j Reclassering is bewust helpen PAPIER VOOR UW PEN Vraag geen verf.vraag RIP O LIN Hensen c K.Y.P. mechaniseert leden-administratie Willem Elsschot 75 jaar „LIEVER MIJN LEVEN. 15 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 11 MEI 1957 15 Kan men spreken van collectieve schuld tegenover gevangenen I „WIE UWER ZONDER ZONDE IS" Na zom is zwaar UITKOMST IN DE NOOD Kernenergie in de luchtvaart Uw baby deze week geboren...? Een parodie van Willem Bilderdijk De Gids Roeping Aristo (IV) Reclasseren is volgens het woordenboekhet weer ge. schikt maken van ontslagen gevangenen voor maatschap, pelijke samenleving en hen daarin weer doen opnemen. Uit deze omschrijving valt bijzonder veel te leren. Op de eerste plaats al dat de samensteller van het woordenboek zich gedwongen zag een uitgebreide omschrijving te geven voor de betekenis van een ivoord, hoewel hij natuurlijk doorgaans volstaat met een „vertaling" in één gelijkwaar. dig Nederlands woord. Zo'n vertaling bestaat in dit geval eenvoudig niet. Het begrip is té moeilijk, te veelomvattend ook. Daarom willen we er in onderstaand artikel breder en dieper op ingaan. Be ginnen we maar met: het weer geschikt maken. Dat veronderstelt al dadelijk een vroeger geschikt geweest zijn. Gelukkig gaat dat in de meeste gevallen op. Gevangenen komen net als u en wij doorgaans uit een gezin, een straat, een stad of dorp als dood gewoon behoorlijk medeburger. Mis schien was hun aanleg" ietwat scheef, wellicht was er iets mis met bepaalde omstandigheden. Het kan ook zijn dat een bepaalde vriend of vriendin een slechte invloed uitoefen de of dat het werkmilieu wat men noemt niet meewerkte om hem of haar in het rechte spoor te houden. U kunt natuurlijk beweren dat ieder een domweg de plicht heeft er maar voor te zorgen dat hij de rechte weg houdt op ieder gebied. Dan geldt natuurlijk direct het antwoord: wie uwer zonder zonde is, werpe de eerste steen. Boven dien is lang niet eenieder zo ge lukkig dat bepaalde omstandighe den hem terughouden van de fa tale misgreep, waardoor aanra king met de justitie onvermijdelijk wordt. Dus zonder schuld te wil len wegpraten wijzen we eenvou dig op .verzachtende omstandig heden". Daarbij komt natuurlijk bovendien het vraagstuk van de soms toch zo verschrikkelijk vaste band met het eigen verleden van de gevangene. Ook wanneer hij geestelijk rijp te maken is voor een opnieuw-beginnen, dan kunnen vele hinderpalen uit het droeve verleden hem gramstorig ko men kwellen. Voorheen, zeg enkele tientallen jaren geleden, was men in ons land algemeen de overtuiging toe gedaan dat het reclasseren voor een zeer groot deel bestond uit het be zoeken van gevangenen in de cel. Hem door vertrouwelijke gesprekken weer geschikt maken" om aan het maatschappelijk verkeer deel te ne men was een eerste opgave. Momen teel is dat inzicht geweken voor een waarschijnlijk beter. Vooral liefde Het zogenaamde celbezoek is na tuurlijk van belang. De voorbereiding van wat na de gevangenis komen zal vergt veel geduld en inzicht, liefde vooral om tot een goed wederzijds begrip te kunnen komen. Is dan een maal het vertrouwen gewonnen en is de dag aangebroken waarop de gevangene weer terug mag naar het volle zonlicht (met alle lusten en las- Advertentie) huidklachten rneer in het gehele gezin. Mijnhardt Gezinszalf. Tube 90 d. Doos 95 en 50 d ten daarvan), dan is het zaak hem ,,op te vangen". De maatschappij is immers te vergelijken met een veel koppig monster. Bruut en zonder me dedogen, eigenzinnig, angstwekkend egoistisch. Er zijn oorlogen in het groot, ontelbaar helaas zijn de liefde loze oorlogen in het klein. Laster en roddel loeren aan iedere huisdeur om toe te slaan en om, indien het „voor delig" kan zijn, zonder erbarmen slachtoffers te maken. Wie eenmaal steelt blijft altijd een dief, zegt zo bitter het oude