öagblai) Qc §tcm Duizenden moordenaars lopen vrij rond in Frankrijk HET SPOOR VAN DE VERRADER MENING EN COMMENTAAR Raket ruim 300 kilometer hoog AT EEN ONDERLIJKE ERELD CRISIS OP KOMST EUROMARKT TWEEDE BLAD Conferentie te Djakarta Hagelbuien vergen slachtoffers in Pakistan UW TAFELWATER BOEKENPLANK Geschiedenis van Zwinstreek Jeroen en de Jacht op de Echo Metti' en Haar Eiland De zoon van de Gondelier Nieuwtestamentisch woordenboek Wat gebeurde er te Ba nneux Door WILLIAM L. WORDEN UW TAFELDRANK. Voor familiegebruik, in 1/1 liierschr oef flessen TELEVISIEPROGRAMMA DONDERDAG 2 MEI 1957 OP het partijeonvent van de An- ti-Revolutionaire Partij is grote ontevredenheid aan de dag gene den over de huidige regeringscom binatie op brede basis. Men acht hierbij het stuur te zeer naar dezin van een socialistische mindeiheid gericht. Zowel de partijvoorzitter dr. w. Berghuis, als de anti-revolutionaire fractieleider in de Tweede Kamer, dr. J. Bruins Slot, keerden zich principieel tegen het socialisme. De eerste noemde de politieke situatie op lange termijn beslist ongezond en zag naar een andere mogelijk heid van regeringsformatie uit. Binnenkort speelt in het parle ment de kwestie van de huurver hoging en huurblokkering. De anti revolutionairen zijn tegen deze blokkering en zullen er ook tegen stemmen. Hier is conflictstof aan wezig, die tot een crisis zou kunnen leiden, wanneer katholieken en christelijk-historischen eenzelfde houding zouden aannemen. De frac tie-voorzitter der CHU, de heer Tilanus, heeft echter al verklaard schoorvoetend te zullen voorstem men. Wanneer men bovendien in aan merking neemt, dat alle confessio nele partijen, ook de anti-revolu tionairen, nog niet klaar zien, wat er moet gebeuren, als de regering ten val mocht komen, lijkt het voorshands toch onwaarschijnlijk, dat er weldra een kabinetscrisis op handen is. TN de discussies over de Euromarkt spreekt ook de buitenwacht mee. Overal ter wereld heeft het Euro pese initiatief belangstelling en kri tiek gewekt. Deze laatste uit zich vooral, waar men nadelige gevolgen van de Eu ropese Economische Gemeenschap vreest voor de afzet van eigen pro- dukten in Europa. Zo maakt zich Brazilië bezorgd voor zijn koffie- afzet, Japan vreest een grotere concurrentie van een gemoderni- seerde Europese katoenindustrie. Zowel buiten als binnen Europa richten zich de meeste bezwaren dus tegen het te protectionistisch karakter van de markt. Toch mag men wel aannemen, dat de natio nale parlementen der betrokken landen de Europese verdragen zul len aanvaarden. Zo pas heeft zich ten onzent de Nederlandse vereniging voor vrij handel ook, zij het gereserveerd, voor de Euromarkt uitgesproken. Op een hoofdbesturenvergadering van het NVV was de stemming eveneens pro. De in Arezzo con- gresserende Europese christen-de mocraten namen een motie aan, waarin op de ratificatie der Euro pese verdragen werd aangedrongen. Zo schijnt ondanks alle nationaal gevoelde bezwaren en gedachte na delen de toekomst toch aan de Euromarkt te zijn. Men waagt het er op, omdat de integratie onver mijdelijk is en tegenover het groter belang de nationale moeilijkheden in de schaduw treden. Aangenomen wordt, dat een Ame rikaanse raket gisteren een hoogte van bijna 320 kilometer heeft bereikt. De raket werd in New Mexico gelan ceerd en kwam 50 kilometer verder neer. Op het radarscherm kon de ra