BOEKENPLANK PORTRETTEN Wagtmans puike (nog steeds leider) heeft winstkans in Rome Nog geen licht in kwestie van der Kuil Voor leven Russen is het niet goedkoop Slecht voorbeeld politie in Ghana Willem II liet talrijke kansen jammerlijk onbenut Achterstand in ere-divisie thans ingehaald Westbrabantse zege in Ronde van Feyenoord CONFETTI CONFETTI CONFETTI CONFETTI CONFETTI Vandaag valt de beslissing DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 1 MEI 1957 SPORTU, 't KOPT I erge/ijkend rapport leert ^iZ^nedu77Zstti%Zénen Wdren' mmr dat andere UvenS- Nederlanders blijven goed fietsen in Ronde v. Duinkerken Kinderoptocht en voetbal ging niet samen.... De Blijde Boodschap Van der Zande winnaar, Heeren op de 2e plaats HET HEEL JONGE BOEKHOUDEETJE In Wildernis en Dierentuin Gortstraat drie hoog door Yorick MARKTEN WATERSTANDEN Miguel Poblet en Bernard Gauthier zijn de grote mannen geweest van de 7e en voorlaat ste etappe van RomeNapels- Rome. Poblet schreef de over winning op zijn naam, zoals hij dat de vorige dag in het tweede gedeelte van de 6e etappe had gedaan. Gauthier nam het initiatief voor een uitlooppoging, bij de afdeling van de col van Croce di Cassale, die hem, in weerwil van regen en hagel, een voor sprong gaf, welke bij Tolento (102 km) meer dan 8 minuten bedroeg. Daarna deed de vermoeidheid zich gelden en werd het verschil snel kleiner. Wagtmans van z(jn kant trachtte Poblet, een van zijn concurrenten voor de eerste plaats in het algemeen klas sement, die met hem in een groepje achtervolgers zat, los te rijden tijdens de klim van Vaiio Colfierito. Inder- oaad lukte dit, maar de Spanjaard herstelde zich en kreeg weer aanslui ting. Wat later deed Wagtmans een nieu we poging, profiterend van een lek bandje van Poblet. Doch deze verloor slechts weinig tijd bij het verwisselen van wiel, stormde achter de groep- Wagtmans aan en wist andermaal con tact te krijgen. Gauthier was vrijwel uitgeput, toen hij te Spoleto arriveerde, waar nog 25 km achter motoren moest worden gereden. Zijn voorsprong was tot 19 seconden geslonken. Op het circuit van Spoleto liet Po blet met zijn soepele pedaaltred al zijn concurrenten achter zich. Hij won met 25 seconden voorsprong op van Looy, 27 op van Steenbergen en 33 seconden op Wagtmans, die eerste bleef in het algemeen klassement. Resultaat de: zevende etappe van Ascoli via Piceno naar Spoleto (227.5 km)), waarvan de laatste 25.5 km achter motoren werden afgelegd: 1 Poblet (Spanje) 5 uur 22 min 29 sec., gemiddelde snelheid 38.725 km/u;, 2 van Looy op 25 sec,, 3 van Steen bergen op 27 sec,, 4 Wagtmans op 33 sec,, 5 Moser op 43 sec., 8 de Bruyne op 50 sec., 7 Impanis op 55 sec., 8 Favero op 58 sec., 9 De Filipis op 59 sec,, 10 d'All'agata op 1 min 5 sec. Algemeen klassement: 1 Wagtmans 30 uur 57 min 31 sec., 2 Emiliozzi op 53 sec., 3 Moser op 2 min 49 sec., 4 Poblet op 3 min 25 sec.; 5 van Steen bergen op 5 min 08 sec., 6 Impanis op 6 min 06 sec.; 7 Monti op 7 min 37 sec.; 8 de Bruyne op 8 min 31 sec., 9 Gismondi op 9 min 59 sec.; 10 Rolland op 10 min 16 sec. Voor rust, althans de eerste twin tig: minuten, heerste de mening, dat Willem II een royale zege zou gaan behalen. Alleen de Wit kreeg reeds drie doelrijpc kansen, verder miste van Roessel, Neefs en Koopal nogal eens. In de 28e minuut werd het 01, bij een uitval van NOAD. Van Osch deed goed werk, schoof de bal listig door naar midvoor Meyer, als altijd ge vaarlijk en deze dreef de bal enkele meters op. om hem daarna zó hard in te schieten, dat de bal bleef han gen tussen staander