■ZONDER WIEROOK- Vreemd (voetbal) geval Veel vluchten in pool weer en een klein beetje Euroduif Bar tali (kennelijk in gaat weer op de geldnood) fiets KOERSVERLOOP OP AMSTERDAMSE BEURS H! MAANSVERDUISTERING MetSNELPON ziejeergeenbarstvan DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 11 MEI 1957 Pornografisch tijdschrift Waarom is Aspirin*)0 het populaire middel tegen hoofdpijn, reumatiek en verkoudheid I Karl Marx en de Sovjets rnkken Bruines Tjui Geen etappe-wedstrijden meer Landelijk congres van speeltuinorganisaties Maandag a.s. nieuwe zomerpost zegels Pracht handen Persvrijheid in Argentinië Zoons van El Glawi onder toezicht Van 6 t.m. 10 mei 1957 Het lichaam is stof, maar het is het werk van God. Door de geest wordt het veredeld. Voor de christen, die Christus' leven in zich op genomen heeft, wordt het lichaam tot een tempel van de Heilige Geest en één van Christus' ledematen. Hieraan ontleent het zijn waardig heid. Wordt het verwaarloosd of veracht, dan wordt God zelf hierdoor beledigd. EER ik schaam mij voor dit tijdschrift. Het komt mij voor dat Gij diep verwond zijt in Uw oneindige reinheid. De kantoorklerken hebben wat geld bij elkaar gelegd om het te kopen. De loopjongen is het op een drafje gaan halen, En met een slakkengangetje er mee terug ge komen. Daar is het dan. Op het glanzend papier bieden naakte lijven zich te koop aan tegen sterk verlaagde prijzen. Van het ene bureau naar het andere, van hand tot hand gaan zij, Door gulzige ogen gestreeld, en verwekken zij gegrinnik, prikkelen de wellust en ontke tenen de zinnen. Tot mikpunt verstarde lijven, waaruit de ziel gevlucht is, Speelgoed voor grote mensen met vadsige en vervuilde harten. TOCH, Heer, is een mensenlichaam zo mooi. Vanaf de beginne, Onvergelijkelijke Kun stenaar, zwierven Uw gedachten rond het model, dacht Gij aan de menselijke ge daante die Gij eens zoudt aannemen door U met de menselijke natuur te verbinden. Langzaam nam het vorm aan onder de handen van Uw Almacht en blies Gij de levens geest in de nog levenloze stof. Van toen af aan. Heer, verzocht Gij ons eerbied te hebben voor het lichaam, want alle vlees is drager van de geest, En wij hebben dit weldadige lichaam nodig op dat onze geest in de geest van onze broe ders kan overvloeien. DOOR het gesprokene, die langzame aaneen schakeling van woorden, baant zich lang zaam de weg van onze ziel naar de ziel van onze naaste. De glimlach ontsluiert de ziel op de rand van onze lippen, In de oogopslag vertoont zij zich op het balkon van ons lichaam, De handdruk brengt haar naar een vriend, De kus schenkt haar aan de geliefde, De omarming van het huwelijkspaar verenigt twee zielen, die een derde zoeken in een derde lichaam. Maar voor U, Heer, is het niet genoeg dat wij van ons lichaam het sacrament van de geest maken. Door Uw genade wordt het lichaam van de christen geheiligd en een tempel van de Drieëenheid, God heel en al in onze ziel, En heel onze ziel in ons lichaam. In zijn hoogste waardigheid ontplooit zich dit prachtvolle lichaam als deel van Christus en als drager van God! 