paasdag. Opstopping In Naugatuck (Connecticut) was de politie lange tijd bezig een ge- Op een school in Manhattan moes- weldige verkeersopstopping te ont warren. Het was allemaal de schuld van Samuel Perry (32)Hij stond vlak voor een verkeerslicht met zijn auto. Hij was bijna niet wakker te krijgen. ten leerlingen van 11 jaar iets schrijven over het onderwerp „Wat betekent de lente voor mij". Enkele zinnetjes: „Vrouwen dra gen nu weer schoenen met open Hoewel het aardappelgewas vorige week door de strenge nachtvorsten sterk geleden heeft, werden toch gister ochtend op de veiling te Broek op Langendijk de eerste vroe ge aardappelen van de koude grond aangevoerd. Twee we ken vroeger dan vorig jaar ver scheen de tuinder C. Smit met deze primeur. De twee aange voerde partijen - 50 kg grote en 50 kg kleine eerstelingen - no teerden resp. f 0.92 en f 1.12 per kg. Er is overeenstemming bereikt over de financiële regeling met het Rijk over de kosten van onderhoud en ex ploitatie, als de brug- en sluisgelden die in de provincie Groningen worden geheven, op drie kanalen afgeschaft zullen zijn. Deze scheepvaartrechten zullen 1 juli a.s. worden afgeschaft. Reeds enige tijd geleden was in prin cipe besloten tot afschaffing van de brug- en sluisgelden op het van Star- kenborghkanaal, het Eemskanaal en het Winschoterdiep. (Advertentie) \srdc - Volgens het Parijse avondblad Pa ris presse" heeft sir Winston Chur chill een paar maanden na afloop van de tweede wereldoorlog tezamen met mannen van de Britse Geheime Dienst op de begraafplaats Mussoco te Milaan gezocht naar geheime do cumenten van Mussolini. De journalist Miche Borri, die voor het blad een onderzoek instelt naar de verdwijning van de schat van Mussolini, welke na diens dood bij Dongo door communistische partiza nen zou zijn ontvreemd, verklaard dat niet alleen Engeland, maar ook de V.S. en de Sowj et-Unie hebben ge zocht naar de geheime stukken, waaronder zich brieven zouden be vinden, die sir Winston en Mussolini zouden hebben gewisseld, nadat de dictator door Duitse valschermtroe pen was bevrijd. Deze corresponden tie zou hebben gehandeld over een capitulatie van Italië. Sir Winston had als voorwaarden gesteld, dat Mussolini er voor zou zorgen dat de Duitsers geen gebruik meer zouden kunnen maken van vier door hen be wapende divisies en dat de vredes onderhandelingen met de Sowjet-Unie via Japan zouden worden afgebroken. Hiertegenover had de toenmalige Britse premier toegezegd, dat de Ita liaanse grenzen zouden worden ge ëerbiedigd en dat Italië de koloniën, die het voor het aan de macht ko men van de fascisten bezat, zou mo gen behouden. Het zou de Dodecane- sos, de eilandengroep voor de kust van Klein-Azië, echter moeten af staan. Tenslotte hadden sir Winston en Mussolini ook een beslissing genomen betreffende een terugtrekken van Mussolini uit de politiek en de vor ming van een regering, die Italië 11a zijn bezetting door de gealliëerden, zou moeten krijgen, aldus Borri. Het tien maanden oude zoontje van de fam. van de Heuvel uit Veenen- daal, trok dezer dagen de met hete thee gevulde theepot over zich heen. Met ernstige brandwonden werd het kindje naar een ziekenhuis vervoerd,- waar het de volgende dag is overle den. PLASTICVERF van President Ngo Dinh Diem van Zuid- Vietnam, die .te Washington de gast is geweest van zijn ambtgenoot Eisenhower, is zondag per vliegtuig in New York aangekomen, waar hij drie dagen zal blijven. Maandag heeft