Opvoering van NAVO-kracht blijft nodig 'uritfyoty Huurblokkering zal tot 1972 duren Tandartsen gaan met arbitrage akkoord „Stem'-equipe in Tulpen-Rally e DUITSE EABRIEK IN HET ONGELIJK GESTELD r Zolang een deugdelijk akkoord uitblijft: Ik bracht Dongo-schat Como naar Zoons van El Glawi in arrest Zesde vloot vaart weg uit Oosten Laat toch dc EERSTE MEI IN MOSKOU Ministers doen opnieuw beroep op Sovjet-Unie achterbuurten verdwijnen Betalingsbalans baart grote zorg Monetaire situatie kritiek is Radio's gekocht buiten importeur om Boekhouder verduisterde KA]-geld DAGBLAD VOOR ZEELAND Paus Pius XII Carlo Madema Evenwicht lussen conventionele en atoomwapens Vier kleine concessiesmaar KOUD In Halsteren: Meisje van Iwee jaar verongelukt Tekort over 1956 965 miljoen Laslcr jegens het leger strafbaar In Indonesië Begrafenis Jhr. v. Rijckevorsel Concurrentie rechtmatig Niet ontvoerd Twee jaar geëist Hoog en snel 97e JAARGANG No. 22445 Advertentieprijs voor ae geneie oplage t 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/ro. (Ingezonden Mede delingen t 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Voor God, Konmgin en Vaderland ZATERDAG 4 MEI i 7 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie. Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J. H A. Bruna. Redactieraad. J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v Hootegem, Mr. D' A. J J M. Mes Mr H. M. L. de Rechte' P V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.pi ijs bij vooruitbet. ƒ7 p. kwartaal, p. post 7 70, p week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0 54. Incasso wordt berekend. Losse numm 15 ct. Postrek. 278341 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 08. Iele toon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch- Vlaanderen: HULSTDubbele Poor, 7, Telelqon .02 - (Bureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. Tel. 2601 - OOSTBURG. Nieuwst,aa, 41, Tel. no. 35) Een gewezen partizaan heeft giste ren voor een rechtbank in Padua ver teld, hoe hij een deel van de schat van Mussolini, die twaalf jaar gele den door partisanen in beslag werd genomen, samen met anderen naar een provinciaal hoofdkwartier van de communistische partij heeft gebracht. De partizaan, Carlo Maderna, ge tuigde in het proces tegen 35 vroege re verzetsstrijders, wie ten laste wordt gelegd, dat zij een deel van de schat van Dongo hebben verduisterd en vier mensen hebben vermoord die wisten wat er mee gebeurd was. Hij verklaarde dat hij, nadat de partizanen Mussolini gedood hadden, opdracht had gekregen naar het pro vinciale hoofdkwartier van de com munisten in Como te rijden met „vijf of zes zeer zware koffers". Een der partizanen had hem gezegd voorzich tig te rijden, omdat er voor een waar de van 400 miljoen lire werd ver voerd. Een lid van het communistische centrale comité, Pietro Vergani. werd ondervraagd over de twee partizanen die, nadat zij de schat naar Como hadden begeleid, gedood zijn. Vergani zei dat hij en vijf andere partizanen leiders besloten hadden dat de twee moesten sterven, omdat er na hun vrijlating door de fascistische „Zwar te Brigade' enige partizanenleiders waren gearresteerd. l)e vijftien ministers van de Navo-landen, die in Bad Godesberg een tweedaagse conferentie hebben gehad, zijn gisterenavond uit elkaar gegaan. In een slol-coimnuniqué hebben ze vastgesteld, dat modernisering van de bewape ning en uitbreiding daarvan nodig blijft, zolang men niet lot een bevredigend ontwapenngsakkoord met de Sovjet. Unie is gekomen. Uit de Russische politiek van de afgelopen maanden, zo wordt gezegd, laten zich twee hoofddoelstellingen afleiden: 1) Het uitwissen van de herinnering aan het gebeuren in Hongarije. 