opende Prinses Beatrix ziekenhuis te Zierikzee Eerst de terp, toen de dijk, hu de dam Per helikopter gearriveerd Zeeuwse middenstand moet top-orgaan oprichten Veel Zeeuwse arbeiders naar Rotterdamse havens Economische balans van Let Deltaplan getoetst De overdracht B.B.-wedstrijden in Terneuzen Radiowagen-wedstrijd als primeur DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 13 MEI 1957 Emile Sandström ereburger van Zierikzee W ereldbibliotheek- Yereniging te Veere bijeen Kocwaclitse dame te Koblenz verongelukt Blikseminstag in schuur te St.-Maartensdijk Statenkring Hulst KVP vergaderde Drs. M. Verburg sprak te Goes Kardinaal Feltin Contra-terreur overdreven Hoogwaterstanden Eerste bedevaart naar Beauraing met 800 pelgrims Jan Sluyters ten grave gedragen Engeland gaat kernbrandstof exporteren Is ze dat nu ook De eerste grote dwaling Zuid-Beveland GOES Amateur-grondwerkers Z-Vlaanderen TERNEUZEN AGENDA Vandaag Morgen Zaterdagmiddag heeft prinses Beatrix het met hulp van het Zweedse Rode Kruis te Zierikzee gebouwde ziekenhuis officieel voor geopend verklaard, nadat zij een Rode Kruishelpster en een verpleegster had verzocht de Zweedse en de Nederlandse vlag te hijsen. Na de woorden van de prinses zong het Zierikzee's ora toriumkoor het Zweedse volkslied. De openingsplechtigheid was be gonnen met het zingen van het Wil helmus", door het Zierikzees orato riumkoor en een welkomstwoord door do voorzitter van de raad van be stuur, de heer P. Polt, arts. Emil Sandström, voorzitter van het Zweedse Rode Kruis, had daarna een toespraak gehouden en overhandigde daarbij een oorkonde aan de voorzit ter van het Nederlandse Rode Kruis, die vervolgens het ziekenhuis sym bolisch aan de burgemeester van Zie rikzee overdroeg met het overhandi gen van een overdrachtsakte. De bur gemeester verzocht toen de prinses het ziekenhuis officieel te willen ope nen. De prinses was 's middags te 14.30 per helikopter op het sportterrein ge arriveerd, met in haar gevolg mej. mr. M. Meurs, particulier secretares se van de prinses en kapitein-luite nant ter zee, P. J. S. de Jong. adju dant van koningin Juliana. Op het sportterrein waren ter begroeting aanwezig de commissaris der Konin- Toen H.K.H. Prinses Beatrix zater dagmiddag het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee officieel had geopend, bleek dat het reeds in gebruik was, want drie dagen te voren was Marjan Heiresonne uit Brouwershaven er geboren. Op de foto tiet men H.K.H. de Prinses bij de wieg van deze baby tijdens de rondgang door 't nieuwe ziekenhuis gin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de burgemeester van Zierikzee, mr. F. Th. Dijckmeester en ongeveer 400 Hongaren, die op Schouwen-Duive- land verblijven vóór hun vertrek naar Canada. Een deputatie van hen over handigde aan de prinses een ge schenk. Rondrit Na een korte rondrit per auto door Zierikzee naar het woonhuis van de i rrgemeester, vertrok het gezelschap weer van de ambtswoning te onge veer 14.50 uur en arriveerde om streeks 15.00 uur bij het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis aan de Ko ning Gustav Adolf-weg en de Emil Sandströmweg. Hier kreeg de prinses een bos bloe men van de oudste verpleegster van het ziekenhuis, zr. Thona van der Klippe, die reeds 33 jaar werkzaam is geweest in het oude ziekenhuis in Noordgouwe, waarna prinses Bea trix zich door een ere-haag van ver pleegsters en Rode Kruishelpsters naar de hoofdingang van het zieken huis begaf. Naast deze ingang be- vindtf zich de door de koning van Zweden geplaatste eerste steen, waar op de koning op 28 april 1955 met krijt zijn handtekening plaatste, die thans is uitgebeiteld. Begroeting Bij de hoofdingang werd prinses Beatrix begroet door de minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhoff, de heer P. Bolt, arts, voorzitter van de raad van bestuur van de stichting Rode Kruisziekenhuis Schouwen-Dui- veland, tevens voorzitter van de bouwcommissie, de ambassadeur van Achtender! B.B.