Zeelands toekomst is van nationaal belang Dertig kilo vis aan 400 hengels Bér Pluym W inkelsluitings ver ordening te Aardenburg gewijzigd Zeeuwse metaalnijverheid biedt nog volop werk Kamer aanvaardde toch ontraden motie Delfzijl wèg die pijn Hoe staan de clubs ervoor spoiïfiVt mr Iets moois voor MOEDER DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 8 MEI 1957 Vacature aan school op de Markt Hogere prijzen sla Schooljeugd laat zich niet KOEIoneren Kamito 1957 is in opbouw Artikel in een Vlaamse brochure voor f^ijPKISMA Nieuwe steiger voor provinciale boten Ruilverkaveling in Zeeland Veertig miljoen werd er ingestoken 'AKKERTJES Vormt St. Jansteen Reinaertstoet Mr. M. P. Steenberghe commandeur in Gregorius-orde Geslaagde zeewedstrijd op Walcheren Korpsprijs voor Bergen op Zoom Mollet stelt weer vertrouwenskwestie De compensatie na de huurverhoging Kermiskoers te Sint Jansteen KNVB-Zeeland Schieting te Yzendijke Promotie naar derde klasse EXAMENS MARKTEN WATERSTANDEN T a r i e v e n personeel gevr. te koop aangeb. "huizeïT auto's - motoren C JAMIN N.V. EEN VERKOOPSTER Van een aantal architecten in west-Zeeuwsch-Vlaanderen was een schrijven binnengekomen, waarin werd verzocht om in het vervolg geen ontwerpen van woningen, kan toren e.d, meer te laten maken door de Centrale Dienst doch dit te la ten doen door de architecten. Inge volge het advies van de Centrale Dienst wordt dit schrijven voor ken nisgeving aangenomen. Men is na melijk tot de conclusie gekomen, dat het in bepaalde gevallen in het be lang der gemeente is, dat wel op drachten aan de Centrale Dienst wor den gegeven. In behandeling kwam een verzoek om subsidie voor een leerling die de hogere studies voor priesteroplei ding volgt. Na enige bespreking wordt zonder hoofdelijke stemming besloten een bedrag van 100. per jaar aan subsidie te verlenen aan het Seminarie van de H. Familie te Oudenbosch. Mevr. E.J. van den Broecke - de Man (P. v.d. Aj wen ste geacht te worden te hebben te gengestemd. Aan de orde komt de vacature aan de O.L. School Markt wegens net vertrek van het hoofd der school W. Timmermans naar Rotterdam. De voorzitter deelt mede, dat nog geen voordracht kon worden opgemaakt, omdat er slechts een sollicitant is, die voor de benoeming in aanmer king zou komen en de informaties hieromtrent nog niet volledig zijn. Tijdelijk treedt thans de onderwijzer J.W. de Maree op als hoofd terwijl 111 de vacature tijdelijk wordt voor zien door mevr. M. Schaper-Vullink uit Oostburg, die de 3e en 4e klas verzorgt. Besloten wordt om het sportpavil- joen aan te sluiten op het telefoon net. De aansluitingskosten zullen door de gemeente worden gedragen, doch voor de jaarlijkse kosten is een re geling getroffen. Zowel de V.V. Aar denburg als de Tennisclub S.J.E.F. zullen een deel daarvan voor hun rekening nemen, terwijl het restant zal komen ten laste van de speeltuin cn zwembadexploitatie. Een verzoek van de Vereniging voor Zeeuwen te 's-Gravenhage en omstreken „Zeelandia" om een sub- sidie voor de viering van het 25:ja- rig bestaan wordt afgewezen. Vastgesteld wordt een nieuwe win kelsluitingsverordening voor de ge meente Aardenburg. Des zomers zul len de winkels in het vervolg ge opend zijn tot 8 uur des avonds en winters tot 7 uur. De dinsdag wordt als koopavond vastgesteld, op welke dag de winkels tot 10 uur open zullen zijn. De regeling voor de zon dag is, dat de winkels dan van 8 tot 10 uur 's morgens en van 3-7 uur 's middags open zullen zijn. De ze verordening werd vastgesteld met de stemmen van Mevr. E.J. van den Broecke - de Man (P. v.d. A.) en A.I. Catsman (A.R.) tegen, die ver klaarden tegen de openstelling op zondag te zijn. Besloten werd tot vaststelling van een verordening tot het toekennen van een pensioen aan de wethouders wanneer deze hun ambt neerleggen, zulks overeenkom stig de bepalingen van de wet van 1 aug. 1956. Aangezien de Openbare Lagere school Markt door ouderdom en ook doordat thans weer gebreken ont staan door de oorlogsschade, aan het licht komen, nodig verbetering be hoeft, daar o.a. het dak lekt en de ramen veel tochten, wordt in principe besloten tot