SUNBALM EAU DE COLOGNE Kapitaalgebrek in de bouwnijverheid HET SPOOR VAN DE VERRADER VÏCREM RADIO s JJaablaö Öc §tcin DE MAAT IS VOL ESPANA 27 COMPENSATIE DALENDE STER AT EEN ONDERLUKE ERELD Steeds beter TWEEDE BLAD WOENSDAG 8 MEI 1957 (/etaif^cs Mammoetbeen gevonden PULITZERPRIJS POSTUUM VOOR O'NEILL Verhoging van ministerspensioenen PTT-STAKING IN ITALIë OPGESCHORT Verzekering tegen risico kernenergie Voorzitter Kath. Aannemersbond - tailors to the Han-about-Town In 1956 Veertig kilo vlees per man VS over de handel met China TELEVISIEPROGRAMMA Door WILLIAM L. WORDEN JTEN eenvoudig bericht vermeldde dat er een nieuwe vice-presi dent was benoemd aan de arron dissementsrechtbank te Breda, dit ter vervulling van een vacature, ontstaan door het heengaan van een functionaris, die de pensioen gerechtigde leeftijd had bereikt. Met opzet noemen we hier geen namen, omdat wat we nu gaan schrijven zich niet tegen bepaalde personen richt, maar tegen een zeer ernstig euvel, blijkbaar woe kerend in het Departement van Justitie. De benoeming, waarvan bovenbedoeld bericht gewaagt, is namelijk een nieuwe klap in het gezicht der katholieken. Er zijn er al enige aan voorafgegaan en we hebben toen telkens ernstig' gepro testeerd. Wat is immers het ge val Iedereen weet, dat stad en ar rondissement Breda voor 80 a 90 procent door katholieken be volkt worden. Iedereen zal het bil lijk vinden, als tot president van de rechtbank een katholiek wordt aangewezen, terwijl geen katholiek er zich ooit tegen zal verzetten, dat dan liet vice-presidentschap een niet-katholiek toevalt. Tot 1951 was de toestand ook zó en iedereen vond dat billijk en normaal. In dat jaar ging de katholieke president heen. Toen begonnen de krachten aan „Justitie" te werken, welke de katholieke invloed in dit overwe gend katholieke arrondissement wel eens zouden terugdringen. Een niet-katholiek werd tot president benoemd. Protesten daartegen trachtte men te sussen door de be wering, dat de vice-president tóch eerlang elders zou worden benoemd en dat dan een katholiek hem wel zou opvolgen. Die toezegging kon niet gehonoreerd worden. Bedoelde vice-president zetelt er nog. Een paar jaar later werd wegens uit breiding van de werkzaamheden de aanstelling van 'een tweede vice- president nodig. Nu zou voor de katholieken dan toch een kans ko men Een naïeveling, die het ge loofde. Ook op deze derde leidende post in de Bredase Rechtbank kwam een niet-katholiek zetelen. Nieuw doekje voor het bloeden: Het zou maar voor anderhalf jaar zijn en dan... We weten nu, wat er op die stippeltjes ingevuld kan wor den. De ongerijmde, onbehoorlijke en voor de katholieken beledigende toestand is bestendigd. Deze nieu we benoeming geeft als het ware (Advertentie) ct 'n vorstelijke siautirl te verstaan, dat in de rechtbank te Breda de katholieken slechts tweede-rangsfiguren tellen, zodat men aan het begin van het her stel van een scheve toestand niet eens kon denken. Dit vinden we het beledigende in deze benoeming en ten departemente weet men ook heel best, dat er een bekwame katholiek aan te wijzen ware ge weest. Vandaar ons zwaar protest. Zo'n klap in het gezicht, drie keer achter elkaar, wordt onverdrage- lijk. De historie verhaalt van het generaliteitsland Brabant, welks bevolking trouw bleef aan de „paapse superstitie" en die deswe ge van alle benoemingen werd uit gesloten, om slechts door niet-ka- tholieke overheidspersonen gere geerd te worden. De kentering is gekomen. We erkennen het vol mondig en dankbaar. Doch relik- ten van die wingewestgedachte schijnen nog hier en daar te zijn achtergebleven, met name op het Departement van Justitie. We sig naleren dit met droefheid en erger