Engeland wil niet langer afhankelijk zijn van Suezkanaal L President Pinilla van Columbia afgezet Eisen in zaak-Roehm Blijdschap bij entree elfmiljoenste Nog dit jaar indiening nieuwe wetten op diverse belastingen Charmante moeilijkheden Worosjilof in Bandung Atoomdebat in Bondsdag Twee jaar voor Lippert en 27 maanden voor Dietrich «SWlfSUS SSKTitt: 'n!*™ Hertog van Gloucester naar ons land Benelux nadert voltooiing Reorganisatie van Franse strijdkrachten Geen akkoord compensatie huurverhoging Keurmeester materieel in arrest DAGBLAD VOOR Vijfjarenplan bouw reusentankers Buisleidingen van Engelse kust naar Londen Historisch kerkje onder de moker I Af en toe zon Ah t kindje binnenkomt, juicht heel het huisgezin Welkom van minister Suurhoff Ministers Pact van Bagdad 1 juni bijeen Fraude bij landmacht 97e JAARGANG No. 22451 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neeriandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr A. J. J M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland Z A T E R D A G 11 MEI 1957 Advertentieprijs voor de genele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 1 0.8o per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0 35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98. Telefoon 223e - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat OUSTBUR Hoewel het, zoals wij reeds eerder meldden, mogelijk is, dat Engeland binnenkort aan Britse seliepen toestemming zal geven weer gebruik te maken van liet Suezkanaal, is de politiek op lange termijn van de Britse regering er op ge richt, zich onafhankelijk te maken van deze teveel bedreigd geachte scheepvaartweg. De Britse regering heeft volgens Agence France Presse een plan in studie genomen, dat En. geland binnen vijf jaar onafhankelijk zal moeten maken van het Suezkanaal. Dit plan zal in de eerste plaats bestaan uit de bouw van zeer grote tankschepen, welke ongeveer 100.000 ton olie elk zullen kunnen vervoeren. De regering is bereid voor de bouw van der gelijke schepen subsidies te verlenen aan de werven die deze schepen zouden moeten bouwen. De afmetingen van deze sche pen zullen het passeren van het Suezkanaal onmogelijk maken, maar de grootte van deze sche pen maakt de vaart rond de Kaap toch niet veel duurder. Het in dienst stellen van derge lijke grote schepen zal een ver ruiming der haveninstallaties nodig maken en het plan van de Britse regering voorziet hiertoe in een enorme uitbreiding van de thans kleine haven van Mil- ford Heaven, terwijl voorts Southampton en Liverpool even eens geschikt zullen worden ge maakt voor dergelijke grote schepen. Buisleidingen zullen dan deze havens met Londen verbinden. Enorme projecten De Britse nog verder. projecten gaan echter Op de jongste bijeen komst op de Bermuda-eilanden van Elsénhower met de Britse minister president is besloten voorrang te verlenen aan een technische studie voor de aanleg van een olieleiding van Irak via Turkije naar de Mid dellandse Zee. Een dergelijke studie is blijkbaar tevoren reeds goedge keurd door de grote Amerikaanse maatschappijen, de British Petro leum, de Royal Dutch-Shell en de Compagnie Francaise des Petioles. Voorts zouden de grote olie maatschappijen hebben besloten voortaan het grootste deel van de honderden miljoenen dollar, welke per jaar worden uitgege ven voor het zoeken naar olie, in andere gebieden te besteden dan in het Midden-Oosten. Op dit gebied zouden de richtlijnen van de Britse regeringspolitiek in overeenstemming zijn met de voor nemens van de grote industrielanden. Hierdoor