New York de Zuid- vietnamese president de „confettire- gen-verwelkoming" bereid. De filmacteur Erich von Stroheim is overleden op zijn kasteel te Maure- pas in Frankrijk. Hij was al verscheidene jaren ziek. Von Stroheim werd 71 jaar gele den in Wenen geboren. Als acteur personifieerde hij het type van de Pruisische officier. Hij werkte ook als schrijver en regisseur. Als een der pioniers van Hollywood regisseerde hij daar negen films tus sen 1918 en 1932. Erich von Stroheim begon zijn loopbaan als officier in het Oosten rijks-Hongaarse leger. Daarna werd hij journalist. Toen hij in 1909 in de Verenigde Staten kwam, werkte hij eerst als verslaggever. In 1914 ging hij bij de filmindustrie werken. Hij vestigde zich in 1936 in Frankrijk. (Advertentie) Zwaarmoedige gedachten, tobberijen •n angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Functionarissen van de Standard Oil of New Jersey, de Socony Mobil Oil. de Standard Oil of California, de Gulf Oil Corporation, de Texas Com pany, de Compagnie Frangaise des Petroles, de Koninklijke Shell groep en de British Petroleum waren gis teren te Londen bijeen voor een be spreking over het plan inzake de aanleg van een oliebuisleiding, die de Perzische Golf door Irak en Tur kije met de Middellandse Zee ver bindt. Volgens het plan zal de buisleiding ongeveer 285 miljoen sterling kosten en zal de aanleg ongeveer vier jaar in beslag nemen. De leiding zal jaar lijks meer dan 25 miljoen ton olie kunnen vervoeren. De capaciteit zal ongeveer twee maal zo groot zijn als die van de grootste bestaande buis leiding in het Midden-Oosten. In maart jl. hebben directeuren der maatschappijen voor het eerst het plan besproken. In de bijeenkomst van gisteren werden de technische, financiële en juridische vraagstuk ken, die met het plan samenhangen, in ogenschouw genomen. Het staat nog niet vast langs welke route de buisleiding zal worden ge legd, maar in kringen van de olie- industrie meent men te weten, dat de Turkse Middellandse zeehaven Is- kanderun het eindpunt zal zijn. WOENSDAG 15 MEI 1957 HILVERSUM I 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws en weerbericht. 8.15 Gram_ 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Viool en piano. 11.25 Gram. 12.05 Instr Trio. 12.30 Land. en tuinb meded. 12.33 Vocaal ens. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws 1315 Met Pit op pad 13 20 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.00 Bondsdag Geref. Vrouwen Ver. 14.45 Gram. 15.30 Interscholair Jeugdtoernooi Haarlem 1957 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Koorzang. 18.20 Spec trum v. h. Chr. Org.- en Verenigingsle ven 18.30 R.V.U.: Dr. H. Groot: Sterren beelden, sterrenmythen en sterrenreli gies. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Orgel concert. 19.30 Buitenl overz. 19..50 Gram 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Filh. ork. en soliste. 20.50 Werk in uitvoering, klankb. 21.20 Pianoduo. 21.40 Geestelijke liederen. 22.10 JHet Midden-Oosten, speelbal in de wereldpolitiek", caus. 22.20 Kamermuz, 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws en SOS-ber. 23.15 Sportuitsl. 23.20 24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m. VARA. 7.00 Nws, 7.10 Gym. 7.20 De Ontbijtclub. 8.00 Nws. 8.18 De Ontbijtclub. 8.50 Voor de vrouw. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA 10.20 Gram 10.45 Idem. 11.30 Gevar. pro gramma. 12.30 Land- en tuinb. meded 12.33 Van het platteland. 