verbetering van dit ge bouw. Het wachten daarop zal afhan gen van de verkrijging van de ver eiste goedkeuringen. Aan de ouders van school gaande en grotere jeugd te Phi lippine werd een circulaire ge richt waarin de burgemeester wees op vernieling van jonge planten. Dringend werd de ouders verzocht hun kinderen op dit euvel te wijzen. Toch is bij vernieling niet al tijd de jeugd de schuldige. De vernieling in de circulaire voornoemd bleek door enige koeien bedreven te zijn. Dinsdagavond is een begin gemaakt met de opbouw van de grote Kapelse middenstandstentoonstelling, de Ka mito 1957, welke vanaf donderdag tot en met zaterdagavond zal worden ge houden in het veilinggebouw. In de grote veilinghal zullen vele stands worden gebouwd. De gehele hal heeft men dit jaar nodig voor de exposities. In totaal staat de standhouders nu een expositieoppervlak ter beschikking van ruim 2100 vierkante meter. Dat zal volledig worden benut. Donderdagmiddag zal de opening van de Kamito plaats vinden om drie uur. Tevoren zal er een bijeenkomst zijn in hotel De Zwaan. Op de Nederlandse veilingen is de laatste dagen een geringere aanvoer van sla en dit heeft weer tot gevolg gehad, dat de prijs heel wat is op gelopen. Tot vorige week werd voor de beste kwaliteit kropsla niet meer betaald dan rond 10 ct. per krop maar thans ligt de prijs rond 15 ct. per krop voor de beste kwaliteit. De aanvoer van kassla gaat tot het verleden behoren en de aanvoer van sla van de koude grond komt door het koude weer slechts 'zeer' moei zaam op gang. Verder .is er niet al leen in het binnenland een goede vraag naar dit produkt. maar ook in Vest-Duitslahd en België: In West- Ouitsland mag thans geen sla uit Over dc te Gent gehouden studie dag bij gelegenheid van de interna tionale jaarbeurs is zo juist een bro chure verschenen, waarin ook een artikel voorkomt van drs. M. Ver burg. de directeur van het Eti, waar in deze de geschiedenis van die in stelling nagaat om daarna een blik in de toekomst te werpen. Structuurveranderingen Tot nu toe, aldus schrijver, werk te het Eti met beperkte mogelijkhe den. De cilandenstructuur verhinder de de internationale communicatie door Zeeland, waardoor de economi sche ontwikkeling sterk belemmerd wordt. Na het afsluiten der zeegaten het Delta-plan worden de geogra fische voorwaarden veel gunstiger. De Westerschelde is een uniek ves- tigingsgebied met Vlissingen, Ter- neuzen en Kruinjngen. Hansweert als centra. In de verre toekomst zal het gebied tussen Rijn en de Schel de in Westeuropees kader een gro te ontwikkeling tegemoet gaan. Met een doorlopende noord-zuidverbinding van Gent naar Rotterdam worden de ontwikkelingskansen, nog beter. Om de nieuwe situatie te bestude ren heeft het provinciaal bestuur van Italië meer Worden ingevoerd en dat Zeeland een adviesorgaan ingesteld: stimuleert ook de vraag naar het goe- - de Nederlandse produkt. Tengevolge van de gestegen prijs op de Neder landse veilingen moet verder met in gang van dinsdag, voorlopig ge«en ex portheffing meer worden betaald bij export van sla naar België. Ook dat heeft een gunstige invloed op de afzet (Advertentie) de werkgroep Deltazaken Zeeland. Daarin hebben zitting een water staatkundige, een econoom (het Eti) een sociaal-culturele deskundige en een planoloog (urbanist). De eco noom heeft tot taak de algemene belangen van het bedrijfsleven (ves- tigingsfaktoren) te bestuderen. Dit geldt voor alle welvaartsbronnen, die door het Deltaplan gaan veran- voor moeder dubbel en dwars verdient. «i In Doublé f 59«- Uit de ons door het districtsar beidsbureau te Middelburg verstrek te gegevens, blijkt dat bij de ver schillende scheepswerven in Zeeland nog steeds behoefte is aan geschoold cn ongeschoold personeel. Bij de Kon. mij. ,,de Schelde" werken momenteel ruim 3800 perso nen of ruim 100 meer dan vorig jaar, wat voornamelijk te danken is aan de op grote schaal toegepaste woningbouw. Tot 1961 is de werf voor zien van opdrachten. Een kleinere te Vlissingen geves tigde werf bereidt uitbreidingsplan nen voor, welke men nog dit jaar hoopt te kunnen realiseren. Evenals in de vorige "verslagspe- J'iode