hoopt men Europa minder afhankelijk te maken niet alleen van het Suezkanaal, doch ook van het gehele Midden-Oosten. De produktie in Venezuela werd de laatste maan den reeds aanzienlijk uitgebreid, ter wijl projecten worden bestudeerd voor de exploitatie van olievelden in Bolivia en in Brits West-Afrika. Voorts biedt de Sahara waarschijn lijk grote mogelijkheden voor de olie voorziening. Tenslotte kan, wat de Britse plannen betreft voor de toe komstige energievoorziening, nog worden gewezen op het omvangrijke programma voor de produktie van atoomenergie, waarmede de huidige Britse regering bezig is. Voor dit laatste doel zuilen investeringen van miljard pond, verdeeld over een VANDAAG ZAL prof, C. P. M Rom- me in de partijraadsvergadering van de KVP voorlichting geven omtrent de staatkundige toestand en het parle mentaire werk. Deze rede wordt recht streeks van 12.10 tot 12.55 uur via de K.R.O. (golflengte 402 meter) uitge zonden. PRINS BERNHARD heeft gisteren te Haarlem een nieuwe (Amerikaanse) fabriek van fijnchemicaliën geopend. DRS J F. POSTHUMA heeft op me disch advies besloten aan H. M de Koningin te verzoeken hem per 30 juni a.s. ontslag te verlenen uit ziin functie van president-directeur van de Herstelbank. Verwacht wordt, datmr M. Sanders zijn opvolger zal zijn. DUIZENDEN vrijwilligers zijn naar de bossen van Hokkaido (Japan) gediri geerd om daar te helpen bij de be strijding van de grootste bosbrand de geschiedenis van Japan. OP DE ZESDE ILSY, die tweede Pink sterdag op het vliegveld Ypenburg wordt gehouden, zullen twaalf landen vertegenwoordigd zijn. DE TOESTAND van burgemeester van Hall van Amsterdam is redelijk. DR. RAJENDRA PRASAD is met overweldigende meerderheid herkozen als president van India voor een ambts termijn van vijf jaar. DR. JOSEPH BURG, minister van posterijen van Israël, zal volgende week een driedaags bezoek aan Ne derland brengen. OP TEXEL is op 91-jarige leeftijd overleden de heer C. Duinker Lzn., die van 1908 tot 1933 kapitein is ge weest van de Texelse Stoomboot Mij. Hij heeft in zijn leven 43 schipbreu kelingen gered. DERTIG MENSEN, o.w. acht Fransen zijn verdronken als gevolg van het kapseizen van een veerboot op de ri vier de Gambia in West-Afrika. periode van tien jaar, worden gedaan teneinde in 1965 een produktie te be reiken van zes miljard kw, over eenkomende met de hoeveelheid energie welke wordt geleverd door achttien miljoen ton kolen. De vaart door het kanaal De Franse regering handhaaft voor het ogenblik haar instructies aan de Franse reders om het Suezkanaal te boycotten, aldus is te Parijs ver klaard. Hoewel van officiële zijde in Den Haag nog geen mededelingen kunnen worden gedaan over de vraag, of de regering haar advies aan de Neder landse rederijen om geen gebruik te maken van het Suez-kanaal zal in trekken, wordt algemeen verwacht, dat dit spoedig zal gebeuren. Hier over berichtten wij gisteren reeds, De directie van de N.V. Stoom vaartmaatschappij Nederland" deelt mede, besloten te hebben om haar schepen onvoorziene, omstandigheden voorbehouden, wederom via de Suez- kanaalroute te dirigeren. De Amerikaanse regering heeft op nieuw instructies uitgevaardigd, dat Amerikaanse schepen, die gebruik maken van het Suezkanaal, onder protest de tolgelden aan Egypte moe ten betalen. Na een debat van 13 uur, slechts onderbroken voor de lunch, heeft de Westduitse Bondsdag een motie van de regeringspartijen, waarin de grote mogendheden verzocht wordt als zichtbaar teken van hun verlangen naar ontwapening de proeven