Middenstandsconsulent staat klaar met advies mfninssnÉ - 1 ASPRO 4 S.P.I. te Sluis sloot met Belgische dag Schadevergoeding bij uitvoering Deltaplan Uit het volk - voor het volk bestaat negentig jaar Organisatie Chefarine „4" DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 2 MEI 1957 Onkunde door te weinig interesse Hd bereid <d V handgelee Kindje in Sluiskil door vrachtauto overreden Nieuwe boomgaarden in inundatie-gebieden Hoogwaterstanden Walcheren SCHOUWBURG ROOSENDAAL Brabantse Revue NOU MOTTE KIJKE Tentoonstelling in Middelburg VLISSINGEN Zuid-Beveland A. C. de Kooning gehuldigd beroemde geneesmiddelen in f tablet doen wonderen! /VEI WS('H-VLAANDEREN HULST Raadsvergadering OOSTRURG Expositie Rib IVouters in Antwerpen AGENDA Vandaag Onder vele middenstanders leeft de idee, dat de regeringsvoorzieningen in ons land hoofdzakelijk ten goede komen aan de arbeidersstand en dat de middenstand eigenlijk als vergeten groep beschouwd moet worden. Niets is echter minder waar en dat die verkeerde mening ingang heeft gevonden is te wyten aan grove onkundigheid op dit gebied, wat meestal voortvloeit uit gebrek aan interesse en vaak ook door het zich verre houden van de aangewezen standsorganisaties. op leeftijd zijn gekomen en willen gaan rusten, als voor jonge midden standers, die een eigen onderneming willen beginnen, is een doorstro mingsmogelijkheid van groot belang. Financiële bezwaren remmen over name vaak af en het overname-kre diet wil deze moeilijkheden helpen overwinnen. Niet alle branches komen hiervoor in aanmerking. Het geldt alleen voor de bedrijfstakken, die een bijzonder Waarborgfonds hebben gesticht. Dit zijn momenteel kruideniers, textiel handelaars, bakkers, groentehande laars, rijwiel- en motorhandelaars en gedistilleerd-verkopers. Andere bran ches zijn er nog mee bezig. De heer Korstanje deelde ons mee, dat in Zeeland dit krediet goed werkt. In plaatsen als Goes en Middelburg bijvoorbeeld is buiten de katholieke en enkele christelijke om zo goed als geen enkele middenstander normaal georganiseerd. Zij zijn slechts lid van een plaatselijke vereniging, die noch over een orgaan noch over bestuur ders beschikt, die deskundige voor lichting kunnen geven aan de aange slotenen. Dit is de reden, dat slechts een ge ring deel der middenstanders weet. welke ruime kredietmogelijkheden voor hen openstaan. In een onderhoud, dat wij hadden met de middenstandsconsulent voor Zeeland, de heer Korstanje, en een ambtenaar van de voorlichtingsdienst van Sociale Zaken, kregen wij een overzicht van deze mogelijkheden, die even ruim als verstrekkend zijn. Vormen van krediet De oudste vaste vorm van midden standskrediet is die welke loopt over het Borgstellingsfonds, reeds kort na 1930 ingesteld op aandrang der regering door de Kamers van Koophandel, in samenwerking met gemeenten en middenstandsverenigin gen. Hoger dan f 4000 mag dit fonds bij zijn kredietverlening niet gaan en de middenstander, die er gebruik van wil maken moet twee jaar gevestigd zijn. Het bedrijfsuitrustingskrediet kent die beperkende bepaling niet en wordt ook zeer ruim genomen. Be halve machinerieën en gereedschap pen vallen er ook bescheiden verbou wingen onder en verbeteringen aan pui en van inventaris. Een bedrijfsuitrustingskrediet mag hoogstens f 30.000 bedragen en moet in tien jaar worden afgelost. Tot een bedrag van f 4000 moet zij aangevraagd worden bij het Borg stellingsfonds, voor de grotere moet men aankloppen bij de Nederlandse Middenstandsbank. Vrije beroepen Beoefenaars van de zogenaamde vrije beroepen als doktoren en advo caten kunnen en dit is minder be kend ook voor deze kredieten in aanmerking komen. Het industrieel krediet gaat nog verder; het heeft als minimum f 30.000 en als maximum f 100.000. Bijzonder krediet Iets geheel aparts is de naam zegt het al het bijzonder krediet" dat dient ter voorziening in liquidi teitsmoeilijkheden. Middenstanders die een volwaardig en gezond bedrijf hebben, kunnen door verschillende oorzaken als scherpe stijging of da ling van het prijspeil; te snelle be- drijfsgroei; trage betaling