Golden Fiction Knutselwerk? Prachtbijts Ceta-Bever Droom van stedenbouwers wordt in Bremen verwezenlijkt Met één pond sterling MENING EN COMMENTAAR India en de kernproeven ONLOGISCH BEVESTIGING DIEP BEZORGD BEELD UIT EEN VRIJ LAND AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO Een ongezond leven? TWEEDE BLAD DINSDAG 30 APRIL 1957 oler den DE ministerraad heeft een. besluit van de minister van oorlog goedgekeurd, om op het vliegveld Deelen een eskader straaljagers te stationeren. Dat brengt vermoede lijk met zich mee, dat een van de belangrijkste recreatiegebieden van ons land de Veluwe in de naaste toekomst verstoken zal blij ven van stilte, een van de belang rijkste voorwaarden om een stuk land tot recreatiegebied te maken. GATT-commissie over Engelse eieruitvoer ZESENTWINTIG - bij Shakespeare en bij Golden Fiction Grootste project in Duitsland 3=5= door O. Straminoff om ivu TELEVISIEPROGRAMMA W' Middel dienen te- Oirschot in maart ge P. uit en hem lebben in ien kilo's erkpolder 3750 kg. aange- auto met I kg. bo nen. auto met iomen. r nens W. heeft len bij de nens aan onderwijs- artscholen ktuigkun- d te Vlis- ingen; G. A.H. van j te Oost- te Vlis- Middel- 3 uur: De Brokken- Love me >ijk 7,30 u.: uur: Duis- Schietinf 'MYÏ. riendin van evanche in imse Oper» ien. riendin van ;evanche in 3 uur: De Love me Dijk 3, 7,30 HE Sovjet-Unie heeft indruk wil- L' ien maken met de publicatie van Boelganins correspondentie met Londen en Parijs aan de vooravond van het Brits-Franse ingrijpen in Egypte. In zijn brieven bezwoer Boelganin de regeringen van Frank rijk en Engeland zich te onthouden van inmenging in de binnenlandse zaken van Egypte en de souverei- niteit van dit' land te eerbiedigen. Intussen ontstond er een binnen landse crisis in Jordanië, waarbij de souvereiniteit van dit land op het spel stond. Vanuit Egypte werd getracht op het verloop van die crisis invloed te oefenen en de zen der van Cairo droeg er het zijne toe bij om koning Hoessein in een onmogelijk parket te brengen. Tegen deze pogingen tot inmen ging in de binnenlandse aangele genheden van een andere staat en dit gebrek aan eerbied voor vreem de souvereiniteit van de zijde van Egypte verhief men in Moskou zijn stem echter niet zo min als men zichzelf de les van respect en ont houding voorhield, toen Hongarije in een binnenlandse crisis geraakte. Het is weer een staaltje van de inconsequentie der Sovjet-politiek, voor wie het doel der uitbreiding van eigen machtsinvloed ieder mid del, hoe grof ook, heiligt. P)E Nieuwe Rotterdamse Courant maakt gewag van opnieuw aan de dag tredende onzekerheid in west-Brabant met betrekking tot de waterwegenkwestie. Dat hier omtrent verwarring kon ontstaan, is begrijpelijk, omdat men in Bel gië over het Moerdijkkanaal een on duidelijk geluid liet horen. Intussen berusten de mededelin gen van de correspondent der N. R. Crt. grotendeels op publicaties van vorige weken in ons blad. Het zou daarom niet de moeite lonen hierop terug te komen, waren zij niet van een naschrift van de re dactie voorzien. Dit naschrift bevestigt op grond van inlichtingen, welke van bevoeg de zijde in Den Haag werden ver kregen, dat men zich daar thans op het standpunt heeft gesteld, dat er géén Moerdijkkanaal komt. Vanuit die opvatting dient dan het bezoek van minister Algera aan west-Brabant te worden beschouwd toen hij kwam zien, wat hier ter hand moet worden genomen. Wij geven hiervan acte. Het kan geen kwaad, dit laatste nog eens te benadrukken, juist omdat er niet onbegrijpelijk enige geestesverwar- ring ontstaan is door de verschil len tussen de verklaringen van de ministers Luns en Spaak en omdat deze geestesverwarring toch moet worden opgeheven. De stadsmens, die na een jaar hard werken rust en ontspanning vindt, zal dit ook op de Veluwe niet meer kunnen vinden. Hij zal er rustig fietsend of lui op zijn rug in de hei liggend worden opge schrikt door het bekende gegier van oefenende straaljagers. De ANWB maakt zich hierover (Advertentie) p 4 Ook kinderen zijn fijnproevers zon en vruchten v. J ZWAAR DEMAKER vruchtenjams diep bezorgd. Hij vraagt zich af, of het al niet erg genoeg is, dat van de 90.000 ha bos en woeste grond, al ongeveer 20.000 ha wordt ge bruikt voor militaire doeleinden. ,Moet nu", zo vraagt de bond zich of „ook de stille-barrière nog door broken worden?" Wij zijn overtuigd van het nut en de noodzaak van militaire oefen terreinen; anderzijds is de behoefte aan recreatieruimte in ons kleine land voor het toenemende aantal vakantiegangers dermate dringend, dat wij van de overheid mogen vragen, om zo zuinig mogelijk om te springen met de weinige kleine stukjes land, die wij voor dit doel bezitten. De commissie der GATT (algemene overeenkomst voor tarieven en han del), die tussen de-.algemene verga deringen