STEM-toto Glorieuze dag voor O.K.K. te Schoondijke Wat men op Zeeuwse eilanden verbouwt Raad Hoofdplaat gaf vlot subsidies weg Wagtmans weer in de leiderstrui Gemeentehuis te Westdorpe wordt gerestaureerd Schoolvoetbal in Zeeland Gestolen auto's gingen legaal'' naar Nederland Deze week reeds f 250 - Wat nu weer? Knol- en wortelgewassen en granen aan de kop Uniformen en pauken werden officieel overgedrag en A tletiek-verrassing te Schoondijke SJEF-De Schelde (4-4) SPORTie 't KORT Zevende KNVB-pool Abel Tasman tournooi Mooie 5e plaats van J. Westdorp Swift bleef sterk gegadigde de Rijcke leidt in Ronde v. Duinkerken. Wijziging wedstrijdprogram Douanerecherche deed goede vangst T()T( l-formulier Luik-Monaco-Luik op de molor MARKTEN WATERSTANDEN DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 30 APRIL 1957 n, muziekvereniging „Oefening Kweekt Kunst" te Schoondijke heeft zich geüniformeerd aan de bevolking gepresenteerd. Vrolijk wapperden in alle straten de vlaggen en ten teken dat het hier een zuiver gemeentelijk feest betrof woei vanaf het gemeen tehuis de gemeentevlag. Groot was de belangstelling van de zijde van het publiek, dat volop kon genieten van het zo keurig uitgedoste korps. De keurige aanblik werd verhoogd doordat een stralende lentezon de gouden afmonstering van de unifor men rijkelijk deed schitteren. Het korps vertrok vanaf de Open bare Lagere School, voorafgegaan door de leden van het voormalige ba zar. en Vaandelcomité, een drietal ruiters te paard en het Bestuur van O.K.K.voor deze gelegenheid keu rig gekleed in gelegenheidskostuum. Op de muziektent naast het gemeen tehuis werd door de voorzitter van het voormalige Bazarcomité de heer J. Vercruijsse een welkomstwoord gesproken. Hij schetste in het kort het vele dat door de burgerij voor de muziekvereniging was gedaan en droeg met een toepasselijk woord de uniformen aan de vereniging over. De voorzitter van het Vaandelcomité, de heer J. Risseeuw-Manneke, droeg de pauken over, twee machinale pau ken, een ware aanwinst voor het korps. Na de overdracht voerde de heer de Klerck, voorzitter van O.K.K. het woord. Hij bracht dank aan de beide comité's en hulde aan de of fervaardigheid van de bevolking. Namens de Bond van Muziekver enigingen in Z. Vlaanderen sprak de voorzitter de heer Ocké, die samen met de heer Filius, secretaris, het Bondsbestuur vertegenwoordigde, Hij herinnerde aan de successen, die door het korps zijn behaald, en zinspeelde op het komende concours in Terneu- zen. Spreker hoopte, dat niet alleen de „buitenkant" goed verzorgd zou blijven, maar dat vooral ook van binnen de liefde voor de muziek zou blijven leven. Hij drukte de werken de leden op het hart toch vooral het komende concours niet te onderschat ten en verklaarde openhartig, dat de eisen, die gesteld zouden worden, zeer hoog zouden zijn. De heer de Zwart, ere-lid van O.K. K., feliciteerde in vlotte bewoordin gen het korps. Deze man die steeds een stuwende kracht voor de vereni ging is geweest sprak met trots over de keurige uniformen en de nieuwe pauken en verklaarde dankbaar te zijn dat hij deze unieke dag had mo gen beleven. Voordat het gezelschap zich naar het gemeentehuis begaf speelde het korps een feestmars ge componeerd door de voorzitter, de heer de Klerck. en gearrangeerd door de heer A. Leuteijn, kapelmeester. In de raadzaal voerde burgemees ter van Rosevelt het woord. Hij feli citeerde 't korps namens het gemeen tebestuur, sprak zijn vreugde uit over de behaalde resultaten en bracht dank aan de burgerij. Nadat de voor zitter van O.K.K. zijn toespraak be antwoord had en hem bijzonder dank had gebracht voor de beschikbaar stelling van ee.i apart „potje", waar door voor het gehele korps uniforme regenkleding kon worden aange schaft, bracht de burgemeester een dronk uit op de vereniging. Onder de tonen van pittige mars muziek marcheerde daarna 't korps door de straten van Schoondijke. Na de rondgang volgde in hotel de Zwaan een korte receptie. Voor het avondconcert, dat op hoog peil stond, was veel belangstelling. Tot laat in de avond klonken