De Encycliek Fidei Donum UIL Speurtocht „Met Vlag en Wimpel telde twee Zeeuwse winnaars Leer de boerenjeugd verantwoordelijkheid voor het bedrijf De buurten van Hulst en het Reinaert-comité Goes was doelwit van radiowedstrijd Hongaars protest WALCHEREN H. Vader roept Kerk op tot grote hulp aan Afrika Dc zorgen van dc missie ZEEIIWSC 'H-VLAANDEREN noviNTf DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 1 MEI 1937 Hoogwaterstanden Acteur liet verstek gaan Ir. E. Puylaert op openbare les Geen garantie fundament MIDDELBURG Zuid-Beveland Afscheid stationschef R. L. Verhelst te Sas van Gent RAT en MUIS AGENDA Vandaag Morgen De door de radio-omroepen gisteren gehouden speurtocht naar de oranjewimpel, aange duid als „Met vlag en wimpel" had ook Zeeland tot doelwit ge kozen en in Zeeland weer Goes, Jan de Visser en A. Goossens arriveerden in de Ganzenstad tegen half drie en „zetten hun potje te vuur" in de stadhuis hal, nadat drie wimpels verstopt waren op de Grote Markt. Eén in de jaloezieën van het Land huis; een op het stadhuisbordes en een derde op het bordes van het politiebureau. Jan de Visser begon tegen vier uur aanduidingen te geven over de plaats waar hij zich bevond, die voor Goe- senaren duidelijk genoeg waren. Ten slotte viel de naam en tevens het wachtwoord: „TelevisietorenVoorts moest de vinder voorzien zijn van een kippeëi, wilde hij in aanmerking komen voor een prijs. Omdat het niet erg vlot liep. liet men de wimpel, die op het stadhuis- bordes vestopt was, tussen het publiek waaien. Gerard Gorsse greep hem, maar miste natuurlijk het gevraagde ei. Plotseling kwam de heer J. Stok- mans, die twee eieren meegenomen had, maar geen wimpel bezat. „Sam sam?" vroeg hij aan Gerard Gorsse. Die knikte en zo bestegen ze samen de stadhuistrappen en werden als winnaars erkend. Omdat men niet met twee winnaars aan kon komen in Hilversum, paste Jan de Visser „kruis of munt" toe met 'n stuivertje en Stokmans won de koek. Hij koos de boekenbon van f 25 en zal die broe derlijk delen met Gerard Gorsse Nauwelijks was die puzzel opge lost of Ans Verplanke. uit de Quant straat diende zich met 'n wimpel aan en weer wat later kwam J. Onderdijk, eveneens een Goesenaar, de derde presenteren. Veel baat brachten die vondsten hen niet. Bij wijze van troost moch ten zij de wimpel als trofee mee voeren. De heer Stokmans vertelde ons dat hij in zijn winkel hij ooet in radio artikelen wachtwoord en voorwaar- De Amerikaanse regering heeft een protest van Hongarije verworpen, dat zij zou pogen moeilijkheden in Hon garije te verwekken door het daar heen zenden van poststukken met het stempel „steunt uw kruistocht voor de vrijheid" („Support your crusade for freedom,"). In een door de Amerikaanse gezant te Boedapest op het Hongaarse mi nisterie van buitenlandse zaken over handigde nota wordt erop gewezen, dat het aangevochten poststempel slechts ten doel heeft het geven van financiële bijdragen in de Verenigde Staten zelf voor het aangegeven doel aan te moedigen en dat slechts een zeer klein gedeelte van de aldus ge stempelde poststukken voor Honga rije is bestemd. In de Amerikaanse nota wordt ook gezegd dat veeleer de indruk wordt gewekt, dat Hongarije, door te wei geren aldus gestempelde poststukken aan de geadresseerden af te leveren, de internationale postunie schendt en niet de Verenigde Staten. den had gehoord. Zijn vrouw bracht hem vliegensvlug twee eieren één voor de breek en Stokmans zette het op een lopen. Met royaal gebaar offreerde hij de twee radio-mannen de eieren, die eerst aanvaard, maar daarna teruggegeven werden, omdat ze geen kans zagen er heel mee thuis te komen. Veel variatie Dank zij de goede zorgen van het bestuur der Oranjevereniging heeft Goes ook buiten die ed.strijd zijn Koninginnedag opgewekt en met de nodige variatie kunnen vieren. Na het klokgelui en de carillonbe speling hield de burgemeester om half tien zijn toespraak op de Grote Markt en werden, begeleid door Hosanna volksliederen gezongen. De jongste schoolkinderen en de kleuters werden op toerbuurt in het Schuttershof bezig gehouden met film voorstelling en poppenkast, welke laatste prima bediend werd, door een schoolhoofd uit Oudelande, de heer Christiaansen. Er was traktatie in de vorm van sinaasappelen. De oudere jeugd werd ondertussen op de Markt met allerlei wedstrijden bezig