K.V.P. wil geen brede basis voor te hoge prijs Motor tegen auto - dode en 2 gewonden Engeland wil weer handel gaan drijven met Egypte Komplot tegen de regering opgerold Prof. Romme en mr. van Doorn in Utrecht In Columbia is het weer rustig ütükoV- f275, Begin van gesprek tussen tandartsen en fondsen Voor bezitsvorming moet oplossing worden gevonden Larock volgt Spaak op KLAAR VOOR DE REIS... Komplot tegen Arabische koninkrijken Jongen onder zand gestikt Radio-actieve eenden S m! A. C. v. Dongen, C. J. Hootegem Mr. Dr A. J. J M. Mes, Mr. H M. L. de DAGBLAD VOOR ZEELAND Onbehagen over ..Defensie" Enkele buien Katholieke journalisten in Congres Bijeen Jordaanse radio Ongelukken tijdens het weekeinde f gaat naar een winnaar Uitslagen top-voetbal Mr. van Campen lid van Eerste Kamer Illlilllllllllll Overstromingen in Texas Vandaag Suez-verklaring van MacMillan ThS vJ^"deybetrekkmgen is afkom- Nabloes, Irbid en Ramallah is het sug van het persbureau voor het echter volledig gehandhaafd, terwijl Leger in Djakarta onthult: 97a JAARGANG No. 22452 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlaiidia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad. Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. t Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. p. kwartaal, p. post 7.76, p week (uitsl bij niet postbestell.) 0.54. Incasso word berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98. Telrf^T Voor God, Koningin en Vaderland M A A N D A G 13 MEI 1S57 Advertentieprijs voor de gehele opiage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0 35 per m/ml Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge- onp Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cl. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bjjbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat^L^^n 35). De Belgische minister-president van Acker, heeft zaterdagoch tend meegedeeld, dat de huidige minister van Buitenlandse Handel, Larock, minister Spaak zal opvolgen als minister van Buitenlandse Zaken. De portefeuille van Buiten landse Handel zal nu worden beheerd door Fayat. De 53-jarige Larock is doctor in de filosofie en in de sociologie. Hij be gon zijn loopbaan als leraar en werd later journalist. In de bezettingstijd ging hij zich geheel aan de politiek wijden en was een van de actiefste leden van de ondergrondse socialisti sche partij. Na de bevrijding werd hij politiek redacteur van het blad „Le Peuple". In 1954 werd Larock benoemd tot minister van Buitenlandse Handel. In de Columbia anse hoofdstad Bo gota, was zaterdag de rust geheel teruggekeerd, Zoals gemeld is presi dent Gustavo Rojas Pinilla afgezet en vervangen door een militaire raad onder leiding van de minister van Oorlog, generaal Gabriël Paris. De meeste winkels, banken en fabrieken waren zaterdag alweer geopend. Volgens conservatieve bladen zijn in de hoofdstad vrijdag vier personen bij ongeregeldheden om het leven gekomen. Te Medellin vielen vijf slachtoffers. Bij onlusten te Cali, die drie dagen duurden, zouden 83 per sonen zijn gedood, onder wie veertien aanhangers van de afgezette presi dent. In een officieel communiqué werd gezegd, dat Pinilla vrijdagavond per vliegtuig het land had verlaten met bestemming Spanje. Zaterdagavond werd de samenstel ling van een nieuw kabinet bekend gemaakt. Hierin is José Maria Villa- real, premier en minister van Bin nenlandse Zaken, generaal Alfredo Duarte Blum minister van Oorlog Carlos Sanz de Santaamaria minister van Buitenl. Zaken en Antonio Al varez Restrepo minister van Finan ciën. De junta heeft besloten alle mensen die bij de recente gebeurtenissen ge vangen genomen zijn, vrij te laten. (Van onze speciale verslaggever) Professor mr. C. Romme heeft zich zaterdag