over het dorp vrolijke tonen en heerste al om gezelligheid. De aan de gevels van de zakenpanden ontstoken feest verlichting droeg hier in ruime mate toe bij. De totale oppervlakte bouwland op de Zeeuwse eilanden was in 1956 ruim 58.500 ha. wat 2000 ha meer was dan in 1955 êïT 15.000 meer'dan in 1953, toen grote gebieden onder water ston den. Het is interessant na te gaan welke gewassen de voorkeur hebben bij on ze boeren en dan blijkt het volgende: In 1956 werd 20.793 ha bebouwd met granen of 35.5 proc. tegen 42.2 proc. in 1955. De knol- en wortelgewassen haalden 34.7 proc. (31.5 proc. in 1955); peulvruchten 13.1 proc. (13.5); handelsgewassen 10.9 proc. (9); groenvoer 1.7 proc. en diversen 3 proc. 80 Proe. wintertarwe vroor uit Wat de granen betreft kan aange nomen worden, dat de laatste jaren de oppervlakte tussen de 35 en 40 proc. van het bouwland blijft schom melen. Voor 1956 moet men rekening houden met het feit dat toen 5000 ha wintertarwe uitvroor van de 6000 ha die was ingezaaid en natuurlijk is die niet geheel door zomertarwe en zo- mergerst vervangen. De oppervlakte peulvruchten blijkt, over. de laatste vijf jaren, in 1955 haar hoogtepunt gehad te heb- .n'iPe6 toename van 9 proc. in 1952 tot 13.5 proc. in 1955 is echter nog met een juiste weergave van de stij gende animo voor de peulvruchten in het algemeen, omdat men in de rampgebieden zich in dit opzicht ster ke beperkingen moest opleggen (1955 - 4 proc Anderzijds blijkt ook de afname die m 1956 zichtbaar werd ten opzichte van 1955. gecamoufleerd wanneer men bedenkt, dat in de rampgebieden de oppervlakte onge veer verdubbeld werd. Vermoedelijk geven voor de genoemde jaren de cijfers 9 15 12 proc. ongeveer de juiste verhouding weer. Het valt op, dat er een verschuiving plaats vindt van de schokkers naar de groe ne erwten, die voor de meeste gebie den zelfs nog groter is dan de cijfers doen vermoeden omdat op Schouwen (overstroomde grond!) de oppervlak te m. schokkers beteeld aanmerkelijk verfroot kon worden. Mogelijk speelt hier de grotere oogstzekerheid van <te groene erwten ten opzichte van de schokkers een rol. De financiële re sultaten liggen de laatste jaren na melijk praktisch gelijk. De handelsgewassen handhaven zich ongeveer op hetzelfde niveau als dat van 1952. Het jaar 1956 geeft een flinke toename van de verbouw van blauwmaanzaad te zien, eveneens een toename van de vlasteelt in die gebieden waar deze teelt voor het eerst na 1952 weer mogelijk werd. De oppervlakte graszaad bleef ge lijk, de spreiding binnen de rassen en soorten werd echter groter. Ook de eilanden geven in dit opzicht grote verschillen te zien. Zo nam op Schou wen de oppervlakte af van 132 tot 76, op Walcheren nam ze echter toe van 62 tot 104 ha. De oppervlakte hakvruchten is nog iets geringer dan in 1952, op de nor male grond zal het percentage hier mede bebouwd praktisch gelijk zijn. De toename in vergelijking met 1955 is praktisch te verklaren aan de hand van de laatste twee kolommen. Bij aardappelen lijkt een tendens tot uit breiding, bij de suiker- zowel als bij de voederbieten daarentegen de nei ging tot inkrimping van het areaal te bestaan. Bouwplan bleef constant Samenvattend komt men tot de conclusie, dat de laatste vijf jaar op die bedrijven waar de bedrijfsvoering niet door overstroming en cultuur technische werken werd gestoord, het bouwplan vrij constant gebleven is. Peulvruchten -ertoonden onder in vloed van de prijsverhoudingen de grootste verschillen. Gezien het feit dat deze schommelingen van jaar tot jaar niet meer dan 3 proc. bedragen is de invloed hiervan op de opper vlakte granen en hakvruchten die beiden 3.5 a 40 proc. in beslag nemen, nauwelijks merkbaar. Op de overstroomde grond loopt de Situatie Sterk uiteen, maar geeft het gemiddelde beeld duidelijk de verbe tering in de toestand weer. De raad van Hoofdplaat besloot om financiële redenen niet toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling betreffende de verdeling van kosten voor de Zeeuwse muziek school. De subsidie aan de instelling voor katholieke maatschappelijke gezins- zf0l'S werd gebracht van 275.