door klan ten; verbrokkeling van eigen kapitaal by sterfgeval en zelfs abnormale weersomstandigheden in narigheid geraken. Het „krediet econ. samen werking" staat ter beschikking van middenstanders in één branche, die om tot rationeler beheer te komen willen gaan samenwerken, wat o.m. hier en daar bij bakkers het geval al is. Ook hiervoor moet men bij de Mid denstandsbank wezen. Alvorens op de aanvraag wordt beslist moet de mi nister over de gekozen vorm van eco nomische samenwerking zich uitspre ken. Uniek in Europa Bepaald uniek is het „overname krediet". Zowel voor ondernemers die TSieuwbouw Het inrichtingskrediet beoogt de middenstander te helpen, die een zaak wil beginnen in een nieuw ge bouwd bedrijfspand. Voor jongere middenstanders, die niet te dik in hun contanten zitten, valt het niet mee, vooral in nieuwe wijken, een eigen zaak te vestigen, Hoewel deze rege ling meestal toegepast zal worden voor nieuwe wijken, geldt zij ook voor nieuwbouw in bestaande wijken en voor een pand dat niet langer dan twee jaar staat en waarin de eerste bewoner-zakenman zich niet heeft kunnen handhaven. De aanvragers behoeven slechts 15 procent eigen kapitaal te bezitten; 't maximum krediet, waarop staatsga rantie wordt verstrekt, is f 40.000 en moet in 15 jaar worden afgelost. Via een hypothecair krediet met staatsgarantie is verlichting der af lossingsplicht mogelijk. Men moet dan in 15 jaar slechts de helft aflos sen, waarna men een normale eerste hypotheek kan nemen. De Midden standsbank had in 1956 al voor f 87 6 miljoen aan kredieten verstrekt (in 1955 was dit 58.4 miljoen). Sociale bijstand Buiten deze kredieten is er zuiver sociaal, voor middenstanders die we gens ziekte of andere tegenslag, in grote nood geraken, hulp mogelijk. Zij kunnen, via de gemeente, aanspraak maken op bijstand a fonds perdu of op een renteloos vooi -chot. Ook hier mee zijn veel te weinig middenstan ders bekend. Gelukkig weet men de midden standsconsulent steeds beter te vin den en die staat altijd klaar om zijn mensen van advies te dienen. (Advertentie) ri g yW. 'I beste voor bezige handen P Volgens N Gisteravond is de tentoonstelling S.P. 1 te Sluis gesloten. Bij zonson dergang werden de vlaggen gestreken en aan het einde van de avond, toen de poorten van de expositie definitief werden gesloten, blies de harmonie Apollo een taptoe, die een aantal drukke en succesvolle dagen uitluid de. De eerste mei heeft een ongekende bedrijvigheid in Sluis teweeg ge bracht. Er was in de middaguren let terlijk geen plekje meer te vinden waar nog een auto kon staan en het was evenzee/ onmogelijk nog een vrije stoel in een der vele café's en res taurants te vinden. Het waren uiter aard voornamelijk Belgen die Sluis opzochten maar dit jaar zag men ook een opvallend groot aantal Fran sen. De tentoonstelling die dinsdag avond reeds de tienduizendste bezoe ker, de heer v. d. Walle uit Brugge verwelkomen mocht, heeft gisteren nog een groot aantal gasten te ver werken gekregen. Merkwaardig was wel het verschijnsel dat de intensieve propaganda voor de S. P. 1 in België het 1 mei-bezoek aan Sluis kennelijk heeft beïnvloed, doch dat het meren deel dezer bezoekers niet naar de ex positie zelf toog. Men zocht het over het algemeen in Sluis, waar enorm veel is omgegaan. De aard en de be tekenis van de tentoonstelling "wordt wellicht het best gedemonstreerd door het feit dat praktisch alle belangrij ke Nederlandse distilleerderijen een stand hadden ingenomen, kennelijk teneide de zuiderburen aan het ver- Ad verten tie) Ik geniet van mijn vakantie en ik ben blij dat ik een doosje 'ASPRO tabletten heb meegenomen. Ik amuseer me zoveel ik maar wil zon der geplaagd te worden door hoofdpijn, zenuwpijn of kou vatten. Elk tablet is afzonderlijk, hermetisch afgesloten verpakt. Je neemt wat tabletten in jaszak of tas mee en denkt er niet meer aan totdat je onverwachts hoofdpijn krijgt. Dan snel twee "ASPRO'-tabletten en je kunt weer genieten. Voor het hele gezin en de pijn verdwijnt In „De Visserijwereld", vakblad voor het Nederlandse visserijbedrijf, schrijft dr. mr. W. Hugenholtz (met grote instemming van de redactie) onder de titel „Deltaplan en Schade vergoeding" onder meer het volgen- d Het is te hopen, dat naast de Wes- terschelde ook de Oosterschelde open zal blijven. Uit het openblijven van de Westerschelde blijkt, dat indien het belang, dat zich tegen de afdam ming verzet, maar groot genoeg is, genoegen wordt genomen met dijk verhoging en ook dat in die verho ging het nodige vertrouwen wordt gesteld. Het vrijlaten van de Oosterschel de betekent onder meer dat de Zeeuwse visserijen, die vooral in de Oosterschelde geconcentreerd zijn, niet geheel en al ten gronde gaan: de exportwaarde van de oesters en mosselen bedroeg over het seizoen 1954 veertien miljoen gulden en de ze exportwaarde beweegt zich nog steeds in stijgende lijn. Mocht de Oosterschelde toch war den afgedamd, zonder dat in die dam een beweegbare kering wordt aan gebracht, „ie de getijbeweging op de Oosterschelde toelaat, zodat de visse rijen aldaar onaangetast blijven, dan zal toch in ieder geval een volledi ge schadevergoeding aan de direct- betrokkenen moeten worden uitge keerd. Volgens de schrijver zal in de „Del- ta-schadevergoedingswet" naast de regelingen vervat in de Zuider- zeesteunwet gezorgd moeten wor den voor: 1. Een eerlijke waardeverminde ringsvergoeding, daar gerust kan worden aangenomen dat alle roeren de en onroerende goederen, die thans voor het oester- en mosselbedrijf worden gebruikt, na afsluiting ge heel of grotendeels waardeloos wor den. Vergoed' dient te worden de vervangingswaarde, dat wil zeggen het bedrag nodig om de roerende en onroerende goederen aan te schaf fen nodig voor de vestiging van een gelijk rendabel bedrijf ter plaatse of elders. 2. Een volledige vergoeding van de winterderving, waarvoor als basis zal moeten dienen het gemiddelde inkomen c.q. winst (N.V.) over de jaren 1950-1955. De eigenaar moet in staat worden gesteld een nieuw be drijf te beginnen, waarmee hij na verloop van enige tijd een zelfde in komen (c.q. winst) kan bereiken. stand te brengen, dat er méér merken jenever zijn, dan het ene waarvan het merk door de Belgen als de soort naam opgevat wordt. Overigens waren het niet alleen de Belgen die Sluis bezochten. Uit de gehele streek kwa men gasten, zoals de vader die met zijn zoons helemaal uit Hulst kwam fietsen. Gisteren hebben de „Heister Klak- kertjes" een leuke kinderdansgroep in vissérskledij en aangevuurd door hoempa - muziek, de Slu'izenaren vermaakt. Zij werden op het ge- Voor de tweede maal binnen een tijdsbestek van een week werd Sluis kil opgeschrikt door een ongeval, Waarvan de afloop zeer tragisch was. Ter hoogte van kapsalon Tacq in de Spoorstraat is het anderhalf-jarig kindje A. L. in een wandelwagenttje van het trottoir op de rijweg ge vallen, waarbij het door een met zand geladen passerende vrachtauto van de firma E., uit Axel en be stuurd door chauffeur P. werd over reden. Mevrouw L.. die met haar kleine en nog een zoontje op het trottoir wandelde heeft een fractie het wandelwagentje losgelaten, toen zij haar meelopend kind, dat aan stalten maakte om naar de kapsalon te gaan (omdat daar eveneens een dochtertje van mevrouw voor een boodschap was) terug wilde halen. Op dit moment gleed het wagentje van het trottoir en kwam door de aldaar afhollende spoorstraat te kantelen. Gedeeltelijk kwam het kindje op het .ri.idek te liggen, ter wijl het met cfe beentjes in het wa gentje bleef hangen. Het hoofdje werd door de achterwielen van de passerende vrachtauto verbrijzeld. De kleine was op slag dood en dokters hulp, alhoewel snel aanwezig, mocht niet meer baten. De her-inplant van de bij de ramp van 1953 verloren gegane boomgaar den maakte goede vorderingen. Van de ruim 1180 ha boomgaarden, welke in de rampgebieden werden gerooid zijn tot op heden 450 ha weer ingeplant. Verwacht wordt dat de to tale herinplant ongeveer 850 ha zal bedragen, zodat thans reeds 52 pet. weer is ingeplant. In verschillende gebieden hangt de stand van de her- inplant ten nauwste samen met de herverkavelingswerkzaamheden. Zo kon in de zak van Zuid-Beveland,- waar 240 