Gerrit Voorting zag liefste wens te R'daal in vervulling gaan Maar Rik van Looy bleef de koers sterk controleren Rik van Looy en Wim van Est winnaars in zesde etappe Hoolboom en Pellikaan gevoelen zich benadeeld Sportvlieger Harry Bruijs in Apeldoorn gehuldigd Vandaag slot Ronde van Nederland s LOCOMOTIEF Duits protest ging niet door... Bcrgcnaar leverde beste prestatie in 1956 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 13 MEI 1957 Stromende regen op Moerdijk-brug Zeeuwse zaterdagvoetballers waren sterker dan Brabantse 'f* 2 ttVi WVS Jonkers nummer één op 1500 m. te Vught Fusie NHV en NKS nu definitief Belgen hebben Duitse assistenten KNVB-voorzitter geeft commentaar Dode bij wieler wedstrijd te Stein De drie winnaars in het afgelopen week. end waren Rik van Looy (Alkmaar-Den Haag), Wint van Est (individuele tijdrit) en Gerrit Voorting (Den Haag.Roosendaal en het allerbelangrijkste is, dat Rik van Looy zich onbedreigd op de eerste plaats in het algemeen klassement kon handhaven en naar aller waarschijnlijkheid vandaag in het Olympisch stadion als winnaar van de negende Ronde van Nederland gehuldigd zal worden. Zaterdag en zondag hebben de Belgen de etappes weer volkomen beheerst, legde het peleton, dat nog 38 renners telt, zijn wil op en waar in het vaderlandse kamp de rivali. teit, zelfs vijandigheid de boventoon voert, is er geen enkel tegenwicht tegen de Bel. gisclie overheersing geweest. Bijgevolg verlopen de etappes volgens plan en is er maar weinig gebeurd. Toch trok de kaarvaan weer een massale belang- weinig gebeurd. Toch trok de karavaan weer een massale belang stelling, maar de stadjes en dorpjes, die de karavaan na het ver laten van Den Haag zondag passeerde, zagen niets als een ge sloten peloton. In de volgauto's zat men te doezelen en pas bij het naderen van Roosendaal viel dan de slag die voor Gerrit Voorting met een succesvolle uitslag bekroond werd. Gerrit Voorting heeft dus zijn zin gekregen. Zijn hartewens was. dat hij de etappe Den Haag-Roosendaal. de etappe naar z'n woonplaats, zou win nen en dat is hem na een kleurloze en spanningloze tocht gelukt. Op de keiwegen van Wouw slaagde Gerrit Voorting. met de altijd strijdvaardige v. d. Brand er in, zich uit het peloton les te rukken, dat vanaf Den Haag onder de ijzeren controle van de Bel gen had gestaan. Prompt sprongen twee Belgen, de Cock en van Tieghem met hem mee, maar in de laatste kilo meters naar Roosendaal ging Gerrit Voorting a.h.w. op vleugels verdie. De beide Belgische waakhonden moesten hem laten gaan. Jubel en applaus Zo zag een uitgelopen Roosendaal Gerrit Voorting op de Parklaan on bedreigd op de finish-lijn afgaan. Ju bel en applaus, overstemd door da verende toejuichingen begroetten de. winnaar, die op het allerlaatste stukje nog bandenpech kreeg, maar deson danks nog een voorsprong op van Tie ghem en de Cock, die in deze volg orde achter hem kwamen, wist te handhaven. En terwijl Gerrit Voorting zich voor de gebi uikelijke huldiging klaar maakte, kwamen van Daele en Rik van Looy aangesneld. Eerstgenoemde won dit sprintje. Dit was het slot van een kleurloze en spanningloze etappe, waarin de Belgen weer elke poging tot demar reren zonder moeite de kop indruk ten. Pij de ravitaillering in Dordrecht ging Rik van^ Looy Rol zélf terug halen. Rol. die van verwarring bij het ravitailleren gebruik had gemaakt om ineens door te gaan. Daar