Nederlanders veroverden deel van Brazilië i Eiland der stilte*' NETTE JONGENS FLINKE MANNEN 36648 Strijd tegen de Portugezen omstreeks 1630 donderdag 2 mei NETTE MEISJES Het is niet zo erg bekendmaar v. d. Walle- Blommaert DAMES MODESHOW VAN BLIEK „DlPO, DE DONKERE DWERG" DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 30 APRIL 1957 Zware taak voor St.-Paulus Middelburg 55 Noodweer in Texas EXAMENS Mr. Seydlitz |T a r i' e v e n MAAGLIJDERS! SUC-AAAC N. V. DE FAAM Dit wordt een on verge telijk mode-schou wspel! in „DE KORENBEURS", Grote Markt, Goes Een winkel vol Mode-Stoffen! fa. s. meeuwsen ganzepoortstr. 9-12 Goef OPROEP GEMEENTEWERKMAN - VOORMAN C. JAMIN N.V. vraagt 1857 1957 GOEDKOPE VAKANTIEREIZEN REISBUREAU STOK - ZWIJNDRECHT Men leest het zelfs niet in alle geschiedenisboekjes maar eens heeft een handvol Nederlanders voor een twintigtal jaren het belangrijkste deel van Brazilië bezet gehouden. Dat was om streeks het jaar 1630, maar in feite hadden onze Hollandse koop vaarders al lang een begerig oog naar dit zo rijke land geslagen. In 1624 probeerden ze het met een inval in Bahia, die wel slaag de, maar door een slechte verdediging kon de Portugese bevel hebber (het land behoorde namelijk toen nog aan de Portugese kroon), de stad weer heroveren. Toen Philips II in het jaar 1555 de Spaanse troon besteeg, erfde hij van zijn vader de Nederlanden en het duurde niet lang of de ontevreden heid over het Spaanse bewind had zodanige vormen aangenomen, dat een opstand ontstond. Voornamelijk de onderdrukking van het protestan tisme in zijn noordelijke bezittingen had dit conflict tot gevolg. Daarom zond Philips in het jaar 1567 de duis tere hertog Alva naar de oproerige landen, die poogde de opstand in een zee van bloed en tranen te verdrin ken. Dat deze geschiedenis even op gerakeld wordt, is, omdat de een halve eeuw later uitgevoerde invasie hiermede nauw verband houdt. In het jaar 1579 vond dan de vereniging van de van Spanje afgevallen pro vincies plaats, de eerste schrede tot de onafhankelijkheid van Nederland. Poogden vroeger de Nederlanders de Braziliaanse en Indische koopwa ren uit Portugal te halen, op zekere dag. toen Philips ook de Portugese troon verwierf, was dat niet meer mogelijk. Tengevolge daarvan moes ten de specerijen uit Indië zelf ge haald worden, voor welk doel om en nabij de eeuwwisseling de Oost Indische Compagnie opgericht werd. Maar voor het bekende Braziliaan se hout had men nog geen oplossing gevonden, terwijl ook de handel met de westkust van Afrika mogelijkhe den bood. In het jaar 1621 bracht de oprichting van de West Indische Com pagnie een uitkomst. De eerste grote beslissing van het nieuw opgerichte gezelschap was, Spanje een belang rijke slag toe te brengen in het cen trum van de Braziliaanse kolonie. h De vloot, die daarheen zeilde, om in de eerste plaats de hoofdstad Ba hia aan te vallen bestond uit 23 gro te schepen en 3 z.g. jachten (sche pen van 50 tot 100 ton). Tezamen hadden zij 50 kanonnen en een be manning van 1600 koppen, onder het opperbevel van Jacob Willekens, Piet Hein en Johan van Dorth. Het garni zoen van Bahia en de bevolking van de stad leverden een verbitterde te genstand. Hun verdedigingsmogelijk heden waren echter tegen het zware scheepsgeschut van de Hollanders niet opgewassen, zodat de stad zich aan het eind van twee dagen vechten moest overgeven. De bewoners namen de vlucht naar de omliggende