had de te Sluis gevestigde fabriek van rijwielonderdelen de grootste moeite om de arbeiders aan het werk te houden, ditmaal we gens afzetmoeilijkheden. De gloeilampenhulzenfabriek te .Middelburg heeft momenteel geen be hoefte aan mannelijke arbeidskrach ten. Wei bestaat doorlopend gelegen heid tot plaatsing van vrouwelijk per soneel, waarvoor de directe behoef te op 10 personen kan worden ge schat. Enkele gerepatrieerde meisjes worden geplaatst. Bij de te Middelburg gevestigde ijzergieterij kwam onder het perso neel praktisch geen verloop voor. Aan kermakers en vormers bestaat nog een geringe bt ïoelte. Het bedrijf be schikt over voldoende ongeschoold personeel. Voor het lopende jaar is men van voldoende orders voorzien. Bij de te Goes gevestigde elektri sche apparatenfabriek blijft er mo gelijkheid tot plaatsing van jeugdige arbeidskrachten. Er is een geleide lijke uitbreiding van de werkgelegen heid. Bij de fabriek voor veiligheidsar tikelen te Middelburg is het regel matig mogelijk meisjes te plaatsen voor weinig gecompliceerd montage werk. Overgenomen Met ingang van 1 april1 jl. werd de Koudekerkse machinefabriek, wel ke vanaf de oprichting geregeld voor de ijzergieterij werkte, met de vol ledige personeelsbezetting overgeno men. Het ligt in de bedoeling het afwerken van de gegoten pijpen en andere gietstukken te Koudekerke te blijven uitvoeren, terwijl het con structiewerk naar andere werkplaat sen zal overgaan. Het te Breskens gevestigde galva- niseerbedrijf kon haar personeelsbe zetting nog wat uitbreiden door het in dienst nemen van enige onge schoolde arbeiders, die met trainings toeslag zullen worden opgeleid. Het bedrijf is ruim van orders voorzien. Het te Aardenburg gevestigde staal- warenfabriekje, waarin stalen lucht roosters worden vervaardigd, kon de personeelsbezetting nog enigszins uit breiden. In het bedrijfje werken mo menteel 8 arbeiders. Begonnen is met de bouw van een fabriekshal. Zodra dit gebouw voltooid is zal de personeelsbezetting nog met enkele arbeiders uitgebreid kunnen worden, hetgeen wel te verwezenlijken zal zijn, daar voor het verrichten van deze werkzaamheden weinig vakken nis is vereist. De constructiewerkplaatsen waren gedurende het gehele kwartaal ruim van orders voorzien. De nog jonge bedrijven blijven zich gunstig ont wikkelen. Er bestaat nog een perso neelstekort aan geschoolde metaalbe werkers. deren: de visserij, de recreatie, de landbouw, de industrie en de mid denstand. In de visserij-sector zal de garna- lenvangst zich naar nieuwe havens verplaatsen, terwijl voor de oester- en mosselcultuur nieuwe kunstmati ge bassins moeten worden aangelegd. De recreatieruimte, waaraan de Be nelux zo'n tekort heeft, zal enorm toenemen; het vreemdelingenverkeer zal in goede banen moeten worden geleid. In de landbouw is er een strijd gaande tussen hen die zoetwatërbek- kens willen (om de verdroging en verzilting tegen te gaan) en hen die land willen winnen. Het grote aan tal landbouwhaventjes zal bij een la ger waterpeil kunnen worden terug gebracht tot een kleiner aantal toe geruste havens. De middenstand in gedupeerde plaatsen dient compen saties te ontvangen en moet zich in het algemeen instellen op minder be schermde markten, die de eilanden nu vormen. Dit alles (en veel meer) vereist een grondige studie en eco nomische kalkulatie. De gehele on derontwikkelde provincie kan hier door worden opgeheven. Dit geldt in de eerste plaats voor de reeds vermelde doorverbinding. Het E.T.I. heeft reeds de economi sche voordelen van een directe weg verbinding van Gent naar Rotter dam berekend, waarbij de Wester schelde door een hangbrug zou kun nen worden overspannen. Voor de Vlaanderen - Gent, Brugge, Kortrijk en Zeebrugge b.v. is dit zeer be langrijk, omdat zij thans in zekere zin ook in een uithoek liggen. Er kan aldus een nieuw werkgebied om de Westerschelde ontstaan, dat ge lijkenis vertoont met het economi sche landschap uit de 12e tot 16e eeuw. Op korte termijn mogen Vlis singen en Zeebrugge concurreren, op lange termijn lopen hun belan gen parallel. Samenwerking niet België Vandaar dat het E.T.I. voor Zee land