Dodelijke robots razen door de lucht Zeeuws Portret Radiorallyelachen in wedstrijd-verband.... j Dat wordt vandaag een zenuwslopende Cup-final Twin-pioneer dient zich aan Droste Gevaar van atoomproeveij wordt sterk overdreven meent Noorse deskundige Kees Rijvers' vertrek in Frankrijk zeer betreurd Amerikaanse Raad bi.j een Dr. C. v. Beekom Trevor Ford scoorde viermaal 13 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 4 MEI 1957 13 In 40 min. kan vanuit de V.S. Russisch gebied in puin worden gebombardeerd Speciaal voor de kleine terreinen Somoza Mocoron is heroverd. KAB te Axel vierde 1 mei-feest Verbeterde pionier SORRY slecht gestart in promotie-competitie Ia S.A.M.-rallye zijn prestaties geleverd Saluut voor DfOSte Landbouwconsulent een vorser Feyenoord betaalde beter dan St.-Etienne Wijziging wedstrijdprogram AANBESTEDINGEN I maakt men gebruik van de Redstone De Amerikanen willen hun bond- een toestel met reikwijdte van 320 genoten uitrusten met nieuwe wa-1 km. pens, want in de wereldstrategie is I Voor de luchtverdediging komt de omwenteling teweeggebracht erepalm toe aan de Talos, waarme- door ,,de intercontinentale geleide projectielen" die de waterstofbom men ,,aan huis afleveren" en die het arsenaal van geleide projectielen met korte draagwijdte aanvullen. Verschillende soorten Van de geleide projectielen, waar van de constructie wordt verhaast, bestaan verschillende soorten. Op de eerste plaats zijn er de luchtafweer- raketten bestemd voor beperkte ac tie. De -ngelsen onder leiding van Sir William Penney, hun grote „chef- atoomgeleerde' hebben reeds een luchtverdedigingsraket uitgewerkt. Haar snelheid is 3300 km per uur, en zij vernietigt de bommenwerpers in de vlucht tot op meer dan 15.000 meter hoogte. Een andere raket geproduceerd door een Engelse firma is bestemd voor de uitrusting van schepen. Een onderzeeër voortgedreven door atoomenergie, wordt door een andere Britse onderneming gebouwd. Zij zal voorzien zijn van een raket- lanceer-inrichting waarmede onder water kan worden gevuurd. Een derde, een op de aarde opge steld luchtafweerraket, is eveneens in aanbouw. Maar de Amerikanen zijn in zekere opzichten veel verder en het zal veel economischer zijn de toestellen bij hen te bestellen, dan op de zeer kost bare onderzoekingen en de produktie van de Engelse raketten te wachten. Intercontinentale raketten De Amerikanen hebben overigens allang geleide projectielen voor gronddoelen in gebruik genomen, die bestemd zijn om de artillerie te ver vangen. Deze tactische wapens zijn bekend onder de naam „Honest John" (Eerlijke Jan) en hebben een draagwijdte van 10 km. De „Corporal" reikt tot 80 km. De Amerikaanse eenheden in Duits land beschiken reeds over zes batal jons uitgerust met de „Corporal". Geleid door radar kan dit toestel, dat ofwel een krachtige explosieve lading of een atoomlading vervoert, niet van zijn traject worden afgebo gen. De „Niké-Hercules" van haar kant is het feilloze wapen, dat in staat is de lucht te zuiveren en schoon te vegen van alle vijandelij ke bommenwerpers. De geleide toe stellen van dit soort maken vanzelf- sprekend troepenconcentraties zeer kwetsbaar. Voor de grote afstand Voor de grote afstand gaat men over tot de „Matador" (een vliegen de bom), de T.M.61, die reikt tot 960 km. Voor korterbij gelegen doelen, de reeds de Amerikaanse escadrilles in Engeland zijn uitgerust. Het laatste model Amerikaanse bommenwerper de Boeing 52, vlie gend op 16.000 meter met een snel heid van meer dan 1000 km per uur, is onkwetsbaar voor bemande jacht