bossen. Alleen een paar soldaten van de gouverneurb leven in de stad. La ter werden ze gevangen genomen en naar Nederland overgebracht. Mislukt Van Dorth, die als nieuw gouver neur werd aangesteld, liet een bevel uitvaardigen, waarin de bevolking ge dwongen werd naar de stad terug te keren. Slechts weinigen gaven, hier aan echter gehoor. De rest zette van uit de bossen haar vijandelijke acti viteiten voort. Een geweldige guerilla- oorlog brak uit. Bij een van de over vallen werd zelfs Van Dorth doodge schoten. Intussen had het moederland Spanje niet stilgezeten. Een geweldig leger werd naar Bahia gezonden. Al spoedig moesten de Hollanders zich overgeven. De eerste poging van de Westmdische Compagnie was een mislukking geworden. Maar daarmee had het in geen ge val zijn veroveringsplannen opgege ven. Integendeel, zij maakte ijverig voorbereidingen tot een tweede over val. die ditmaal zou plaats vinden in Pernambuco, toen een der welvarend ste provincies van Noord-Brazilië, mede in verband met de intensieve verbouw van suikerriet. Deze expe ditie bestond uit 50 schepen met 1170 kanonnen. De schepen waren met duizend matrozen en 3500 soldaten bemand. Het opperbevel had Hen drik Corneliszoon Loncq. Toen in Portugal de eerste berich ten over de nieuwe veroveringsplan nen der Hollanders binnenkwamen, zond de regering onmiddellijk Matias de Albuquerque naar Brazilië om de verdediging van het Pernambucaner gebied op zich te nemen. Ongetwij feld verdient hij de hoogste lof voor zijn moedige pogingen, de situatie meester te blijven. Tot de laatste mi nuut gaf hij de moed niet op. Toen dan ook het Nederlandse flot tielje in zicht kwam, boden de in Olinda voor anker liggende Spaanse schepen zo'n tegenstand, dat de eer ste pogingen om binnen te dringen werden afgeslagen. Maar toen een deel van Loncq's manschappen ten noorden van de stad landden, was het pleit spoedig beslist. Albuquerque's troepen werden verslagen. Bijna verloren Zoals dat ook gebeurde in Bahia verlieten de inwoners van de stad, na warenhuizen en schepen verbrand te hebben, de plaats. De Portugese bevelhebber trok zich terug naar een 'n paar mijl verder gelegen leger plaats. Hier bevond zich het tref punt van degenen, die vastbesloten waren, de Hollanders te bevechten: indianen, negers, avonturiers, groot grondbezitters en suikerriettelers. Partisanengroepen belegerden ook hier weer de stad, zodat de troe pen nu geen vin meer buiten de stad konden verroeren. Zij waren daarom volledig afhankelijk van de aanvoer over zee. In de zomer van het jaar 1631 bleken de voorraden zo langza merhand te zijn uitgeput. Wanneer niet spoedig hulp zou komen, zouden ze de hongerdood moeten sterven. De hulp was in aantocht in de vorm van een Nederlandse vloot van 16 schepen onder bevel van Adriaan Janszoon Pater. De zending goederen werd echter door de Spaans-Portu- gese vloot tegengehouden. De slag werd met ongekende hevigheid ge voerd. Hoewel de Spanjaarden een grote overmacht hadden, vochten de Nederlanders met bewonderenswaar dige hardnekkigheid, zodat de strijd lange tijd onbeslist bleef. Vele sche pen werden in brand geschoten, waar onder ook dat van de dappere Neder- lnadse admiraal. De overlevering, zo als die in het huidige Brazilië opgeld doet (men is hem nog steeds niet vergeten), zegt dat Adriaan Janszoon Pater, om niet in de handen van de vijand te vallen, de vlag van zijn schip om het middel bond en onder de uitroep ,,De zee is het enige graf een Nederlandse admiraal waardig" zich in het kolkende water stortte. Was deze reddingspoging mislukt, spoedig kwam andere hulp, in de per soon van een mulat, Calabar ge naamd. Deze Calabar kende iedere boom en ieder pad van het bos, waar in de patriotten zich verborgen hiel den. Een troepenmacht ging met hem mee en wist de iroepen van Albuquer que te verdrijven. Deze moest naar het zuiden vluchten, samen met zijn overgebleven getrouwen. Intussen wa ren vijf jaar verlopen, sinds Loncq in Pernambuco landde. Het scheen dat pas nu betere dagen voor de over winnaars zouden aanbreken. Betere dagen Het gelukte de Hollanders, in de volgende jaren meer Braziliaanse grond te veroveren'. Toch leefden ze in voortdurende vrees, dat een nieu we vloot uit Spanje de verdedigers te hulp zou komen. Daarom vroegen zij de Westindische Compagnie, sol daten, een goed bevelhebber en ma teriële hulpmiddelen te zenden, waar mee ze, wat ze zo moeilijk bevoch ten hadden, konden behouden. Einde lijk werd in het jaar 1637 Prins Jo han Mauritz van Nassau-Siegel tot gouverneur-generaal van de nieuwe kolonie benoemd. En hiermede begon een bloeiperiode in .de Braziliaanse geschiedenis. Hij was 33 jaar, een man van de daad, maar met een vrolijk tempe rament. Hij had al direct gezegd, dat hij een goed soldaat was en van een ieder stipte nauwgezetheid en eerlijk heid verwachtte. Ook was hij zeer kunstzinnig aangelegd. Hij bracht de gebroeders Post mee naar de kolo nie, Pieter; de architect en Frans, de schilder, wiens laatste landschaps schilderijen voor het eerst het Euro pese oog vertrouwd maakten met Bra zilië. Onder deze wetenschappelijke mensen bevonden zich ook nog Wil helm Piso en Georg Markgraaf, die in het bijzonder de dieren- en plan tenwereld bestudeerden. In een van zijn brieven naar zijn familie meldde Mauritz van Nassau reeds* dat hij van het „Nieuwe Hol land" was gaan houden en dat het hem de mooiste plek op aarde scheen. Hij bleef echter niet alleen de schoon heden der natuur bewonderen, maar begon successievelijk grote stukken grond op de Spanjaarden te verove ren. Hij bereikte zelfs de ver in het zuiden gelegen rivier Sao Francisco, waar hij als voorpost het fort Mau- ricio stichtte. Enige maanden later vergrootte hij de kolonie ook nog in het noorden, toen hij Fortaleza ver overde, toentertijd de belangrijkste nederzetting en thans de hoofdstad van de provincie Ceara. Geëerd Ondanks deze veroveringstochten werd hij door de bevolking aajibeden en nu nog erkennen de Brazilianen de Hollandse bewindsman als een der beste gouverneurs. Men eert hem als een nationale held. Want niet alleen, dat hij een zieken-, armen- en we zenhuis liet bouwen, hij stelde vele so ciale wetten samen, die in het hui dige Brazilië nog van kracht zijn. Zo was het zelfs mogelijk hoog geplaat ste ambtenaren aan te klagen. De kolonisten waren dat helemaal niet gewoon. De Portugese en later de Spaanse heerschappij was zeer despotisch. Mauritz was nog maar een poosje aan het bewind, toen een ieder al tevreden was met de over heersing der Hollanders. Maar in 1637 kwam er een belang rijke wijziging. Het gelukte Portugal n.l. in dat jaar, het Spaanse juk van zich af te wenden. Don Joao van Dranganza werd onder de naam ko ning Joao IV tot Portugees heerser uitgeroepen. In Brazilië werd dit be richt zowel door de Nederlanders als door de kolonisten met gejuich ont vangen. De eersten