en net.... Daarna volgde tweemaal een bui tenspel-doelpunt van NOAD, doch steeds meer zag men NOAD het spel gaan beheersen. Stopper Walhout was voortreffelijk, terwijl Piet Ebbing van Roessel in ,,z'n zak had". Goed werk deed in de voorhoede de kleine Frits Louer. Met NOAD in de aanval kwam de rust. Na de herv tting was het alleen nog NOAD dat voetbal speelde. Een vrije trap van Brooymans ging me ters naast, terwijl aan de andere zij de Louer een verrassend schot gaf, dat juist langs de verkeerde kant van de paal suisde. In de 30e minuut kwanfdan de ge lijkmaker. Een goede voorzet van Brooymans rondde van Roossel met een beheerste kopbal af (1D. Terwijl Willem II nog genoot van deze gelijkmaker, schakelde NOAD Een speciale commissie uit het bondsbestuur van de K.N.V.B. heeft dinsdagmiddag een onder zoek ingesteld naar het incident dat zich zondagmiddag tijdens de wedstrijd Nederland-België tussen een of meer leden van de keuzecommissie en de 'rechts buiten van der Kuil heeft voor gedaan en waarbij ook links binnen Timmermans was be trokken. Het onderzoek duurde duim drie uur. Gehoord werden de leden van de keuzecommissie de heren Hool- boom, Pellikaan en Steinvoorte alsmede Timmermans en van der Kuil. De PSV-er Dillen, die eveneens was opgeroepen, had een schriftelijke ver klaring ingestuurd. Het secretariaat van de KNVB deelt mede, dat de commissie rapport zal uitbrengen aan het bondsbestuur. In ce eerstvolgende bestuursvergadering zaterdag a.s. zal de kwestie wor den behandeld. MjST SLECHTS TWEE METER voor- Sprong op zijn naaste concurrent, Frederiks uit Deventer heeft de Hilversummer van Ginkel dins dagmiddag de nationale 20 km- wedstrijd te Alphen aan de Rijn gewonnen. HET TOERNOOI om het wereldkam pioenschap fantasie classique van de Uifab is te Madrid geëindigd. De Spanjaard Domingo heeft be slag gelegd op de titel. HVC heeft dinsdagmiddag de halve finales van het toernooi om de Nederlandse .Voetbalbeker bereikt, door ir> Amersfoort met 31 van Leeuwarden te winnen. staat''bnnkLr!"!!01»bussel] B. Long uit de Amerikaanse twee tot viifentwint'611 Russische arbeiders in Moskou van twee tot vijfentwintig maal zo la werken j arbejders in overeenkomstige bedriiven in a! TJ vr a™eiaers ln kosten van de allereerste levensbeh ft T om de De vergelijkende cijfers heettsZZ te verdlenen' rapport aan de Senaatscommissie 1 p07^ ™ergtle9d in ziJn ■gen, dat de resultaten bevat van zifnJ,, r ?la?-dsl BeJrekkin- jaar augustus naar de Sovjet-Unie hïlfl™' hT^v°rig gegevens is onderstaand overzicht samengesteld- Artikel Voedsel: Roggebrood Aardappelen Rudvlees (gem.kwal.) Boter (2e kwal.) Suiker Melk Eieren Thee Mannenkleding Eenheid Moskou New York Langere arb.duur in Moskou pond pond pond pond pond liter dozijn ons Overhemden, katoen per stuk Sokken, half kunstzijde per paar per stuk per stuk per paar Kostuum, wol Overjas, wol Schoenen, zw. boxcalf Vrouwenkleding: Japon, katoen Mantelpak, wol Schoenen, leder Diverse artikelen Toiletzeep (100 gr.) Radio (6-lamps) Wodka Tabak per stuk Per stuk per paar per stuk per stuk per s/4 ltr. per ons li1! min. 1 117 117 84 42 108 162 22 uur 3 47 dagen 42 12 18 uur 22 dagen 3 24 min. 32 dagen 8 uur 27 min. 6 min. 22 1/7 min' 22 3 li 8 21 7t& 1 uur 18 min. 3 dagen 3 1 dag 2 uur 21 5 1/3 uur 3 min. 13 uur 2 1/3 uur 11 min. 2x 6x 5x 5x 26x 5x 5x 21x 22x lOx 16x 14x 12x 9x 8x 12x 8x 20x 3V2x 2!4x De cijfers in het rapport van Senator Long zijn gebaseerd op aestenl Jfff de staatswinkels, zoals die waren vast- rikaanJMil Volgens een mededeling van het Ame- Unie