— op iore met in£ang van 1 januari Aan het jeugdwerk „Sterre der in? Slijkplaat werd met ingang *300 eén sut>sidie toegezegd van De heer E. Steijaert had dit lie ver gezien met ingang van 1956. Hij wees op het vele goede dat door dit jeugdwerk tot stand gekomen is. Hij stelde tenslotte voor naast de sub- w «1 *e ëeven voor de aan schaffing van sportmateriaal. Ook de heer J. Blaakman prees het jeugd werk. Besloten werd, dat „Sterre der ^.ee nog een verzoek zal dienen te doen tot uitbetaling van het tweede bedrag van 300.Aan de plaatse- yke veetentoonstellingscommissie werd een subsidie van 50.— ver leend. Voor het nazien van de ge meenterekening 1955 werd een com missie ad hoe benoemd. Na stem- ming werden benoemd de heren C. de Smit (6) en Th. Wieleman (6), terwijl na loting als derde aangewe zen werd de heer E. Steijaert. Voor de toegangsweg tot het nieuwe sport veld werd van verschillende parti culieren grond aangekocht tot een oppervlakte van in totaal 78 m2 te gen een prijs van 2.per m2. Aan A. de Geringel en L. Martens werd grond, gelegen in uitbreidings plan zuid-west, verpacht voor 0,03 per m2. De pachttermijn wordt be perkt tot 1 jaar, aangezien de grond nodig kan zijn voor de bouw van wo ningen en de aanleg van straten. Aan de katholieke Z. VI. woningbouw vereniging te Kloosterzande zal ver kocht worden 1266 m2 grond a 2,75 per m2. De eerste begrotings wijziging 1957 werd vastgesteld. Be sloten werd tot het instellen van een koopavond door vrijdags de winkels te doen open zijn tot 21 uur. In de rondvraag wees de heer Steijaert op de grote behoefte aan een lan taarn aan de hoek van het kerkhof en de weg naar de kerk op Slijk- plaat. In de winter is daar geen en kel lichtpunt. Ook had hij gaarne gezien dat eens een afdoende oplos sing zou gevonden worden voor het wegdek van die weg naar de kerk, en dat het gras en onkruid aldaar verwijderd werd. Onder de ingekomen stukken In de raad van Westdorpe werd aangetrof fen de goedkeuring en de gunning van de verbouw van het gemeente huis aan Raymond van Laere. Op een verzoek van de Bond voor Be jaarden in deze gemeente tot het bekomen van een verhoogd subsidie werd afwijzend beschik. De vereniging ter verbetering van het rundvee in Zeeland kreeg een subsidie van 10.voor een op 12 juni te houden rundvee-fokdag. Er was een schrijven binnengeko men van het gemeentebestuur van Sas van Gent, waarbij werd mede gedeeld dat de Koninklijke Goedkeu ring is verkregen op een wijziging van de verordening op heffing van keurloon in de gemeenten Westdor pe, Sas van Gent en Philippine. Besloten werd aan het Juliana- ziekenhuis te Terneuzeh een subsidie toe te staan van 1.per verpleeg- dag per patient, wonende in deze gemeente, tot een maximum van 400.—. De Koninklijke Goedkeuring werd ontvangen op de Verordening Cursus Franse Taal. Doordat deze goedkeu ring werd ontvangen, zal kunnen worden overgegaan tot het opleggen van de aanslagen voor schoolgeld Cursus Franse taal, 'over de verstre ken jaren. Er was een schrijven van de Cen trale Directie van de Volkhuisves ting en Bouwnijverheid, waarbij werd medegedeeld, dat voor woningbouw gelden zullen kunnen worden ge leend bij de N.V. Bank voor Neder-' landsche Gemeenten. Het bedrag van deze geldlening zal afhankelijk zijn van het gemiddelde aantal woning wetwoningen dat in de jaren 1954, 1955 en 1956 is gebouwd. Besloten werd tot de verbouwing van de ambtswoning Molenstraat 32 over te gaan. Marathon Schoondijke opende het Zeeuwse baanseizoen met geslaagde athletiekwedstrijden. De verrassing van de dag was de nederlaag, wel ke Hein Cujé op de 5000 meter te incasseren kreeg van de in Westdor pe wonende Belg Eugene AUonsius. De Middelburger nam dadelijk de leiding, doch Allonsius volgde hem als een schaduw. Bij het ingaan van de laatste ronde sloeg de Belg zijn slag. Hij demarreerde zo plotse ling en zo fel, dat Cujé totaal ver rast werd en vijf seconden later dan zijn tegenstander finishte. Op de 800 meter had Cujé echter geenszins moeit emet zijn clubgeno ten Zwartepoorte en Bostelaar. Op