met kernwapens voor een bepaalde tijd op te schorten, aangenomen. President Rojas Pinilla van Columbia is afgezet, aldus is vrijdag uit Botoga vernomen. Een regeringsraad, bestaande uit de generaals Gabriël Paris, Deo- gracias Fonseca en Duarte Blum heeft het bestuur overgenomen. De afgezette president, generaal Rojas Pinilla, is gisterenochtend per vliegtuig uit Bogota naar Panama vertrokken. Ook zijn vrouw en doch- De openbare aanklager betuigd tegen sterke bewijzen in. Hoewel het Duitse wetboek van straf recht, volgens de aanklager, niet is berekend op een situatie, waarin de staat zelf misdadiger was, achtte hij de bestaande bepalingen toch bruik baar voor dit geval. Hij kwam toen tot zijn bovenvermelde eisen. en ge- Verwachting van het KNMI tot vanavond, opgemaakt vrijdag- avond te 23.15 uur. Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind in hoofd- .tussen zuidoost en zuidwest. Weinig verandering in tempera- tuur. Verwachting van het Belgische I Weerkundig Instituut: Svakic? lot matige zuidenwind. Meestal bewolkt tot mooi, maar plaatselijk kans op onweersbui- en. Zacht weer. Vandaag: zon onder 20.21 uur. Maan op 17.40 uur. Morgen: zon op 4.51 uur. Zon onder 20.23 uur. Maan op 18.57 uur. Maan onder 3.56 uur. Maandag: zon op 4.50 uur. Maan onder 4.27 uur. de zaak.Roelim te Mnenchen heeft 27 maanden gevange nisstraf voor Dietrich ttvee jaar voor Lippert eist q/?jj ™;z,ock van de advocaat dr. i„i™i 2 en dric rechters en negen van dc Muenchense recht en* tevoren een bezoek gebracht aan de gevangenis Stadelheim te S A Ie J"' S'aar rp 11 iuli 1934 de ?erhthintr werd gedood. De nan h stelde een onderzoek in Lmn»^ h-r°J' 51C de oud-SS-kolonel gespeeld V) t T°°d Van Rochm heeft generaal'm' LL2ppert de oud-SS- van deelnem d'6- Verdacht wordt nis overgebracht. naar de gevaoge- SA-Ie1derS;;wergdennnaa m'00rd °P ZCS z°ek ter plaatseVerzociT °nder" D0,verdediging 'heeft nen vaststellen of" mogelU^T dat twee mannen in aJ j P«aw„ en opgesteld, dat de doodde getutee Ïp" SgCeïük"ise °pStelling ..technisch mo Requisitoir De openbare aanklager, dr M Weisz, zei, dat hij bij Dietrich'geen enkel teken van leedwezen had ont dekt, hoewel hij zes personen, onder wie een oude vriend, had gedood Dietrich sprong op en begon te pro testeren, maar zijn verdediger bracht hem er toe, weer te gaan zitten. De aanklager verklaarde voorts dat Dietrich volledig had bekend' maar dat Lippert zijn onschuld had Verrassing van Dr. Seidl Onmiddellijk na het requisitoir sprong de verdediger, dr.Seidl op. Hij deelde mee, dat hij een telegram had ontvangen van een zekere Adolf Skomrock uit Gladbeck (Noord-Duits- land), waarin deze meedeelde, dat hij bij het doodschieten van Roehm te genwoordig was geweest en dat Dietrich en Lippert het niet hadden gedaan. Het Hof besloot daarop maandag Skomrock te horen. ter zijn naar het buitenland uitgewe ken. De onder staatstoezicht staande Columbiaanse radio-omroep herhaalt steeds een bericht, dat president" Rojas Pinilla zijn' bevoegdheden aan een militaire bestuursraad heeft over gedragen, waaraan wordt toege voegd, dat hij het land via de radio zal toespreken. Dit bericht is in strijd met een mededeling van de generale staf van het Columbiaanse leger, dat gene raal Pinilla, onder druk van de leger leiding, besloot af te treden. Staking ging vooraf. Aan het aftreden van Pinilla wa- ren vier dagen van een soort al gemene staking voorafgegaan, waardoor het werk in industriële en handelsbedrijven en op banken werd stilgelegd, terwijl er ook geen vervoersmiddelen