-ploegen uit ge heel Zeeland zullen op zaterdag 18 mei a.s. te Terneuzen onderlinge wedstrijden houden. Ploegen genees kundige dienst, reddings- en blok- ploegen en radiowagens, waarbij in totaal ongeveer vierhonderd mensen zijn gemoeid, zulleri onder het oog van een zeer nauwlettende jury moe ten tonen wat zij hebben geleerd. Hierbij dient in aanmerking te wor den genomen, dat het uitsluitend ge selecteerde ploegen zijn, want wan neer alle liefhebbers aan de wedstrij den zouden deelnemen zou één volle dag zeker te kort zijn. Terneuzen beleeft daarbij een pri meur voor Nederland doordat ook de radiowagens aan deze wedstrijden zullen deelnemen. De inspecteur der Terneuzense poli tie, de hetr K. Reinders, heeft de algehele leiding over deze wedstrij den. De commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, zal de wedstrijden van het begin tot het einde volgen en na afloop de prijzen uitreiken in het Jeugdgebouw aan de Kerkhof laan. Het gehele geval zal zich trou wens in het „nieuwe Terneuzen" af spelen, waarbij dit Jeugdgebouw een voorname rol zal spelen. De reddings- en blokploegen starten reeds om 12 uur, terwijl de medische en andere diensten om half twee zullen begin nen. Deze beide laatste zullen uit eindelijk in de Zuidlandschool hun beoordeling krijgen, nadat zij de „ge wonden", 33 in getal, geschminkt en wel daarheen zullen hebben vervoerd. De reddings- en blokploegen zullen De wereldbibliotheekvereniging heeft zaterdag te Veere in de raadzaal van het stadhuis onder voorzitter schap van prof. dr. J. J. Hanrath vergaderd. In de morgenuren was er een ont vangst door het provinciaal bestuur van Zeeland in de Statenzaal te Mid delburg. Na de Zeeuwse koffietafel in „de-Campveerse tooren" volgde er om twee uur een ontvangst door b. en w. van Veere in het stadhuis waarna 'n bezoek werd gebracht aan de oude monumenten van Veere. Daarna begon de vergadering. Prof. dr. Hanrath schetste in het kort de werkzaamheden van de we reldbibliotheekvereniging in 1956. Het vermogen van het Simons-we- reldbibliotheekfonds is thans ruim f 68.000. Hiervan zullen o.m. gelden worden bestemd voor de druk van prof. Geyl's werk „De geschiedenis van de Nederlandse stam" (3de stuk). Na afloop vertrok het gezelschap voor een tocht met autobussen rond Walcheren. Ter gelegenheid van de opening van het Rode Kruis-ziekenhuis te Zierikzee door Prinses Bea trix heeft het stadsbestuur de voorzitter van het Zweedse Rode Kruis en van de Liga van Rode Kruisverenigingen, de heer Erik Sandström tot ere burger benoemd. De Zweedse consulgeneraal in Nederland, de heer W. E. W. Ekman. is benoemd tot erelid van het Zweedse Rode Kruis. Aan het nieuwe ziekenhuis zijn portretten van de Nederlandse en Zweedse koninklijke fami lies aangeboden, voor de kerk- leszaal een avondmaaltafel door de orde van St. Jan en een altaar door de Orde der Mal- thezer Ridders. De gemeente heeft de aanleg en beplanting van de zes hec tare grote ziekenhuistuin aan geboden. Mevr. W. Coumou-den Outer, 83 jaar oud, was een der in woonsters van het Ned. Herv. Rusthuis Ons Huis, die tijdens de overstroming gastvrijheid op Het Loo genoten. Prinses Bea trix heeft uit haar handen een bloemenhulde ontvangen. Gisteren is de 31-jarige mej. Ma- thilde H. E. M. Dierick uit Koewacht, die door Duitsland reisde, bij een au to-ongeluk te Koblenz om het leven gekomen. Zij reed in een Nederlandse auto. Een inzittende van de Duitse personenauto, waarmee de Neder landse wagen in botsing raakte, werd ernstig gewond in het ziekenhuis te Koblenz opgenomen. Zweden, S. W. Dahlman, de genees heer-directeur dr. H. Ezendam en de adjunct-directrice zr. A. van der Weg. De prinses en haar gevolg na men plaats op