NEUROTONIC I Vruchtenveiling Terneuzen een koelhuis bouwen gaat Reinaertstoet Hulst de kaart? Hongaarse afscheidsavonden kamp Biggekerke in van HET Concurrentie van de ZHE Kapelaan Stulemeyer viert zilveren priesterfeest KRO-middenstandsforum voor afdeling Hulst Zl III)-BE VEL AXI) Record-omzet De „Achilles" vlot Scholing op rijks werkplaatsen nou motte kijke Meisje geeft halve maandloon voor Zweedse Nachtegaal... - ZENVWEN niet verdovend maar genezend Walcheren Nieuwe secretaris herverkavelings commissie Doktersdiensten MIDDELBURG Engelse muzikale gasten VLISSINGEN SCHOOLSTRIJD ZONDER WOORDEN Audiëntie Hoogwaterstanden Zij gaven het meest j GOES Wielrijder ging omver Z.'Vlaanderen AGENDA Vandaag Maandag OM Grote DE Sovjet-Uil naar coëxi ten weer op, Liturg/) isc DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 11 MEI 1957 Gisteren is te Terneuzen in „Hotel Du Commerce" de algemene verga dering gehouden van de Coöp. Vruchtenveiling „Zeeuwsch-Vlaanderen" g.a. In deze vergadering is aan de hand van het jaarverslag over 1956 nog eens aandacht geschonken aan de moeilijkheden met betrekking tot de afzet van aardbeien, waarbij door de concurrentie van de Z.H.E. te Rotterdam, een aantal leden niet te Terneuzen heeft geveild. Het be stuur van de veiling gaf hen desgevraagd daarvoor toestemming. In het jaarverslag wordt opgemerkt dat het verwonderlijk is, hoe de Z.H.E. een zodanig a-coöperatief beleid kan koppelen aan een econom- mische bedrijfsvoering. De voorzitter, de heer A. Rammeloo, voegde hier in zijn openingstoespraak aan toe dat het met de concurrentie van de Rotterdamse veiling wel spoedig gedaan zal zijn: het gaat er niet goed. te schrijven: nog slecht ongeveer de helft van de uitgezette 400 stukken is opgenomen. De aftredende bestuursleden waren: ir. J. P. v. d. Wolf, I. de Zwarte, J. B. Aers en A. Joos. Na een langdu rige stemming, waarbij tenslotte een loting uitkomst moest brengen, werd de heer B. Eggermont tLamswaarde) benoemd tot lid der Raad van Com missarissen. De aftredende heer J. Pladdet werd benoemd tot adviserend lid van het bestuur. De Rijkstuinbouwconsulent, ir. J. j. van Hennik uit Goes, hield in deze vergadering een korte causerie over de teelt van klein fruit, welke hij voor Zeeland, dat t.o.v. het arbetds- De voorzitter bracht de secretaris Ir. J. P. M. v. d. Wolf hulde voor de enorme hoeveelheden werk, die hij verzet heeft. Hij wees op de gunstige resultaten over 1956: er is een winst behaald van 8806 gulden (in 1955: 1822 gulden). Het aantal leden be droeg op 31 december 117, blijkens het jaarverslag. Het gewaagt ook van een enorme aanvoer van hard fruit in het najaar van 1956, dat goede prijzen opbracht, die boven het landelijk gemiddelde lagen. De totale omzet over dat jaar bereikte toen een record: de veiling zette voor meer dan een miljoen om, hetgeen uit het jaarverslag van de Raad van Commissarissen blijkt. De contributie voor 1957 werd op 15 gulden vastgesteld en de veiling provisie op 5 pet. voor leden en 8 pet. voor nlet-leden. Het bestuur kreeg volmacht de samenwerking met de veiling K.E O. te Krabbendijke voort te zetten en deze nader uit te wer ken. Nieuwbouw Ir. v. d. Wolf gaf een uitvoerige uiteenzetting over de bouwplannen voor een koelhuis. Definitief is nu bepaald (de ledenvergadering ging hiermee akkoord) dat er 'n koelhuis zal komen van 350 m2 grondopper- valkte, waarin ruim 300 ton fruit kan worden bewaard. Er komen 2 2 cellen in van elk 100 ton, 1 cel van 50 ton en 2 van 25 ton. Deze laatste drie cellen krijgen een volledige vrieskoeling met mogelijkheid van luchtkoeling. Dit vergt nl. een klein versehii uit t.o.v. de aanschaf van een noodkoeling zoals aanvankelijk in de bedoeling lag. De ..perronbouw" die heel wat ar beid bespaart, zal worden uitgesteld (wegens problemen t.a.v. de grond- samenstelling) tot een toekomstige uitbreiding van de veilinghal. Tot dan toe zal men met een laadappa- raat werken. Zowel de secretaris als de voor zitter deden een dringend beroep op de leden op de obligatielening (als eigen bijdrage in de bouwkosten) in Op de rijkswerkplaats te Middel burg volgden aan het einde van het le kwartaal 1957 45 personen een opleiding. Hiervan waren 13 perso nen in opleiding voor metselaar, 2 voor stukadoor, 1 voor machinebank werker, 8 voor constructiebankwer ker, 8 voor metaalbewerken, 2 voor draaier, terwijl nog 10 personen de cursus onderhoudsbankwerken en 1 de handvaardigheidscursus volgden. Tijdens het le kwartaal 1957 ver lieten na een volledige omscholing 6 