vliegtuigen. I^ar de Talos, die raast met 2400 km en die in staat is de aanvaller te stoppen op 160 km van zijn doel, kunnen zij niet weerstaan (net zo min als de overeenkomstige Russische bommenwerper). Superieur Maar de meest superieure toestel len zijn de intercontinentale raketten, die tot 8.000 km draagt en vliegt met een snelheid van driemaal de snel heid van het geluid op een hoogte van 25.000 meter. Er gaan nog snel lere komen: de Titan en de Atlas, waarvan de snelheid tienmaal zo groot zal zijn als die van het geluid. Het is het antwoord op de bedrei ging van Boelganin toen hij, op de 5e nov. Engeland liet verstaan, dat het aangevallen zou kunnen worden door geleide projectielen. En maar schalk Zukof pochte in India dat Rusland in staat is om toe te slaan op alle punten van de globe. Gen. Gruenther had zich bij voorbaat be last met het antwoord, dat werd her haald door generaal Norstad: „Even J zeker als de dag volgt op de nacht, zal de Amerikaanse tegenstoot ver schrikkelijk zijn en Rusland zal ver nietigd worden. 13.000 km per uur De Amerikanen schijnen op dit ogenblik de meerderheid te hebben. Een fabriek van 40 miljoen dollars (in San Diego) produceert in massa de Atlas en een andere in Denver fabriceert de Titan. De Atlas, die zeer binnenkort aan de eerste proeven wordt onderwor pen, is 30 meter lang. De snelheid is meer dan 13.000 km per uur. Voortgedreven door raket ten, die in elkaar passen en die zich in de vlucht de een na de ander los maken, is de vlucht minstens 8.000 km. Het projectiel raast op een hoog te van 160.000 meter, geleid in zijn parabolische beweging door een elek tronische controle, zolang het zich in de atmosfeer beweegt, waarna het zijn traject vervolgt, zoals een gra naat. Omdat het voorzien is van een wa terstofbom, veroorzaakt de Atlas een totale vernietiging over een opper vlakte van 600 km2. Het is onmogelijk dat projectiel te onderscheppen. Het kost „slechts" een miljoen dol lar. Een enkele B-52-bommenwer- per kost 8 maal zoveel. In 40 minuten Dit projectiel kan binnen 40 minu ten vanaf zijn vertrek van een lan- ceerplaats in Maine (USA) in de Oekraine, Moskou, het industriecom plex van Leningrad ontploffen. Binnen veertig minuten zou men van de dicht bij Washington gelegen hellingen de zware industrie van de Baikel de basis van Wladiwostock, het spoorwegnet van Omsk en de strategische mijnen van Norilsk kun nen verdelgen. Deze wonderlijke robots zoeken zelf hun doel en bereiken het dank zij hun miraculeuze elektronische her- (Van onze luchtvaart-medewerker) In de moderne luchtvaart is het momenteel heel gewoon voor vliegtuigen lange startbanen te bezigen, die al naar gelang men de hypermoderne straalvliegtuigen meer en meer voor dagelijks gebruik gaat inschakelen, wel weer voor uitbreiding vatbaar zijn. Een en ander brengt weer nieuwe pro blemen op velerlei gebied. Het doet enigszins vreemd aan bij al die luchtgiganten van tegenwoordig een vliegtuig-type aan te treffen, dat niet zoveel ruimte-aspiraties blijkt te bezitten en dat zelfs door zijn speciale bouw aan wel bijzonder kleine terrei nen voldoende heeft. Dit toestel, dat van Schotse origine is en gebouwd wordt door de Scottish Aviation, draagt de naam van Twin Pioneer. Het is een z.g. hoogdekker, voorzien van twee motoren, voor 16 passagiers en een totaal belastbaar gewicht van plm. 6100 kg. Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur zal de spanning wel gewe ken zijn. Dan weten de Engelse voetballiefhebbers waarschijn lijk welk team zich dit jaar win naar van de Engelse voetbal beker mag noemen. Zal het league-kampioen Manchester United zijn, of zal Aston Villa in die zenuwslopende Cup-final op Wembley het sterkste en gelukkigste team blijken? Een zege van Manchester zou be tekenen, dat de „Busby babes" voor de „doublé" hebben gezorgd. Een prestatie waartoe, nu precies 60 jaar geleden, Aston Villa, de tegenstan der van deze finale dus, in staat is geweest. Iets wat tevoren slechts in 1889 aan Preston Nortliend en daar na aan geen enkele ploeg meer is gelukt. Tweemaal heeft de ploeg uit Man chester de F.A.-cup gewonnen, in 1909 en in 1948. Aston Villa heeft een heel wat roemrijkere beker-his torie: zes maal legde de Villa be slag op de beker. Een record, dat met Newcastle United en Blackburn Rovers wordt gedeeld. Sinds 1939 is geen ploeg zo sterk favoriet geweest als het team van Manchester. Aston Villa geeft de En gelse expert, wanneer hij zich in de ze strijd tenminste aan theoretische beschouwingen waagt, weinig kan sen. In januari stond het team zelfs 33-1 genoteerd. Maar ronde na ron de groeide het vertrouwen van de supporters in het spel van hun ploeg. Weliswaar speelt Aston Villa geen mooi, geraffineerd spel, maar het speltype is solide en doelmatig. Twee verschillende „stijlen" dus ditmaal in Wembley: het op grote snelheid en individuele techniek gebouwde spel van Manchester United tegen over het „kracht-voetbal" van Aston Villa. Een verschil, dat oorzaak kan Op 1 mei vierde de K.A.B. afde ling Axel haar feest van de Arbeid. Voor deze feestavond was pastoor Denen uit Hoofdplaat bereid gevon den een spreekbeurt te komen ver vullen, die op de aanwezigen diepe indruk maakte. Spreker behandelde in een betoog van ruim een uur de Charitas. Hij had speciaal dit onderwerp gekozen, omdat in de huidige tijd van „rech ten voor ieder", de charitas steeds meer in het vergeetboek dreigt te geraken Hij wees op het ontstaan Van aL Christelijke Charitas. De tijd van Christus tot heden noemde hij een tijdvak waarin de christelijke charitas zijns gelijke niet heeft ge- had en waarin het liefde-werk haast uitsluitend werk is geweest van de katholieke kerk. De christelijke cha ritas omschreef hij als zijnde de lief de tot God en de daar noodzakelijk uit voortvloeiende liefde tot de me demens. Juist door dit laatste wordt de charitas er van weerhouden om louter te zijn een zakelijke instelling zonder meer. Zij grijpt dieper op de mens in, zij tracht volledig de ziel van de mens te grijpen. Heftig bestreed hij de gedachte dat de ïechtvaardigheid hinder zou onder vinden van de charitas. De heer Eug. Maas wees hierna in goed gekozen" oorden op de be- t 51Sj,van 1 mei' het feest van st- Jozet de patroon der arbeiders. Het tweede hoogtepunt van deze avond werd gevormd door een Maria-spel, opgevoerd door de K.A.B. leden. In dit spel werden uitgebeld de ver scheidene bevolkingsgroepen, die elk jnet hun eigen moeilijkheden naar u.l. Vrouw komen en er troost zoe ken. De avond werd muzikaal opgeluis terd door de jongere K.A.B. leden, die met hun vrolijke noten de stem ming er danig wisten in te houden. Is het wonder, dat de K.L.M. er haar oog op heeft laten vallen en er een paar voor haar dienst besteld heeft voor speciaal gebruik op Nieuw- Guinea? Immers het is een ideaal vliegtuig voof de'Tirnboe, dat ge makkelijk op open plekken kan lan den en opstijgen. Het behoeft maar een uitloop van 250 meter, dat zelfs bij noodzaak nog tot 100 meter kan worden teruggebracht, vrij steil om hoog stijgen en in vrij korte tijd een flinke hoogte bereiken. De Twin Pioneer Is feitelijk een verbeterde