'VIE, Heer, deze avond, de lichamen van de slapende mensen: Het reine lichaam van het kleine kind, Het bezoedelde lichaam van de lichtekooi, Het krachtige lichaam van de atleet, Het uitgemergelde lichaam van de fabrieks arbeider. Het bevredigde lichaam van de echtgenoot, Het genotzuchtige lichaam van de wellusteling, Het verzadigde lichaam van de rijkaard, Het afgesloofde lichaam van de arme, Het geranselde lichaam van het knaapje, Het koortsige lichaam van de zieke, Het pijnlijke lichaam van de verongelukte, Het verlamde lichaam van de gebrekkige, alle lichamen, Heer, en al de jaren die zij oud zijn. ZIE, het warme tengere lichaampje van de zuigeling, dat zich als een rijpe vrucht van het moederlichaam losmaakte. Zie, het lichaam van het zorgeloze kind dat valt en opstaande de rode bloeddruppels aflikt, Zie, het verontruste lichaam van de jongeling, die niet begrijpt hoeveel schoonheid in het uitgroeien van het kleine gelegen is, Zie, het lichaam van de jonge vrouw, ontkleed voor haar echtgenoot, Zie, het lichaam van de man in de kracht van zijn leven, vervuld van de trots van zijn machtsbewustzijn. Zie, het lichaam van de langzaam verschrom pelende grijsaard, TK bied ze U allen aan, Heer, en ik vraag U hen T te zegenen terwijl zij onhoorbaar leven, in de nacht gehuld. Door hun slapende zielen aan Uw blik over geleverd, zijn zij de Uwen. Morgen zullen zij ruw wakker geschud worden en hun dienst moeten hervatten. Geef dat ze dienaren zijn en geen heersers; Openstaande huizen en geen gevangenissen; Tempels van de levende God en geen grafkel ders. Maak dat ze geëerbiedigd, verzorgd en gelouterd worden door hen, die ze bekleden, En dat wij hen, als trouwe lotgenoten, verlicht door de schoonheid der zielen, terugvin den aan het einde der tijden, Voor Uw aangezicht en dat van Uw Moeder, Gij beiden hebt toch onder ons vertoefd, Zodat van ons mensen, ook de lichamen de luisterrijke gasten van Uw eeuwige hemel zijn- (Uitg.: Lannoo - Tielt) (Advertentie) ooooooooooooo O O Ad vei tentie) De snelste VELPON Aspirin*) bevordert de bloedsomloop, waar door schadelijke af valstoffen sneller W/or den verwijderd. Aspirin*) is onschuldig en bestaat slechts uit één werkzaam be standdeel; het bevat dus geen andere stof- fen zoals b.v. coffeihe. Aspirin*) passeert de maag onveranderd en wordt via de darm in het bloed opgenomen. Hierna verspreidt het zich snel door het lichaam en begint na zeer korte tijd zijn werking. Aspirin*) is een krach tig pijnstillend middel, dat echter niet het bewustzijn en waar nemingsvermogen be ïnvloedt. Het werkt niet verdovend. Let daarom op het Bav^erkruis dat U op ieder Aspirin*) tablet aantreft en dat Uw ga rantie is voor de zuiver heid, constante samen stelling en voortreffe lijke werking ged. handelsmerk. o o O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O ,,Karl Marx zou een nieuw „Das Kapital" geschreven hebben, indien hij het Sovjet-regime gekend had", aldus 'n uitlating van de Zuidslavische politicus Dedijer bij zijn aankomst in Kopenhagen, waar hij voor een Deen se studentenorganisatie zal spreken over de „historische ontwikkeling van de Russisch - Zuidslavische verhou ding". Hij voegde eraan toe, dat de Russen zich steeds meer van het so cialisme verwijderden: „Er bestaat geen democratie zonder socialisme, noch socialisme zonder democratie", merkte hij op. Nu de maand van mei in het land is, zullen wij ouderge woonte in deze rubriek mede de voornaamste uitslagen brengen in de Koninklijke Ant werpse Union. Vele melkers in ons verspreidingsgebied zijn daar nieuwsgierig naar, boven dien werkt het de Europese eenwording in de hand: Euro duif zal ik maar zeggen. Ik doe dit met te meer plezier omdat er een Nederlander in meespeelt, een oude rat in de duivensport, die ze nog zo mak kelijk bij zijn staart niet gepakt krijgen. St. Denis, 300 km, 925 d. los 12.40, wind west, eerste duif 17.22, laatste prijs 17.49, oftewel 25 minuten open. 1 Gebr. Marissen te Oelegem, 2 3 16 enz. M. van Tuyn te Schoten. 