een verhoging, die in de hal van het ziekenhuis was aan gebracht, waarna de openingsplech- tijheid een, aanvang nam. Nu het ziekenhuis officieel voor ge opend was verklaard, maakte het ge zelschap een rondgang door de ge bouwen. waarbij prinses Beatrix werd begeleid door de geneesheer-direc teur, de adjunct-directrice en de ar chitect, ir. J. van de Linden en ach tereenvolgens de interne afdeling be zocht, de chirurgische afdeling, de keuken en de huiskamer van de zus ters, waar de thee werd gebruikt. Vele burgemeesters van gemeenten op Schouwen-Duiveland, de voltallige raad van bestuur van het ziekënhuis, de heer A. van Emden, directeur van het Nederlandsche Roode Kruis, de dames-leden van het dagelijks be stuur van het Nederlandsche Roode Kruis mej. J. C. M. Geldens en mej. dr. J. J. van Dullemen en vele an deren. Prinses Beatrix ontving tijdens de thee uit handen van Emil Sand ström een speciaal voor deze gelegen heid vervaardigde gouden herinne ringspenning. De prinses vertrok omstreeks kwart voor vijf weer naar het sportterrein vanwaar de terugreis per helikopter naar paleis Soestdijk werd aanvaard. Tijdens het onweer, dat boven het eiland Tholen woedde, is de bliksem ingeslagen in de grote schuur van landbouwer v. d. Hoek te St.-Maar- tensdijk. De schuur ging geheel verloren. Er onstond voor enkele duizenden gul dens schade. De heer v. d. Hoek was gedeeltelijk verzekerd. Het woonhuis, dat onmiddellijk aan de schuur grenst, bleef behouden. Zaterdag had in de „Koning van Engeland de vergadering plaats van de Statenkring Hulst van de KVP. Het voorstel van het bestuur om de heer A. Lockefeer, de oud-voorzitter van de kring, alsnog een blijvend aandenken aan te bieden, werd met algemene stemmen aangenomen. Op de vergadering werd o.m. ver zocht zo spoedig mogelijk de lijsten voor de ledenadminstratie in te vul len en op te sturen aan het partij secretariaat. Er werden oriënterende besprekin gen gevoerd over de voorgestelde richtlijnen in verband met de komen de statenverkiezingen. Ook nu meen de men te moeten komen met een eigen Zeeuwsch-Vlaamse lijst. Alge meen wa s men van oordeel, dat er geen advisering van alle kandidaten moest plaats hebben. Wel zag men de noodzaak van leiding en richting van het kringbestuur en de verkie- zingsraad in. In een vergadering van de ge westelijke federatie r.-k. mid denstand, in hotel de Koren beurs te Goes heeft drs. M. Ver burg zijn visie gegeven over de ontwikkeling van Zeeland in de naaste en verdere toekomst en tevens hierbij laten uitkomen hoe nauw de middenstand hier bij betrokken is. In verband hiermee bepleitte spreker een soort top-orgaan uit de middenstandsorganisaties in Zeeland, dat contact zou kunnen opnemen wanneer het nodig is met het provinciaal bestuur, zo als dit ook gebeurt namens de landbouw, de visserij en het vreemdelingenverkeer. Drs. Verburg ziet de toekomst voor Zeeland allerminst pessimistisch in Zelfs vóór de totstandkoing van het Deltaplan liggen er kansen voor Zee land te over. In de te verwachten be volkingsgroei zit ook voor de midden stand allerlei perspectief. De Rand stad Holland moet industrieën afsto ten naar elders en regelmatig wordt ook Zeeland afgetast door fabrikan ten, die hier een onderneming willen vestigen. Tot belangrijke industriële centra kunnen Vlissingen en Terneuzen uit groeien, beide aan diep en goed vaar water gelegen. Den Helder is bezet door de marine; de Nieuwe Waterweg raakt vol en een prachtige uitwijk mogelijkheid biedt bijv. de mond van de Westerschelde, in welk verband spr. het Zuid Sloe noemde. Ook toeristisch ligt Zeeland er goed voor met zijn prachtige rustige stran den en unieke gelegenheden voor wa tersport. Reeds in 1956 bracht dit toe risme Zeeland voor minstens 35 mil joen in het laatje, wat tweemaal meer is dan de opbrengst van onze fruit oogst en ook tweemaal