Raad IJzendijke besloot molen te conserveren Zeventig jaar getrouwd Gouden bruiloft te Sas van Gent KAB te Sas van Gent nam afscheid van H. v. Assche Diamanten bruiloftsfeest te IJzendijke Hero betaalt 6 pet. dividend H! Bevredigende resultaten bij IGB Goed jaar voor Kon. Etna DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 14 MEI 1957 Groot feest in Terneuzens rusthuis Moeilijkheden met woningbouwgeld Aangehouden Poolse Oudstrijders vierden de 3e mei te Vlissingcn Walcheren MIDDELBURG Jubilee zonder feest Zuid-Beveland Gouden echtpaar ZEEUWSCH- VLAANDEREN TERNEUZEN Burgerlijke stand Guust en Steef „Tot over vijf jaar Dividend20 percent Hoogwaterstanden AGENDA Vandaag Morgen N< Zeventig jaar was het op 12 mei geleden, dat het Ter- neuzense echtpaar K.Hame- link-v. Bezooyen getrouwd was. Omdat het zondag was woei op die dag alleen maar de vlag voor de deur van het rusthuis Scheldeoord. Maar gisteren was de offici ële feestviering. Op de re ceptie, waarvan zeer velen gebruik maakten om het echtpaar te feliciteren (het gehele „Java", waar zij nog tot voor kort hebben ge- L-— woond, was aanwezig) ver schenen, behalve de predi kanten van de hervormde kerk met hun dames, de di recteur van Maatschappelij ke Zorg, de heer J. Stenvert en het college van B. en W. Burgem. Teilegen sprak on der het aanbieden van een prachtig bloemstuk zijn har telijkste gelukwensen uit op dit zeldzame feest. De foto graaf legde dit moment even vast. De 91-jarige bruidegom geniet nog steeds een uitste kende gezondheid en leest nog graag en veel. Ook zijn vrouw is nog goed gezond en wil nu weer een bril heb ben, want zij is van mening, dat ook zij nog best zal kun nen lezen. Zij hadden zes kinderen, waarvan er nog drie in leven zijn en die wa ren natuurlijk aanwezig met de drie kleinkinderen en de drie achterkleinkinde ren. Een schat van bloemen was het fleurige bewijs van hartelijk medeleven. In de raad van IJzendijke werd een subsidieverzoek van f 1,50 per ver- pleegdag voor ingezetenen van IJzen dijke over het jaar 1956 van het Ju liana ziekenhuis te Teneuzen bespro ken, waarbij b. en w Voorstelden hierop afwijzend. te besehikken in verband met de ongunstige toestand der gemeentefinanciën. Het raadslid Tazelaar vroeg of dit voorstel een gevolg was van de be stedingsbeperking, waarop de voor zitter ontkennend antwoordde en her innerde aan de f 3000 die bij het op maken van de begroting voor 1957 geschrapt moesten worden. Aangehouden Het raadslid meende echter dat dit geval een streekbelang betrof, vooral voor het protestantse deel der bevol king, waardoor hij het van een ur gent belang vond deze subsidie wel toe te kennen. Om eventuele consequenties, die aan een toekenning van de subsidie vast kunnen zitten eerst nog eens na der onder ogen te kunnen zien stelde de voorzitter voor het agendapunt in te trekken, om het de volgende keer beter gemotiveerd in de raad te bren gen. Op het verzoek om subsidie voor een jubileumavond van de vereniging Zeelandia te 's Gravenhage werd af wijzend beschikt. Aan de heer J. A. Bevin te IJzen dijke werd een bedrag van f 50 toe gekend voor verbetering van 't pand aan de Walstraat 19. Twaalf huizen De raad ging akkoord met het voor stel van b en w: tot het verlenen van financiële medewerking aan de Katholieke Zeeuwsch-Vlaamse Wo ningbouwvereniging voor de bouw van 12 woningen in onze gemeente. De financiële medewerking houdt echter in dat de gemeente voor de 180.000 gulden moet zorgen, nodig voor deze bouw. Het zal een zeer moeilijke zaak worden om aan dit geld te komen, omdat alleen die ge meenten geld hiervoor kunnen krij gen die in een bepaalde periode wo ningwetwoningen gebouwd hebben. IJzendijke komt hiervoor niet in aan merking. Wel werden in dezelfde pe riode de z.g. premiewoningen aan de nieuwe Prinsessenstraat gebouwd, zo dat men zou kunnen proberen hierop het geld te lenen. Overeenkomstig het ter inzage lig gend besluit werden de kosten van 't openbaar lager onderwijs over 1955 vastgesteld, alsook de vergoedingen aan de r.