ha werd gerooid, nog slechts 20 ha worden ingeplant, ter wijl b.v. op Noord-Beveland. waar 60 ha boomgaard verloren ging. de her- inplant 50 ha bedraagt. Voor de andere hcrverkavelingsge- bieden liggen de cijfers iets gunsti ger, dan voor de zak van Zuid-Beve land. nl. Oost Zuid-Beveland: gerooid 339 ha. weer ingeplant 125 ha. Schou wen en Duiv eland: gerooid 224 ha, reeds ingeplant 110 ha. Tholen en St. Philipsland: gerooid 68 ha, reeds ingeplant 30 ha. Voor de provincie Zeeland gelden i voor morgen, vrijdag 3 mei. de vol- ifzinitfi n+en'ctonrlon HatlS" meentehuis ontvangen, waar zij de gende hoogwaterstanden: _xi. weert om--SltJ7 en 17.30 uur; te Ter omstanders vergastten op een aardige dans. De bedoeling varj #het bezoek en van de gisteren gehouden Belgi sche dag demonstreerden zij door paarsgewijze met Belgische en Ne derlandse vlaggetjes te zwaaien. neuzen .om.-X46- en 113.09 uur en Vlissingen. om 3.56 en 16.17 uur. te (Advertentie) Voorstelling van zaterdag 4 mei gaat in verhand met dodenherdenking NIET DOOR. De gehele geschiedenis van de ruim negentig jaar oude vereniging „Uit het volk - voor het volk" te Middel burg ligt open op de met zorg samen gestelde tentoonstelling, die in de pro vinciale bibliotheek werd gear rangeerd. En die geschiede nis, zoals ze spreekt uit notulen, programma's, gedenkboekjes en fo to's, is interressant genoeg. Smalle basis Hoewel de naam der vereniging een brede basis veronderstelt, is die in feite altijd smal geweest. „Voor het volk" is volkomen juist, maar „Uit het volk" zeker niet. omdat de ver eniging, op de beginjaren na. steeds dreef op een groep welgestelde bur gers. De animator en stichter van de vereniging was de bekende schatrijke wijnhandelaar en filantroop, mr. G. N. de Stoppelaar die in 1365 enkele van zijn kennissen op wekte iets te doen op cultureel-soci- aal gebied voor de Middelburgse be volking. Zure gezichten Zoals uit de bescheiden blijkt von den mr. de Stoppelaar en zijn vrien den zich verplicht iets te doen in hun stad „waar een stroeve en som bere geest op veler aangezicht te lezen is, daar zij leden aan armoe op het gebied der vermakelijkheden." In het eerste jaarverslag, geschre ven in de hoogdravende stijl van die dagen, lazen we: „De eentonigheid van het volksle ven, voor een wijle verbroken door de roepstem tot vrolijke genietingen, leidt vaakt natuurlijk onbedoeld tot een ander uiterste, dat de glans rijke naam van de beschaving ver duistert;" wat zeer mooi gezgd is! De spelen als mastklimmen, spriet- lopen, zaklopen, enz. vonden de heren meer een bespotting en vernedering dan een waar genoegen, wat wel wat erg kras gedacht was. Goed begin Na de nodige propaganda werd dan in 1865 „Uit het volk - voor het volk" gesticht, hoewel men de eerste twee jaar als naam had ..Vereniging tot het regelen en bevorderen van volks vermaak." Men startte met 450 leden, die f 1,25 contributie betaalden en rijk bedacht werden met vrijkaartjes. Mr. de Stoppelaar cn jhr. Reyge' ~rg Versluys werden de voorzitters; als secretarissen fungeerden W. Appel en baron van Lynden en als penning meester Puk Brouwer. De eerste vermakelijkheid bestond uit een op 13 augustus 1865 gegeven concert door hel muziekkorps van het zesde regiment en het schutters hof van de Edele handboog en trok 1500 mensen. Reeds op 4 september, de verjaar dag van de prins van Oranje, volgde een tweede concert, nl. op het geïl lumineerde Molenwater, dat bijge woond werd „door een ontelbare menigte". In december van hetzelfde jaar werden nog veel kunstavonden gegeven in de Schouwburg, die ook een succes opleverde. De nieuwe leden stroomden toe en weldra had men er bijna 650. In 1869 ging men evenwel over tot een con tributie-verhoging van 100 proc. en hief men het instituut der vrijkaar tjes op. Dat werd toen een slagveld. Vierhonderd leden vonden de rijks daalder zó ruïneus voor hun finan ciën, dat zij eclipseerden en tenslotte bleef het ledental dobberen om en bij de 200. Er waren onder die leden echter gulle heren, die met grote giften bij sprongen als de kas leeg was, zodat de kwaliteit van het gebodene niet daalde. Er werden tentoonstellingen geor ganiseerd. muziek- en toneeluitvoe ringen; lezingen over kunst- en volks feesten, zoals harddraverijen, vlieger wedstrijden, vuurwerk, enz. Initiatieven In 1883 richtte men een volkszang school op, die onder de naam „Mid delburgse zangschool" nog voortbe- staat. De kinderspeeltuin is later ge- likwideerd, maar het instituut der Floralia-tentoonstellingen handhaafde zich. Ook de stichting „Kunstmuse um", die in 1886 ontstond was van blijvende aard. Van fantastische omvang waren de St.