Britse regering buigt voorlopig ürükcnfi voor Nasser KOMEND NAJAAR MASSALE VACCINATIE TEGEN POLIO te Twee ontsnapten Rotterdam gesnapt Antilliaanse minister dient zijn ontslag m Verklaring van premier MacMillan in Lagerhuis Acht maal de doodstraf geëist POOLSE PRIMAAT IN ROME Voor kinderen in 1955 geboren: VONDST.... Betaling Sues-g op rekening Bank van Egypte Aan produktie van eigen vaccin wordt gewerkt Obervier koffie..... DAGBLAD VOOR ZEELAND Spionageproces in Cairo Dertienjarige redde kleuter Blokkering niet opgeheven Acht conservatieven rebelleren Zaak Roetim Misdaad is verjaard, zegt verdediger Oostduitse studenten gestraft BIJDRAGE IS VRIJBLIJVEND Uit protest tegen uitwijsing journalist: J ara-commissie Commerciële televisie is ongewenst Prins Makonnen verongelukt Rojas Pinilla in Spanje Stadje in Texas geteisterd door overstroming 97e JAARGANG No. 22453 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr Dr A. J. J M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7. p. kwartaal, p. post 7.76, p. week Cuitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Korrïntfln m VaierXani DINSDAG 14 MEI 1957 Advertentieprijs voor ae geneie oplage t 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0 35 per m<m> Bi] contract aan zienlijke reductie; volledig tanet en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cl per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 93, Telefoon 223e Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35). Het Openbaar Ministerie heeft de doodstraf geëist tegen twee Britse en zes Egyptische b e> klaagden in het spionageproces te Cairo. De twee Britten zijn Swinburne en Reynolds, de Egyptenaren zijn Sajjid Amin Machmoed, kapitein Achmed Amin Machmoed, Salah Hassan Be- deir, Sameul Attija, Anton Jakoeb en Mohammed Ebeid. Reynolds wordt bij verstek berecht. Tegen de andere beklaagden werd de zwaarste gevan genisstraf (25 jaar) geëist. Elf beklaagden werd beschuldigd van het inwinnen van militaire gehei men in oorlogstijd en het doorgeven van deze geheimen aan het buiten land. Een naar schatting vierjarig meisje viel bij de Gerard Terborgstraat te Amsterdam in de Boerenwetering. De 13-jarige Achilles Diercks sprong ge heel gekleed te water en bracht de kleuter, die inmiddels al verschillen de meters van de kant dreef, op het droge. "Iet drenkelingetje maakte zich meteen na haar redding hard hollend uit de voeten NEDERLAND blaast jaarlijks een miljard sigaren met een detailwaarde van 205 miljoen gulden de lucht in. Dit werd gisteren meegedeeld in de herdenkingsbijeenkomst te Utrecht ter gelegenheid van het gouden be- staansfeest van het Verbond van Si garenfabrikanten. OVER EEN goede maand zal aan de regeringen van de Scandinavische landen het rapport worden voorgelegd over de instelling van een Scandina vische douane-unie. PREMIER Nehroe van India zal op 8 en 9 juli een bezoek aan ons land brengen. Dit in aansluiting op zijn verblijf in Londen, waar hij de Ge menebest-conferentie zal bijwonen. FRANSE troepen hebben maandag een aanval ingezet tegen een bende opstandelingen, die zaterdag in Alge- në een afdeling Franse militairen in hinderlaag heeft doen vallen. TE BEVERWIJK is de 26 -jarige brom. iir- u A U'1 hel; Friese plaatsje wymbritseradeel door een slippende auto aangereden en zo ernstig ge wond. dat hij later in het ziekenhuis overleed. PROF. dr. G. Houtzagers, hoogleraar in de bosbouwkunde aan de Land bouwhogeschool te Wageningen, is te Arnhem op 68-jarige leeftijd overle- DE TELEVISIE zal een rechtstreekse