p-n ilbfd zouden d* prijzen in de Sovjet- Zl™iïbtZZiïZanaten SindSdien 9een ing^ende wijzi- vo\ZLZtoprZtZZ,edt- dat brood- Sappelen en kool in op een hogere versnelling over en binnen twee minuten was het 12. Louer was de maker. Wèl stompte Feyt de bal weg. doch juist voor de voeten van de Chène, een invaller rechtsbuiten uit het derde elftal, die Feyt het nakijken gaf. Er waren 14.000 toeschouwers. De derde etappe van de Ronde van Duinkerken, Duinkerken - Orchies - Duinkerken, de „Hel van het Noor den" genoemd, is gewonnen door de Belg Schepens. Hij legde de 265 km af in 8 uur 13 min. 46 sec. De strijd werd in de eindsprint beslist tussen 17 renners. Na Schepens ging zijn landgenoot van Geneugden over de streep, gevolgd door Frans Mahn. Bij deze groep van 17 renners bevonden zich ook de Groot, Stolker, Voorting en van der Pluym, die resp. 9, 10, 11 en 12 wer den geklasseerd. Leider van het algemeen klasse ment is Schepens. De drie beklimmingen, welke in de route waren opgenomen, bleken een strenge selectie voor de deelnemers te zijn. Niet minder dan 21 renners, bij wie Jan Nolten, staakten de strijd. Het klassement na drie etappes: 1 Schepens 20 uur 1 mn. 58 sec., 12 punten. 2 Van Geneugden z.t., 16 p. 3 Derijcke z.t.. 17 p. 4 Vangompel z.t., 26 p. 5 Everaart z.t., 29.5 p. 6 Grous- sart z.t., 33 p. 7 Voorting z.t. 41 p. 8 Van der Pluyn. 20.02.09. 9 Molenaert 20.02.27. 10 Plankaert z.t. 30 Mahn 20.5753. 31 De Groot 20.58.09. 32 Stol ker 20.58.19. 33 Westdorp 20.58.41. Door het spelen van drie wedstrijden, gisterenmiddag res pectievelijk in Groningen, Rotterdam en Tilburg is de reeds lang bestaande achterstand van enkele clubs nu geheel genivelleerd. Alle clubs (13) hebben thans 30 wedstrijden achter de rug. Sparta heeft MVV een 32 nederlaag bezorgd en daarmede de Maastrichtenaren praktisch alle kansen op het kampioenschap ontnomen. Sportclub Enschede kwam door een 03 overwinning bij GVAV in- Groningen tot op vier punten achterstand dichter in de buurt van leider Ajax en deelt nu de tweede plaats met For- tuna '54. Willem II en NOAD hebben in Tilburg tegenover elkaar ge staan. Het is een nieuwe nederlaag (12) voor dé tricolores ge worden, waardoor zij hekkensluiter nummer-één bleven. Het is tragisch, maar evenals Eindhoven zal de roemruchte club van Jan van Roessel straks moeten degraderen. Nog vóór juni kan de competitie er ook in de hoogste regionen opzitten. In de vier resterende zondagen kunnen immers precies de vier overgebleven wedstrijden worden afgewerkt. Er zullen heel bijzondere dingen moeten gebeuren, als Ajax niet met de landstitel uit de bus komt. De „Daily Graphic", Gha na's meest gelezen dagblad, geeft een wonderlijk ver haal over de functie van politie-agent in dit Afri kaanse land. „Afrika Ontwaakt," het uitstekend verzorgde maandblad van de Socië teit voor Afrikaanse Mis siën waaraan wij dit weer ontlenen verhaalt in geuren en kleuren, hoe een missionaris in dit ge bied kennismaakt met de praktijken van zo'n agent ten opzichte van een vrachtwagenchauffeur. „Ik heb allerlei soorten mensen erover horen spre ken. Chauffeurs hebben mij verteld wat zij op de openbare weg zoal te ver duren krijgen. Enkele maanden geleden werd nog iemand tot een langdurige gevangenschap veroordeeld. Nooit echter is het tot mij doorgedron gen tot op welke hoogte corruptie en omkoperij door sommigen van onze Goudkust-politieagenten die de naam /an Ghana- politiemacht dragen worden aangewakkerd en hoe zij er actief aan deel nemen. Door hun misdrij ven komt de reputatie van de gehele