ket niet meer worden gevolgd, toen hij een hoogte van 290 kilometer had bereikt, aldus werd door een woord voerder meegedeeld. De raket be reikte een snelheid van 7.300 tot 7.800 kilometer per uur Een vijftigtal dorpen in het district Oedjerat, 130 kilometer van Lahore, is zondag jl gedurende veertig minu ten blootgesteld geweest aan uiter mate hevige hagelbuien, die de dood van 32 personen hebben veroorzaakt, terwijl ongeveer tweehonderd mensen ernstig werden gewond. Honderden stuks vee, schapen en duizenden vogels zijn om het leven gekomen. De hagelstenen waren groter dan kippe-eieren en er waren er onder, die bijna 120 gram wogen; 48 uur na het vallen der stenen waren deze nog niet gesmolten. i Advertentie) In het presidentieel paleis te Dja- karta is een driedaagse conferentie gehouden van militaire en burger lijke leiders uit geheel Indonesië onder leiding van president Soe- karno. De foto's geven een beeld van enkele congressisten tijdens de bijeenkomst. Boven v.l.n.r.: de mili taire commandant van Zuid-Suma- tra, luitenant-kolonel Barlian en de gouverneur van Zuid-Sumatra, de heer H. M. Hoesein. Midden v.l.n.r.: militaire commandant van Groot- Djakarta luitenant-kolonel E. Dach- ja en de burgemeester van Groot- Djakarta de heer Soediro. Onder v.l.n.r.: de sultan van Djokjakarta Sri Hamengkoe Boewono en zijn opvolger Sri Pakoe Alam. (Van onze Parijse correspondent) Voorzichtig. Op iedere hoek van de straat kunt ge in Frank rijk een nog vrij lopende moor denaar ontmoeten. Alleen van de in 1956 bedreven moordaan slagen lopen nog 746 moorde naars op vrije voeten. Aldus de conclusies van de bedroe vend sombere statistiek, die de zer dagen door het ministerie van Binnenlandse Zaken werd gepubliceerd. De cijfers zullen wel niet triester zijn dan dringend noodzakelijk, want net ministerie baseerde zich op de gegevens van de politie. Wij zijn er van geschrokken. Wie weet hoeveel men kerels wc dagelijks tegen ko- Advertentie) De Franse boulevardpers, die tijdens iedere smeuige moordpar tij een extra oplage moet draaien heeft wel keuze genoeg, want in 1956 werden er 2198 personen om hals gebracht tegen in 1955 on geveer 1660. Men hoeft geen specialist van de moordbrigade te zijn om deze cijfers ontstellend te vinden. In 1450 geval len za*g de politie kans de daders achter slot en grendel te zetten, zo dat er alleen van de in 1956 bedre ven moorden nog 746 daders op vrije voeten lopen. Aangezien het percen tage gearresteerden sedert 1948 on geveer constant is, mag men ge voeglijk aannemen, dat er duizen den moordenaars nog steeds naar de bioscoop gaan. Nog geen tien van de honderd da ders behoorden tot het vrouwelijke geslacht. De misdaadstatistiek, die natuurlijk net gepubliceerd moest worden toen Parijs de bloemetjes voor koningin Elisabeth buiten zette, toont ook nog SPA Voor familiegebruik, in i/j literschroefflessen aan, dat er gedurende 1956 4923 kin deren werden ontvoerd, waarvan er 159 werden gedood. Niet minder dan 361 personen oefenden illegaal de ge neeskunde uit. De smaak voor het lintje" veroorzaakte, dat er 250 he ren en 30 dames gegrepen werden omdat ze illegaal onderscheidingen droegen, merendeels aangeschaft op de beroemde vlooienmarkt. De jeugd criminaliteit is slechts weinig geste gen: 12.415 za'-en in 1956 tegen 11.332 in 1955. De politie blijkt handiger te zijn dan de jeugd, want.... 12.015 