Merkwaardige ontdekking in de Tweede Kamer on garagehouder overviel Bredase kassier Hammarskjoeld naar Israël vertrokken Belgische winst in Ronde en minder goed nieuws van van Stem-equipe in Rallye Jan Sluyters overleden Verdween met f 5000 en werd later aangehouden Verrassing in offerblok Vriendschapsverdrag met VS. opent mogelijkheid om overal processies te houden DAGBLAD VOOR ZEELAND Prof. Oud is het eens met standpunt K.V.P. Zuid- oostelijke wind Salarissen lagere en middelbare ambtenaren omhoog Doodvonnissen in Hongarije Toeslagen Suezk anaal verlaagd Nog geen beslissing gebruik Suezkanaal Bevestiging vonnis Zwarte Ruiter Groot Brabandergeniaal portrettist Medeplichtige voortvluchtig Assemblee der W.E.U. verwerpt motie Amerikaans vliegtuig in zee gestort Ambassadesecretaris V.S. uit Rusland uitgewezen 97e JAARGANG No. 22449 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr A. J. J M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm 15 ct. Postrek. 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsmgel "3. Telefoon 223S - Bureau voor Voor God, Koningin «n Vaderland DONDER DAG 9 MEI 1957. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0 35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35). (Van onze parlementaire medewerker) Zal de vrijheid tot het houden van processies en begrafe nissen niet liturgische plechtigheden weer in Nederland hersteld worden, dank zij een verdrag, dat de regering met de Ver. Staten wil sluiten? Dit is een vraag, die de K.V.P. in de Tweede Kamer heeft gesteld, toen zij de tekst behan delde van dit verdrag met Amerika, dat vooral een econo misch karakter draagt en op de eerste plaats voor het Ne- derlandse bedrijfsleven van groot belang moet worden ge. acht. Gisteren is het verdrag in openbare behandeling gekomen. Vanwege de ingewikkelde staatsrechterlijke vraagstukken, die er door deze interpretatie van de K.V.P. aan verbonden zijn, is men nog niet tot een beslissing over al of niet aanvaarden kun nen komen. In het algemeen wil de Kamer wel met de Amerikanen een verdrag sluiten, maar men denkt er niet aan de uitleg van de K.V.P. te volgen met uitzondering van prof. Oud, die het geheel eens was met de katholieke woordvoerder mr. Blaisse. Deze ontdekte met vreugde, dat de regering in dit verdrag een ge heel ander standpunt ten aanzien van de vrijheid van godsdienst inneemt dan dat waarvan onze grondwet getuigt in het beruchte artikel, dat het houden van pro cessies verbiedt, daar waar deze voor 1848 niet geoorloofd waren. „De regering blijkt thans volledige vrijheid van godsdienst aan Ame rikanen in Nederland te geven als een vanzelfsprekende zaak te be schouwen", zo constateerde de ka tholieke woordvoerder, en vroeg zich af of men dan ook niet ver der moet gaan en aan Nederlan ders hetzelfde moet geven. Motie P.v.d.A. De katholieke woordvoerder heeft daarmee een knuppel in het parle mentaire hoenderhok geworpen zoals uit de zeer verschillende reacties is gebleken. De P.v.d.A. heeft een motie ingediend, waarin het streven van de K.V.P. als onnodig wordt afgewezen. Men is van oordeel, dat er geen sprake is van afwijking van de grondwet zo dat het ook niet nodig is om het ver drag met een meerderheid van 2/3 van de uitgebrachte stemmen te aan vaarden. Vanzelfsprekend zijn ook de protestantse fracties van A.R. en C.H. niet de mening van de katholie ken toegedaan. Zij willen met de P.v. d.A. wel het verdrag, maar maken ge zamenlijk front tegen de opvatting, dat de bewuste passage in strijd zou zijn met onze grondwet. De S.G., die van processievrijheid het minst ge diend zijn. hebben de meest radicale weg gekozen om te voorkomen dat er iets van de vreugdevolle ontdek king van dé katholieken terecht zal komen en hebben aangekondigd, dat zij het gehele