Nederlandse spreekwoord en er steekt jammer genoeg maar al te veel naakte waarheid in. De grote moeilijkheid bij het reclasseren is dus wel het de oud-gevangene mo gelijk te maken om weer normaal in de maatschappij terug te keren. De zogenaamde nazorg krijgt hier een zware opgave. Geestelijk zwaar, maar ook vaak financieel zwaar. Grote actie Nu de eerste week van de grote actie om de katholieke reclassing van de gehele Baronie aan voldoende geld te helpen voor een goed. „opvang centrum" als geschenk bij het veer tigjarig jubileum voorbij is (en de re sultaten zichtbaar worden), lijkt het ons goed om op dit alles eens met nadruk te wijzen. We zullen hier niet in den brede nagaan in hoeverre de maatschappij in haar veelzijdige samenstelling schuldig kan worden gesteld ten op zichte van bepaalde delinquenten. Het is al te gemakkelijk om op deze ma nier de schuld van die delinquenten zelf weg te schuiven. Maar wel wen sen we met klem te wijzen op de waarschijnlijkheid dat er wel degelijk sprake is of zijn kan van een ge meenschappelijke schuld van de maatschappij. Maar als dat dan vast staat dan is er in niet mindere mate sprake van een persoonlijke schuld van ons allemaal. Wij samen maken die maatschappij uit. Die schuld moet dus op de een of andere wijze wor- (Advertentle) den goed gemaakt. Dat gebeurt ten dele en zo goed mogelijk door dat kleine legertje idealistische vrijwil lige reclasseerders, bijgestaan door een paar handenvol betaalde ambte naren. Maar ook die ambtenaren wor den weer ten dele door die reclasse ring betaald! Maar U ook U ziet dus nu wel dat we er met geen mogelijkheid langs ko men. Ook al neemt u om welke reden dan ook niet persoonlijk deel aan het werk van de re classering, op de een of andere manier moet u zichzelf daarin laten betrekken. Wat ligt dan meer voor de hand dan om in de mate van de u maatschappelijk en financieel ten dienste staan de mogelijkheden te helpen. De actie voor het opvangcentrum gaat voort. De obligatielening rolt door stad en land. Vriende lijke dames of heren zullen u verzoeken u een ogenblik te verdiepen in de reclassering. Sta hen te woord en het resultaat zal beslist voor alle partijen prettig zijn! Over ruim een half jaar zal de Ka tholieke Volkspartij overgaan tot een geheel gemechaniseerde leden-admi nistratie. Zij heeft daartoe speciaal geconstrueerde robotmachines ge huurd van een Amerikaanse maat schappij, die echter eerst over 7 maanden rfgeleverd kunnen worden. Op het ogenblik treft het partijbu reau de nodige voorbereidingen en verzamelt alle gegevens, die op zoge naamde ,,moeder"-ponskaarten wor den verwerkt. Het heeft daarvoor middels de Amerikaanse maatschap pij de hulp ingeroepen van verschei dene bedrijven, die de daarvoor be nodigde machines reeds bezitten, on der meer de Rijkscentrale voor me chanische administratie. Deze cen trale kan op bepaalde tijden over capaciteit hebben en zij vult deze over-capaciteit met z.g. stopwerk te gen vergoeding. In zekere Haagse kringen is deze dienstverlening van de Rijkscentrale aan de K.V.P. aangemerkt als een ongewenste samenwerking tussen het Ministerie van Binnenlandse Zaken De Amerikaanse minister van Fi nancien, George Humphrey, heeft ..met grote dankbaarheid" de 120 dol lar aanvaard, die een zekere mejuf frouw Sheila Martin hem had doen toekomen om de Amerikaanse natio nale schuld te verminderen. Deze schuld bedraagt ongeveer 274 mil jard dollar. nLl?or9enomen Britse atoom- ïphho71 °v Christmas Island in Jliï, Z0?el in ^geland als nou!