nis. Met deze laatste benoeming is de maat vol. Ook iedere onbevoor oordeelde niet-katholiek zal hier duidelijk onrecht ten opzichte van de katholieken erkennen. De be handeling van de Begroting van Justitie, ook in de Eerste Kamer, is achter de rug. Er bestaan echter nog andere gelegenheden, om mi nister Samkalden over deze affaire aan zijn jas te trekken. Zo'n gele genheid mag niet verzuimd wor den, om de minister duidelijk te maken, dat hier een onduldbaar benoemingsbeleid is gevoerd. QE Stichting van de Arbeid be- raadt zich met de regering over een compensatie voor de voor gestelde huurverhoging van 25 pet. Er was vroeger al sprake van een loonsverhoging van 2 pet., maar men zocht nu ook andere wegen zoals een huurtoeslag of verlaging van premies voor sociale verzeke ringen. Het is begrijpelijk, dat aan een compensatie voor een huurverho ging van 25 pet. wordt gedacht, hoezeer dr. Holtrop, de president van de Nederlandse Bank, er ook op heeft gewezen, dat dergelijke com pensatie niet automatisch behoort te geschieden. Zonder evenredige produktiviteitsverhoging krijgt zij nu eenmaal 'n inflatoir karakter en komt zij ook in strijd met de be stedingsbeperking. Waarom nu dan niet liever, mede om deze ongewenste effecten uit te schakelen of te temperen, ge noegen genomen met minder huur verhoging zonder huurblokkering De onwil daartoe van de regering blijft raadselachtig. |f ONING Saoed van Saoedi-Arabië heeft een terroristënorganisa- tie uitgeschakeld, geleid door de Egyptische militaire attaché in Riad. De bende was voorzien van Egyptische wapens en hield zich onledig met sabotagedaden en moordaanslagen. In Soedan werden communistische agenten gearresteerd, die beladen met ophitsende pamfletten uit de Egyptische ambassade kwamen. De Egyptische militaire attaché alhier had al eerder het land moeten verlaten. Het gaat Nasser ondanks zijn overwinning in de Suez-kwestie niet meer voor de wind. Sinds zijn nederlaag in Jordanië, waar Egyp- tenaren ook complotteerden, gaat zijn prestige bergaf in de Arabi sche wereld. Men ontdekt er aller lei wandaden van zijn vertegen woordigers en toont daarvan niet gediend te zijn. Het zou wel eens kunnen zijn, dat een breuk in de Arabische Liga en een geïsoleerd Egypte het resul taat worden van Nassers aspira ties naai' het Arabische leiderschap. Het biologisch archeologisch insti- tuur van de Rijksuniversiteit te Gro ningen zal een onderzoek instellen naar de herkomst van een stuk been, gevonden onder Terwispel. De vin der, de heer P. H. de Smit te Nij- beets, vermoedt dat het van een mammoet afkomstig is. Deskundigen achten voorhands deze veronderstelling niet van grond ont bloot. Het been werd gevonden dicht bij het riviertje de Wispel, en is wel licht reeds eerder bij graafwerk zaamheden voor de dag gekomen, zonder dat er toen aandacht aan is geschonken. De Pulitzerprijs 1957 voor toneel schrijvers is postuum toegekend aan de Amerikaanse toneelschrijver Eugene O'Neill voor diens „Long Days Journey into Night". Het is de eerste keer dat een Pu litzerprijs postuum aan een toneel schrijver is toegekend. Bij zijn leven had O'Neill de prijs reeds drie maal eerder gehad. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verhoging van de pensioenen van gewezen ministers, gewezen staatssecretarissen en gewe zen leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, zomede van de pen sioenen van hun weduwen en wezen met een algemene toeslag. Voor de pensioenen van gewezen ministers, zo wordt gezegd, geldt vol gens de oude regeling een maximum van 6250.met inbegrip van de toe slagen. Dat maximale bedrag ware alsnog te verhogen met het percenta ge van de na de laatstgenoemde wet gevolgde salarisverhogingen van 5, 6, en 6 pet. Aldus zal aan pensioen en algeme ne toeslag maximaal 7400 kunnen worden genoten. Een overeenkomstige maatregel wordt voorgesteld ten aanzien van de pensioenen van gewezen leden van'Ge deputeerde Staten en gewezen wet houders. (Advertentie) De staking bij de Italiaanse PTT is bij besluit van de vakbondscentrales opgeschort. Deze zijn van mening, dat de beweging in het licht van de huidige kabinetscrisis niet dienstig is. De staking had drie dagen moeten duren. (Advertentie) In één nacht Uw handen gaaf en zacht. Engelse verzekeringmaatschappijen zullen spoedig de gelegenheid bieden tot dekking tegen kernenergie-risi co's. zo werd te Londen bekend ge maakt. De president-commissaris van de General Accident Fire and Life Assurance Corporation, sir Stan ley Nerie-Miller, deelde mede, dat zijn maatschappij een half miljoen pond sterling heeft gereserveerd in verband met haar betreden van dit .onbekende terrein". A 57/25 ƒ1.65 tot 23.- In geschenkverpakking: ƒ3.10 tot ƒ23.25 Bij de opening van de 35e algemene vergadering van de Nederlandse Ka tholieke Aannemers- en Patroonsbond in Rotterdam heeft de voorzitter, de heer J. P. A. Nelissen gezegd, dat ook in de bouwnijverheid het over heersende aspect wel de kapitaal- schaarste is. Hij meende, dat de eni ge manier om hieraan een eind te maken is het beperken van de beste dingen. Hij zei van oordeel te zijn, dat om getwijfeld bij de woningbouw moei lijkheden zullen optreden omdat te genover de zorg van de centrale overheid de woningwetbouw veilig te (Advertentie) Bedankt Italiaanse meesters in dessin en kleur bedankt voor de geraffineerde «tof van Sturka's nieuwe sportcolberts. Ze zijn er, Han-about-Town, met vloeiende schouders, ingezette klep-zak en weer éven korter. En Sturka's maat- opvatting garandeert perfecte pasvorm! En hier is nieuws ran Sturka's elegante, zo góed-vallende en corrects broeken: Weer iets slanker op de roet en ook de héle pijp wat afgeslankt En in de fijnste kamgaren mattings, flannels, multi-colours. HAN-ABOUT-TOWN colberts - pantalons stellen, geen centraal georganiseerde zorg staat ten aanzien van de pro blemen van de particuliere bouwers, om de benodigde kapitalen aan te trekken. Hij noemde het duidelijk, dat hierdoor de verschillen in behande ling van premie- en woningwetbouw nog vergroot worden en pleitte voor het ontstaan van bemiddelende orga nen, die nuttig werk zouden kunnen doen. Men heeft het plan opgevat om ter gelegenheid van het komende bonds- jubileum een fonds te stichten voor een katholieke middelbaar-technische opleiding voor aannemers. Deze op leiding zal mede de voorwaarden kunnen scheppen voor de vorming van een kader, dat gaat beantwoor den aan de eisen, welke eraan ge steld moeten worden, aldus de bonds voorzitter. De Nederlandse bevolking heeft vo rig jaar gemiddeld per hoofd rond 40 kilo vlees gegeten. Dat is onge veer evenveel als in 1955 en 2 kilo meer dan in 1954. Dit wordt mede gedeeld in het jaarverslag van het bedrijfschap voor het slagersbedrijf over 1956. Het bedrijfschap is tot de conclu sie gekomen, dat 1956 voor de slagers geen ongunstig jaar is geweest. De Verenigde Staten hebben Enge land medegedeeld, dat de voorstellen van dat land voor een verzachting van het verbod van handel met com- munistisch-China te ver gingen, zo delen gezaghebbende kringen te Washington mede. De Verenigde Staten hebben on langs in nota's, die werden gezonden naar Engeland, Japan en andere be langrijke handelslanden, medege deeld, dat zij akkoord gingen met een verzachting van het verbod van han del met communistisch-China. Zij hebben echter geweigerd, om in te stemmen met het Engelse voorstel om het