met 't collega-instituut te Brug ge (de Westvlaamse Economische Raad) wil gaan samenwerken om de gezamenlijke ontwikkeling te sti muleren. Het ware aan te bevelen dat ook Oostvlaanderen hierbij werd betrokken. De drie naburige Beneluxprovin- eiën zullen op deze wijze mee hel pen een stukje nieuwe samenleving op te bouwen, want de ontwikkeling der ..buitengewesten" is een natio naal belang. De rijkswaterstaat heeft het aan nemersbedrijf E. Blok te Rotterdam gegund het maken van de nieuwe aanleginrichting voor de provinciale veerboten te Vlissingen. De aanne mingssom bedraagt f 2.402.000,--. (Van onze parlementaire medewerker) De eerste vrouwelijke stenograaf is gisteren haar werk begonnen bij de stenografische dienst van de Staten- Generaal. Men zag haar plotseling het kleine trapje in het midden van de vergaderzaal opklimmen en plaats nemen onder haar collega's. De eer ste dag die ze heeft meegemaakt in de Tweede Kamer was weinig sen sationeel. Er werd een wetsontwerp behandeld tot oprichting van een ha venschap Delfzijl. Hoe belangrijk de materie in verband met de toenemen de industrialisatie in het hoge noor den (soda-projjeet) ook moge zijn, het ontwerp is blijven steken, daar de so cialisten een motie indienden op een onderdeel, nl. de bestuursbenoeming. Zij konden het niet eens zijn met een benoeming van twee leden door de G.S. en twee andere leden door B. en W. van Delfzijl, en wilden dat doen geschieden door de Prov. Staten en door de gemeenteraad, om zoveel mogelijk de vertegenwoordigende li chamen in te schakelen. Minister Algera heeft de motie ont raden en heeft, na aanvaarding met 49 tegen 45 stemmen (PvdA, CPN, VVD en 2 CH waren voor) het wets ontwerp voorlopig in de protefeuille gestopt om na te gaan of het moge lijk is aan de wens van de Kamer te voldoen. Lukt dat niet, dan zal het haven schap voorlopig op zich laten wach ten. Rechtsbijstand De wet op de rechtsbijstand aan on- en minvermogenden wérd daarna met vreugde begroet. Mi nister Samkalden zal na hetgeen de Kamer gezegd heeft vandaag weinig moeite hebben met de ver dediging. Hij zal echter moeten duidelijk maken dat een bedrag van f 50,-, als honorering voor pro deo zaken voldoende is, ook wanneer het om moeilijke specia listische onderwerpen gaat. Verdere agenda De Kamer zal, indien enigszins mo gelijk op 21 mei met de behandeling van de omstreden huurwetten begin nen. Donderdag wordt uitgemaakt of nog overleg met de regering nodig is alvorens een eindverslag kan wor den uitgebracht. Besloten is, de wet op de geneesmiddelenvoorziening voorlopig van de agenda af te voe ren, ondanks het protest van minis ter Suurhof. De positie van de dro gisten schijnt de oorzaak te zijn van deze vertraging. De Kamer wil dit nog nader bekijken. De voorzitter en ook de minister-president dr. Drees hebben bij de aanvang van de verga dering woorden van herdenking ge sproken ter nagedachtenis van het oud-lid van de Raad van State, oud minister en oud-kamerlid ir. W. J. Alberda. Vandaag wordt het verzoek behan deld van de heer Roosjen (AR) om een interpellatie te houden over het opheffen van de nationale reserve en van de heer Wagenaar om een inter pellatie over het bezoek van de Westduitse generaal Speidel aan ons land. Volgens het verslag van de cul tuurtechnische commissie werden in de rampgebieden van Zeeland in 1956 40 miljoen gulden besteed voor cul tuur-technische werken (ruilverkave ling enz.). De mechanisatie bij deze werkzaamheden is in dat jaar opge voerd tot 95 pet. Bij de ruilverkave- lingswerken waren op Schouwen-Dui- veland 7200 personen als rechtheb benden betrokken. Op Tholen 5200, in de zak van Zuid-Beveland 2900 en in de polder Waarde 620. Ten be hoeve van de agrarische ontsluiting werd 35 km wegen met een interlo kaal karakter aangelegd, 65 km boer derijwegen en 42 km ontsluitingswe gen voor landbouwgronden. Bij het herstel van droogtegevoelige afgesla gen gronden is op Schoiiweh-Duive- land een gebied van 85 ha bewerkt met 135.000 kub. meter grond, waar van 55.000 kub. meter afkomstig was uit het nieuwe havencomplex voor Rotterdam. In de polders Kruiningen en Waarde werd