Eerste mei: dag van de arbeid en....van de propaganda nojülSS Knipperbol-actie in Bergen zijn op Zoomse havenplannen gereed voor uitvoering heel Nederland Lord Ismaykernwapens voor elk land gewenst Monument op Curasao Vakbonden buiten de wet Vliegramp in Engeland - 31 doden Triomf van Wout Wagtmans Rumoer in Warschau Grote brand in Belgische rubberfabriek DAGBLAD VOOR ZEELAND Begrafenis Jhr. van Rijckevorsel In Jordanië f Vreedzame luister in Rome Parade van staal in Moskou Minder zon RELLETJES NAPELS IN In Eindhoven t Mr. dr. van Rooy geïnstalleerd Pieck overleden? Eindzege in Rome Voetgangersregeling van' kracht Ub>. GROOTSCHEEPSE OPLOSSINGEN 97e JAARGANG No- 22443 Uit2*ve N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. |1? w,;S> tmmm JJ-jv Reigerstr. twoordelijk Hoofd- mmistratie 22341 Veran Redacüeraad; i m Tc 'v Dongea c. J. v. Hootegem, ;ttn A r I M M» Mr. H. M. L. de ïff'el p' V M Vercauteren, L. J. v. 't Rechter, P. bj, vooruitbet. 7. pTwartaaf p. post S P- week (uitsl; p. kwartaal, p e Incasso wordt bu niet postbesteü.) Postrek. 278841 berekend. Losse numm. Voor God, Koningin en Vaderland DONDER D A G 2 MSI 1S57 rtüvertentieprijs voor ae geneie opiage t (J.3b per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m'm) Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen 1 0 35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Eilanden: GOES Westsingel 98. Telefoon 223S - Bureau voot Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 oostburg, Nieuv-stiaat 41, Tel. no. 35). Bureau voor de Zeeuw» _n_ T nrd Ismav de secretaris-generaal van de Navof heeft op een persconfe rentiemedegedeeld, dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de Navo die vandaag in Bonn bijeenkomen, zich hoofdzakelijk zullen bezighouden met een groot gebied van de wereld- politi'èk en de'rol van de Sovjet- Unie daarin". Hij merkte op, dat nog geen cen timeter gebied in Europa ouder de Russische hak is gekomen sinds het Navo-verdrag werd getekend. De con ferentie zou niet bijgewoond worden door militaire adviseurs. Zijn aanbod tot bemiddeling in het geschil om Cyprus was nog van kracht. Op de vraag of de uitrusting van Westduitse strijdkrachten met kernwapens zou worden besproken, zei Lord Ismay, dat de militairèn voorstellen zouden doen waarover de regeringen dan moeten beslissen. Een verslaggever merkte op, dat de Westduitse minister van Buiten landse Zaken gezegd zou hebben, dat deze kwestie door de Navo beslist moet worden. Lord Ismay antwoord de, dat de Navo niets kan goedvin den tenzij elk land zijn instemming betuigt. Ook zei hij nog, er zeker van te zijn dat de militaire adviseurs kernwa pens voor elk land van de Navo zul len aanbevelen. Het rapport van de adviseurs zou in augustus gereed zijn. Desgevraagd zei Lord Ismay, het „zeer gevaar lijk" te achten, als een grote mo gendheid van de Navo zou afzien van kernwapens. Het stoffelijk overschot van Jhr. mr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, oud-commissaris van de Koningin in de provincie Noordbrabant, zal morgen vrijdag 3 mei, te Vught in het familiegraf worden bijgezet, nadat 's morgens te tien uur in de r.-k. Kerk aan de Parkstraat te 's-Gravenhage een H. Mis van requiem is opgedra gen. In Willemstad, op Cura sao, werd ter gelegenheid van de verjaardag van Ko ningin Juliana, een stand beeld onthuld van onze vorstin. Het is voor de be woners van de stad ook een prachtige herinnering aan het bezoek, dat het Konin klijk Paar in 1955 aan de West bracht. De Jordaanse regering heeft woens dag opdracht gegeven tot ontbinding van de vakbonden en werknemers verenigingen. Het bevel wordt van daag van kracht. Een communistisch lid van 't voor lopig naar huis gestuurde parle ment van Jordanië en verscheidene communistische leiders in het gebied van Jeruzalem zijn gearresteerd. Van bevoegde zijde in Amman is meegedeeld, dat de kantoren in Am man en Jeruzalem van het door de Egyptische regering gesteunde Pers bureau voor het Midden-Oosten door leden van de Jordaanse veiligheids dienst gesloten zijn. De voornaamste correspondent van het bureau in Je ruzalem is gearresteerd. Over de hele wereld is