meer be schikbaar waren. Onmiddellijk na het bekend worden van het aftreden van president Pi nilla werden door de burgerij spon tane betogingen gehouden, waarin de eis werd gesteld: ,,Wij willen nu een burger als president." De thans 57-jarige luitenant-gene raal Gustavo Rojas Pinilla werd 13 juni 1953 president van Columbia, nadat zijn voorganger, president Lau- reano Gomez - die thans in Barce lona woont - door een staatsgreep was afgezet. Rojas, die in 1948 de generaalsrang kreeg, was sinds 1949 chef van de generale staf van het Columbiaanse leger. Hij bekleedde verschillende openbare ambten. Zo was hij van 1941 tot 1950 minister van verbindin gen. De grondwetgevende vergadering van Columbia had nog twee dagen geleden president Pinilla met 76 stemmen tegen één stem herkozen voor een volgende ambtstermijn, die tot 1962 had moeten duren... Deze foto geelt een beeld van liet sloopwerk aan het kerkje van het Limburgse plaatsje Afferden, dat op het laatst van de oorlog door een bombardement werd verwoest. Het torentje, daterend uit de 12de eeuw, is het enige in Nederland, dat is gebouwd van ijzer-oersteen en zal door monumentenzorg worden gerestaureerdHet 15de eeuwse kerkje wordt door een nieuw gebouw vervangen. Naar wij vernemen zal de Hertog van Gloucester in zijn kwaliteit van voorzitter van de Imperial Wargraves Commission medio mei een inspectietocht langs de Engelse oorlogsgraven maken. Op 15 mei zal hij de Nederlandse grens bij Eede overschrijden en zich dan naar Breskens begeven. Via Vlissin- gen gaat de reis dan naar Ber- gen-op-Zoom, waar de hertog eveneens de Engelse begraaf plaats zal bezoeken. Van daar wordt de tocht voortgezet naar Arnhem en 's avonds wordt de hertog ontvangen door H.M. de Koningin en prins Bernhard te Soestdijk. De president van de Sowjet-Unie, Worosjilof, is gisteren op overweldi gende wijze door een menigte die ge schat wordt op 750.000 mensen, be groet in Bandoeng, waar in 1955 de Afrikaans-Aziatische conferentie werd gehouden. Op 29 mei a.s. zal in Brussel een Benelux-ministersconferentie worden gehouden, waar men, naar wij in wel ingelichte kringen vernemen, hoopt te komen tot definitieve opstelling en ondertekening van het Beneluxver- drag. Daarmee zal de periode van voor bereiding van de economische unie, die twaalf jaren heeft geduurd, wor den afgesloten. In een uitzending van de Wereldomroep naar aanlei ding van het feit, dat offici eel wordt aangenomen dat Nederland gisteren elf mil joen inwoners telde, heeft de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, een toespraak gehouden, waarin hij heeft aangenomen dat de elf miljoen werd volgemaakt met de geboorte van een kind. Elders in dit blad geven wij nadere bijzonderheden over het verloop van onze bevolkingsgroei. Minister Suurholf haalde de dicht- f0801 van Nicoiaas Beets aan: Als t kindje binnenkomt, juicht heel het huisgezin maar vond dat de dich ter makkelijk praten had. Het is maar de vraag, aldus de minister, of ons Nederlandse huisgezin evern veel reden tot juichen heeft, nu het elf miljoenste kindje zijn entree heeft gemaakt. Er is echter vol gens de minister geen reden een begrafenisgezicht te trekken niet alleen omdat een dergelijke gelaats uitdrukking bij een zo heuglijke en wonderbaarlijke gebeurtenis als de geboorte van een mensenkind niet past, maar omdat er aan onze snel le bevolkingsgroei behalve proble men, toch ook vele verheugende kanten vallen te ontdekken. Positieve kanten Er spreekt, zei hij, uit ons ge boortecijfer, dat al vele jaren hoger is dan