de beide sprintnummers, 100 yards en 200 meter, zegevierde J. Sinke van AV'56. Willy Cijsouw won bij de dames al le drie de nummers, op welke zij uitkwam: de 100 ijards, verspringen en discuswerpen. De 200 meter was voor N. van Bruggen van EMM. H. Fruytier van Marathon bleek bij de A-junioren de snelste op de 100 yards en de 200 meter, terwijl hij ook het verspringen won. Rini Mon- deel won de "800 meter. Het discus werpen was voor R. Sanderse en het speerwerpen voor Rudi Swint. Bij de B-junioren finishte Kas Mul der van EMM als eerste' op de 1500 meter in 4.45.2, hetgeen een nieuw Zeeuws record betekent. (Tenniscompetitie) In de eerste competitiewedstrijd van het nieuwe tennisseizoen speelden SJEF 1 uit Aardenburg en De Schelde 1 uit Vlissingen met 44 gelijk, in de 4e klasse van de KNLTB. De uitslagen waren: heren-enkelspel M. Bral—C. Spe?kens2—6,3—6; J. M. ParidaenH. F. van der Linden 86, 64. Dames-enkelspel: mej. I. Trap manmevr. C. Lako 68, 16; mej. N. van der Plasmej. A. Goedbloed 64, 46, 62. Gemengd dubbelspel: mej. I. Trapman en J. M. Paridaen mevr, C. Lako en H. F. van der Lin den 26, 2—6; mej. N. van der Plas en R. Wyllemanmej. A. Goedbloed en W. van Hanegem 36, 63, 62; Keren-dubbelspel: J. M. Paridaen en R. WyllemanC. Speckens en W. v. Hanegem 63, 62. Dames-dubbel spel: mej. I. Trapman en mej. N. van c;er Plasmevr. C. Lako en mej. A. Goedbloed 46, 46. TOT DE NEDERLANDERS die ter gelegeiheid van koninginnedag een onderscheiding is verleend, behoort ook mevr. Suttorp van der Berg. Zij is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau voor haar verdiensten als secretaresse van de Kon. Ned. Zwembond. DE TWEEKAiWP om het wereld kampioenschap schaken tussen Bot- winnik en Smyslov, door Smyslov gewonnen met 12,5 punt uit 22 partyen, zal heden, dinsdag 30 april, officieel gesloten wordien. Hieruit volgt dat de twee resteren de partijen niet meer zullen worden gespeeld. De christelijke Stichting voor School- en Beroepskeuze kreeg 10. per geval uit deze gemeente. Afwijzend werd beschikt op een verzoek tot toetreding tot de Mu ziekschool. Gunstig werd beschikt op een schrijven van het Ministerie van Bin nenlandse Zaken om toekenning van 10 pet. van de kinderbijslag van 't gemeentepersoneel over het tijdvak 'van 1 oktober tot 31 december 1956. Aan het Oranjecomité in deze ge meente werd een subsidie verleend van 500.voor het organiseren van Nationale Feestdag, Verjaardag van de Koningin en andere dorps feesten. Van de N.V. P.Z.E.M. werd bericht ontvangen dat de verkabeling van het elektrisch net op Kanaalzicht en Stroodorpe voorlopig niet doorgaat. Van Gedeputeerde Staten werd goedgekeurd terugontvangen de ge meentebegroting voor het dienstjaar 1957. Winkelsluitingswet Voorgesteld werd de verordening op de Winkelslutingswet zodanig te wijzigen, dat de winkels mogen ge opend zijn gedurende het tijdvak van 1 april tot 1 oktofter van maandag tot en met donderdag tot 7 uur, op zaterdag, het gehele jaar door tot 7 uur, en van 1 oktober tot 1 april van maandag tot en met donderdag tot 6 uur, terwijl men op vrijdag als koopavond het gehele jaar open zal mogen zijn tot 21 uur en 's zondags het gehele jaar van 8-12 uur des voormiddags. Daarna werd breedvoerig gespro ken over de stichting van het vereni gingsgebouw. Getracht zal worden op korte ter mijn met de werkzaamheden een aan vang te nemen. De heer de Hulsters kon zich er niet mede verenigen dat de verkabe ling van het elektrisch net op Ka naalzicht en Stroodorpe niet doorgaat en hij vraagt hierover nogmaals te onderhandelen met de P.Z.E.M. Rondvraag De heer De Hulsters vraagt ver der naar de bestemming van de ste nen welke zijn opgeslagen in de Mo lenstraat. De voorzitter zegt, dat hiervoor nog geen bestemming is ge geven, doch hij veronderstelt, dat ze zullen worden bestemd voor het doortrekken van de Bernhardstraat naar de Graefjansdijk. De heer van Acker wijst op de slechte afwatering achter het perceel van de heer P. Geerinckx. De voor zitter zegt dat zulks zal worden na gezien. De heer van Acker vraagt ook om het aanbrengen van enkele bloemp jes op het grasplein in de kom dei- gemeente. De heer Wille vraagt om de lamp aan het Klein Kanaaltje op Passluis te doen veranderen in een nacht lamp. Dit zal worden nagezien. De heer de Maertelaere brengt ter sprake het onderhoud van de weg en klaagt over enkele putten in de weg, richting Passluis. In de zevende KNVB-pool, die gis- eren werd - gerealiseerd, is naar wij vernemen - voor circa 80.DOO gulden ingezet. De eerste prijs zai circa f 25.000.