* 6 landen protesten uit- moeLlan mensen> die in deze vnnr tn afschuwelijk ge vaar voor de mensheid zien. Japan was r Plan, een het proefgeb door haar au -Y, ^P^lmvnten uwntugenjK erhUr ifn'iYan dit voornemen zal i. t men of gezien. Er nu alleen een „protest inkelijk van 'iloot" naar sturen, die czigheid daar - onmogelijk schip" worden gezonden naar het gebied, met aan boord de 63-jarige Britse pluimveefokker Harold Steele, een Quaker, die zijn leven op het spel wil zet ten om de proefnemingen te gen te houden. Bovenstaande foto van de heer Steele werd genomen tijdens d& laatste avonddis hij met zijn vrouw in Londen door bracht, vóór zijn vertrek naar New Delhi, waar hij scheep zal gaan naar het gevaarlijke ge bied. Het echtpaar Steele heeft drie kinderen. en de K.V.P., daar bedoelde Centrale onder dit ministerie ressorteert. De ze meenden te weten, dat de Rijkscen trale over onvoldoende capaciteit be schikt, hetgeen gebleken zou zijn bij de uitvoering van spoedorders welke het Rijk enige maanden ge leden wilde plaatsen, toen de ambte narensalarissen op korte termijn moesten worden herzien. De Rijkscentrale heeft toen inder daad de hulp ingeroepen van een instantie in het buitenland, die de technische mogelijkheid bezat de be rekeningen binnen de gestelde tijd te verrichten. Normaliter is dit niet nodig, daar de centrale de opdrachten van het Rijk gemakkelijk aan kan en inciden teel gelegenheid over houdt voor dienstverlening aan derden. Meer dan 2000 Amerikaanse bur gers onder leiding van kernfysici, elektronische deskundigen en inge nieurs zijn gisteren begonnen aan een project voor de toepassing van kern energie in de luchtvaart. In Middletown is voor dit doel een laboratorium gebouwd, dat 50 mil joen dollar heeft gekost. Twaalf Amerikaanse industriële on dernemingen hebben besloten tien miljoen dollar te besteden aan het onderzoek van een methode om de energie uit de fusie van waterstof atomen aan te wenden voor de eco nomische produktie van elektriciteit. Het onderzoek wordt verricht in de atoomlaboratoria te San Diego in Ca. lifornie. (Advertentie) stuur dan ean gaboortekaartje aan RQBUR et VELOCITAS POSTBUS 200 - APEL000RN en U ontvangt ter gelegenheid van het 75 I. bestaan van deze voetbalvereniging een jubileumverrassing Het april-nummer van het maand blad „De Gids" schenkt in een twee tal bijdragen aandacht aan de 75e verjaardag van Willem Elsschot. De eerste is van Jan Greshoff, die het dubbelleven van Elsschot-de Ridder een van de boeiendste verschijnselen noemt, welke hij ooit mocht waarne men. Hij tekent Elsschot als een on afhankelijk man, die zich door nie mand laat bedillen. Ter illustratie vertelt hij de volgende anekdoten: Ik dineerde eens met hem te Brussel, toen hij mij aan het des sert zeide„Nu ga ik even een kwartiertje voor de radio pra ten en kom dan hier terug; wacht op mij." Hij kwam terug, maar niet na een goed kwartier, doch na enkele minuten. „Wat is er gebeurd?" vroeg ik. „Die hom mels wilden niet dat ik dat ge dicht „Moeder" voorlas en toen heb ik gezegdstik". Een ander maal reisde hij van Antwerpen naar Hilversum. Doch voor niets. Want toen men ook daar weer een verandering in zijn keuze wilde maken, zei hij ook weer „stik" en nam de trein terug. Men kan alles van Els schot gedaan krijgen als men zijn vriend is en weet hoe hem aan te pakken, en in het geheel niets wanneer men eigengereid of hooghartig tegen hem optreedt. De tweede bijdrage is een geestige autobiografie in briefvorm van Els schot zelf. Ze biedt in beknopte vorm een volledig overzicht van zijn leven. Over „Chinese cultuur in de nieuwe tijd" schrijft de schilder J. Bruyn. Het is een causerie over zijn verblijf in China, waar hij een maand ver bleef en Nederland vertegenwoordigde bij de opening van de Rembrandt- tentoonstelling in Peking. Over de huidige situatie zegt hij het volgende: Het China van vandaag is als een mens met twee verschillende handen: een oosterse en een wes terse. Voldaanheid kent het slechts in het beschouwen van wat elk der handen afzonderlijk presteert. Nooit kreeg ik de in druk van tevredenheid over de discongruentie-zelf, de gespleten heid. Toen