van Looy zich weinig bekommerde om zijn etenszakje, ging hij met hem mee. Dit is de finish te Roosendaal. Win naar werd Gerrit Voortingdie men hier de finish ziet passeren. Hij bleef rustig aan het wiel van Rol hangen, die op de Moerdijkbrug, toen de regen in stromen neerviel en striemend in het gezicht sloeg, het bijzonder zwaar te verantwoorden had. Rol ving voor van Looy de wind stoten op en het stond bij voorbaat vast dat deze vlucht van Rol tot mis lukking gedoemd was. Steeds paraat Na dertig kilometer liet Rol zich in het peloton terugzakken. Rik van Looy lachte tevreden en zocht zijn positie in de voorste gelederen op, teneinde bij elke nieuwe deman-ag paraat te zijn. In het peloton nam men het niet zonder meer. Wim van Est, Gerrit Voorting en nog enkele renners rukten aan het ijzeren scherm, dat de Belgen rondom het peloton hadden getrokken, maar er was geen doorkomen aan. Bij Zwingelspaan kwam Wim van Est te vallen, maar hij herstelde het contact met het peloton zeer snel. Mogelijk zou de man uit St. Wille- brord ook bij de door Gerrit Voorting en v. d. Brand uitgelokte demarrage zijn geweest, indien hij bij Wouw niet opnieuw op zijn wenkbrauwen was gaan staan. Hij miste daardoor zijn kans op aan. sluiting, zodat het een kwestie van tempo en handigheid tussen Gerrit Voorting, van Tieghem en de Cock werd, wie van de drie zou winnen. V. d. Brand was intussen teruggeval len en zoals we reeds vertelden, won Gerrit Voorting het gevecht tegen de Belgen. Etappe-klassement Zevende etappe van Den Haag naar Roosendaal over 184 km: 1 Gerrit Voorting 4.36.52 met bonificatie 4.35.52, 2 van Tieghem 4.36.54 met bonificatie 4.36.24, 3 de Cock 4.36.54, 4 van Daele 4.37.16, 5 van Looy z.t., 6 Pauw z.t., 7 Verplatetse z.t., 8 van der Pluym z.t., 9 Rol z.t., 10 van der Sluys z.t., De start was sensationeel; een vlie dend schot van Haverhoek (Mevo) sprong van de lat terug, terwijl een si hot van Poortvliet (Arnemuiden) uit een verlaten doel werd getrapt. !lruk °P de Brabantse verdedi- jL® uj3 succes, uit een kopbal m k' v'a een hoekschop van a' ,™anks een veldmeerderheid rie r,wt eeuwen, was de stand met de rust nog gelijk (1—1. .Juad„e„ tweede helft werd de wed- r levendig door de vele doel. srnnvitó ,?°°J'vliet (Arnemuiden) '2—1) terwijl Dommissie (Nieuwdorp no. 3 en 4 maakte (4—1). oij een Brabantse aanval trapte Wal- zeer veel belangstelling. raven (Rillandia) in eigen doel (42) Dommissie (Nieuwdorp) moest na een botsing het veld verlaten en werd vervangen door Pont (Rillandia) Ha- verhoek bracht de stand op 5—2. De Brabanders gaven zich lang niet gewonnen en van Son (NAC) en M v. d. Schans (SSC '551 haalden dé achterstand tot 54 op. Nu werd het weer gevaarlijk voor de Zeeuwen. Met felle aanvallen werden de gasten in de verdediging gedrongen, terwijl Houtekamer (Wemeldinge) kort voor einde de overwinning veilig stelde (6—4). Voor deze wedstrijd op het mooie sportpark van de V.V. ..Kapelle" was 11 Post z.t., 12 Heeren 4.37.16, 13 van Wetten z.t., 14 Theo van Wychen z.t., 15 Piet van Est z.t., 16 Matthys z.t., 17 Backat z.t., 18 Wim van Est z.t., 19 van den Broek z.t., 20 Wolfs z.t. Er waren geen uitvallers in deze etappe. Er zijn nog 38 renners in de strijd. Zondag werden geen militaire sprints verreden. Algemeen klassement 1 van Looy 33.52.01, 2 Wim van Est 33.56.33, 3 van den Brekel 33.58.26, 4 Luyten 33.59.24, 5 van den Brand 34.01.20, 6 Pauw 34.02.32, 7 Junkermann 34.08.20, 8 van der Pluym 34.14.01, 9 van Daele 34.14.42. 