-k bijzondere lagere scholen over 1956. Met ingang van 1 januari 1957 zal tot wederopzegging een subsidie van f25 per jaar verleend worden in de kosten van verlichting van het toren uurwerk op het r.-k. kerkgebouw. Hevig debat Een hevig debat ontstond tussen de voorzitter en de heer Tazelaar over het al of niet aankopen van de stenen molen van de heer Doens aan de Bie- straat voor de som van f 500. Men praatte min of meer langs elkaar heen, doordat de voorzitter enkel het voorstel voor aankoop van het bouw werk verdedigde, terwijl de heer Ta zelaar reeds over de verdere hande lingen met de molen zoals restauratie enz. praatte. Burgemeester wees er echter na drukkelijk op dat het slechts de be doeling was het bouwwerk aan te ko pen om het in de toestand zoals het nu is te kunnen bewaren, tot eet **jd, dat de gemeente lust en geld er voor zou over hebben tot restauratie over te gaan. Verantwoord De heer Tazelaar vroeg of het geld dat in de toren gestoken zal worden verantwoord is De schilderijenten toonstellingen hadden ook steeds geld gekost in plaats van geld opgeleverd en de enkele jaren geleden aange kochte antieke schouw betreurde hij ook nog. Verder was hij van mening dat de publieke opinie in IJzendijke zou zijn liever de toren in elkaar te laten vallen. Voorzitter was het met de hebr Tazelaar eens dat de eerste schilde rijententoonstellingen geld gekost hadden, maar bij de laatste, die te vens de duurste was wat inrichting betrof, was er winst gemaakt, wat een bewijs is dat een dergelijke traditie moet groeien. De antieke tegelschouw staat veilig in kisten verpakt, en zal mettertijd zijn diensten bewijzen. Zou men willen dan kan men het an tieke stuk met winst verkopen. De heer Dellaert merkte op dat hij voorstander was om de molen aan te kopen en hoopte zelfs, dat men met de restauratie niet al te veel jaren zou moeten wachten. Tegen stemde de heer Tazelaar, terwijl de heer van Cadsand blanco stemde, zodat hei voorstel aangenomen werd. Het ont werp tot herziening van het uitbrei dingsplan der gemeente dat ter inzage heeft gelegen werd vastgesteld. Er werden geen bezwaren ingediend. Rondvraag Bij de rondvraag vroeg de heer Rie- mens wanneer de Slijpstraat aan de beurt zou komen om opnieuw be straat te worden Nu de Karnemelk- straat gereedgekomen is was het de bedoeling van de gemeenteopzichter de Ravelijnstraat eerst onder handen te nemen, waarna de Slijpstraat aan de beurt zou komen. Verder brak de heer Dellaert nog een lans voor de muziekvereniging Geduld Overwint te IJzendijke. Hij meende de voorzitter te mogen verzoeken het subsidieverzoek nog eens in de raad te brengen. Voor de gemeente-arbeiders vroeg de heer Dellaert tenslotte een toe slag voor werkkleding. De afdeling Sas van Gent van de KAB nam officieel afscheid van de heer van Assche als voorzitter van de afdeling, een functie die de heer van Assche 29 jaar heeft vervuld en die hij op de laatste algemene ledenver gadering, die in april werd gehou den, heeft neergelegd. De nieuwe voorzitter, de heer van Dinteren, kon een bomvolle zaal 'n hartelijk welkom toeroepen. Onder de aanwezigen zagen wjj onder meer pastoor Smeltzer, de burgemeester den Boer en de diocesane voorzitter van de KAB, de heer G. Jacobs. In zijn afscheidswoord noemde de heer van Dintren zijn scheidende collega een goed