ik een aantal van mijn Chinese collega's eens vroeg of zij zelf met de huidige stand van zaken tevreden waren, was het antwoord unaniem ontken nend. Maar hoopvol vertelde men mij dat er daarom deze zo mer een „kunstenaarscongres op hoog niveau" gehouden werd om uit te maken hoe het verder moest. De Kroniek van de Poëzie van Si mon Vestdijk is deze keer gewijd aan de dichter A. Marja, van wie in deze aflevering ook enkele verzen zijn op genomen, evenals van Herman van den Bergh. Emmy van Lokhorst be oordeelt „Tocht naar het duister" in welk drama Eugene O'Neill zijn eigen droevige jeugd beschrijft. Jan Gres hoff heeft nogal wat aan te merken op de veel gebruikte „Historische Schets van de Nederlandse Letter kunde" van de Vooys en Stuiveling. Zijn detailkritiek lokt op vele plaatsen tegenspraak uit. Bertus Aafjes noemt hij b.v. een vlotte, aangename rij mer, die weinig nieuws bracht. Het cultureel maandblad Roeping'* zal zijn april-nummer wijden aan An- toon Coolen bij gelegenheid van diens zestigste verjaardag. De aflevering voor februari en maart opent met verzen van Lambert Tegenbosch en Ben Wolken. Martien G.J. de Jong publiceert hier een onbekende parodie van Wil lem Bilderdijk geïnspireerd door de Orestes van Euripides. Hij heeft er een interessante beschouwing ter in leiding aan toegevoegd. Pater J. Arts S.J. geeft zijn visie op de 17e eeuwse polemieken tussen Jezuieten en predi kanten. De Kroniek bevat o.a. de tekst van een toespraak over Tilburg en Nijmegen, die dr. J. Wolters vorig jaar te Tilburg gehouden heeft. Mi chel van der Plas vestigt de aan dacht op een nieuw literair tijdschrift „Veri Feren". Het april-nummer van het tijd schrift Aristo heeft een zeer geva rieerde inhoud. We noemen o.m. eni ge filosofisi'ie bloknotities van Henk van Gelre. Wouter Lutkie bespreekt met veel instemming het gebedenboek „Zon der wierook" van Michel Quoist. In een andere bijdrage ondersteunt hij de roep om amnestie, die in Vlaan deren opklinkt. Dat hierover in de Nederlandse pers niet geschreven zou mogen worden, zoajs de eerw. schrij ver insinueert, is natuurlijk dwaas heid. We zouden niet weten wie dit kan verbieden. Gedichten van Tom van Ewijk, enkele vertalingen en sug- gesta maken ook deze aflevering weer bijzonder lezenswaard. WILLEM v.d. VELDEN DE MAAT IS VOL (I) U zegt het wel, de maat is vol. Als men Iemand willekeurig ergens in Ne derland zou vragen: „Hoe denkt u dat de leiding van de arrondissementsrecht bank in Breda één president en twee vice-presidenten is samengesteld?", dan zou niemand het in zijn hoofd halen, te zeggen: Allemaal niet-'katholiek. Zo vanzelfsprekend is het. dat daarin de ka tholieken toch ook een rol, laat staan een overwegende rol, spelen. Op het de partement van Justitie haalt een anti papistische bureaucratie dat wel in haar hoofd. En ze handelt er naar. Die goed zakken van katholieken sputteren dan wel wat tegen, denkt men, maar ze slik ken het toch wel. Neen, we mogen het niet slikken. Wie neemt het initiatief voor een klinkende protestactie? BREDA. A. J. DE MAAT IS VOL (II) Het geval van de jongste benoemingen in de leiding van de Bredase rechtbank doet mij toch naar do pen grijpen. Ik vraag mij af wie hiervoor verantwoor delijk is. U 'zegt: het departement. Dat zal deze ergerlijke benoeming zeker wel klaar gestoofd hebben. Doch wie gaf er uiteindelijk zijn sanctie aan? De minister, de heer Samkalden. Ik ga verder: Is hierin de ministerraad niet gekend? En hebben toen de katholieke ministers zich niet verzet? Ik kan het me haast niet voorstellen. B.o.Z. R. H. DE MAAT IS VOL (III) Als iemand, die ook „de paapse super stitie" aanhangt, moet het mij van het hart, dat ilk me met u diep gegriefd voel door de thans weer bestendigde verhoudingen aan de Bredase rechtbank. De katholieken tellen alleen maar twee de-rangsfiguren, omdat