Motie van afkeuring in assemblee W.E.U. Italiaanse regering is afgetreden Incident bij aankomst Worosjilof in Djakarta Het proces over Roehm-Putsch te Muenchen begonnen Onze Stem-reporters bij j Tulpen-rallye en de Ronde j Engeland stelt beperking atooinbomproeven voor Ere-promotie mevr. Bouman Nieuw geweer voor leger V.S. Engeland had strijdkrachten niet mogen verminderen Nieuw leven in het nieuwe land Wm Secretaris T.H. Eindhoven Nieuwe stafchef in Jordanië Overval op oude ijsventer DAGBLAD VOOR ZEELAND Rappor t-Fens kern strategische aanvalsmacht noclig Minder buiig 'V - '/-t Kindertoeslag gepensioneerden verhoogd Staakt het vuren in Midden-Amerika Speidel als getuige a décharge De huurcompensatie Bijslag twee percent met minimumbedrag 97e JAARGANG No. 22447 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Diiectie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J H. A. Bruna. Redactieraad: H. Broeders, Dr H. M. Houben, Mr. J H.Ja cobs, F A. J. v. Oers A. J v Putte, Pastoor M. Vos. Ir. J. W. Wellen. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 7.- per kwartaal, p. post 7.70, per week (uitsluitend bij niet post bestelling) t 0.54. Incasso wordt berekend. Losse nummers 15 ct. Prijzen buitenl. abon nementen op aanvraag. Postrekening 278841. Voor God. Koningin en Vaderland DIN SDAG 7 MEI 1957 Advertentieprijs voor ae geneie oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie i 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0 35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te bunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden. GOES, Westsingel 98. Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsth-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 Bijbureaus. TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. ncn^35). Een groep leden van alle fracties uit de assemblee van de Westeuropese Unie, die gisteren in Straatsburg liaar derde zitting begon, heeft een motie van afkeuring inge. diend, tegen het beleid van de raad van ministers. Volgens deze motie bad de raad van ministers geen toestemming voor vermindering van de Britse strijdkrachten in Duits land met 13.500 man mogen geven, vóór de gevolgen er. van voldoende waren bestudeerd. De ondertekenaars - twaalf Franse, Italiaanse, Belgische, Nederlandse en Luxem burgse parlementsleden - zeggen ,,zeer bezorgd te zijn door de verzwakking van de Europese veiligheid als gevolg van de vermindering der defensieve kracht, die reeds onvol doende is". Het is voor het eerst in de geschiedenis van de Europese parlementaire politiek, dat iets dergelijks gebeurt. Hedenmiddag, 24 uur na in diening van deze motie (die dus niet ondertekend was door En geland en West-Duitsland) kan erover worden gestemd. Presidium De Britse vertegenwoordiger sir James Hutchison een conservatief lid van het Britse Lagerhuis is bij acclamatie gekozen tot voorzitter van de assemblee van de Westeuropese Unie. Hij volgt in die functie John Maclay op. die lid is geworden van de Britse regering. Het Nederlandse Dit is de Belgische minister voor de buitenlandse handel, de 53-jari- ge Victor Larock, die, naar men in bevoegde kringen zeker meent te weten, spoedig Paul Henri Spaak zal opvolgen als Belgisch minister van Buitenlandse zaken. OP FORMOSA zal een Amerikaanse eenheid met vliegende bommen van het type Matador gelegerd worden. De Matador heeft een actieradius van bijna duizend kiolmeter. IN EEN GROT in Noord-Irak is een geraamte van een volwassen mens ge vonden. Men ontdekte het in een laag ?AaLvan bekend is, dat zij „meer dan 34.000 jaar