metselaars, 1 machinebankwerker en 1 constructiebankwerker de rijks werkplaats. Op het einde van het vorige kwar taal waren 35 personen in opleiding, zodat het aantal in opleiding zijnde cursisten gedurende het le kwartaal 1957 met 10 is toegenomen. Gedurende het 4e kwartaal 1956 verlieten 8 personen, na voltooiing van hun opleiding, de rijkswerkplaats zodat dit aantal voor beide kwarta len gelijk is. Aan het einde van het le kwar taal 1957 volgden nog 25 cursisten een omscholingscursus op rijkswerk plaatsen buiten de provincie Zeeland, terwijl er geen gegadigden op de wachtlijst stonden genoteerd. De bouw van de nieuwe rijkswerk plaats te Middelburg maakt goede vorderingen. probleem wel het gunstigst ervoor staat, uitermate belangrijk achtte. In en rond Koewacht en Biervliet heeft men zich schoorvoetend op het pad van deze teelt begeven, en het slaagt zeer goed. Voor kleine boe ren noemde ir. van Hennik de klein- fruitteelt van betekenis: de belang rijkste investeringskosten zijn n.l. de eigen arbeid. De afzet ligt gunstig, want de eerstvolgende jaren zal het aanbod de vraag nog niet kunnen dekken. De prijzen zijn goed, de kwa liteit verhoogt naarmate de opbreng sten groter zÜn. en verder heeft de teler het voordeel dat hij al vroeg in het jaar inkomsten uit het bedrijf put. Door geheel Zeeland neemt, on der invloed van deze omstandigheden, de belangstelling voor de teelt van klein fruit dan ook toe en er liggen nog groter mogelijkheden, aldus ir. van Hennik. (Advertentie) i Aovei tentiei •oooooooooooooooooooooooo Schouwburg Roosendaal 18e Brabantse Revue Zondagavond 12 mei sluitings- A avond. X Onherroepelijk laatste voorstel- A ling. Y Plaatsbespreken tel. 4344 door- X lopend. oooooooooooooooooooooooo (Advertentie» Dat dit jubilee aan de jubilaris niet viert kapelaan A. Stulemeijer, sinds 1951 kapelaan in de parochiekerk van de H. Maagd te Bergen op Zoom, zijn zilveren priesterjubileum. Dat dit jubiié aan de jubilaris niet onopgemerkt voorbij zal gaan, staat wel vast. Kapelaan Stulemeijer is er in het west-Brabantse èn Zeeuwse een te bekende figuur voor. Na zijn priesterwijding vertrok kapelaan Stulemijer naar Nieuw-Na- men in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar hij tot september 1935 kapelaan was. Twee jaar verbleef de ka pelaan daarop in Fijnaart. In 1937 volgde zijn benoeming tot kapelaan van de St. Antoni- usparoehie in Breda. Kape laan Stulemeij er maakte toen ook in feite zijn entrée in de mi litaire wereld: Hij werd direc teur van het Katholiek Mili tair Tehuis in de Baroniestad. In de oorlogsdagen van mei '40 was kapelaan Stulemeij er aalmoezenier bij de vechtende troepen op Walcheren. De Duitse vijand liet hem niet met rust. Op 13 juli werd hij als gijzelaar gevankelijk naar Haaren gevoerd, la ter naar St. Michielsgestel. Van juni tot juli '43 was kapelaan Stulemeijer aalmoezenier bij de Nederlandse of ficieren, die in een kamp te Schild- berg (Polen) bijeengebracht waren. Daarna volgde een periode van on derduiken, eerst in Oisterwijk, later in Vinkeveen. Van januari '44 tot aan de bevrijding verbleef kapelaan Stu lemeijer als aalmoezenier bij de Ne derlandse krijgsgevangenen in Stalag XI A (Altengrabow), terwijl hij na de bevrijding aalmoezenier was van I 6 R.I. te Vught en Breda. Kapelaan Stulemeijer is daarna nog geruime tijd aalmoezenier in Breda geweest. In 1951 volgde dus zijn benoeming tot kapelaan in Bergen op Zoom en tot directeur van het K.M.T. in deze stad. Mede door zijn ijveren kreeg Bergen op Zoom in 1953 een nieuw Katholieke Militair Tehuis. Kapelaan Stulemeijer hoe kan het anders is ook geestelijk-advi seur van talloze instellingen en ver enigingen. Om deze met name te noemen: Credo Pugno, Katholiek Vrouwengilde en Kath. opticiens in west-Brabant. De kapelaan is tevens moderator van de H. Sacramentsver eniging afd. Bergen op Zoom en Halsteren. We schreven het reeds: op 21 mei zal men kapelaan Stulemeijer fêteren. Dat op deze dinsdag ook talloze mili tairen van hoog tot laag in rang op de pastorie van de H. Maagd acte Op een zekere avond kwam een onbe kend meisje aan de kassa van het wereldberoemde circus Barnum and Bailey. Zij nam een plaats van drie dollar en vertelde terloops aan de kas- sière dat het haar halve maandloon was. Maar zij wou persé Jenny Lind de Zweedse Nachtegaal horen. Heel toevallig kwam dit Jenny Lind ter ore. Zij liet het meisje opzoeken en bij haar brengen en gaf haar 20 dollar! Dit is slechts één van de vele verrassende gebeurtenissen, zoals die telkens weer terugkomen