10 Post 34.15.14, 11 Heeren 34.15.32, 12 de Cock 34.15.33, 13 Gerrit Voorting 34.16.28, 14 Piet v. Est 34.17.03, 15 van Breenen 34.17.11, 16 Verplaetse 34.17.21, 17 Backat 34. 18.58, 18-19 ex aequo van 5t Hof en Kersten 34.19.08, 20 Scholl 34.19.41. Ploegen klassement 1 België rood wit 101.59.35, 2 Ne derland rood 102.08.38. 3 Nederland geel 102.23.18, 4 Duitsland 102.27.59, 5 Nederland rood 102.42.02, 6 Neder land rose 102.45.39. 7 Nederland zwart 102.53.22. (Advertentie) ,ltR RIJWIELEN VOOR SPORT - A G. Voorting- w de winnende fiets! GEMONTEERD MET Z, VREDESTEIN BANDEN -O «3IHDn idOOl J3I1OINO00 c X In het Zuiderpark in Den Haag vond zaterdag de finish van de zesde. 138 km lange etappe van de Ronde van Nederland plaats. Voor de derde maal werd de Belg Rik van Looy. die men hier de finish ziet passeren, etappewinnaar. Tweede werd Wim van Est tweede van rechts). Zondagmiddag zijn in Vught natio nale atletiekwedstrijden gehouden, georganiseerd door Prins Hendrik uit Vught. Het weer werkte niet mee om goede prestaties te behalen. Ondanks de handicap van een zwa re, doorweekte baan kwam Rulander van PSV-Eindhoven op de 100 meter tot 11,1 sec. Zijn clubgenoot Geldens werd tweede in dezelfde tijd. Boerse van Minerva (Rotterdam) liep de 400 meter in 53,2 sec. en bezette daarme de de eerste plaats. De 800 meter werd een zege voor van Belkum van Prins Hendrik, Vught in 1 min. 59,9 sec. en Jonkers van Sprint-Breda Werd eerste op de 1500 meter in 4 min. 08,9 sec. Winnaar op het nummer discuswer pen werd Rebel van uick-Nijmegen met een prima worp van 49,17 meter. Eef Kamerbeek bezette de tweede plaats met 42,64 meter. Timme van Minerva-Rotterdam won het kogelsto ten met 13,85 meter en Eef Kamer beek (PSV-Eindhoven) zegevierde bij het speerwerpen met 58,08 meter. Onder leiding van de heer K. Rijkenberg uit Amsterdam heeft het Nederlands Handbal Verbond zaterdag jl. in Utrecht een vervolgbij eenkomst gehou den op de Bondsvergadering. Hierbij kwamen de afgevaardig den tot de definitieve samen smelting van de afdeling hand bal van de NKS en het Neder lands Handbal Verbond. Talrijke wijzigingen in het huishou delijk reglement waren hiervan het gevolg, zodat niettegenstaande de vlot te afwerking van de agenda veel spreektijd nodig was. Zowel het regle ment veldhandbal als zaalhandel zal in de toekomst op diverse punten wor den veranderd. Het bondsbestuur zal in de toekomst bestaan uit: M. Rijkenberg (Amster dam) voorzitter; J. Vronik (A'dam) en ir. B. van Gunst (Den Haag), vice- voorzitters; leden van het bondsbe stuur mej. E. Tabakspinder (Bloemen- riaal), C. Agterdenbosch, (Den Haag); B. Beyer (Deventer), J. Gerirs (Roer mond), W. Lems (Enschede), dr. ir. J. van Manen (Bennekom), J. Nijsen (Rotterdam), J. ten Siethoff (A'dam). De heer J. van der Geest uit Gro ningen werd tot lid van verdienste benoemd voor zijn vele werkzaam heden voor het NHV sinds 1926 ver richt. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG, zaterdagavond. Rik van Looy en Wim van Est waren zaterdag dus de over winnaars in het Haagse Zuiderpark. De Belgische oranjetrui drager was weer de sterkste in de sprint waarin hij Wim van Est, Junkermann en Ziegler achter zich liet op de tweede, derde en vierde plaats. De eerlijkheid van deze sprint werd door Paul Oszmeila, de leider van de Duitse ploeg betwist. Rik van Looy, in de derde positie liggend zou Ziegler, die de sprint voor Jun kermann aantrok opzij hebben geduwd. Oszmeila diende een schriftelijk protest in, betaalde 10.en verscheen 's middags voor de wedstrijdjury. Ziegler verklaarde toen niets van duwen gemerkt te hebben, zodat het Duitse protest niets uithaalde. Een derde etappe-overwinning dus van Rik van Looy, die met zijn makkers en met de waardevolle assistentie van de Duitsers, de gehele etappe van Alk maar naar Den Haag beheersten. Na het vertrek uit de kaasstad zijn er in het verdeelde vaderlandse kamp enkele pogingen gedaan om uit het peleton weg te komen, maar Belgen en Duitsers waren waakzaam en brachten de vluchtelingen weer terug. De Belgen moesten 't na een 30 km zonder Schroeders, een waardevolle hulp in hun ploeg, doen. Hij was vrij dag gevallen en had daarbij een grote vleeswonde aan het bovenbeen opge lopen, die een schroeiende pijn ver oorzaakte en hem tot opgeven dwong. Bij (Halfweg (55 km) ontstond een beslissende demarrage, die door Brand en Wolfs werd ingeleid, maar ook de Belg Luyten in actie bracht. Op hoog niveau werd de ontbrande strijd verder uitgevochten. Wim van Est zag er zijn kans in. maar Rik van Looy, die ondanks zijn veilige voorsprong, altijd het oog op ijzeren Wim gericht houdt, sprong mee en toen de kruit damp was opgetrokken en men een overzicht van de stand kon maken, bleek de kopgroep van 11 man te zijn ontstaan, waarin wij onderscheiden Rik van Looy met zijn hulp, Luyen, de Duitser Junkermann en Ziegler, die mede-helpers van de Belgische zaak zijn geworden, Wim van Est, Piet v. d. Brekel, Pauw, Wolfs, Hee ren, Brand en Hamelink. Op een mi nuut volgden Adri Voorting en v. d. Sluys en daarachter het peleton. Pittig tempo Het elftal" reed een pittig tempo, dat Adri Voorting en v. d. Sluys niet konden volgen. Het peleton lag 5 mi nuten achter. Het verschil van ge noemde twee en het peleton mèt de 11 vluchters werd er wat men pleeg te noemen wel aan getrokken, zó hard zelfs, dat Heeren, die door bandenpech werd overvallen, de kans werd ontnomen ooit nog bij te komen. Voor Voorting en v. d. Sluys was het ten enenmale uitgesloten, dat zij ooit nog contact zouden krijgen. Adri Voorting viel het eerst op het pele ton terug. Intussen werd in de groep van de overgebleven vluchters scherp op het mes gevochten. Brand wilde per sé een afscheiding forceren, maar vond Lik van Looy en Wim van Est op zijn weg. die elkaar scherp in het oog hielden en eikaars stoten met grote scherpte pareerden. Pare acrobatiek Bij het verlaten van Delft (126 km) dreigde gewoon gezegd een ravge te ontstaan. In de nabijheid van de Ned. Gist en Spiritusfabriek bevindt zich een spoorwegovergang, waarvan de bomen bij het naderen van de kara vaan-volgers de bomen gesloten wer den. Op het zelfde ogenblik, dat de slag bomen opgingen, naderden de 10 vluchters, die zich met ware levens- verachting door de opeenhoping van startende wagens werkten. Met een sierlijk nummertje pure acrobatiek voorkwam Junkermann een dodelijke botsing met een motor van een Delft- se politie-man, die in allerijl een goed heenkomen moest zoeken, voordat hij zelf door een van de volgauto's ge schept zou worden. Het waren daar een aantal narrow escapes, die van geen invloed op de stand van zaken waren. De 10 vluch ters die de dingen zonder 'n schram metje en materiaalverlies