NAYO-schilcl is nog steeds niet sterk genoeg Kabel over ae oceaan Nu 32 doden Vijf zoons El Glawi NOG 2 DAGEN HONDERDDUIZEND GULDEN VOOR VODJE PAPIER van pasja ontvoerd McCarthy overleden Wegenbeleid van nu blijkt onhoudbaar Benvenuti gekozen Bepalingen nu nog krachteloos Wij willen liever niet eerst veroverd worden WAAR BLEEF DE „BONGO-SCHAT"? PAKI EN STANNI MINISTER LUNS IN BAD GODESBERG Pieck is niet overleden OUD TAFEL GEREI Gevechten in Nicaragua (of Honduras?) 12 DAGBLAD VOOR ZEELAND Knipperbollen Oost-Berlijn ADENAUER SOVJET-TACTIEK ONGEWIJZIGD Plaatselijk wat regen g aajschip Monarch (foto boven), cl at onder leiding van de kapi tein J. P. F. Betson in sev tember van het vorige jaar ae reed kwam met het leggen van twee telegraafkabels van Schotland naar Newfoundland een afstand van ongeveer 3.000 km en nu nogmaals een stel kabels op de bodem van dc oceaan zal gaan leg gen, eveneens van Schotland naar Newfoundland. De nieuwe kabel die in Engeland wordt gemaakt, kost ruim 80 miljoen gulden. De Monarch, die in 1946 werd gebouwd is het grootste en enige kabelschip ter wereld dat in één keer trans Vliegramp Hampshire Auto wercl voor het paleis aangehouden inleveren van MET 25% KORTING BORGHSTIJN Vervalsing werd iets te laat ontdekt Conclusie van alarm-congrcs Secretaris-generaal Raad van Europa 's Morgens dineren.... »n leerstuk, 4 zakken, m 16 Q25 4 jaar ct. stijging) roek wil ik Lit KI nte DER STEEN 97e JAARGANG *4^*=!= Nq, 22444 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341, Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr A. J. J M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor Cod. Koningin en Vaderland V R IJ D A G MEI 1957 Advertentieprijs voor de genele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0 85 per m/m) Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uits.uitend in de Zeeuwse editie I 0 14 per m/m (Ingezonden Mede- dehnger, f 0 35 per mm» Bi] contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te Ounner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse se Eilanden- GOES, Westsingel 98. Telefoon 223S Bureau vooi Zeeuwsch- Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 Bij bureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2001 OOSTBURG, Nieuwstraat ^1. nQ-_35). De nieuwe voetgangersbepalingen, die per 1 mei van kracht werden, zijn vooralsnog krachteloos, zo meent de ANWB. De voornaamste bepaling, namelijk bescherming van voetgangers op ge meubileerde zebrapaden" door middel van oranje knipperbollen is nog vrij wel nergens van kracht. De meeste gemeenteraden hebben nog geen besluiten over het aanbren gen van oranje-knipperbollen geno men. In feite, zo meent de ANWB, is per 1 mei niets veranderd. De voetgan ger blijft onbeschermd. Hij heeft op een gewone ,,kale" zebra beslist geen bescherming en moet dus duchtig blij ven uitkijken. Wel verzoekt de ANWB aan alle weggebruikers zich vast te oefenen voor de tijd, dat knipper-zebra's er wel zijn, door ook bij de kale zebra's de grootste voorzichtigheid en hoffe lijkheid in acht te nemen. Niet krachteloos zijn de per 1 mei ingegane maatregelen over het lopen op wegen zonder voetpad. Ze houden o.a. in dat men op buiten wegen zonder rijwielpad uiterst links van de rijbaan moet lopen. Men ziet dan 't tegemoetkomende verkeer na deren. Deze maatregel kan volgens de ANWB twintig dodelijke ongeval len per jaar schelen. De kanselarij van de Oostduitse president Pieck heeft donderdag mee gedeeld, dat de toestand van de pre sident „onbevredigend'' is. Persbe richten waarin van de