-Nicolaasfeesten, welke de vereni ging voor de kinderen van de kleine man op touw zette. In de notulen la zen we, dat die soms door 1400 kin deren bezocht werden. „Uit het volk - voor het volk" gaf leiding bij grote en kleine nationale feestdagen en allerlei belangrijke ge beurtenissen. De foto-collectie toont een hele reeks van historisch-alle- gorische optochten. Ze had interesse voor huisvlijt en wat al niet. De laatste jaren is de invloed van de vereniging wegens verzwakte fi nanciën linkende. maai nog steeds speelt zij in de Middelburgse samen leving een rol van enige betekenis. GEMEENTE VLISSINGEN Nationale Herdenkingsavond. De burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis, dat met het oog op de Nationale Herdenkings avond op 4 mei a.s. van 18 tot 21 uur alle bioscopen en openbare vermake lijkheden gesloten moeten zijn en dat in de cafés die avond gedurende die uren geen andere muziek ten gehore mag worden gebracht dan die van de officiële Nederlandse radioprogram ma's. De burgemeester verzoekt voorts aan de ingezetenen op die dag van 18 uur af de vlag halfstok te doen uit hangen. Vlissingen, 25 april 1957. Lewedorp De koninklijke onderscheiding ver leend aan onze dorpsgenoot A. C. de Kooning deed de plaatselijke ver enigingen besluiten de heer de Koo ning en familieleden te huldigen. Op waarlijk grootse wijze vond de ze huldiging plaats in zaal Men- heere. Vertegenwoordigers van alle orga nisaties en verenigingen waren aan wezig en hebben in warme woorden de heer de Kooning dank gebracht voor al hetgeen hij voor partij en verenigingsleven heeft gedaan.' Zijn echtgenote werd eveneens in deze dank betrokken. De rij van sprekers werd geopend door burgemeester Andriessen, die tussen twee vergaderingen door be reid was gevonden de jubilaris en familie te feliciteren. Hij sprak na mens: het Zeeuws katholiek chari- tief 'centrum, katholieke woning bouw, Wit-Gele Kruis, KVP kring Goes en kring Middelburg. De volgende sprekers waren be halve pastoor Wolff de heren Ver donk namens de KVP afd. Lewedorp en omgeving; C. Meiiaard als werk gever; J. Oosthoek als waarnemend voorzitter der KAB: J. Boonman na mens de NCB; M. Nagelkerke en J. Zuidhof namens de middenstand; J. de Kooning als broer van de ju bilaris. De huldiging ging gepaard met aanbieding van geschenken en bloe men In zijn dankwoord zei de heer de Kooning verrast te zijn door deze huldiging en had deze zeer zeker niet verwacht. Zo was ook de aan bieding van de onderscheiding 's middags om 12 uur. door burgemees ter Vermet, een volkomen verrassing voor hem en familie. VERGADERING BOERENLEEN BANK. In de zaal van de heer van de Dries hield de boerenleenbank haar jaarvergadering. Tot lid van de raad van toezicht werd gekozen de heer Bas Smits Jaczn., die dus zijn vader opvolgt, die zich wegens gevorderde leeftijd niet meer herkiesbaar stelde. Wegens periodieke aftreding van de heej- C. Goense moest nog een va cature worden aangevuld. De heer C. Goense stelde zich niet meer herkies baar. Gekozen werd de heer P. Ver- mue Jzn. Bij monde van de heer C. de Baar werd de scheidende voorzitter dank gebracht voor al hetgeen hij in het belang van de bank heeft ge daan. Uit het verslag van de penning meester bleek het volgende: ledental 381. spaarrekeningen 949, voorschot ten 113, lonende rekeningen 170. om zet f 19.600.000 If 17.680.000)). Spaar gelden f 2.404,000 2.191.000). Rilland MORGEN RAADS VERGADERING. Vrijdag 3 mei zal de gemeente raad des avonds om 7 uur in open bare vergadering bijeenkomen. Voornaamste