hadden overleefd, zaten allen nog bij elkaar en maakten zich gereed voor de laat ste 9 kilometers naar het Haagse Zui derpark. Met hun tien sprintten zij hier om de overwinning. Ziegler trok de sprint voor Junker mann, maar met een paar nijdige pe daalslagen wipte Rik van Looy over de twee Duitsers heen, met Wim van Est in zijn kielzog. Inderdaad duwde Rik van Looy hier de Duitser op zij, maar zoals reeds gezegd verklaarde Ziegler 's middags voor de jury niets daarvan gemerkt te hebben. Het vervolg van deze 6de etappe speelde eich in de individuele tijdrit, waarin Wim van Est op een circuit van 8 ronden van 2 1/2 km de beste tijd maakte. Zijn broer Piet werd tweede en Rik van Looy derde. Hun tijden waren resp. 29.9, 29.21 en 29.26. Etappe-resultaat Eerste gedeelte zesde etappe van Alkmaar naar Den Haag (138 km). 1 Rik van Looy 3 uur 32 min 27 sec met bonificatie 3.31.27; 2 Wim van Est 3.23.27 met bonificati; 3 Junker mann 3.32.27; 4 Ziegler z.t.; 5 Luyten z.t.; 6 van den Brekel z.t.: 7 van den Brand z.t.; 8 Wolfs z.t.; 9 Hamelink z.t.; 10 Pauw 3.33.40; 11 Heeren 3.40.50; 12 Piet van Est 3.50.35; 13 van Daele z.t.; 14 van 't Hof z.t.; 15 van Wetten z.t.; 16 Scholl z.t.; 17 Gerirt Voorting z.t.; 18 van der Pluym z.t.; 19 Berg mans z.t.; 20 Donker z.t. Prestatieprijs kreeg van den Brand. De tweede helft zesde etappe, in- ciividuële tijdrit over 20 km (8 ron den van 2500 m) in Zuiderpark, Den Haag: 1 Wim van Est 29 min 9 sec (met bonificatie 28 min 9 sec): 2 Piet van Est 29 min 21 sec met bonificatie; 3 van Looy 29.26.6; 4 Junkermann 29.30; 5 Backat z.t.; 6 van der Pluym 29.33.0; 7 Verplaetse 29.34.0; 8 van den Broek 29.48.0; 9 van Daele 29.55.0; 10 Hame link 30.00.0; 11 Gerrit Voorting 30.03.0; 12 Luyten 30.05.0; 13 Pauw 30.11.0; 14 van 't Hof 30.13.0; 15 de Cock z.t.; 16 Donker 30.16.0; 17 Kersten 30.33.0; 18 Post 30.34.0; 19 van der Sluys 30.36.0; 20 Adri Voorting 30.46.0. Algemeen klassement 1 van Looy 29.14.45; 2 Wim van Est 29.19.17; 3 van den Brekel 29.21.10; 4 I Luyten 29.22.08; 5 van den Brand 29. 24.04; 6 Pauw 29.25.16; 7 Junkermann 29.04; 8 van der Pluym 29.3.45; 10 Post 29.27.26; 11 Heeren 29.38.16; 12 de Cock 29.38.39; 13 Piet van Est 29. 59.47; 14 van Breenen 29.39.55; 15 Ver plaetse 29.40.05; 16 Gerrit Voorting 29. 4.36; 17 Backal 29.41.42; 18 Kersten 29. 41.52; 19 van 't Hof z.t.; 20 Scholl 29. 42.25. (Advertentie) Met een dergelijke aanmoediging schiet Uw favoriet niets op. Hij heeft een naam hoog te houden - en daarom noemt U hem bij die naam. Doe hetzelfde als U vloei koopt bij Uw shag! Vraag nooit zomaar om ..vloeitjes" - noem de naam voluit: MASCOTTE, als U tenminste het beste hebben wilt. Mascotte is im mers 3 beter: Mascotte rolt beter, plakt beter, brandt beter. De heren Hoolboom en Pelli kaan hebben ons medegedeeld, dat zij van de zijde van het Bondsbestuur op geen enkele wijze, noch mondeling, noch schriftelijk op de hoogte zijn gesteld van de overwegingen, die het Bondsbestuur hebben geleid tot de maatregelen ten aanzien van hun persoon, zoals die ver vat zijn in het aan radio en pers verstrekte communiqué van za terdag 4 mei jl. Zij achten zich hierdoor ten zeerste benadeeld, aangezien op deze wijze een verweer op korte termijn onmo gelijk is. Zij zullen than.s het bondsbe stuur verzoeken alsnog op korte ter mijn met genoemde overwegingen op de hoogte te worden gesteld. De heer Hopster, om