gehouden 's Middags concentreede zich ornk alles weer in het stadscentrum, waar de middelbare scholieren, de gymna siasten en sportlui, elkaar bekampten op allerlei wijze of demonstraties ga ven, zoals bijvoorbeeld Kasporgo, Vol harding en OltK. Het avondprogram bestond uit mu zikale wandelingen, concerten van Euphonia, Hosanna en Animato, en het volksdansfeest, dat de heer Hiemsch leidde, bleek weer een ge wilde attractie. Het was jammer dat de koude noor denwind de gehele dag woei en veel mensen thuis deed blijven. Middelburg De hele dag door was de Markt te Middelburg overstroomd met feest- lustigen. De koninklijke vereniging Uit het volk door het volk had het programma samengesteld, dat de dag van 's morgens half negen tot 's avonds half twaalf vulde. Een programma dat minstens zo goed klonk als de feesttonen die in de avonduren uit het carillon van de Lange Jan spran kelden over een feeëriek, wonder mooi van binnenuit verlicht abdijcom plex. Nieuwe Kerk en Koorkerk maakten ook deel uit van dit sprook jesachtig decor. In de Nieuwe Kerk kon men overigens orgelspel beluis teren. Dit gebeurde allemaal op ini tiatief van de verlichtingscommissie van de VW. In de provinciale Boe kerij was de tentoonstelling „Negen tig jaar Arbeid" te bezichtigen. Ver dere evenementen speelden zich in hoofdzaak op het Marktplein af. Hier reden bromfietsberijders (en één berijdster) een behendigheidswed strijd. de signaalafdeling van Achilles had voordien in gezelschap van har monie Excelsior een muzikale rond gang gehouden; de padvindsters had den voor de reveille al op de Markt de vlaggen gehesen De kinderen kre gen twee voorstellingen van het kin dervariété in het Schuttershof. In de middaguren trokken handbal- en korfbalwedstrijden op de Markt dui zenden kijkers. EMM sloeg het Vlis- singse Marathon met 19-15. Het eer ste korfbaltwaalftal van Swift ver sloeg met 7-7 „de rest van Zeeland". Op vier plaatsen vierden de Middel burgse Jeugdraad het wagenspel op. Het Middelburgse muziekkorps gaf in de tent op de Markt een daverend concert. De lampionoptocht, die hier na volgde, met voorop het tamboer en pijperkorps Juliana was een van Men verzoekt ons het volgende op te nemen: Buurten van Hulst achter Reinaert- Comité De ondergetekenden, leden van het Comité der Buurten van Hulst, die een bemiddelingspoging hebben aan gewend om het „conflict" tussen B. en W. van Hulst enerzijds en het Rei- naert-Comité anderzijds op te lossen, met het enige doel de Reinaert-op- tocht te verzekeren, wensen aan de bevolking van Hulst het volgende be kend te maken: le. De benoeming der zes afgevaar digden (Comité der Buurten) is ge schied op een vergadering, die door het Reinaert-Comité is uitgeschreven op vrijdag, 27 maart 1957. Op deze vergadering waren uitgenodigd alle buurtbesturen van Hulst, die aan de Reinaert-optocht 1956 hebben medege werkt. 2e. Het Comité der Buurten is be noemd door de bestuursleden geza menlijk. 3e. Het Comité der Buurten heeft op vrijdag, 5 april 1957 een onderhoud gehad met B. en W. van Hulst, tij dens welk onderhoud B. en W. uit voerig de motivering van hun stand punt hebben uiteengezet. 4e Het comité der Buurten heeft van het onderhoud een beknopt re sumé gemaakt om voor te leggen aan de Buurten van Hulst, hetgeen ge schied is op de vergadering van dins dag, 16 april 1957. 5e. Op de vergadering van 16 april j.l. was het Reinaert-Comité niet uit genodigd. omdat: a) de benoeming van het Comité der Buurten was geschied door de Buurten gezamenlijk; b) de objectiviteit der vergadering groter zou zijn zonder het Reinaert- Comité; c) de neutraliteit van het Comité der Buurten beter bewaard bleef zon der de aanwezigheid van één der in het „conflict" betrokken partijen? 6e. De objectiviteit der vergadering van 16 april j.l. is grotendeels ver loren gegaan door de aanwezigheid van leden van het Reinaert-Comité die tevens zitting hebben in één der aanwezige Buurtbesturen. 7e. Do vergadering van 16 april heeft in het geheel geen rekening ge houden met het verslag van het Co mité der Buurten, laat staan met de indrukken, die dat Comité tijdens het onderhoud met B. en W. heeft opge daan. 8e. De ondergetekenden hebben de stellige overtuiging, dat B. en W. van Hulst ernstige redenen heeft zich ge griefd en zeer beledigd te voelen door het Reinaert-Comité, of door enige le. den van het Reinaert-Comité. Er is dan ook geen sprake van, dat de Buurten hecht achter het Reinaert) Comité en. deszelfs Voorzitter staan. 