gisteren de 1ste mei gevierd als dag van de arbeid, zij het dan, dat het karakter van die viering niet over al hetzelfde was. In Vaticaanstad ontving de H. Vader 40.000 pel grims van alle landen in de St. Pieter. Onder hen waren duizen den jonge Italiaanse arbeiders, tot wie de Paus een toespraak hield over het apostolaat van de arbeid. Radio Vaticana zei: „Nog vele miljoenen arbeiders over de gehele wereld, van alle talen en volken, hebben geen arbeid. Teneinde hun een bestaan te ver zekeren, moet hun arbeid verschaft worden". Een geheel andere sfeer ademde de 1 mei-viering in de Russische hoofdstad. Het Rode plein was omzoomd door de grote afdelingen troe pen en minister Zjoekov maakte als een triomfator een rit in een open auto. Een militair orkest van duizend leden speelde marsmuziek en na een rede van Zjoekov trokken daverend de pantserwagens, „Stalinor gels" en stukken geschut voorbij. Honderden vliegtuigen donderden in formatie over de hoofden der Moscovieten. DE BENZINEPRIJS in Engeland is met een penny (ruim 4 cent) ver laagd. De wegens de Suezcrisis inge stelde toeslag wordt namelijk met een halve penny verminderd en de handelaarsmarge wordt eveneens met een halve penny verlaagd. Ï?T„3* MEI a s- kan men <ie °ude biljetten van tien gulden (afbeelding 7atl ,y,et, mijngebied en van de „molen Bi) Duurstede") inwisselen. dacht6op k vestigt hier de aan- ten ÏÏIm resering heeft maatrege- vermindering' van dT Brits^mtvoer pese6vasteland^ DOOR GASVERSTIKK1NG is een 82- jarige dame om het leven gekomen Zij werd in de keuken onwer en stootte het gaskomfoor op de ernnrt waardoor de slang van de openstaan- de kraan schoot. WAGENINGEN heeft een van de bes te landbouwhogescholen ter wereld. Dit zei de directeur-generaal van de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties, de heer B. R. Sen, die een bezoek aan Nederland heeft gebracht. BRITSE TROEPEN, die op Malakka de opstandelingen bestrijden, zijn er net als de oude Romeinen toe over gegaan, ganzen als waakdieren te ge bruiken. Zij slaan eerder alarm dan honden. IN NEW YERSEY (Ver. Staten) zijn twee beenderen van een rep tiel gevonden, dat 150 miljoen jaar geleden geleefd moet hebben. De geleerden kienden het dier niet thuis brengen. EVENALS in veel andere landen is in de periode van 24 tot 26 april bo ven ons land een radio-activiteit waargenomen, die het vijfvoudige be droeg van de gemiddeld gemeten waarden. Momenteel is de radio-ac tiviteit weer terug op het normale peil. In een toespraak zei Zjoekov, dat de legering van atoomstrijdkrachten in andere landen het gevaar van een oorlog dichterbij bracht en dat de defensieve kracht van de Sovjet-Unie vergroot zou worden. Tijdens de pa rade zag men in de lucht honderden ballonnen met de leuze ,,Vred, vrede, vrede". President Tito maakte van de ge legenheid gebruik, om te verklaren dat in een communistisch stelsel ge weld niet op de eerste plaats dient te komen. Communisten, zei hij, mo gen geen wraak nemen op de ver tegenwoordigers van het oude regi me. Tito deed een boekje open over Stalin. Hij deelde mee, dat een Zuid- slavische communist hem in 1937 van Trotskiisme had beschuldigd en dat Stalin hem daarom had gepasseerd bij de benoeming van een bestuurslid voor de Komintern. De voorzitter van het Westduitse vakverbond, Willi Richter, heeft op een bijeenkomst van ongeveer 100.000 mensen in West-Berlijn aan gedrongen op de invoering van een 40-urige werkweek van vijf dagen. Hij eiste voorts, dat de Bondsre publiek een politiek zal voeren van vaste en dalende prijzen'. In Napels zijn veertien politieman- betogers bij opstootjes rnmm, - 4? relle.tjes begonnen, toen munisten weigerden spandoeken een eis tot verbod van kern- J Verwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond, opgemaakt gisteravond te 23 15 uur. Overdrijvende wolkenvelden, maar geen regen van betekenis. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen noord en noord- west. Ongeveer dezelfde tempera- turen als gisteren. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Aanvanke- hjk noordoostelijke wind en mooi weer. Later wind uit het noord- westen, met toenemende bewol- king en kans op motregen. 