— bedragen, de tweede on geveer f 11.500. Alle deelnemers die met 9 punten dh meer ..uit de bus" zijn gekomen, kunnen de KNVB daarvan in kennis stellen. Aan het Abel Tasmantoernooi, het sporttoernooi voor zeevaartscholen, dat jaarlijks in de week na Pasen te Amsterdam wordt gehouden, na men 13 scholen deel. De Vlissingse De Ruijterschool won de onderdelen voetbal en volleybal, de Abel Tas- manschool uit Delfzijl de athletiek, de zeevaartschool te Scheveningen 't sloeproeien en de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam het ho ckey. Onder een grijze hemel zijn de ren ners, die de eerste zware etappe van de Ronde van Duinkerken tot een goed einde hadden gebracht, maan dag gestart voor de tweede etappe via Lens. De verwachtingen op een kalme, rustige rit na de vermoeienissen van de vorige dag gingen niet op. want de renners vertrokken al in een flink tempo en talloze ontsnappingspogin gen werden gedaan. Bij Lens had een groepje van ze_ ven renners een voorsprong van 5 mm. 25 sec. maar op de terugweg naar Duinkerken werden de uitlopers weer achterhaald. Een sprint tussen vijl man bracht de beslissing in deze rit, waarbij Schouben winnaar werd. Uitslag tweede etappe: 1. Schouben 5,42.35, 2. Mahé z.t. 3. Vitre z.t. 4. Cherkx z.t. 5. Westdorp z.t. 6. groep van 21 renners, bij wie De Groot en Voorting, allen 5 uur 42 min 50 sec. 26. Van der Pluym en Stolker 5.43.01, 45. Nolten 5.44.47. Algemeen klassement: 1. Derijcke 11.48.12, 10 punten; 2. Schepens z.t. 11 punten; 3. Van Ge- neugden z.t. 13 punten; 4. Everaere z.t. 17 punten; 5. Van Gombel z.t. 20 punten; 6. Groussard z.t, 28 punten; 7. Voorting z.t. 29 punten; 8. Le Ber z.t. 37 pünten9. Van der Pluym 11.48.23 37 punten- 10. Colette 11.48.23 37 punten; 40. Westdorp 12.18.40; 52. Mahn 12.44.07; 53. De Groot 12.44.22. In de derde klasse A van de lan delijke korfbalcompetitie had Swift weinig moeite met TOV, dat op eigen veld met 5-14 kansloos onder ging. De Zeeuwse hoofdstedelingen hebben dus nog steeds even veel ver- liespunten als Merwede, dal door een 2-10 zege op Succes de leiding be hield. Voor TOV is het pleit nu vrijwel beslecht. Ons Huis bleef met 4-2 baas over het bezoekende Char- lois en Unicum kwam op eigen veld tegen Overkanters maar net aan de beide punten (6-5). Zwalu wen zag kans om ODO op eigen veld een 5-5 gelijk spel af te dwingen en daarmede een kostbaar puntje te veroveren. De stand is nu: Merwe de 17-30; Swift 14-24: Ons Huis 18- 24- Unicum 17-23; Odo 17-21; Chai- lois 16-15; Succes 16-11; Zwaluwen 156; Overkanters 16-6; TOV 16-2. De tweede etappe van de Ror.de van Duinkerken, Duïnkerken-Lens- Duinkerken, over 214 km, is gewon nen door de Belg Schouben in 5 uur 42 min. 35 sec. Met dezelfde tijd als de winnaar kwamen daarna aan de finish: 2, Mahé, 3. Vitre, 4. de Fey- ter 5 Ertvoidt, 6 van Daele, 7. Dol- hats, '8. de Rijcke, 9. van Geneugden. Germain de Rijcke bezet de eerste plaats in het algemeen klassement vóór zijn landgenoot Schepens. In het KNVB-wedstrijdprogramma voor zondag 5 mei zijn de navolgen de wijzigingen aangebracht: UITGESTELD: Zeelandia - Terneu- zen (3D); Groen Wit - Madese Boys (4E); DHV - Kaaise Boys (4G); Mid delburg II - Terneuzen II; Goes II - Corn. Boys II; Vlissingen II - RCS II (res. 2e klas C). INGELAST: DHV - Burgh *(4G) en Corn. Boys II - Vlissingen II (res. 2e klas C). Het schooivoetbaitoernooi te Vlis singen werd voortgezet met de vol gende resultaten: Afdeling A: hervormde school Koudekerke Bouen Ewoutschool 05. hervormde school Koudekerke- St.-Paulussehool 1—0, Bouen Ewout schoolSt.