jeugdmisdaden werden opgehelderd. Straatsburg de veiligste stad Men waakt ernstig over de wieg van Europa, want Straatsburg is de veiligste stad dank zij de knappe po litie. Bijna tachtig van de honderd misdadigers werden opgespoord. Vlak achter Straatsburg komt Bordeaux met 75 pet. succes. De politie van Clermont-Ferrand draagt de rode lantaarn met slechts 33 pet. opgehel derde misdaden. In Reims moet blijkbaar ook pensioen worden uitge deeld, evenals overigens in Dyon, waar nauwelijks één van de drie dos siers kan worden gesloten. In haar geheel bezien bezit de Franse politie echter niettemin de waarde van het Europese gemiddel de, want ongeveer 53 pet. van haar naspeuringen leiden tot het gewenste resultaat. De Franse bevolking, nog steeds geen 43.000.000, leeft qua mis daad echter op iets te grote voet, iets boven het Europese gemiddelde met in 1956 totaal 675.000 gevallen, waarvan er 396.000 konden worden opgehelderd. Van de drie korpsen bezit de gendarmerie de knapste speurders: ze kreeg ,215.000 zaken te behandelen en boekte in 190.000 ge vallen succes. In Bloei en verval van de Zwin streek" heeft Jean-Didier Chastelain op niet alleen historisch-vakkundige maar bovendien bijzonder onderhou dende wijze een overzicht gegeven van de geschiedenis van de oude zeearm waaraan vroeger, in de bloei tijd van middeleeuws Vlaanderen, tal van machtige plaatsen lagen. Aller eerst natuurlijk Brugge, maar ver der ook Damme (waaraan het werkje van Chastelain bijzondere aandacht wijdt) en wat Zeeuwsch-Vlaanderen betreft: Mude (thans St. Anna ter Muiden) en Sluis. De schrijvers is erin geslaagd 'n belangwekkend verhaal te schrijven, dat ieder die liefde heeft voor zijn eigen streek bijzonder zal boeien. Het zal daarom ook door vele Zeeuwsch- Vlamingen met graagte gelezen wor den. Het boekje geeft blijk van de grote bewondering die de schrijver koestert voor het Zwin, waarvan thans een natuurreservaat met hon derden vogelsoorten (waaronder zeer zeldzame) en even talrijke bijzon dere planten, overgebleven is. De heer Leon Lippens, burgemees ter van Knokke (eigenaar van het Belgische deel van het Zwin en ini tiatiefnemer tot de bescherming van flora en fauna) schreef een inleiding tot het werkje, dat gesierd wordt door fraaie foto's. Ons enige bezwaar is, dat de schrijver met de huidige toe standen in ,,Mude" en Sluis minder goed op de hoogte blijkt te zijn dan met die van vroeger. Zo merkt hij t.a.v. Sluis op, dat er ,,tot aan de tweede wereldoorlog veel toeristen kwamen". In St. Anna ter Muiden staan voorts geen hoge bomen op het Marktpleintje en de geknotte to ren is niet troosteloos en vervallen, maar pas fraai gerestaureerd. Deze overigens onbelangrijke on juistheden doen evenwel aan het werk geen afbreuk. Het verscheen, na drie Franse drukken, in een Nederlandse vertaling van Annie Mesritz. bij het Office de Publicité te Brussel. Twee boekjes zijn er in de jeugd serie van de Prisma-boekerij van Daan Zonderland verschenen; twee heekjes over Jeroen. We hebben juist het derde binnen gekregen en we nebben er evenals van de twee voorafgaande van gesmuld. De verhaaltjes waren hoofdzakelijk be stemd voor de zoon van de schrijver. Aandringen op meer van deze deel tjes zal vermoedelijk niet helpen. We hebben horen verluiden, dat zoonlief intussen zó groot geworden is, dat hij naar deze verhaaltjes van zijn vader niet meer