op 56 ha baggerslib uit de Scheldehavens gebruikt. Met de herverkavelingswerken op Walche ren is in 1956 een bedrag van 9 mil joen gulden gemoeid geweest. Ten behoeve van de drinkwatervoor ziening werden 115 km. waterleiding gelegd, waardoor 205 woningen en 183 weidepercelen konden worden aangesloten. (Advertentie) en in 10 minuten helpen direct Enkele middenstanders te St. Jan steen hebben het plan opgevat, indien men in Hulst niet tot een oplossing komt, om zeer binnenkort een ver gadering te houden om te komen tot het oprichten van een Reinaertcomité De bedoeling zou zijn om nog deze zomer, in samenwerking met andere verenigingen 'n Reinaertstoet te for meren. Oud-minister mr. M. P. L. Steen berghe heeft uit de handen van de bisschop van Den Bosch, mgr. W. Mutsaerts, de versierselen ontvangen, behorende bij het Commandeurschap in de Orde van de H. Gregorius de Grote Hij heeft deze ontvangen wegens zijn verdiensten voor het katholieke hoger onderwijs. Bij de plechtigheid was aanwezig mgr. Post namens de St. Radboudstichting. Mr. Steenberghe is president-cura tor van de kath. economische hoge school te Tilburg. Het Franse kabinet heeft premier Mollet gemachtigd bij het komende debat in de natio nale vergadering over de rege ringsmaatregelen op financieel gebied de vertrouwenskwestie te stellen. Dit debat zal enige tijd na medio mei worden ge houden. De Franse regering heelt kortgele den besloten de staatsuitgaven voor burgerlijke en militaire doeleinden met ongeveer 2.5 miljard gulden te ver minderen, dit i.v.m. Frankrijks hui dige economische moeilijkheden. Tevens wil zij, door het heffen van nieuwe belastingen, haar inkomsten met circa 1.5 miljard gulden ver groten. Deze voorstellen zullen aan de na tionale vergadering worden voorge legd, wanneer deze veertien dezer weer bijeenkomt. Op verzoek van de Stichting van de Arbeid is gisteren in het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezond heid een oriënterende bespreking ge houden over de vraagstukken ver band houdende met de looncompen- satie na de aanstaande huurverho ging. Van de zijde der regering werd aan dit gesprek deelgenomen door de mi nisters Suurhoff, Witte, Zijlstra en staatssecretaris van Rhijn. Na deze bespreking, tijdens welke van regeringszijde antwoord werd ge geven op gestelde vragen, zal het be raad in de eigen kring van de Stich ting van de Arbeid worden voortge zet. Ter gelegenheid van de kermis te St. Jansteen zal een wielerwedstrijd voor professionals en onafhankelij- ken (achter derny's) verreden wor den. Het actieve bestuur van de wieler club heeft reeds onderhandelingen aangeknoopt met verschillende ren ners en definitief werden reeds ge contracteerd: Gerrit Schulte, Rupske Lauwers, Arnold, en Karei de Baere. De mogelijkheid bestaat, dat ook Rik van Looy, indien hij niet aan de Ronde van Frankrijk deelneemt, aan de start zal verschijnen. De wedstrijd zal in manches ver reden worden, afgewisseld met een wedstrijd voor nieuwelingen. Op de derny's zal ook door de oud St. Janstener en oud-kampioen van Nederland, César Bogaert meegere den worden. 2e klasse A: Zuizande 1Zeeland Sport 4 (terr. Zeel. Sport) 2e klasse B: Hansw. Boys 2-Rapenburg 1, Sluis, kil 2-Kwadendamme 1, Vogelwaarde 2-Philippine 1. 2e klasse C: Zlerikzee 3-SVOWK 1, 3e klasse A: Lewed. Boys 2-'s Heer Arendskerke 2, Zeeland Sport 5-Zuidzande 2, Ter gelegenheid van de kermis te Maagd van Gent (gem. IJzendijke) werd een schieting gegeven op de lig gende wip bij de heer G. Onghenae. Hieraan werd door 64 schutters deelgenomen. In de zesde ronde wist de heer A. Bral te Boekhoute de hoogvogel naar beneden te halen. De verdere uitslag: le zijvogel M. Lanoye, Bentille. 2e zijvogel Eug. Onghenae, Bentille, le kal O. Reme- rie, Boekhoute, 2e kal J. Franken, Watervliet. Voor de promotiecompetitie naar de derde klasse van district Zuid I hebben zich geplaatst Clinge, SCO, Halsteren en Vlijmense Boys. De competitie begint op 19 mei niet de wedstrijden Clinge-SCO en Vlij mense Boys Halsteren. Twee van de vier clubs komen voor promotie in aanmerking. lste klasse A: Lewedorpse Boys 16- 29, Noormannen 15-24, Robur 16-19, Schoondijke 16-18. Kruiningen 15-13. Walcheren 15-12, Vogelwaarde 15-12, Domburg 16-8, Volharding 14-2. lste klasse B: Renesse 16-31, Burgh 2 16-15, Zierikzee 2 16-13. Brouwers- -haven 16-12, Dreischor 16-9. 