agendapunten: Herbenoeming lid Alg. Burg. Arm bestuur vacature L.J. Bruinzeel. Voorstel krediet beschikbaar stel len voor verbreding Hoofdweg bij 't station. Voorstel beschikbaar stellen kre diet voor uitbreiding O.L. Vrouwe school met een leslokaal. Verzoek „School met de Bijbel" om mede werking voor uitbreiding der school met een leslokaal. Voorstel krediet beschikbaar stellen voor de bouw van 8 premie- en 22 woningwetwoningen bij de N.H. Kerk. Voorstel een bij drage te verlenen a 35 pet. der to taal kosten, voor aanleg van een vrijliggend rijwielpad naar de Hoofd weg vanaf de kom tot aan de Rijks weg. Kloetinge „AMICITIA" IS GEREED. Het dorpshuis ..Amicitia" is nu reeds voor verschillende doeleinden bruikbaar. Niet alleen het cursuslo kaal maar ook de foyer is thans ge reed. Deze foyer heeft o.m. 60 zit plaatsen. een buffet en alles wat daartoe behoort. Grote en kleine ver gaderingen, zondagsschoolbijeenikom- sten en allerlei festiviteiten kunnen nu in „Amicitia" worden gehouden tegen vastgestelde tareven. i Advertentie) Bi| pijn, griep ol „l.ndttig' gevoel zoigl een enkel U "el plezier Uw werk kunt doen I Sluiskil MUZIKALE RONDGANG. De plaatselijke harmonie maakte op koninginnedag 'n muzikale rond wandeling door het dorp. Via Spoor, Midden- en Louisa- straat en daarna over de brug terug naar het clublokaal. Vanwege de jeugd bestond hiervoor flinke be langstelling. BRANDWEERHULDE Het voltallige brandweer-personeel heeft op eenvoudige wijze hulde ge bracht aan ou'd-branweer-convman- dant C. Vermeulen, waarvan wjj de recente foto plaatsten naar aanlei ding van de ontvangen onderschei-- ding. De onlangs benoemde brand weer-commandant D. Smies vertolk te de vreugde namens allen en de heer Vermeulen inviteerde daarna zijn oud-brandweermakkers te zijnen huize. Het was daar dat men in volle brandweer paraatheid de verdere avond op intieme wijze in aanwezig heid van de overige familieleden doorbracht. Sas van Gent ENTHOUSIASTE KONINGINNE DAG. Ondanks het koude weer werd ko ninginnedag weer met enthousiasme gevierd. Het is de gure wind, waar de warmtestralen van de zon niet tegenop konden, niet gelukt de tradi tionele viering te doen mislukken. Alleen het openluchtbal dat des avonds op het Wilhelminaplein ge houden werd kende door de weers gesteldheid een vroegtijdig einde. Om half elf startte de harmonie ..De Verenigde Vrienden" vanaf de Kleine Markt voor een rondgang door de met vlaggen versierde straten. Een massa kinderen getooid met oranje en vlaggetjes volgden de harmonie. De kinder-volksspelen, die des mid dags werden gehouden, trokken een grote belangstelling. Er werden o.a. wedstrijden gehouden in hardlopen, hindernislopen, zaklopen hoogsprin gen, bekerlopen enz. Het avondprogramma startte met een turndemonstratie op de kiosk, ge geven door de gymnastiekvereniging ..THOR", waarna „De Verenigde Vrienden" aantraden voor een con cert, dat zoals gewoonlijk op hoog peil stond. Een fleurig schouwspel was de lampionoptocht die hierna volgde en die inderdaad heel Sas van Gent „op stelten zette" zoals door het comité was verzocht. Philippine AFSCHEID GUIDO CORNELIS Vele jaren was Guido Corneiis de leider van onze gidsen en dat zij een goede was dat zagen we telken jare op de zo prachtig georgani seerde ouderavonden. Met weemoed hebben de gidsen afscheid moeten nemen van haar bekwame leidster, Guido Corneiis. gaat naar Bouvigne. We hopen dat de taak van mej. Corneiis spoedig door een andere leidster zal overge nomen kunnen worden. Zuiddorpe BOERENLEENBANK HIELD ALGEMENE JAARVERGADERING In het parochiehuis waren 123 le den van de 170 die de boerenleen bank thens telt. voor de vergadering aanwezig. Uit het verslag van de kassier, de heer Alf. van Haelst, bleek de gestadige groei van de bank. Er was een winst gemaakt van 7108.53. De spaargelden wa ven toegenomen met 118272.77. Door de spaarders was gezamenlijk aan rente verdiend 44960.99. De spaar gelden bedroegen op 31 december 1956 1958944.66. In totaal was aan voorschotten verstrekt 104453.44. De bank had een tegoed in lopende rekening van in totaal 1953594.57. Aan