9e Indien het „conflict" tussen B. en W. en het Reinaert-Comité niet opgelost wordt, loopt de Reinaert-op tocht 1957 groot gevaar niet te zullen uittrekken. 10e. De ondergetekenden verklaren, na B. en W. gehoord te hebben, vol komen begrip en waardering te heb ben voor B. en W. en voor het door dit College ingenomen standpunt en zijn dan ook bereid met B. en W. sa men te werken. E. L. A. WAUTERS, Voorz. Steenstraat, Vismarkt en Overd. str. A. A. HELMICH. Buurt Dubbele Poort en Bier kaaistraat L. DE BRUIJN, bestuurslid Markt en Lange Bel- lingstraat. Naschrift Redactie. Hierbij zij opgemerkt dat de sub. 5 genoemde mentaliteit van het „Comi té van zes", welke volgens punt 6 is geschaad door de aanwezigheid van enkele leden van het Reinaert-Comité, niet van de „onderhandelingscommis sie" werd verwacht. Zij hebben nl. hun opdracht gekregen van de afge vaardigden der buurten, nadat deze zich unaniem uitgesproken hadden voor volledige handhaving van het Reinaert-Comité. De „Commissie van zes" handelde dus namens een or ganisatie die zich uitdrukkelijk achter het Reinaert-Comité geschaard had. Dit zij vermeld opdat de juiste ver houdingen niet verloren gaan. Voorts wordt onder 8 gezegd, dat er „dan ook" geen sprake van is dat de buurten hecht achter het Reinaert- Comité en deszelfs voorzitter staan. De logica in deze gedachtengang is zoek; dit zij aan de hand van het voorgaande aangetoond. Omdat deze opmerking afbreuk doet aan ons ver slag van de laatste vergadering, moe ten we hiertegen bezwaar maken. Tenslotte dit: men beschuldigt het Reinaert-Comité hier nu opnieuw van „ernstige beledigingen" aan het adres van B. en W. Dat men nu eindelijk eens feiten noeme Dit is zo vaag. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, donderdag 2 mei, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 4.27 en 16.53 uur; te Ter- neuzen om 3.46 en 16.09 uur en te Vlissingen om 3.16 en 15.39 uur. de hoogtepunten van het programma. De stoet werd op de Markt ontbon den, waar het dansfestijn begon, waar bij de Middelburgse Jeugdraad de volksdansen verzorgde. Dit was tevens het besluit van de dag. Vlissingen Koninginnedag werd in Vlissingen op byzonder rustjge wijze gevierd. De Bond van Buurtverenigingen had dit jaar geen festiviteiten of kinder spelen belegd en de viering van de verjaardag van Koningin Juliana ver liep derhalve wel wat erg stil. Doordat de plaatselijke muziekkorp sen echter serenades brachten aan de ingezetenen, die een koninklijke on derscheiding hadden gekregen en door de concerten van gemeentewege, was er wat leven in de brouwerij. Het merendeel der Vlissingse be drijven en instellingen had zijn per soneel deze dag vrij-af gegeven en aangelokt door het zonnige weer trok ken velen naar strand en duinen of maakten een wandeling over de steeds trekkende boulevards. Dat er een vrij straffe en koude wind stond werd op de koop toegenomen en deed vrijwel niemand thuis zitten. Al met al een bijzonder stille en opmerkelijke viering van Ko ninginnedag. Het ziekenhuis te Drachten heeft dezer dagen een zeer zonderlinge patiënt te behan delen gekregen, nl. een aap, die een dertigtal verdovende tabletten voor astma-patiën ten verorberde en er daarna heel erg aan toe was. Zo erg, dat alleen het toedienen van een tegengift redding kon brengen. De' eigenaar van de aap, de heer Hein Kuifrers te Sur huis terveen, zat er mee in, omdat het dier een, zij het beschei den, rol zou hebben te vervul len in een door hem geschre ven folkloristisch-historische revue over de Friese wouden. Op de avond van de première was de aap nog niet zover her steld dat hij zijn gastrol reeds kon vervullen, maar er bestaat goede hoop dat het beestje bij de tweede opvoering van de partij zal kunnen zijn.. Tydens de gisteren gehouden eindles van de R.K. Landbouwwinterschool te Hulst heeft ir. E. H. B. Puylaert, leraar aan deze school, een hoogst be langwekkende openbare les gehouden welke met het begrip „les" in feite zo weinig te maken had, dat de leerlingen (de zeven geslaagden van de nu afgelopen cursus) geen enkel antwoord behoefden te geven, doch welke zo wel voor hen als voor de talrijke aanwezigen ouders een zeer praktische le vensles