2de klasse A: IJzendijke 16-28, Groe- de 16-26, Retranchement 16-19, Zee land Sport 4 14-17, Aardenburg 2 15- 14, Noormannen 2 16-12, Biervliet 2 16-10. Zuidzande 15-8, RCS 3 16-6. 2de klasse B: Cortgene 15-28, Phi lippine 16-26, Patrijzen 17-23, Vogel waarde 2 15-17, Rapenburg 17-17, Hansweertse Boys 2 12-12, Kwaden- damme 15-8, Yerseke 2 16-9, Sluiskil 2 14-6, Corn Boys 3 15-6. 2de klasse C: Renesse 2 15-30, Zie rikzee 3 13-18, SVOWK 14-14. Brou wershaven 2 15-10, Dreischor 2 15-8, Zonnemaire 14-6. 3de klasse A: 's Heer Arendskerke 2 17-30, Schoondijke 2 17-26, IJzen dijke 2 17-21. Walcheren 2 18-20, Vlis singen 5 18-20, Patrijzen 2 18-17, Ro bur 2 18-14, Lewedorpse Boys 2 15-9, Zeeland Sport 5 15-8 x, Zuidzande 2 15-0 x. 3de klasse B: Axel 3 14-24, Hulst 3 14-21, Terneuzen 3 14-19, Koewacht 2 14-17, RIA 2 14-11, Philippine 2 14-11, Hontenisse 3 14-7, Steen 3 14-2. VOOR DE WEDSTRIJD Nederland België oud-internationals zaterdag a.s. in het Olympisch stadion te Am sterdam, zal de plaats van Pellikaan die bedankt heeft als linksachter worden ingen.omen door Potharst (Ajax) DE ZEEUWSE tafeltenniskampioen schappen zullen dit jaar te Vlissin gen worden gehouden in het Schel- dekwartier. Als datum is vastge steld zaterdag 25. mei. TYPEN Mej. Annie de Koning en de heer P. Picavet uit Graauw slaagden te Hulst voor het aldaar gehouden type examen. i GOES, 7 mei Aardappelen. De prijzen van klei-aardappelen bedroe gen heden: bintje 35 mm. opw„ bin- nenl. sortering f 8,50, aloha idem 7,50, furore idem 10-13. Allér prijzen gel den per 100 kg geleverd aan de sor- teerinrichting, sorteerkosten voor re kening van koper. Voederaardappelen noteerden 3-3,25 p. 100 kg. Stro van ruwvoeder. Stro v. tarwe, ton, draadgeperst af bedrijf 40, gerst idem 30, haver idem 25, kl. gr. erwten idem 60. schokkers idem 50. Granen en peulvruchten. Tarwe, boe- renschoon basis 17 pet vocht af boer derij 26-27, gerst idem 19-21.50, haver Bekerwedstrijd: Terneuzen 3-Noor- 'idem 15 pet. 18-20, kl. gr. erwten, boe mannen 1. renschoon af boerderij 25-35, schok kers idem 40-50: br. bonen idem 30- 43; maanzaad 130-175: lijnzaad, slag 40-46; karwijzaad 70-72. Vlas. De prijzen bedroegen: goede kw. gerepeld vlas p. kg. 17-23 ct., afw. kw. 10-18 ct., goede kw. ongerepeld vlas p. kg 14-15 ct., afw. kw. 8-14 ct. Eieren. Eieren noteerden f 1.85 p. kg. Voor granen van oogst 1956 worden ditmaal de laatste noteringen gegeven GOES, 7 mei Export- en Indus trieveiling: jonathan h70-75 6266, h 65-70 5464, h60-65 4255, höó-60 31 45, 2 26—32. gold, delicious h70-75 82— 91, h65-70 67—76, h60-65 53—65. h55- 60 40—49, 2 31—37. winston h65-70 64—66. h60-65 57, h55-60 41—44. goud- reinette 2 37, br. seedling 2 31. Ge wone veiling: jonathan k 37-48, fabr 21-36, gold, delicious k 40-52, fabr. 28-42. winston k 42, fabr. 21-26. goud- reinette k 42-44. fabr. 30-39. br seed ling k 30. fabr. 25-27. Groenten: krop sla A2 8-11, afw. 7, bl.kool Al 73-50, A2 68-75, BI 49-63. Cl 28, afw. 60-69. rabarber 39-49, spin: 28-44. postelem 80-85, prei 19-21. lamsoren 59, rad' 10-17, uien 11-14, aardbeien p. st, 8, per doos 65-85. KAPELLE, 7 mei Braml. seeding op monster h80-90 mm 71.3073.30, 70-80 mm 58.80—62.40, 63-70 mm 43.90 Er was nog een aanbod van in totaal 32 ton Bramley Seedling uit de gas- cellen. De kwaliteit van de op deze manier bewaarde appelen bleek zeer goed te zijn. De prijzen lagen opnieuw zeer hoog en voor enkele sorteringen weer ongeveer 5 ct. boven de prij zen van vorige week. Het gehele aan bod van 32 ton werd gekocht voor de Belgische markt. Volgende week zal er opnieuw een dergelijk kwantum van deze. appelen uit de gascellen wor den verkocht. Dat zal dan voor Ka- pelle ook het laatste kwantum zijn voor dit seizoen. Gewone aanvoervei- ling: aardbeien per doos van 2 ons 1 90-124. 