12.38 Orgel en zang. 13.00 Nieuws, 13.15 Tentoonstel lingsagenda. 13.18 Dansmuz. 13.50 Medi sc-he kron. 14.00 Gram. 14.30 v, d. jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Gram. 17.00 Idem. 17.25 Lichte muz. 17.50 Regerings (Advertentie) uitz.: Rijksdelen Overzee: De ABC-eilan- den geologisch bekeken: I. door P. H. de Buisonjé 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lich te muziek. 18.40 Act. 18.50 Gram. 1900 Voor de jeugd 19.10 Samenwerking van katholiek en niet-katholiek, caus. 19.25 Vara-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Tussen de regels door. 20.15 Wien bleibt Wien. 21.10 Het is weer lente hoorsp. 22.20 Strijkork. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.00 Nws. 23.15 Lichte muziek. 23.50— 24.00 Soc. nws. in Esperanto. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koer. sen). 13.00 Nws 13.11 Gram. 14.00 School radio. 16 00 Koersen. 16.02 Ork. conc. 16.45 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Kamermuz. 17.50 Boekbespr. 18.00 Zang en piano. 18.25 Gram. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.40 Volkszang. 20.00 Ork. conc. 21.00 Gram. 22.00 Nws. 22.11 Vocaal ens. 22.45 Gram. 22.55—23 00 Nws. BRUSSEL, 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 en 14.10 en 14.15 Garm. 15.15 Koorzang. 15.30 Gram. 16.05 lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 en 17.30 Gram. 18.30 Jazz muziek. 19.30 Nws. 20.00 Chansons, feuill. en operettemuziek. 22.00 Nws. 22.10 Volks muziek. 22.55 Nws. WOENSDAG 15 MEI NCRV: 17.0017.45 Voor de kind. KRO 20.00 Ten Minutes Alibi, TV-spel, VLAAMS BELGIE. 19.00 Voor de jeugd 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Film- rep. 21.50 Nws en journ. FRANS BELGIE. 19.00 WaoIsO «ptegéf- 19.30 Voor de kind. 20.00 Act. 20.40 Ren* 22.00 Literair progr. 22.50 Wereldnieuws 2* 11) Carter voelde zich zeer moe. Hij zei: ,,Ze wilden me niet, dokter. Platvoeten, zeiden ze. Voeten zijn zeer belangrijk voor een piloot. U weet wel, om terug te wandelen en dat soort dingen. Misschien hebt U ®r wel nooit van gehoord. Het scha alt je volkomen uit in een belang rijke oorlog." De dokter zei: ,,Oh? Wel, neem ®r ie gemak van, zoon. Voor van- daag heb je genoeg gevochten". Na een zo lange stilte, dat hij nieende. dat iedereen weg was. hoor- j de stem van Richlander jn de kamer, terwijl hij op gedemp te toon sprak tegen Ali. Pas nadat jj® zachtgezoolde schoenen van de Maleier zich hadden laten horen, toen hij zich uit de kamer terug trok, richtte Richlander zich recht streeks tot Carter. Hij zei: ,,Ben je wakker, oude jon gen?" Carter gromde. „Ik wenste alleen maar iets te controleren zei Richlander. Heath is vanmorgen vertrokken niet? Is hij ae hele dag weg geweest?" „Ja". s»?1* de jongens hebben me ver teld dat hij iemand in Swettenham heel precies getelefoneerd heeft, wan neer hij zou aankomen en wanneer hiji weer zou vertrekken". Carter zei: ,,Is dat niet zijn zaak?" Richlander zweeg een lange tijd. „Misschien zei hij eindelijk. „Het hoeft helemaal niet van belang te zijn, maar ik moet maar steeds den ken aan de twee keer, dat hij gete lefoneerd heeft. De eerste keer vroeg hU. wanneer je de tocht hierheen zou maken en de tweede keer zwamde hij wat over de juiste uren dat je alleen hier zou zijn en bijna zeker buiten op de plantage. Allebei de keren ben je door het oog van de naald gekropen. Je bent wel duurzaam, Carter, maar zeker niet vogelvrij. Ik denk dat je dat be ter