luistert. We blijven maar optimistisch. Daan Zonderland is er de man niet naar, om er nu helemaal mee op te houden. De tekeningen in dit derde Jeroen-deeltje zijn weer van C. Vo- ges. Het spectrum heeft in haar jeugd serie een Prisma-boek voor meisjes uitgegeven van Dorothea Hollatz, dat het verhaal weergeeft van een meis je, gedoemd om een tijd van huis te gaan. Haar moeder is ziek. Wat haar overkomt in de maanden, waarin zij bij een tante logeert aan plezierige en aan nare dingen staat in dit boek je bij elkaar op een manier, die het verhaal uitermate aantrekkelijk maakt. Het is vlot geschreven. Meis jes van tien tot vijftien jaar zullen het met plezier en waarschijnlijk in één ruk uitlezen. Tekeningen van Carla von Stülpnagel. Het verhaal van de jongen, die op jeugdige leeftijd al aan het werk moet voor het gezin, wanneer de va der sterft is overbekend. Het is in de loop van de tijd verteld door talloze schrijvers, al dan niet van variaties voorzien. Er is er nu weer een ver schenen als Prisma-Junior van de hand van Elsa Steinmann. Dit verhaal speelt in Venetië. De vader van de jongen is gondelier. Ga- briello de jongenkan nog geen gondelier worden. Hij probeert het als vissersjongen bij een oom van hem, maar dat mislukt. Later, wan neer de toestand voor het gezin er bijzonder somber uitziet, komt hij in een fabriek terecht en daar vindt hij, wat hij zocht in het leven. Jongens en meisjes van tien tot vijftien jaar zullen plezier aan het onopgesmukte verhaal hebben. TOETER j In Kenya is een automobi- list tot een boete van tien gulden veroordeeld, omdat zijn wagen niet in het bezit J was van een goed functio- nerende claxon. De man voer- de tot zijn verdediging aan, dat een 'paard de gummibal J van zijn ouderwetse toeter S had opgegeten, maar dat hielp j hem niets. Weerhaan De weerhaan van een kerk te Ealing: heeft zich met meer dan bij zondere ijver van zijn taak gekwe ten. Behalve de windrichting, wil het ding voortaan kennelijk ook aangeven, wanneer het hard waait. Tijdens een storm, die dezer dagen woedde, kwam het ding namelijk met veel geraas omlaag. Herhaling De Zweedse spoorwegen zullen een rondreis per trein organiseren, die een herhaling zal zijn van Nils Holgersson, verteld in het boek „Nils Holgersons wonderbare reis". Deze treinreis zal vandaag plaats vinden. Televisie In de Zweedse plaats Norr- köping is voor de eerste maal van televisie gebruik ge maakt voor de regeling van het verkeer in een drukke straat. Kerkhof Een notaris te Jersey zal een le gaat van een pas overleden man be heren. dat 100.000 gulden groot is. Hij zal er een hondenkerkhof van moeten laten aanleggen. Zo stond het vermeld in het testament van de overledene. Spoken De huisbewaarder van een kas teel nabij Neurenberg werd dezer dagen 's nachts opgeschrikt door spookachtige geluiden. Nadat hij po- litieversterking had gekregen ging hij op onderzoek uit In de grote zaal van het slot zag hij in het maanlicht vier geharnaste ridders, die elkaar met hellebaarden en lan sen te lijf gingen. Bij het zien van de politie gingen de ridders op de vlucht, maar drie van hen. konden worden aangehouden. De ridders bleken vier jongelui te zijn, die na een feest hadden besloten voor de grap bij het kasteel in te breken. Hierdoor moesten zij over de twin tig meter hoge versterkingen klim men. Eenmaal binnengekomen had den zij zich in de oude