uitgave van een kleiner eenmotorig vliegtuigje, dat de naam Pioneer draagt, een toestel met rechthoekige vleugel, welke aan de voor- en achterzijde met enige klep pen is uitgerust. Deze kieppen nu doen de machine haast gelijk staan met een wentelwiek, wat de presta ties betreft. De Engelse luchtmacht gebruikt een aantal van deze toe stellen in de rimboe van Malakka in haar strijd tegen de communistische benden. Men hakt eenvoudig een open plek en de Pioneer landt of stijgt op van het geïmproviseerde vliegveld. Zijn nut heeft hij al dub bel en dwars bewezen. Zeer eenvoudig Alleen de gedachte, dat een gro- tere machine nuttig zou blijken voor meer laadvermogen bracht de con structeurs van de Schotse fabriek er toe de huidige grotere broer te ont werpen en hem van twee motoren te voorzien. Men heeft hem verder zeer eenvoudig gehouden met het oog op zijn bestemming voor de af gelegen gebieden, waar slechts in ge ringe mate technische hulp te ver lenen zal zijn. Dat de snelheid, die de twee Alvis Leonides-motoren' van 540 pk kunnen opleveren, niet boven de 300 km per uur komt, is onder de gegeven omstandigheden niet zo belangrijk. Diverse mogelijkheden biedt dit toestel. Naast passagiersvliegtuig kan men het inrichten voor goederenver voer door eenvoudig de zitplaatsen te verwijderen, hetgeen niet veel moeite oplevert. Ja zelfs kan het worden verbouwd tot ambulance, voor het ne men van luchtfoto's en voor de land- bouwluchtvaart. Er bestaat voor dit vliegtuig-type grote belangstelling in verscheidene landen. De Engelse luchtmacht heeft er een aantal aangeschaft en de Zwitserse luchtvaartmaatschappij is ertoe overgegaan deze machine voor de burgerluchtvaart aan te kopen. Inmiddels zijn enkele proto-typen op weg voor het geven van demonstra ties naar de Verenigde Staten, Euro pa en Australië. Speciaal de Ameri kaanse luchtmacht schijnt veel be langstelling voor de toestellen te to nen en men rekent in Schotland op een flinke order van die kant. Al met al belooft deze vinding een groot succes te worden en wij zien met belangstelling de verdere ont wikkeling van deze „pioniers" tege moet. De raad van de organisatie der Amerikaanse staten heeft besloten, de ministers van Buitenlandse Zaken bijeen te roepen ter bespreking van de toestand, die is ontstaan door het uitbreken van de gevechten tussen Nicaragua en Honduras. Generaal Anastasio Somoza, hoofd van het leger en broer van de presi dent van Nicaragua, heeft officieel bekendgemaakt, dat de Nicaraguaan se vlag weer boven Mocoron waait. Deze plaats was door Hondurese troe- pen bezet. I Radiostations in de Nicaraguaanse hoofdstad Managua hebben medege deeld, dat de Dominicaanse repu bliek oorlogsschepen en vliegtuigen heeft gezonden, om Nicaragua in zijn strijd tegen Honduras bij te staan. zijn voor een wel zeer spannende en interessante finale. En al is dan volgens de publieke opinie Roger Byrne, aanvoerder van Manchester United, de man die na de wedstrijd in de koninklijke loge de begeerde trofee van koningin Eli zabeth in ontvangst zal mogen ne men, de „zekerheid" dat de kampi oenen regelrecht naar 'n zege gaan hebben zij niet. Want favoriet zijn in dit laatste duel om de Cup is een twijfelachtig genoegen. Dat merkte in 1939 Wolverhampton Wanderers in de strijd tegen Portsmouth. Ook toen was de „zekere winnaar, de „Wolves", de ploeg die verloor. Vandaar dat ook manager Matt Busby bij iedere gelegenheid zijn mannen vertelt, dat het moeilijkste gedeelte van de beker-competitie hun zaterdagmiddag op Wembley wacht. De Middelburgse tafeltennisclub Will