5 Vandaag: Zon onder 20.06 uur maan onder 23.uur Morgen: Zon op 5.07 uur. maan op 7.36 uur. In een buitengewone Raadsverga dering is gisteren mr. dr. Ch A MI van Rooy geinstalleerd als biirêe meester van Eindhoven. Dit geschied de door loco-burgemeester drs. f" Gijzels. die de nieuwe burgemeester de ambtsketen omhing. In zijn installatierede herinnerde de loco-burgemeester aan hetgeen onder leiding van de laatste twee voorgan gers van mr. van Rooy is verricht aan voorbereiding, respectievelijk uit voering van een structuurplan voor de totale uitbouw van Eindhoven voor een bevolking van circa 250.000 inwo ners. Voor tal van projecten worden echter nog plannen uitgewerkt. De bevordering van de uitvoering hier van binnen een redelijke termijn zal tot de voornaamste taken van nieuwe burgemeester behoren, de loco-burgemeester. de aldus In diplomatieke kringen te Oost- Berlijn hebben woensdag geruchten de ronde gedaan, dat president Wil helm Pieck van Oost-Duitsland over leden is. Dit nieuws zou geheim wor den gehouden tot na de viering van 1 mei. Het Oostduitse persbureau meldde op 24 april dat de 81-jarige president ernstig is en rust nodig heeft. wapens, die zij in een optocht met zich meedroegen, aan de politie af te geven. Ter gelegenheid van 1 mei heeft Tsjang Kai Sjek de arbeiders op het Chinese vasteland aangespoord tot revolutie en sabotage van com munistische plannen. Te Oost-Berlijn is ter gelegenheid van 1 mei de grootste parade ge houden van na de oorlog in Oost- Duitsland. Als protest tegen de afkondiging van het Griekse ministerie van ar beid, dat 1 mei een gewone werk dag zou zijn, hebben Griekse ar beiders voor één dag het werk neergelegd. Gomulka, de leider van de Poolse communistische partij, heeft op 'n bijeenkomst te Warschau verklaard dat de kapitalistische landen een veel hogere levensstandaard dan Polen hebben, omdat hun levens standaard gebaseerd is op de ar moede van anderen. Premier Kadar van Hongarije heeft in een rede te Boedapest aange drongen op „vernietiging van de contra-revolutie" en er voor ge waarschuwd, dat de voormalige aanhangers van Imrc Nagy „zich wellicht in de communistische par tij zullen dringen om haar van bin nenuit te saboteren". na en president Worosjilov van de Sovjet-Unie een parade van onge veer een half miljoen Chinezen af genomen. Studenten van de universiteit te Warschau en leden van de Poolse ar- beidersmilitie zijn woensdag in de Poolse hoofdstad slaags geraakt, om dat leden van de militie niet wilden toestaan, dat de studenten een span doek in de 1-meiparade meedroegen met de leuze: „Wij willen geen afge studeerden zonder werk worden". Volgens de mannen van de militie hadden partijfunctionarissen deze leu ze niet goedgekeurd. De studenten wilden echter het ge wraakte spandoek toch meedragen, waardoor het tot een handgemeen met de militie kwam. De beroepsmilitie moest het pleit beslechten. Een verkeersvliegtuig van het type Vickers „Viking", met 34 passagiers aan boord, is woensdagavond, onmiddellijk na de start, op drie kilometer af stand van het vliegveld Black- bushe in het zuidengelse graaf schap Hampshire verongelukt. Volgens de eerste berichten zijn 31 personen omgekomen. Direct nadat het vliegtuig was op gestegen viel een motor uit, waarna zich een hevige ontploffing voordeed. Het toestel behoorde tot de Eagle Airways". MR. H.R. DE ZAAIJER, thans pro cureur-generaal bij het gerechtshof in Leeuwarden, is in dezelfde functie benoemd bij het gerechtshof te Am sterdam. (Advertentie) EV' ivgfv -.sS normaal f 15.25 non Iron f 17.90 Corrwdcan white shir Voorlopig heeft Wout Wagtmans de grootste internationa le wielerprestatie op de weg in dit seizoen op zijn naam geschre ven, door gisteren ze gevierend te Rome binnen te fietsen als triomfator in de machtige Rome-Na pels-Rome, een klas sieker van formaat, temidden van het sterke, nombreuze Italiaanse rennersle- ger. De voorbije vieren twintig uur hebben de wielerfans in onze ge westen zonder onderbre king meegeleefd met „ons aller Woutje", zo als hij plotseling weer in de stroom van telefoon tjes aan onze sportredac tie werd genoemd. Het is dus gelukt! De