ze katholiek zijn, omdat ze vasthouden aan hun domme bijgeloof. Zo wordt er in bepaalde ambte lijke kringen nog over hen gedacht. O ja. op zijn tijd horen we vriendelijke woorden genoeg over saamhorigheid en verdraagzaamheid en naar elkaar toe groeien en wat al niet meer. Maar onder hand, als ze ons kunnen negeren, zullen ze het niet laten. EREDA. D. R. BEJAARDENREIS Dezer agen zullen in Sluiskil onze da mes weer huis aan huis komen om gaven te ontvangen en tevens loten te ver kopen voor de reis van de bejaarden. Wij vertrouwen dat onze collecte weer mag slagen. Sluiskil is altijd mild ge weest voor dat doel! Dertig keer is deze reis gemaakt en altijd tot aller tevredenheid. Maar dit jaar is de reis naar Frank rijk. Sluiskil, Zelzate, Lokeren, Dender- monde, Aalst, Ninove, Geraardsbergen. daar is het stoppen en gaan wij de ver maarde berg op, 1100 meter boven de zeespiegel, dan over Lessen Leuze naar de Franse grens, Bonsecour, daar stop plaats en zo terug over Rone Audenaarde. Gent naar Sluiskil. Bevolking van Sluiskil, wij vertrouwen op u. SLUISKIL. Namens het Comité, H. J. COLS1EN, Voorzitter. STANK Als huismoeder wil ik met dit schrijven even mijn gemoed luchten en tevens reageren op het stuk over de rook- en stankaffaire te Leur in uw blad van 2 mei jl. De ambtelijke kant van de zaak ter zijde latend| zou ik toch wel opheldering wensen over het feit, hoe het kan in een vrij land als het onze, dat wij elke dag in zo'n verpestende stank moeten leven en geen stukje wasgoed buiten kunnen drogen. Geen raam kan er open en wat de kinderen betreft, die zijn gedoemd om binnen te blijven, want als ze een half uur in die rook en stank gelopen hebben, zijn ze ziek en hebben keelklaohten. Bij de volwassenen zijn het vooral hoofd pijn- en keelklachten. Waarom mag die fabriek doorwerken terwijl de zaak hangende is? Waarom moeten wij en onze kinderen de lijdende partij zijn? Vreemden, die hier toevallig in Leur vertoeven zijn stomverbaasd dat zoiets maar gewoon mag, en ik hoop dan ook dat er spoedig een verandering ten goede komt, anders zullen wij allen de ge meente om andere hulsvesting moeten verzoeken, daar het niet uit te houden is. Elke dag hier is een kwelling. LEUR. HUISMOEDER. WONINGNOOD (II) Onlangs verscheen er in dit blad een ingezonden stukje over congressen e.d. van vrijgezellen en van weduwen en weduwnaars. De schrijver opperde toen ook het idee om eon congres te organi seren van woningzoekenden. Niemand van de plm. 3200 ingeschre venen by het Gemeentelijk Huisvestings bureau heeft op het artikeltje gerea geerd. En toch, waarom zou dit idee niet verwezenlijkt 'kunnen worden. Momen teel zijn er bij het Gemeentelijk Huis vestingsbureau plm. 3200 gevallen inge schreven, d.w.z. dat er zeker meer dan 5000 personen bij betrokken zijn. Waar om kunnen deze 5000 personen de kop pen niet eens bij elkaar steken en ko men tot de oprichting van een Bond voor Woningzoekenden. Als 5 pet. van de Bredase bevolking betrokken is bij de woningnood en men nagaat, dat deze percentages in de grote steden nog hoger liggen, hoe groot zou dan het aantal betrokkenen zijn over het gehele land? Toch zeker meer dan een half miljoen. Zouden deze half mil joen personen gezamenlijk niet iets tot stand kunnen brengen: er bij de over heid op aandringen over te gaan tot het op grote schaal bouwen van nood woningen. Immers er is toch sprake van een „nationale noodtoestand" waarom mag er dan niet gesproken worden over de bouw van „noodwoningen"? Waarom worden voorstellen in deze richting steeds maar van de hand gewezen? Een eventuele Bond van Woningzoe kenden en zeker een eventuele Nationale Bond van Woningzoekenden zou in deze richting zeer goed en misschien met groot succes kunnen werken. Maar wie zal de kat de bel aanbinden? Welke personen, die reeds drie> vier of vijf jaar