reportage geven van de oefenwed- strqd van het voorlopig Nederlands elftal tegen Leeds United, die van avond in Amsterdam wordt gespeeld. De uitzending begint om 18.35 uur. WEGENS mishandeling van hun be wakers bij de ontvluchting uit het Huis van Bewaring, zijn de mijnwer kers J. B. uit Schaesberg en H. B. uit Maastricht tot twee jaar gevangenis straf veroordeeld. Brentano van West- Duitsland heeft gezegd, dat de berich ten, als zou Amerika aan de Sovjet- Unie een gedemilitariseerde zone aan weerszijden van het ijzeren gordijn hebben voorgesteld, „louter bp een speculatie van journalisten berusten." EEN GROOT DEEL van het Chinese leger zou, krachtens een overeen komst met de Dalai Lama, uit Tibet worden teruggetrokken. DE MINISTER van Financiën heeft de inspecteurs der belastingen ver. zocht, alle agio-dividenden in con tanten, die op of na 14 mei 1957 door vergaderingen van aandeelhouders worden vastgesteld, te belasten als opbrengst van roerend kapitaal. MacMillan verklaarde in het Lager huis met nadruk, dat de rekening van Egypte bij de Bank van Engeland ge blokkeerd zal blijven. Op deze reke ning heeft Cairo een tegoed van bijna 28 miljoen pond sterling. Eerst als er over de hele lijn een bevredigende regeling met Egypte is getroffen, zul. len de bestaande beperkingen worden opgeheven. Labour-leider Gaitskell zei, dat de voorwaarden die Engeland thans moet aanvaarden veel zwaarder zijn dan die van voor oktober 1956, de dag, waarop de gewapende actie te gen Egypte begon. Herbert Morrisson verweet de regering, dat verschillen- Iets warmer t Verwachting van het KNMI tot vinavond, ongemaakt gisteren- latei maar t vinavond, opgemaakt i avond 23.15 uur. J Aanvankelijk opklaringen, t benemende bewolking, i overwegend droog weer. Iets ho t ge re ir>iddngUvniperaturen. J verwachting van het Belgisch weerkundig n stiluut: Matig tot vnj sterke zuidwesten wind. Afwisseleno zwaarbewolkt met opklaringen. Mogelijk on- weersachtige buien. i Vandaag: zon onder 20.26 uur, J maan op 21.18 uur. Morgen: zon op 4.47 uur, maan on- t der 5.52 uur. „De meest opzienbarende terugtocht uit Egypte sinds de dagen van MozesAldus kwalificeerde het Britse La- bourlid Entry Hughes, gisteren in het Britse Lagerhuis, de verklaring van premier MacMillan, waarin deze bekend maakte, dat Britse schepen van nu af weer door liet Suez- kanaal zullen varen. MacMillan zei, dat de regering de Brit se reders niet langer kan adviseren geen gebruik van het kanaal te maken. De betaling van tolgelden en andere kos ten zullen in ponden sterling geschieden op een transfera- bele rekening van de Bank van Egypte. Op 23 mei begin nen in Rome onderhandelingen tussen Londen en Cairo. Acht conservatieve Lagerhuisleden maakten onmiddellijk na de rede van MacMillan bekend, dat zij uit de fractie zouden treden uit protest tegen het regeringsbesluit. Labour diende een rpotie in, waarin de gehele regeringspolitiek inzake de Egyp tische kwestie werd afgekeurd. Ook Amerika en Noorwegen hebben te kennen gegeven, dat zij geen bezwaar meer hebben tegen gebruikmaking van het Suez-kanaal door Amerikaanse en Noorse schepen. De Rotter damse Lloyd heeft alle daarvoor in aanmerking komende sche pen opdracht gegeven, in de richting van Suez te varen. de punten, zoals de vaart van Israë lische schepen door het kanaal, de schadevergoeding aan de oude maat schappij en de mogelijkheid van be roep op het internationale gerechts hof, nog niet geregeld zijn. Woensdag of donderdag begint het Lagerhuis een algemeen debat over het rege ringsbesluit. De