in het ro mantische leven van beroemde circus artiesten. Lees over beroemde clowns als Blanus en Auriol, leef mee met cir cussen als Strassburger, Rastelli, Ring- ling Bros, Barnum and Bailey. Al le zende trekt dit alles aan u voorbij in het circusalbum „De Bonte Droom van het Circus". Een boeiend en af wisselend verhaal met talloze pen tekeningen, vele prachtige kleuren platen en plaatjes: geschreven door de circuskenners bij uitstek J. v. Do- veren en Fred Thomas. Voor slechts f 2.50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterleverancier of recht streeks bestellen per brief of brief kaart bij Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, 's-Gravenhage. U krijgt het album dan per omgaande toege zonden onder rembours. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes ont vangt u gratis voor rijksbotermerken, U vindt zo'n merk op elk pakje room boter. Neem een pakje extra voor de zon dag! de presence geven, is buiten twijfel. Vermelden we nog, dat de kapelaan op deze dinsdag 's morgens om 9 uur een H. Mis uit dankbaarheid zal op dragen. wordt U volledig de baas met het zenuwpreparaat dezer tijden Het is de bergingsmaatschap pij Ottar Harmstorf uit Ham burg gelukt het Duitse vracht schip „Achilles" vlot te trek ken van het strand te West- kapelle. De „Achilles" werd naar Vlissingen gesleept, waar ze gerepareerd zal worden. Het vaartuig was op 14 maart vastgelopen. Bij beschikking van de minister van landbouw visserij en voedselvoor ziening is ir. L. Appelman, hoofdin genieur-directeur bij de cultuurtech nische dienst in de provincie Noord- Brabant, eervol ontheven van zijn functie als secretaris van de her verkavelingscommissie Zeeland, ter wijl ir. D. van der Zaken, hoofd ingenieur-directeur bij de cultuur technische dienst in de provincie Zee land. als secretaris aan die com missie werd toegevoegd. Gisteravond is de afdeling Hulst van de Ned. r.-k. Middenstandsbond gastvrouwe geweest van het K.R.O.- middenstandsforum. De uitzending van dit forum geschiedt in het pro gramma van a.s. zondagmiddag. De wijze mannen achter de met vervaarlijke microfoons gesierde ta fel, te weten de heren W. Perquin, directeur van het partijbureau van de K.V.P., drs. W. Peters, lid der Twee de Kamer, drs. K. Samson, secretaris van de N.E.K.M., F. de Hosson, voor zitter van de interdiocesane Midden standsbond Haarlem-Rotterdam en als gesprekleider de heer H. Fikkert, reportagechef van de K.R.O., kregen een lange lijst van de meest uiteen lopende vragen te beantwoorden. De kwesties, die de eigen streek raken, namen uiteraard een belangrijke plaats in. Zo werd gevraagd of het niet beter ware alle Zeeuwse afde lingen van de N.R.K.M. onder het Bredase diocees onder te brengen, waarop werd geantwoord, dat de N.R.K.M. over dit onderwerp zeer binnenkort een enquete zal houden. Over de winkelopenstelling op zon dag had het forum een wellicht niet door alle middenstanders in de grens (touristen) gebieden gedeelde mening. Men moet n.l., aldus het forum, niet al te gemakkelijk naar het excuus zoeken om zich te rechtvaardigen ten opzichte van het gebod der zondags heiliging. Het vraagstuk aanroeren de van de geringer wordende belang stelling voor het specifiek vrouwelij ke werk (de industrie betaalt de meisjes beter) stelde het forum onder grote bijval, dat de kosten van een hulp in de huishouding van een mid denstandsgezin niet als een privépost doch integenteel als een aftrekpost beschouwd zal moeten worden waar het gaat over de belastingen. De vraag of de verkiezing der vacerende plaatsen in de Kamers van Koophan del niet op meer democratische wijze zou dienen te geschieden, beant woordde men door op te merken, dat dit systeem inderdaad vervangen zou dienen te worden. Verder werden tal van praktische vragen gesteld, die eensdeels betrekking hadden op de interne organisatie van het midden- standsbedrijf en anderzijds op de so ciale en economische vraagstukken. Aan dit forum werkte het Hulsters gem. koor o.l.v. de heer J. Ivens mee. Burgemeester A. Lockefeer, voorzitter van de diocesane midden standsbond Breda verwelkomde aan het begin forum en gasten. De doktersdiensten zijn voor de zondag als volgt geregeld: Goes: dokter Griep; Middelburg: dokter Simons; Vlissingen .dokter Bil; Heinkenszand, Arendskerke en Wolfaartsdijk; dokter van Maanen en o.Z.-Beveland: dokter Kamps te Ril land. Dokter Folmer te Driewegen neemt waar voor dr. Luyckx; dok ter Kiviet te Borssele voor dokter Gelderblom en dokter Kole te Hoe- dekenskerke voor dokter Wöstmann. Voor Axel neemt dokter Schiltman de dienst waar en te Terneuzen dok ter van Zander. Dienst dierenartsen Op Z.