toezicht te verminderen tot de omvang van het minder strenge verbod van handel met de Sovjet- Unie. De V.S. zijn, althans in het be ginstadium van de onderhandelingen, niet bereid om het verschil tussen beide controlestelsels te doen verdwij nen. W HYPNOSE John Howden uit Scunthorne kreeg op 'n boekenmarkt een handboek over hypnose te pakken. Hij kocht het voor enkele centen en ging het thuis eens bestuderen. De 14- jarige scholier kreeg er de smaak van te pakken en wil de de opgedane theorie wel eens in praktyk brengen. Hij deed dat op een iongen van zijn leeftijd, die, tot grote verbazing van de jonge ama teur in slaap viel. Howden was uitermate tevreden over het resultaat, maar het werd an ders, toen hij bemerkte, dat hij geen kans zag, zijn vriendje weer wakker te ma ken. Dat had het handboek hem namelijk niet geleerd. Zodoende moest er een dok ter aan te pas komen. Die liet de hypnose-patiënt naar het ziekenhuis overbrengen, waar hij eerst twaalf uur la ter ontwaakte. Belangstelling De hoop een glimp op te kunnen vangen van Sir Anton Eden, die thans een herstellingskuur onder gaat, is zó groot, dat de politie van Boston in de morgen- en avonduren extra politie moet laten aanrukken, om te voorkomen, dat het ver keer verstopt raakt. Zo lang Eden in Pierce - estate verblijft, zal ook de extra- politie - post gehandhaafd blijven. Thee Een dagblad in Oost- Duitsland beweert dat in Engeland thee aan de arbeiders wordt geserveerd om de prestaties te doen oplopen. Er wordt dan sterke, zwarte thee geschonken met een hoge con centratie van cafeïne, waardoor de zenuwen van de arbeiders tot hogere prestaties ivorden geprik keld. Dit bewijst, aldus het Oost- Duitse blad, dat de kapitalisten iedere methode gebruiken om het laatste onsje energie uit hun ar beiders te persen ter verhoging van de produktie. Angst Een Chinees, die vijf jaar geleden in Singapore uit een communistische vereniging trad, kwam dezer dagen bij de politie vriendelijk verzoeken in de cel te worden gestopt. ,,De communisten hier zijn me op het spoor" gaf hij te kennen ,,en ze lo pen met het plan rond me te doden. Sluit me veilig op voordat dit ge beuren kan...." Dood Mrs. Charlotte Stoner werd wak ker uit een nare droom, waarin zij haar eigen dood beleefde. Zij ging opgewekt de trap af omdat het lek ker niet waar was en vond een brief in de bus, geadresseerd aan haar nagelaten betrekkingen. In de brief vroeg men haar bepaal de inlichtingen omtrent haar pen sioen. Hevig ontsteld rende zij naar het betreffende kantoor. Daar bleek men zich vergist te hebben. Er werd een andere mrs. Stoner bedoeld. Pardon, kunt u mij vertellen of dit de club van dc hengelaars is? (Advertentie) DONDERDAG 9 MEI HILVERSUM I. 402 M. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Instr. octet. 12.20 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Lichte muz. 12.55 Bij eenkomst v. d. Assemblée v. d. West- europese Unie in Straatsburg. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Zang en piano. 13.45 Gram. NCRV: 14.00 Promenade-ork. en soliste. 14.45 V. d. vrouw. 15.15 Klave cimbelrecital. 15.35 Gram. 16.00 Bijbelle zing. 16.30 Kamermuz. 17.00 Hoorsp. v. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.20 Accordeonmuz. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Gram. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. pro- gr. 21.45 Gram. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Orgelconc. 22.35 Gram. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nws en SOS-ber. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.20-24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Tul- penrallye. 8.25 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 V. d. huisvr. 