politiemacht op het spel te staan. Het volgende gebeurde op de Saltpond-Cape Coast weg Omdat mijn eigen auto mij in de steek liet, moest ik wel een mammy-lorrv nemen, u weet wel zo'n vrachtwagen waar men met een man of twintig meestal mammies stevig op elkaar gedrukt onder een gemeenschappelijke kap zit. We hadden nog geen 200 meter afgelegd of de wagen werd al gestopt. Met opgeheven hand stond daar midden op de weg een politieagent. De chauf feur reed zijn wagen naar de kant van de weg en wachtte af welk noodlot zich over hem zou gaan voltrekken. De politieagent deed zeer autoritair. En: „Waar is je rijbe wijs?". En: „Laat mij nu eens je banden controle ren." En: „Hoeveel passa giers heb je in je wagen?". Het was allemaal in orde, maar in plaats van de chauffeur verlof te geven om te vertrekken, liet hij hem daar staan, terwijl hij andere mammy-lorries stopte. Zo gingen tien mi nuten voorbij en toen had ik er echt een beetje ge noeg van: „Gaan we nog niet?" riep ik de chauffeur toe. Op zijn beurt richtte de chauffeur zich tot de agent en vroeg of hij mocht vertrekken. Maar de agent haalde zijn schou ders op en zei: Je schijnt nog niet te willen vertrek ken. Je weet wat je te doen staat." De chauffeur trachtte hem te overreden, maar het hielp niet. De agent bleek onvermurw baar, totdat onze chauf feur een „groentje" <een bankbiljet van 10/-) tus sen de blaadjes van zijn rijbewijs plaatste en dit de agent overhandigde. Het biljet verhuisde uit het boekje naar de broekzak van de agent en we moch ten vertrekken. Vijfen vijftig minuten later keer de ik terug, maar nu in gezelschap van een smid en een monteur. Weer hadden we#plaats genomen in een mammy-lorry. Op diezelf de hoogte werden we weer aangehouden door dezelfde agent. Eenzelfde tafereel speelde zich af. maar dit keer waren er in onze wa gen twee passagiers te vee) en daarom kon hij zich niet alleen maar tevreden stellen met een ..groentje" maar eiste daarbij nog twee en een halve shilling. Ik' vroeg mijn chauf feur of dat zo de ge woonte was. Hij zucht te diep: „Oh, ze ne men ook wel eens min der aan, een shilling of zelfs een halve shil ling Maar de derde en vierde week van de maand zijn wel de erg ste. Lijdensweken noe men wij ze. Dan zitten onze agenten aan de grond." Het is allemaal diep treu rig en schandelijk, maar we moeten de vinger op de wonde leggen. Er is corruptie en omkoperij in het nieuwe land van Gha na, meer dan in het ver" leden. Maar wat vooral de zaak bedenkelijk maakt is dat zij, die tot taak heb ben de zaak van de gerech tigheid te dienen, met hun onzalige praktijken de goe gemeente al een heel slecht voorbeeld geven. STAND PER 30 APRIL Ajax 30 19 4 7 42 54-37 ,SC Enschede 30 14 10 6 38 71-39 Fortuna '54 30 17 4 9 38 69-44 Feyenoord 30 15 7 8 37 74-48 MVV 30 14 9 7 37 46-30 PSV 30 15 3 12 33 78-62 Sparta 30 11 11 8 33 62-54 VVV 30 14 5 11 33 44-47 NAC 30 12 8 10 32 51-54 DOS 30 15 1 14 31 70-66 NOAD 30 11 1 12 29 47-56 Amsterdam 30 11 7 12.29 43-55 Rapid JC 30 11 6 13 28 55-54 GVAV 30 8 9 13 25 45-55 BW 30 10 4 16 24 64-66 Elinkwijk 30 8 4 18 20 44-79 Eindhoven 30 6 4 20 16 27-70 Willem II 30 5 5 20 15 44-72 EREDIVISIE Sparta-MVV 3-2, GVAV-SC Enschede 0-3, Willem 1I-NOAD 1-2. EERSTE DIVISIE A Haarlem-Emma 3-1, Volewijckers- Alkmaar 1-4, Limburgia-DWS 1-1. EERSTE DIVISIE B Volendam-EDO 4-0. TWEEDE DIVISIE A Veendam-Velocitas 5-1. NEDERLANDSE VOETBALBEKER KWARTFINALE HVC-Leeuwarden 3-1. VRIENDSCHAPPELIJK AJax-PSV 2-0, Amsterdam-Lokomo- tiva 1-3, Fortuna '54-Rotweiss (Es sen) 0-3. Baronie-NAC 0-4, RBC-MOC 