oud" is. SILVANA BERTACCI, de 21-jarige echtgenote van een blinde leraar en ae dochter van een blinde vader, is tot huismoeder no. 1 van Italië 'ge kozen voor haar „bijzondere ziels kracht en ongewone toewijding aan haar man". ONGEVEER 300 Chinezen te Saigon nebben een inval gedaan in de natio- nalistisch-Chinese legatie en meege deeld, dat zij daar in hongerstaking ruilen gaan om te tonen, dat zij het biet eens zijn met het besluit van de zyiavietnamese president, Ngo Dinh uiem, volgens welke zij na 1 mei als beschoy n^mese s'aatsbur®ers worden KONING Aladesida Odjidjigogoen, een negervorst in het westen van Ni geria, is in de leeftijd van ruim hon- cerd jaar overleden. Hij laat ruim nonderd weduwen en ongeveer 200 kinderen achter. ïv, n5NHEM is op GO-iarige leeftijd oveileden generaal-majoor b.d. C. D. roet, directeur van de stafschool Be scherming Bevolking te Barneveld. PAKISTAANSE minister-presi dent, Soehrawardy, heeft te Singa pore verklaard, dat Groot-Brittannië de waterstofbomproeven op Christmas -sland wel moet laten doorgaan. Verwachting van het K.N.M.I. I tot vanavond, opgemaakt maan- S dagavond 23.15 uur: J u Wlsselend bewolkt met enkele i buien, voornamelijk in het binnen- land. Overwegend matige wind U1t noordelijke richtingen. Iets minder koud dan gisteren, J Verwachting van het Belgisch J Weerkundig Instituut: Matige tot J vrij sterke noordenwind, gepaard met rukwinden. Zwaar bewolkt met opklaringen Regen-, sneeuw- of hagelbuien. Enkele onweders. i Vandaag: zon onder 20.15 uur. I Maan op 12.24 uur. Morgen: zon op 4.58 uur. Maan J onder 2.11 uur. kamerlid, de heer J. J. Fens werd herkozen als een van de zes vice-pre- sidenten. De aankondiging van deze nieuwe assembleevoorzitter, Hutchison, dat de motie was ingediend, vormde een verrassend slot van een overigens le vendig debat, dat was ingeleid door de Nederlandse vertegenwoordiger, de heer J. J. Fens. Rapport-Fens Hij had geconcludeerd, dat het noodzakelijk was in West-Europa een absoluut minimum aan land strijdkrachten te handhaven van dertig divisies, uitgerust met tac tische kernwapens. Bovendien dient men te beschikken over de kern van een strategische aan valsmacht. Het rapport bevat een aanbeveling in deze zin aan de regeringen en par lementen van de zeven bij de West europese Unie aangesloten landen. Het is uitgebracht namens de de fensiecommissie van de assemblee. Om de landstrijdkrachten doelmati ger te maken dienen betrekkelijke kleine, zeer beweeglijke standaard divisies le worden gevormd met uni forme uitrusting. Bovendien moeten de opleidingstijd en de mobilisatie periode in de zeven landen gelijk wor den gemaakt. De Europese volken, aldus het rap- port-Fens moeten zekerheid krijgen, dat zij niet eerst zullen worden bezet om later te worden bevrijd. Als men die zekerheid niet kan geven, zou er in West-Duitsland en in Nederland en België defaitisme ontstaan, dat spoe dig voedsel zou vinden in heel West- Europa. De Belgische minister van buiten landse zaken, Paul-Henri Spaak, noemt de recente Russische waar schuwingen aan de regeringen van het Westen in feite voorstellen tot eenzijdige beperking in de bewape ning, die dan ook niet kunnen worden geaccepteerd. De Britse onderminister van buiten landse zaken, Ormsby-Gore bestreed de mening, dat het hier een aanzien lijke vermindering van Engelands troepensterkte in Europa betrof. Om economische redenen is het Groot- Brittannië echter onmogelijk, het be wapeningstempo van de laatste tijd te blijven volhouden. Dat hoeft niet te betekenen, dat andere landen auto matisch het Britse voorbeeld