rente in lopende rekening was in totaal ontvangen 56329.28. Over 't geheel was verhandeld 4364479.44. Het reservekapitaal is thans geste gen tot 72007.16. Wat het aantal leden betreft waren er vijf nieuwe bijgekomen, maar ook vijf overleden. Bij de verkiezing wegens periodiek aftreden van de heer A.G. van Waes als bestuurslid en de heer M. Puij- laert als lid van de raad van toe zicht, werden beide heren herbe noemd. Het voorstel „statutenwijzi ging" kon niet doorgaan omdat niet voldoende leden aqp ezig waren. Een bijzonderheid en tevens wel zeldzaam gebeuren was dat de heer A.C. van Waes. voorzitter van de raad van toezicht, dit jaar onafgebro ken 10 jaar deel uitmaakte van de ze raad, welk feit door vier sprekers, die achtereenvolgens de jubilaris hulde brachten, werd herdacht. KONINGINNEDAG. Door de zorgen van het Zuiddorp- se feestcomité en met medewerking en steun van het gemeentebestuur is deze keer koninginnedag een echte feestdag geworden voor de bevolking. Al vroeg 's morgens hingen de vlag gen uit en daarmee was de feeste lijke sfeer aanwezig. De feestelijk heden waren royaal over het gehele dorp verdeeld tot in de wijk Oude Polder toe, zodat wie niet ver van huis kon daar toch kon meedoen aan het amusement. Er was een op tocht met muziek en met vlagge tjes zwaaiende schoolkinderen, de traditionele sterrit, spelen voor de jeugd, die getrakteerd werd, schie ting en biljarten voor mannen, kaar ten en bollen, zowel voor dames als voor heren en tot slot dansen in het parochiehuis. Bij de sterrit wa ren 3 mooie prijzen te verdienen. Het officiële gedeelte bestond in een toe spraak van burgemeester Puijlaert vanaf het gemeentehuis en het zin gen van 't Wilhelmus door de school kinderen en omstanders. Over het geheel een vrolijke dag met veel ver tier, waarop het feestcomité dat zich voor dit alles had ingespannen tevre den kan terugzien. Vrijdagavond om 7 uur vergadert de raad van onze gemeente. Oio de agenda staat o.a. een voorstel tot het aanvragen van gelden uit 's rijks kas en tot het beschikbaar stel len van gelden voor de bouw van veertig woningwetwoningen. Verder is er een voorstel om een koopavond in te voeren en B. en W. stellen de raad ook voor de molen op de stadswallen te verhuren. Stoppeldijk GOUDEN BRUILOFT. Onder grote belangstelling vierde het echtpaar E.A. van Waterschoot- Pouwels te Vogelfort zijn gouden bruiloft. Om negen uur werd in de parochiekerk van Stoppeldijk een plechtige H. Mis uit dankbaarheid opgedragen, 's Middags werd een druk bezochte receptie gehouden, waarbij o.m. de burgemeester van Vogelwaarde van zijn belangstelling blijk gaf. Het feest werd verder in de familiekring voortgezet. BONTE AVOND VOOR ROME-KRUISTOCHT In verband met de Rome-Kruis tocht van de V.K.A.J. en K.A.J. in augustus van dit jaar organiseerden de plaatselijke afdelingen van deze jeugdbewegingen in het Verenigings gebouw een Rome-avond. Op deze avond waren uitgenodigd de ouders, oud-kajotters(sters), alsmede de le den van de K.A.B. en de K.A.V. De opkomst was goed en de aan wezigen kregen een afwisselend en gezellig programma voorgeschoteld. De leden van V.K.A.J. en K.A.J. toonden zich heel wat mans en brach ten verschillende schetsen, muziek, voordracht en zang op keurige wij ze voor het voetlicht.. Ten bate van de Rome-kruistocht werd een ver loting gehouden, uit de opbrengst waarvan de pot weer wat kon wor den aangevuld. Tevens vond de trek king plaats van de grote Rome-lote rij, waarvan de hoofdprijs werd ge wonnen door de heer F. Vaal uit Hengstdijk Op deze avond werd nog het woord gevoerd door kapelaan Rombouts en door' kapelaan Jan sen uit Terneuzqn. Beide sprekers brachten duidelijk het mooie streven van de arbeidersjeugd naar voren, een streven, dat de belangstelling en het meeleven van alle parochianen dubbel waard is. Boseli kapel! DANSAVOND VOETBALCLUB. In het clublokaal van de voetbal vereniging Vogelwaarde bij de heer P. Vonk werd een dansavond gehou den ter versterking van de kasmid delen van de voetbalclub. Zoals ge bruikelijk verliep dit jaarlijks bal in de beste stemming. Koewacht