3-2. KNVB RESERVEKLASSE. Betaald voetbal: LONGA 2NOAD 2 1—1; Xerxes 2—NAC 2 1—1. HOCKEY Kampioenschap van Nederland (da- De burgemeester van Zwolle heeft in zyn kwaliteit van hoofd van de po litie de op dinsdagmiddag vastge stelde vriendschappelijke wedstrijd tussen PEC en Be Quick (Zutfen) verboden. De centrale commissie voor natio nale feesten te Zwolle had bezwaren geopperd tegen deze wedstrijd, zulks in verband met de te Zwolle te houden kinderoptochten. Het verbod werd enkele uren voor het begin van de wedstrijd door de commissaris van politie, in op dracht van de burgemeester telefo nisch aan het bestuur van PEC me degedeeld. mes) Deventer-Groningen 2-1, H.C.-Kieviten 4-0. (E.M.H.C. pioen). KORFBAL Z. Nederland-Z. Holland 5-7. E.M. kam- Pius Parsch heeft met zijn popu laire geschriften enorm veel bijgedra gen tot de vernieuwing van de li turgie, die alom een schone weer klank vindt. Het zijn voor een goed deel zijn gedachten en initiatieven, die zich vanuit klooster Neuburg bij Wenen eerst over Oostenrijk en spoe dig over alle landen van Europa ver breid hebben. Das Jahr des Heiles had 140.000 exemplaren in omloop, zijn „Messfeier" had weinig minder succes. Het laatste werk is al ruim 20 jaar oud, maar is nog altijd het lezen overwaard, ofschoon het van zelfsprekend aangevuld dient te wor den met de nieuwe wetenschappelijke vondsten van de laatste jaren. Wat Parsch vooral beoogde was: de Mis te maken tot een levende of ferhandeling van de gelovige ge meenschap. Wij zijn hem voor deze inwijding grote dank verschuldigd. De „Blijde Boodschap" wil aan de liturgische vernieuwing voortbouwen, want zij kan een machtige invloed ten goede uitoefenen, wanneer wij leren op ons leven toe te passen, wat de kerk ons in haar liturgie voorhoudt. Het boek heeft dan ook als onder titel: liturgische gedachten over de evangeliën van het kerkelijk jaar. In Rotterdam is op Koningin nedag de gebruikelijke Ronde van Feijenoord gereden. De hoofdschotel bestond dit jaar uit een wedstrijd voor profs en onafhankelijken over 125 km met 5 klassementen. De meeste punten werden in deze span nende koers tenslotte vergaard door van der Zande uit Halste ren, die daarmede deze Ronde op zijn naam bracht. De 125 km werden door hem afgelegd in 3 uur 6 min 13 sec. Voor de amateurs werd in de och tenduren een wedstrijd over 100 km gehouden, welke werd gewonnen door van der Putten uit Den Haag. Met een voorsprong van 26 sec. op Braat (Helmond) ging hij als eerste over de streep. Zijn tijd bedroeg 2 uur 36 min. 31 sec. De uitslagen luidden: Profs: 1. van der Zande, 37 punten, 2. Heeren (Roosendaal) 36 punten; 3. Koch (Utrecht) 32 punten; 4. Pieter de Jongih (Made) 30 punten; 5. Peter Post (Amsterdam) 26 punten; 6. Wim van Est (St.-Willebrord) 18 punten; 7. Piet Maas (Pindorp) 16 punten; 8. van Wetten (Noordwijkerhout) 14 punten; 9. Bergmans (Aalst) 12 punten: 10 Rusman (Haarlem) 10 punten. Amateurs: 1. van der Putten 2 uur 36 min. 31 sec.; 2. Braat op 26 sec.; 3. Soholten z.t.; 4. van Egmond z.t.; 5 de Jager z.t.; 6 Hermes z.t.; 7 W. Bravenboer z.t.; 8 Huissoon z.t.; 9 Swaneveld z.t.; 10 Bestebreurtje z.t. DE DERDE WEDSTRIJD tussen Ado en Amsterdam, voor de kwartfina les van het toernooi om de Neder landse voetbalbeker, zal woensdag avond 8 mei op ..Houtrust" te Den Haag worden gespeeld. DE TE PURMEREND gehouden jaar lijkse koninginne-wielerronde voor amateurs over een afstand van 100 km is gewonnen door R. van Ruit (Amsterdam) 2 uur 18 min. 15 sec. Het is, of elke dag de muren weer dichter rond mij staan. Ik