2) Het opzetten van de publieke opinie tegen modernisering van de NAVO-bewapening. PRINSES BEATRIX heeft zich met een zeer belangrijke jaarlijkse bijdra ge als donatrice van het naar haar genoemde nationaal fonds voor de be strijding van kinderverlamming laten inschrijven. MINISTER ALGERA heeft gistermid dag de Flevoweg opengesteld, die de verbinding vormt tussen de stad Kampen en oostelijk-Flevoland. IN EEN FEESTELIJKE bijeenkomst te Schevenigen is het 25-jarig bestaan herdacht van de Organisatie Toege past Natuurwetenschappelijk Onder zoek (T.N.O.). Minister Cals sprak een feestrede uit. KONINGIN JULIANA en prins Bern- hard zullen vandaag, op de natio nale herdenkingsdag, een krans leg gen bij het nationaal monument op de Dam te Amsterdam. DE HEER K.J. Schummelketel, di recteur van het Verbond voor Veilig Verkeer, heeft om gezondheidsrede nen, met ingang van 1 mei, ontslag verzocht uit zijn functie. MET ALGEMENE stemmen heeft de Westduitse Bondsraad de verdragen voor een gemeenschappelijke Europe- r? S j Euratom goedgekeurd. behandelen38 de verdra^n tUSSEN 20.00 en 20.02 uur vanavond zal het hele treinverkeer worden stil gelegd. Dit in verband met de richt lijnen van de commissie „Nationale Herdenking". EEN 18-JARIGE zeeman uit New Castle is gisteren te Schiedam in het ruim van een schip gevallen en aan de gevolgen daarvan overleden. DE GOUVERNEUR van Suriname, de heer J. van Tilburg, zal in de twee de helft van mei voor een bezoek van ongeveer een maand naar Nederland komen. IN EEN afscheidsbijeenkomst, ter ge legenheid van de opheffing van de Middenstandsraad, heeft de staatsse cretaris van Economische Zaken, dr. Veldkamp, het vele en goede werk geprezen, dat dit college in het be lang van de middenstand heeft ge daan. DE MILITAIRE commandant van Atjeh, heeft zijn troepen opdracht gegeven het vuren tegen de Darul Islam-opstandelingcn te staken. Er zijn onderhandelingen gaande tussen de opstandelingenleiders en de auto riteiten. BIJ EEN mislukte landing op de vliegbasis „Twenthe" is een Thunder- streakstraaljager van de Belgische luchtmacht beschadigd. De piloot bleef ongedeerd. Dc ministers leggen nogmaals de nadruk op het defensieve karakter van de NAVO. Ze zien als een van de voornaamste beleidspunten van het ogenblik: het in evenwicht brengen van de atoombewapening met de con ventionele bewapening. In onderling overleg, zo wordt gezegd, moet dit evenwicht worden vastgesteld, opdat de NAVO-defensie, als afweerschild tegen eventuele Sovjet-agressie, zijn deugdelijkheid bewaart. Het communiqué legt vooral ook de nadruk op het belang van een zo spoedig mogelijke hereniging van West- en Oost-Duitsland. De ministers doen nogmaals een beroep op de SovjeJ-Unie, haar afspraken na te ko men en in te stemmen met vrije ver kiezingen in geheel Duitsland. Minister Von Brentano betoogde in de vergadering van vrijdag, dat de Bondsrepubliek niets zal doen, om de gevoelens in Oost-Duitsland op te zwepen, maar hij waarschuwde er voor, „dat het lijden van de bevol king in dit gebied wel eens zo groot zou kunnen worden, dat de redelijk heid niet langer voorschrijft, wat er zal gebeuren". Even wachten Over de uitrusting van de NAVO- landen op het Europese vasteland met atoomwapens is nog geen beslissing genomen. Men zou besloten hebben, deze kwestie niet voor december a.s. aan te snijden. Enkele Westduitse bladen hebben het vermoeden uitgesproken, dat dit besluit verband houdt met de a.s. vér- (Van onze parlementaire correspondent) gedaan voor werkzaamheden die j eigenlijk niet onder verbeteringen vallen, maar die daarmee recht- Met een viertal kleine conces- j streeks in verband staan. met de mede- 1 De vierde toezegging houdt in, dat de belasting, die bij deblokkering zal worden geheven, uit het vrijgegeven bedrag mag worden betaald en dus niet ten laste komt van de normale inkomsten. Verwachting