tijdens de partij raadsvergadering van de K.V.P. in Utrecht geschaard in de rij van fractievoorzitters, die zich in de laatste weken opmerkingen veroorloofd hebben over het optreden van het huidige kabinet. Ik stel er prijs op te zeggen, zei hij, dat ik vóór een brede basis ben, maar niet tegen elke prijs. Wat we nu hebben is wel het zoveelste kabinet-Drees, maar het lijkt toch niet op een brede- basiskabinet; wel op een kabinet van brede samenstelling. Ik heb dit kabinet destijds gekarakteriseerd als een noodkabinet, dat een positieve grondslag mist en daarom ook het nodige ver trouwen. We zitten nu met deze kwaal en de vragen welke men zich stelt zijn: hoe komen we door deze ongezonde situatie heen en hoe kunnen we er van af. Het is zeker niet in het landsbelang te zeggen: Stilletjes laten sudderen, totdat de stembus in 1960 spreekt. Er zijn drie mogelijkheden, geen zekerheden, soms zelfs geen waar schijnlijkhedenHet beste ware, aldus de heer Romme, dat het kabi net er alsnog in onderling beraad in zou slagen, een duidelijke en prak tische oplossing te vinden voor het vraagstuk van de bezitsvorming, dat naar mijn gevoel een onbehaaglijke situatie heeft geschapen. Ik vlei mij met de hoop, dat de noodzakelijkheid van de bestedingsbeperking nu wel bij velen de ogen heeft doen opengaan voor het grote belang van duurzame bezitsvorming in alle lagen der bevolking. Wanneer dit kabinet er niet in slaagt tijdig tot een oplossing te komen, dient over wogen te worden, de medewerking van de K.V.P.-ministers aan de rege ring te onttrekken. Voorts noemde professor Romme nog als een louter theoretische moge lijkheid voor opheffing van de huidige impasse: de vorming van een ander meerderheidskabinet. De kwaal van de noodkabinetten Drees zou boven dien kunnen worden vervangen door een andere misschien minder ern stige kwaal, namelijk een zaken kabinet. We moeten ons afvragen, zei hij, wat voor ons land, afgewo gen naar de concrete omstandigheden het beste is. Er blijkt, aldus professor Romme, een merkwaardig verschil van mening over de verhouding kabinet-parle ment. Enerzijds hoort men de mening dat het kabinet de slaaf van het par lement zou zijn, anderzijds zou het ka binet het parlement ontzien. Ik voor mij ben van oordeel, dat het met de invloed van het parlement zo is ge steld, dat het kabinet deze trotseert bij belangrijke zaken en dat het ka binet toegeeft bij minder belangrijke. Over de invloed van de socialisten zei professor Romme, dat deze niet moet worden overdreven en evenmin ontkend. Professor Romme haalde echter voorbeelden aan, die aantoon den, dat de invloed der socialisten toch niet zó beslissend is. Hij noem de o.a. de blokkering van de land- bouwgelden en de huurverhoging, ten aanzien waarvan de socialisten tot driemaal bakzeil gehaald hebben. Mr. W. van Doorn had de partij raad geopend met erop te wijzen, dat de verhouding van de K.V.P. tot de andere politieke partijen deze dag bijzonder in de belangstelling stond door recente uitspraken van de ove rige fractie-voorzitters. Hij wilde zich slechts beperken tot enkele construc tieve gedachten. Ten aanzien van de overige partijen in ons land, zei de heer van Doorn onder meer, dat de K.V.P. haar eigen koers vaart. Zij past ervoor ons land zonder dringende reden in een crisis te storten. Zij past er echter ook voor om zich ten faveure van het slappe kabinet voortdurend in poli tieke compromissen te laten dringen welke dergelijke ongezonde afmetin gen aannemen, dat zy als politiek NIET MINDER dan 170.000 Fransen zijn in 1955 overleden aan alcoholisme of aan een leverziekte, die meestal het gevolg is van het gebruik van teveel alcohol. EEN CAMERAPLOEG van de Ne derlandse Televisiestichting vertrekt dezer dagen naar