volgen, aldus de heer Ormsby-Gore. Neen, deze twee Amerikaanse sol daten zijn niet bezig te meten wiens geweer nu mei het langste is. Ze zijn hun vervaarlijke schiet wapens aan het vergelijken voor wat betreft technische bijzonder heden. Soldaat eerste klas C. E. Brands (links) houdt het nieuwe M-14 geweer van het Amerikaanse leger vast, terwijl soldaat lste klas Joe L. Beard rechtsdaar het Ga rand M-l geweer naast houdt als een van de verschillende geweren, welke door het model M-14 zullen oorden vervangen. Het nieuwe ge weer, ook wel T-44 genoemd, heeft een vuursnelheid van 700 schoten per minuut. De Italiaanse regering is gisterenavond afgetreden. Men had dit aftreden verwacht, na dat de leider van de sociaal-demo cratische partij, Saragat. zondag be kend gemaakt had, dat zijn partij be sloten had uit de regeringscoalitie te treden. Hiervan maakten wij in onze editie van gisteren reeds melding. Premier Segni heeft onmiddellijk na een kabinetsvergadering zijn ont slag aan president. Gronchi ingediend. De socialisten van Saragat verwij ten de regering, dat zij te weinig doet om tot hervormingen in het land te komen. De kabinetscrisis is de vierde in vier jaar. Zij komt aan de vooravond van het bezoek van president Coty van Frankrijk, het eerste Franse sta- tiebezoek sedert 1904. President Gronchi heeft Segni ver zocht voorlopig het bewind waar te nemen, tot het bezoek van Coty en de onderhandelingen over een nieuwe regering achter de rug zullen zijn. Men verwacht, dat president Gron chi hem later zal vragen op basis van de ernstig geschokte centrumcoalitie een nieuwe regering te vormen. Deze centrum-coalitie heeft Italië in de af gelopen negen jaar geregeerd. Als deze poging zou falen, zou de christen-democratische partij, de grootste in Italië, wellicht bereid zijn een minderheidsregering te vormen in'afwachting van de algemene ver kiezingen die volgend jaar gehouden zullen worden. -s' De haver, die, zonder al te veel hoop op een goede oogst, maar vooral als eerste stap op iveg naar het in cultuur brengen van de grond, is gezaaid op de drooggeval len stukken van Nederlands nieuw ste polder oostelijk Flevoland, staat al enige centimeters hoog. Men is inmiddels zelfs alweer be gonnen met het inrijden van stro in de aarde tussen de rijen om verstuiving van de duurgewonnen aarde tegen te gaan. De bovenste foto toont het inbrengen van stro door middel van een cultivator. Op de onderste foto ziet men een van de zeldzame bezoekers van het nu nog barre gebied in bewonde ring voor de schuchtere haver- sprietjes. De Britse delegatie in de on dercommissie van de V.N. voor ontwapening, die gisteren weer bijeenkwam na eeu onderbre king van zes dagen, heeft voor stellen gedaan wat betreft de voortijdige registratie bij de V. N. van atoomproeven en de beperking van zulke proeven. De Britse regering stelt een over eenkomst tussen Amerika, de Sowjet- Unie en Groot-Brittannië voor over de registratie van proeven op basis van de resolutie, die 18 januari in de algemene vergadering van de V.N. is ingediend door Canada, Japan en Noorwegen. Engeland is bereid een aantal internationale waarnemers bij de proeven toe te laten. Engeland stelt verder de instelling van een commissie van deskundigen voor, die de mogelijkheden van een beperking van het aantal proefont- ploffingen en van de controle daarop moet bestuderen. Tenslotte stelt de Britse regering voor, dat de staking der proefexplo sies met kernwapens wordt vooraf gegaan door een produktieverbod van splijtbaar materiaal voor militaire doeleinden, dit in het kader van een