laatste twee etappes zijn enerverend geweest en onnoemelijk veel werd van Woutjes zenuwen en krachten gevergd, maar hij heeft tot het laatst toe zijn kleine ,.a voorsprong weten te behouden. Zoals destijds m de Ronde van RomanolS (Zwitserland), nu weer enkele jaren geleden. Na dat uitzonderlijke succes, is deze overwinning in Rome-Napels-Rome in feite de tweede exceptionele internationale zege in een wegwedstrijd van indrukwekkend formaat. Dat men zich in zijn woonplaats: St. "Willebrord, daarover in de eerste plaats geweldig verheugt, is te begrijpen. Men is reeds druk doende om hem heden, donderdagavond, bij zijn terugkeer een glorievolle inkomste te be zorgen. Wouter wordt om zes uur per vliegtuig op Schiphol verwacht en berekend is, dat hij te circa half negen St. Willebrord zal binnenrijden in de auto, waarmede zijn vrouw en kennissen hm in Amsterdam gaan afhalen. Natuur lijk zal er muziek zijn en wat verder bij het onthaal van een zo gevierde plaatsgenoot behoort. Op de sportpagina zijn meer bijzonderheden te lezen over de ontknoping van de slot-etappe, die gisteren in Rome eindigde. 'f 'Z 5 Gisteren is de nieuwe voetgangers regeling In werking getreden. Het was de wens van de regering, dat het Verbond voor Veilig Verkeer een krachtige propaganda voor de nieuwe voetgangersregeling zou gaan voeren op een zo breed moge lijk front. De campagne, die door het verbond werd opgezet is dan ook in overleg met de verkeersbon- den en andere organisaties opge steld. In Peking Tse Toeng hebben president Mao van communistisch Chi- Deze tekening geeft een sche matisch beeld van de toekom stige havensituatie in Bergen op Zoom. (Van onze redacteur) De plannen voor de aanleg van de nieuwe Bergse haven zijn rond. In de zomerzitting van de pro vinciale staten zal de provinciale subsidie worden bepaald. In het havencomplex wordt een schutsluis gebouwd met een door- vaartbreedte van 11.20 meter. Coasters met een breedte van maximum 10.50 meter en een diepgang van 3.90 meter zullen door de schutsluis kunnen. De ha ven is daardoor toegankelijk voor coasters van 550 bruto register- ton, voor binnenschepen van cir ca 1350 ton. Door de bouw van een schutsluis wordt bereikt, dat de haven per manent toegankelijk is, dat min der risico's voor beschadigingen optreden en dat een dubbele be veiliging o.. staat bij een even tuele stormvloed. De kosten van de aanleg van de haven worden volgens de nieuw ste cijfers geraamd op vijf mil joen gulden. Er is een havensaneringsplan ont worpen. eveneens een plan voor dc aanleg van een industrieter rein. De kosten van deze plannen zullen, eveneens volgens de jong ste cijfers, ook vijf miljoen gul den bedragen. Dc volgende werken moeten voor de sanering van het havengebied worden uitgevoerd: 1. dempen van de binnenhaven en de in het noorden aan het Ham plein grenzende havenarm; 2. opruimen van een draaibrug en een dubbele basculebrug; 3. rechttrekken van de noord-ooste lijke oever van de buitenhaven en het daarlangs aanbrengen van een stalen beschoeiing met loskade; V. uitdiepen van de vissershaven en van de buitenhaven en het in ver band daarmee treffen van voor zieningen aan de bestaande blij vende kademuren en beschoeiin gen; 5. riolcren van het oude haven gebied; 6. maken van een afvoerriool door verplaatsing van het lozingspunt van de Grebbe naar de Ooster- schclde; 7. aanleggen en wijzigen van stra ten en wegen in het bestaande ha vengebied; 8. aanleggen van een nieuw haven- spoor 9. verlengen van de uitwaterings sluis „De Zoom"; 10. maken van een bemaling ter compensatie van de natuurlijke lozing van het vervuilde water van de gemeentelijke zwemin richting. Er zijn voorts plannen tot slech ting van de totale bebouwing tus- Vissershaven. sen de Zuidzijde Haven en de Ook voor het industrieterrein die nen talrijke werken te worden uit gevoerd. Samenvattend kan wor den gezegd, dat het de volgende werken zijn; 1. Het maken van een insteekhaven met taludvoorzieningen. 2. Het opspuiten van de industrie terreinen tot 2.50 meter plus N. A.P 3. Het aanleggen van rioleringen en wegen. 