dood van de president werd gewaagd, waren „ver- zohhen en gelogen". Minister Luns lieefl gisteren in <le bijeenkomst van de 15 Navo-niinisters in B'ad Godesberg (bij Bonn) gezegd, dat er geen reden is 0111 voldaan te zijn over het afweer- scbild, dat de verdragsorganisatie totnntoe beeft weten te vormen. Indertijd, zei liij, is afgesproken dat de Navo- macht voldoende conventionele wapens moest hebben voor de verdediging van bet gebied van de Navo-landen en voor hetgeen zij voorstaan bij eventuele „lokale acties" van de Sovjet-Unie. „Sinds deze richtlijnen zijn aangenomen", aldus de Neder landse minister, „is er echter nog geen verbetering te bespeuren. Wij willen niet eerst veroverd en daarna bevrijd worden". Hij voegde eraan toe, dat kernwapens belangrijk waren, maar dat verwaarlozing van de conventionele bewapening funeste gevol gen zou kunnen hebben. De rede van minister Luns vond in conferentiekringen grote instemming, zo werd gezegd. Zowel de Franse mi nister Pineau als minister Brentano van West-Duitsland kwamen erop te rug. Bondskanselier Adenauer heeft donderdagochtend bij de opening van de NAVÓ-conferentie met grote na druk verzekerd, dat West-Duitsland vastbesloten is zijn verplichtingen je gens de NAVO volledig na te komen ondanks de Russische waarschuwin gen. Adenauer begon zijn rede met te betogen, dat de meerderheid van de Bondsdag en de federale regering krachtig als altijd staat achter de Westduitse beslissing van twee jaar geleden zich bij de NAVO aan te slui ten. De redenen somde hij als volgt op: De Sovjet-Unie heeft sinds 1945 met kleine wijzigingen ongeveer 5 miljoen man onder de wapenen en heeft thans 7500 moderne tanks in Oost-Duitsland, ongeveer 3500 meer dan twee jaar geleden. 2} De Sovjet-leiders hebben geen wijziging gebracht in hun streven het communisme internationaal te verbreiden. 3) De krachtige houding van de NAVO heeft een einde gemaakt aan de Russische expansie naar het westen in de wetenschap, dat elke verdere poging militaire maatregelen van de NAVO-lan den tot gevolg zou hebben. Adenauer ging voorts in op de Rus sische waarschuwingen tegen de ge varen van een atoomoorlog en zei: Ik herhaal mijn ernstige waarschuwing aan de Sovjetleiders: Indien uw be zorgdheid over de gevaren van een atoomoorlog ernstig zijn gemeend, stemt dan toe in een internationale, effectieve controle voor het afschaffen van atoomwapens. Laat uw verzet te gen een dergelijke controle varen". Met klem keerde hij zich tegen het EEN 18-JARIGE fabrieksarbeider heeft in een melkfabriek te Rotter dam zijn 58-jarige voorman met een dolk in de buik gestoken. De voor man werd vrij ernstig gewond en is in het ziekenhuis opgenomen. IN DE SACRISTIE van de St. Pie- ter te Rome, trachtte een bezoeker zich meester te maken van enkele kunstschatten, door het ruitje van een kast kapot te slaan. De man werd door bewakers gegrepen. VAN 11 TOT 18 MEI wordt in ons land een „weck van de fotografie" se- houden, waarin de Stichting ter Bo- vordering van de Amateurfotografie met verschillende acties zal komen. IN AMSTERDAM werd donderdag morgen een 46-jaiige onderploegbaas van de Soporwegen door een goede rentrein aangereden en op slag ge dood. 6 MEVROUW A.G. LINDEN-HOVHJS werd gisteren als de 500.000ste be- zoek(st)er van dit jaar op de Keuken hof verwelkomd. Ze mocht een boeket tulpen, een uit goud gedreven narcis en een cheque voor een vakantiereis in ontvangst nemen. EEN VOORSTEL van een Lagerhuis lid, om schadeloosstelling van dr. John Bodkin Adams, die kortelings van moord werd vrijgesproken, is door