wapenrustin gen gestoken voor een toernooi. De „ridders", van wie er niemand werd gewond, zullen zich voor de rech ter moeten verantwoorden. Vondst Militairen, die in de buurt van Trimmingham zochten naar land mijnen, zijn met iets heel anders thuis gekomen. Zij vonden namelijk de skeletten van enkele mammoets. Geleerden zijn reeds uit allerlei rich tingen onderweg. -|fï töuftjs ■J,:. - Sorrj, mijn glas is erin gevallen 1 Pater Bertrand is met dit .Woor denboek" tegemoet gekomen aan het verlangen van de vele schriftlezen- de leken om een bruikbaar hulpmid del te hebben, dat het lezen van de Schrift vergemakkelijkt. Het is niet bestemd voor vakmen sen, maar het biedt in de taal van de leek de in vakkringen heersende mening over het betreffende onder werp. De onderwerpen worden zeer dui delijk behandeld, jui.st datgene wat men wil weten vindt men in dit woordenboek". Ook de schriftuur plaatsen, waar het besproken woord te vinden is, worden vermeld. Dit vë'rhoógt de betekenis van het woor denboek ten zeerste, want de geci teerde teksten zullen voor de lezer aan duidelijkheid winnen. Men late zich derhalve niet af schrikken door de titel .Woordenboek' het vlot geschreven, aantrekkelijke werkje heeft er alleen de naam mee gemeen. Het is uitgegeven door de Spaarnestad - Haarlem. J.H. Mgr. Kerkhofs, de bisschop van Luik, is een vurig voorstander van Banneux en overtuigd van de bo vennatuurlijke aard der feiten, die zich hebben voorgedaan. In verschil lende herderlijke brieven heeft hij deze overtuiging officieel uitgedrukt. In 1942 keurde hij de verering van de Maagd der Armen" goed; in 1949 erkende hij definitief de waar achtigheid der 8 verschijningen van de Maagd der Armen aan Mariette Beco. In 1950 publiceerde hij het re sultaat van zijn onderzoekingen on der de titel Notre Dame de Ban neux". Dit werk ligt nu in Neder landse vertaling voor ons. (Uitgege ven door Lannoo Tielt, Den Haag). Wie zich op de hoogte wil stellen van: de feiten, de boodschap, de ge loofwaardigheid, de geestelijke vruch ten en de uitbreiding van de vere ring, vindt in het werk van Mgr. Kerkhofs een goede en veilige gids. De vertaling is van Pater Hilarion Thans o.f.m. J.H. Ad verten tie) i) Carter had gewacht en zou nog langer moeten wachten. Intussen werd er een gesprek ge voerd. dat men beleefd zou kunnen noemen, als men tenminste met be leefdheid bedoelde het omzeilen van het kardinale punt. Aan de overkant van de tafel staar de Ian McLees officieel inspecteur u7ees naar de zwarte en siroop achtige vloeistof in zijn kop. Hij wend de zich om naar een kelner, wiens Profiel scherp uitkwam tegen de zon Duiten de ramen, bedacht zich echter en koek schouderophalend weer voor Z'ai Het heeft geen zin", zei hij. 'V il Z0U twaalf maal nieuwe be stellen dan zou het nog een afschu welijk brouwsel zijn. De Britten heb ben nu eenmaal geen verstand van koffie zetten en kunnen het de Oos terlingen ook niet leren. Stel ie voor zoiets te ontdekken!" Carter had overvloed van tijd om op zijn gemak de geweldige grote maar lege eetzaal rond te kijken. De zaal deed hem denken aan 'n schemerige grot, waarvan het pla fond in de schaduwen verloren ging. Ergens in de hoogte brachten de ven tilators de lucht in beweging, doch slechts voor een ogenblik want het bleef even warm als tevoren. Zelfs de hier en daar verspreid staande kelners, halfbloeden met het geduld