van het K.N.M.I. tot J vrijdag- vanavond, opgemaakt avond 23.15 uur: Wisselend bewolkt en plaatselijk enkele buien. Matige, nu en dan J krachtige wind tussen noordwest t J en ^noord. Koud weer. i i onder 20.11 uur, maan op 9.50 uur J maan onder 0.38 uur. f Maandag: zon op 5.02 uur, maan J onder 1.13 uur. sies en gekruid deling dat de huurblokkering nog wel tot 1973 zal duren, is de memorie van antwoord om de huurvoorstellen aan de Tweede j Kamer aangeboden. De regering laat er echter geen twijfel aan bestaan, dat aan de verhoging met 25 pet. zelf en de blokke ring van de helft van dit bedrag niet kan worden getornd. De blokkering is bedoeld als een middel om door tijdige reservering de verbetering van het oude huizenbezit te bevorderen. Gepoogd wordt hier mee het gevaar te keren, dat het ge brek aan geld voor de huiseigenaren een onoverkomelijk beletsel zou vor men, wanneer te zijner tijd de econo mische noodzaak voor de verbetering zich zou doen gevoelen. Een blijvende regeling is met de voorgestelde verhoging echter niet beoogd. Naar de regering verwacht zullen incidentele deblokkeringen dus na aangebrachte verbeteringen in 1970 zijn voltooid. In 1972 kan tot liquidatie van de geblokkeerde reke ning worden overgegaan. Deblokkering voor onderhoudswer ken wijzen de bewindslieden af. Dit zou juist aan het hele doel van de maatregel, het verzamelen van vol doende gelden voor waardevolle ver beteringen, in de weg staan. Tenslotte de vier concessies die de regering heeft willen doen Op de eerste plaats zullen, in te genstelling tot het oorspronkelijke ontwerp, degenen die voor meerdere woningen een geblokkeerde rekening hebben staan, deze gelden voor ver betering aan hun hele huizenbezit kunnen gebruiken, met overheveling van de geblokkeerde bedragen van het ene huis naar het andere. Op de tweede plaats zullen complexen, waarvan verwacht mag worden dat ze in één hand zullen blijven (dit geldt bijvoorbeeld voor woningbouw verenigingen) op één rekening wor den geboekt. Vervolgens zal de om schrijving welke werkzaamheden als verbeteringen kunnen worden be schouwd, zo worden uitgebreid, dat voor deblokkering tevens in aanmer king komen die uitgaven, die werden kiezingen in West-Duitsland. Zoals bekend, hebben de socialisten zich tegen atoombewapening van de Bondsrepubliek uitgesproken. Op de conferentie is ook gewerkt aan een oplossing van de kwestie- Cyprus. De Britse en Turkse verte genwoordiger hebben de Griekse af gevaardigde gevraagd, een soepele houding aan te nemen. Men acht het niet onmogelijk, dat eVn NAVO-com- missie als bemiddelend orgaan zal gaan optreden. Moelay Merbah, de secretaris-gene raal van de „Nationale Algerijnse Be weging" heeft vrijdag een telegram aan de voorzitter van de NAVO-raad, de Italiaan Gaetano Martino, gezon den, waarin hij de NAVO uitnodigt on middellijk stelling te nemen in het Algerijnse vraagstuk. Volgens hem moet de NAVÓ „het gebruik van haar troepen en wapens in Algerië door de Franse regering verbieden". Bij de bespreking van de samenwer king op niet-militair terrein heeft minister Luns verklaard, dat er wel iswaar enige vooruitgang kan worden bespeurd bij de coördinatie van de buitenlandse politiek van de NAVO- partners, doch dat op dit terrein nog veel werk zal moeten worden verzet. Ook gebeurtenissen, die ver buiten de geografische grenzen van de Atlanti sche gemeenschap voorvallen, zei hij, dienen in de politieke consultaties te worden betrokken. Bij de huidige ont wikkeling van de kernwapens kan een aanval op het hart van de NAVO niet tot een overwinning leiden, maar alleen tot een wederzijdse nederlaag. Het communisme voert derhalve flank bewegingen uit met alle. middelen, behalve militaire, in Azië, het Mid den-Oosten en Afrika. Rapport W.E.Ui In een te Straatsburg