zagen dit als een verzwakking van de Spaanse macht terwijl de laatste groep voornamelijk uit Portugezen bestond. Daarom werd tussen beide groepen een tienjarige wapenstilstand gesloten. Nog geen vijf jaar na de aankomst van Mauritz strekte het Hollandse gebied zich dus in feite uit over zeven provincies, van Maranhao tot aan Sergipe. Conflicten Maar de Westindische Compagnie zag liever geen menslievendheid van haar bestuurder in het verre land. Steeds meer conflicten deden zich voor tussen Mauritz en zijn opdracht gevers. Daarom besloot hij in 1644 naar zijn moederland terug te keren, zeer tegen de wil van de bevolking. De volgende gouverneurs waren hardvochtige mensen, die wel de wil van de W.I.C. deden, maar niet naar het belang van het Braziliaanse volk keken. Het was dan ook niet te ver wonderen, dat al heel spoedig een opstand uitbrak, die met de dag in hevigheid toenam. Al vlug hadden zich twee groepen gevormd. De Ne derlanders werden overal terugge drongen, tot zij tenslotte alleen de stad Recife in handen hadden. Een hongerdood leek onvermijdelijk. Ein delijk besloot men een uitval te on dernemen. In de zich daaruit ont wikkelende slag van Guararapes be haalden de Brazilianen de overwin ning. Toch konden de Nederlanders Recife nog tot 1654 in handen hou den. Maar toen moesten ze ook on herroepelijk capituleren. De overge blevenen mochten naar hun vaderland terugkeren. Deze strijd had het nationaliteits gevoel wakker gemaakt. De Brazilia nen dachten voortaan niet langer meer als kolonisten, maar verenig den zich onder eenzelfde banier: be vrijding van vreemde heerschappij. Portugal moest het met lede ogen aanzien. Het voelde immers, dat het niet meer de heerser van het land was. Nu waren het de negers, India nen en blanken tezamen, die allemaal vochten, niet om een Portugese kolo nie te verdedigen, maar omdat zij voelden, dat iedere meter terugge wonnen grond hun zou toebehoren, een deel van hun vaderland zou zijn. Eén woord rechtvaardigde sindsdien alle offers en begeesterde al hun da den: Brazilië. G. VALKENBERG ,,St. Paulus" te Middelburg bracht in de Schouwburg voor een volle zaal de première van .Eiland der stilte" van de jonge Vlaming Michel Thijs. Deze poogt in zijn werk de waar heid, dat Gods wegen ondoorgronde lijk zijn, toe te passen op het leven van een afvallig priester, die door omstandigheden steeds verder van God weggedreven schijnt te worden, uiteindelijk door diezelfde omstandig heden tot Hem terugkeert. Het is de verdienste van de schrij ver, dat hij dit precaire gegeven voor katholiek en niet-katholiek vol komen aanvaardbaar heeft weten voor te stellen. Dit neemt echt er niet weg, dat velen door de voorstelling niet bevredigd zullen zijn. Naast bo vengenoemde verdienste bezit het stuk nl. enige feilen (waarschijnlijk te wijten aan de jeugdige leeftijd van de auteur), die op geen enkele wijze weg te spelen waren. In de eerste plaats bleef het hele geval, ondanks alle schijnbare diepte, aan de opper vlakte, welke indruk nog in de hand werd gewerkt door een groot gebrek aan zelf-discipline bij de schrijver: ellenlange dialogen, die het luisteren vermoeiend maakten en weer afbra ken wat er in het stuk aan hande ling en spanning bereikt werd. Bo vendien is de schrijver niet kunnen ontkomen aan het gevaar van de pathetische toon, die vooral de le vensechtheid in de rol van de pries ter en de oude professor veel af breuk deed. Ook de