Stockholm, om daar journaalreportages te maken van het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Zweden. VIERHONDERD Hongaarse vluchte lingen, die tijdelijk in ons land ver blijf hielden, vertrekken dinsdag met de „Grote Beer" naar Canada. TENGEVOLGE van een val uit een rijdende auto is in het ziekenhuis te Sittard overleden de 36-jarige me vrouw Schumans, moeder van zeven kinderen. GELEERDEN uit een aantal commu nistische landen, die werken in het internationale atoominstituut te Doeb- na, bij Moskou, hebben in een open brief-maatregelen geëist om voorgoed het gevaar van een atoomoorlog uit te bannen. EEN ADMINISTRATEUR van een beschuitfabriek te Amsterdam ver scheen vrijdag niet op kantoor. De directie controleerde de kas en ont dekte dat er veertienduizend gulden ontbraken. Totnutoe zijn de centen «n de administrateur spoorloos. MR H. MORSHUIS, president van de hoofdraad der St. Vincentiusvereni- R'og, heeft zijn functie neergelegd, tot zijn opvolger is gekozen mr. G. otuiemeijer, tot dusver een der vice- presidenten van de hoofdraad. Verwachting van het K.N.M.I. 1 vanavond, opgemaakt gister- J jJV0**d te 23.15 uur: Veranderlij- ke bewolking met kans op enkele i regen- of onweersbuien. Overwe- J 8"cn° matige wind tussen zuid en J west. Weinig verandering in tem- J peratuur. 4 Verwachting van het Belgisch j weerkundig instituut: Zwakke tot J matige zuidwestelijke wind, zwaar 4 9 °®w°lkt met opklaringen. Enkele 4 neerslagvlagen. 4 Vandaag: zon onder 20.24 uur, !VP 2 -U nur" Morgen: zon 5 i °P 4.48 uur, maan onder 5.07 uur. i De Britse pacifist Harold Steele,' die uit protest tegen de atoom- proeven op Christmas Island met een Japans schip zal meereizen, dat in een gevaarlijke zone gaat varen, is in New Delhi gearriveerd. Steele zal nog vergezeld worden door twee landgenoten, de heren Dixon en Graham, met wie men hem op deze foto samen ziet. Katholieke journalisten uit heel Ne derland hebben dit weekeinde in Groesbeek gecongresseerd. Ze luis terden er onder meer naar een cau serie van minister Cals over het on derwerp Overheid en openbare me ning". En ook naar een toespraak van drs. W. van Norden, directeur van ,,Het Parool", over de sociale status van de journalist. Hoogtepunt van het congres was ongetwijfeld de kennismaking van de journalisten met mgr. W. M. Bekkers, bisschop-coad jutor van Den Bosch, die een met aandacht beluisterde rede hield over de taak van de katholieke pers en de taakopvatting van de katholieke jour nalist. gescharrel" gekwalificeerd zouden kunnen worden. Er zijn bepaalde ontwikkelingen, die de partij zowel met zorg als met enige ergernis vervullen. In dit ver band noemde de heer van Doorn de wijze waarop de regering in gebreke is gebleven ten aanzien van de kost bare factor van de defensie, zonder ook maar een schijn van rechtvaardi ging te geven voor haar weigerach tigheid, redelijke bezuinigingen door te voeren. In de K.V.P. begrijpt men niet, dat op een geweldige begroting van 1550 miljoen geen cent kan wor den. bezuinigd, zonder dat daardoor de veerkracht van het militaire ap paraat zou worden verzwakt. Ook negeert de regering verschillen, de sociale verlangens, zoals een snelle hulp voor weduwen en wezen en de kinderbijslag voor de grote gezinnen. „Als minister Suurhof meent, dat de K.V.P. zich verzoend heeft met het werktempo van zijn departement en als hij meent de K.V.P. te hebben overtuigd met zijn berekening voor de grote gezinnen, dan hoop ik, dat de K.V.P.