4 P. Seis te Schoten, 5 B. van Sprundel te Schoten, 6 Th. Dillen te Schoten, 7 Juul Verboven te Borgerhout, 9 Hu- bert van Baden te Berchem, 10 L. Leboy te Merksem enz. Van Tuyn pakt er twaal.' van de dertien, doch ook mijn vrienden Jos en Albert De Kapper te Deurne, die mij nog in het ziekenhuis zijn wezen opzoeken en Gust Ducheyne te Scho- ï-n,T!.bben hard gepakt. De Kepper 17 19 21 22 43 46 60 enz. Ducheyne 20 30 34 35 48 enz. Vlak ook de Gebr Marissen niet uit: 1 15 23 enz. Bar slecht weder, sneeuw, hagel, pool- buien en alles wat voor een duif niet deugt. In de Zuid-Nederlandse Bond vlo gen we Noyon, 260 km, los 13 uur, wind west en de eerste duif in de Ba ronie van Breda wordt geklokt door Van Eil-De Weerd te Ulvenhout te 16.56. Het is hun gevreesde „Jonge Bonte", die gepasseerde week op St. Ghislain de 2e won. „Baas", zei hij tegen Jan, „ik mag indirect niet zeg gen dat ik gezweten heb, de ijskors ten hangen, zo ge ziet, aan mijnen steert!" „Goed gedaan, jongen", zei Jan, „en ik zie dat er ook nog wat anders a?nnangt, te weten het vette varken ol theeservies (144-delig), naar keu ze, zijnde de hoofdprijs van 't liefda- ,sconcours ten bate van het Wit-Gele Kruis. Prijsuitreiking heden avond 11 mei in lokaal Jos. Ver- koeyen te Bavel." In de machtige C.C. Breda vlogen er liefst 2598. De eerste prijs met drie seconden los vooruit is hier voor de president van de bond, de popu laire Francken Antoon zelf, een der grootste kampioenen die de wereld SSSÏ j®eient? heeft. De snelheid van zijn duif, die in volle sprint naar be- eenïL iWarn was 20 Sroot dat hij eel, 5«tje pannen (van 't dak) I,. ffdht. Voor deze prestatie zal de denavnna"0 u 8ehuldigd worden he- ond na het afslaan van de con- stateurs, waarbij de Politieharmonie assistentie zal verlenen. Dus allen op naar het Bondslokaal, het zal raak fiJoh ?efste ^uif 17.03, laatste prijs Y O A Francken> 2 Jac. van Has- fr ij. r Blewanus, 4 C. van der elde, 5 Chr. van den Berk. 6 Cor Koks, 7 P. van de Muren, 8 en 20 de grote kampioen A. Spronk, tevens tot twee kansen, 9 J. A. Mol, 10 Cobi van Gils, 11 Piet van Althuis, 12 Chr. Bastiaansen, 13 G. van Kempen, 14 Jac. Verhoeven, 15 M. Sannen, 16 Jan ,e.E,mus: keent ze tegenwoordig ook lelijk uit, 17 B. Vermeulen 18 D Scheerhoorn, 19 M. Gijzen, 2l' B. Ver munt, 22 J. H, Rijken, 23 P. Stren- kels, 24 H. Roks, 25 Gebr. Öomens (40 duiven mee), 26 Jos. Rijken 27 L. H. Verheijen, 28 J. van Boxtel 29 G. de Vries. 30 Kees van Nunen,' 31 Jac. van Hassel, 32 A. de Wit, 33 M wagen arriveer ik in de Ketsheuvel bij de K.V.P., tevens nagekomen uit slag van St. Ghislain: 1 en 5 J. van Heeswijk, 2 A. van Kuyk, 3 M. Brockx, 4 A. van Boxtel, 6 J. van Dongen, 7 Jac. Vloemans, 8 L. de Bondt, 9 Jos. van Dongen, 10 W. Sulsters enz. Idem Noyon: 1 M. Brockx. 