en de uitdrukkingsloze gezichten hun gemengd ras eigen, zagen er nu te gen de middag verhit uit. Ook Car ter voelde zich loom en warm. Slechts de man aan de overkant van de tafel zag er ondanks de drup peltjes op zijn snor en zijn hoog rode gelaatskleur fris uit. Op de een of andere manier zag zijn gekreukt lin nen pak er meer uit als een keurig tweed kostuum. Men kon dit toeschrij ven aan zijn brouwende stem. zijn kalme handen en zijn verrassend on schuldig kijkende ogen. Zij zagen er in feite even onschuldig uit als rUe van een cobra, gereed om tov te slaan, ofschoon de vergelijk-n !-.• verbaasd zou hebben. Carter roerde in zijn koffie Ik heb me al dikwijls afgevraagd", zei VRIJDAG, 3 MEI 1957 HILVERSUM I. 402 m. KRO! 7,00 Nws. 7.10 Gram. 7,45 Morgengeb. en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,50 V.d. huisvr. 9,35 Waterst, 9,40 School radio 10,05 Gram_ 10,30 Franse chansons 10,45 Gram. 11.00 V.d. zieken 11,40 Gram. 12,00 Middagklok - noodklok 12,03 Harp, sopr. en piano 12,30 Land- en tuin-b. meded. 12,33 Nederl. lichte muz. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Lichte muz. 13,45 V.d. vrouw 14,00 MetropoJe-ork. 14,30 Spaanse liederen 14,50 Gram. 15,00 Schoolradio 15,30 Viool en piano 16,00 V.d. zieken 17,00 Boek- bespr. 17,15 Kinderkoor 17,40 Beursber. 17,45 Cello, piano, spinet en afluit 18,05 Lichte muz. 18,30 En nu mijn geval 18,45 Lichte muz 19,00 Nws. 19,10 Comm. 19,15 Regeringsuitz.Rubr. verklaring en toel. Kom mee naar buiten allemaal. Klankb. v. B. M. van Griethuijsen, waarin we van de wal in de sloot ra-ken 19,25 Rege ringsuitz. Emigratierubr.. Het emigratie- praatje van H. A. van Luyk 19,35 Verz. progr. v.d. mil. 20,30 Act. 20,45 De spring, plank 21.05 De wet, hoorsp22,15 Strijk- kwint. 22,45 Avondgeb. en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 8,50 V.d. vrouw 9,40 School radio VPRO: 10,00 Thuis, caus. 10,05 Morgenwijd. VARA: 10,20 Orgel en zang 10,55 V.d. kleuters 11,15 Luitrec. 11,35 Wat doe je voor de kost AVRO: 12,00 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Sport en prognose 12,50 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Meded. en gram. 13,25 Prom.ork. 13,55 Beursber. 14,00 Pia- norec. 14,30 Voordr 14,50 Gram. 15,10 Cabaret VARA: 16,00 Gram. 16,20 Muz. caus. 17,00 V.d. jeugd 17,30 Dansmia, 18,00 Nws. 18,15 Act. 18,25 Lichte muz. 18,50 De puntjes op de i, caus. 19,00 V.d. kleuters 19,10 Meisjeskoor VPRO: 19,30 Wat geloven de Vrijzinnig Protestanten?, caus. 19,45 Kampen 19,55 Ber. 20,00 Nws. 20,05 Boekbespr. 20,20 Het zengende hart 20,35 Over de gevaren van proefnemingen met atoombommen VARA: 21,00 Dans- muz. 21,30 Etherforum 22,10 Buiteni. weekoverz. 22,25 Exotische klanken VPRO: 22,40 Zorg om de mens, caus. 22,50 Avondwijd. VARA: 23,00 Nws. 23,1 óm 24,00 Gram< E.RUSSEL 324 m. 12,00 Gram. 12.30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,Ife Gram. 13,35 Vocaal sextet en gram. 14,Wr Schoolradio 15,45 Gram. 16,00 Koerseqf 16,02 Gram. 17.00 Nws. 17,10 Lichte muad 17,45 Duitse les 18,00 Bas en piano 18,3(f V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 19.45^ Caus. 20,00 S'ymf.ork. en Omr.koren 20.40, Kunstkaleidoscoop 20,55 Symf.ork. eqr Omr.koren 22,00 Nws. en weerber» 22,ly Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m 12,00 Gevar.mua. 13,00 Nws. '13,10 Ömr.ork. 14,00 Hansel und Gretel, opera 16,05 Gram. 17,00 Nws, 17,10 Gram. 19,30 Nws. 20,30 Orkestcon<v 22,00 Nws. 22,35 Chansons 22,55 Nws. VRIJDAG, 2 MEI 1957 VLAAMS BELG.: 19,00 V.d. vroW 19.39 Nws. 20,00 Schipper naast Mathilde 20,40 Filmrep. 