organisatieman. Ve le, zeer vele avonden hebt gij ge werkt om de organisatie tot bloei te brengen, aldus de heer van Dinteren, Dat het ledental tijden® uw voorzit terschap van 80 is opgevoerd tot bij na 350 is voor een groot deel aan u te danken. Een speciaal woord van waardering richtte hij tot de echt genote van de heer van Assche. Daar na deelde de heer van Dniteren mede, dat het bestuur van de afdeling Sas van Gent de heer van Assche had be noemd tot ere-voorzitter, waarna ook nog een stoffelijke blijk van waardeij ring werd aangeboden in de vorm van een prachtig radiotoestel, terwijl me vrouw van Assche bloemen kreeg aangeboden. De pastoor eerde in de heer van Assche vooral de plichtsgetrouwe huisvader en de Christen-uit-één- stuk. Dit heeft u ook in staat ge steld een goed organisatieman te zijn, aldus de pastoor. De burgemeester bedankte dc heer van Assche namens het gemeentebe stuur en de gemeenschap voor al het goede voor de arbeider gedaan. Hij bracht in verband (hiermede de woorden van Paulus in herinnering: ik heb de goede strijd gestreden, ik heb de wedloop gewonnen, ik heb het het geloof bewaard. De diocesane voorzitter, de heer G. Jacobs, noemde de scheidende voor zitter een pionier van de KAB, die door zijn werk niet alleen voor de arbeiders vee lheeft gedaan, maar voor de gehele gemeenschap. In zijn afscheidsrede dankte de heer van Assche al diegenen die met hem hebben samengewerkt tot bloei van de KAB. Hij wenste de nieuwe voor zitter sterkte toe en hoopte dat ook in de toekomst naast de materiele be langen. Tenslotte bedankte hij voor de hem en zijn echtgenote gebrachte hulde en voor het mooie cadeau. Tussen de diverse sprekers in zorgden de Optimisten en de Note- krakers voor de gezellige noot. De kring Vlissingcn van de Ver eniging van Poolse oud-strijders, her dacht tijdens een in de „Zilverpool" gehouden bijeenkomst, de Poolse Na tionale Dag nl. de Poolse Constitu tie van 3 mei 1791. Het is moeilijk te zeggen, of deze gebeurtenis de belangrijkste is in de Poolse geschie denis. Zeker is, dat de derde mei door de Polen uitbundiger wordt ge vierd dan enig ander feest. De bijeenkomst werd geopend met het zingen van het Poolse en het Nederlandse volkslied, waarna de voorzitter ir. J.Minkiewicz een toe spraak hield over de betekenis van de 3e mei voor de Polen. Het bestaan van de Constitutie van 3 mei 1791 was maar zeer kort; ze is eigenlijk niet eens meer in wer king getreden. Daarom is ook de viering van de 3e mei voor een bui tenlander niet zo gemakkelijk te be grijpen. Door de heerszucht van Pruisen, Rusland en Oostenrijk, ging Polen aan het einde van de 18e eeuw ten onder. Er volgde een tweede en der de verdeling van Polen. Doch de geestkracht, welke door de grote her vormingen werd geschapen, gaf de Polen de kracht de verdrukking te overleven en in 1918 de Poolse Re publiek weer te herstellen. De Po len hebben getoond dat zij zich niet laten vernietigen-? dat zij als volk blijven voortbestaan ook zonder ei gen staat en zelfs onder de groot ste vervolgingen zoal- tijdens de Duit se bezetting en thans onder het van buitenaf opgelegde communisme. Volgens het verslag van de Inter nationale Gewapendbeton - Bouw te Breda bedroeg het bedrijfsresultaat in 1956 674.991. Na aftrek van afschrij vingen ad 313.789 en de dotatie aan de reserve diverse doeleinden ad 150.000 bedraagt het voor verdeling beschikbare saldo 211.201. Voorge steld wordt hieruit een dividend van acht percent uit te keren. Het verslag constateert, dat de in het afgelopen jaar gereed gekomen werken bevredigende resultaten heb ben opgeleverd. De bouw van mili taire kampementen sinds 1954 en de werken aan de stuwdam te