woningzoekend zijn. zullen en durven het initiatief te nemen tot het oprichten van een Bond van Woning zoekenden en tot het organiseren van congressen en meetings? BREDA. F. IU UITVERKOOP VAN RECHT EN MORAAL Naar aanleiding van het wetsontwerp „Huurblokkering" heeft het er alle schijn van dat onze KVP ten volle bereid is er voor te zorgen dat genoemd wetsont werp wordt aangenomen, z.g. uit vrees voor een kabinetscrisis. Maar geldt dit argument dan niet voor de PvdA en de andere partijen? Ere voor de Anti-Revolutionairen, die hun christelijke beginselen niet voor een vergelijk wensen te versjacheren, maar zelfs geen goed woord over hebben voor dit in wezen communistische wetsontwerp, dat het begin is van de verkrachting van ieder eigendomsrecht en het begin van de staatsahnacht, „de Nieuwe Godheid". Schande voor de KVP-minister die zijn naam durft te verbinden aan dit wets ontwerp en deze, op communistische beginselen steunende roof en afbraak- politiek nog durft te verdedigen. Als dit wetsontwerp door de steun van de KVP wordt aangenomen, dan heeft het voor ons katholieken geen zin meer nog lid te zijn van de KVP, of deze par tij, die wij dan niet meer als r.-k. partij kunnen erkennen, bij de verkiezingen te steunen. Als katholiek wensen wij de socialis tische soep met de communistische lin zen niet te slikken, zelfs niet al wordt die, o schande, door de KVP geserveerd. BREDA. EEN KATHOLIEK IN DE POLITIEK. (Wij hebben niet geaarzeld stelling te nemen tegen het huurblokkerings- ontwerp van minister Witte, maar we vinden, dat men beslist te ver gaat, als men degenen, die er geen onover komelijke bezwaren in zien, nu maar mir nichts dir nichts voor commu nisten uitscheldt. In deze zaken dient men de vrijheid van mening te respecteren. En om één ding, dat ons niet bevalt, is de KVP als zodanig nog niet verwerpelijk. Er staan zo veel andere goede dingen tegenover. Red.) BOMANSCONGRES (III) Wanneer een erkend publicist die als „kind van zijn tijd" er prijs op stelt „modern" genoemd te worden, voor de microfoon van een neutrale omroepver eniging goedkope grapjes op pastoors en jezuïeten komt vertellen, zal de heer Pison hem dit niet te zwaar aanrekenen: Bomans (de persoon in kwestie) is nu eenmaal een slaaf van de openbare me ning m.a.w.: hij maakt grapjes voor zijn broodje. Natuurlijk houdt dit argument geen steek; men kan altijd beter als belastingbetaler of kolensjouwer zijn (belegde) boterham "Verdienen dan als katholiek humorist zijn katholieke prin cipes te grabbel gooien voor een kleur loos of rood publiek. Zeer terecht daarentegen geeft de heer Pison dc „Bonte Trein" een veeg uit de pan, onder de vermelding, dat Jan Pu bliek thans vrijwel overal om lacht. In derdaad wordt het steeds duidelijker, dat de Avro onder de rode duiven, probeert te schieten en haar programma's ook afstemt op het gemiddelde peil der lezers (c.q. hoorders) „dat (volgens „onze eigen Douwes Dekker" althans) beneden het gehalte van de gebrekkigste schrijver staat." Het vermelden van de renegaat Multatuli is trouwens in dit verband niet ongevaarlijk, omdat ook hij vrij dubieuze „mijmeringen" over geloof en christenen heeft geproduceerd. Merkwaardig is ove rigens, dat hij, na zijn bewering, dat „alle definitiën moeilijk zijn," toch deze zware taak op zich nam en de humor beschouwde als „het weergeven der na tuur": een definitie die in zijn algemeen heid voldoende ruimte tot debateren open laat. Ook ik acht het deplorabel, dat Bomans onder de invloed staat van de Engelse humor van Dickens, terwijl de Vonde- liaanse humor hem blijkbaar niets „ge daan" heeft. De heer Pison kan zich echter troosten met de algemene regel, dat liefde voor humor èn Vondel zelden samen gaan. Een van de gunstige uit zonderingen hierop vormde misschien mr. van Lennep, die zijn humoristische meesterwerk „Ferd. Huyck" schreef, maar daarnaast ook een voortreffelijke Vondel-uitgave heeft verzorgd. Uiteraard is het een grote lacune in mijn algemene ontwikkeling, dat ik met de letterkundige voortbrengselen van kameraad de Vries zo slecht op de hoogte ben. Het laat me echter volkomen koud, of deze communistische partij- poëet (zoals de heer Pison hem zeer geestig kwalificeert) voor een Ned. lite ratuurprijs wordt voorgedragen of niet. Protesteren hiertegen mist ieder prak tisch nut, omdat men vooral aan derge lijke lieden niet de gelegenheid mag bie den de rol van onschuldig gehangene te spelen (zendtijd bij verkiezingen!). Er is trouwens geen enkel beletsel om ook aan communisten literatuurprijzen toe te kennen, als hun werk letterkun dige waarde heeft. En als ze niet in het Russisch schrijven... EREDA. M. v. G. ROMANS„CONGRES" Een redactionele noot noopt ons. aan de verdediging van de heer Parlevink een min of meer opluchtende verklaring toe te voegen, die mogelijk in een ook elders gevoelde behoefte voorziet, Inzake Brabant en deszelfs karakter is de heer van Duinkerken ongetwijfeld rui mer geïnformeerd dan wij. Men moet er ook niet te dicht bovenop gaan zitten. Juist in het etnografisch bedrijf mag af wezigheid van lichaam nogal eens wor den verkozen boven tegenwoordigheid van geest. Dan weten wij ook wel, dat „humor" dikwerf wordt aangewend ter compen satie van gemis aan karakter, wat dat dan ook mag zijn. En in zo een geval kan men zijn Nederlands staatsburger schap wel als een wassen neus beschou wen. Het zou er dan om gaan, minister Hofstra te overtuigen van onze karakter loosheid. Nochtans zal de humor, als reactie op individueel of collectief doorleefde be levenissen zich ongaarne lenen tot van overheidswege of anderszins gestan daardiseerde massaproduktie. Of tot kle verige pluimstrijkerij; of tot het kwellen van niet al te grote dieren; of tot de meer subtiele vormen van stompzinnig leedvermaak. „Humor" is ook verre van een „edel gewas", hetwelk rt« na veel examenzweet en perfectionistische kro kodillentranen naar de veiling brengt, om het daar te laten doordraaien. „Hu mor' is als onkruid, wat slechts tiert en opbloeit bij de gratie van onze kortzich tigheid; en juist op plaatsen waar men het helemaal niet wenst. Wat „humor" dan wel is? In elk geval kan men er zich niet op specialiseren. Men wórdt in deze gespecialiseerd. Van daar vermoedelijk, dat de meeste Neder landers met confectiehumor wel genoe gen nemen. Gelijk hebben ze. BREDA. L. PISON. BERGSE JEUGD Al enige malen heb ik het meegemaakt, dat door opgeschoten knapen in de speeltuin Rozenoord eindjes hout gesto ken werden in de glijbaan. Dat dit voor de kinderen een ontzettend gevaar op levert behoeft geen betoog! Van ver schillende aannemers heb ik bovendien, tal van klachten gehoord over de ver nielzucht van de Bergse jeugd, waaraan maar geen eind schijnt te komen. Er is sprake van duizenden guldens schade 1 Ook is mij opgevallen, dat er dit jaar haast geen parkwachters meer in onze plantsoenen wandelen. Zou dit komen door de bestedingsbeperking? Dan is het in ieder geval een wijsheid die zichzelf volop bedriegt, want de jeugd kent geen genae voor de mooie natuur. BERGEN OP ZOOM. A. H. G. KONINGINNEDAG Met deze een stukje voor .Papier voor uw pen", namelijk over Koninginnedag van 30 april 1957. Ik las in de krant dat er vrijwel overal in Nederland in de kleinste dorpen en steden uitbundig Koninginnefeest gevierd is. Nou, ik woon hier in Welberg bij Steenbergen en heb vier kinderen, waar van er twee schoolgaan op de kleuter school. Hier is in het geheel geen feest gevierd; de kinderen weten niet of hef feest is of niet. Ik zeg ze dat zelf en ze weten het dan, wanneer ze een oranje strik op krijgen en door de radio de feestklanken doorgegeven worden. Als er zo iets te doen is zou ik ze