gepubliceerd rapport van een commissie van de Westeuropese Unie wordt gepleit voor uitrusting van alle westelijke strijd krachten met tactische atoomwapens en geleide projectielen. Verder wordt in het rapport gezegd, dat een beperking van de nog te zwak ke landstrijdkrachten op het Euro pese vasteland niet aanvaardbaar is. Admiraal J. Wright, commandant van de vlootstrijdkrachten van de NAVO. heeft tijdens een persconfe rentie in Den Haag verklaard, dat de onderzeebootdienst van de Sovjet- Unie zeer bepaald een bedreiging vormt voor de verbindingsdiensten van de NAVO. De admiraal constateerde, dat „deze bedreiging tenzij zij in bedwang v ordt gehouden, in staat zou kunnen zijn onze verbindingen over zee te verbreken". Omstreeks 6 uur vrijdagavond is te Halsteren, in de Meianen, een meisje van twee jaar, Johanna Franken, do delijk verongelukt. Het kind, dat on verwacht de weg overstak, liep tegen c-en vrachtauto uit Waarde. In het ziekenhuis te Bergen op Zoom is het meisje later overleden. Z.H. Paus Pius XII heeft er vrijdag bij de Europese regeringen op aange drongen het vraagstuk van de ach terbuurten in de grote steden aan te pakken. Hij noemde dit probleem ,,een aanhoudende plaag van de hui dige gemeenschap". Zelfs in de rijkere Europese landen maakt de bevolking van de achter buurten 10 of zelfs 20 percent van de totale bevolking uit, aldus de Paus. Hij zei dat de desbetreffende wetten in alle Europese landen niet toerei kend zijn geweest om de sloppen te laten verdwijnen. Er moet een middel worden gevonden om de organisaties van sociale bijstand beter te laten functioneren en alle vormen van ex ploitatie moet men met kracht be strijden, aldus de Paus. Hij verklaar de dat de gemeenschap reusachtige sommen zal moeten besteden om een volledig apparaat in het leven te hou den, dat de misdaad moet tegen gaan en zal moeten betalen voor lang durige behandelingen in sanatoria en ziekenhuizen, omdat zij het kwaad niet tijdig heeft weten te verhinde ren en herstellen. ,,Een van de ongelukkigste gevol gen van ongezonde en onvoldoende huisvesting is de ontoereikende op voeding van de kinderen". Verwachting van het Belgisch Weerkundig instituut: Matige tot vrij sterke wind uit t noord tot noordwest. Zwaar be- wolkt, afgewisseld met opklarin- gen. Regenvlagen. Vandaag: zon onder 20.09 uur. Morgen: zon op 5.04 uur, zon Het hoofdbestuur van de Ne derlandse Maatschappij tot Be vordering der Tandheelkunde heeft zich in principe verenigd met de mogelijkheid van totale arbitrage in het geschil tussen de tandartsen en de zieken fondsen. In een communiqué wordt gezegd: „Onder verwijzing naar het com muniqué van 11 april, waarbij het hoofdbestuur van de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde te kennen heeft ge- Bijzonder imposant dreunde een zware straalbommenwerper. ge flankeerd door vier heel nietig lij kende straaljagers (foto boven) over het Rode Plein in Moskou, ter wijl beneden de jaarlijkse parade van de eerste mei werd gehouden (foto onder). Het tekort op de betalingsbalans over 1956 is thans vastgesteld op een bedrag van 965 miljoen. Minister Hofstra noemt dit cijfer in een nota aan de Tweede Kamer. Vooral het tekort op de lopende re kening baart grote zorgen. Was er in 1955 nog een overschot van 302 mil joen, 1956 geeft een tekort te zien van 603 miljoen. De minister komt tot de conclusie dat het gehele regeringsbeleid erop moet zijn gericht, de geleden verlie zen zo spoedig mogelijk weer goed te maken. 