tel de nota's en de uren De zomer wandelt langs het raam. Te loeten, dat er diep-azuren luchten nu bevend boven Spanje staan. O, dat Chianti niet verzure... Twaalf gulden tien. De merels slaan. Y O RICK Alle zondagen en de voornaamste feestdagen hebben een homilie. De gedachtengang is eenvoudig en door zichtig: eerst in het kort de hoofdge dachte van de dag, waarbij het evan gelie als uitgangspunt dient, wijl het de voornaamste lezing is van de voormis; vervolgens een verklaring van de letterlijke zin van het evan gelie; tenslotte wordt dit op het le ven en de liturgie toegepast. Het valt me niet moeilijk het boek van harte aan te bevelen aan de priesters, voor wie dit werk een uit stekende basis kan zijn bij de voor bereiding van hun pieken. Voor re ligieuzen zal het een voortreffelijke bron zijn voor hun overwegingen. En voor de liturgisch-denkende leek zal het perspectieven openen, die hem voordien vreemd waren: het evange lie wordt zo sprankelend en levend voorgedragen, dat het heel zijn leven in de komende week kan beïnvloeden. Het boek is goed vertaald en keurig uitgegeven, het is het eerste in de serie Liturgie is leven". (De Forel, Rotterdam). J. H. De stroom van boeken over biolo gische onderwerpen blijft aanhouden. Niet alles wat verschijnt echter is even verantwoord. Van grote deskun digheid getuigt in elk geval het pas verschenen uit het Duits vertaalde boek van prof. dr. Lutz Heek: „In Wildernis en Dierentuin", uitgave D. B. Centen, Amsterdam 1957, boek is bewerkt door dr. J. C. van der Steen, en rijk geïllustreerd met 62 prachtig - foto's door de schrijver. De ondertitel „van vangen en ge vangen zijn" wijst er al op dat 't vooral gaat om jachtverhalen; maar die zijn toch van bijzondere soort. Schrijver heeft verschillende expedi ties ondernomen in het Afrikaanse oerwoud en elders om dieren voor de Berlijnse dierentuin te vangen, en wel groot wild: neushoorns, giraffen, antilopen, apen e.a. Dat het hierbij spannend en soms gevaarlijk toeging laat zich begrijpen! De avonturen worden verhaald in een stijl, die vrij is van sensatie-zoeken, maar daar door voor een goed lezer juist in drukwekkend. Prof. Heck is boven dien een uitstekend waarnemer, die ons vaak nauw met het leven der wil de dieren in contact brengt. Daar door weet dit boek, dat eerst wat „droog" aandoet, op de duur toc.i zeker te boeien, en kan men er ook veel uit leren. De laatste opmerking geldt zeker ook voor de hoofdstukken, waarin schrijver verhaalt over het „terug- fokken" van de al eeuwen uitgestor ven oeros, stamvader van onze koe, en ook van het Europese wilde paard. Dierenliefhebbers die wel eens met fok-problemen te doen hebben zullen vooral deze hoofdstukken met grote belangstelling lezen. In het al gemeen dus een aanbevelenswaardig werk. Dr. M. B. Hoeveel mensen zijn de laatste tien tallen jaren niet in gevangenissen en concentratiekampen terecht gekomen, omdat zij de menselijke vrijheid en waardigheid verdedigden tegen de willekeur van heersers, voor wie de Staat het ene en hoogste goed was. Enkele landen werden als het ware geplet tussen de molenstenen van fascisme en bolsjewisme. De burgers ervan waren slechts speelpoppen voor tirannieke heersers, die hun eigen bestaan overigens geen ogenblik vei lig wisten. In „Gortstraat drie hoog" vertelt de Hongaar Bela Just het tragische we dervaren van een gevangenisaalmoe- De humorist Vic Oliver vertelde na zijn bezoek aan Hollywood; „Ik had drie zwembaden en tien badkamers. Ik was echt een van die vuile rijken." De Franse chansonnière Yvette