acht „rebellerende conservatie ven" hebben in een gezamenlijke ver klaring gezegd, dat de bekendmaking van MacMillan „een nieuw stadium inhoudt in een lange reeks van Britse terugtochten". De regering, zeggen ze, heeft zelfs niet vastgehouden aan de zes principes van de Veiligheids raad. Frankrijk geefl niet toe De verklaring van MacMillan heeft in officiële kringen in Washington en Parijs geen verbazing gewekt. Maandagochtend begon de verkoop PTT van zomerpostzegels aan boord van de trawlvisser IJmuiden 99- Curagao" in de haven van IJmui den. De schipper van de „Curagao", de heer Huib Krab (links), was de eerste, die postzegels kocht van de ontwerpster mevr. Jennie Dalen oord; de directeur-generaal van de vanPdeDse«sriCh' ™-Vu0egere Seneraa* van de S.S. en Michaël Lippert, een voormalige kolonel van de S.S., die op het ogenblik in Muenehen terecht staan wegens hun aandeel in het ver moor .en van Roehm en andere S A - leiders in 1934, moeten volgens hun verdediger vrqgesproken worden of inders vrijgelaten omdat de misdaad he zij gepleegd hebben, verjaard is! Ei kan geen basis gevonden worden 'oor een eerlijk vonnis, zei hij en lovendien heben Dietrich cn Lippert slechts een zeer ondergeschikte rol" gespeeld. Wat Lippert voorts betreft, zei de verdediger, dat de aanklager niet heeft kunnen bewijzen, dat hij deelge nomen heeft aan het doodschieten van Roehm. Het hof zal vermoedelijk vandaag de uitspraak bekend maken. ir. J. D. H. van den Toorn, kijkt toe. Men had in de Amerikaanse hoofd stad reeds voorspeld, dat de weste lijke landen weinig anders konden doen dan de Egyptische voorwaarden aanvaarden, De Ver. Staten stonden op het standpunt, dat voortzetting van de boycot van het Suezkanaal slechts de economische belangen van de gro te zeevarende mogendheden zou kun nen schaden. De officiële houding van de Franse regering is echter nog niet veran derd. Frankrijk meent, dat het Suez kanaal nooit een werkelijk interna tionale waterweg kan zijn op grond van de Egyptische voorwaarden. De opheffing van de beperkingen op de scheepvaart door het Suezka naal betekent, dat Engeland een ein de zal maken aan de benzine-rantsoe- nering. Gezaghebbende kringen deel den maandag mede, dat dit vermoe delijk dinsdag in het Hogerhuis door Lord Mills, de minister voor Energie, zal worden medegedeeld. Maandag was de drukste dag in het Suezkanaal sedert de opening op 8 maart. In totaal passeerden er 27 schepen. (Het daggemiddelde in 1955 was 13). Twee Sovjet-schepen, de ..Wolga Don" en de „Klara Zetkin", zijn maandag in Port Said blijven lig gen, omdat zij de kanaalgelden niet konden betalen. Proefschip Israël zal waarschijnlijk in de naas te toekomst bij wijze van proef een koopvaardijschip door het Suezkanaal sturen. Wanneer dit vaartuig iets in de weg wordt gelegd, zal dat door Israël beschouwd worden als een oor logsdaad, zo heeft een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken maandag bekend gemaakt. Waarschijnlijk zal de rege ring in Tel Aviv overleg plegen met de Franse regering. Het blad „Junge Welt" van de Oostduitse communistische jeugdbe weging schrijft, dat 20 studenten in de diergeneeskunde van de Humboldt- universiteit in Oost-Berlijn geen col leges meer mogen volgen en de ge bouwen van de universiteit niet meer mogen betreden. Het merendeel van deze studenten was in het derde stu diejaar. De studenten zouden inbreuk heb ben gemaakt op de discipline van de universiteit. Enkelen hadden zich ex tra vrije dagen gegeven. Om dit te voorkomen, waren er presentielijsten