7 De Westduitse Bondsdag heeft vrij dag een wetsontwerp aangenomen, volgens hetwelk ieder die opzettelijk leugens over de activiteit van de Westduitse strijdkrachten verspreidt of zich aan grove verdraaiing van de feiten schuldig maakt, gevangenis straf kan krijgen. De sociaal-demo craten en vrije democraten stemden tegen. Zij noemden het ontwerp een „muilband". Als maandagmorgen in Brussel de startseinen voor de Tulpen-Rallye gegeven worden, dan geldt dat ook voor de „Stern-Equipe", die van de partij is, om dit evenement voor onze duizenden abonnees drie dagen lang levendig te houden. De tweemans-equipe bestaat uit de heer Van Genk uit Breda en Uw verslaggever, J. Nollen, die drie dagen (en nachten) de duizenden kilometers te lijf zal gaan, alsmede uit Ford-Taunus. Wij hopen, dat het allemaal goed zal aflopen, dat die twee mannen hun strijd met succes zullen voeren en dat wij hen volgende week donderdag in Noordwijk met de nodige vreugdekreten namens onze redactie weer zullen kunnen ontvangen. Happy landing, jongens. geven de door het hoofdbestuur der Kbninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst aan bevolen mogelijkheid van arbitrage ernstig te willen overwegen, bericht het hoofdbestuur dat het zich, verder gaande dan in het voorstel van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst was vermeld, in principe met de moge lijkheid van totale arbitrage (dus over de 4 peilers der deskundigenrappor ten) heeft kunnen verenigen. Het hoofdbestuur heeft hiervan mede deling gedaan aan de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevor dering der Geneeskunst". De Indonesische goud- en deviezen reserves zijn blijkens de jongste cij fers van de Bank Indonesia gedaald tot 14.91 percent van de geldomloop en andere opeisbare verplichtingen van deze bank. Dit is dus iets bene den het nooddekkingspercentage van vijftien percent, dat tot ultimo april officieel als minimum gold. In verband met deze situatie zal dé monetaire raad spoedig in een bij- Het ziet er naar uit, dat voor de van Grundig toe: de Amsterdammer Duitse radiofirma Grundig, die (sa- moest zich onthouden van de verdere men met de Nederlandse importeur handel in deze toestellen, tenzij hij ze Jobo) radiotoestellen naar Nederland via importeur Jobo zou betrekken en e*P?!"teert, het getij in de juridische voor de officiële prijs zou verkopen. 5 riJ? ,te&cn die Amsterdamse radio- Van dit vonnis ging de handelaar Het stoffelijk overschot van jhr. mr. dr. A.B.G.M, van Rijckevorsel, in le ven oud-commisaris der Koningin in Noord-Brabant, is gisteren in het fa miliegraf te Vught bijgezet. Voordien is m de H. Jacobuskerk in de Park straat te 's-Gravenhage een H. Mis van Requiem opgedragen. De deken van Den Haag, mgr. W. Bokeloh, wr' celebrant. handelaren, di~ buiten de officiële importeur \Jobo om Grundig-radio- toestellen van Duitse winkeliers be trekken, een definitief keer heeft genomen. ongunstige Nadat Grundig in het eerste proces n kort geding en in hoger beroep in het gelijk was gesteld, besliste ten slotte de Hoge Raad, dat de Amster- bij het gerechtshof te Amsterdam in appel en nu heeft het hof, uitspraak doende, hem in het gelijk gesteld. Namens Grundig was aangevoerd, dat de Duitse radiohandelaren, die de toestellen aan de Amsterdammer verkochten, contractbreuk pleegden, omdat zij volgens Grundig deel uit maakten van een gesloten verkoopor- j i i i T-. nmamcii mi tcu VCX KUUIIU1- damse radiohandelaar Prins het recht ganisatie. Het hof was van mening, aan Zijn zijde had. dat de raadsman van Grundig dit Intussen was de Duitse firma een standpunt niet aannemelijk heeft ge- tweede proces begonnen tegen een maakt. andere Amsterdamse radiohandelaar, „Alleen een diepgaand onderzoek in Slootmans, directeur van de K.L.M.