11.15 Mil. ork. 11.45 Voor- en nadelen van het werken van schoolkinderen in de vakan tie, caus. 12.00 Twee piano's. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Dansmuz. 12.50 Tulpenrallye. 13.00 Nws. 13.15 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.45 Pianorecital. 15.15 V. d. zie ken. 16.00 Gram. 16.15 Voordr. 16.30 Jazz- muz. 17.00 V. d. jeugd. 17.45 Regerings- uitz.: Rubriek verklaring en toelichting: Nederland en zijn elf miljoen, door mr. J. Vink, directeur van het bureau van de Rijksdienst van het nationale plan. 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.45 Gram. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Caba ret. 19.20 Ronde v. Nederland. 19.30 Or gelspel. 19.45 V. d. jeugd. 19.55 Tulpen rallye. 20.00 Nws. 20.05 Omr.ork. en so liste. 20.55 De wereld zonder grenzen, hoorsp. 21.40 Amus.muz. 22.05 Het inter nationale geofisisch jaar, lezing. 22.25 Harprecital. 22.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.16 Onze buitenlandse correspondenten mel den. 23.25-24.00 Gram. BRUSSEL. 324 m: 12.00 Lichte muz. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. (Om 12.55 koersen). 13.00 Nws. 13.11 Elektrisch or gel. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.00 Jeugd en muziek. 15.25 Gram. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Pianorecital. 16.50 Boek- bespr. 17.00 Nws. 17.10 Kinderliedjes. 17.15 V. d. kind. 18.15 Jeugd en muziek. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Pol. caus. 20.00 Verz.progr. 21.30 Jazzmuz. 22.00 Nws. 22.11 Klankb. 22.45 Roemeense muz. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL. 484 m: 12.00 Gram. 12.30 Idem. 13.00 Nws. 14.15, 14.30 15.30 en 16.05 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 Ka mermuz. 17.55 Gram. 19.30v Nws. 20.00 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.55 Idem. VARA: 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Spiegel der kunsten. 20.45 Nederl. Dam kampioenschappen 1957. 21.05 De wereld waarin wij leven. 21.20 Nederl. Dans- kampioenschappen 1957 (verv.). 21.35 Ca baret. Frans-Belg. T.V.-progr.: 17.00-18.20 V. d. jeugd. 20.00 Act. 20.40 Onbekend. 21.20 Vijf minuten met St. Granier. 21.25 Act. 22.00 Film. Daarna: Wereldnws. Vlaams-Belg. T.V.-progrJ W.00-18.00 V. d. jeugd. 19.00 Idem. 19.30 Jïws, 19.50 Vraaggesprek. 20.20 Heuvel 21 antwoordt niet. film. 21.45 Nws en journ. (Advertentie) w 6) Achter de agenten stond een nietig Kleine, Engelse luitenant met zijn pistool nog steeds in de hand. Toen hij de twee mannen uit de rubber bomen te voorschijn zag komen stak hij het in zijn holster. Hij zei: ..Wel, wel, met jullie is alles in orde. Of zijn jullie misschien gewond?" „Nee,'" antwoordde Carter, alleen maar een schram van een glas scherf." De luitenant keek naar de drie dode mannen, die nog steeds op de weg lagen. „Dat was een verduiveld goed knokpartijtje," zei hij. Zeven bij elkaar. De beste vangst van deze maand. We dachten, dat jullie er geweest waren, toen we het hoorden beginnen. We konden niet vlug ge noeg hier komen." ,,Wist U dan van deze hinderlaag af," vroeg Carter. ,,De een of andere stomme dwaas in Kuala Lumpur telefoneerde naar Ulu Laong om te zeggen, dat je op weg was", zei de luitenant. ,,Hij gebruikte die verwenste code en dacht natuurlijk, dat daardoor alles geheim zou blijven. Er is altijd wel iemand te vinden, die meent, dat deze bandieten geen greintje verstand hebben. Dat is de reden waarom er zoveel mensen vermoord worden. Het heeft geen zin meer om je hierover nog bezorgd te maken." Hij wees naar de verwoeste taxi en het mi niatuurwagentje, dat bij de botsing in een verwarde hoop metaal was