2 en 9 Janus van der Hoven, 3 en 15 Jac. Vloemans, 4 Jan van Dongen, 5 en 6 M. van Boxtel, 7 Th. Nelten, 8 W. Oomes, 10 W. Kemmeren. De eerste duif zit alhier te 17.18, wat voor mij een vroege is. ..De Luehtklievers" te Hoogerheide doorkloven het luchtruim dat de rook er af vloog: 1 F. Goossens, 2 Jac. Kortus, 3 A. Kuylen. 4 en 9 P. Roo mer, 5 Jos. Damen, 6 A. Meesters, 7 P. Huyps, 8 J. Stuyts-Thijssen en 10 Pellenaars, echte Tourrijder, 34 J. van Oosterhout, 33 Jan Sloekers, 30 Jos. van Gils, 37 P. M. Jaspers, 38 C. Klaassen, 39 W. Luyten, 40 Adr. van Nunen enz. De serie van honderd is voor mijn oude kameraad Heintje Scheerhoorn, die van vijftig voor (idem) Chrisje Bastiaansen. Al deze grote kampioe nen onze hartelijke gelukwensen. Kort en klein In de C.C. Nieuw Ginneken heeft de gespierde Koosje de Kort alles kort en klein geslagen, Sugar Robin son is er niets bij: 1 Van Eil-De Weerd, 2 5 11 16 25 enz. Jac. de Kort, ras Janssen van Arendonck, 3 Jan van Rijen, den „Berg" komt in ac tie, 4 en 14 Jan Antonissen, 6 Jaan Oomen, 7 Hein van der Velden, 8 Ant. Verheijen, 9 Jan Frijters, 10 L. Pau- lussen, verder kan ik wegens de plaatsruimte niet gaan. Chaam, „Gevleugelde Vrienden": 1 en 10 P. van Opstal, 2 6 11 enz. G. Martens, pakt hoe langer hoe harder, 3 P. Verheijen, 5 Ant. Geerts, 7 J. van Opstal, 8 A. Laurijssen, 9 Adr. Geerts. In Oosterhout hebben ze een jubi leumconcours gegeven ter gelegen heid van de machtige maatschappij „Luchtvermaak". De watervlugge W. Kuppcns was met de eerste weg. Er vlogen 1154 duiven. Receptie en prijs uitreiking morgen zondagavond na 7 uur. In Dongen moet de gevreesde Trom melen Adriaan, heel het zaakje onder tafel gevlogen hebben, nadere be richten volgen, het moet gewoon ver schrikkelijk zijn. Rijen „Het Zuiden": 1 2 en 3 Gebr. Van den Hout, die er dus eveneens boven-erms opgesprongen zijn, 4 meester Gerrit van den Brand, 5 G. Bogdoll, 6 en 7 Gebr. Broers, uitkij ken voor deze broeders, 8 Jac. Smans, 9 Jos van Looy en 10 Gebr. Jansen. Voortgaande met mijn reportage- A. Smits enz. In west-Zeeuwsch-Vlaanderen werd een algemeen concours gegeven op Breteuil, de organisatie was in han den van maat. chappij „De Hoop" te Biervliet. Ziehier de uitslag: 1 en 11 Staf de Wever te Schoondijke, begint maar seffens lillek te doen, 2 en 10 M. Desmet te Eede, tevens winner van S.O. rijwiel Gazelle, 3 coming-man J. Boeye te Biervliet, 4 G. van der Veire idem, 5 Staf Dusarduyn te Groede, 6 Th. Deboevere te Biervliet, 7 H. Deruysscher idem, 8 J. van Ee idem, 9 P. Pycke te Hoofdplaat en 10 M. Desmet voornoemd. Naar ik zie zitten er in Biervliet rappe duiven. In „De Luchtbode" te Dinteloord is de gevreesde P. Mangelaars ze allemaal te glad af, is dat op sui kerpeeën of op mangels, Piet? 1 P. Mangelaars, 2 C. Nieuwkerk, 3 en 5 A. Bezemer, 6 Kwist-Duyvelaar, 7 P. Krebbekx, 8 Chr. Nieuwland, 9 Nic. de Zwart en 10 M. de Zwart enz. In de C.C. Nieuw-Vosmeer en om streken vlogen op St. Ghislain 494 duiven. Marijn Meesters schijnt zijn leven aan het beteren te zijn, op Duf fel was het dan ook een beetje al te bar: 1 en 12 Jan Cools, 2 Jac. Koen- raad, 3 C. Bosters, 4 en 8 Gebr. Free, 5 Koosje Lanen, 6 J. van Loenhout, 7 A. de Wit, 9 L. van den Branden en 10 H. IJzermans. Idem Noyon: 1 en 3 J. van de Klundert, 2 10 16 18 enz. H. IJzer mans, zeer hard gepakt, 4 M. Mees ters, 5 M. Perdaems, 6 C. Bosters, 7 Toontje Wijmans, 9 17 enz. Marijn Elseviers, 11 12 enz. Jan Cools; er vlogen 408 duiven. In de beroemde maatschappij „De Vliegsport" te Steenbergen waren het er liefst 1722 en de uitslag is als volgt: 1 Johan de Ron, 2 16 en 20 Gebr. Gorissen, 3 de watervlugge J Baartmans, 4 Th. de Groot, de Lille zogezeed, anders weten ze niet wie ik bedoel, 5 Ant. Bolders, 6 P IJzer mans, 7 A. Bolders. 