-fractie spoedig de gelegenheid zal weten te vinden om hem die illusies te ont nemen". Mr. van Doorn wees tenslotte nog op het feit, dat ons land zich niet alleen in een economische impasse bevindt, maar ook staatkundig een impasse ervaart. In feite, zei hij zijn het al leen de kiezers, die in .960 ons land uit die impasse kunnen halen en daar om zal de K.V.P. met nóg meer kracht voortgaan op de weg van de politieke voorlichting. De Jordaanse radio heeft Egypte ervan beschuldigd, dat het samen met Syrië een kom plot had beraamd, dat de ko ningen van Jordanië, Irak en Saoedie-Arabië ten val beoogde te brengen. Voor de uitvoering van dit plan zou men in Cairo en Damascus contact hebben ge zocht met Russische agenten. De radio, die een gelijkluidend be richt in een Jordaans blad bevestigde zei, dat men van bovengenoemde lan den republieken wilde maken, die dan onder Egyptische leiding zouden ko men te staan. Vrijdagavond is de 9-jarigè A. Klein in de speeltuin aan de Smyrnastraat te Deventer door zand bedolven en om het leven gekomen. Met enkele vriendjes was hij vanuit een in de zandbak gegraven gat een tunnel aan het maken. Dit tot onder de gemet selde bodem, die aangebracht is om te diep graven te voorkomen. Toen de jongen in de tunnel kroop, stortte deze in. Zijn vriendjes trachtten het zand te verwijderen en toen dat niet lukte haalden ze hulp. Doordat men niet meer de juiste plek kon aanwijzen duurde het een half uur voordat de jongen naar bo ven werd gehaald. Het was toen na tuurlijk al te laat. Op de rijksweg Amsterdam-Utrecht is zaterdagavond omstreeks half ne gen, ter hoogte van de brug over de Amstel, een motor op een auto ge botst, waarbij de 13-jarige Mathilde Wiegers uit Amsterdam om het leven is gekomen. Het echtpaar Wiegers met twee dochters kwam per motor met zij span uit de richting Utrecht. Op on verklaarbare wijze schoot de motor ineens de linkerrijbaan op. De heer Wiegers kon twee tegenliggers nog ontwijken, doch botste daarna op een auto, bestuurd door de 34-jarige heer A. v. d. Vlugt uit Soesterberg. Het was een flankbotsing. In het ziekenhuis zijn opgenomen de 10-jarige Marianne Wiegers, le vensgevaarlijk gewond, en haar moe der, wier verwondingen minder ern stig waren. De heer Wiegers bleef on gedeerd. Zaterdagmiddag is op het kruispunt bij de Dungense brug aan de Zuid willemsvaart, na een botsing tussen twee auto's, één van de bij de botsing betrokken wagens naast de brug in het water terecht gekomen. De bestuurder, de 76-jarige J. P. Willemier uit Den Dungen, kon na een korte tijd uit de auto bevrijd worden. Hij werd met ernstig letsel (Advertentie) aan het hoofd naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo te 's-Hertogenbosctu vervoerd, waar hij in de loop van de avond is overleden. De 39-jarige W. J. G. NoordmarJ uit Grootebroek is zaterdagmiddag bij Watergang met zijn scooter tegel een groentekar gereden. Na vervoer naar het ziekenhuis te Purmerend is hij vanochtend aldaar overleden. Zeker is het, dat één deelnemer aa.n onze toto, vanmiddag na het horen van de uitslagen vreugdevol de kamer zal hebben rondgedanst. En dit waarachtig niet zonder reden Want wat hij op dat moment niet wist en wij wel: de concurrentie was zwaar Het aantal inzendingen was groter dan ooit en ook nu waren er wederom velen, die er maar op het kantje naast waren. Groot was dan ook het enthousiasme van de sorteer- ploeg, toen eindelijk de langverwachte kaart te voorschijn kwam, waar op alle uitslagen foutloos waren ingevuld. Nog bleef de spanning voel baar bij de vraag of meerdere goede inzendingen zouden volgen en vol aandacht werd doorgewerkt tot de allerlaatste kaart als afgewerkt ter zijde werd gelegd. Het bleef bij die ene kaart, waaraan Vrouwe Fortuna ditmaal haar gunstige gezindheid had geschonken. Duitzenden inzendin genéén winnaar Groter succes in deze toto is moeilijk denkbaar. En hier is dan de naam van de gelukkige. Het is... A.J. DE BRUIJN, Poolseweg 74, Breda Direct na de uitslag zijn wij naar de Poolseweg 74 getogen om de winnaar persoonlijk onze felicitaties te doen toekomen, maar helaas troffen we hem niet thuis. Daarom langs deze weg: „Onze hartelijke gelukwensen met dit bereikte resultaat". En nu maar weer briefkaarten aangeschaft voor de volgende week, want nog draait de competitie en hiermede dus ook onze toto. De grote pot is er uit maar een buitenkansje van 25.