van Zoelen moet, zoals bekend, pro motie-degradatiewedstrijden spelen voor de landelijke overgangsklasse. Thans zijn ook de tegenstanders bekend. Het zijn ATTC uit Alphen a.d. Rijn en Elan uit Rotterdam. Op 4 mei spelen de Middelburgers thuis tegen ATTC, op 11 mei komen ATTC en Elan tegen elkaar uit en op 18 mei gaan de Middelburgers in Rot terdam op bezoek bij Elan. Kampioen Sorry van Zeeland is de promotiecompetitie voor een plaatsje in de landelijke overgangsklasse slecht begonnen. De Vlissingers kre gen in eigen zaal een stevige 1-9 nederlaag te slikken van Rono. Al leen het dubbelspel werd gewonnen Een weinig hoopvol teken. In de vierde klasse viel nu ook de beslissing. Luctor 3 ging eerst bij Ro- delaja 2 om de beide punten en eiste vervolgens bij PZEM 3 de volle buit op (3-7). Hierdoor werd het team uit Heinkenszand onbereikbaar voor M TTC 2. Ter gelegenheid van de S.P.I.-ten- toonstelling te Sluis werd een rallye door de S.A.M. in samenwerking met de Breijdelclub te Brugge georgani seerd. Alle deelnemers startten en finishten te St. Anna ter Muiden. Het eerste deel was een Oriënta tietraject. het tweede deel een pijlen- rit. Er werd gerust in Heijst, daar wa ren toen 2 uitvallers. Prijzen werden uitgereikt in de amusementstent op de tentoonstel ling door de burgemeester van Sluis. Het radiotoestel werd gewonnen door Gabri Verpoort uit Brugge: de ze kreeg ook een zuil van de S.P.I. Tweede werd G. Pieters uit Brug ge. De eerste Nederlander was J. Crucq uit Arnemuiden; hij reed ge heel alleen met motor zonder kaart lezer. Een mooie prestatie; aan hem werd deswege ook een zuil geschon ken. 4. De Grijze Brugge; 5. P. Tous- sant, Cadzbnd, 6. H. Bogaerd, Sluis. (Advertentie) (Advertentie) PASTILLES Altijd welkom! dessert melk mokka bitter-zoet De Noorse natuurkundige dr. Bjoern Trumpy heeft gezegd dat de in ziekenhuizen gebruikte Röntgenstralen en ook radium- wijzerplaten veel gevaarlijker zijn dan de straling bii atoom- proeven. Op een conferentie van de Rode-Kruisorganisatie in Bergen ver oordeelde dr. Trumpy, die rector is geweest aan de Bergense universi teit, wat hu noemde „de onbetrouwbare, opwindende en onnauwkeu- »«f„i»erS °V®r het toegenomen gevaar van radio-activiteit als gevolg van proefnemingen met atoombommen. ,*!Le*p"t ?p het gebied van stralingstheorieën verklaarde hij, dat alVl strTunIS e.rW uChaP eebruikte X-stralen 70 keer zo sterk zijn de stralingen die zich voordoen bij kernontploffingen. Toen ir. C. v. Beekom in 1947 als rijkslandbouwcon- sulent voor de Zeeuwse ei landen naar ons gewest kwam en zich vestigde te Kruiningen, waar toen nog het consulentschap was ge vestigd, had hij al een hele staat van dienst achter de rug en baanbrekend werk verricht op het terrein der uienteelt en herstel van land bouwgronden, welke door zout water overstroomd waren geweest. In 1913 te Arnhem geboren be- haalde hij in 1938 te Wageningen zijn diploma als landbouwkundig ingenieur (richting Nederlandse landbouw). Na een korte tijd te hebben ge werkt bij de Planteziekten- kundige dienst te Wageningen en aan de voorbereiding van een in ternationaal landbouwkundig con gres, werd ir. v. Beekom op 1 ja nuari 1939 als deskundige verbon den aan de Nederlandse Uien- federatie, met standplaats te Mid- delharnis op Goeree-Overflakkee. Pionierswerk was daar genoeg en ir. v. Beekom schroomde niet dit te verrichten ook al moest hij bergen onderzoekingswerk ver richten. In de Nederlandse uien- wereld was het toen een chao tische toestand. De telers van uienzaad brachten dit onder eigen naam aan de markt en van een geordend rassensortiment was geen sprake. Ir. v. Beekom pakte de zaak flink aan, verwierf door ijn optreden en zijn kennis het vertrouwen der betrokkenen en wist het zover te krijgen dat er een geordend assortiment ont stond en aanvaard werd, ver deeld in Zeeuwse bruine; Rijns- burgse en N.