is geworden.. Ir. Puylaert ging nl. voornamelijk in op de verhouding tussen vader en zoon in het landbouwbedrijf. hoger zal zijn dan thans, doch dat men in oost-Zeeuwsch-Vlaanderen toch geen al te hoge aantallen kan verwachten. Een getal van circa 15 leerlingen per klas noemde ir. v. d. Wolf als het gemiddeld bereikbare. Hij deed een beroep op het Ministe rie van Oorlog, begrip te hebben voor de noodzaak dat de geslaagden van landbouwwinterscholen na hun exa men een jaar praktijk (een volle zo mer) meemaken, en dus de oproep voor de militaire dienst te verzetten tot de najaarslichting. Verder rele- behalen van een diploma: daaraan veerde hij de mogelijke apathie, al- Hij wees er de geslaagden op dat het diploma van de landbouwwinter school. van hoeveel betekenis ook, niet de garantie biedt, dat zij nu ook goede bedrijfsleiders zullen zijn. Dit diploma, aldus ir. Pluylaert, is een minimum, een fundament. Een goed boer worden is iets anders dan het komen ervaring te pas en vorming van persoonlijkheid, van „traditie". Na de jeugd gewezen te hebben op hun gemis aan ervaring, richtte ir. Puylaert zich tot de ouders van de geslaagden. Hij deed een beroep op de oudere boer, de vaders van de nu geslaagde zoons, maar tegelijkertijd over hun hoofden heen op alien wie het aangaat, de jeugd een kans te ge ven. De inzichten die de zoons mee naar huis brengt, stroken wellicht niet altijd met de gevestigde opvat tingen van de ouderen, maar ,,geef de jeugd een kans", zo zei ir. Puy laert. „Door hun vaders moeten de zoons tot goede boeren worden ge vormd, maar zy moeten dan ook, voordat ze hel bedrijf volledig over nemen, verantwoordelijkheid gedra gen hebben". Tevoren had de voorzitter van het schoolbestuur, de heer P. V. M. Ver- cauteren, de talrijke gasten bij deze officiële en stijlvolle diploma-uitrei king welkom geheten. Behalve de in specteur van het Middelb. Landbouw onderwijs, ir. G. Veenstra uit Den Haag. waren er de Rijkslandb. con sulent ir. J. Haenen, de directeur van de R.K. Landbouwwinterschool te Roosendaal, ir. A. Jacobs, de direc teur van de Rijkslandbouwwinter- school te Schoondijke, ir. J. Roest, burgemeester A. L. S. Lockcfeer van Hulst. Dienstplicht De directeur van de school, ir. J. P. M. van der Wolf. memoreerde het overlijden van het bestuurslid L. van Esbroeck uit Hengstdijk. Met betrek king tot het lage aantal geslaagden wees hij erop dat het aantal leerlin gen van de volgende klassen wellicht thans het gemis aan energie onder jeugd om zich met de nodige kracht een toekomst te verwerven, zo men in de onmogelijkheid verkeert in het bedrijf - thuis op te volgen. Het din gen naar ambtelijke functies, zo zei ir. v. d. Wolf. stuit vaak af op het gemis aan voldoende algemeen vor mend onderwijs. In verband hiermee bepleitte hij langduriger middelbaar onderwijs. Tenslotte deed hij een be roep op de kleine boeren (op de zand grond vooral) hun zoons ook na de lagere landbouwschool naar de land bouwwinterschool te sturen; het is nodig. Hierna reikte ir. G. Veenstra de diploma's aan de geslaagden uit. Het waren Ach. Bogaert te Terhole, H. Coene, Sas van Gent, J. Haak, Zaam- slag, G. Bierhof, Terneuzen, C. Deur waarder, Zaamslag, H. Ringoot, St. Jansteen en J. Verdurmen, Ossenisse. (In volgorde van bereikt resultaat). Nadat de heer Veenstra nog zijn grote waardering had uitgesproken voor de door ir. Puylaert gehouden openbare eindles, wenste hij geslaag den en onders, zowel als het perso neel van de school geluk. Rector C. van Bavel wees in zijn felicitatie toespraak op de angst die de mens van deze tijd beheerst, welke hem en met nam.e de jeugd berooft van de durf en de moed de toekomst met vertrouwen te aanvaarden. Wijzend op de christenplicht en het gebod der naastenliefde deed hij een beroep op de jongeren zich het belang van de streek aan te trekken en de ver antwoordelijkheid. welke dit haar op legt. te aanvaarden. Namens de leerlingen dankte de heer A. Bogaert directeur en leraren waarna de heer Koene dit namens de ouders deed, )p7Cr rlfl.opn is Trnals wii zat.prH a er rpprls hphhpn o-p Dezer dagen is, zoals wij zaterdag reeds hebben gemeld, een Encycliek verschenen getiteld „Fidei donum", waarin de H. Vader opnieuw een dringende oproep ten behoeve van de missie heeft gedaan. De extreme wanverhouding in de hulp bronnen, waarover de vanouds