Owen Falls in Oeganda kwamen in 1956 ge reed. Voor het lopende jaar wordt, dank zij enkele grote opdrachten, op een bevredigende bezetting gerekend. Van de invloed van de bestedings beperking op de gang van zaken in de bouwnijverheid valt nog weinig te zeggen. Het verslag bepleit voorts een continue saneringspolitiek van de re gering t.a.v. arbeidsverhoudingen om dat deze het grootste en meest on overzichtelijke risico voor het bouw bedrijf vormen. De Soc. Beige des Bétons te Brus sel heeft in 1956 goede resultaten geboekt. Zij keert dertien percent di vidend uit en is ruimschoots van werk voorzien. De gang van zaken bij de Soc. Nord-France stemt tot tevreden heid, wanneer men de onzekere eco nomische toestand in Frankrijk in ogenschouw neemt. De winst van deze onderneming wordt geheel gereser veerd. (Advertentie) De Zeeuwse confectiefabriek al hier bestaat volgende week veertig jaar. De directie heeft echter besloten dit jubilee onopgemerkt voorbij te la ten gaan. s-Heerenhoek OUDERAVOND VAN DE JONGE BOEREN- EN BOERINNENBOND In zijn openingswoord sprak voor zitter H. v. 't Westeinde er zijn grote voldoening over uit, dat zovele ou ders aan de uitnodiging tot het bij wonen van deze avond hadden ge hoor gegeven. Een woord van wel kom richtte de voorzitter verder tot pater Rottier en de technisch advi seur en zijn echtgenote, mr. Duyve- stijn. Aanwezig waren tevens afge vaardigden en besturen van zuster organisaties uit Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid-Beveland. Ook werd nog het woord gevoerd door de voorzitter der Jonge Boerinnen. Recht uit het hart gegrepen sprak pater Rottier de vergadering en speciaal de leden toe. Bij eventueel verder schrijdende industrialisatie ook in Zeeland, is het noodzakelijk dat wij beslagen ten ijs komen en ons daarop voorbereiden. Ziet tijdig in, dat Uw organisatie een machtig middel is ter verwezen lijking van Uw idealen. Een grote stap vooruit hebben de organisaties gemaakt door te begin nen aan culturele uitwisseling tussen de verschillende Zeeuwse (voorlopig) afdelingen. Reeds enige tijd geleden nam de Kring Zuid-Beveland hiertoe het initiatief door haar toneelclub naar Oostburg te zenden met ,,De Klomp en de Goudvis" waar veel succes mee werd geoogst en op deze avond was de Kring Oostburg te gast met het stuk „Gelijk ook wij ver geven". Het succes is wederzijds ver zekerd. Ieder vogeltje zingt zoals het gebekt is en het moet worden ge zegd, dat wij de spelopvatting van de Oostburgers niet voor 100 pet. kon den delen. Dit neemt niet weg, dat er met grote overgave werd geacteerd en de blijheid en persoonlijke over gave, waarmede de rollen werden gespeeld, doen het beste vermoeden voor de toekomst, hetgeen wij de vlotte Zeeuwsch-Vlamingen van harte toewensen. Afgewisseld met een ver loting en een dansje is deze ouder avond voor allen geslaagd. Lewedorp Morgen 15 mei viert het echtpaar Huige-Almekinders zijn gouden hu welijksfeest. De negen kinderen, waarmee het huwelijk werd gezegend, zijn allemaal nog in leven en komen natuurlijk de gouden bruiloft meevieren, wat ook het geval is met 33 van de 35 kleinkinderen. Aan gezelligheid zal het op het feest, dat in café v. d. Dries wordt gevierd, dus niet manke ren. De bruidegom, de heer A. Huige, kreeg als grondvester van een grote aardappel-exporthandel, veel be kendheid in Zeeland. Rilland MUZIKALE WANDELING De harmonie „Rillandia" maakte een muzikale wandeling naar Bath, waar een omgang werd gemaakt door de verschillende straten en daarna in de open lucht een con cert werd gegeven. De burgerij van dit plaatsje toonde veel belangstel ling. Geboren: Cornelis zv Abraham de Zwart—Dieleman (won. te