spelers hebben de nadelige gevolgen hiervan onder vonden. Hoewel de mise en scène uit stekend was, en de rolvastheid, ge zien de uiterst zware opgave die ge steld werd, opvallend goed, hebben ze toch het .stuk niet tot leven kunnen brengen. Wij vragen ons trouwens af, of dit wel mogelijk zou zijn, om dat het levende en overtuigende aan de tekst zelf ontbrak. Dit alles maakt het zeer moeilijk een oordeel uit te spreken over de verdiensten van de afzonderlijke spe lers. Wel mogen we vaststellen, dat Mej. I. Loontjens als Elisabeth door haar eenvoud en beheerstheid in hou ding en dictie ons volkomen heeft kunnen overtuigen, en dat is in deze omstandigheden de grootste lof die we haar geven kunnen. Hetzelfde geldt hoewel in iets mindere mate voor L. van Hecke in de rol van Eichendorf. De andere rollen hebben geleden onder het pathos waarin de schrijver ze ondergedompeld had. Dat de spelers desondanks op heel wat momenten het talrijke publiek heb ben kunnen boeien, pleit voor de over gave en overtuiging, waarmee ge speeld werd. 't Enthousiaste applaus na afloop was een zeer verdiende hulde voor de durf en de energie, waarmee ,,St. Paulus" deze buiten gewoon moeilijke opgave tot een goed einde gebracht heeft. In de afgelopen tien dagen zijn in Texas een tiental mensen verdronken en ruim 2200 dakloos geworden door stormen en overstromingen, die nog steeds aanhouden. Negen grote rivie ren leveren gevaar op en 68 grote wegen zijn afgesloten. Honderden bruggen zijn vernield. SCHILDERSPATROON De heer M. v. d. Linde te Heinkens- zand slaagde te Utrecht voor het vak diploma schilderspatroon. FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen. Geboren: Hendrik Dirk de Vey Mestdagh-Caune, Rotterdam; Hans Herbschleb- van der Hoeven, Den Haag Marianne de Wit-van Scha- gen, RhoonKarin Smits- huysen-Bitsch, Maastricht Margriet v. Hoof-Beijleveld, Maastricht. Overleden: Anna Willink-Haalebos, 69 jaar, Velp; George Krijger. 84 jaar, RotterdamAntonia Voge laar-Smits, 75 jaar. Gorin- chemAlexander Paton, 72 jaar, Rotterdam; Johan Adri aans, 72 jaar, NuthWillem Hents. 71 jaar, HeerFreddy v. d. Weijde. 6 maanden, Vlis- singenFannie Nouse, 25 jaar, WilhelminadorpDirk Klaij, 85 jaar. Wageningen Hendrik Fleijsman, 71 jaar, AmsterdamJohannes van Abeelen, 97 jaar, Tilburg. DE NOTARIS DANKBETUIGING. Hiermede betuigen wij onze oprechte dank aan H.H. Geestelijken, doktoren, Eerw. Zuster, familie, buren en bekenden voor de vele goede zorgen en behandeling tijdens de ziekte, overlijden en be grafenis van onze onvergete lijke moeder MARIA LOUISE DE WAAL. Uit aller naam Familie van Leuven- Hemelaar. Stoppeldijk, mei 1957. Voor de vele en hartelijke gelukwensen die wij ontvin gen op ons 40-jarig huwe lijksfeest zeggen wij allen, ook mede namens onze kin deren, hiervoor hartelijk dank. J. PloegaertBockstael Philippine, Eiland. Voor de vele en hartelijke gelukwensen, bloemen en ca deaus die wij ontvingen op ons 40-jarig huwelijksfeest, zeggen wij allen, ook mede namens onze kinderen, hier voor hartelijk dank. Th. Brakkevan Hurck Philippine, Oude Kerkstraat. KORSETTEN en B.H.'s Drogisterij HULST te HULST zal op donderdag 2 mei nam. 3 uur in het café bewoond door Ph. de Block te Heikant, Sint Jansteen publiek Verkopen: A. voor de familie van Re- mortele Koop I: HET WOONHUIS MET SCHUUR, ERF EN TUIN aan de Magdalenastraat 10 te Sint-Jansteen, kad. sectie D nummers 556. 