meer dan de visserij. Op pakkende wijze zette spr. uiteen hoe Zeeland op diverse terreinen iets te bieden heeft en nog meer perspec tieven gaan er open als het Deltaplan Zeeland in de richting noord-zuid openbreekt. Het onvolkomene steekt nog in het ontbreken van een vaste verbinding met Zeeuwsch - Vlaanderen, maar minister Al- gera werpt het idee van een hangbrug al niet meer zo ver van zich af en mogelijk doen zich in de loop der tijden nog verrassende aspecten kanaal tunnel voor. In ieder geval moet Zeeland blijven hameren op deze vaste verbinding. In de rest van zijn betoog gaf spr. de middenstanders nog menige tip en behandelde verder de moeilijkheden welke bepaalde plaatsen, ook vanwe ge het Delta-plan te wachten staan. Zijn de betrokkenen evenwel paraat en actief dan zijn er nog diverse op lossingen mogelijk. Het Eti is altijd bereid initiatieven te steunen of op gang te brengen. Een levendige dis cussie volgde nog op de inhoudrijke causerie. De bondsvoorzitter, de heer F. de Hosson uit Leiden, verzuimde niet drs. Verburg de lof te geven welke hem voor zijn indringende beschou wing toekwam. hun operaties uitvoeren in het nieu we uitbreidingsplan langs de Axelse- straat. De wedstrijden zijn zodanig geor ganiseerd, dat het publiek bijna alles van dichtbij zal kunnen volgen. Wanneer de prijzen zullen zijn uit gereikt zullen de deelnemers in een drietal plaatselijke restaurants een warme maaltijd krijgen. Behalve dat daarbij ook de rijksin specteur, mr. P. Bolle, de provinciale commandant, mr. L. A. Kakebeeke en vele burgerlijke autoriteiten aan wezig zijn, zal ook van de zijde van het publiek hiervoor zeer zeker grote belangstelling bestaan. 55 55 Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, dinsdag 14 mei. de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 3.00 en 15.33 uur; te Ter neuzen om 2.19 en 14.48 uur en te Vlissingen om 1.49 en 14.18 uur. De laatste maanden hebben ver schillende bedrijven weer getracht Zeeuwse arbeiders te werven. Voor al de pogingen om mensen te winnen voor het werk in de haven van Rot terdam hadden succes. Tientallen arbeiders uit heel de pro vincie hebben daar werk aanvaard. Ook bij verschillende industriële be drijven in west-Brabant Zuidholland en Noordholland werden diverse ar beidskrachten geplaatst. De wervingsactie voor de mijnen leverde echter mhider resultaat op dan het vorige jaar. Uit het aantal bezoekers op voor lichtingsavonden en uit het aantal aanmeldingen in het rayon Tholen is gebleken, dat daar de belangstelling voor plaatsing bij elders gevestigde industriële bedrijven belangrijk is af genomen. Het aantal in de provincie werken de grensarbeiders was in 't afgelo pen kwartaal beduidend geringer dan in het vierde kwartaal van 1956, in welk kwartaal enige honderden Bel gische grensarbeiders gedurende de campagne op de suikerfabrieken te Sas van Gent werkten. Het aantal Nederlandse arbeiders, dat als grensarbeider in België werk zaam is, onderging voor zover kon worden nagegaan geen belangrijke wijziging. Het betreft in hoofdzaak een aan tal bouw- en textielarbeiders, alsme de enige, landarbeiders en metaalbe werkers. De meeste arbeiders zijn reeds geruime tijd in België werk zaam. Emigratie Sinds begin van dit jaar werden elf openbare voorlichtingsbijeenkom sten gehouden, welke door 152 perso- neh werden bezocht. Te Vlissingen werden vijf groeps- voorlichtingsbijeenkomsten gehou den. waarvan drie voor adspirant- emigranten, die naar Canada willen emigreren en twee voor hen, die zich in Australië willen vestigen. Verder werd in een besloten ver gadering, welke uit anderen hoofde was belegd, door de emigratievoor lichtingsambtenaar een causerie over het emigratievraagstuk gehou den. Het aantal aanmeldingen nam iets t e. Deze hadden betrekking op 38 eenheden, bestaande uit 82 personen. Er vertrokken 