21,10 Nieuwe films 21,40 Ballet' 22,00 Nws. en journ. hij, ,,of er werkelijk een lepel recht op in kan blijven staan. Pas vanmor gen las ik dat Maleise koffie de beste ter wereld is. Het stond in de Straits Times." ','LJ geen slechte leerlingen," zei McLees. ,,We leerden iets van oude Adolf en ook wat van jullie Amerikanen, hoe vaker je hetzelfde herhaalt hoe meer kans je hebt, dat het voor waar wordt aangenomen. In het ongunstigste geval heb je altijd nog hoop, dat het waar wordt. Zoals bijvoorbeeld de Papaya. Ze is hier werkelijk vezelig maar we be roemen ons op de grootte. De jon gens van Hawaii zijn er door op hun tenen getrapt". Zoals zo vaak in de morgen be gon Carters humeur onder de hitte te lijden. Hij moest er nog aan wen nen en voor de middag was hij niet in staat om onaangename dingen filo sofisch te bekijken. Dit onderwerp van gesprek, deze vluchtige bespre king over de fouten en toekomst van Malakka, kon wel tot in het onein dige doorgaan. Het gesprek zou ze ker doorgaan, tenzij hij er zelf een andere wending aan gaf of totdat de kelners begonnen te denken over ge kookte vis voor de lunch, vis van een niet nader aan te duiden soort, die nergens anders te krijgen was dan in het wereldbekende, slechtver- lichte en tamelijk luizige hotel Raf fles. Het was met de vis net zo als met de kruipende beestjes op de vloer van de badkamer, ze hoorden erbij. Als postadres voor een jongen uit Kansas zou hotel Raffles wel indruk maken als hij naar huis zou schrijven hetgeen Carter toch niet deed, maar als pension was het niet buitenge woon. Dit te beseffen was teleurstellend. In je jeugd droomde je van steden ver buiten de grenzen. Voor je er kwam, was je de twintig reeds ver gepasseerd en wanneer je bijna der tig was, maar nog steeds met het grootste deel van je haren intact, moest je de ongelukkige waarheid erkennen dat ze alleen maar in lig ging verschilden. Singapore was pre cies als elke andere stad, een ander Topeka of Junction City, alleen veel warmer. Carter bepaalde zijn gedachten weer bij het te voeren gesprek. Om verder te komen dan de alledaagse, voor de hand liggende praatjes zou hij er zelf mee voor de dag moeten komen. Er werd altijd van de Engelse inlichtingendienst verteld, dat het ge duld van zijn agenten de dienst zo uitstekend voor de dag deed komen. En deze man aan de overzijde van de tafel, deze zeer Schotse McLees, leek het geduld zelf. Carter zei: ,.Je zult het tegenwoor dig wel druk hebben. Zullen we tot de zaak komen?" Het rode gezicht van McLees ver anderde niet van uitdrukking, maai de ogen keken mogelijk nog onschul diger. ..Ik heb gehoord," zei McLees, ..dat je op de hoogte bent van tro pische landbouw". Carter knikte. Op deze inleiding was een antwoord niet noodzakelijk. „Rubber?" Zelfs ondanks zijn weke stem en zijn snor klonk de vraag van Mc Lees merkwaardig vorsend. Carter huiverde bij de gedachte hoe die stem bij een werkelijk verhoor zou klinken. Hij voelde er geen behoefte aan te onderzoeken of dit uren door zou kunnen gaan. Het kon. McLees' stem was vriendelijk, maar kon zo onaangenaam op iemands zenuwen inwerken, dat de drang om antwoord te geven sterker was dan welke vrees