- Duitsland zou hierin uitsluitsel kun- rijwielfabrieken te Amsterdam, die nen geven". Grundig had eveneens huilen Jobo om zelf aangevoerd dat de Amsterdamse han- ln Duitsland Grundigtoestellen kocht delaar ten onrechte fabrieksgarantie in Nederland importeerde en de toe- toestellen, wanneer daaraan iets zou mankeren, terug zenden aan de Duit se leverancier, die op zijn beurt de radio bij de Grundigfabriek zelf kan laten repareren. Wel was het hof van mening, dat deze handel geschiedt ten nadele van Jobo en vermoedelijk ook ten nadele van de Grundig-fabrieken. „In de concurrentiestrijd van de handel mag dit echter niet als onrechtmatig wor den aangeduid". Het hof vernietigde het vonnis van Het Marokkaanse ministerie van voorlichtinê heeft meegedeeld, dat vijf zoons van de vorig jaar overle den pasja van Marrakesj, EI Glawi en zes andere personen na een onder zoek van het ministerie van Binnen landse Zaken zijn gearresteerd. Zij worden beschuldigd van „anti-natio nale activiteit". Uit het communiqué van het mini sterie van Voorlichting blijkt dus, dat de zoons van El Glawi niet zijn ont voerd, zoals in eerdere berichten uit Rabat en Marrakesj werd gemeld. Er werden geen nadere bijzonderhe den verstrekt. De voornaamste schepen van de zesde Amerikaanse vloot hebben het oostelijk bekken van de Middellandse Zee, waarheen zij tijdens de Jordaan se crisis waren gedirigeerd, verlaten. Zij zijn teruggekeerd naar 't centrale gedeelte waar zij zullen deelnemen aan Navo-oefeningen welke volgens gramma worden gehouden, een reeds eerder vastgesteld pro- Twee bladen in Beiroet hebben ge meld dat een aantal Palestijnse Ara bieren uit Saoedi-Arabië is gedepor- teerd. wegens het organiseren van terroristische benden. De betrokkenen zouden de politie gezegd hebben, wapens van de Egyp tische militaire attaché in Riad, ko lonel Al Kasjabeh ontvangen te heb ben. Volgens genoemde bladen heeft ko ning Saoed bij president Nasser van Egypte geprotesteerd, doch de Egyp tische leider had gezegd, niets te weten van de activiteit van kolonel Kasjabeh. Twee jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest, heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Utrecht geëist tegen de 25-jarige hoofdboekhouder H. de K. te Houten wegens verduistering van een bedrag van ruim 43.000.toebehorend aan het Nationaal Verbond van de Katho lieke Arbeidersjeugd Nederland. Verdachte, die in 1955 tot hoofd boekhouder bij deze instelling werd benoemd, genoot in zijn functie een zeer groot vertrouwen, waarvan hij in de jaren 1954 - '56 misbruik heeft ge maakt. Van de gelden, afkomstig van cheques, die hij moest incasseren, bij de Nederlandse Bank, hield hij di verse malen een gedeelte voor zich zelf. Ter gelegenheid van zijn huwe lijk kocht hij een eigen huis dat royaal werd ingericht, terwijl hij voorts bui tenshuis een royaal leven leidde en veel geld besteedde aan drank en gokken. ILi importeerde en de toe- kon geven. Doch het hof aanvaardde de president van de rechtbank ont- v?0r ce5 la®er® dan de offi" de Stelling van de handelaar (Sloot- zegde Grundig de ingestelde vorde- nresirtSw a m3uJlf bracht- De mans), dat de mogelijkheid van vol- ring en veroordeelde de Duitse fa- eersto ru de ,rec,htba"k wees m ledige fabrieksgarantie zeker aanwe- briek in de kosten van het gehele eerste aanleg in kort geding de eis zig is. De handelaar immers kan de proces. 8 Twee minuten nadat begin 1958 de Amerikaanse kunst maan te Florida gelanceerd zal zijn, zal deze satelliet waar neembaar zijn in Zuid-Afrika. Een half uur later zal het sa telliethoofdkwartier in Boston (V.S.), de eerste waarnemin gen uit de Unie over de positie van de kunstmaan en de ge volgde baan ontvangen. Daar toe zijn reeds thans speciale overeenkomsten getroffen tus sen Zuid-Afrika en de V.S. In vier centra van de Unie, te weten de observatoria te Kaapstad, Bloemfontein, Jo hannesburg en Pretoria wor den speciale telescopen opge steld om de baan van de satel liet te volgen. Ook tijdens la tere waarnemingen zal Zuid- Afrika een uiterst belangrijke rol spelen.

de Stem | 1957 | | pagina 1