gekerstende landen beschikken, enerzijds en het gebrek aan religieuze hulpmiddelen, waaron der de volkeren lijden, die nog op de heilsboodschap wachten, anderzijds, hebben voor de Paus de aanleiding gevormd om de gelovigen aan hun ernstige en gebiedende plicht te herinneren bij te dragen aan de verspreiding van het geloof over de ge hele wereld. Het is niet de eerste maal, dat de Pausen een be roep op de christenheid voor de missie hebben gedaan, doch het appèl van Paus Pius XII in „Fidei donum" is in zover bij zonder, dat het rfPhdschrijven in het bijzonder de situatie van Afrika behandelt, een situatie tijdens welke het zwarte conti nent de meest critieke jaren van zijn geschiedenis beleeft. Na in het eerste deel der Encycliek herinnerd te hebben aan de apostoli sche taak der gelovigen en in aan sluiting daarop een overzicht te heb ben gegeven over de situatie der Kerk in Afrika, wijst de H. Vader in het tweede deel der Encycliek op de plicht der bisschoppen om bereidwil lig hun steun te geven aan het mis siewerk der Kerk, om dan in het der de gedeelte tot hen en door hen tot alle gelovigen een drievoudige op roep, tot gebed, vrijgevigheid en re- crutering van apostolische werkers te richten. Ontwikkelingsproces Afrika staat temidden van een so ciaal, economisch en politiek ontwik kelingsproces, zo wordt vastgesteld. Overal valt waar te nemen hoe snel dit proces verloopt. De Kerk heeft waardering voor de waarachtige voor uitgang, die gemaakt wordt, maar ziet daarbij de gevaren, die dit we relddeel bedreigen, niet over het hoofd. Zij acht het zelfs haar plicht deze aan te wijzen. Daar is allereerst het gevaar te bezwijken voor de verleiding van valse denkbeelden en nationa listische stromingen in plaats van zich te wijden aan een construc tieve samenwerking der volke ren. De H. Vader herinnerde in dit ver band aan Zijn desbetreffende waar schuwing in Zijn kerstboodschap van 1955. Maar nog andere hinderpalen stellen zich op hun weg. Het athe- istisch materialisme, dat uitgaande van reële moeilijkheden de geesten misleidt, tweedracht zaait en samen werking tussen de mensen verhindert. Buitendien oefenen andere godsdien stige levensbeschouwingen haar aan trekkingskracht uit op de geesten en brengen deze ertoe zich blijvend van Jezus Christus, de enige Verlosser af te wenden. Tegenover deze gevaren heeft ech ter de uitbreiding der Kerk geduren de de laatste decennia dank zij de enorme inspanningen van haar zonen en dochters gegronde redenen om hoopvol te zijn. Niet vergeefs is de kerkelijke hiërarchie ingesteld, om dat het aantal Hstholieken snel toe neemt en werd aan de inheemse geestelijkheid een belangrijke plaats ingeruimd. Maar er blijft nog veel werk te verrichten, b.v. het vermeer deren van het aantal apostolische werken en van materiële hulpmid delen, de verkondiging van het Evan gelie en de verdieping van het chris telijke leven. Daarom is nu het ogen blik aangebroken waarop de Kerk Haar werkzaamheden zodanig moet verhogen, dat Zij aan allen „de ziele- rijkdom van Haar leer en leven, bron nen van christelijke, maatschappelij ke orde kan bieden." Tekort aan priesters Het is dringend nodig voor de missionarissen ook de mogelijk heden te scheppen, welke passen bij de onmetelijke omvang van hun arbeid. In dit verband vra gen enkele feiten de aandacht: 1. Vooreerst is daar het zo smar telijke, nijpende tekort aan pries ters. Vijftig priesters zien zich b.v. ge plaatst voor de taak bezielende lei ding te geven aan miljoenen zielen, van wie 60.000 katholieken. Twintig priesters meer zouden nodig zijn. Na genoeg overal moet er niet alleen voor christelijk onderwijs gezorgd worden, maar ook voor het oprich ten en organiseren van de meest uit eenlopende activiteiten. Maar diege nen, die dit zouden kunnen doen, zo wel priesters als leken zijn uiterst schaars. 2. Teneinde tegemoet te komen aan de onmetelijke behoeften van de mis sie vooral in Afrika vraagt de H. Va der de medewerking van de gehele Kerk. De bisschoppen dragen met de H. Vader gezamenlijk en irt elk op zicht de verantwoordelijkheid voor de apostolische zending der Kerk. Op hun beurt dienen zij hiervoor de hulp der gelovigen in te roepen. De her ders en de gelovigen moeten de nau we horizon van hun gemeenschap doorbreken en deelnemen aan de vreugden en smarten van geheel de Kerk. Op deze wijze zal de katholici teit, een van de wezenlijke kenmer ken der Kerk, een door iedere gelovi ge beleefde werkelijkheid worden „Missiegeest en katholieke geest zijn een cn hetzelfde". 