ingevoerd, „waarop een aantal twij felachtige elementen hun naam niet hebben willen plaatsen". In het aanstaande najaar zal begonnen worden met het vac cineren van één jaarklasse der Nederlandse bevolking, namelijk de kinderen die in 1955 zijn geboren tegen poliomyelitis' (kinder verlamming). Dit is de jaarklasse, die in de naaste toekomst het meest door deze ziekte bedreigd wordt geacht. De vaccinatie zal geschieden in een serie van drie injecties, waarvan de eerste twee in de herfst worden gegeven. Met een tussenpoos van om streeks vier weken. De derde injectie s zal ongeveer een half jaar daarna dienen te geschieden. In afwachting van het gereed ko men van een eigen vaccin, zal vaccin worden geïmporteerd. Voor deze massale vaccinatie zal het vaccin gratis ter beschikking worden gesteld. Iedere inenting kost het rijk f 7.50. Er zal wel een bij drage van f 1.- per prik in totaal dus f 3.mogen worden gevraagd, doch betaling daarvan is niet ver plicht. Een en ander is medegedeeld op een persconferentie welke gisteren in het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid is gehouden. Prof. dr. R. Gispen, directeur van 't Rijksinstituut voor de Volksgezond heid. heeft mededelingen gedaan over de produktie van het vaccin. In april 1957 heeft het rijksinstituut op dracht gekregen vaccin te bereiden. Het wordt bereid volgens de principes van dr. Salk. Het tijdstip, waarop het Nederlandse vaccin beschikbaar komt is nog niet aan te geven, doch de mo gelijkheid schijnt niet uitgesloten te zijn, dat men over anderhalf jaar eigen vaccin zal kunnen afleveren. De uitvoering van de vaccinatie zal weliswaar volgens een landelijk pa troon, doch gedecentraliseerd ge schieden. In iedere provincie wordt, onder toezicht van de geneeskundig inspecteur voor de Volksgezondheid, het uitvoeringsschema zoveel moge lijk provinciaal, maar vooral ook lo kaal aangepast aan de plaatselijk be staande situatie. De provinciale kin- derhygiëne-organisaties van de Kruis verenigingen worden speciaal inge schakeld en de provinciale en dis trictskinderartsen zullen regionaal en lokaal nauw bij de uitvoering worden betrokken. Lokaal zullen de Kruisver enigingen. die zich daartoe onderling hebben verstaan, als steunpunten voor dit vaccinatieproject optreden. Verwacht mag worden, dat zy hun lokaliteiten, veelal consultatiebureaus voor zuigelingen en kleuters, voor de entingszittingen ter beschikking stel len. De wijkverenigingen zullen de no. dige hulp kunnen verlenen, ook door het verrichten van huisbezoek, in ge vallen, waarin kinderen niet ter vac cinatie kwamen, of na de eerste en ting niet verschenen. De artsen ter plaatse zullen collectief aan het ver richten der vaccinaties deelnemen en waar mogelijk zal een huisarts in een entingslokaliteit gelegenheid krijzen zyn eigen patiënten te vaccineren. De gemeenten zullen door mede werking der bevolkingsbureaus kun nen opgeven, welke kinderen op grond van hun leeftijd voor inenting in aanmerking komen, terwijl ook ad ministratieve bijstand kan worden verleend. Bij de organisatie is men ervan uit gegaan, dat gebouwd moest worden op de bestaande organisaties, de ge meenten met haar G.G.D.'s en de Kruisverenigingen, met de onontbeer. lijke medewerking der artsen. Op merkend, dat thans van de 220.000 kinderen van 0 tot 1 jaar er 175.000 zijn gevaccineerd tegen pokken, kink hoest, difterie en tetanus, zei dr. Ban ning nog, dat na rijpe overweging voor de poliovaccinatie is besloten tot de jaarklasse 1955. De Rotterdamse recherche is er gistermorgen in