-Hollandse stro-gele. Een andere omwenteling werd zijn vinding om de uienteelt te vervroegen door middel van de z.g. plant-uitjes, die gebaseerd was op een primitieve Hongaarse boeren-methode. Door de bereikte vervroeging der teelt kwamen onze exporteurs een slag op voor bij de buitenlandse concurrenten, wat veel vruchten afwierp. Ook de sterk door virus-ziekte aangetaste sjalotten wist ir. v. Beekom gron dig te saneren. Door een en ander werd hij êen bekende figuur en dit heeft er wel toe geleid, dat hij in 1943 be noemd werd tot landbouwconsu lent, met standplaats Middelhar- nis, in een ambtsgebied, dat toen ook noord-Zeeland omvatte. De grote inundaties in het najaar 1944 aangericht door de Duitsers, leidden er toe, dat dr. ir. v. Beekom zich wierp op het vraagstuk van het herstel der door zout water bedorven gronden. Hij richtte met een ondergedoken Wagenings stu dent een laboratorium in en maakte o.m. berekeningen van de hoeveelheden gips die na de bevrijding nodig zouden zijn. Via een geheime zender wist men die naar de di rectie van de landbouw in be vrijding sgebied te smokkelen, zodat men tijdig voorbereidin gen treffen kon Dit onderzoek heeft er weer in vloed op gehad dat in 1947 toen de Zeeuwse eilanden één consu lentschap werden ir. v. Bee kom daar benoemd werd, omdat de ontzilting van het geteisterde Walcheren een krachtige en des kundige hand nodig had. Men weet hoe succesvol die ontzilting nadien verlopen is en ook na februari 1953, toen de stormramp wederom grote gebie den op de Zeeuwse eilanden blank zette, heeft dr. ir. v. Beekom, geruggesteund door zijn toegewij de staf, getoond wat hij waard was. Dat naast de praktijk het we tenschappelijk werk hem lief was gebleven, bleek in 1952 toen hij te Wageningen de doctorsbul be haalde op zijn proefschrift „Uien en sjalotten". De laatste jaren, na het optre den van ir. v. d. Plassche als dir. generaal van de landbouw, is de taak van de landbouwconsulent ingrijpend gewijzigd. Was aan vankelijk diens voornaamste werk het leiding geven aan zijn eigen dienst: thans wordt er door de gezamenlijke consulentschappen die onder „Landbouw" vallen co- ordinerend gewerkt in nauw con tact met het bedrijfsleven en de diverse organisaties. Instanties waarlangs dit be reikt wordt zijn het college van consulenten, waarvan dr. ir. v. Beekom de voorzitter is en de Raad voor de Landbouwvoorlich ting ;n Zeeland en van het pro vinciaal Onderzoekcentrum; de twee laatste instellingen hebben dr. ir. v. Beekom tot secretaris. Ondanks het altijd toenemende werk in zijn consulentschap on langs was het weer de streek' verbetering in de Zak - gaat dr ir. v. Beekom met rust, gevestigd op kennis en kracht, zijn weg, ge waardeerd door ieder die met hem in aanraking komt en wel zeer speciaal door zijn medewer kers, die weten wat zij aan hem hebben. Dat de sympathieke consulent nog veel in het belang van de Zeeuwse landbouw zal mogen be reiken! (Van onze speciale verslaggever) De radiorallye (zaterdag 15 juni) is strikt genomen eik jaar hetzelfde, maar toch komen de deelnemers af op de variatie, die de rit kenmerkt. Dat klinkt zon derlinger dan het is. In feite gaat er op 15 juni iets gebeuren, dat tevoren al zes jaar is gedaan: Een stukje kaartlezen rond