3. De H. Vader richt daarom tot alle gelovigen een oproep te bidden en zich vrijgevig te tonen en tot enke len zichzelf weg te schenken. Het ge bed moet ononderbroken worden voortgezet gesteund door het ritme der liturgie met de Advent. Drieko ningen en Pinksteren als hoogtepunt. Het gebed zal zijn meest volmaakte uitdrukking vinden in het H. Misoffer. Deze handeling der gehele Kerk be vat de voornaamste doelstellingen, die universeel en missionair zijn. zo als uit menige liturgische tekst blijkt. Pro totius mundi salute, „Tot het heil der gehele wereld". Heel het missiewerk echter is ge grondvest op de grootse vrijgevigheid der katholieken: het hoofd der Kerk betuigt hun hiervoor Zijn dank. Deze dank geldt in het bijzonder de Pauselijke Missiewerken voor hun ijver. Maar de behoeften nemen niet af, doch integendeel toe. Het valt niet te ontkennen, dat vele gelovigen met materiële moeilijkhe den te kampen hebben, maar deze zi.in niets vergeleken bij het gebrek aan hulpmiddelen, dat de arbeid van zovele missionarissen verlamt. De Paus hoopt daarom dat men zich de inspanningen zal getroosten, die no dig zi.in om een effectieve steun te ge ven aan het grootse werk der uit breiding van de Kerk op een zo be langrijk keerpunt der historie. Hij hoopt, dat aldus voorkomen kan wor den, dat roepingen verloren gaan, om dat voor de opleiding der toekomstige priesters de onontbeerlijke materiële middelen ontbreken. Roepingen Wat dan de recrutering van de mis sionarissen betreft vestigt de H. Va der de aandacht op de volgende pun ten: het is noodzakelijk een voor de missieroepingen gunstige atmosfeer te scheppen in de scholen, in de pa rochies, in de katholieke actie en in de liefdewerken. En het kan niet an ders of de diocesen zullen hiervan voordeel hebben. De bisschoppen mo gen niet vrezen een zo groot mogelijk aantal missieroepingen aan te kwe ken, ook al hebben zij in hun eigen diocees met een priestertekort te kampen. Priesters, die zich bezighouden met speciale taken in de zielzorg, moeten de mogelijkheid bezitten zich gedu rende enige jaren ter beschikking van de Afrikaanse bisschoppen te stellen, teneinde ook daar nieuwe apostolaats- vormen in te voeren. Afrikaners en Aziaten, die ver van hun vaderland hun studies moeten voltooien, moeten de noodzakelijke bijstand ontvangen. De H. Vader roept allen op door de inzet van hun volle persoonlijkheid, ook de leken die door God worden ge roepen, om als onderwijzer, onderwij zeres. verpleegster, dokter of door een of ander speciaal werk de mis sies te steunen, d.w.z. de vooruitgang van de H. Kerk te bevorderen. De leken, die actief in de katholieke organisaties op nationaal en interna tionaal terrein werkzaam zijn, moeten de jonge christengemeenten van hun ervaringen laten profiteren. De H. Vader besluit zijn rondschrij ven met een oproep tot gebed en gro te milddadigheid. BESTUURSLEDEN „DE AM. BACHTSSCHOOL". In de maandagavond in het school gebouw aan de Zuidsingel gehouden ledenvergadering van de vereniging „De Ambachtsschool" zijn de be stuursleden de heren J. J. Worell en L. J. van 't Westende, herkozen, KREDIET BOUWRIJPMAKEN VAN STROMENWIJK. In verband met de bouw van 366 huizen, waarvoor de raad onlangs kredieten verstrekte is het, zo schrij ven b. en w. de raad, noodzakelijk een deel van de Stromenwijk bouw rijp te maken. De totale kosten wor den begroot op f 851.980. Voor een deel van dit werk is al eerder f 110.000 krediet verstrekt, zodat thans nog f 741.980 nodig is. B. en w. verzoeken de raad dit aan vullend krediet te verlenen. B. en W. STELLEN VOOR BOERDERIJ TE KOPEN. In onze gemeente aldus b. en w. aan de raad, neemt de belangstelling voor het bouwen van een eigen wo ning toe. De voorkeur gaat daarbij uit naar de bescheiden eengezinswoning. De daarvoor beschikbare bouwgrond raakt uitgeput. Het nieuwe uitbrei dingsplan voor de Stromenwijk, biedt voor dit doel onvoldoende mogelijk heden. Daar niettemin voor de bouw van deze woningen op korte termijn grond beschikbaar dient te komen, hebben b. en w. gemeend de grond, gelegen in de driehoek Oude Koude- kerkseweg, Koninginnelaan en Bree- weg overeenkomstig het