557 558, samen groot 11 a. 90 ca! Koop II: De percelen BOUWLAND in de Wildelanden te Sint- Jansteen, kad. sectie D num mers 250. 251 en 252 samen groot 2.12,70 ha. Koop I in bezit en genot te aanvaarden bij betalink koopsom. Koop II in pacht bij F. L. Pieters te Sint Jansteen t.m. 30 okt. 1958, in genot van de pachtsom te aanvaarden op 1 april 1957. en B. onmiddellijk daarna voor de heer Alphonsus van Remortele: Koop I; HET WOONHUIS MET ERF EN TUIN aan de Magdalenastraat 8 te St. Jansteen kad. sectie D. nummers 647 en 638 samen groot 10,17 are. Koop II: HET WOONHUIS MET ERF aan de Magdalenastraat 8 te Sint-Jansteen kad. sectie D. nummer 646. groot 6.05 are. Koop I in bezit en genot te aanvaarden bij betaling koopsom. Koop n in huur bij M. Thuy in genot van de huursom te aanvaarden bij betaling koop som. De kopen sub B I en II zullen ook gecombineerd worden opgeroepen. Betaling koopsommen bin nen een maand en van de on kosten binnen 6 dagen na de toewijzing. Nadere inlichtingen ten kan tore van de notaris voor noemd. DACI Kledingmagazijn VERHUURT GELEGENHEIDSKLEDING o.a. jacquets, colberts, fanta sie pantalons, hoge hoeden en schoenen. Alles als nieuw Lange Vorststraat 56, GOES Telefoon 2795. Alléén bij vooruitbetaling. Uitsluitend voor de Zeeuwse oplage 3 regeis of minder f 0.80: iedere regeJ meer 15 ct Bij 3 achtereenvolgende ge lijke plaatsingen wordt de derde plaatsing tegen half geid berekend Bij plaatsing ln de gehele op lage 3 regels of minder f 1.35; iedere regel meer 35 Ct. e 25 letters, cijfers of lees tekens gelden voor 1 regel. PERSONEEL GEVR. Voor omg. Antwerpen net echtp. z. k gevr. voor keukenmeid en huisknecht chauffeur. Indien be kwaam hoog loon. Br. met ref. madame v. Eersel, risidance Wagram Dirk 409 Duinbergen Heist. België. 631 TE KOOP AANGEB. •Rood-bruin pinchertje te koop, 3,5 mnd., reu. Radiostr. 36 Roo sendaal N. Br. 5905 Pruimers, doe uw voordeel met met de beste tabak Witte Ster of Nikkel. Deze pruimtabak kan niet uitdrogen. Door speciale verpakking blijvend vers, altijd sappig in de mond. Geen kort, geen verlies. Vraag Witte Ster of Nikkel! 40089 Pruimers opgelet. Het nieuwe merk: NL. lichte pruim is ge maakt van de fijnste overzee tabakken en bijzonder fris van smaak. Door de speciale verpak king kan NL niet uitdrogen en is blijvend vers. Onthoudt dat merk: NL. 39082 AUTO'S - MOTOREN Jawa 250 cc te koop, f 575, in prima staat. Nieuwstr. 58. Goes DIVERSEN Grote verzilvering van land- bouwvakantiebonnen op zater dag 4 mei van 2 tot 5 uur bij Jos Blommaert, Nieuwe weg 36 Hulst. Gebruikt U reeds maan den, ja misschien zelfs jaren, tabletten of poe ders om uw maagkwaal te bestrijden? Neem dan nu eens maagtabletten. Want de ze tabletten stillen niet alleen het zuurbranden en heffen de pijn op, maar wat veel waarde voller is, ze brengen een ONMISKENBARE ver betering. zodat U na ver loop van tijd geen ge neesmiddel meer hoeft te gebruiken EN wordt een goede werkkring aangeboden in de produktie-afdeling van de FABRIEK VAN SUIKERWERKEN, Breda Bij gebleken geschiktheid bestaat de mogelijkheid tot suikerwerker te worden opgeleid. Voor jongens en mannen, die een goed vak willen leren, kan deze aanbieding heel belangrijk zijn. Komt U eens bij ons praten? Aan personeelsleden die buiten Breda woonachtig zijn, worden de reiskosten vergoed. Aanmelden dagelijks: Kantoor Liniestraat 19, Breda U KOMT TOCH ZEKER OOK NAAR DE morgen, WOENSDAG 1 MEI om 2,30 en 8 uur in Grand Hotel