Den Bosch, wat rijproeven, waarover men langzamerhand ook wel uit gedacht is en de gekke op drachten, die via de KRO-zender aan de rijders worden gegeven. In dat laatste zit het succes element. De opdrachten hebben de Ra diorallye groot gemaakt. Steeds meer automobilisten schijnen het grappig te vinden om op een doordeweekse dag een bril te ma ken van pijpreinigers, dobbelste nen van aardappelen en kopspij- kertjes, een draad door een klon tje suiker te wringen en andere ongewone dingen te doen, waar mee ze zich in het dagelijkse le ven geen seconde bezig houden. Die opdrachten jaar na jaar anders en al zes maal achtereen glanzend origineel zorgen voor de variatie. De organiserende vereniging, „De Hertogrijders", prakkizeert zich suf om ook voor de zevende afleving de deelne mers met oorspronkelijke bood schappen te overvallen. Wat er allemaal via de radio-microfoon wordt verteld, is strikt geheim. Het is een kwestie van afwachten en dagen tellen. Het zal in ieder geval wel weer zó zijn, dat de slimmerds, die van thuis alvast maar een heel arse naal aan mogelijk bruikbare voorwerpen meenemen, voor niets die last hebben getorst. De opdrachten zullen ongetwijfeld weer ver genoeg uit de hoek zijn gezocht om net niets te hebben aan de sluitspelden, de harde ei tjes, de radijzen en wat de rijders in hun ijver nog meer meeslepen. Evenals voorgaande jaren zul len er ook ditmaal drie wedstrijd klassen zijn: In de seniorenklasse gaan de bollebozen van start, in de juniorenklasse de rijders r ct enige rallye-ervaring en in de toeristenklasse (voor het eerst met een verplichte rustpauze) starten de mensen, die gewoon maar een lolletje willen hebben. Waarschijnlijk zal de laatste groep het omvangrijkst zijn, want daarin komt het karakteristieke van de rit juist het best tot uiting. Het is daarin geen zaak van prijsrijders en uitgekookte routiniers, maar van de automo bilisten, die graag lachen en dat lachen het liefst in wedstrijdver band doen. Zoals gezegd zal ook in 1957 Den Bosch het centrum zijn van alle bedrijvigheid. De gezamen lijke route begint in de Hertog stad en ook de finish krijgt Den Bosch te zien. Verder ontbreekt natuurlijk de feestavond niet. Deze wordt voor de tweede maal in de Brabanthal gehouden. Het concours d'élégance vindt deze keer in de openlucht plaats. (Van onze Parijse sport- correspondent) De vreugde van Saint-Etienne over de 21 overwinning op Metz en de nederlaag van Lens tegen Valenciennes, waarmee het kampioenschap van Frank rijk vrijwel binnen is, wordt danig getemperd door het ver trek van Keesje Rijvers zonder wiens doelpunten de ploeg het nooit zover zou hebben ge bracht. Het is bijna te mooi om waar te rijn: met nog slechts twee te spelen wedstrijden voor de boeg hebben de mannen van Rijvers 46 punten en Lens, dat in enkele weken Reims en Racing Paris achter zich liet, 43. Theoretisch hebben de „Nordisten nog een minimaal kansje, maar die van Saint-Etienne hebben op 1 mei al champagne gedronken. Niemand twijfelt er nog aan, dat de hoogste glorie voor Saint-ICtienne zal zijn. De mededeling, dat Rijvers naar Rotterdam zou vertrekken was voor heel Frankrijk een donderslag bij hel_ dere -hemel en wordt alleen toege juicht door de minimale minderheid, die het Franse voetbal wil zuiveren van de „importsmetten". Slechts en kele bestuurders van Saint-Etienne waren er van op de hoogte, dat Rij vers in onderhandeling was. De grote massa wist niet beter of Rijvers zou ook in het volgende seizoen mèt Mekloufi de doelpunlenfabrikant van Saint-Etienne blijven... Mekloufi en