moeten meenemen bijvoorbeeld naar Bergen op Zoom. willen ze'ook eens genieten van zo'n feest, omdat hier nooit wat is voor de kinderen. Dit plaatsje hoort toch ook bij feestvierend Nederland? WELBERG. Mevr. v. TERHELJDEN. KONINGINNEDAG (II) Daar ik zelf geen geboren Koewachte naar ben, valt het mij des te meer op dat de verjaardag van onze geëerbie digde Koningin onopgemerkt voorbij gaat. De vlaggen die zijn uitgestoken kan men op één hand tellen, of moeten die alleen wapperen wanneer het koers is? Het is bedroevend dat op deze feestdag bij uitstek er niet het minste te doen is voor onze schooljeugd. De meesten van hen weten dan ook niet dat onze ge liefde Koningin Juliana jarig is. Hebben de opvoeders van onze jeugd het zo druk gekregen, dat er geen tijd overblijft om iets te organiseren? En waar blijft onze nieuwe fanfare op zo'n dag? Moeten misschien alle krachten gespaard blijven tot op de kermis? KOEWACHT. EEN INWONER. MERKWAARDIG Het moet mij van het hart, dat de verslaggeving in „De Telegraaf" toch heel wat gedetailleerder is dan die in uw blad. Bij het stuk over de bank overval in Princenhage had de redactie een tekening laten plaatsen, die een dui delijk overzicht gaf van het gebeurde. Niet alleen zag men op deze tekening het kantoor in kwestie, maar bovendien had men het geval voorzien van een ver klarende tekst. Naar het grote beneden raam stond een pijl en daarbij: „Raam van het kantoor". Zoiets maakt de zaak ineens veel duidelijker. Men ziet on middellijk dat men met een raam en niet met een schoorsteen te maken heeft, of met een bakfiets. Bij de enige deur die men op de tekening zag, eveneens een verduidelijking: „Hier werd de bank rover door de concierge binnengelaten..." Kijk, dat zijn saillante bijzonderheden. Gewoonlijk immers zet een concierge het luik van de kolenkelder open, als hij klanten binnenlaat. U wist ook niet te vertellen, dat de tweede man, de niet- gearresteerde grote onbekende, wellicht de Zwarte Ruiter is geweest. De Tele graaf wel. Precies volgens de methode van Hans Gruijters, had de bandiet zijn auto aan de grens laten staan... Zo'n overeenkomst had u toch ook on middellijk als zeer merkwaardig moeten voorkomen. Iemand die op dezelfde ma nier zijn auto aan de grens wegzet als de Zwarte Ruiter! U weet, even goed als ik, dat bankovervallers eerst naar een ga rage gaan zoeken als de politie hen op de hielen zit; of een van de agenten vriendelijk verzoeken, zolang op de wa gen te willen passen. In dit geval heeft de overvaller dat niet gedaan. Hij is van de gebruikelijke gedragslijn .afgeweken, op precies dezelfde manier als de Zwarte Ruiter, toen hij zich in het nauw waande. Het had u overigens ook moeten opval len, dat de man een broek droeg, even als beruchte Hans. En dat hij twee han den had en twee voeten. Allemaal merk waardige coïncidenties, die een vergis sing bijna uitsluiten. ETTEN. v. PL. (We moeten inzender toegeven, dat we schromelijk tekort zijn geschoten. Volgende keer beter. En onze ver ontschuldigingen aan de Zwarte Rui ter natuurlijk. - Red.) TELEFOOmiISèRE Het functioneren van de telefoon tn Breda is sinds 29 april jl. bijzonder ge brekkig. Aan het PTT-personeel zal het niet liggen, maar om de abonnees te verwijten dat zij de oorzaak zijn van de telefoondebacle welke wij thans in Breda beleven, is niet geloofwaardig. (Zie uw blad van 30-4). Eén ding is opvallend: dat alles goed functioneerde in de oude centrale en dat sinds het in gebruik nemen van de nieuwe centrale de zaak stagneert. Wat staat er te gebeuren in geval van nood, zoals brand, ongeval, dokter, politie? Het is een zaak van important alge meen belang dat aan dit technisch falen spoedig een eind wordt gemaakt. Boven dien hebben de abonnees ook nog recht op een goede dienstverlening. BREDA. ABONNEE. (Advertentie)

de Stem | 1957 | | pagina 11