in je gedachten zou kunnen hou den." Carter antwoordde: „Ik zal er wel aan denken, maar hoe staat het met de mannetjes in de rimboe?" De luitenant zweeg opnieuw en Carter kreeg de geur van sigarette- rook in zijn neus. Hij wendde zich bi&ir enn, ire ie bijten, half om in zijn bed en stak een hand uit. Richlander zei: ,,Oh? Goed. oude jongen. Hier heb je er een." De sigaret, die Carter werd over handigd, deed hem hoesten maar gaf hem tevens de overtuiging, dat hij opnieuw leefde. ,,Je moet", zei Rich lander, „proberen om mijn verant woordelijkheid hier te begrijpen. Mijn taak bestaat niet alleen in het op jagen van bandieten. Er zijn ook nog andere dingen. Ik heb eens na gegaan wat je vroeger uitgespookt hebt, Carter. Het was een gekke ge schiedenis. Je hebt een ongebruikelij ke staat van dienst. Iets in de Phi- lippijnen en nog wat op andere plaat sen. Ik hoorde toevallig dat je de dokter vertelde, dat je niet opnieuw dienst kon nemen bij de luchtmacht wegens platvoeten. Dat zal wel niet de werkelijke reden zijn, wel?" Carters antwoord was passief. Hij zei: .,Ze wilden me niet meer. Dat zaakje in de Philippijnen, wat twij fel over de identiteit van de man, die in Djakarta iemand vermoord de. een heleboel vraagtekens over wat ik eigenlijk in China uitvoerde. Moreel diep gezonken in de zinsne de, maar in de officiële afwijzing verzachten ze dat tot platvoeten. Dat is niet nieuw voor je, is het wel?" „Niet helemaal", zei de luitenant, „en ik denk ook niet, dat ik er iets mee te maken zou hebben, indien ik niet op de hoogte zou moeten zijn, wie er zoal in mijn district aan het werk was en in meerdere of min dere mate waarom". „Derhalve?" „Ik ben wel een beetje van ge dachten veranderd. In het begin meende ik je op de een of andere manier zonder vorm van proces uit dit district te doen verwijderen. Maar de communisten hebben in minder dan twee weken geprobeerd je twee maal te vermoorden. Het ligt niet erg voor de hand om zoiets te doen als je met hen samenwerkt". „Verduiveld slechte samenwerking" zei Carter. „Ik zal de commissa ris nu maar eens dienen te vertel len, dat het daarmee afgelopen moet zijn". De korte lach van de luitenant klonk zonderling hoog en gespannen. „Zeer goed, oude jongen", zei hij. En als je toch bezig bent vertel hem dan tegelijkertijd, dat hij mij ook wat moet ontzien. Ik ben net zo'n goede communist als jij". Carter voelde zich onuitsprekelijk moe. Zonder dat het hem gevraagd werd nam Richlander het sigarette- stompje uit Carters vingers en maak te het in een asbak uit. „Het lijkt wel of we krijgertje spelen rond een rubberboom", zei hij, „en jij bent veel te ziek om er plezier in te hebben. Wat ik je eigenlijk wou zeg gen, Carter, was dit. Van de ene kant kon ik me niet goed voorstel len, dat je verschrikkelijk veel met de politie ophebt, maar van de an dere kant kon ik echt niet over je denken als ee^ communist. Wat ik bedoelde te zeggen was, of we niet wat meer zouden kunnen samenwer ken. Ik zal me niet langer afvra gen, wat je hier in de rimboe komt uitvoeren en jij hoeft niet benauwd te zijn over wat ik van je weet. Afgesproken? We zouden allebei een betere kans hebben om in leven te blijven, als we die episode zou den overslaan en konden besluiten meer op elkaar te vertrouwen. Wan neer je vriend op de heuvel weer eens te spraakzaam wordt over de telefoon, geef me dan een seintje en ik zal volledig achter je staan. Bij de volgende hinderlaag konden je wel eens