commentaar gevraagd, zeide ons het volgende: ,,De heer Pellikaan heeft na het be kend maken van de maatregelen van het bondsbestuur zowel aan mij als aan de pers te kennen gegeven, dat hij zich volledig uit de voetballerij zal terugtrekken en dat hij er nooit meer iets mee te maken wil hebben. De heer Hoolboom heeft gezegd de motivering te zullen afwachten. Hij heeft inzage gekregen in de notulen van de vergadering van het bondsbe stuur, waarin tot de maatregelen werd besloten. Bovendien heeft de heer Hoolboom vrijdag j.l. voor aan vang van de vergadering van de sec* tie betaald voetbal een onderhoud ge had met de voorzitter van die sectie, de heer Martens. In dat onderhoud heeft de heer Martens de gehele kwestie duidelijk gemaakt, zodat de heer Hoolboom naar mijn mening ze ker op de hoogte is van de door hem bedoelde motiveringen", aldus het commentaar van de KHVH-voorzitter. (Van een correspondent) De afdeling motorvliegen van de Kon. Ned vereniging voor Luchtvaart heeft de jaarlijkse leden-reunie dit keer in Apel- Tijdens de nationale rondvlucht- wedstrijden, dit weekeinde gehou den, werd de heer A. Bruys uit Bergen op Zoom zaterdagavond te Apeldoorn onderscheiden als de beste sportvlieger van 1956. doorn gehouden. Het festijn vond zaterdagavond plaats in hotel Bloemink, waar tevens de sportvliegkampioen van 1956, de heer A. L. Bruys uit Bergen op Zoom gehuldigd werd. Hij leverde in het afgelopen jaar bij de motorvliegerij de beste totaal-pres tatie, voor welk feit hij een beker in ontvangst mocht nemen. Na een toe passelijk toespraakje werd de trofee uitgereikt door de voorzitter van de afdeling motorvliegen van de Kon. Ned. ver. v. Luchtvaart, de heer P. H. van de Wall Rcpelaer uit Dubbel dam, die de heer Bruys namens de vereniging van harte complimenteer de met het behaalde succes. Het is voor de eerste keer dat Bruys zich Neerlands sportvliegkampioen mag noemen. Tijdens de reünie werd voorts nog een film vertoond door de heren Bob Smulders en Eelco Schuller, die een grote vliegtocht naar Afrika hebben gemaakt. Aan de hand van deze film kreeg men een uitstekende indruk van deze reis. De reünie viel dit jaar voor het eerst samen met de zgn. Nederlandse rondvlucht, een zowel navigatie- als tijdwedstrijd, welke reeds van voor de oorlog stamt. Zeventien vliegtuigen hebben aan de wedstrijd deelgeno men, terwijl buiten mededinging voorts ook enkele beroepsvliegers en instructeurs van de partij waren. Het was een zware wedstrijd, aldus luidde de mening der sportvliegers. Zaterdag werd van Hilversum via Rotterdam en T'euge naar Teriet ge vlogen. waarna zondag het tweede deel van de wedstrijd, een vlucht van Teriet naar Texel, werd afgewerkt. De vliegers kregen gesloten enve loppen mee, waarin de uit te voeren opdrachten verborgen zaten. Zo moest men b.v. op het vliegveld Teu- ge een ei koken en (haastig) verorbe ren en op het zweefvliegcentrum Ter- let een vaklanding maken. Dat alles bleek allerminst eenvoudig te zijn, te meer daar de kritische jury danig een oogje in het zeil hield. Tijdens een wielerwedstrijd in Stein (Limburg) heeft de 18-jarige renner Webers uit Einighausen een dodelijke val gemaakt doordat hij in botsing kwam met een jongen, die plotseling de weg overstak. Webers werd met ccn schedelbasis- fractuur naar het ziekenhuis in Sit- tard vervoerd, waar hij enkele uren later is overleden.

de Stem | 1957 | | pagina 5