geslaagd de 30-jarige meubelmaker A. H. uit Den Haag en de 28-jarige De minister van Econo mische Zaken en Welvaarts- zorg in de regering der Neder landse Antillen, dr. E. J. van Romondt. heeft ontslag geno men uit protest tegen de uit wijzing van de heer A. de Wit, hoofdredacteur van het dag blad „Beurs- en Nieuwsberich ten." De party, waartoe dr. Van Ro mondt behoort, de Curacaose Onaf hankelijke partij, heeft in verband hiermede een communiqué uitgege ven, waarin twee brieven zijn gepu bliceerd, door de partijraad verzon den aan de voorzitter van de Raad van Ministers. In de eerste brief, van 7 maart jl. worden ernstige bezwaren naar voren gebracht tgen de voorge nomen, en inmiddels bevolen, uitwij zing. Deze bezwaren worden samegevat in drie punten: Een uitwijzing zonder vorm van proces acht het partijbe stuur een ernstige aantasting van de persvrijheid. Het feit, dat de betrok kene door de regering niet is gewaar schuwd, noch ervan op de hoogte is gesteld, dat er tegen hetgeen hij heeft geschreven, bezwaren bestaan, wordt een ernstige aantasting genoemd van ae rechtszekerheid en van de demo cratische beginselen. Mocht de heer de Wit misbruik gemaakt hebben van de persvrijheid, zo wordt gezegd, dan dient zulks te worden vastgesteld door de rechter, en niet door een politiek college. De brief besluit met het verzoek, de /aak ophieuw in overweging te nemen, opdat ernstige en nadelige gevolgen van deze uitwijzing voor de Ned. An tillen zullen worden voorkomen. Ten slotte deelt de C.O.P. mede, dat, mocht de heer de Wit zonder tussen komst van de rechter uit de Ned. An tillen worden uitgewezen, de partij zich het recht voorbehoudt, daaruit de nodige consequenties te trekken. Ondemocratisch In een brief van gisteren wordt o.a. gezegd, dat, inplaats van de kwestie op nieuw in overweging te nemen, de meerderheid in de ministerraad be sloten heeft, de Antilliaanse advocaat- generaal in de kwestie van de uitwij zing van de heer de Wit, te ontslaan als advocaat-generaal. Verder, aldus de brief, heeft de procureur-generaal aan de opdracht tot uitwijzing voors hands geen gevolg gegeven, daar hij deze opdracht in strijd acht met de persvrijheid en van mening is, dat de gevolgde methodiek de rechts zekerheid in gevaar bracht. Dr. van Binsbcrgen verzocht de re gering, over deze zaak het oordeel in te winnen van de regering van het Koninkrijk, de Raad van Advies (de Antilliaanse Raad van State) en van de gezaghebbers der eilandengebieden. Aan dit redelijke verzoek is geen ge volg gegeven. De partijraad van de C.O.P. acht het optreden van de meerderheid in de Ministerraad in flagrante strijd met de beginselen der democratie en meent daarom, dat de C.O.P. niet langer haar medewerking aan de re gering kan geven. Daarom heeft, al dus besluit het communiqué, minister van Romondt zijn ontslag bij de gou verneur ingediend. De echtgenote van de heer A. de Wit is Amerikaanse en hun drie kin deren staan als Amerikanen inge schreven. Op grond hiervan is het Amerikaanse consultaat in deze kwes tie geïnteresseerd, daar hier eventu eel belangen van Amerikaanse bur gers worden geraakt. A. M. uit Heerlen aan te hou den, die kans hadden gezien ongeveer zes weken geleden uit de gevangenis te Scheveningen te ontvluchten. De Rotterdamse politie had er lucht van gekregen, dat de twee mannen zich in de Maasstad zouden ophouden en maandagochtend kwam men er achter. dat ze ergens in een cafétje in de buurt van het Zuidplein zaten. Een hoofdinspecteur en enige recher cheurs trokken erop uit, maar men had