2 60-75. Appelen en peren: gold delicious h75-80 8993, h70-75 80—92, h65-70 70—79, h60-65 54—62, h55-60 3845, 2 30—38, k 45—54, fabr. 2942, jonathan h75-80 5967, h70-75 62—68, h65-70 5664, h60-65 52—56, h55-60 38—43, 2 25—26. k 34—49, fabr. 1932, winston h55-60 46, 2 2027, fabr, 1216; laxt. superbe h65 38, h60-65 31, 2 22, k 30. fabr. 15; braml. seedling k 28—34, fabr. 22—26; goud- reinette k 3244. fabr. 2235; st. remy h75 47—51, h65-75 48—50, 2 42—46, k 4347, fabr. 4446: gieser wildeman h50-60 5965, 2 42. Groenteveiling: aardappelen 1 9-10, 2 6-6.5, radijs 13-16 rabarber 45, bl.kool 26-77, lamsoren 52, uien 26-27, stekuien 10, ramanas 11, postelein 83, spin. 38, peterselie 2, st. remy op monster 44. ROTTERDAM, 7 mei. Veemarkt Aanvoer in totaal 4043. Weektotaal 6053. Vette koeien en ossen 400, ge- bruiksvee 836. vette kalveren 300. graskalveren 221, nuchtere kalveren 1479, varkens 50, biggen 167, paarden 108, veulens 3, schapen of lammeren 116, weide-zuiglammeren 321, bokken of geiten 42. Vette koeien le kw. 3,25 —3,50, 2e 2.90—3.20. 3e 2.75—2.85. vol te kalveren le 33.30, 2e 2.903, 3e 2.602.90, per kg; graskalveren le 525, 2e 425, 3e 300. nuchtere kalveren le 63, 2e 55, 3e 50, biggen le 60, 2e 52, 3e 45. per stuk: slachtpaarden le 2.50, 2e 2.40, 3e 2.30. per kg; schapen le 130, 2e 115,.3e 100. weide-zuiglam meren le 80, 2e 70, 3e 60, kalfkoeien le 1190, 2e 990, 3e 790, melkkoeien le 1190, 2e 990. 3e 790, vare koeien le 900, 2e 800. 3e 670, vaarzen le 875, 2e 775, 3e 575, pinken le 625, 2e 525, 3e 400. Overzicht: vette koeien aan voer iets minder, handel kalm, prij- gen als gisteren, prima's boven note ring; vette kalveren aanvoer flink, handel willig, iets stijver in prijs; graskalveren a.anvoer korter, handel kalm, ruim prijshoudend; nuchtere kalveren aanvoer kleiner, handel goed, wat stijver in prijs; biggen aan voer groter, h-mdel vlug, prijzen on veranderd; slachtpaarden aanvoer iets minder, handel stroef, wat lager in prijs; schapen aanvoer gewoon, handel lui, niet geheel prijshoudend; weide-zuiglammeren aanvoer flink, handel redelijk, prijzen als vorige week; kalf- en melkkoeien aanvoer korter, handel redelijk, goed prijshou dend; vare koeien aanvoer iets klei ner, handel stroef, vooral niet hoger in prijs;' vaarzen en pinken aanvoer even minder, handel kalm, ruim prijshoudend. Konstanz 311 01)Rheinfelden 219 (+3); Breisach 136 (+12): Straats burg 210 (+2); Maxau 384 4); Mannheim 226 (+1); Mainz 236 4'; Bingen 156 (—4); Kaub 167 (—5); Trier 130 (+3); Koblenz 175 (—3); Keulen 138 (+1); Ruhrort 332 (—51; Lobith 944 6)Nijmegen 724 (on veranderd) Arnhem 756 5)Eefde IJssel 287 (+6); Deventer 197 (+4>; Monsin 5520 (—30); Visé 4981 Y—10 Borgharen 3924 4); Bglfeld 1114 (+36); Grave beneden de sluis 490 (+26). Hoew.el de vis verstek liet gaan en de deelnemers de gure wind en hagelbuien moesten trotse ren, is het eerste internationale zeehengelconcours van de Mid delburgse Hengelsportvereni ging uitstekend geslaagd. Ruim 400 deelnemers gooiden om 12 uur hun hengel uit aan het strand tussen Zoutelande en Westkapelle en toen drie uur later dc wedstrijd was geëindigd, hadden z(j samen 30 kg vis gevangen. De jeugdige bewoners van Kinderzorg te Middelburg hebben er van kunnen smullen. De organisatie was perfect. De route van Middelburg naar het wed strijdwater was aoor pijlen in de vorm van een zeebaars aangeduid. Zij, die niet over een -igen vervoers middel beschikten, werden met bus sen naar het strand gebracht. De prijzen werden na afloop in de socië teit De Vergenoeging te Middelburg uitgereikt door de burgemeester van Middelburg, mr. dr. N. Bolkestein. De uitslag was als volgt: 1 Ardaen Marceau. Boulogne 1193 punten; 2 George Coowy, Zelzaete 991; 3 A. van Est, Bergen op Zoom 921; 4 Walter Meyer, Sas van Gent 830; 5 Jos. Palasois, Boulogne 793; 6 Fr Boussen, St.