de Britse minister van Binnen landse Zaken verworpen. TWEE JONGENS uit Amsterdam, die vorige week door de recherche wa ren aangehouden wegens het plegen van inbraken te Zeist en onderweg ontsnapten, zijn nu door de politie in -Qhsseldorf, als verdacht van diefstal in die stad, gearresteerd. AMERIKA heeft de Poolse regering hulp aangeboden tot een bedrag van 9o miljoen dollar, waarvan ongeveer oo miljoen in de vorm van landbouw overschotten. BEIDE TREINEN van de jongste be devaart naar Lourdes zijn gisteren SPJtreeks het middaguur, weer in ai rJanc^ *eruggekeerd. Mgr. dr. Th. v.d. Bom sprak een afscheidswoord tot de pelgrims. Verwachting: van het K.N.M.I. 'et vanavond, opgemaakt gister- avond te 23.15 uur: Veel bewol- ing niet plaatselijk wat regen. VU. krachtig: aan- J VI#, itracmi" aan- bi"1'. Wind tussen noord en "«uiig verandering in tem peratuur. Verwachting van het Belgisch weerijundig instituut: Matige noordwestenwind. Aanvankelijk zwaar betrokken met lichte, ver spreide regen. Daarna opklarin gen. Vandaag: zon onder 20.08 uur maan onder 23.53 uur. Morgen: zon op 5.06 uur, maan op 8.39 Op de Theems bij Erith in Encie- rnrmUrhinPMet °9enmk het tele- atlantische kabels kan leggen. Op de foto onder ziet men de eigen lijke kabelleginstallatie. De vliegramp in het Britse graaf schap Hampshire heeft aan 32 mensen het leven gekost. Onder hen waren een vrouw en twee kinderen. Het toe stel vervoerde militairen van het le ger en de gezinsleden van enkele bur gers naar Libië. Zoals gemeld werden er kort na de ramp 31 doden gebor gen. Nadien is nog één der gewon den in het ziekenhuis overleden. denkbeeld van een neutraal herenigd Duitsland. „Een neutraal Duitsland", ze zei hij. „zou op zijn gunstigst in geval van een oorlog het slagveld worden". Atoomwapens De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd. verklaarde, dat naar zijn mening het Westen gelijk heeft om zijn gehele defensie te grond vesten op het afschrikwekkende mid del dat het kernwapen is. Volgens mi nister Pineau dient er geen akkoord over ontwapening op het terrein van de atoomwapens te worden gesloten, alvorens er eveneens overeenstemming is bereikt over ontwapening op het terrein van de conventionele wapens. Door een verbod van atoomwapens zou de NAVO tegenover een overwel digende Russische macht met conven tionele wapens komen te staan. De Westduitse minister van Buiten landse Zaken, von Brentano, en ook andere ministers, hebben gezegd, dat zij teleurgesteld zijn over het Britse besluit tot beperking van de stryd- krachten in Duitsland. Von Brentano zei van oordeel te zijn, dat de landen van de NAVO zich de weelde van een beperking van de conventionele strijd krachten in West-Duitsland niet kun nen permitteren. Na de zitting zei een woordvoerder op een persconferentie, dat Dulles de ministers van Buitenlandse Zaken ge zegd heeft, dat hij van mening is dat men aardig op weg is om de „geschil- Jen" in het Midden-Oosten bij te leggen. Tijdens het proces dat gevoerd wordt om het geheim te ontsluieren van de verdwijning van de zg. ..Dongo- schat" bezittingen van Mussolini die na de moord op de Italiaanse dic tator in 1945 door communisten ge stolen zijn heeft de verdachte Pie- tro Terzi verklaard, dat slechts een klein aantal „betrouwbare kamera den" bij de inventarisatie van de schat, waarvan de waarde geschat wordt op ongeveer 65 miljoen gulden aanwezig zijn geweest. Onbevredigend Premier MacMillan van Engeland heeft donderdag verklaard, dat de Britse regering van oordeel is, dat de Sovjet-Unie in haar jongste voorstel