het zekere voor het onzekere ge nomen en assistentie gevraagd van een radiowagen, die in de buurt werd opgesteld. De hoofdinspecteur en een rechercheur stapten het café binnen en men zag twee mannen aan een tafeltje zitten. De hoofdinspecteur kende een van hen van vroeger en de politiemannen gingen aan hetzelf de tafeltje zitten. „Nu je begrijpt het wel", waren de woorden van de hoofdinspecteur en de twee begrepen het inderdaad. Zij namen de zaak nogal sportief op, want een hunner riep:: ..Ober, vier koffie". Daarna ging men met de twee mannen naar buiten om ze naar het politiebureau over te brengen en toen nam opeens een van hen de benen. De mannen van de radiowagen zagen dit en gin gen hem direct achterna. Vlak bij hem stapten enige mannen uit, de auto passeerde hem en hij was inge sloten. Hij trachtte nog te ontkomen, een waarschuwingsschot werd gelost en de man rende een winkel binnen. De politiemannen gingen hem ach terna en weldra had men hem weer te pakken. Stefan Kardinaal Wyszynski, de Poolse primaat, brengt momenteel een bezoek aan de Eeuwige Stad. Hij besprak o.a. met Z.H. Paus Pius XII de situatie van de Katholieke Kerk in Polen. Op de foto ziet men de kardinaal als hij het klooster binnengaat waar hij logeert. Een voorbijganger knielt om de ring van de primaat te kussen. Een breed samengestelde VARA- commissie heeft het bestuur van de VARA geadviseerd afwijzend te staan tegen commerciële televisie. De commissie stelt in haar conclu sies, dat de TV een instelling van openbaar nut behoort te zijn. Het is een massa-communicatiemiddel dat in zeer belangrijke mate bij kan dra gen tot de geestelijke, culturele en maatschappelijke ontwikkeling van ons volk. Gebruik van televisie dient volgens de commissie te worden toevertrouwd aan organen, die daartoe krachtens hun geestelijke en culturele doelstel lingen geschikt zijn. Doelstelling en exploitatie van commerciële onderne mingen acht men in wezen vreemd aan een onafhankelijke en onbelem merde behartiging van culturele ta ken ten algemenen nutte. P,ws Makonnen, de tweede zoon van keizer Haile Selassie van Ethio pië, is in de vroege ochtenduren van maandag na een auto-ongeluk overle den. De Ethiopische minister van Bin nenlandse Zaken, Dedjadjmatsj Mausfin Sjilassie, werd bij het onge luk ernstig gewond. Prins Makonnen was in het gezel schap van de Ethiopische keizer, toen deze enige tijd geleden ons land be zocht. Rojas Pinilla, de afgezette presi dent van Columbia, is per vliegtuig in Madrid aangekomen. Generaal Pinilla, die in gezelschap was van zijn vrouw, vier kinderen, twee broers en zijn lijfarts, werd be groet door de Columbiaanse gezant in Madrid en een veertigtal Colum biaanse officieren die in Spanje in op leiding zijn. De stad Lampassa (4689 inwoners) in Texas is zondagavond en maandag geteisterd door een plotseling opko mende overstroming van de Sulphur Creek. De zakenwijk is zwaar ge troffen. Ruim 750 personen zijn dakloos. Voorzover bekend zijn er twee men sen omgekomen en worden er 25 ver mist. De bevolking heeft te kampen met gebrek aan water en levensmid delen. Uit Jolo, in de Philippijnse pro vincie Soeloe, wordt vernomen dat de Amerikaanse professor Horace Palmer bij onderzoekin gen van de zeebodem een schat ter waarde van 50.000.000 dollar zou hebben gevonden, afkom stig van een in de afgelopen oorlog gezonken Japans schip. Prof. Palmer zou, zodra hij zijn vondst had gedaan, naar Ma nilla zijn gereisd, om de Philip pijnse autoriteiten er van in kennis te stellen.

de Stem | 1957 | | pagina 1