verdrag zullen verwer pen. Het is de vraag of de motie van de P.v.d.A. zal worcen aangenomen. DE VOOR de tijd van het jaar zware nachtvorst in de nacht van dinsdag op woensdag heeft op tal van plaat sen niet onaanzienlijke schade toege bracht aan fruit- en tuinbouwgewas- sen. PRINSES Beatrix heeft, vergezeld door mej. A. A. Broers en twee vriendinnen, in theater Carré te Am sterdam de voorstelling bijgewoond van het pantomime-theater Marcel Marceau. VOOR DE EERSTE maal in ons land is te Delft de Landsteinerpenning van de bloedtransfusiedienst van het Ro de Kruis uitgereikt en wel aan zuster A. M. Maquelin uit Delft. Zuster Ma- quelin is operatiezuster in het zie kenhuis Bethel en heeft 75 keer bloed afgestaan. TROEPEN van Nicaragua hebben de Hondurese plaats Las Manos, die vlak bij Cifuentes ligt, aangevallen. ZUID-AFRIKA zal op het congres der Kamers van Koophandel uit het Gemenebest en het Engelse imperi um aan het einde van deze maand in Londen een memorandum in dienen. waarin aangedrongen wordt op verhoging van de goudprijs. DE FINANCIËLE commissie van de Westduitse Bondsdag heeft voorstellen tot verlaging van de inkomstenbelas ting verworpen. OP VRIJDAG 10 mei zal de direc teur-generaal van de statistiek, prof. on'm Idenburg, van 20.05 tot zü. 10 uur over Hilversum II spreken over „onze elfmiljoenste inwoner", ALS OPVOLGER van het Eerste Ka merlid mr. F. Teulings (KVP), die om gezondheidsredenen ontslag nam, Komt in aanmerking de heer Ph. C. van Campen te Eindhoven. DE BEKENDE Italiaanse schrijver 4. Malaparte is door een beroerde getroffen. Zijn toestand is zorgwek kend. Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt woensdagavond 23.15 uur: Veranderlijke bewolking met 5 voornamelijk in het noordoosten I opklaringen en in de zuidweste- J lijke helft van het land plaatselijk wat regen. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Iets hogere 1 temperaturen dan gisteren. Weerkundig Instituut: Lichte zui- Weerkundig Insttiuut: Lichte zui- denwind. Bewolkt. Nevelig des morgens. Stijging der temperatuur. _,Vandaag: zon onder 20.18 uur. J Maan op 15.02 uur. t Morgen: zon op 4.55 uur. Maan onder 3 01 uur. (Van onze parlementaire medewerker) In het georganiseerd overleg voor ambtenarenzaken zijn ver schillende verbeteringen in de beloning van lagere en middel bare ambtenaren in voorberei ding. Minister Struijcken zei dit gisteren in de Eerste Kamer bij de behandeling van zijn begro ting. De Kamer had hierover nadere in lichtingen gevraagd naar aanleiding van de voorgenomen verhoging voor hogere ambtenaren, maar de bewinds man kon, hangende het overleg, geen verdere mededelingen doen. Wel maakte hij bekend dat de regering thans heeft besloten om zo spoedig mogelijk de verplichting van ontslag van de huwende ambtenares te schrap pen. Mr. Struycken had tenslotte nog een verheugende mededeling voor de B.B.: De rijksbijdragen aan gemeen ten en kringen zullen belangrijk wor den verruimd. Wanneer de C.P.N. een handje helpt bestaat er alle kans op. Maar prof. Romme heeft al aan gekondigd dat deze motie juridisch een slag in de lucht is. Het gaat hier nl. om een internationale overeenkomst en wanneer die een maal is aangenomen moet de grondwet daarvoor wijken. Wanneer een Amerikaan ooit op dit gebied iets in Nederland in de weg zal worden gelegd, dan kan hij zich tot een internationale rechter wen den. Deze zal niet onze grondwet, maar het internationale verdrag han teren. Hoe het Nederlandse parlement dit verdrag in een motie heeft ge ïnterpreteerd zal dan geen betekenis hebben. Staatssecretaris v. d. Beugel, die bij afwezigheid van minister Luns het wetsontwerp, waarin goedkeuring van het verdrag werd gevraagd, moest verdedigen, heeft toegegeven, dat een beslissing van het Interna tionale Hof