8 D. de Ron. 9 en 15 A. van de Weegen, 10 en 13 Ant. de Bruin, 11 P. Magnus, 12 Gebr. van Giels, 14 W. Kerstens. 17 M. Broca- tus, 18 M. de Baat, 19 M. Slokkers, hoe is het met 't pootje Marijn, weer beter?, 21 Kees Rommers, 22 J. Quin- tus, 23 M. de Pree, 24 Piet van Kelle, ook een felle, 25 P. Magnus enz. Varken en haard Tot slot de uitslag van het groot liefdadigheidsconcours van „De Luchtgids" te Halsteren. Het vette varken en de Beckers-haard werden gewonnen door de rappe Alfons Boo- gaart van Borgvliet. lid van de maat schappij ..De Reisduif" vanouds ge vestigd bij kampioen Jan Verpalen in de Wouwsestraat. 1 en 10 Alfons Boo- gaart, 2 Keesje v.d. Zande die er met klein verschil naast grijpt, volgende keer beter Kees, 3 Cootjc Verharen, 4 Chr. van Tilburg, 5 A. Elermans, 6 en 8 Koos Weyt, die er altijd met zijn tractement tussen zit, 7 Sjaan de Groot, 9 P. Demmers, 11 P. de Mooy, 12 Jan Adriaansen, 13 Th. Aarts, 14 A. Verbiest, 15 J. Karremans, 16 L. Stok. 17 J. Jonkers, 18 Gebr. Denijs, 19 Piet Lameir, 20 P. Mertens, 21 B. Hopmans, 22 Tiest Stok, Jan Baptiest, 23 P. de Mooy, 24 J. Roosendaal en 25 Gebr. De Rooy enz. Prijsuitreiking hedenavond 11 mei te 20.30 precies in de zaal van mijn oude vriend, de grote kampioen Baas. je Elzakkers, nabij St. Antoniusmo- len. Ook de Dikke Bruine zal probe ren met zijn presentie aanwezig te zijn, mocht het niet lukken, dan vol gende keer. Uiteindelijk dan nog de Verenigde Bergse Krabben, die met 979 vogels op Noyon zaten: 1 Chr. de Koek, 2 L. Becht, 3 7 23 24 enz. Dook de Nijs, die dus ook nog niet ondergedoken zit, 4 11 19 P. Mertens, 5 C. Becht, 6 J. Segers, 8 A. Visser, 9 Gebr. Teb- bens, 10 J. van Opdorp, 12 Adr. van Wijk, 13 Fr. Lambrechts, 14 Gebr. Bernaards, 15 Fr. Geerts, 16 F. Ver duit, 17 Pietje van der Zanden, 18 Fr. van Overveldt en 20 J. L. Jansen enz. Snel verloop en geen verliezen. De klokkoncommissie van de N.P. O. maakt bekend dat de nieuwe Ben- zing Comatic constateur gebruikt mag worden zonder busjes. Dit Duit se apparaat moet een wonderklok zijn, voorzien van twintig patenten van een Nederlandse uitvinder! Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE (Van onze Parijse sport-correspondent) Al enige weken circuleerden er in Italië en Frankrijk hard nekkige geruchten als zou Gino Bartali, de thans 43-jarige ren ner, voornemens zijn opnieuw te gaan fietsen. Er werd zelfs bij verteld, dat Gino nog één maal de Tour de Franqe zou willen rijden. Enerzijds kon men het nauwelijks geloven, anderzijds zou een nieuwe in spanning van Bartali begrijpe lijk zijn, omdat hij vrijwel al zijn geld heeft verloren in twee ondernemingen. ,,Ja, ik wil weer fietsen Gino heeft thans opgebiecht aan de sportredacteur van het Italiaanse blad „La Stampa": „Mijn arts oordeelt, dat ik on danks mijn 43 jaren nog in uitste kende lichamelijke en morele condi- Het landelijk verbond van Katholie ke Speeltuinorganisaties houdt zater dag 25 mei in hotel Noord-Brabant in Den Bosch haar jaarlijks congres. In leidingen zullen gehouden worden door de Roermondse psycholoog