Rotterdam te Terneuzen. in samenwerking met het huis „Boussac" met modellen van vooraanstaande Parijse ontwerpers le Show 3.00 uur n.m. 2e Show 7.30 uur n.m. Een overvloed van inspiratie ideeën vol van bruisende fantasie Voor iedere vrouw te dragen, voor ieder betaalbaar Plaatsbewijzen verkrijgbaar aan de zaak a f 1.00 (thee Inbegrepen) Duizenden meters van de meest moderne dessins en kleuren Uit Parijs de wereldberoemde Boussac-stoffen vanaf 3,95 p. m. en geheel kreukherstellend Uit New-York een grote sortering van de „Fruit of the Loom"- oollectie - was- en kleurecht - 90 breed - 2.95 p. m. Zonnige creaties uit Italië, prachtige veredelde katoen Menko stoffen Ploegstoffen ey Burgemeester en Wethouders van Nieuw-Vosse- meer roepen sollicitanten op voor de betrekking van Aanstelling geschiedt voorlopig in tijdelijke dienst, na gebleken geschiktheid bestaat kans op vaste aanstelling. Loon per week f 66,72 (minimum) f 73.92 (maximum). 4 jaarlijkse verhogingen. Aanstelling boven minimum is niet uitgesloten. Rijwieltoelage f 60,per jaar, kledingtoelage f 75,— per jaar. Vakantietoelage 4 over jaar salaris. Kindertoelage volgens gemeentelijke re geling. Sollicitanten moeten leiding kunnen geven aan de overige arbeiders van de gemeentelijke dienst van openbare werken. Kennis van onderhoud van plantsoenen en beplantingen strekt tot aanbe veling. Datum der indiensttreding 1 juni 1957. Sollicitaties uitsluitend schriftelijk binnen 10 dagen na het verschijnen van dit blad te rich ten aan Burgemeester en Wethouders van Nieuw- Vossemeer. Geen bezoek dan na. oproeping. 300-o-xxx voor alle afdelingen in ons atelier te OOSTERHOUT Aantrekkelijke premieregeling. Eigen busdienst voor Hank, Geertruidenberg, Made, Oosterhout. Voor an dere plaatsen vergoeding van reiskosten. Werkkle ding vrij. Aanmelden en inlichtingen dagelijks aan onze fabriek: Torenstraat 7, Oosterhout. REIGERSTRAAT 11 BREDA. Bel ons nieuwe telefoonnummer K 1600 voor HEERLIJKE KUIKENS en KIPPEN. 12 DAGEN ITALIë GARDAMEER f 215,— 10 DAGEN OOSTENRIJK (TIROL) f 145.— Geen nachtritten Prima hotelverzorging Sportieve reis: 9 dg. Franse Vogezen f 85, Prima Holl. maaltijden. Erkend door het Ministerie van Economische Zaken en Raad voor het Reisbureauwezen. Telefoon 01850—5782. Vraagt gratis prospectus. 14 19. Gretig dronk Aram van het koele water. Hij voelde zijn krachten langzaam terug keren. „Waar zijn we?" vroeg hij de man. „Waar brengt ge ons heen?" doch de ander haalde slechts de schouder op. Hij keerde zich naar Presto en schudde die zachtjes heen en weer. Aram wierp een snel le blik om zich heen. Achter in de boot zag hij nog meer mannen in het wit en ook de roerganger had eenzelfde man tel aan. Aram had nog nooit zo'n boot gezien. Het was een breed en plat vaartuig met een wonderlijk zeil. Blijkbaar had den zjj de wind mee, want het schip had een behoorlijke vaart en voortdurend spatte hel hoog opbruisende boegwa ter hem in het gezicht. Plot seling hoorde hij zijn naam fluisteren. Ook Presto, was tot het bewustzijn teruggekeerd. „Heer Aram!" riep hij ver rast uit. ,,Zijt gij ongedeerd?" Aram knikte hem bemoedi gend toe en de man, die ook Presto water had laten drin ken, stond nu op om zich naar achter te begeven. Daardoor zag Aram ineens, dat er nog iemand naast Presto lag en zijn ogen werden groot van verbazmg. toen hij de korte gestalte herkende. Het was Dipo, de donkere dwerg.

de Stem | 1957 | | pagina 4