steeds boven die van de rechterlijke macht in Nederland zal prevaleren. Prof. Oud vond, in tegenstelling tot andere opvattingen in de Kamer, dat deze zaak geenszins slechts van theo retische betekenis is. Het gaat immers niet alleen om het houden van pro cessies, maar ook om begrafenissen in het openbaar, waarbij wel degelijk kans bestaat op praktische consequen ties. Prof. Oud was overtuigd, datmr. Blaisse gelijk heeft wanneer hij meent dat aanvaarding van het verdrag be tekent dat van de grondwet wordt afgeweken. De staatssecretaris moest toegeven dat de tekst in het verdrag aanleiding heeft gegeven tot misver standen. De volgende week zal de Kamer over de motie en het al of niet aan nemen van het verdrag beslissen. Na replieken zal de regering dan eerst nog aan het woord komen. Volgens het Hongaarse dagblad „Esti Hiriap" is er een geheim proces aan de gang tegen een aantal Hon garen, die men de „scherprechters" noemde en die ervan beschuldigd worden „talrijke daden van terreur" te hebben begaan, waarbij zij het speciaal op leden van de geheime po litie en communistische autoriteiten hadden gemunt. De groep zou onder leiding hebben gestaan van Jozsef Dudas, die kort na het onderdrukken van de Hongaarse opstand voon een krijgsraad terecht heeft gestaan. Hij werd indertijd ter dood veroordeeld en onmiddellijk te rechtgesteld. Raaio-Boedapest meldde nader, dat drie der leden van de groep der „scherprechters" in een geheim proces ter dood zijn veroordeeld. Een vierde beklaagde werd tot een „lichtere straf" veroordeeld. De scheepvaartlijnen die geregelde diensten onderhouden van Europa naai de Perzische Golf, hebben besloten de huidige Suez-kanaaltoeslag met in gang van 9 mei te verlagen van 25 procent tot 10 procent voor alle vrach ten in het uitgaande en thuiskomende verkeer. Wegens de ter plaatse heérsende con gestie hebben deze lijnen tevens be sloten een vijf procent-toeslag in te stellen op alle uitgaande lading naar Khorramsjahr (Iran). Deze toeslag brengt de totale toeslag voor deze haven op 15 procent. De grote verdienste van de Ronde van Nederland 1957 schijnt te worden, dat..,, men er het Belgenland enthousiast voor maakt. Hoe kan het ook anders? Want op de derde dag sloeg het rood-witte squadron der Belgen ongenadig hard toe. In de tijdrit te Schaersbergen wonnen zij kostbare seconden op de Nederlandse kopstukken. De rit van Schaersbergen naar Zwolle diende slechts om hun superioriteit te bewijzen: Rik van Looy won deze étappe en nam daarmee de leiding in het algemeen klassement van zijn ploegmaat Decock over. Maar in het kielzog van Van Looy snerpte een dappere Van der Pluym, die tevens de prijs voor de strijdlustigste renner kreeg, over de finish te Zwolle. In het algemeen klassement volgt hij Van Looy ook al op de voet: een fraaie tweede plaats.' Post, Van den Brekel, de Groot en Van der Lijke red den in de kopgroep van negen man nog iets van de vader landse glorie. Ook uit Neustadt (aan de Tsjechische grens bereikte ons minder goed nieuws. Onze ver slaggever in de Tulpenrallye, dan Nollen, was met zijn team genoot Ben van Genk getuige geweest van een ernstig onge luk, dat zich vlak voor hun ogen afspeelde. Geruime tijd hebben zij toen de rallye ral lye moeten laten om hulp te verlenen aan de onfortuinlijke Engelse équipe uit de rallye, die bij dit ongeluk betrokken was. Dat kostte hun zoveel tijd, dat het A.N.P. onze équipe reeds bij de uitvallers regis treerde. Maar onverdroten zet ten zij door, in de hoop, dat straks de wedstrijdcommissa rissen een open oog zullen hebben voor de wel zeer bijzondere omstandigheden, waardoor hun vertraging werd veroorzaakt. En zo raast dit tweetal op dit moment dan over de laatste kilometers, die hen nog van Noordwijk schei den... Nadere bijzonderheden over al deze gebeurtenissen vindt U op de sportpagina. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buiten landse zaken verklaarde in Pa rijs, dat Dulles het eens is met het Franse standpunt volgens hetwelk de toestand van het Suezkanaal onbevredigend is en de Egyptische voorwaarden on voldoende zijn om van het ka naal een internationale water weg te maken. Dulles, inmiddels terug in Washing ton, heeft verklaard, dat als er geen betere voorwaarden komen, men naar andere wegen voor vervoer van de olie uit het Midden-Oosien moet om zien. Inmiddels is de secretaris-gene raal der V.N., Dag Hammarskjoeld, per vliegtuig uit Genève via Bei roet naar Israël vertrokken, waar hij vandaag aankomt. Hij wordt vergezeld door dr. Ralph Bunehe, ondersecretaris der V.N., die on langs een missie in Egypte ver vulde. Russische vliegtuigen Volgens het Israëlische avondblad „Maariv" vliegen er zo nu en dan snelle Sowjet-vliegtuigen boven het Midden-Oosten, kennelijk om dit ge bied te fotograferen. Men had toestellen waargenomen boven een aantal landen in dit ge bied, waaronder Israël. Deze vliegtui gen zouden drie of ier maal per maand van een vliegveld in het zui- 5) De vijftien landen tellende vereni ging van gebruikers van het Suez kanaal heeft gisteren in Londen twee uur vergaderd over de vraag, of men de leden moet aanraden weer van het Suezkanaal gebruik te maken, doch men is niet tot een besluit gekomen. De vergadering wordt vandaag voort gezet. c'elijk deel van de Sowjet-Unie op stijgen om met een snelheid van om streeks duizend km per uur verschei dene uren op een hoogte van twin tig km over het Midden-Oosten te vliegen. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft gisteren bij zijn arrest in de zaak tegen de 31-jarige H. G. de Zwarte Ruiter uit Mierlo-Hout het vonnis van de rechtbank bevestigd, n.l. vijf tien jaar gevangenisstraf met aftrek en met de bepaling dat deze aftrek gaat tot aan de dag van de ontsnap ping van G. uit de gevangenis te Scheveningen. In het arrest wordt de bewijsvoe ring voor het schuldig zijn van G. aan de overval op de postkantoorhouder te Ravestein nog versterkt genoemd door de verklaringen van de deskun dige van de rijkspolitie over de wijze waarop de geldtrommel uit dat post kantoor met de crick van de auto die G. heeft gebruikt geopend moet zijn. Jan Sluyters is in de loop van vorige nacht overleden in zijn huis te Amsterdam. Hij werd 75 jaar oud. Hiermee kwam een einde aan het leven van een der grootste Nederlandse beel dende kunstenaars van onze tijd. Hij heeft de picturale erfenis van Rembrandt en Vermeer, van Breitner en van Gogh waardig beheerd en gaaf doorgegeven aan die na hem komen. Zijn temperamentvol coloriet zal ook na zijn dood voor vele geslach ten het leven van de eerste helft van onze eeuw stralend en on beschadigd bewaren. Jan Sluyters werd 17 december 1881 in Den Bosch geboren. Na zijn studie aan de Amsterdamse Rijks academie verwierf hij in 1904 de Prix de Rome. Dit gaf hem de gelegen heid een studiereis van twee jaar te maken naar Italië, Spanje en Parijs. Wellicht is dit beslissend geweest voor alles wat hij in de tien daarop volgende jaren schilderde. De Fran se schilders Toulouse-Lautrec en Cé- zanne hadden grote invloed op hem. Vereenvoudiging van de vorm (ku bisme) en een felle kleurzetting van de neo-impressionisten (o.a. Vincent van Gogh) waren kenmerkend voor deze periode. Daarna kwamen er twee jaren in Staphorst. Was het niet voornamelijk het niet te onderdrukken verlangen naar uitbeelding van mensen die als het ware verstard waren in het harde leven van de traditie, welke van Gogh in zijn Brabantse tijd naar de keel greep? Zo moet het ook de Bra bander Sluyters, begaafd met een sterk ontwikkeld psychologisch ver mogen tot ontleding, zijn