H. J. C. Dings over: „Groepsvorming bij het spelende kind"; door W. P. J. M. Nieuwint over: „Doel en werkwijze van het landelijk verbond" en door A. P, Hoynck uit Papendrecht over: „Modernisering van speeltuinen". Maandag 13 mei zullen de zomer- postzegels 1957 met de daarbij be horende prentbriefkaarten weer ver krijgbaar zijn. Behalve bij de postkantoren zullen de zegels door ongeveer 400 plaatse lijke comité's en ruim 5000 vrijwillige medewerksters en medewerkers te koop zijn. De zomerzegels van dit jaar zijn gewijd aan de scheepvaart. De op brengst, in 1956 ruim twintigduizend gulden meer dan in 1955, zal ook dit jaar weer ten goede komen aan in stellingen van volksgezondheid en maatschappelijke en culturele zorg. (Advertentie) Tube95ci Hamea-Gelei President Aramburu van Argenti nië heeft donderdag op een diner van de buitenlandse persvereniging in Buenos Aires meegedeeld, dat binnen kort te verwachten is, dat de Argen tijnse regering het toezicht op de vérdeling van krantenpapier zal op heffen. Hij zei dat de overdracht van de papierverdeling van het persbu reau van de president naar het mi nisterie van Industrie en Handel het begin van een volledige normalisatie betekent. President Aramburu ver- klaarde1 voorts, dat hij voorgesteld heeft de grondwet van zijn land zo-1 danig te wijzigen, dat er bepalingen aan worden toegevoegd, die de vol ledige vrijheid van meningsuiting waarborgen. GINO BARTALI ...In geldzorgen... tie ben en ongetwijfeld in staat zal zijn met succes wedstrijden te rijden op voorwaarden, dat ze niet te lang duren. Hij heeft me zelfs aangeraden ééndagswedstrijden te rijden, omdat dan de zorgen van mijn zaken, die me ongeveer twintig miljoen lire heb ben gekost door de knieën zouden ver dwijnen. Ik ben er van overtuigd niet meer mee te tellen om de grote, lange rondes te rijden, maar nu ik al weer enige tijd met wat jongeren aan het trainen ben, geloof ik toch wel voldoende in vorm te komen om wat klassiekers te kunnen betwisten". To zover de grote Bartali. Wij hebben Bartali opgebeld en op onze desbetreffende vragen heeft hij meegedeeld, nog geen keuze uit de wedstrijdkalender te hebben gemaakt. Naar alle waarschijnlijkheid zal hij dit seizoen slechts in enkele Italiaanse wedstrijden uitkomen. Woordelijk zei hij echter: Indien de come-back redelijk is, zou ik in het volgende seizoen weer wel graag in België en Frankrijk rijden. Parijs- Roubaix en Parijs-Brussel lokken me wel, evenals trouwens Parijs Nice. Aan de Tour de France kan ik niet meer denken, evenmin als aan de Giro". Onfortuinlijk in zaken In enkele, ongelukkige zakelijke on dernemingen, waarin Gino Bartali zijn spaarduiten had belegd, heeft hij een indrukwekkend bedrag verloren. Zelf spreekt hij van twintig miljoen. Volgens zijn vrienden zou het totale verlies ongeveer het dubbele bedra gen. Bartali heeft vorige herfst vier huisjes moeten verkopen om het gat zo goed mogelijk dicht te maken. Het is duidelijk, dat de come back in eerste instantie een poging wordt om tenslotte nog wat geld te verdie nen en niemand twijfelt er aan of de Italiaanse wielerkoning zal in dit op zicht slagen. (Advertentie) De vijf zoons van de vroegere pasja van Marrakesj, El Glawi, die de vo rige week onder geheimzinnige om standigheden gearresteerd zijn, zijn naar het gebied van Casablanca overgebracht, waar