heeft zo'n zware stem, dat haar kamerdienaar zich erover be klaagt, dat hij door de telefoon altijd „Yvette" genoemd wordt. De conditie waarin een m n verkeert lezen WÜ kan het best beoordeeld worden aan de hand van het antwoord op de vraag, welke din gen hij met tweeën tegelijk neemt: traptreden of pillen. Een definitie van het New Yorkse Broadway: een plaats, waar mensen geld uitgeven, dat ze met verdiend hebben, om dingen te kopen, die ze niet nodig hebben, opdat ze indruk kunnen maken op mensen, waar ze niets om geven. En van een secretaris: iemand, die eruit moet zien als een meisje, moet denken als een man, moet optreden als een dame, de scherpzinnigheid van een paard moet hebben en moet werken als een hond. Van O'Henri is deze zin: „Ze plukte van mijn revers een onzichtbaar katoenen draadje (het algemeen-geldende bewijs dat een vrouw op een man aanspraak maakt)". Van Hollywood, zei een filmster, deugt niks. Ze maken van alle filmsterren net eendere meisjes als er naast ons wonen. En je gaat toch niet naar de bioscoop om het meisje te zien, dat naast je woont. Een romanschrijver zei tegen zijn zoon: Jij zou later een boek kunnen schrijven onder de titel „Hoe Kan Ik Lui Zijn", als je tenminste niet zo lui was. Wij hoorden radio zeggen' want ik wa leeuwen. een Engels cabaretier over de ik werd uit de dierentuin gezet, apen aan het voeren. Aan de Een Ameiikaan zei iets, wat ook voor Neder land zou kunnen gelden, nl. dit; De meest actuele vragen van onze tijd zijn deze: „Waar kan ik parkeren?" en: „Hoe kan ik bezuinigen?" Het verschil, zei een dokter, tussen een psychopaat en een zenuwlijder is, dat een psychopaat denkt, dat tweemaal twee vijf is, terwijl een zenuwlijder weet, dat twee maal twee vier is, maar zich daar ver schrikkelijk ongerust over maakt. Wij hoorden over iemand vertellen, dat hij zó bijgelovig was, dat hij weigerde te werken, als er een vrijdag voorkwam in de week. En een ander deelde ons mee, dat zijn chef de vriendelijkste man van de wereld was. Ten bewjjze daarvan liet hij een telegram zien, dat luidde: „U bent ontslagen. Hartelijke groeten". Bob Hope vertelde, dat hij op zijn rapport maar één goed cijfer had; voor zingen. Dat kwam, zei hij, omdat wij thuis wel móesten zingen; er was geen slot op de badkamerdeur. De middelbare leeftijd, zei iemandis die leeftijd, waarop je maar één keer bukt om twee dingen op te rapen. zenier in het Boedapest van rond 1944. Eerst waren de cellen vol com munisten en andere tegenstanders van het fascistische regiem; toen de Rus sen de macht in handen hadden ge nomen, kreeg de beul een volledige dagtaak aan het liquideren van dege nen, die de Sovjet-handlangers onwel gevallig waren. Voor het beil van al deze mensen moest de aalmoezeneir zi.in moeilijke, vaak deprimerende arbeid verrichten. ,,U hebt goed praten, eerwaarde, u wordt morgen niet terechtgesteld..." Een aalmoezenier mag niet. aan poli tiek doen. Hij moet „neutraal" blij ven. ook als zijn vrienden in nood om rechtvaardigheid schreeuwen. Meer dan wie ook ervaart hij de schrijnende controverse tussen Gods wetten en die van de politiestaat. Is het dan een wonder, dat hij op een gegeven mo ment met de staat (en de kerkelijke overheid) in conflict komt, omdat hij een gevangene, van wiens onschuld hij overtuigd is, de gelegenheid tot ontsnappen geeft...? In deze laatste vraag ligt de strek king vervat van de „mémoires" van deze priester, zoals Bela Just ze heeft verwoord. De schrijver graaft diep in de grote problematiek van deze tijd, zonder echter gewild diepzinnig