9 eenheden, bestaan de uit 20 personen, waarvan naar: de Ver. Staten 9 personen; naar Z. Afrika 1 persoon; naar Australië 5 en naar Canada 5 personen. Gisteren is de eerste bedvaart van dit jaar naar het Maria-heiligdom te Beauraing vertrokken. Ruim 800 pel grims namen aan deze bedevaart deel, die door de paters Assumptionisten te Steenbergen georganiseerd wordt. In Rijsbergen werd door de bede vaartgangers, die uit de omgeving Breda afkomstig waren, de commu nie-mis bijgewoond. In Beauraing zelf werd om 12 uur de plechtige hoog mis met assistentie opgedragen, ter wijl 's middags een plechtig lof met ziekenzegening gecelebreerd werd. Zaterdag waren reeds 30 zieken voor een driedaagse bedevaart vertrok ken. Na deze eerste bedevaart volgen nog vier zieken- en vier gewone be devaarten. Op 23 juni is er een voor voor het gewest Zeeland, op 21 juli voor Steenbergen en op 4 augus tus voor Bergen op Zoom. In septem ber zal de laatste bedevaart gehouden worden. Talrijke kunstbroeders, vrienden en bewonderaars hebben zaterdagmid dag op de begraafplaats Zorgviet de dinsdag jl. overleden kunstenaar Jan Sluyters ten grave gedragen, nadat zij hem een laatste groet hadden ge bracht in de tot chapelle ardente in gerichte hal van het Stedelijk Mu seum, waar hij lag opgebaard. Sprekend namens de regering in de aula, voor de beaarding zei het waarnemend hoofd van de afdeling kunsten van het ministerie van O. K. en W., mr. J.F.M.J. Jansen onder meer, dat thans de vorst van de Ne derlandse schilders is heengegaan. Hij roemde de veelzijdigheid en de enor me werklust van de overledene. Ook andere sprekers bewezen in korte toe spraken eer aan persoon en werk van Jan Sluyters. Naar het Franse katholieke blad ..La Croix" bericht, heeft kardinaal Feltin op de jaarlijkse bijeenkomst van de parochieverenigingen in het bisdom Parijs een verklaring over de kwestie-Algerië afgelegd. Hij zei, dat er veel wordt gesproken over mishan delingen van Algerijnen door Fran sen. Hij achtte het zeker, dat zich dergelijke gevallen voordoen en dat die moeten worden gesignaleerd. Uit de praktijk bleek echter, dat het aan tal en de aard van de individuele gevallen worden overdreven en dat daardoor het Franse leger wordt be lasterd. Voorts zei de kardinaal, dat het op perbevel nooit mishandelingen heeft goedgekeurd maar daarentegen in talrijke gevallen de schuldigen heeft laten straffen. Aan dit laatste werd •z.i. steeds te weinig aandacht besteed. De bouw van de eerste grote Britse kernreactor aan de noordkust van Schotland nadert zijn voltooiing. Deze reactor zal niet alleen kern brandstof leveren aan de nieuwe Britse krachtcentrales, maar ook aan andere landen, waaronder Australië Met de levering van kernenergie hoopt men het volgend jaar een aan vang te kunnen maken. Van deskundige zijde werd mede gedeeld dat als het experiment (nl. om een ton uranium het werk van een miljoen ton steenkool te laten doen, succes heeft) er geen proble men inzake de brandstofvoorziening meer in Groot-Brittannië zullen be staan voor een periode van 5000 jaar of langer. Nadat het betere m het menselijk brein van een enkel persoon ot reeds bij een groep gestalte heeft aangenomen, kan op deze theoretische grondslag de harde werkelijkheid met de proef op de som voigen. Er zou in beginsel niets op tegen zijn, dat de kunst van bescherming van ons lage land tegen zee en rivier grondig gewijzigd zou worden. Dit is een Kleine duizend jaar geleden ook gebeurd en toen ten bate van de veiligheid en ook om voor mens en dier steeds drinkwater bij de hand te hebben. In de eeuwen, die aan het jaar 1000 voorafgingen, waren er in ons land een duizendtal kunstmatige heuvels opgeworpen, waaronder er waren van grote omvang. Die ter pen vormden voor mens en dier een schutse tegen het zilte water en in de op de terpen aangelegde, onont