vergaan toen hij de Staphorster boeren wilde vereeuwigen naar de opvattingen van het expressionisme. In ieder geval schijnen deze twee perioden samen de basis te hebben gelegd voor wat hij nadien wist te bereiken in zijn laaiende stillevens en in zijn grote ge stileerde naakten. Hoogtepunten Toch duurde het tot 1926 alvorens hij de tijd van het experimenteren achter zich liet. Zijn technische be kwaamheid was inmiddels, ook als tekenaar en graficus, tot grote hoog te gestegen. Zijn psychologisch kun nen scheen onbegrensd. Dank zij deze twee eigenschappen" van zijn veel zijdig en door hard werken als het ware opgejaagd talent waren de por tretten na 1926 hoogtepunten in het totaalbeeld van de eigentijdse Nederlandse schilderkunst. Als colo rist vond hij tot nu toe geen tweede als gelijkwaardige naast zich en sinds hij overging tot een vrij gelijk matige stijl is hij in zijn werk geko men tot een rust en een eenvoud van vorm en compositie welke de eeuwig heidswaarde van zijn beste doeken schijnen te waarborgen. (Van onze verslaggever) De Belgische garagehouder J. van Schooten (29) uit Borger- hout (nabij Antwerpen) heeft gistermorgen om negen uur een brutale roofoverval gepleegd op het bijkantoor van de Neder- landsche Handelmij. N.V. in de Heilaarstraat te Breda. De buit was 5008 gulden. Hij ging er van door met een auto, die door een handlanger werd bestuurd. Vijf uur na de overval werd Van Schooten in België gear resteerd. Hij had het geld bij zich. Zijn medeplichtige is to&t nu toe spoorloos. Zoals op andere dagen verliet de beheerder van het bijkantoor, de 60- jarige heer W. J. Janssen zijn huis aan de Liesboschlaan om zich per fiets naar het kantoor in de smalle Heilaarstraat nabij de Haagsche Markt te begeven. Daar aangekomen viel het hem op, dat de deur van het gebouw open was. Langs het trottoir stond een zwarte Citroën. ,,Er zat een man achter het stuur, die de krant aan het lezen was", zegt de heer Janssen, die twee uur na het gebeurde nóg op van de zenuwen is. ..Hij hield de krant zo hoog, dat ik zijn gezicht niet kon zien. Ik zag al leen zijn schoenen; zwarte lage schoenen." Binnen, in de gang op een bank zat Van Schooten. Omdat het huis door enkele kostgangers bewoond wordt, verwonderde hem dit niet (la ter zou blijken, dat een van de kost gangers Van Schooten binnen gelaten had om te wachten op de kassier ,,die zo komen zou). Wisselen De heer Janssen ging zijn kantoor binnen, een ruimte van hoogstens vier bij vier meter, waarin een groot en een klein bureau, een gaskachel en enkele stoelen het gehele meubilair uitmaken. Nadat hij de gaskachel aangestoken had, kwam Van Schoo ten het kantoortje binnen. Of hij even 500 francs kon wisselen? Dat kon. De heer Janssen bood zijn bezoeker een stoel aan en ont sloot de schuiflade in zijn bureau, waarin het kasgeld lag. Toen kwam het pistool. Van Schoo ten drukte het wapen tegen d« slaap van de heer Janssen en zei: ,,Doe alles maar netjes in die enveloppe daar." En verder: ,,Als je zwijgt, ge beurt er niets." Toen de kassier, het geld in de enveloppe gedaan had zei de bank rover: ,,Loop achteruit en draai je om." De heer Jansen hoorde hoe hij de telefoonkabel uit de muur rukte. Daarna verdween hij snel. Het geld was weg. De heer J. Heeren (25), die op het moment van de ontsnapping het Dagblad De Stem" in de Heilaar straat aan het bezorgen was, zegt over die ontsnapping het volgende: ..Om tien over negen kwam een kleine, stevige en keurig ge klede man naar buiten. Hij liep met grote stappen naar de wach tende Citroën, waarvan de motor draaide. De auto reed onmiddellijk weg. Hij moest in de smalle straat drie stilstaande wagens passeren. De auto wurmde er zich letterlijk door. Ik moest van mijn fiets sprin gen om niet overreden te worden." Dit