algemeen akkoord over de ontwape ning. Van welingelichte Britse zijde wordt vernomen, dat Frankrijk, Canada en de Ver. Staten in beginsel met het Engelse plan instemmen. De kindertoeslag voor gepensio neerden zal met ingang van 1 ok tober 1956 met tien procent worden verhoogd. De maatregel staat in ver band met soortgelijke verhogingen voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers, waartoe in de cember vorig jaar werd besloten. Bij K.B. is gerekend van 23 juni 1956 benoemd tot secretaris van de Tech nische Hogeschool te Eindhoven A. H. M. Wijffels, thans administrateur A bij het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. Twee belangrijke sportevene menten zijn gisteren begonnen: de Ronde van Nederland en de Tul.pen-rallye. Terwijl een on zer reporters tussen Luik en Heerlen de bonte rennerskara vaan geteisterd door de ele menten volgde, raasde een andere reporter van De Stem van Brussel naar Stuttgart, zelf bevangen door de rallye koorts. Hun opmerkelijke notities: Belgisch offensief in de eerste etappe van de Ronde van Ne derland. bekroond met een Bel gische zege door Decock. Wim van Est hield met een vierde plaats de Nederlandse eer hoog. Zijn plaatsgenoot, ons aller Woutje, gaf de pijp aan Maar ten Onze verslaggever in de Tul- penrallye belde impressies van uit Stuttgart (waar het sneeuwde) door, die complete Shakespeareaanse drama's be naderden Op de sportpagina kunt ge uw nieuwsgierigheid bevredigen. De president van de Sowjet-Unie, maarschalk Worosjilof, die maandag morgen na een bezoek van drie weken aan de Chinese volksrepubliek uit Peking is vertrokken, arriveerde in de loop van de middag in Djakarta. Hij werd op het vliegveld verwel komd door president Soekarno, die een korte welkomstrede uitsprak. De Indonesische hoofdstad was versierd met de Indonesische en Russische vlaggen, terwijl talrijke portretten van de maarschalk zichtbaar waren. Voor het „Merdeka"-paleis was er een incident. Volgens ooggetui gen ontstond dit. toen een groep mensen beledigende opmerkingen maakte tegen bezoekende buiten landse gasten. Daarojf ontstond er een verwarde vechtpartij. De po litie poogde de aanzwellende menigte, die de Sowjet-president kwam begroeten, terug te houden met traangasbommen. Onder meer werd de minister van buitenland se zaken, dr. Subandrio, hierdoor getroffen. Nadat militaire versterkingen, waarónder gevechtswagens, ten tonele verschenen, kon de menigte worden teruggedreven. Volgens Reuter verklaarden oogge tuigen nog, dat een groepje mensen portretten van Worosjilof verscheurde. De politie wierp twee traangasbom men. waarna de menigte de politie aanviel met schoenen en stenen. Ir Ricardo Arias, voorzitter van de commissie, die namens de organisatie der Amerikaanse staten een onderzoek naar het grensgeschil tussen Honduras en Nicaragua instelt, heeft mee gedeeld, dat beide landen een overeenkomst hebben getekend, waarin zij akkoord gaan met een onmiddellijke staking van het vuren. Zij zullen zich onthouden van elke activiteit, welke de huidige toestand kan verergeren. De organisatie van Amerikaanse staten zal binnen vier dagen een plan voor terugtrekking der troepen indie nen, dat zowel voor Honduras als Nicaragua aanvaardbaar is. Te Muenchen is gisteren de openbare behandeling begonnen van een strafproces tegen twee hoge officieren van de voormalige S.S., de 64-jarige Sepp Dietrich en de 59-jarige Michael Lippert, die worden beschuldigd van deelneming aan moorden in „de nacht van de lange messen", de nacht van 30 juni 1934. Dietrich, vroeger een vooraanstaand generaal van de zwart- hemden van de S.S. en thans een zakenman, zou hebben deel genomen aan zes moorden. Lippert, die thans een wasserij heeft, wordt ervan beschuldigd deel te hebben genomen aan de moord op Roehm, leider van de bruinhemden van de S.A. steeds met Fuehrer" aanduidde, een ongerechtvaardigd bevel zou geven. Van een .zuiveringsactie" had hij niet geweten. De zes S.A.