beerlijke, „dobben" bleef zoet wa ter onder bereik. Hoeveel klei er is verwerkt, hoeveel arbeid er moet zijn ingezet om die verdedigings linie tot stand te brengen, zou enigszins te berekenen zijn uit het kleine aantal nog overgebleven ter pen: nog steeds merkwaardige cul tuurmonumenten uit een ver ver leden, herinneringen aan een cul tuur, gebonden aan een ongeschre ven wet van orde en regel, die men toen ewanoemde. In de tijd van Karei de Grote heeft deze ewa de geijkte vorm aangeno men van de Lex Frisionium, de wet der Friezen, het volk, dat toen woon de van vóór de Dollart tot voorbij de Schelde, Waren de terpen woonplaats en laatste toevlucht, de tot bouw- en weiland omgewerkte omgeving bleef bij tussenpozen de lasten dragen van het watergewei, De gedachten moes. ten tenslotte wel uitgaan naar een nieuw middel dat een veel groter oppervlak beschermde de dijk deed zijn intrede, bij IJzendijke mis schien het eerst. Proefondervindelijk is dit middel op de duur het 'juiste gebleken. Wel eisten de bouw en daarna nog een zorgvuldig onderhoud het uiterste aan arbeid, wilde een dijk werkelijk aan zijn doel beantwoor den. Maar de voordelen spraken in verband met de uitbreiding van de bevolking en dus de behoefte aan meer cultuurgrond zo duidelijk, dat bij een keuze tussen uitbreiding van het stelsel van terpen of aanvaarding van het nieuwe stelsel van dijken, het laatste gewonnen heeft. De over eeuwen lopende geschiedenis van de dijken en hun grote hoedanigheden weerspiegelen zich in het woord van de dichter: „Hij is gerezen uit de vloeden met norse langzaamheid, hij is tot schutten en tot hoeden, tot worstelen bereid". (Jan Engelman). Nu echter i. onze tijd gekomen, zo leren de nieuwli-hters en ze willen dit beproefde stelsel verlaten en een geheel anders gericht hoofdstuk in de strijd tegen het water beginnen. Hun plannen komer. aan zelfverzekerd heid van de ontwerpeis niet te kort; er zijn lyrische ontboezemingen van de één, dat dit wellicht het grootste civiel-technische werk zal zijn, ooit ter wereld tot stand gebracht of de ander spreekt van een gigantisch werk, dat vele uitdagingen bevat en die ze natuurlijk glansrijk zullen te niet doen. Er behoeft eigenlijk niet meer over gesproken te worden: de keuze is, zoals het Derde interim rapport op bladzijde 10 (111-10) zegt, „volkomen bepaald". Met het nieuwe middel der reusachtige afsluitdam- men zal „de volledige beveiliging van het Deltagebied worden bereikt" (III- 17). Ook de I nnorie van Toelichting staat geheel op hetzelfde standpunt: „Met deze zienswijze stemt de eer ste ondergetekende hadden de bei de andere ministers reserve? zoals reeds uit het voorgaande moge zijn gebleken, geheel in". (Blz. 7). Er is dus zeer beslist door deze in stanties gekozen en bij zoveel zelf verzekerdheid zou het eigenlijk min of meer een argeloze vraag moeten heten, of er op de aangegeven grond slag werkelijk van een keuze sprake kan zijn. Maar zulke schijnbaar on nozele vragen kunnen de eigenaar digheid hebben tot op de bodem van de zaken te gaan en daar de moge lijkheid bestaat, dat er ook onder de' 225 volksvertegenwoordigers lieden zijn, die het fijne van de zaak willen weten, kon de Memorie van Toelich ting niet met de houwdegen werken. Ze heeft dan ook meer dan een derde van haar plaatsruimte aan het vraagstuk van de keuze en aan de gevolgen van de gedane keuze be steed (Hoofdstuk III). Ze beëindigt dit deel van het geschrift met een Economische balans, waarin de keu ze uit I en II naast elkaar wordt ge zet. Wat onder deltawerken moet wor den verstaan omschrijft de Memorie van Toelichting 22 als volgt: „alle in net kader van de wet te maken werken". Die wet is dan het ontwerp- Deltawet, waarvan M.v.T. 47 zegt: „Ofschoon krachtens deze wet ook werken zullen worden uitgevoerd, welke ver buiten het eigenlijke Delta gebied vallen, meenden ondergete kenden toch de naam „Deltawet" als tekenend en kernachtig te mogen ver kiezen" In artikel 1. 