-Paulusschool 90,- Bone dijkeschoolOranjeschool 00; Oran jeschoolJan Ligtihartschool 30; BonedijkeschoolJan Ligthartschool 20; Bonedijkeschool 2Vincent van Gog'hschool 00; Pieter Louwerse school (Souburg)Prins Willem- school 10; Neutrale schoolBouen Ewoutschool 00; Bonedijkeschool 2- Pieter Louwerseschool 0—3; Vincent van GoghschoolPrins Willemschool 0»3, Neutrale schoolOranjeschool 11, Bonedijkeschool 2Prins Wil lemschool 05, Vincent van Gogh schoolPieter Louwerseschool 02. Bouen Ewoutschool Oranjeschool 40, Bouen Ewoutschool Pieter Louwerseschool 10. Bouen Ewout school kampioen van Vlissingen. Afdeling B: RHBS 4—VGLO 2—0, RHBS 4Nijverheidsdagschool 7 5? Enige lijd geleden was de douane recherche te Amsterdam er achter geKomen, dat er geknoeid werd met 'Volkswagens) die door de 32- d/m v.aui°ha"delaar G s- te Amster- auhPs ,veeeü verkocht- Twee van deze ™»Vh- H nauwkeurig bekeken, waarbij de nummers van motor en chassis werden genoteerd en aan de Duitse politie doorgegeven. In Duitsland bleken ook wagens met deze nummers tc lopen De zaak werd toen In handen gegeven van het gerechtelijk laboratorium in Den Haag en daar constateerde men dat de bovengenoemde nummers in de auto's waren geslagen, nadat de oor spronkelijke er uit waren gehaald. De Duitse politie kwam er daarna achter, dat de auto's gestolen waren en wel door een zekere K.R. te Gel- senkirchen. De man werd aan een verhoor on derworpen en bekende ongeveer 30 Volkswagens te hebben gestolen. Voor acht van deze wagens vroeg hij bij de Duitse automobielelubs triptieken aan en reed zo de auto's „volkomen legaal" Nederland binnen, waarbij de invoerrechten normaal werden be taald, Om echter met andere wagens de invoerrechten te ontduiken, verzon de Amsterdamse autohandelaar de volgende methode. Hij nam een kennis, de ambtenaar S.P., werkzaam op het Rijksbureau voor Wegverkeer in de arm en deze vervalste twee oude kentekenbewij zen van auto's, die voor de sloop wa ren verkocht. Op die manier werden weer twee auto's Nederland binnen gesmokkeld. Om de resterende 20 wa gens naar ons land te krijgen, wist de ambtenaar een aantal blanco ar chiefkaarten van het Bureau Motor rijtuigen in handen te krijgen, waar op hij de motor- en chassisnummers invulde, die de Amsterdamse autohan delaar hem opgaf. Deze kaarten depo neerde hij dan heel kalm in het kaartsysteem van het bureau. Voor elk kenteken ontving hij een bedrag van 150.—. P. schijnt nog meer onregelmatig heden op het bureau met kenteken bewijzen te hebben verricht. 00, VGLO—Nijverheidsdagschool 7 1-3, RHBS 4 kampioen van Vlis singen. Afdeling C.Nijverheidsdagschool 3 30; Nijverheidsdagschool 3 kam pioen van Vlissingen. Afdeling D: Nijverheidsdagschool 1HTS 1 20; Nijverheidsdagschool 1 kampioen van Vlissingen. Ook in Middelburg werd het toer nooi voorgezet. Hier waren de uitsla gen als volgt: Afdeling A: r.-k. schoolols Ar nemuiden 02. Ols Arnemuiden kam pioen van Middelburg. Afdeling B: RHBS 3—chr. ulo 2 30. RBHS 3 kampioen van Mid delburg. Afdeling C: technische school 3 RHBS 2 04. gymnasium -op. ulo 011; technische school 2chr. ulo 13; RHBS 2chr ulo 21; op. ulo- chr. HBS 0—1; RHBS 2—crr. HBS 31. RHBs 2 kampioen van Middel burg. Afdeling D: rijkskweekschool 2 RHBS 20, technische schoolrijsk- kweekschool 19; Rijkskweekschool 2Maohinisten 10; Rijkskweek school 1Rijkskweekschool 2 20. Rijkskweekschool kampioen van mid delburg. Hierna speelden de kmapioenen van Middelburg en Vlissingen om het kampioenschap van Walcheren. In afdeling A speelden de Bouen Ewoutschool uit Vlissingen en de ols Arnemuiden gelijk <00), waarna Arnemuiden won met strafschoppen. In de afdeling B bleek de chr. HBS uit Middelburg juist iets sterker dan de Vlissingse RHBS (10). In afde ling C werd Nijverheidsdagschool 3 uit Vlissingen kampioenschap van Walcheren door een 50 overwin ning op de Middelburgse RHBS en in afdeling D won de Middelburgse Rijkskweekschool met 2-1 van de Vlissingse Nijverheidsdagschool. Ook in Oostburg werden school- voetbalwedstrijden gespeeld. De uitslagen waren: Afdeling C: technische school 2 technische school 3 40. openbaar lyceum 2r.