voor welk pak slaag ook. Zij deed denken aan een derde graads verhoor en Carter had medelijden met ieder, die er op moest antwoorden onder de felle schijnwerpers. Hij antwoordde ,,Min of meer. Dat wist je toch?" ,,Ja, inderdaad." McLees nam een sigaret uit een rond Engels blikje, dat hij ondanks de ongemakkelijke af meting bij zich had. Hij nam er de tijd voor om ze aan te steken. ,,Ja, inderdaad, je werkte een jaar op een rubberplantage in de Philippijnen. Dan vertrok je tamelijk plotseling. Ik meen te weten, dat de vrouw van de eigenaar de oorzaak was van je haastige vertrek." Carter wachtte. Toen antwoordde hij „Waarom werk je het hele dos sier niet in een keer af. Ik was ook in Djakarta. Daarvan weet je ook de bijzonderheden een geldkwestie en een moord. Bovendien is er die zaak in Wuchow, waar ik tegen mijn zin nog steeds zou zijn, indien jullie agent Hibberly me niet zou hebben geholpen. Dit zijn de kardinale pun ten ofschoon er ook nog andere min der voorname aan te halen zouden zijn." „Enkele", gaf McLees toe, „maar helemaal niet belangrijk." „Waarom vroeg je naar mijn er varing in plantagewerk?" „Daar zullen we het aanstonds over hebben. Vertel me eerst over je reis". Carter begon driftig te wor den. Hij probeerde zich te beheersen, hetgeen hem maar nauwelijks lukte. Het zou altijd moeilijk blijven om het hoofd te bieden aan deze man met zijn onaandoenlijke kalmte en de dodelijke eentonigheid van zijn drin gend aanhouden. Hij zei: „Vooruit dan maar, mis schien begrijpen we elkaar dan be ter. In Hongkong meende Hibberly dat het wel leuk voor me zou zijn om een pleziertochtje naar Malakka te maken, Ik weet niet waarom hij dat dacht. Wel weet ik dat oude Hib- sy mij onder de neus van de politie uit China vandaan heeft gehaald. Het is helemaal niet waarschijnlijk dat hij dit alleen maar uit naasten liefde heeft gedaan en nog minder waarschijnlijk zullen jullie zo maar voor de aardigheid iemand met mijn staat van dienst hier zo'n beetje laten rondtoeren. Daar zal we] een spe ciale reden voor zijn en dat vind ik best. Er is al vaak verkeerd op me gewed maar ik houd er wel van om enkele van mijn schulden te betalen. En dit is er een van. Ik weet niet wat je van plan bent, maar ik luis.' ter." Aan McLees kon je niet merken, dat Carter iets gezegd had en dat zou je wel nooit kunnen merken. Hij zei:. „Ik heb er niets op tegen om het te verteilen. Je hebt heel wat op je kerfstok een vrouw, geld, misschien een moord hier of daar. Je zou moei te hebben om naar je eigen land terug te keren, indien je er niet geboren was. Er ontbreekt maar één schakel in de ketting." „Ik ben een en al oor." „Ik heb niet kunnen ontdekken of je ooit in contact bent geweest met slechte vrienden." „Enekel van hen leken me toen tertijd wel een beetje slecht", zei Carter. „Dat bedoel ik niet," zei McLees, „ik had het oog op die andere kant van het gordijn." „Misschien kunnen we het beestje beter bij zijn naam noemen." opper de Carter. „Communisten? Ik had er niet veel behoefte aan hun vriend schap bij de gedachte aan het wel kom, dat me in China ten deel was gevallen." McLees deed een laatste trek aan zijn sigaret en maakte ze zo zorg vuldig uit als een houtvester zou doen in een dennenbos. „Feitelijk zijn de plantages ten noorden van Kuala Lumpur nogal belangrijk. Ken je de streek?" c. .(Wordt vervolgd)?

de Stem | 1957 | | pagina 3