2 en 3 van het ontwerp zijn dan die werken onderge bracht. In artikel 1 vallen onder Ia de vier grote dammen vlak bij de kust, onder Ib de meer binnenwaarts gelegen of secundaire dammen. In artikel 2 vallen onder Ha de hoogwa terkeringen van de Belgische grens Na zijn uitstapje naar Genua hervat Luctor de kritische be schouwingen over het Deltaplan en hij neemt nu de economische balans onder de loep, waarin hij een aantal ontstellende ge breken ontdekt. We menen nog steeds goed te doen tegenover het hoera-geroep over het grote plan de zwakheden te laten signaleren, opdat de gedachten- wisseling niet misloopt bij het denkbeeld, dat de waterstaats technici het alleen maar weten en dus aanvaarding van hun denkbeelden zonder meer dient te geschieden. tot de Westerschelde, onder lib die langs de Westerschelde, onder lie die langs de inhammen van Walcheren tot Voorne, onder lid die langs de Niewe Waterweg en aansluitende wa teren en onder lie die langs de ove rige kust. Onder artikel 3 vallen de verdere voorzieningen. Er zullen dus voor dc deltawerken in totaal op de op bladzijde 13 afge drukte Economische balans acht pos ten voor deltawerken moeten voor komen. Echter zal men er slechts vijf terugvinden. In een economische ba lans, die toch een kort begrip moet zijn 'van het geheel, is dit een vreemdsoortig gebrek. Niet genoemd worden Ila, lib en He. Natuurlijk zou men echter ooi' deze werken niet kosteloos hebben: Ila en lib. de ver hoging en verzwaring van de dijken bij Wielingen en Westerschelde kos ten 400 miljoen en lie, die aan de kust ten noorden van Hock van Hol land 200 miljoen. De vijf wel opge brachte posten belopen tezamen 1600 miljoen, 'et weglaten van de 600 miljoen geschiedt onder het motief, dat wat er aan de Westerschelde en aan de kust boven Hoek van Holland gedaan moet worden, gelijk is, of Deltaplan of Dijkenplan wordt uitge voerd. Gelijk is dit echter volstrekt niet, er is zelfs een groot verschil. Het Deltaplan moet om een kans van bestaan te hebben, uitgaan van een basispeil van 500 plus, daai het ge hele plan anders geen voet aan de grond krijgt en niet anders dan een uiterst hachelük bestaan zou kunnen voeren. Voor liet Dijkenplan daaren tegen is een basispeil van 400 plus nodig en voldoende. Dus zou in het Dijkenplan die post van 600 miljoen aanmerkelijk lager kunnen zijn. Dit verschil van ettelijke tientallen mil joenen, dat de 100 miljoen wel over schrijden zal, is dan de eerste van de dwalingen, tot welker ontdekking de studie van de Economische ba lans leidt. Luctor. Zaterdagmiddag tot laat in de avond toe is er door amateur-grondwerkers in de omgeving van de tennisbaan en Westhavendijk een 45 meter lange en 85 cm diepe gleuf gegraven. Deze was nodig om de waterleiding te brengen naar het clublokaal van kabouters, welpen en padvindsters, dat zich daar bevindt. De kosten van aanleg, die vrij hoog waren, werden door dit vrij- willigers-werk zeer verlicht. Het was overigens een zeer gemê leerd gezelschap dat zich het zweet op de rug werkte. We zagen de ge meente-secretaris broederlijk werken naast de politie en de kantoorbedien de. Meest waren het vaders van kin deren, die Baden Powells voetspoor drukken. Gemakkelijk hebben de he ren het niet gehad, want de grond zat vol puin: het onhaal dat hun 's avonds door diverse dames was bereid, kon men dan ook verdiend noemen. Hansweert BENOEMING Z.H Exc. de Bisschop van Breda heeft benoemd tot kerkmeester: de heren S. Suij en P. A. Westdijk. Rilland ORANJE-VERENIGING GAF TONEELAVOND De Oranje-vereniging Juliana gaf een toneelavond voor leden en be langstellenden. Er werd een blijspel opgevoerd getiteld „Op 'n mooie dag in mei". Voorzitter J. A. Boot was wel de tolk van de aanwezigen, toen