veranderd." Wij zullen de pantser wagen omdraaien. Ik denk niet, dat ze voor 't overblijvende gedeelte van de tocht zullen proberen om daarmee te gaan bakkeleien." Een agent was reeds bezig de zware pantserwagen uit het laantje naar de weg te ma noeuvreren. De luitenant keek toe hoe Carter het bloed van zijn voor hoofd veegde en een andere agent er tijdelijk verband omheen legde. Een derde haalde Carters gehavende koffer en het onbruikbare infanterie- geweer uit de taxi. De luitenant floot scherp tussen de tanden. Hij zei: „Een geweer in de auto, een pistool in je zak en een kris in je riem. Wel, wel, oude jon gen, ze kwamen geweldig van pas, maar ben je altijd zo'n wandelend arsenaal?" i Alleen als anderen me vervelen of me het leven zuur maken," zei Carter. ,,Ik houd er niet van in een hinderlaag te vallen. We zouden er geweest zijn als Ali niet zo'n scherpe ogen had gehad. Ik had die vracht wagen op de weg helemaal niet ge zien, maar hij wel." ,,Um-m-m- wat ben je eigenlijk met hem van plan? We kunnen hem hier niet zo achterlaten, weet je." Carter wendde zich naar de Maleier wiens donkere ogen vast in de zijne staarden. Cater zei: ,,Je hebt me vandaag driemaal het leven gered. Dat is niet iets waar iemand voor kan betalen." De Maleier nam er de tijd voor om te antwoorden en toen hij sprak bleef hij Carter aankijken. ,,Er be staat slechts sporadisch vertrouwen tussen mensen van verschillend ras, maar soms groeit het snel al is het dan maar in een minderwaardige knokpartij." Een tijdje leek het of alleen maar zij beiden daar tussen de rubberbomen stonden. Carter wachtte eveneens met antwoorden en hij zei: ,,Soms heb je er maar enkele minuten voor nodig." ,,Als zoiets gebeurt," zei Ali, ,,dan kan er geen sprake meer zijn van betaling tussen twee zulke mannen." Nu pas wendde hij zijn blik van Carter af. Toean Carter staat zijn mannetje wel. Als het mogelijk is zou ik graag bij hem blijven. Ik heb ook verstand van kantoorwerk en sinds vandaag heb ik geen zin meer om met een taxi te rijden." Carter kon zich plotseling niet weer houden te zeggen: „En vandaag heb je ook Engels leren praten?" Onbewogen keek de Maleier eerst naar de luitenant en dan naar Car ter. ,,Nee," zei hij, „maar misschien spreek ik wel Amerikaans." De luitenant fronste zijn voorhoofd en haalde dan zijn schouders op. Eindelijk zei hij: „Wel, wat doet het er ook toe. Het is beter zo vlug mo gelijk te vertrekken. Oude Heath zal op hete kolen zitten als hij niet spoe dig iets van ons hoort. Je treft het, weet je. Zijn nicht wel. ik zou er niets op tegen hebben om zelf assi stent te worden op Ulu Laong. Het zal machtig interessant zijn. indien je er tenminste in slaagt om in le ven te blijven." De pantserwagen kwam langzaam op gang tussen de rimboe aan beide zijden van de weg, reed door een Maleis dorp met hutten op palen, langs een politiebureau en een ka zerne en een dozijn half-Europese huizen, gebouwd door Chinese koop lui, die op die manier hun gemengd bloed trachten te verdoezelen. Aan de overkant van het dorp werd de weg nog smaller, zodat er alleen maar ruimte was voor één voertuig. De wagen moest vaart verminderen voor rondzwervende witte koeien en moest voorzichtig zijn weg zoeken over een wankele brug die nauwe lijks breedg enoeg was voor de wie len. Daarna zaten ze midden tus sen de rubberbossen, een ononder broken blauw-groene muur, waar al leen de weg doorheen liep, terwijl links en rechts smalle voetpaden zichtbaar waren, die door de tappers gebruikt werden om bij de bomen te komen. De bomen groeiden in rechte rijen, soms op zorgvuldig gedraineerde terrassen, maar hoog boven hun hoofden groeiden de top pen van de bomen tot een stevige mat in