len inzake kernwapens aandringt op een „permanent of tijdelijk verbod op kernproeven zonder een van de waar- zorgen, welke wij noodzakelijk ach ten". Dit was de eerste officiële Brit se commentaar op de Russische voor stellen. De premier zei, in antwoord op vragen van de socialist Henderson, dat volgens zijn regering aan een staking van alle proefnemingen met kernwa pens een verbod van de produktie van splijtbaar materiaal voor wapens moet voorafgaan. De Nederlandse jeugd heeft de namen gekozen, die de jonge dromedaris en het olifantje zullen dragen, die door de kinderen van Paki stan zijn geschonken aan onze jongeren, als dank voor hetgeen zij deden toen in 1954 overstromingen een grote ramp in Pakistan ver oorzaakten. Ruim 3500 schoolklassen deden mee aan de prijsvraag, die werd uitgeschreven door de directie van Ouwehands Dierenpark, .het toe komstige tehuis voor deze ge- schenkdieren. Meer dan de helft van het aan tal inzendingen vermeldden de namen Paki en Stanni, zodat het lot moest uitwijzen welke klas de gelukkige is en een volle dag de gast van Ouwehands Dierenpark zal zijn. De leerlingen van klas 5a van de Ds. D. J. Karreschool te 's-Gravenhage bleken de gelukki gen. Deze klas zal op 12 juni naa>- het dierenpark komen om getuige te zijn van de plechtige overdracht van Paki en Stanni. De ambas sadeur van Pakistan Begum Lia- quat Ali Khan zal Paki en Stanni aanbieden en prinses Marijke zal de dieren namens de jeugd van Nederland aanvaarden. De rechter vroeg Terzi of hij wist dat iemand met het doel de hele schat in veiligheid te brengen een plan had uitgewerkt om de schat aan een paar verzetsstrijders te ge ven en deze op de weg naar Como door een gewapende troep te laten overvallen. Terzi antwoordde hierop ontkennend. Hij zei dat hij in dat geval tot de slachtoffers van de overval zou heb ben behoord, omdat hij bij de mensen was die de schat weg brachten. Vijf zoons van El Glawi, de voormalige pasja van Marrakesi die het vorige jaar is overleden, zijn woensdag te Marrakesj ont voerd, waarschijnlijk door leden van het niet-officiële Marok kaanse bevrijdingsleger, dat in de Rifoorlog tegen de Fransen streed. De auto waarin vier zoons van El Glawi op weg waren naar een golfbaan in de buurt van Marrakesj werd door onbekenden voor het pa leis van de pasja aangehouden. De chauffeur moest uitstappen en de wa gen werd vervolgens met grote snel heid weggereden. Een aangenomen zoon van El Glawi, Abdallah, is volgens de berichten in de Arabische wijk van Marrakesj ont voerd. EI Glawi, „de oude leeuw van het Atlasgebergte", die de naam had de rijkste man ter wereld en een van de machtigste politici in het vroegere Frans Marokko te zijn geweest, stierf op 23 januari 1956 in Marrakesj in de cuderdom van 84 jaar. Hij was sinds de instelling van het protectoraat van Marokko in 1912 een trouwe aanhan ger vön Frankrijk en leidde de cam- Advertentie) tot zaterdag 4 mei op splinternieuw SOLA S»ttNS1*AAt e Twee jaar met aftrek eiste de officier van justitie bij de Rot terdamse rechtbank tegen de 62-jarige betonwerker J. B. uit Delft die een vervalst Kongo-lot voor echt had verkocht. Het biljet, had hij gezegd, was 100.000 dachten post vatten in het brein gulden waard en inderdaad had B' hii het 1 1 i „Geef het lot toch maar hier E PriJs van de hand hij, „ik wil het wel hebben' gedaan Als B. geen oude vriend had ont moet zon er niets gebeurd zijn. Die vriend namelijk, de 67-jarige chauf feur J.A. uit Schiedam, liep in 'n café met het lot te zwaaien. Ik hoh hpt vervalst", riep hij, „en nou een grote