Hoek). Johannes zv Marcus DoomsNieu- welink; Carolina dv Johannes Bley- enberg—Dobbeleir; Johanna dv Jan KuijkLeunis. Anna dv Siebren Bijlsmavan den Akker. Diana dv Abraham Dourleijnvan der Woldc; Maria, dv Dominicus MobachBri quet. Carlo zv Richard BrackeOost- dijk; Gerardus zv Gerardus van Op- dorpde Craen (won. te Sas v. Gent) Jacobus zv Willem den Hollander Overdulve; (won. te Zaamslag) Ro nald zv Leonardus Schelfhoutvan Pamelen. Huwelijksaangiften: Hubertus Van- hijfte 26 jaar en Christina D'hert, 20 jaar. Huwelijksvoltrekkingen: Aloysius de Maat 35 jaar en Johanna Luijcks, 33 jaar. André Pieter van der Meer (van Texel) 23 jaar en Sara Brakman 20 jaar. Frans Dieleman (van Axel) 30 jaar geh. gew. en Johanna de Vos, 35 jaar. geh. gew. Mattheus de Putter (van Zaamslag) 28 j. en Adria ns van Egmond 25 jaar. Overleden: Augusta van Laere,-82 j. ongeh. (won. te Overslag), Fvan- cina Harms. 87 jaar, wed. van Ma- chiel de Doelder. DRUK BEZOEK VAN BEJAARDEN UIT ANTWERPEN Ongeveer 4000 Antwerpse bejaar den zullen donderdag a.s. een bezoek aan Terneuzen brengen. Gezien dit grote aantal meende de administra teur van de Antwerpse middenstands vereniging er goed aan te doen de voorzitter van „Klimop" van te vo ren hierover in te lichten. In twee groepen van 2000 zullen de bejaar den per autobus en particuliere auto's hier arriveren. Zodra de eerste groep is aangekomen keren de bus sen en auto's terug naar Antwerpen om de volgende groep op te halen. Op dezelfde wijze keren 's avonds deze gasten weer naar Antwerpen terug. Overgeplaatst. De heer M.H. Hendriks, assistent van 's Rijks be lastingen alhier is met ingang van 1 juni overgeplaatst naar Eindhoven en daar te werk gesteld bij de cen trale veldpostdienst der invoerrech ten en accijnzen. Philippine GOED GESLAAGDE UITVOERING VOOR LEGE ZAAL Het is wel wat bedroevend ge weest, dat de damesclub uit West- dorpe hun zo prachtig in elkaar ge zette revue ,,Oe bestaat da", hier als 't ware voor een lege zaal heeft moeten spelen. Van de fijne zang nummers, de leuke toneeltjes, de vertelseltjes, alles aangebracht in een non stop revue van 3 volle uren, hebben een 20-tal mensen in het pa rochiehuis met volle teugen genoten. Het gebodene was zeer zeker een volle zaal waard geweest. Niettegen staande het slechte bezoek (wat hier nooit voorkomt) hebben de dames toch tot het allerlaatste alles keurig afgewerkt. NAAR BOUVIGNE Dondrdagmorgen vliegt de vrou wengemeenschap hier een volle dag tussen uit. Onder leiding van de geestelijk adviseur en mej. v.d. Heuvel zullen de moeders een dag te gast zijn op Bouvigne te Breda, voor een verdie pingsdag. Clinge HET WIT GELE KRUIS Tot voorzitter van de vereniging Het Wit Gele Kruis werd herkozen de heer H.Agten. dat het vasten was. Dan was het 's morgens en 's avonds droog brood met stroop en 's middags aardappe len in de schil met een haring. Nee, Guust kon over de oude tijd niet enthousiast zijn. Het huwelijk werd gezegend met vier kinderen, allen jongens. De oud ste, die ook al 60 jaar moet wor den, emigreerde jaren geleden reeds naar Canada. Deze zal dus vandaag niet aanwezig kunnen zijn op het feest. Want gefeest zal er worden. Niet zo deftig, vertelde Steef. Er wa- zü na enkele jaren'verhuilden naar ren geen uitnodigingen gestuurd maar de Gouden Polder. Daar in het huisje z°"der Vandaag zal het zestig jaar ge leden zyn dat het echtpaar de Pauw- Simonse uit de Gouden Polder te IJzendijke in het huwelijk trad. Guust en Steef, zoals zij genoemd worden, waren toen respectievelijk 24 en 20 jaar oud. In het begin woonden zij in een huis aan de Herreboutsweg, waarna tegen de dijk heeft men vooral in het begin geen gouden tijden mee