bestaande uitbreidingsplan, in exploitatie te moeten brengen. Alvorens verdere stappen te onder nemen, zijn voor dit gebied de exploitatiemogelijkheden onderzocht. Voor de ontsluiting van het gehele gebied, inbegrepen de sanering van een gedeelte van het oude 't Zand, is een exploitatieraming gemaakt. Hieruit blijkt, dat de kosten van de sanering van de Kerkstraat niet in de verkoopprijs van de te verkopen percelen kunnen worden verdiscon teerd waardoor, teneinde een sluiten de exploitatie te verkrijgen, een bij drage van f 36.000.door de gemeente aan het grondbedrijf te verstrekken, moet worden geraamd. Daar het thans, geiet op de finan ciële positie van de gemeente, moei lijk is de daarvoor nodige dekkings middelen aan te wijzen terwijl het bovendien bezwaarlijk is voor de be woners van de af te breken panden, vervangende woonruimte beschikbaar te stellen, geven b. en w. er de voor keur aan, voorlopig slechts een deel van vorenbedoeld gebied in exploi tatie te nemen. De gaevonden verkoopsprijs, hoewel hoog, komt het college verantwoord voor. In verband daarmede hebben zij onderhandelingen geopend met de eigenaren van de gronden, liggende in het beperkte gebied. Met de eigeaar van het in dit ge bied liggende boerderijtje, de heer Dekker bijn b. en w. tot overeenstem ming gekomen. Zij stellen, gelet op het bovenstaan de voor, deze grond aan te kopen en in het grondbedrijf te brengen. SCHOORSTEENBRANDJE Terwijl de stad zich in de viering van koninginnedag had gestort, stort ten de brandweerlieden zich op een gewillige prooi. Een onschuldig schoorsteenbrandje op de Zuidsingel 110 in het woonhuis van mevrouw de weduwe E. S. Omstreeks 11 uur in de morgen wees een aanzienlijke rookontwikkeling de bewoonster van het perceel op het brandende euvel. De brandweer, die met een wagen spoedig ter plaatse was. maakte hier aan met een kleine straal en veel apparatuur kordaat een einde. De oorzaak is niet met zekerheid vast te stellen. De schoorsteen was in het afgelopen najaar geveegd. Borssele JAARVERGADERING BOEREN. LEENBANK. Op de jaarvergadering der boeren leenbank werd door de voorzitter, de heer P. Dekker meegedeeld,'dat de rekening over 1956 een eindbedrag van f 1.521.000 had. De balans gaf een bedrag te zien van f 3.836,695. Momenteel zijn er 639 spaarbankboekjes in omloop. In geschreven waren 160 leden. Tot be stuurslid werd gekozen de heer M. Krijger Mz„ tot lid van de raad van toezicht de heer A. Quist in da plaats van de heer Joh. Nieuwen- huizen, die, wegens zijn hoge leeftijd, zioh niet herkiesbaar stelde. Verder werd tot lid van de raad van toe zicht gekozen de heer W. Nieuwen- huize. De heer Joh Nieuwenhuize werd tot erelid benoemd voor zijn verdiensten, die hij in zijn 30-jarig bestuurslidmaatschap heeft verwor ven. Sluiskil SEMPER AVANTI PRESENTEERT „DUET VOOR 2 HANDEN". Voor de laatste maal van het sei zoen, door omstandigheden ietwat verlaat, heeft Semper Avanti met het uitstekend gekozen toneelspel „Duet voor 2 handen", nogmaals de aan dacht gevraagd. Met dit werk van Mary Hayly Bell hebben de uitvoe renden slechts 5 in totaal, staande onder voortreffelijke regie van de Vlaamse toneelcriticus en regisseur Herman Bruggen, weer eens overdui delijk bewezen, dat er zeer zeker in de gemeentelijke toneelwereld, zoals men beweert, voor wat deze groep aangaat geen laagconjunctuur heerst. Want opmerkelijk is dat men steeds blijft perfectioneren, zowel o.a. op techniek, spraak, mimiek en inte rieur. De uitbeelding van het 19-eeuw. se kasteel op de Orkney-eilanden, was een staaltje van artistiek interieur vernuft. De heer Marvin, geestelijke vader hiervan, heeft niet ten leste tot het succes hiervan bijgedragen. De geringe rolbezetting heeft aan de acteurs en actrices hoge eisen ge steld. Prima rolkennis, de regisseur duldt geen souffleur, en boven alles na tuurlijkheid deed alles leven. Ook de kledij was met zorg geko zen en droeg in niet onbelangrijke mate tot het succes bij. De goede creaties van de heer R. van Cleemputte als Edward Sarclet, chirurg, de heer H. Groire als de dichter Stephan Cass en dames L. en Maandag jl. nam de heer R. L. Verhelst, stationschef te Sas van Gent, na een ambtsperiode van meer dan 48 jaar, afscheid van de Neder landse Spoorwegen, Bij het officiële afscheid, 's morgens om 11 uur, wa ren talrijke personen aanwezig