dat in de ons omringende landen, een gezond stuk optimisme en toekomstvertrouwen. Dan is er verder het lage sterftecijfer, dat aangeeft dat de Nederlanders ge middeld ouder worden dan de in woners van de meeste andere lan den. Dat is, zeide hij, een compli ment voor onze gezondheidszorg, voor onze sociale voorzieningen en voor onze manier van leven en wo nen. Het cijfer 11.000.000 kon alleen maar worden bereikt, dank zij een aantal positieve kanten van ons volksleven en van ons volkskarak ter, concludeerde de heer Suurhoff. Ten aanzien van de vraag of ons land overbevolkt is, meende de mi nister dat dit begrip zeer betrekke lijk is, want toen Nederland 7 mil joen inwoners had, sprak men voor het eerst van overbevolking. Van daag komen we arbeidskrachten te kort, en leeft het Nederlandse volk in een behoorlijke welstand, al heb ben we ons aan de hoog-conjunc- tuur een beetje overeten, aldus mi nister Suurhoff. Hij ziet het bevol kingsprobleem van Nederland meer in het ruimtelijke, dan in het economische vlak liggen, omdat inderdaad met het toenemen van het inwonertal de economie kwets baarder wordt door een stijgende noodzaak tot import, die met een stijgende export betaald moet wor den. Maar er kunnen, verklaarde de minister, bij wijze van spreken nog heel wat nieuwe verdiepingen op onze fabrieken gebouwd worden, gronden worden drooggelegd voor landbouw en de produktie kan wor den opgevoerd door mechanisatie en automatisering. Maar men moet ruimte hebben om een beetje menselijk te kunnen leven, en hier in ligt volgens spreker het grote probleem, dat zal moeten worden opgelost door een toenemende emi gratie, met behulp van de Europese integratie en met meer energie, dis cipline en saamhorigheid dan an dere volkeren, in ons eigen land. De minister besloot met een har telijk welkom voor ons elfmiljoenste landgenoot je. Minister Hofstra streeft er met kracht naar de ontwerpen voor nieuwe wetten op de in komstenbelasting, de loonbelas ting, de vermogensbelasting, de vennootschapsbelasting en de dividendbelasting nog in de loop van dit jaar in te dienen. De minister deelt dit mee in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van financiën. Hij voegt er aan toe, dat het naar zijn mening aanbeveling zou verdie nen, dat het reeds ingediende ont werp van de algemene wet inzake rijksbelastingen tevoren zou zijn af gehandeld, teneinde te voorkomen dat evt. wijzigingen daarin tot aan passing van de ontwerpen voor de heffingswetten zouden moeten leiden. De opzet van deze herzieningen is overigens niet de hoogte van de to tale belastingdruk onder het oog te zien, doch een vernieuwing van de structuur van het stelsel, waarbij voor eventuele verlichtingen elders compensatie moet worden gevonden. Een herziening van het tarief van de loon- en inkomstenbelasting voor de ongehuwden die, zo zegt de mi nister, ook naar zijn mening hoge prioriteit verdient zou weliswaar onafhankelijk van de totstandkoming van de overige wetten kunnen ge schieden, doch op een moment, dat tot een belangrijke verzwaring van lasten moet worden overgegaan, acht hij een verlichting van lasten voor de ongehuwden bezwaarlijk te verwe zenlijken, vooral nu dit zou moeten worden gecompenseerd door een ver dere verzwaring van de druk op de De Franse minister van de fensie, Bourges - Maunoury, heeft plannen ontvouwd voor reorganisatie van de Franse strijdkrachten, om deze geschikt te maken voor atoomoorlog, ge wone oorlog en de strijd tegen opstandelingen, zoals in Algerië. Als gevolg van de reorganisatie zal de