is de beheerder van het filiaal van de Nederlandse Handelsmaatschappij N.V. te Breda, de heer W. Janssen In zyn hand houdt hij de telefoonkabel, die de overvaller uit de muur trok om na de roof te snelle verbinding met de buitenwereld te voorkomen. In de linkeronderhoek van de foto ziet men de lade, waarin het geld lag. Dit zelfportret van de gisteren overleden kunstschilder Jan Sluy ters is te bewonderen in Museum Boymans te Rotterdam. Met hem een groot Nederlander» een bijna geniale schilder en een onvergetelijk Brabander heenge gaan. Moge hij in het eeuwige Licht de beloning verwerven voor alles wat hij zijn medemens tijdens zijn rijk gevulde leven aan schoon heid van licht openbaarde. Het stoffelijk overschot zal zaterdag 11 mei om 12 uur ter aarde worden besteld op de begraafplaats „Zorg- vlied" aan de Amsteldijk te Amster dam. De stoet vertrekt om 11.15 uur van het Stedelijk Museum. De assemblee van de West- europese Unie heeft de motie van afkeuring verworpen, die twaalf leden hadden ingediend tegen de snelle goedkeuring, welke de raad van ministers had verleend aan het voornemen van Groot-Brittannië tot verminde ring van de Britse troepensterk te op het Europese continent. Weliswaar spraken zich 31 leden van de assemblee voor de motie uit en 27 tegen bij 10 onthou dingen, maar de reglementair voorgeschreven meerderheid bij stemming over een motie van afkeuring werd niet behaald. Om de motie aangenomen te krijgen zouden er 45 stemmen voor moeten zijn uitgebracht, nl. de meerderheid van het aan tal leden, dat de assemblee telt en dat 89 bedraagt. De aanbeveling van de assemblee, zoals vervat in het rapport-Fens, werd met kleine amendementen aangeno men met 39 tegen 7 stemmen, bij 19 onthoudingen. grotendeels van Britse afgevaardigden. In jie aanbeveling, die behalve aan de zeven regeringen ook is gericht tot de parlementen van de zeven bij de Westeuropese Unie aangesloten landen, staat onder meer, dat West- Europa, onder de huidige omstandig heden, een absoluut minimum aan landstrijdkrachten van dertig divisies moet hebben, uitgerust met tactische kernwapens. Een Amerikaans militair vliegtuig is gisterenmorgen ter hoogte van het Japanse schiereiland Izoe in zee ge stort. Van de acht bemannirigsleden zijn er totnogtoe vijf door een Ja panse vissersboot gered. De tweede secretaris van de Amerikaanse ambassade in Mos kou, Martin Bowe, is door de Sowjet-regering tot persona non grata verklaard. Het Sowjet-ministerie van buiten landse zaken deelde aan de Ameri kaanse ambassade mede, dat Bowe activiteit had ontplooid die een diplo maat niet past. Wat dit precies is ge weest, is niet gezegd. Bowe is de vijfde Amerikaanse di plomaat die dit jaar aanzegging heeft gekregen de Sowjet-Unie te verlaten. Er is nog geen datum van zijn vertrek vastgesteld, doch hij zal waarschijn lijk binnenkort vertrekken, zo hebben Amerikaanse functionarissen in Mos kou verklaard. Functionarissen in Washington ver moeden, dat de uitwijzing een vergel dingsmaatregel is voor de recente uit wijzing van een Sowjet-ambtenaar uit Washington. Deken G. L. Veeger, pastoor van de St. Georgiuskerk te Al melo, heeft de verrassing van zijn leven beleefd, toen hij de offerblokken ledigde, waarin de vastenoffers verzameld woren. In de bus bevonden zich vier briefjes van f 1000. Omdat het vastenoffer bestemd is voor het diocees, werd ook het bedrag van 4000 aan Utrecht overge maakt. Vermoedelijk is de roya le gift echter bestemd voor het restauratiefonds van de St. Georgiuskerk, dat deken Vee ger door de parochie zal wor den aangeboden ter gelegenheid van zijn 40-jarig priesterfeest. Zolang de schenker zijn bedoe lingen niet nader kenbaar heeft gemaakt, blijft het bedrag ter beschikking van de aartsbis schop.

de Stem | 1957 | | pagina 1