-k. HBS 2Schoondijke 01; op. ulo-technische school 3 10; technische school 2r.-k. HBS 2 10; op. lyceum 2op. ulo 00. technische school 3—r.-k. HBS 2 01; technische school 2op. ulo 10; op. lyceum 2technische school 3 50; r.-k. HBS 2-op. ulo 20; technische school 2op. lyceum 2 20. Technische school 2 kampioen van west-Zeeuwsch-Vlaanderen. Afdeling D.: technische school r.-k. HBS 06: technische school op. lyceum 2—3; openbaar lyceum- r.-k, HBS 1—0, Openbaar lyceum kampioen van west Zeeuwsch-Vlaan- deren. Na een keer „stilstand", in verband met Nederland-België, zijn we vandaag aan de negende week van onze STEM-toto toe. Al die voorgaande acht weken hebben ontelbaren tevergeefs ge tracht de gevraagde goede oplossingen te geven. Geen nood, zij kunnen ditmaal opnieuw meedoen (naar be kend geheel gratis) en nu gaat het om een inzet van 250.Een aantrekkelijk, rond bedrag. Nogmaals vindt men hieronder de voorwaarden afgedrukt, waaraan deelnemers aan de STEM-toto hebben te voldoen. Het is volop de moeite waard gezellig en interessant ojn mee te doen. Allereerst zij nogmaals gewezen op een gewoonte, die tal van inzenders zich hebben aangewend, maar die hun formulieren ongeldig maakt. Zij vullen op één briefkaart meerdere oplossingen tegelijk in. Dat mag niet. Het is wel toegestaan om de wed strijden over te schrijven en op een briefkaart te plakken, zodat men dus tocli meer dan één keer tegelijk kan meedoen, maa. nogmaals: één oplos sing per briefkaart. Verder zijn er sommige inzenders die menen, dai men de uitslagen moet invullen. Het gaat echter om de wed strijd-resultaten Men moet dus 1 (winst thuisclub), 2 (winst bezoeken de club) of 3 (gelijkspel) invullen. U kent voorts de uiterste termijn (vrijdagmiddag uiterlijk twaalf uur moeten de inzendingen in ons bezit zijn). Aan U de taak om de resulta ten goed te raden Hieronder volgt weer de lijst van adressen, waar de formulieren kunnen worden ingeleverd. Eindhoven-Willem II GVAV-BVV NAC-PSV NOAD-Fortuna '54 Aiax-VVV TOP-Baronie DOSKO-ZFC LONGA-NEC Rapid-Elinkwijk Maurits-MOC '17 Controle totaal-cijfer: Reserve-wedstrijd MVV-Feijenoord Hoofdkantoor DAGBLAD DE STEM, Reigerstraat 16, BREDA Bijkantoor ROOSENDAAL, Molenstraat 45. Bijkantoor BERGEN OP ZOOM, Zuivelstraat 26. Bijkantoor WAALWIJK, Grotestraat 189. Bij bureau OOSTERHOUT, Kloosterstraat 50. Bijkantoor GOES, Westsingel 98 Bijkantoor HULST, Dubbele Poort 7. Bijbureau OOSTBURG, Nieuwstraat 41. Na de zesde etappe staat Wout Wagtmans weer op de eerste plaats in het algemene klasse ment. Reeds in de morgen was onze landgenoot, die ook deze maandag weer zeer intelligent heeft gereden, er in geslaagd iets af te knabbelen van zijn achterstand op Emiliozzi. Bij Giulianova (38 kmi was eerst Rik van Looy aan de haal gegaan, met Adolf Christian aan zijn wiel. Wat la ter ontsnapten ook Gaul, Keteleer, de Cock, Impanis, Defilippis, Fantini en Calvi uit het peloton. Zij arriveerden anderhalve minuut na van Looy en Christian te Teramo, waar nog 12 kilometer achter motoren moest wor den gereden Wagtmans hield vooral zijn grote rivaal Emiliozzi in het oog, die hij ten slotte 41 seconden achter zich liet. In de midadg werd het tweede ge deelte van de etappe gereden. De be slissing viel op het met Derny-gang- making gered encircuit van Acoli Pi- ceno. Aan de kop hield Poblet er een gangetje in van soms ver boven de 40 km, terwijl achter hem Wagtmans en Emiliozzi elkaar bestreden in een verwoede nek-aan-nek race, totdat de Italiaan het hoofd moest buigen. Poblet schreef de zege op zijn naam, maar Wout Wagtmans ging als twee de door de finish, met genoeg voor sprong op Emiliozzi om hem van de eerste plaats in de algemene rang schikking te verdringen, al is het verschil slechts 10 seconden. Woensdag wordt de 7e en voorlaat ste etappe gereden, van Ascoli Ficeno naar Spoleto, ongeveer 227,5 kilome ter, waarvan 25,5 kilometer achter motoren. Het bestuur van de K.N.V.B. zal op zeer korte termijn, waar schijnlijk nog deze week, een onderzoek instellen naar een in cident, dat zich zondagmiddag tijdens de wedstrijd Nederland- België tussen de Keuzecommis sie en de rechtsbuiten Kan der Kuil zou hebben voorgedaan. Volgens verklaringen van van der Kuij, zou hij tien minuten voor tijd via Timmermans de opdracht heb ben gekregen een blessure voor te wenden en zich te laten vervangen door Dillen. De Ajacied weigerde dit. Hij ."peelde de wedstrijd normaal uit, maar reisde uit protest reeds kort na de wedstrijd naar zijn woon plaats. 