-Beveland wordt de zon dagsdienst waargenomen door de he ren J. Klaassen, Heinkenszand en G. Boneschanser, Kruiningen. (Advertentie) De Enkelse fanfare van de ..Foden motor works", een fabriek onder de rook van Manchester en een der beste korpsen in Engeland, maakt weder om een tournee door Nederland. Gistermiddag werd het 28 man ster ke korps in de Burgerzaal ontvangen en door de burgemeester met vrien delijke en waarderende woorden be groet. Voor de achtste maal treedt het korps reeds in Middelburg op en steeds met stijgend succes. Spr. hoop te dat hun dit ook ditmaal zou toe vallen De voorzitter van Excelsior, dat de gastvrouw is van de Engelse muzi kanten, de heer J. Laroes, zei zich te verheugen in de komst der Engelse kunstbroeders omdat dit altijd weer een hoogtij-dag is in het Walcherse muziekleven. De belangstelling te Middelburg en ver daarbuiten groeit en ondanks het feit, dat er ook te Vlissingen is opgetreden, kwamen er voor het concert te Middelburg 1100 aanvagen voor kaarten binnen, zodat men 400 liefhebbers moet teleurstel len. Spr. wees op de grote reputatie, welke het korps in Engeland geniet; een reputatie welke zich in Neder land ook gaat vestigen. Tenslotte sprak hij in het Engels de gasten toe. Voor een stampvolle concertzaal trad het korps gisteravond op en kreeg een stormachtig applaus. De volgende week zaterdag treedt de band nog op te Oostburg. Stad in oorlogsafeur Gister was het precies 17 jaar ge leden dat de Duitsers ons land bin nenvielen. Onwillekeurig moesten we aan dit verraderlijk geweLd denken toen we gisteren bij het stadhuis een knaap van een tank zagen staan, die dreigend zijn affuit liet zien, terwijl een monsterachtige straaljager en een kanarie-geel lesvliegtuig in het front van het stadhuis stonden opgesteld. In de middag roffelde en trompet- teerde de militaire kapel de belang stelling los, zodat tegen vier uur, het uur der opening van de „Paraaf- tentoonstelling, zich een grote me nigte in het centrum der stad be vond. De openingsplechtigheid was niet in het Schuttershof maar in de Burger zaal, en werd verricht door burge meester dr. Bolkestein, die in zijn speech zich keerde tegen de propa gandisten van de z.g. ..derde weg", die o.a. fulminerend tegen de atoom bom van het westen maar vergeten wat achter het ijzeren gordijn wordt klaar gemaakt. Na de opening werd de tentoon stelling, waarvan wij reeds een be schrijving gaven, in het Schutters hof bezichtigd. Gisteravond werd om negen uur een z.g. „bewegende taptoe" gegeven door de militaire kapel, welke spectaculaire gebeurtenis honderden op de been bracht. Voor de Raad van State is behan deld het verschil van mening tussen het Vlissingse gemeentebestuur en Ged. Staten, maar omdat beide par tijen zwegen, was de zitting vlug ten einde. Zo men weet verwierp de raad een aanvraag tot medewerking aan de stichting van een nieuwe chr. u.l.o.- school. Het schoolbestuur ging in be roep bij G.S. en kreeg daar gelijk. Daarop tekende het Vlissingse ge meentebestuur appel aan bij de Kroon en zo waren met wethouder Poppe, de gem.-secretaris en H. Strabbing naar Den Haag getogen. Het bestuur van de chr. u.l.o. was vertegenwoordigd door mr. K. Matze. Toen weth. Poppe gelegenheid kreeg het standpunt van b. en w. te verdedigen, zag hij echter van het woord af, waarop ook mr. Matze er het zwijgen toe deed. Staatsraad Cort v. d. Linden vroeg nog aan de wethouder of hij een te kening kon overleggen van het ge bouw, waarin thans de chr. u.l.o. school houdt. Weth. Poppe antwoordde ontken nend, maar hij zag wel kans even een kladje te maken, maar daar had de staatsraad niets aan. Op een vraag van staatsraad v. Angeren of het in gebruik zijnde schoolgebouw nog uitgebreid zou kun nen worden, werd ontkennend geant woord door de wethouder. ,,Dan weet ik genoeg was het be scheid. De beslissing van de Raad van State volgt later. Z.H. Exc. de Bisschop van Breda zal geen audiëntie verlenen op 12, 15 16 en 17 mei a.s. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, zondag 12 mei, de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 1.23 en 14.00 uur., te Ter neuzen om 0.47 en 13.17 uur en te Vlissingen om 0.17 en 12.47 uur. Maandag is het hoogwater: te Hans- weert om 2.12 en 14.48 uur, te Ter neuzen om 1.34 en 14.04 uur en te Vlissingen om 1.04 en 13.34 uur. Pertakt tot m elk detail RIJNBÉRG'S H A'N D L S BU R E A'O TERNEUZEN TriEFOON J304 NÓORD5TRAM 78 Dinsdag vaart hmi boot. De „Grote Beer", die 14 mei a.s. uit Rotterdam vertrekt, zal hen naar het nieuwe vaderland aan de overkant, Canada, bren gen. Drie maanden zjjn deze Hongaren, 93 vrijgezellen uit het kamp Aagte- kerke en 141 personen (gezinnen) uit Burghsluis, in onze provincie te gast geweest. Zij bewaren er, zoals uit het afscheid is gebleken, goede herinne ringen aan. Donderdagavond hebben de vrijgezellen uit Aagtekerke een daverende afscheidsavond verzorgd, waarop zij die dank hebben uitgespro ken. Gisteravond gebeurde hetzelfde in het kamp Burghsluis. In een treffend dankwoord heeft de woordvoerder van de vrijgezellen uit Aagtekerke zich tot de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die deze afscheidsavond geheel meemaakte, de burgemeester van Aagtekerke, de heer .1. Geuze en de andere gasten (burgemeesters van Zeeuwse gemeenten en leden van de comité's) gericht. Hjj zei o.m.: De vergadering, die het raadslid Chr. Willemstein gisteravond bijeen geroepen had ter bespreking van de mogelijkheden om zowel buiten B. en W. van Hulst als buiten het Reinaert- comité om, toch nog een Reinaertstoet te organiseren, kreeg weinig belang stelling. Slechts acht mensen hadden aan de oproep gevolg gegeven. De initiatiefnemer verklaarde de gerin ge opkomst als zou de animo er bij de Hulstenaren thans geheel uit zijn. Hij zei een mogelijkheid te hebben gezien uit de buurten een comité te laten samenstellen, dat zou moeten onderzoeken of er een nieuw Rei- naertcomité gevormd zou kunnen worden Van het plan kon nu uiter aard niets komen. Daar voldoende duidelijk was gebleken, dat de bevol king van Hulst niet aan de stoet wil werken zonder de door B. en W. ge wraakte voorzitter van het comité was er geen enkel middel meer. zo concludeerde men, om nog verder te komen. B. en W. hebben het verzoek van de buurten om een bespreking tussen dit college en het Reinaertco- mité te houden nu afgewezen, zodat men op het ogenblik volkomen uitge praat is Het ziet er dus naar uit. dat de Reinaetstoet van Hulst geheel van de kaart is. De heer Willemstein zei nog als raadslid te willen pogen B en W. te bewegen een bespreking tus sen de twee partijen te arrangeren, zo nodig in tegenwoordigheid van de gehele raad. ,,De dag van afscheid is aange broken en ik zou U graag willen bedanken voor de hier zo prettig doorgebrachte 3 maanden, voor al uw genegenheid en de goede zorgen, waarmee u ons overstelpt hebt. We hebben het aan u te danken, dat het ons enigszins is gelukt ons treu rige lot te vergeten en zo kunnen we kalmer een nieuw, gelukkiger en vrijer vaderland tegemoet. Waar het lot ons ook zal voeren, we zul len altijd en overal dankbaar terug denken aan uw gastvrijheid. Duide lijk leeft nog in onze herinnering al de hulp, welke het Nederlandse volk aan de Hongaren gaf na de eerste en tweede wereldoorlog en nu, nu we na het tragische einde van de opstand ons vaderland moesten ver laten, voelen we weer zo direct de ze hulpvaardigheid. We hopen allen dat ons geliefd Hongarije spoedig weer vrij zal worden en dat we dan, teruggekeerd in ons vaderland, iets terug kunnen doen voor al het goe de dat we van u mochten ontvan gen. Als afscheid smeken wij Gods zegen over u\ mooie land, uw ge liefde koningin en het gehele Neder landse volk". HONGAARSE TOESPRAAK. Jhr. De Casembroot, die zich in de pauze van deze afscheidsavond! genoeglijk met de Hongaren onder hield, complimenteerde allereerst de heer Geuze, diens collega's uit de omliggende gemeenten Domburg, Westkapelle en Oostkapelle (die even eens tegenwoordig waren) en de co mitéleden. Hij bracht de Hongaren dank voor het programm van deze avond en wilde vervolgens stilstaan bij de achtergrond van dit alles. Wij hebben een stuk tragedie uit de we reldgeschiedenis in het kleine Aagte kerke gezien, zo zei hij. Liever had hij bij dit afscheid een trein zien rij den naar Budapest, maar hij hoopte, dat zij eens in hun oude vaderland zuilen terugkeren. Toen jhr. De Ca sembroot in het Hongaars zijn toe spraak besloot, barstte de zaal los in een stormachtig en langdurig applaus. VERZORGD PROGRAMMA. De Hongaren kwamen inderdaad met een welverzorgd programma. Een koor zong enkele Hongaarse volksliedjes, een violist speelde ge voelig Toselli's Serenade en een ac cordeonist bracht verstrooiingsmu- ziek ten gehore. Ook was er een dichter-declamator. die de schoonheid van Domburg bezong in een gedicht „Domburg", waarvan wij hier de vertaling laten volgen: ..Ik groet U dorvje aan de zee ik, de reiziger die ergens in