prijs op gevallen". De manier, waarop een 3 in een 8 was veranderd, kon inderdaad de toets der kritiek doorstaan. En dat zal wellicht de oorzaak geweest z zal wellicht de oorzaak geweest zijn van het feit, dat minder oirbare ge- maar toen die bij de betonwerker aanklopte, bleek tienduizend gulden van het geld al verdwenen te zijn. De betonwerker had ze opgemaakt aan drank, roulette en aan presentjes voor zijn nogal uitgebreide familie. En nu moest de grappenmaker re kenschap geven van zijn beleid. Hij bleek al veertien veroordelingen ach ter de rug te hebben en was voor waardelijk ter beschikking van de re- zei gering gesteld. van Hij kreeg het voor niets en even later zat hij bij een zekere H.B., die hij met handig voorgewende agitatie het lot toonde. ..Het is honderdduizend gulden waard", zei hij, „en geen cent minder". De ander wilde het lot wel kopen, er Hij gaf de betonwerker 25.000 gulden De raadsvrouwe zei, dat wederzijds bedrog in het milieu waar het lot is verhandeld, schering en inslag is. Zij vond de eis te hoog. temeer daar de gedupeerde koper het lot niet op z'n betrouwbaarheid heeft onderzocht. Tegen de chauffeur A., die het lot vervalst en weggegeven had. werd twee maanden gevangenisstraf geëist in contanten en voor de rest tekende waarvan een maand voorwaardelijk hij een schuldbekentenis. Enkele da- met twee jaar proeftijd. Toen B. hem gen later had hij daar spijt van als 500 gulden was komen brengen en zei haren op zijn hoofd, want zijn vrouw dat het lot van de hand was. had ontdekte, dat het lot vals was en dat deze begrepen dat het geen zuivere de dure centen besteed waren aan koffie was. Hij was al drie maal ver een waardeloos vodje papier. oordeeld wegens heling. De politie werd in de arm genomen Uitspraken over veertien dagen. pagne voor de onttroning -van Sultan Sidi Mohammed ben Joessef in 1953. Later wijzigde hij ziin houding en pleitte voor het herstel van de sultan in zijn waardigheid. Mannen van het bevrijdingsleger, dat in Zuid-Marokke optreedt, zouden het paleis van de pasja in Marrakesj bezet hebben. De ontvoerde zoons zijn Saddek. Hassan, Madani, Mohammed en Abdallah. Volgens berichten uit Marrakesj stonden met machinegeweren gewa pende soldaten op wacht voor het pa leis van wijlen Él Glawi. De Marok kaanse minister van Binnenlandse Zaken is uit Rabat naar Marrakesj vertrokken om een onderzoek in te stellen naar de ontvoering. Hoofdbeklaagde in het Don- go - proces is Dante Gorreri I'rechts), ook wel genaamd ..Guglielmo", eens parlements lid voor de Italiaanse commu nistische partij. Aangeklaagd op grond van laster is Urbano Lazzard. tijdens de partisanen- strijd genaamd Capitano Bill, die men hier ziet met zijn ver dediger, advocaat Lisi (foto midden). LinksSignor Corri- dori, Mussolini's bediende, die de rumoerige dagen van de partisanenstrijd te Dongo over leefde. De Amerikaanse republikein se Senator Joseph McCarthy is donderdagavond overleden. McCarthy verwierf zich in heel de wereld een zeer omstreden reputatie, door de manier, waarop hij de V.S. wilde zuiveren van het communisme en alles wat daarmee verband hield. Zijn methoden van ondervraging en de gevolgen van zijn actie voor dui zenden mensen in de V.S., lokten niet alleen in Amerika, maar ook elders felle kritiek uit. De senator overleed in het hospi taal Bethseda van de Amerikaanse ma rine aan een acute leveraandoening. Hij heeft ruim een week in het zie kenhuis gelegen. 