vele andere spelers wisten nochtans, dat het Kees in Frankrijk wel beviel, maar dat hij toch Nederland prefereerde en tijdens dit speelseizoen heeft hij diverse ma len er op gezinspeeld, dat het wel eens het laatste kon zijn. Achtergronden van dit spectaculaire vertrek? Alleen heel eenvoudige. Rijvers ging graag naar zijn vaderland terug (vooral zijn vrouw). De Rotterdamse ploeg was de meest biedende en Saint Etienne wilde niet belangrijk meer betalen, omdat het geld in kas wil houden om straks Kopa terug te ha len uit Madrid. In de slotvergadering van het bestuur van Saint-Etienne besloot men om Keesje Rijvers nog te lijmen met een extra premie, hoe wel men al wist, dat hij de nieuwe voorstellen zou weigeren. Partir c'est mourir un peu" Rijvers is in Saint-Etienne erg ge zien en hij heeft er goede vrienden. Zij weigerden aanvankelijk om de In het KNVB-wedstrijdprogram voor morgen (zondag) zijn als nog enige wijzigingen aange bracht. Het betreffen de navol gende: Afgelast: LimburgiaDWS (1 A); Rigtersbleek—Excelsior (1 B) en Hee- renveenPEC (2 A). Ingelast: DHV—Burgh (4 G). persberichten te geloven, want „Kiesie Rievèèr" had er niets van verteld. Bij tientallen tegelijk begonnen ze te telefoneren om tenslotte te horen, dat het inderdaad juist was. De telefoon bij Rijvers liep rood gloeiend. Wij hebben hem ook opgebeld en hoewel ons gesprek tot drie maal toe ontijdig werd verbroken, konden we opvangen: „Ja, we gaan graag naar Neder land terug. Ik zal nooit een Frans man worden Maar... eerlijk is eer lijk... ik heb hier altijd prettig ge voetbald. Ik vind de Fransen erg har telijk en ik heb hier veel vrienden gevonden. Het spijt me ook weer wel al die vrienden in de steek te moeten laten. Wat wilt u: partir c'est mourir un peu." Het legertje Nederlandse profs in Frankrijk, eens in staat om het Franse nationaal elftal te verslaan (water- rampwedstrijd), was al geslonken tot de drie musketiers: Rijvers, Bertus de Harder en van Rhijn. Nu zijn er nog twee. Wat v. Rhijn betreft, van de Wassenaarse man van Valenciennes, staat nog niet vast, dat hij de kleuren van zijn Franse ploeg ook in het vol gende seizoen zal verdedigen. Bertus met de eeuwige jeugd, wil pensioen halen in Bordeaux... De in Eindhoven gespeelde vriend schappelijke wedstrijd tussen PSV en Lokomotiva is door PSV met 81 gewonnen, ruststand 30. De beken de Britse prof, Trevor Ford, maakte in deze wedstrijd zijn Nederlands debuut. Hij deed dit meteen goed, want van de acht doelpunten van PSV, scoorde hij er vier, terwijl hij in drie andere goals een positief aan deel had. DE HEER K. LIONI, gouverneur van de international Lions club, heeft van de hoge commissaris voor de vluchtelingenhulp in Zwitserland het verzoek gekregen ook in België, Duitsland en Frankrijk wedstrijden ten bate van de Internationale vluch telingenhulp te organiseren. Dit zal gebeuren. DE AMERIKAANSE atletiek federa tie heeft zich nu ook uitgesproken tegen de „gewijzigde Spaanse stijl" bij het speerwerpen. NA DE ZEVENDE ETAPPE van de Ronde van Spanje heeft de Frans man Moreno de leiding voor de Spanjaarden Bahamontes en Mora les. DE 8e ETAPPE van de Ronde van Spanje, van Madrid naar Cuenca over 160 km is gewonnen door Wal- kowiak (Fr.). De leiding in het al gemeen klassement heeft nu Baha montes. WERKEN AAN ZEEDIJK TE RILLAND. Het verzwaren en verhogen van de zeedijk van Karei en Oostpolder dat bij de aanbesteding enkele we ken geleden werd aangehouden, is thans gegund, aan de laagste inschrij ver Joh. d« Kroon te Rhenen voor 42.900.—.

de Stem | 1957 | | pagina 15