hij na afloop de tonelisten hartelijk dank zei voor de uitnemende wijze, waarop deze het stuk hadden voorgedragen. Na afloop volgde een prettig bal. GOEDE GEEST VKA.T BLEEK OP JAARVERGADERING Op de eerste jaarvergadering van de VKAJ is duidelijk gebleken dat bij het opmaken van de balans na één jaar bestaan,^ de afdeling groeit en er een gezonde geest onder de leden valt waar te nemen. Er kwamen verschillende acties ter sprake vooral in verband met de Rome-kruistocht. Met dankbaarheid herdacht de aal moezenier. kapelaan Jansen, de acivi- teit van de leden in de Paastijd. Er werd benadrukt dat de Rome kruistocht geen snoepreisje is. Uit het bisdom Breda zullen 38 leden der VKAJ aan de Rome-bedevaart deelnemen, waarvan 8 uit Terneuzen. Op voorstel van de aalmoezenier zal er een grootscheepse ledenwerf-actie op touw worden gezet o.a. door mid del van z.g. „open avonden". De kringleidster, mej. E. Hamerlinck. gaf een korte uiteenzetting over haar taak. Zij moet trachten in die gemeen ten in de kanaalzone, waar bog gee» afdeling is, er een op te richten. Aalmoezenier Jansen had bijzondet veel lof over de wijze waarop de jong-VKAJ wordt geleid. Gedurende de bijeenkomsten der VKAJ wordt één of ander belangrijk onderwerp ter sprake gebracht. Daarbij fun geert de aalmoezenier als gespreks leider en het is verrassend over welk een helder inzicht de leden soms blijken te beschikken. Sas van Gent TENTOONSTELLING HUISHOUDSCHOOL Zondagmiddag om drie uur werd de tentoonstelling, georganiseerd door de Katholieke Huishoudschool, geo pend. Het openingswoord werd, onder aanwezigheid van talrijke genodigden onder wie de burgemeester, het schoolbestuur en onderwijzend perso neel van diverse scholen, uitgespro ken door pastoor Smeltzer, die hier bij het belang van het nijverheidson derwijs naar voren bracht. Na de of ficiële opening bezichtigden de geno digden de tentoonstelling, die in ver schillende afdelingen is verdeeld zo als een naaiafdeling, kookafdeling en een afdeling algemene ontwikkeling. Interessant was ook de demonstratie met de breimachine. RAADSVERGADERING IN ALLE VROEGTE Woensdag 15 mei des voormiddags kwart voor acht komt de raad in openbare vergadering bijeen ter af werking van een korte agenda. Als eerste punt op de agenda is vermeld de beëdiging en installatie van het raadslid J. J. van Waterschoot. Ver der zullen o.a. behandeld worden een verzoekschrift van het harmoniege zelschap ..De Verenigde Vrienden" om een subsidie van plm. f 1000.- voor het organiseren van een muziekfesti val op 16 juni a.s. ter gelegenheid van de viering van het 60-jarig bestaan en een verzoek van de Stichting Pro testantse ziekenzorg „Zeeuwsch- Vlaanderen" te Terneuzen om een subsidie in het tekort op de exploita tierekening van het ziekenhuis aldaar, berekend naar f 1.50 per verpleegdag. Het ongewoon vroege uur van de raadsvergadering staat in verband met het feit dat de raad na afloop nog een excursie gaat maken. AXEL Centrum 8 uur Trapeze. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7.30 uur: De Postmeester. GOES Grand: Morgen zal ik huilen. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Trapeze KOEWACHT A. Verhoeven 4 uur: Schieting. MIDDELBURG Electro: De man in het donkergrijze pak. Schouwburg: Vrou wen in boeien. OOSTBURG Ledel 8 uur: De bestor ming van de Alamo. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Don't knock the rock. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Safari. VLISSINGEN Alhambra: High Socie ty. Luxor: Het huis der geheimen. AXEL Het Centrum 8 uur: Trapeze HULST Bioscoopgebouw 8 u.: Trapeze SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Oproer in cel 11. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Operatie Kajak. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: De Vogelhandelaar.

de Stem | 1957 | | pagina 2