meer dan drie man wachten. Ik houd er helemaal niet van, Yank, om er de eerstkomende dagen op uit te moeten trekken om jou ergens op te pikken. Dat baan tje is me te smerig". De zware zwarte laarzen van de luitenant sloegen een roffel op de brede, hardhouten planken van de vloer, toen hij naar buiten ging, en direct daarop vervaagde de onge dempte uitlaat van zijn pantserwa gen in de richting van de dorpen in de vallei. Carter viel in slaap. Het was al laat in de namiddag, toen hij weer wakker werd. Hij was zich niet be wust, dat zich iemand anders in de kamer bevond totdat hij een heel zacht geritsel hoorde. Toen hij zijn hoofd omdraaide zag hij Janet Heath op een stoel naast zijn bed zitten. Haar handen waren vast ineen ge klemd en haar voeten stonden dicht naast elkaar. Haar blauwe ogen ke ken recht in de zijne. Ondanks de felle hoofdpijn, waar van hij zich plotseling in volle he vigheid opnieuw bewust werd, voel de Carter, dat zijn gezicht vertrok in een nogal onredelijke grijns. „In deze omstandigheid" zei hij, „wordt een flauw parfum vereist, een exo tisch geurende dame. In dit geval klopt het niet. De dame is er wel, maar ze geurt naar zeep". In Janets ogen kwam geen enke le verandering. Zij antwoordde: „Dat is de aardigste toespraak, die ik tot heden van je gehoord heb. Als je maar wilde, zou je wel fatsoenlijk kunnen zijn, Carter. Je zou je even goed behoorlijk kunnen gedragen als je weer helemaal in orde bent en niet alleen maar als je hoofdpijn hebt". Hij zei alleen maar: „Hoe laat is het?" „Omstreeks vijf uur". „Dan ben je pas kortgeleden terug gekomen. Geen moeilijkheden onder weg?" „Nee". Misschien verbeeldde hij zich. dat er een korte pauze was en dat haar stem enigszins onzeker klonk „Als Ron er is, zijn er nooit moei lijkheden". Carter vervolgde: „Als ik jou was zou ik me daarover niet beklagen. Weet de baas, dat je hier bent?" Opnieuw wachtte ze even alvorens te antwoorden. „Nee, hij weet het niet. Ik veronderstel, dat hij het wel kan gissen. Ik kwam alleen maar kijken om er zeker van te zijn, dat alles goed met je was". Carter werd eensklaps kwaad. Hij kon het net zo min als de grijns lach kort tevoren verklaren maar hij kon het gevoel van woede ook niet onderdrukken. Hij zei: „Floren ce Nightingale? Het spijt me, dat ik je moet teleurstellen. Ik ben al ver bonden en op het ogenblik heb ik alleen maar pijn." Zonder te antwoorden liep ze naar de toilettafel aan de andere kant van de kamer en kwam terug met twee pillen en een glas water. Carter slik te ze zwijgend in. Het water verfris te zijn lippen en hij werd zich be wust van de oorzaak van zijn prik kelbaarheid, opstandigheid legen al les wat deze vrouw deed. Hij zei: „In orde, dat was een ge mene opmerking, waarvoor ik ex cuus vraag. Bedankt voor de pil len". „Het geeft niet". Janet staarde naar buiten. „Ik weet wat je denkt, maar één ding moet ik je vertellen. Ron denkt, dat je aan het gebeur de van vandaag zelf schuld hebt. Hij zegt, dat je weer iemand onnodig tegen je in het harnas hebt gejaagd en hij is woest, omdat zoiets nooit eerder is voorgekomen sinds wij op de plantage zijn gekomen." „Wel ja", antwoordde Carter, „een tijd geleden maakte ik een lange neus tegen een aanplakbiljet van Mao Tse- tung en de een of ander snapte me, toen ik het deed", „Je weet heel goed, d^t ze pro beren je te vermoorden niet de man. die hier op het ogenblik is, maar jou persoonlijk." .(Wordt vervolgd),

de Stem | 1957 | | pagina 3