elkaar, waar het daglicht de grootste moeite had om doorheen te dringen, als om met elk ineengestren gelde tak aan te tonen, dat dit bos toch tot de rimboe hoorde, al was het dan overgeplant van een ander continent. Het was niet minder wild en niet minder bereid de mensen te vernietigen en het werk van deze mensen voor goed uit te wissen dan wanneer het werkelijk nog echte rim boe was geweest. De rubberbomen vormden een gro te deken over het land, een muur aan elke kant van de weg. een dak, dat dreigde omlaag te storten. En in het midden van de bossen, zeker een mijl verwijderd van de dichtstbijzijnde open plek en veel ver der van het naaste huis, lag Ulu Laong. Langs de weg tussen de bo men liep een enkele telefoondraad. Toen ze eindelijk uit de bossen kwa men lag voor hen een open ruimte met in het midden een kale heuvel. Deze heuvel stak ongeveer een me ter of vijftien boven het land uit en er boven op stond het grote, helder witte huis van de bedrijfsleider. De pantserwagen schoot tussen de enige opening in de wirwar van prik-i keidraad door. dat rondom de voet van de heuvel was opgesteld, reed dan over de laatste meters van de weg, die in een lange bocht naar de top van de heuvel klom en kwam eindelijk, als uitgeput van de lange tocht door de rimboe, tot stilstand voor de portiek van het huis. De agenten haalden Carters baga ge voor Ali uit de wagen en de luitenant zei: ..Het spijt me. dat ik al zo spoedig afscheid van je moet nemen, maar we moeten nog op pa trouille. Daarom kunnen we niet lan ger wachten." Hij gaf een teken aan de chauf feur en de wagen draaide om de weg terug naar het dorp in te slaan. Er kwam een man uit het donkere huis naar de deur en Carter wend de zich tot hem. Blote benen en een korte kniebroek deden hem nog lan ger schijnen dan hij al was en zijn huid was zo bruin verbrand door de zon, dat hij bijna op een Maleier leek. Bijna weloverwogen nam hij Carter onvriendelijk op. Hij zei: ,,Ik ben Heath. Kom bin nen, Carter." Daarna draaide hij op zijn hakken rond en keerde op zijn schreden terug naar een bureau aan de andere kant van een grote kamer het aan Carter overlatend hem te volgen en zelf een plaats te zoeken om te zitten. Er was nog steeds geen spoor van vriendelijkheid of welkom te ontdek ken op zijn lang gezicht toen hij ein delijk opkeek. Hij zei: ..Ik ben voor nemens kort te zijn. Carter. Over de telefoon heb ik het verhaal van1 je hinderlaag in kleuren eti 'geuren vernomen. Er staat je een teleur stelling te wachten indien je verwacht gefeliciteerd te worden met deze schietpartij langs de weg. Onze baan hier heeft alleen te maken met de cultuur van rubberbomen en niet mét vechtpartijen. Totnutoe zijn er op de plantage geen ongeregeldheden voor gekomen en ik zal geen onruststo kers dulden. Is dat duidelijk?" Carter verwonderde zich over zich zelf. Hij voelde zijn nek warm worden van snelle en alleszins te verklaren woede, maar het ging even vlug over als het kwam. Zijn handen balden zich tot vuisten maar kwamen even spoedig tot rust. Een directe hekel tegen deze lange man groeide bit ter op zijn tong en hij had er ple zier in. Bovendien kon hij plotseling onpersoonlijk en onbevangen zijn ge dachten over deze man in toom hou den. Binnen enkele minuten was hij in staat gesteld de eerste en tevens mis schien de meest onaangename ge waarwording van zijn opdracht to taal te vergeten. Hij keek naar Heath en voelde, dat mocht de gelegenheid zich voor doen hij zonder gewetensvroeging Heath kon overleveren aan de vrien delijke ondervraging door lan Mc- Lees om in de gevangenis gestopt te worden of nog erger om opgehan gen te worden. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 5