onder wie de inspecteurs van de Spoorwe gen uit Terneuzen en Breda. Des namiddags gaf een deputatie uit Gent van de vroegere maatschappij Mechelen-Terneuzen, acte de presen ce. Van half vier tot 5 uur vond een druk bezochte receptie plaats. Ver meldenswaard is nog, dat de eerste bloemenmand die bezorgd werd, af komstig was van de gepensioneerde inspecteur van de vroegere spoorlijn Gent-Terneuzen. Dit is de maatschap pij waarbij de heer Verhelst oorspron kelijk in dienst trad. maar die enige tijd daarna is overgegaan naar de spoorwegmaatschappij Mechelen-Ter neuzen. De hermonie ..De Verenigde Vrien den", waarvan de heer Verhelst voor zitter is bracht 's avonds om half acht de scheidende functionaris een sere nade. Van deze gelegenheid werd tevens gebruik gemaakt om de harmonie een nieuwe vlag aan te bieden, die door de heer Verhelst in ontvangst werd genomen. Ook het gemeentebestuur gaf 's- avonds blijk van zijn belangstelling en bracht zijn felicitaties voor de lange en trouwe dienst bij monde van de burgemeester aan de heer Verhelst over. In de loop van de dag werden vele cadeaus en bloem stukken aangeboden. In zijn dankwoord aan al de spre kers toonde de heer Verhelst zioh zeer geroerd. Ik had helemaal niet zo'n belangstelling verwacht, aldus de scheidende functionaris, want ik heb naar mijn mening niets anders ge daan dan mijn plicht. Voor al deze plechtigheden was de visitatiehal van het station herschapen in een feestzaal. De grote muren waren met versieringen verdeeld in vakken met in elk vak een symbool van de spoorwegen. Verder was aan het ge hele station een feestverlichting aan gebracht en was voor de ingang een erepoort opgericht. A. van Pamelen, eveneens als dames Sarclet, zuster en dochter van de chi rurg. en mej. R. de Buck, als Fletty, de dienstbode, toonden zonder onder scheid weer eens de vlotheid waar mede zij speelden. In het kader van het Zeeuws Landjuweel waren de juryleden aanwezig en ongetwijfeld zullen zij kunnen hebben beoordelen dat Semper Avanti haar goede plaats van de vorige uitslag met elan heeft verdedigd. Sint-Kruis KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Ter gelegenheid van de verjaar dag van de Koningin viel aan onze do psgenoot Jan F. Lohman de eer te beurt te worden onderscheiden met de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Hij verkreeg deze onderscheiding wegens zijn trouwe dienst als jachtopziener van Baron H. de Hemptinne te Brus sel. Jan Lohman, een bekend jager en visser, is thans 74 jaar en is 47 jaar lang als jachtopziener werkzaam ge weest. De ere-medaille werd hem uit gereikt te zijnen huize door burge meester J. van Dongen in aanwezig heid van wethouder C. Sturtewaegen en de gemeente-secretaris J. M. Pa- ridaen. Lede STREEKVERBETERING In het kader van de streekverbe- tering Eede vond in het Parochiehuis „Sancta Maria" wederom een be langrijke bijeenkomst plaats, waar door deskundige sprekers voorlichting werd gegeven omtrent de te nemen maatregelen. Ook deze voorlichtings avond slaagde, door de grote belang stelling. Door de directeur van de Coöpera tieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven, mr, F. Claassens, werd de financiering besproken van de no dige verbeteringen en uitbreidingen op de bedrijven. Speciaal werd hier de aandacht gevestigd op het aan gaan van leningen bij de plaatselijke Boerenleenbank. Ir. J. van Bueren, rijkslandbouw- consulent voor kleine boerenaangele- genheden en het landbouwkrediet ver strekte inlichtingen over het Borgstel lingsfonds voor de Landbouw en over de mogelijkheden die dit fonds in houdt, terwijl hoofdassistent M. Mur- re, provinciaal specialist voor de boerderijbouw, sprak over doelmatige veestallen en varkenshokken. (Advertentie) uitgeroeid met DE KLINGE Kinema van Dijk 3, 7,30 uur: Lenteparade. GOES Grand: De bandelozen. MIDDELBURG Electro: Vriendin van een gangster. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De koning en de piraat. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Love me tender. VLISSINGEN Luxor: Revanche in Straatsburg. GOES Grand: Ontwakende begeerte. MIDDELBURG Electro: Gaslicht. VLISSINGEN Luxor: Revanche in Straatsburg. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 20 uur: Rigoletto. GENT Kon. Ned. Schouwburg 19,30 u.: Het dagboek van Anne Frank.

de Stem | 1957 | | pagina 2