-Jansteen 733; 7 M. A. J. Popkens. Delft 705; 8 J. Har- tog. Strijen 628; 9 Alfred Auquez. Boulogne 613; 10 H. v. d. Werf, Delft 602; 11 Ch. Greyf, Heyst 558; 12 T. van Tiggelen, IJzendijke 501; 13 M. Delcloy, Boulogne 498; 14 M. v. d. Endt, Vlissingen 481; 15 Jean Du- pont, Boulogne 470; 16 O. Hillaert, Wachlebeke 451; 17 C. Schot, Zierik zee 450; 18 C. Durieg. Boulogne 450; 19 C. F. Gau, Boulogne 448: 20 J. Lalkens, Driewegen 440 21 H. Schins, Heerlen 435; 22 A. Rottier, West- dorpe 415; 23 G. Luyten, Nieuwpoort 402; 24 J. Obels. Bergen op Zoom 392; 25 H. Akkerman. Bergen op Zoom 378. Korpsprijzen: 1 De Snoek op Zoom; 2 Strij Vissers; 3 Hengel sportvereniging Zierikzee; 4 Boulog ne; 5 Oostkustvissers; 6 Westkustvis sers. Mevrouw Dekker uit Bergen op Zoom kreeg de prijs voor de beste dame, mevrouw de Koning uit Ber gen op Zoom voor de tweede dame. A. Schins uit Kerkrade ging met de prijs voor de verstkomende deelne mer naar huis, terwijl de 5-jarige Yvan Dedecker uit België die een paling gevangen had, een extra prijs kreeg voor de jongste deelnemer. Alléén bij vooruitbetaling. Uitsluitend voor de Zeeuwse oplage 3 regels of minder f 80. tedere regel meer 15 ct Bij 3 achtereenvolgende ge lijke plaatsingen wordt de derde plaatsing tegen half geid berekend Bij plaatsing ln de gehele op lage 3 regels of minder 1.35; iedere regel meer 35 ct s 25 letters cijfers of lees tekens gelden voor 1 regel. Kamer-werkmeisje gevraagd, - voor het seizoen, hoog loon. Hotel-pension Zonneduin, Dom burg, tel. 329. 40529 Grote fabriek vraagt dames in Zeeland, om te reizen in de provincie. Ook oudere dames komen in aanmerking. - Ver- dienstmogelijkheden f 80 per week en hoger, Uitv. brieven m Ift. enz. aan het bur. 40528 van dit blad. Spoed. Dienstbode gevr. voor dag en nacht. Goed loon. F. Robert Bredalaan 17 Brasschaet Grote keuze Juncker, Union, Vesting Gruno en Locomotief- rijwielen, Een mooi sportrijwiel in kleur reeds vanaf f 175. Ge wone uitvoering vanaf f 140, - Het beste kinderrijwiel, frame, en bagagedrager uit één stuk, roestvrije velgen f 75. W. Mahu Kloosterzande. tel. 84. Geef moeder het beste, geef een echte Favorita schort reeds vanaf f 3,49. De Goedkope Si- mon. Klokstr. Goes. 22361 Voor moeder een prachtige on derjurk in alle mogelijke soorten vanaf f 2,98 bij De Goedkope Si- man, Klokstraat Goes. 22363 Maak moeder blij met een leuke pyjama, reeds voor f 7,50 bij: De Goedkope Simon, Klbkst.raat Goes. 22362 Wat zou moeder blij zijn met een prachtige pull-over of mooi wollen vest van De Goedkope Simon, Klokstraat Goes. 22361 Voor moeder een paar prachtige nylons, reeds voor f 1,95 en f 2,59 bij De Goedkope Simon Klokstraat Goes. 22360 Pruimers, profiteert van N.L. het nieuwe merk lichte pruim. Door de speciale verpakking al tijd fabrieksvers en lekiker sap pig. N.L. is fris van smaak en vrij van steeltjes. Onthoudt dat merk: N.L. Meid, katholiek, vr. burgersge- zin (avoué) 3 kl. kind., kost, in woon, goed loon, geen gr. was. Tolstr. 7 Antwerpen. 40607 Deftig dienstmeisje gevraagd v. Bergen I klein gezin omgeving Antwer pen, in post slapen, met goed ref. Schr. A. V. R., De Keyser- lei 49. Antwerpen. 40606 Net meisje gevraagd te Brussel in klein modern appartement. Goed loon. Brieven aan: Me. Abramowicz, Avenue Arthur Huysmans 34, Brussel (België). Nieuwbouw f 17.000. vrije ves tiging. Makelaars v.d. Berg en Co. Nieuwe Ginnekenatraat 43, Breda. 40455 Drie jonge katjes, dol op Felix, af te halen Verb'eetenstr. 75 - Breda. 40616 Pluimveehouders! Tegen scherp concurrerende prijzen bieden wij u aan 6 en 9 weekse hennen Kuikenbroederij P. Antheunis - Heerstr. 35, St. Jansteen, tel. 621 Hulst. 17086 Voor betere gebruikte automo bielen: Verwijs' Autobedrijf - Roosendaal, Hoogstraat 75 - tel. 4583 en 4859 Verkoop onder vol ledige garantie. Regelmatig keu ze uit 50 stuks. Betaling te re gelen. Ford Anglia 1954 te koop. Luxe uitvoering, veel accessoires, ver warming. 4000 km. Van parti culier. Br. ond. no. 020013 „De Stem", Oostburg Wij hebben een mooie collectie DAMES ZOMERSTOFFEN exclusieve dessins en modetinten. PRACHTIGE DAMESJAPONNEN LEUKE DAMES BLOUSES JUMPERTJES en VESTJES (lang en kort) ROKKEN in de nieuwste kleuren. NYLONS, HANDSCHOENEN, SJAALS enz. enz. En U weet 't Voor iets aparts naar! TEL. 620 ST.-JANSTEEN 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 vraagt voor haar filiaal LANGE DELFT 4 MIDDELBURG voor enkele dagen of middagen. Hoge vergoeding. Aanmelden: Filiaal Middelburg en filiaal Goes, Kerkstraat.

de Stem | 1957 | | pagina 3