te worden. Hij geeft in sobere, maar aan grijpende notities te verstaan, dat Gods wetten subtieler zijn dan die van een dictator en dat men soms „Gods anarchist" moet zijn om niet van con cessies aan de dictatuur te worden verdacht. Het boekje, dat we graag aanbevelen, is verschenen in de Zon- newijzerreeks bij Het Spectrum te Antwerpen. GOES, 30 april. Export- en in dustrieveiling. Op monster Bramley Seedling H80-90 66. H70-80 54.30, H65- 70 40.70, Jonathan H70-75 56-70, HS5- 70 47-65, H60-65 38-53, H55-60 30-44, 2 21-28. Golden Delicious H75-80 89, H70-75 83-97, H65-70 77-91, H60-65 58- 72, H55-60 37-50, 2 31-33, Winston H 60-65 48, H60-70 58. Gewone veiling: Jonathan K 35-47, F 25-34, Golden Delicious K 49-65, F 29-42, Winston K 41. F 13-29, Goudre net K 43-45. F 37-40, Br. Seedling 2 30, K 24-27, F 18-28. KAPELLE, 30 april. Bramley Seedling op monster H80 68.20, H70 58.20-59.30, H65 42.50. Golden Deii- cious H75-80 86-93, H70-75 90-98, H65- 70 80-87, H60-O5 50-65, H55-60 41-45, 2 28-40, K 43-56. F 28-40, idem standaard kwaliteit 75-80 98. 70-75 98-99, 65-70 90, 60-65 66, Jonathan H75-80 65-70, H70-75 65-69. H65-70 59-64, H60-65 43- 52, H55-60 32-39, 2 22-28, K 30-43, F 16-30, Goudrenet K 50, F 37-44. Win ston H65-70 46, H55-60 33, 2 19. K 28, F 17-22, St. Rémy H65-70 41-47, H75 47, K 41, 2 44. Aardbeien per doos 1 109-39, 2 54-94, per stuk 7 ct. Groentenveiling: aardappelen 1 6.5- 10. bloemkool 17-108, radijs 6-8.5, kropsla 9-11, uien stek 4-7, ramenas 13 ROTTERDAM, veemarkt, 30 april. Aanvoer in totaal 4462, weektotaal 6717, vette koeien en ossen 450, ge- bruiksvee 1027. vette kalveren 150, graskalveren 325, nuchtere kalveren 1797, varkens 90, biggen 94. paarden 133, veulens 6, schapen of lammeren 198, weide-zuiglammeren 143, bokken of geiten 49. Vette koeien le kw 325-345, 2e kw. 295-325, 3e kw. 280-290. Vette kalveren 300-325, 280-300, 250-280, Graskalveren 500 400 300. Nuchtere kalveren 60 52 47. Biggen 60 52 45. Slachtpaarden 260 240 230. Schapen 135 115 100. Lamme ren 130 120 100. Kalfkoeien 1180 990 780. Melkkoeien 1180 990 780. Vare koeien 900 800 670. Vaarzen 850 750 550 Pinken 600 500 400. Vette koeien, aanvoer gewoon, han del kalm, prijzen als gisteren, le kwa liteit boven notering. Vette kalveren, groter, vlot, prijshoudend. Graskalve ren, iets meer, stroef, als vorige week. Nuchtere kalveren, even kleiner, goed, met staande prijzen. Biggen, matig, redelijk, ruim prijshoudend. Slacht paarden, ruimer, stroef, niet geheel prijshoudend. Schapen, groter, rede lijk, iets minder. Lammeren, groter, redelijk, iets minder. Kalfkoeien, als vorige week, stil, niet hoger. Melk koeien, als vorige week, stil, niet ho ger. Vare koeien, even minder, sle pend, onveranderd. Vaarzen, korter, flauw, met staande prijzen Pinken, korter, flauw, met staande prijzen. Konstanz 315 (-1), Rheinfelden 232 ('4), Breisach 156 (-3), Straatsburg 226 (-2), Maxau 401 (-4), Mannheim 242 (-4), Mainz 257 (-3), Bingen 170 (-3), Kaub 184 (-3). Trier 143 (—7) Koblenz 192 (-1), Keulen 157 (-5), Ruhrort 353 (-1), Lobith 958 (-4), Nij. megen 738 (-1). Arnhem 766 (-3), Eefde IJssel 291 (-4), Deventer 201 (-1). Monsin 5550 10), Visé 5035 (J3), Borgharen 4003 (+13), Belfeld 1121 (-47), Graven beneden de sluis 492 12), IJsselkop-Heveadorp 225, Heveadorp-Amsterdam-Rijnkanaal 200, Amsterdam-Rijnkanaal-Lekkanaal 210 IJsselkop-Doesburg 190. Doesburg- Zutphen 225, Zutphen-Eefde 245. Eef- de-Spoorbrug-Deventer 225. Toegela ten grootste diepgang van Millingen tot St. Andries 305 cm.

de Stem | 1957 | | pagina 3