JAARVERGADERING VAN COOP BOERENLEENBANK. De Coöp. Boerenleenbank hield in Don Bosco haar algemene jaarver gadering. De kassier van de bank, de heer J. Geerards, gaf een goed jaarverslag waaruit het volgende bleek: De rekening sloot met een bedrag van 2.881.520,93 terwijl de balans sloot met 2.091.642.49. Aan spaargelden was ingelegd 834.647.45 terwijl aan spaargelden was uitbe taald 738.074.42. Het saldo winst bedroeg 5441,37. Bij de bestuursver kiezing werd de heer J. Bonte, di recteur, bij acclamatie herkozen, eveneens het lid van de Raad van toezicht, de heer R. Polspoel. GOUDEN BRUILOFT. Vandaag 2 mei 1957 is het 50 jaar geleden dat Carolus Lohman, gebo ren 24 december 1879 te Waterland kerkje en Maria van de Kerkhove, geboren te Oostburg 24 april 1881, in onze gemeente trouwden. Met een kleine onderbreking van 4 jaar woonde het gouden paar in on ze gemeente, waarvan ruim dertig jaar in het door hen gebouwde net te landarbeidershuisje aan de Rijks weg Oostburg - Draaibrug. Beide „oudjes" zijn nog goed ge zond en genieten veel steun van hun enige dochter die met haar man naast hen woont, en die wel een beetje de scepter in de ouderlijke wo ning zwaait. Het is de wens van het echtpaar, hun gouden bruiloft in intieme kring te voeren, zonder muziek en zonder veel uiterlijk vertoon. Wel wordt om half tien in de St. Eligiuskerk een H. Mis uit dankbaarheid opgedra gen. Daarna wordt thuis het feest ge vierd, waarbij alleen hroefs. en zus ters genodigd ziin. Aangezien de bruidegom komt uit een gezin van 12 kinderen betekent dit toch nog dat ongeveer een 30-tal familieleden op het feest aanwezig zal zijn. Op onze vraag of er gedurende hun lange verbintenis nog bijzondere gebeurtenissen waren voorgevallen, antwoordde de bruidegom dat hij ge heel zijn leven hard had gewerkt. Gedurende een 12-tal jaren als land arbeider en later zelfstandig op een klein landbouwbedrijfje. Zeer tevreden was het paar met hun ouderdomspensioen, dat hen in staat stelt thans rustig van hun oude dag te kunnen genieten. GESLAAGDE KONINGINNEDAG. Reeds vroeg in de morgen van ko ninginnedag waren de schoolkinde ren present om onder tromgeroffel van het tamboerkorps op te marche ren naar het Raadhuisplein, waar bij de Juliana-boom de vlag werd gehe sen, na een korte toespraak van bur gemeester mr. K. Hoekzema. Daarna vond op het Kroonwijk-par- cours een estafetteloop plaats voor de leerlingen van de lagere scholen. De openbare lagere school kwam als groot overwinnaar uit deze strijd, aangezien door deze school alle vier de series werden gewonnen. Tijdens de estafette-loop werd in de ..katholieke kring" een filmvoor stelling vertoond voor de kleuters. Vooral de traktatie op oranje-ballen viel bij de kleuters en later ook bij de leerlingen van de lagere scholen zeer in de smaak. Na de middag werd, onder de vro lijke tonen van het plaatselijk mu ziekkorps, een optocht gehouden van versierde voertuigen. Het was jam mer dat hieraan praktisch geen gro teren deelnamen. Ondanks het gure weer bestond er voor het concert dat later op de dag door de „Harmonie", werd gegeven op het marktterrein, toch nog een bevredigende belangstelling. De dag werd besloten met een lam pionoptocht door de gemeente, waar aan weer de muziekvereniging en de tamboers, hun onmisbare medewer king verleenden. De reeks grote retrospectieven, in gericht in het Koninklijk Museum voor Schone Kunsten te Antwerpen, wordt dit jaar voortgezet met een tentoonstelling gewijd aan het werk van Rik Wouters (Mechelen 1822 - Amsterdam 1916). Van 6 juli tot 15 september 1957 zal een met zorg uitgekozen selec tie schilderijen, pastels, aquarellen, tekeningen en beeldhouwwerken van de grote Vlaamse meester te Ant werpen getoond worden. GOES Grand: Ontwakende begeerte. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Film voorstelling voor de Filmkring. MIDDELBURG Electro: Gaslicht. VLISSINGEN Luxor: Revanche in Straatsburg. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 20 uur: Rigoletto. GENT Kon. Ned. Schouwburg 19,30 u.: Het dagboek van Anne Frank.

de Stem | 1957 | | pagina 2