gemaakt. Voor 60 cent per dag ging Guust werken by de boer. Hij was er dan ook in de kost. Tenminste wat men kost kon noemen. Er wa ren zelfs boeren by, die biy waren •W,'M 2JWJ.WUAWW! VW,»iiW-U. Enige dagen geleden reeds is er feestelijke belangstelling geweest rond het echtpaar P. Lammens-M. de Ridder te Sas van Gent, dat zijn gouden bruiloft vierde. We hebben er reeds uitvoerig over geschreven. Hierbij willen we alsnog een plaatje afdrukken van het gouden paar tn gezelschap van kinderen en klein kinderen, waarop men kan zien, J||^ wat voor een keurige versiering b'j iectie voor haar beheer en aan de deze gelegenheid was aangebracht. 1 raa(j van commissarissen voor zijn (Toto Van Vuft, Terneuzen) J toezicht. klein zijn om de hele familie, vrien den en bekenden te kunnen ontvangen Zo was dat ook geweest toen zij hun vijftig-jarige huwelijksfeest ge vierd hadden. Steef Simonse, zoals vrouw de Pauw heette voordat zij Guust leer de kennen, is afkomstig uit Hoofd plaat. Uit het gezin van zeven per sonen is zij alleen nog over. Guust kwam van St.Kruis uit een gezin van dertien personen. Hij heeft nog 2 zusters en een broer in Canada en een broer in Nederland. Beiden werden grootouders over 14 kleinkinderen en 7 achterkleinkin deren. Na een leven van harde arbeid geniet men in het eigen huisje van de oude dag. Jammer, dat Guust door zijn reumatiek zich steeds van twee wandelstokken of zijn invalide wagentje moet bedienen om zich te verplaatsen. Dit neemt echter niet weg, dat hij zijn tuin van ruim 70 roeden toch nog zelf onderhoudt. En men mag het gerust allemaal gaan bekijken. Zijn eetlust en zijn verdere gezondheid laten niets te wensen over. Steef kon over haar gezondheid helemaal niet klagen. Men zou haar leeftijd dan ook eerder bij de zes tig dan bij de 80 schatten. Beiden hopen dan ook over vijf jaar nog eens beslag te kunnen leggen op een stukje van de krant. Op de algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Hero Conserven Breda te Breda, werden het jaarverslag en de balans en winst en verliesrekening over het boekjaar 1956 goedgekeurd. Het dividend wer bepaald op 6 pet. Prof. H. A. Kaag werd als commis saris herkozen. Decharge werd verleend aan de di- Graauw TENTOONSTELLING Door onze plaatselijke Missienaai- kring zal zondag a.s. een tentoon stelling worden georganiseerd. Tege lijkertijd zal een fancy-fair worden gehouden, terwijl de dag zal worden besloten met een filmvoorstelling. Met dit programma staat dus de parochie de hele zondag in het te ken van de vereniging. Heikant ERNSTIG ONGELUK Toen enkele jongelui in de Juliana- straat fietsten, kwam de 10-jarige v. H. uit Heikant in botsing met de auto van v.d. A. uit Nieuw-Namen. Ernstig gewond moest v.H. naar het ziekenhuis te Hulst worden ver voerd. Koewacht FESTIVAL Zondag 19 mei zal er door onze plaatselijke fanfare „E.M.M." een festival worden gehouden. Hieraan zullen 8 muziekgezelschappen deelne men w.o. een gezelschap uit Kortrijk. Het festival zal a.s. zaterdag wor den geopend. BOTER AANGESLAGEN Door de ambtenaren der invoer rechten en accijnzen werd in de Karnemelkpolder 150 kg boter aan geslagen, welke door twee fietsers werd vervoerd met de bedoeling deze de grens over te brengen. De boter en de fietsen werden buit gemaakt, doch de smokkelaars konden het ha zenpad kiezen. IJzendijke CONCERT De muziekvereniging „Geduld Over wint" gaf op de kiosk op de Markt een concert. Dank zij het mooie weer was de belangstelling groot. Dergelijke zomeravondeoncerten brengen steeds een gezellige sfeer met zich mee, die door velen op prijs gesteld wordt. KAART AANGEBRACHT In de Koninginnestraat werd tegen de muur naast het Parochiehuis een