— is ook niet te versmaden. Wij wensen U bij voorbaat veel succes en vergeet U vooral met de nadere bijzonderheden voor de toto van a.s. zondag te lezen in de kian van dinsdag 14 mei a.s. Zaterdagmiddag werd te Amster dam in het Olympisch Stadion een voetbalwedstrijd gespeeld tussen pud-internationals van Nederland en België. De wedstrijd, die door België met 3-2 werd gewonnen, werd gehouden ten bate van de Nederlandse bond van militaire oorlogsslachtoffers en de inzet was „de schoen van Bakhuys". Dezer dagen hebben de tandartsen en de ziekenfondsen voor het eerst sedert het bestaande conflict contact met elkaar gehad. Onder leiding van de Koninklijke Maatschappij tot Be vordering van de Geneeskunst is een gesprek gevoerd tussen beperkte dele gaties van de Maatschappij tot Be vordering der Tandheelkunde en de Ziekenfondsorganisaties. Dit deelde de voorzitter van de Cen trale Bond van Onderling Beheerde Ziekenfondsen, de heer C. J. van Lien- den, mee op een zaterdag in Utrecht gehouden buitengewone vergadering van deze organisatie. Hij kon over het resultaat nog geen mededelingen doen, omdat dit ge sprek eerst nog tot intern beraad moet leiden. Sprekende over de fusieplannen van de drie grotere ziekenfondsorga nisaties: de federatie VMMZ, de Al gemene Ziekenfondsen en de C.B.O.Z., waardoor van de acht miljoen zieken fondsverzekerden er ruim zes miljoen zouden zijn aangesloten bij een te vor men nieuwe grote organisatie, deelde de heer van Lienden mee, niet veel hoop te hebben dat van de voorgeno men plannen nog iets zal terechtko men. De uitslagen, die de ploegen uit de eredivisie gisteren boekten, lui den als volgt: Amsterdam - Elinkwijk 12 Feijenoord - Rapid JC 2—3 Willem II - MVV 5—2 BW Eindhoven 1—3 SC Enschede GVAV 11 PSV Sparta 31 Fortuna '54 - NAC 2—1 DOS - Ajax 0—2 Voor verslagen en actie-foto's mogen wij U verwijzen naar onze sportpa gina's. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft mr. Ph. C. M. van Campen te Eindhoven benoemd ver- klaard tot lid van de Eerste Kamer. Hij volgt als zodanig mr. Teulings op. Mr. van Campen is directeur van de coöperatieve centrale boerenleenbank te Eindhoven. Hij heeft o.m. zitting in de commissie bedrijfsregelingen van de S.E.R. en is lid van de sociaal, economische commissie van de KVP. MAZETFABRIEKEN TE ZEVENBEBCEM Door zware regenval buiten hun oevers getreden rivieren hebben zon dagavond in centraal Texas een aan tal gezinnen gedwongen hun wonin gen te verlaten en elders een goed heenkomen te zoeken. Meer dan 100 auto's konden niet verder rijden, om dat het water over de hoofdwegen voortjoeg. Vier mensen worden als vermist opgegeven. Van Semi-officiële zijde is in kend na een bijeenkomst van het Cairo vernomen, dat or niot Egyptische kabinet en zei, dat de be- offioipln p"T t! f sprekingen tien dagen hebben ge- eie ririts-EgyptlSChe be- duurd. Volgens het Franse persbu- sprekingen gaande ziin over een rcau AFP is er a.an deelgenomen v j, rtnnr \70rtricrginwnnrH i Cpvs van rl a "Ronlr hervatting van de handelsbe trekkingen. Premier MacMillan var; Enge land zal vandaag in het Lager huis een verklaring afleggen over het gebruik van het Suez- vertrokken. De door de Nederlandse regering gecharterde „Heemskerk" betaalde de kanaalrechten in guldens. door vertegenwoordigers van de Bank van Engeland en de Bank van Egyp te. Onder de 23 schepen, die zondag door het Suezkanaal