- leiders werden gedood in de ge vangenis Stadelheim te Muen chen. Lippert zei geen van de drie scho ten te hebben gelost, die op Roehm in zijn cel zijn afgevuurd. Lippert zei, dat zijn superieur Eicke. toen commandant van het con centratiekamp Dachau, hem had meegedeeld, dat hij, Eicke. een op dracht van Hitler had gekregen. Lip pert moest als getuige de uitvoering van de opdracht bijwonen. Pas tijdens de rit naar de gevan genis Staelheim zou Eicke aan Lip pert hebben meegedeeld, dat zij naar de gevangenis zouden gaan. waar Roehm werd vastgehouden. Lippert zei. dat Eicke in Rochms cel een revolver had neergelegd en de gevangene had bevolen zich bin nen tien of vijftien minuten van het leven beroven. Eicke droeg vervolgens Lippert op het gevangenispersoneel op een af stand te houden, aldus de beklaagde. Deze zei tot zijn rechters, dat toen hij voor de tweede maal in Roehms cel kwam de leider van de S.A., reeds dood op de vloer lag. Hij geloofde toen, dat Roehm zichzelf van het le ven had beroofd. Verder zei Lippert geen schoten te hebben gehoord en tijdens de scho ten niet bij de celdeur te hebben ge staan. In de nacht van 30 juni had Hitier door uitschakeling van Roehm en zijn aanhangers de absolute macht verworven. Dietrich en Lippert hebben reeds gevangenisstraffen wegens oorlogs misdaden ondergaan, Dietrich we gens de massamoord op 142 Ameri kanen in 1944 te Malmedy en Lippert wegen de moord op zestien burgers in Nederland. In totaal zouden in ..de nacht van de lange messen" meer dan 200 men sen zijn gedood, onder wie ook de vroegere rijkskanselier generaal Schleicher en diens echtgenote. Van niets geweten... Dietrich zei tot dc rechters, dat Hitier hem onmiddellijk zou hebben laten doodschieten, indien hij gewei gerd zou hebben de zes S.A.-leiders te doen doden. Hitler had gezegd, dat de zes mannen zich aan hoogverraad schuldig hadden gemaakt. Diet rich zei zich niet te hebben kun nen voorstellen, dat Hitler, die hij Lippert, die kolonel bij de Waffen S.S. is geweest, zei de Duitse strijd krachten te hebben gecommandeerd, die de Britse luchtlandingstroepen in 1944 bij Arnhem hebben verslagen. Met een lach zei hij, dat toen de Brit ten hem later als krijgsgevangene over de slag bij Arnhem verhoorden, zij niet konden begrijpen hoe hij met 3.000 man 17.000 man heeft kunnen verslaan. Lippert zei, dat hij voor 30 juni 1934 was geschokt door het zedelijke gedrag van Roehm en een aantal van zijn medewerkers. Later hoorde hij van het leger, dat Roehm een staats greep beraamde. Meer getuigen? Seidl heeft aan het gerechtshof ge vraagd om te laten verschijnen als getuigen a decharge: Hess, die in de gevangenis van Spandau straf uitzit voor oorlogsmisdaden, generaal Hans Speidel, commandant van de NATO- troepen In Europa en Karl Oberg, een hoge voormalige officier van de S.S. Hij zei. dat Hess de enige nog in leven zijnde getuige is van de ge beurtenissen, die zich rond de zaak- Roehm hebben afgespeeld. Scidl ver zocht de zitting te verdagen, totdat de drie getuigen gehoord zouden kun nen worden. De rechtbank heeft vastgesteld, dat over het verzoek van Seidl zal worden beslist, nadat alle getuigen zullen zijn gehoord. Seidl voerde aan, dat Hess kon