55 55 Een onhoudbare toestand" noem de het Tweede Kamerlid, mr. H.F. van Leeuwen het afwentelen van de bestedingsbeperking op de wegen bouw. Hij sprak tijdens een door de KNAC in Scheveningen belegde ver gadering over „bestedingsbeperking en wegverkeer" welke door minister ir. H. Witte van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid werd bijgewoond. In de bestedingsnota wordt gesteld dat de gemeenten op hun lopende uit gaven één percent en op hun kapitaal uitgaven 75 miljoen gulden (vijf per cent) zouden bezuinigen. Hierachter staat de slagboom van de bepaling, dat geen kapitaaluitgaven mogen wor den gedaan zonder beschikking over de benodigde gelden. Alleen woning bouw kan zonodig met kort geld wor den gefinancierd. Op grond van het rentegamma kun nen de gemeenten geen lang geld krijgen. De wegenbouw is daarvan het slachtoffer, want het is een koud kunstje geen aanbestedingen te hou den, aldus mr. van Leeuwen. De Delftse hoogleraar prof. ir. T. H. van Wisselingh, heeft berekend, dat de zuiver jaarlijkse winst, voort- De Italiaanse Christendemocraat, L. Benvenuti, is donderdag door de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa gekozen tot secre taris-generaal van de Raad van Euro pa. Hij kreeg 75 stemmen. Het Ne derlandse tweede-kamerlid J.J. Fens kreeg er 44. Er waren 121 stemmen uitgebracht, waarvan twee blanco. Men meent te weten, dat, behalve de Italianen, onder andere de Fran sen, veel Belgen en een aantal Duit sers sterk voor Benvenuti geporteerd waren. vloeiende uit besparing op kilome ters en tijd tussen de 10 en 20 pro cent van het in wegen geïnvesteerde kapitaal ligt. Bovendien is het aan tal ongevallen op nieuwe, kruisings- vrije wegen met gescheiden rijbanen 6 a 7 per 10 miljoen verreden kilo meter tegen 30 60 op niet-kruisings- vrije eenbaanswegen. Teneinde op grove raming de be hoefte in 1970 enigszins te benaderen, is een jaarlijkse investering van 100 miljoen gulden per jaar in rijkswegen en voor de eerste 5 a 6 jaar 45 mil joen per jaar voor bruggen en tun nels nodig. Voor 1957 werden resp. 70 en 30 miljoen gulden genoteerd, waar van thans 4,2 miljoen voor bestedings beperking is afgehaald. Het wegen net van het Rijk geeft slechts 1/5 van de totale opdrachten. Het laat zich aanzien, aldus prof. van Wisse lingh, dat de beperking bij de lagere wegbeheersende instanties veel ern stiger is. In Nicaragua is donderdog tóch de algemene mobilisatie afgekondigd. President Somoza veroordeeld krach tig ,,de aanval van Honduras op Mocoron, waarbij woensdag 35 leden van de nationale garde van Nicara gua werden gedood". In Honduras is de noodtoestand af gekondigd. De regering aldaar wees de beschuldigingen van Nicaragua van de hand met de verklaring, dat Mocoron bij Honduras behoort. In de Hondurese hoofdstad was woensdagavond bekendgemaakt, dat Hondurese troepen Mocoron in het omstreden grensgebied tussen Hondu ras en Nicaragua, na een verbitterd gevecht met leden van de Nicaragu aanse nationale garde, hadden her overd. Mocoron ligt dertig kilometer van de Nicaraguaanse grens. -\ „Vrijwel alle ziekten zijn terug te voeren tot spijsverterings stoornissen". Dit verklaarde de Weense arts dr. Ernst Kojer tijdens een voordracht in Den Haag. Dr. Kojer oaf zijn gehoor de raad om de zwaarst verteer bare maaltijd, dus het diner, 's morgens vroeg te nuttigen en de lichtst verteerbare, dus ons ontbijt, 's avonds na kantoor tijd. Fruit en groenten zijn slechter voor de spijsvertering dan vlees, vooral 's avonds, zei hij. Vasten is uitermate ge zond. De kuur die hij zijn pa tiënten voor enkele weken voorschrijft, bestaat uit twee glazen melk en twee sneetjes brood per dag.

de Stem | 1957 | | pagina 1