een ver land mijn geluk achterliet Met een heilige ernst bewonder ik uw eindeloosheid Uw groene golven in de diepte en uw spiegelend vlak. De torens en de daarop alsmaar tikkende klokken de slanke golven der zee en de vrolijke bewoners van het land En terwijl ik kijk en kijk zie ik mijn vaderland door mist ik voel pijn in mijn hart want vergeten kan ik dat nooit". Van alle Zeeuwse gemeenten heeft Ouwerkerk op Schouwen- Duiveland per inwoner de hoogste bijdrage voor de hulp aan de Hongaren gegeven. Aldus is uit de achterhaalde gegevens ko- S men vast te staan. De tien bes- J J te gemeenten waren (het cijfer is J de bijdrage per inwoner); 1. Ouwerkerk 3.08; 2. Aagteker- ke 2.57; 3. Oudelande 2,53; 4. Waarde 2.52; 5. Brouwershaven 2.41; 6. Ritthem 2,35; 7. Seroos- kerke (S.) 2,30; 8. Cadzand 2,29; 9. Zuidzande 2,19; 10. Wisseker- S ke 2,13. De burgemeester van Aagtekerke bracht dank aan de Commissaris, de voorzitter van het provinciaal comi té en aan de secretaris, de heer J. Parent. In zijn dankwoord betrok hij verder de hrn. Haverman en Kem- pe van „Sociale Zaken", het Arbeids bureau, de dames van Aagtekerke en de werkgevers. Hij bood alle schei dende Hongaren een souvenir aan in de vorm van een portefeuille met in scriptie. in de hoop, dat deze zich spoedig met Canadese dollars mo gen vullen. De Hongaren lieten zich van hun kant ook niet onbetuigd en boden oorkonden en geschenken aan. Hiervoor bestegen 't podium de com missaris, de heer Geuze, de heer Pa- rent, de heer Mackenzie (van de Ca nadese Ambassade), de heer Runne- boom, de maatschappelijk werker uit het kamp Aagtekerke. mr. Mitchel (de Canadese onderwijzer, die hen de eerste beginselen van het Engels bijbracht), kapelaan Kroon, de gees telijke verzorger, de heer Butcher, de kampbeheerder en de heer Ordo- ni, de tolk. Tijdens deze avond voerden voorts nog het woord de heren Buiskool (dir. arbeidsvoorziening min. v. so ciale zaken) mr. Mackenzie, de heer Marijs, directeur van het Arbeidsbu reau Middelburg (van de 160 Honga ren konden er 116 in bedrijven wor den geplaatst!) en de heer L. Kunst, als enthousiast werkgever. Het ge heel stond onder leiding van de heer J. Haveman. Grondruil aan de Zelleweg Teneinde te kunnen overgaan tot verlenging van de Willem Zelleweg en aldus te komen tot ontsluiting van de gronwen ten zuiden van de spoorlijn, welke in eerste instantie zijn bestemd voor woningbouw, als mede voor het realiseren van de be staande bouwplannen, is het noodza kelijk dat de gemeente de beschik king heeft over een perceel grond, waarvan de heer J. Reijerse eige naar is. Aldus schrijven B. en W. aan de raad. De heer Reijerse wil deze grond afstaan, wanneer hij een gelijke oppervlakte terugkrijgt wil dit is mogelijk wanneer de gemeen te in haar bezit krijgt het terrein van de heer J. Pilaar, waartoe even eens een voorstel in de raad komt. Aan de verplaatsing van een deel van het bedrijf van de heer Reijerse zijn kosten verbonden tot een bedrag van 7000.welke door de gemeente moeten worden gedragen. In het belang der ontwikkeling van de gemeente vinden B. en W. dat men dit offer moet brengen. Gistermorgen werd de 78-jarige heer R. uit Wemeldinge, die een fietstochtje maakte, op de hoek van de BergwegPatijnweg aangereden door de heer M. uit Bergen op Zoom, die een bromfiets bereed en nog een dame op de duo had. Het trio ging gemeenschappelijk tegen de grond, maar omdat de heer M. een kalme vaart had, liep alles minder ruïneus af, dan de getuigen eerst vreesden. De oude heer liep een geschonden neus en een wond bij het oog op en moest in het ziekenhuis worden be handeld. Nadat dit had plaats gehad, besteeg hij echter onbevreesd zijn vehikel eri peddelde huiswaarts. De bromfiets werd licht beschadigd. HET GEHEIM VAN DR. SPENCER. Gisteravond had in Schuttershof door de Rederijekers de tweede op voering plaats van „Het geheim van dr. Spencer". De vertolking was we derom voortreffelijk en verzorgd, maar de belangstelling was minder groot dan jl. zondag. Sas van Gent ONTSPANNINGSAVOND. Donderdag werd in de feestzaal van de Glasfabriek een avond gege ven ten bate van de Stichting Car naval. Er werden films vertoond over Carnaval 1957 en oud Sas van Gent, terwijl de harmonie ,.De Verenigde Vrienden" enkele nummers ten beste gaf. St.