zijn gevaren, be vindt zich de 6293 ton metende .Heemskerk", die uit Dairen was kanaal. „Heemskerk" door het Suezkanaal een „goed teken" is. Het zou erop wijzen, dat de westerse landen hun schepen in de zeer nabije toekomst weer door het Suezkanaal zullen laten varen. MacMillan zou plannen aankondi gen, die de Britse schepen in staat zullen stellen weer van het kanaal gebruik te maken. Men zou het wil len proberen met het Egyptische plan voor het beheer van het kanaal. Verder wordt van Britse zijde ver nomen, dat er door bemiddeling van Zwitserland besprekingen zijn ge- °Ver demogelijkheid om de tolgelden voor Britse schepen in pon den sterling te betalen. ofüciële6'besDrèk'fmron °7er de met- lem, vanwege „hef goede gedrag van van He hanrioi k hervatting de inwoners". In de Jordaanse steden man zich niet buitenshuis mogen be- In Cairose scheepvaartkringen geven van 10 uur 's avonds tot 5 uur meende men, dat de vaart van de 's morgens. Van officiële zijde in Beiroet is medegedeeld, dat Jordaanse troepen by toeval een clandestien wapendepot hebben ontdekt bij Madaba op 25 km van Amman. Verscheidene personen, die als communist zijn aangemerkt, Arrestaties in Jordanië ZZT tengevolge hlervan gearres" De Jordaanse regering heeft het uitgaansverbod opgeheven in Jeruza- Midden-Oosten. Het maakte dit be- Het Jordaanse militaire gerechts hof heeft zaterdag een 25-jarige schoenpoetser tot vijftien jaar gevan genisstraf veroordeeld, omdat hij een communistisch pamflet had afgege- ven aan een bewoner van een vluch- de bewoners van de hoofdstad Am- telingenkamp in Amman. De woordvoerder van de In donesische landmacht in Dja karta heeft onthuld dat een aan tal personen, waaronder enige legerofficieren, is gearresteerd op de verdenking betrokken te zijn bij subversieve acties, ge richt op het omverwerpen van de Indonesische regering. De betrokkenen werden aangehou den, toen zij kortgeleden in Djakarta in een geheime vergadering bijeen waren. De woordvoerder zeide, dat uit documenten, die bij de arrestaties in beslag genomen werden, is geble ken, dat de arrestanten wapengeweld wilden gebruiken. „Een van de documenten bevatte een plan tot verandering van de structuur van de staat langs constitu tionele weg". Verder zouden de gearresteerden tevens contact hebben onderhouden met de opstandige Darul Islam-bewe- ging, en met de „revolutionaire ra den" in de verschillende buitengewes. ten. Een brief, welke werd gevonden op een van de aangehoudenen, leidde tot de recente arrestatie van Ramawi Izhar, vertegenwoordiger in Djakar ta van de „Bantengraad", die in de cember jongstleden in midden-Suma- tra het gezag in handen nam. Bij de betrokkenen waren een aan tal wapens in beslag genomen, die kortgeleden uit een legerdepot waren verdwenen. Voor een gehoor van ongeveer 15000 islamieten in Soerabaja, heeft oud-vice-president, dr. Mohammed Hatta, gewaarschuwd tegen het com munisme, dat, zoals hij zeide, „altijd voorgeeft de kampioen tegen de ar moede te zijn". Hatta, die zelf een der meest anti-communistische lei ders in Indonesië is, zei dit tijdens een bijeenkomst, welke was georgani seerd door de islamitische studie club in Soerabaja. De Weense professor Engel- bert Broda heeft verklaard, dat eenden radio-activiteit uit het water kunnen opslaan en hierdoor 15.000 maal zo radio actief kunnen worden als het water zelf. Waterlopen in de omgeving van atoomreactors worden, aldus prof. Broda, in tamelijk sterke mate radio-ac tief, maar gevaarlijk zijn in de eerste plaats planten, vissen en 'in het bijzonder eenden, die radio-activiteit kunnen verza melen zoals een accu elektrici teit. Het eten van dergelijke een den, planten en vissen kan zeer gevaarlijk zijn voor de mens.

de Stem | 1957 | | pagina 1