zij onder toezicht van de provinciale gouverneur staan, zo heeft het Marokkaanse ministerie van voorlichting donderdag in Rabat bekendgemaakt. Zij zijn naar het gebied van Casa blanca gebracht om „het onderzoek dat naar hun activiteit wordt ge daan. te vergemakkelijken", aldus deze bekendmaking. In de nacht van 13 op 14 mei weer eens een totale maansverduistering, die in ons land voortreffelijk te zien zal zijn als... het weer tenminste meewerkt. Op de avond van de 13e schuift (zoals in een deel van onze oplage al gemeld), de maan, om twaalf mi nuten over half negen, in de „half schaduw" van de aarde en om kwart voor tien in de werkelijke schaduw. Om acht minuten voor elf begint de totale verduistering, die om één mi nuut over half twaalf haar dieptepunt bereikt en om tien over twaalf ein digt. Om zeventien minuten over één treedt de maan dan weer buiten de binnenste schaduwkegel en om tien voor half drie ook uit de halfscha duw. Zij, die de maansverduistering aan schouwen, zullen zien, dat de maan niet geheel onzichtbaar wordt, maar als een somber-rood gekleurde bol aan de hemel zichtbaar zal blijven. De oorzaak daarvan maakt onze te kening duidelijk: de aardschaduw zou een scherpomlijnde kegel zijn als er geen dampkring om de aarde was. De maan zou dan volkomen worden „verduisterd". Nu echter pas seert een deel van het zonlicht de atmosfeer en wordt daar „omgebo gen". Nu is het opmerkelijke dit, dat de dampkring de blauwe, violette en ul tra-violette delen van het zonlicht „verstrooit", terwijl hij de oranje, rode en infra-rode stralen doorlaat, en ietwat ombuigt. Die rode stralen dus kunnen de maan beschijnen ook als de verduistering op haar diepst is. Die stralenbreking is er de oor zaak van, dat er een donkere kern in de schaduw is de „kernscha- duw" en een lichtere rand, de „halfschaduw". Dit alles is op onze tekening ontleend aan „de Sterrengids" goed te zien. Als u zich afvraagt hoe deze toren van voetballers in elkaar zit? Hele maal beneden ligt „onder zware druk" Alan Kelly, doelman van het elftal van de Ierse republiek, in het midden ziet u de Engelse links binnen Johnny Haynes en de spits van de toren wordt gevormd door de Ierse linksback Koel Cantwell, die op het oor van Haynes lijkt te zitten. De foto werd gemaakt tijdens de woensdag in het Empire stadion te Wembley gespeelde wed strijd Engeland - Ierland om de wereldvoetbalbeker, welke door En geland met 51 werd gewonnen. (Advertentie) Laagste Hoogste Vrijd. 10-5 Koersverschil koers koers laatste t.o.v. Alg. Kunstzijde Unie tijdvak vorige week 192 1/2 198 1/2 195 1/2 4 3/8 Van Berkels Patent 190 193 3/4 191 1/2 S Van Gelder Zonen 184 1/4 187 1/2 186 3 1/2 Kon. Ned. Hoogovens 309 311 309 1/4 Ned. Kabelfabriek 289 298 1/2 298 1/2 10 1/2 Philips 291 295 1/2 291 1/2 1/4 Unilever 412 422 416 1/2 4- 3/8 Wilton - Feijenoord 258 258 Kon. Petroleum 184.60 187.00 185.85 0.15 Holl.-Amerika Lijn 167 174 1/2 167 1/2 4 Kon. Ned. Stoomboot Mij. 151 1/4 154 151 1/4 1 3/4 Ned. Scheepvaart Unie 178 181 178 5/8 1 7/8 Van Ommeren 277 1/4 285 3/4 281 4 Amsterdam Rubber 79 1/4 80 1/2 80 1 5/8 H.V.A. 105 1/2 109 106 ï/4 4- C 3/8 Ver. Deli Mijen 93 101 93 1/2 2 1/4 3-3(4% Nederland 1947 87 3/8 88 87 29/32 3/32 3% Invest, cert. Ned. 90 7/8 91 5/16 90 15/16 3/16 3% Ned. 1962-64 90 5/16 91 SS 13/32 ÜS8

de Stem | 1957 | | pagina 5