sterkte der Franse strijd krachten met circa 100.000 man verminderd worden. Dit zou voornamelijk worden be reikt door dienstplichtigen na 24 i.p.v. 30 maanden met groot verlof te stu ren. Men denkt, dat de reorganisatie van de Franse strijdkrachten twee tot drie jaar in beslag zal nemen. De minister verwacht ook, dat tegen 1965 projec tielen met een grote reikwijdte be schikbaar zullen zijn voor het onder scheppen van vliegtuigen, die sneller vliegen dan het geluid. gezinnen. Het vraagstuk van de hef fing van inkomstenbelasting over de inkomsten uit arbeid van de gehuwde vrouw heeft zijn volle aandacht. De bestedingsbeperking De minister heeft voorts in zijn memorie stelling genomen tegen de opvatting van een aantal Eerste- Kamerleden. dat de regering in de nota over de bestedingsbeperking het zou hebben doen voorkomen, alsof het bedrag van de beperking der uitga ven door de rijksoverheid met 197 miljoen uitsluitend de consumptieve en investeringsuitgaven van het rijk betrof. Hij merkt op, dat in de nota uit drukkelijk is gesteld, dat onder het bedrag van 197 miljoen ook uitgaven van andere aard voorkomen. Dit bedrag is zeker niet aange kondigd als het totaal van da be stedingsbeperking door het rijk en er is dan ook geen grond voor de veronderstelling, dat het rijk zijn geprojecteerde aandeel in de bestedingsbeperking niet zou bij dragen. Met betrekking tot de beperking der investeringsuitgaven zegt de bewinds man dat de totale oorspronkelijke via de rijksbegroting voorgenomen inves teringen met circa 9% worden be perkt. De beperking van de investe. ringen in de particuliere sector daar entegen zal naar schatting nog niet 5% bedragen. De werkgevers en de werk nemers hebben gisteren in de Stichting van de Arbeid geen overeenstemming kun nen bereiken over de loon- compensatie voor de komen de huurverhoging. Van drie uur des middags tot half negen des avonds hebben de werkgevers- en werknemersdelegaties in de Stichting van de Arbeid vergaderd zonder een ak koord te kunnen bereiken. Beide groepen hebben be sloten hun standpunt ter kennis van de regering te brengen. De raad van ministers van het Pact van Bagdad zal op 3 juni in Karatsji (Pakistan) bijeenko men, zo heeft het Britse minis terie van buitenlandse zaken bekendgemaakt. Bob Hope, de beroemde Amerikaan se komiek, heeft een aantal verlei delijke Parisiennes in het harnas of beter gezegd, in een luchtig toilet gejaagd, door voor de film „Paris Holiday", die op het ogenblik in Parijs wordt gemaakt en waarin hij een van de hoofdrollen vervult, Anita Ekberg te kiezen voor het vervullen van de rol van een.... ver leidelijke FrancaiseEen aantal Parijse jongedames had niet alleen ernstige bezwaren, maar bracht die ook duidelijk tot uitdrukking door een demonstratie met spandoeken, waarop Bob Hope werd aangera den naar huis te gaan en waarop men hem onder meer verweet on fair te zijn tegenover de Franse meisjes door het kiezen van een Zweedse. Bob maakte een eind aan de beleaering bij de Parijse studio de Boulogne door de meiskes voor de film te engageren. Als gevolg van een door de Konink lijke Marechaussee ingesteld onder zoek is de keurmeester B., werkzaam bij het directoraat materieel land macht, als verdacht van onregelmatig heden met betrekking tot de keuring van troepenhelmen, in verzekerde be waring gesteld. Aldus deelt de leger- voorlichtingsdienst mede. Het onderzoek staat onder leiding van de officier van justitie te Arn hem. De helmen werden vervaardigd in een bedrijf te Doesburg.

de Stem | 1957 | | pagina 1