be wijzen dat de door de S.A. beraamde staatsgreep een direct gevaar had ingehouden voor het voortbestaan van het Derde Rijk. Hij zou eveneens kun nen bewijzen dat de zes leiders tot de doodstraf werden veroordeeld op een bijeenkomst achter gesloten deuren in het ..Bruine Huis" en dat presi dent Von Hindenburg een noodtoe stand had afgekondigd. Dietrich verklaarde tegenover de rechtbank dat, toen de geallieerden in 1944 in Normandië landden, hij ge weigerd had een order van maar schalk Rommel op te volgen om krachtig stand te houden. In plaats daarvan was hij vijf kilometer terug getrokken. werden geen ongelukken gemeld. Bij zijn aankomst verklaarde Wo rosjilof: „De imperialisten voeren een politiek, die de spanning in de inter nationale toestand door hun proeven met kernwapens doet toenemen. Door samenwerking tussen Afri kaans-Aziatische landen en alle vrede lievende landen, zou de reactionaire krachten een zware slag kunnen wor den toegebracht", zo voegde hij hier aan toe. Koning Hoessein van Jordanië heeft een decreet getekend houdende de benoeming van generaal Habes El Madjali tot chef van de generalestaf van het Jordaanse leger. Hij is tot dusver waarnemend stafchef geweest. Volgens radio-Cairo heeft de Jor daanse regering opnieuw een uitgaans verbod afgekondigd, dat zou gelden van negen uur 's avonds tot vijf uur 'e morgens. Onder zeer grote belangstelling de aula van de rijksuniversiteit te Groningen was tot de laatste plaats bezet met autoriteiten en genodigden - heeft gisteren de ere-promotie plaats gehad van mevrouw M. S. Bouman van den Berg tot doctor in de rechts geleerdheid. Het ere-doctoraat is haar verleend voor de voortreffelijke wijze, waarop zij de verdediging heeft ge voerd van de Nederlanders Jung- schlaeger en Schmidt en de bijzon dere moed, die zij daarbij heeft be toond. Vier Haagse „kooplieden", namelijk de 42-jarige D. N., de 23-jarige J. J. V., de 35-jarige K. J. L. en de 29-ja- rige M. L. allen familie van elkaar hebben in Den Haag een overval gepleegd op de 70-jarige ijsventer M. H„ die zich op de Gedempte Gracht te Den Haag bevond. Een van het vier. tal hield de oude man vast, een tweede rukte hem de revers van zijn jas en de anderen namen hem zijn geldtas af, waarin zich een bedrag van 40 bevond. De oude man, die een houten been heeft, kon zich niet tegen zijn belagers verzetten, die zich snel uit de voeten maakten. Tevoren hadden de „kooplieden", die enigszins onder invloed van drank waren, al herrie gemaakt bij een bromfietszaak. eveneens aan de Ge dempte Gracht. Kort na de overval werd D. N. op aanwijzing van bur gers op de Nieuwe Haven aangehou den. De drie andere zijn gisteren van hun bed gelicht. Zij beweren zich niets van het geval te kunnen her inneren. Het ziet er thans naar uit, al dus bericht de N.R.C., dat de Stichting van de arbeid binnen kort een eenstemmig advies zal uitbrengen over de wijze, waar op de komende huurverhoging gecompenseerd zal moeten wor den. Zijn wij wel ingelicht, dan overweegt de Stichting te ad viseren. geen loonsverhoging te verstrekken, maar een bijslag op het loon van 2 pet., waarbij dan een bepaald minimumbedrag in acht zal worden genomen. Over de bepaling van dit bedrag duurt het overleg thans nog voort. De bijslag zou volgens de Stichting gege ven dienen te worden aan alle werk nemers boven de 23 jaar en aan hen, die deze leeftijd nog niet hebben be reikt, doch kostwinner zijn. Nader vernemen wij, dat de Stich ting vandaag hieromtrent een bespre king voert met de ministers Suurhoff, Hofstra, Witte en Zijlstra.

de Stem | 1957 | | pagina 1