4. Het aanleggen van een spoorlijn. SCHUTSLUIS Door de aanleg van een schutsluis krijgt de haven van Bergen op Zoom een permanent karakter. Ook bij uitvoering van het delta plan zal ei aan de haven niets veranderd behoeven te worden. Omtrent de locatie van de schut sluis kan het volgende worden opgemerkt: De schutsluis is gesitueerd tussen de monding van de insteekhaven en die van het basiskanaal van de toekomstige zuidelijke haven uitbreiding, zodanig, dat voor en achter de sluis een schutklokleng- te voor wachtplaats beschikbaar blijft. De buitenwachtplaats is langs de zuidoostelijke zijde, de binnenwachtplaats langs de noord westelijke zijde geprojecteerd. Deze laatste belemmert dan niet meer de bereikbaarheid van het havenkanaal voor de industrieën in de stadspolder. De voorhaven moet aan hoge eisen voldoen. Rekening dient te worden gehouden met verdere uit breiding van het havengebied in zuidelijke richting. De voorhaven biedt beschut ting aan een voor de Kop van 't Hoofd gelegen loskade en be schermt de havendijk. De aan te leggen dijk vormt de definitieve grens van het in te polderen noordelijk gebied. De Theodoruspolderdijk wordt over een lengte van duizend me ter slaperdijk. De stadsdijk wordt over een lengte van 500 meter ge slecht. De schutsluis waarborgt het per manente karakter vgin dit pian, zorgt voor het vaste peil van de binnenhaven en draagt bij, zoals boven gezegd, tot de dubbele be veiliging. Naast de bekende diensten hebben aan dit plan meegewerkt de in genieurs W.G. Witteveen en G.J. Bos. Omtrent de kostenverdeling van het werk aan de buitenha ven kan worden gezegd, dat het rijk 40 percent voor zijn rekening neemt. Het voorstel aan de pro vinciale staten zal zijn 30 per cent van de kosten te nemen, ter wijl er dan voor de gemeente nog 30 percent overblijft. Aan de politieautoriteiten is ver zocht, zo nodig corrigerend te werk te gaan en de eerste tijd slechts dan verbaliserend op .ïe treden, wanneer van flagrante overtredin gen van de nog niet algemeen be kende gedragslijn sprake is. Iedereen, aldus het Verbond voor Veilig Verkeer, dient namelijk op de hoogte te zijn van de nieuwe regeling. Dit geldt dus ook voor in gezetenen van gemeenten, waar het aanbrengen van knipperbollen en/of zebra-oversteekplaatsen niet urgent wordt gevonden, doch die niette min de voetgangersregcling beho ren te kennen. Te dien opzichte zal het verbond een knipperbol-affiche overal in het land doen verschijnen en een specia le uitgave het licht doen zien, die de naam „Wegwijs" draagt en op zeer grote schaal zal worden ver spreid. Voorts wordt er een z.g. knipperbol- folder in omloop gebracht voor al gemene verspreiding, een knipper- bol-filmstrook met handleiding en een knippcrbol-kleurfilmpje. De voetgangersfilm „Carolientje" zal overal in het land worden ver toond. De scholen vormen een speciaal onderdeel in deze actie. Zo zullen te beginnen met de kleuterscholen knipperbol-kleprplaten worden ver spreid, op de G.L.O.-scholen knip- perbol-toverplaten, voor de 3e, 4e en 5e klasse zal een knipperbol-loop- pgs en fiets-visum worden verspreid en in de 6e, 7e en 8e klasse zal de knipperbol-jeugdverkeerskrant verschijnen. Op de ULO-scholen en in de laagste drie klassen, van de middelbare school verschijnt de knipperbol-prijsvraagkrant en op de kweekscholen, de hogere klassen van de middelbare scholen, nijver heidsscholen, land- en tuinbouw scholen wordt de knipperbol-kryp- tokrant verspreid. Op alle scho len verschijnt tevens de voetgan gersregeling in vraag en antwoord. Woensdagmiddag tegen drie uur brak een hevige uitslaande brand uit in de rubberfabriek „Carideng" te Lanaken in België, bij Maastricht. De vlammen sloegen hoog boven het fabriekscomplex uit. Twee grote magazijnen zijn uitge brand. Alle afgewerkte produkten in deze magazijnen werden vernield. Dc brandweren van Maastricht, Luik, Genck, Hasselt, Bilzen, Eijsden en Aken hebben het vuur bestreden. Te gen vijf uur was men de brand gro tendeels meester. Dc fabriek vervaardigt hoofdzake lijk banden en rubber speelgoed. De schade wordt op bijna 2 mil joen gulden geschat. Ongeveer 200 van de 800 arbeiders van de fabriek zullen door de brand werkeloos wor den.

de Stem | 1957 | | pagina 1