's Avonds nam hij niet deel aan het gebruikelijke diner voor spe lers cn officials. Ir. H.F. Hopster, voorzitter van de KNVB, deelde ons mee. dat hij nog niets van dit incident alwist. Hij zou maandagmiddag onmiddellijk contact opnemen met allen, die bij deze kwes tie betrokken zijn. Ook het bondsbestuurslid en te vens voorzitter van de technische commissie G. Kruijver. zei niets van het incident te hebben verno men. noch tijdens noch na de wed strijd. In de kleedkamer heeft van der Kuil op normale wijze afscheid ge nomen van de officials en spelers, zonder dat bleek, dat hij ergens ont stemd over was", aldus dhr. Kruij ver (Bij dit afscheid was een onzer verslaggevers aanwezig) Van der Kuil zei inderdaad op rustige wijze, dat hij tot zijn spijt niet aan het diner kon deelnemen; zonder nade re uitleg. Maandagmorgen bevestigde hij ons evenwel, dat hij bovengenoemde op dracht via Timmermans had ontvan gen. 1 Wagtmans 25 uur 4 min. 29 sec., 2 Emiliozzi op 10 sec., 3 Moser op 2 min. 39 sec., 4 Poblet op 3 min 58 sec., 5 Van Steenbergen op 5 min. 14 sec., 6 Impanis op 5 min. 44' sec., 7 Monti op 6 min. 59 sec. 8 Gismondi op 8 min. 14 sec.. 9 de Bruyne op 8 min 14 sec., 10 Rolland op 9 min. 18 sec. Van de 71 motorrijders, die zater dag gestart waren voor de wedstrijd LuikMonacoLuik, zijn er vier te Monaco gearriveerd zonder straf- punten: de Belgen Ambleve en Buv- dens en de Fransen Turling en Merle, Te Monaco hadden zich maandag 42 deelnemers aan de controle ge meld. Hierbij waren de Nederlanders Paulen en Coenen. die ieder 16 straf- punten hadden gekregen. ROTTERDAM, 29 april, Aanvoer in totaal 2255, vette koeien en ossen 1352, Vette koeien le kw. 325-345, 2e kw. 295-325, 3e kw. 280-290, Varkens (lev. gew.) le kw. 177, 2e kw. 175, 3e kw. 173. Vette koeien, aanvoer groot, handel lui, prijzen lager. Var kens (lev. gew.) aanvoer ruim, handel zeer kalm. prijzen lager, prima's bo ven notering. TERNEUZEN, 29 april. Sla A 11- 14, B 8-11, bloemkool A 65-71, B 55- 64, C2 45-46, peen 61, radijs 5-9. prei 18-23, rabarber 36, spinazie 8,5-22, Jo nathan 23-27. WAALWIJK. 29 april. Over het geheel hield de kalme toon in indus trie en handel de overhand. Er zijn geen factoren aanwezig, die tot kopen aansporen, zodat uitsluitend in de di recte behoefte wordt voorzien. Deze behoefte is tevens minder groot daar de omzetten deze maand over het al gemeen ten opzichte van de vorige maand iets ten achter zijn gebleven. De verkoop in- de schoenwinkels te gen de. paasdagen iets opgeleefd, was deze week weer minder groot, ver wacht wordt echter dat de komende weken het artikel zomerschoenen wat meer in de vraag zal komen. De schoenindustrie is w^t drukker met fabricage en aflevering hiervan. In de reparatiebranche bleef de hoeveelheid werk vrij goed op peil. De afname van reparatiecroupons is iets minder, waarschijnlijk wordt de eertijds iets vergrote voorraad door de schoen herstellers opgewerkt. De overleermarkt vertoonde nog de minste wijziging, naast de gewone vraag naar rundbox, boxcalf en suède is er meerdere belangstelling voor le der voor zomerschoenen. Op de inlandse huidenmarkt is geen verandering gekomen, prijzen konden zich bij kalme vraag goed handhaven. Konstanz 316 (onv.), Rheinfelden 228 (-5). Breisach 153 (-2), Straatsburg 228 (-7), Maxau 405 1), Mannheim 246 (-6). Mainz 260 (onv.), Bingen. 173 (onv.), Kaub 187 (+2). Trier 141 (-10), Koblenz 193 (-2). Keulen 162 (-3), Ruhrort 354 (-1), Lobith 962 (-6), Nij megen 739 (-10), Arnhem 769 (-6), Eefde IJssel 295 (-2), Deventer 202 (-4). Monsin 5540 (-10). Visé 5032 (-8). Borgharen 3990 (+5), Belfeld 1168 (-22), Grave beneden de sluis 480 (-25

de Stem | 1957 | | pagina 7