-Jan steen GIDSENAVOND. De gidsenbeweging zal vanavond om half acht in het Patronaat voor de ouders een „kringavond" geven, die gevuld zal worden met liedjes, toneel en voordrachten. Kapellebrug MOLENSTRAAT VOOR VERKEER OPENGESTELD. De geheel vernieuwde Molenstraat die een pracht van een weg is ge worden. is opengesteld voor alle ver keer zodat men hem nu vanaf de rijksweg Hulst-Kapellebrug kan be reiken. De miserabele slechte weg in de Roskamstraat (gemeente Clinge), die anders de verbindingsweg was met Clinge, kan nu wel als een dode straat opgetekend worden. IJzendijke REPETITIES VOOR DE REIS NAAR AVEREEST De toneelvereniging „De Leeuwe rik" is weer druk bezig met de re petities voor het toneelspel „Drie is te veel", dat men vrijdag op zal voeren te Avereest (bij Dedems- vaart), op uitnodiging van de Ave reester Kunstkring. Hoewel men het stuk in het afgelopen seizoen een vijf tal keren heeft opgevoerd, repeteert men avond aan avond, om zo goed mogelijk bij de Avereester toneellief hebbers voor de dag te kunnen ko men. De tweede avond, zaterdagavond, zal verzorgd worden door de bekende phil-harmonicaclub „Flandria". De boilers en de gaaipers-schutters die eveneens mee zullen gaan, zullen een demonstratie geven van deze bei de sporten die daar niet beoefend worden. In de loop van de daaropvolgende zondag zal men de terugreis naar IJzendijke maken. KARNEMELKSTR A AT IS KLAAR De herbestrating van de Karne- melkstraat is voltooid. Het was niet een werkje van even de stenen wat goed leggen. Aan beide zijden van de straat zijn er twee trottoirs van klin kerstenen gelegd, waartussen de vier meter brede rijweg van keien, die kunstig gelegd werden met het z.g. waaiermotief. Op twee plaatsen voor de r.-k. jongensschool werden in het trottoir over enkele meters geen ste nen gelegd om aan de jeugd gelegen heid te geven daar hun knikkerspel te spelen. Naar een tekening van het hoofd der school, de heer J. Ch. Cornells, werd voor de ingang van de school in het trottoir, met andere steentjes een figuur gelegd, voorstellende een jongen in de schoolbank met het kruis ervoor. Het werk werd uitgevoerd door de gemeentewerklieden, de heren de Ruysscher en Scherbeijn, natuurlijk tot volle tevredenheid van de bewo ners van de Karnemelkstraat, die nu „in natte tijden" 's avonds ook zon der laarzen een brief naar de post kunnen brengen. s-Heeronliork VIJF BRJILOFTEN Het komt niet d-kwijls voor in een kleine gemeente dat er in enige da gen tijd zoveel bruiloftsfeesten wor den gevierd, als deze week hier het geval is. Een gouden bruiloft vierde donderdag het echtpaar Boudens-Bal in de Werrlilnan. De echtparen de Jonge-Pricm Moison-Hoens en de Jon. ge-Engelbert vierden de 45-jar. brui loft. De junior-feestelingen, het echt paar den Dries-de Jonge sluit van daag de rij met een 25-jarige brui loft. De fanfare St. Caecilia zit met de handen in het haar..! Yerseke UITBAGGEREN HAVEN Evenals vorig jaar is weer aanbe steed het uitbaggeren van de haven. Het omvat een gedeelte van de haven en wel in hoofdzaak tussen en voor de ligplaatsen van de schepen. Bij de uitvoering wordt gebruik gemaakt van de onderlosser van de gemeente. Volgens het beschikbare bedrag kun nen ongeveer 160 bakken modder worden verwerkt. Hoewel het voor de gehele haven niet afdoende is zullen er toch vele ligplaatsen door verbe teren. Ovezande R.-K. LANDBOUWWINTERSCHOOL KRIJGT ASSISTENTEN-KLAS Voor de ouders van de 2e klasse leerlingen der huishoudschool werd een oudermiddag belegd. De directri. ce, mej. A. van Wijnbergen, kon tot haar groot genoegen vele ouders ver welkomen, waaruit wel kan worden geconcludeerd, dat ook van de zijde der ouders belangstelling voor de school bestaat. Hierna werd door spreekster een uiteenzetting gegeven van de oprich ting van een z.g. assistenten-klas per september a.s. Dit is een één-jarige cursus, welke gevolgd kan worden na de primaire opleiding. Behalve de gewone vakken van de primaire opleiding wordt tevens les gegeven in: kinderverzorging, ziekenverzor ging, huishoudelijk beheer, woningin richting, muzick-kennis en Engels. Het assistenten-diploma is tevens een vooropleiding voor verschillende beroepen, zoals kinderverzorgster, kraamverzorgster, verpleegster, ge zinshulp, bejaardenhulp in inrichtin gen, enz., terwijl tevens in de assis tentenklas 't kostuumdiploma kan worden behaald. Na de pauze werd het woord ge voerd door burgemeester Andriessen'. Ook deze was zeer verheugd over de grote opkomst en wees eveneens op het grote belang van de assistenten klas. Tevens werd door de burge meester gewezen op het contact dat de ouders moeten zoeken met het personeel der school. Hierna werd door het totale perso neel nader contact gelegd met de ouders. Voor de assistenten-klas kon den reeds een aantal leerlingen als zodanig worden genoteerd. Tevens werd de aandacht gevestigd op de te houden jaarlijkse tentoonstelling, die zal worden gehouden des namiddags op 24 en 25 mei. Deze tentoonstelling laat zien wat er op huishoudelijk ge bied wordt gepresteerd, terwijl tevens een openbare les wordt gehouden. AXEL Centrum 6.30 en 9 uur: Trapeze. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7.30 uur: De Postmeester. GOES Grand: Morgen zal ik huilen. 14.30 uur: De reis naar Bombola. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Ik vecht voor geld. MIDDELBURG Electro: De man in het donkergrijze pak. Schouwburg: Vrouwen in boeien. OOSTBURG Ledel 8 uur: De bestor ming van de Alamo. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Don't knock the rock. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Safari. Concertgebouw: 8 uur: Fernandei ela modekoning. VLISSINGEN Alhambra: High so ciety. Luxor: Het huis der geheimen. IJZENDIJKE Hofzlcht 8 uur: Fin Herz VOll MUSik. nn.ra ANTWERPEN Kon. Vlaamse upera, 20 uur: Hoffmann's ver tellingen. Morgen AXEL Het centrum 3.45 uur: Trapeze. 8 uur: De gravin gaat barrevoets. DE KLINGE Kinema. van Dijk 3 en 7 30 uur* De postmeester. GOES Grand: Morgen zal ik huilen. HULST Bioscoopgebouw 1.45, 4, 6.15 en 8.30 uur: Trapeze, J. v. Helsland 3 uur: Schieting. ST J/VNSTEEN J. Begijn 3 uur: Schie ting- K. Everaart 3 uur: Schieting staan de wip. KOEWACHT A. Verhoeven 3 uur: Schieting. KUITAART A. de Bakker 3 uur: Schieting. MIDDELBURG Electro: De man in het donkergrijze pak. Schouwburg: Vrouwen in boeien. OOSTBURG Ledel 2, 4.30 en 8 uur: De bestorming van de Alamo. SAS VAN GENT Olympia 2.30 uur: De onzichtbare tegenstander; 5 en 8 uur: Don't knock the rock. TERHOLE De Lindeboom 6 uur: Dan sen. TERNEUZEN Luxor 4.30 en 8 uur: Safari; 2 uur: Fernandei als modeko- ningt Concertgebouw 8 uur: Fernandei als modekoning. VLISSINGEN Alhambra: High So ciety. Luxor: Het huis der geheimen. IJZENDIJKE Hofzlcht 5 en 8 uur: Ein Herz voll Musik. AXEL Centrum 8 uur Trapeze. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7.30 uur: De Postmeester. GOES Grand: Morgen zal ik huilen. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Trapeze KOEWACHT A. Verhoeven 4 uur: Schieting. MIDDELBURG Electro: De man in het donkergrijze pak. Schouwburg: Vrou wen in boeien. OOSTBURG Ledel 8 uur: De bestor ming van de Alamo. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Don't knock the rock. TERNEUZEN I.uxor 8 uur: Safari. VLISSINGEN Alhambra: High Socie ty, Luxor: Het huis der geheimen. LIET bezoek Bonn hi verklaring 1 waarin de gen tuiiging tot u de Europese peil moet woi een mogelijke sie weerhoudt Deze verkl; dat Engeland ne er toe zul kracht der handhaven, dat hieromtrc den een coi hoe men haar Engeland hi zijn bezuinigi: nomen 13.500 op 't continen te trekken er overschakelen West-Duitsl, moet opbouwt de blijven let tionele waper troepen nog i ken en de ato steld te zien. echter niet handhaving v juist meer en ring der atoo wordt en ook na korter of legerplannen 2 Adenauer k< der verwachte op de Engelse rugkomen. na van de Wes Britse legerre terugtrekking Britse eenhed land al had a rjEZE goedke europese intussen nog n rapport-Fens Westeuropese aanleiding geg( batten, waarb keuring terzal die echter ni absolute meerc Het kon kwaad, dat de terraad aldus met de onge Europese land de kleine, ov en de defensie VO bestaat, deskundigen e parate divisie; ten, zijn er ma baar, en met d< bij hét zwaartt tionele naar verplaatst wor overgangsfase, in beslag kan Als men ziel al toch veilig te danken aai overwicht in wapens op Ru toch wordt af zonnen agressi ZONDAG 12 mi Pasen. Credo, 's Hertogenbo le Missen) H. bed (in stille reus enz. MAANDAG 13. larminus. Cre sen. 's Hertog H. Servatius. tus Bellarmim fatie van Pase DINSDAG 14. zondag na Pa H. Bonifatius tie van Pasen, fatius. 2e gebe Prefatie van WOENSDAG 15. tist de la Sal sen. DONDERDAG Prefatie van VRIJDAG 17. V Ion. Prefatie ZATERDAG 18. Prefatie van 9) Een heel Jongetje ogen aan zusje en greep g.ccri met z broekspijpen o n r) Zonder 'e Carter om het zijne te en de 1 terrein mele h innerde munt in het kraal- werd be. plechtige op met der, die voorschijn naar de vrouw k wonderd veertien hij de haar Alt - kleir ontsna de w< wagg( zijn n stt er bij -' zich handje - nemen, dribbelem -1 over 11a hutten. D; Carter zijn Zc --.-ogige beloond wdcni tonrportiek kinder een gli halsove was - half keek -'rc af of zi jaar zc - „utten de glimlach h wachtte tot stond

de Stem | 1957 | | pagina 2