grote overzichtelijke kaart van de Gemeente IJzendijke achter glas op gehangen. Bij de voornaamste gebouwen wer den cijfers geplaatst die verwijzen naar een tabel, zodat ook vreemde lingen zich gemakkelijk kunnen oriën teren. Aardenburg MUZIEKCLUB OPGERICHT Alhier werd een muziekclub opge richt voor meisjes, die na enige oefe ning als orkestje bij diverse gelegen heden hoopt op te treden. Er wor den muziekinstrumenten als accor deon, blokfluit, banjo, gitaar, man doline enz. gebruikt. Het geheel staat onder leiding van M.Dooms uit Mal- degcm (België) die in Maldegem ook reeds zo'n clubje heeft, terwijl de dames Oda de Vrieze en Magda Die- riek mede de leiding zullen nemen. Het clubje telt reeds 15 leden. Volgens het verslag van de Kon. Ijzergieterijen en Emailleerfabr. „De Etna" bedroeg de winst over 1956 1.175.560. Omdat de maatschappij meent, dat bedrijf, personeel en aan deelhouders het best gediend zijn met de investeringspolitiek, zoals die in het verleden is gevoerd, wordt voor gesteld aan de bijzondere reserve een bedrag van 400.000 toe te voegen. Daaruit kunnen dan tevens de kosten voor een bescheiden woningbouw voor werknemers worden bestreden. Voor gesteld wordt om op gewone, prefe rente en onderaandelen twintig per cent dividend uit te keren. Hiervan wordt twaalf percent in aandelen en acht percent in contanten uitgekeerd. Volgens het verslag bedroeg de pro- duktiviteitsverhoging in het afgelopen jaar twaalf percent. Het ontbreekt overigens niet aan scherpe opmerkin gen. Het verslag ziet een zekere wre vel bij de werknemers. Weliswaar kan een individuele produktiviteits- verhoging niet altijd individueel ver hoogde welvaart tot gevolg hebben, maar de ontmoediging bij onze werk nemers is te begrijpen, aldus het ver slag. wanneer wordt medegedeeld, dat door het achterblijven van an deren, hun bestedingen moeten wor den beperkt. Dit geldt vooral voor die arbeiders, die in hun omgevin8 steeds meer luxe zien verschijnen, omdat vele anderen, buiten hun woonplaats werkend, belangrijk hogere inkomens kunnen verwerven. Het verslag wijst voorts op een moeilijkheid voor de handel. In 1939 werden gasartikelen gefabriceerd voor mijngas. stadsgas en butagas. In 1956 was dit aantal gestegen tot niet minder dan zestien soorten. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, woensdag 15 mei. de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 3.45 en 16.21 uur; te Ter neuzen om 3.03 cn 15.35 uur en te Vlissingen om 2.33 en 15.05 uur. AXEL Het Centrum 8 uur: Trapeze GOES Grand: De wet van de prairie. HULST Bioscoopgebouw 8 u.: Trapeze MIDDELBURG Electro: Een vrouw achter tralies. Concertzaal: Middelburgs Mannenkoor. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Oproer in cel 11. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Operatie Kajak. VLISSINGEN Luxor: De hemel bestormer. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Op«* 8 uur: De Vogelhandelaar. GOES Grand: De wet van de prairie. MIDDELBURG Electro: Een vrouw achter tralies. OOSTBURG Ledel 8 uur: De bestor ming van de Alamo. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Oproer in cel 11 TERNEUZEN Luxor 8 uur: Operatie Kajak. VLISSINGEN Luxor: De hemel bestormer. Ml juli parit ling moetl de Tl lopigl wooil Doch ding| nog minil nade houd derdf ook uitgel grote I compl Arbel functB tweeI een v I de w< I ren e I slot v I tie v; I loonsi I meer I doch 1 kunne I versa; I werkl I overeil lagen. I den, t I de ct I verse) I den wl zal hil hakke I overw I 2.3 pil gram I presidl heeft I schuw I eis val pensa I zou ul prijsstl regeri I spoed weten I is, als I deling I lang J dus oil len, Hl krach I

de Stem | 1957 | | pagina 2