van deze organisatie de lo pende zaken behartigt, heeft in haar bijeenkomst te Genève met algemene stemmen een aanbeveling aangeno men, waarin Engeland wordt ver zocht de besprekingen met andere lan den en meer in het bijzonder met Denemarken, die hebben geklaagd over de gesubsidieerde eieruitvoer van Engeland, voort te zetten. Aan de Engelse delegatie werd verzocht de klachten over te brengen aan de. En gelse regering. Besloten werd voorts een commissie van 5 vertegenwoordi gers van niet rechtstreeks bij deze aangelegenheid betrokken GATT-lan- den te benoemen, die de klachten aan een onderzoek zal onderwerpen, in dien aan de secretaris-generaal der GATT mocht worden gemeld, dat de besprekingen met Engeland geen be vredigend resultaat hebben opgele verd Zoals bekend is, hebben Denemar ken en enige andere landen, waarbij Nederland, bij de GATT geklaagd, dat de gesubsidieerde eieruitvoer van Engeland andere producenten van de Europese markt verdrijft. (Advertentie) Hoog torent de figuur van Shakespeare boven zijn tijd genoten. Zijn genialiteit schiep uit zesentwintig letters on sterfelijke werken, waarin prinsen, geliefden en narren hun wonderschone taal eeuwig zullen blijven spreken Honderden tabakken, de samensteller van Golden Fiction zoekt, keurt, verwerpt. Zesentwintig houdt hij over. Zesentwintig uitgelezen tabakken, door ervaring, vakmanschap en toewijding gebundeld tot een uitzonderlijke sigaret. Uw Golden Fiction! P.P.N GULDEN GENIETING VOOR 90 CENT Aan de rand van Bremen, dat een half millioen inwoners telt, ploegen bulldozers velden om, waar vorige zomer nog het koren stond, graven baggermachines diepe kuilen voor de straten en fundamenten van een nieuwe stad, die over vier jaren aan 40.000 mensen onderdak zal bieden. Het wordt een stad der superlatieven, want dit wordt niet alleen het grootste woning- project van de bondsrepublied, 'hét is ook de Verwezenlijking van vele dromen van moderne stedenbouwers. In dit nieuwe stadsdeel zullen temidden van parken en plantsoe nen, meren en vijvers, zeven wol kenkrabbers van 14 tot 20 verdie pingen verrijzen in de nabijheid van straten, die geen kruispun ten kennen, waar voetgangers bruggen over de hoofdverkeersa der worden - gebouwd. Deze nieuwe stad zal ook de wen sen van vele duizenden vervullen, die in Bremen, evenals in andere Duitse steden, nu al jarenlang naar een eigen woning snakken. Het pro ject heet voorlopig Bremen-Vahr. Voor een aantrekkelijker naam is al een prijsvraag uitgeschreven. Vrije baan voor stedenbouwers Nadat jarenlang vernielde en be- schadigde stadswijken werden opge bouwd, waarbij men meestal ge bonden was aan het oude, te nauwe stratennet, afgezien nog van de vele moeilijkheden bij herverkaveling en onteigening, hebben de stedenbou wers in Bremen nu de sprong over de stadsgrenzen gedaan om op maag delijk terrein hun projecten te ver wezenlijken. Twee en een half mil joen vierkante meter land werden gekocht, gelegen aan de weg, die het centrum van de stad met de auto snelweg naar Hamburg verbindt dus een uitstekende verkeersverbin ding biedt. Uit de ontwerpen van vier architecten, waarbij ook de in ternationaal bekende stedenbouwer Ernst May was, werden de plannen voor de stad samengesteld. Tiendui zend woningen zullen worden gebouwd niet. in lange blokken, maar als één gezinshuizen, of in blokken van vier en acht verdiepingen en in zeven wolkenkrabbers van 14 tot 20 verdie pingen. De stad zal door ruime plant soenen en parken in vijf wijken wor den verdeeld, ieder van achtduizend inwoners. De nieuwe stad zal geheel door bomen en velden zijn omgeven. In het zuiden grenst zij aan een ren- I paan> in het noorden aan een golf- I terrein. In het oosten, in de richting van de autosnelweg, wordt zij afge perkt door een strook volkstuinen en naar het westen zullen bomen en struiken dat gedeelte van de stad af schermen waar alle ambachtsbe- drijven zullen worden gevestigd, die door lawaai en vuil de bewoners zou den kunnen hinderen. In elk der vijf wijken wordt een lagere school gebouwd. Er komen drie kerken, een jeugdhuis, kinder bewaarplaatsen en speeltuinen, een groot sportstadion en bioscopen. Een school voor hoger onderwijs wordt in het geografische centrum van de stad gebouwd, dat tevens het culturele en economische mid delpunt zal worden. Hier wordt de wolkenkrabber met twintig verdie pingen gebouwd, in de benedenver dieping zal het stadsbestuur zetelen. Bij dit gebouw komt een groter gebouw met zalen, een winkelcen trum, een markthal en een openba re leeszaal. Binnen vier jaar klaar Vanzelfsprekend zullen ook in de woonwijken zelf de nodige winkels worden gebouwd. De plannen voor een ziekenhuis zijn nog niet vol tooid. Er is voorts sprake van de bouw van een schouwburg. Tenslot te is het ook de bedoeling een ver warmingscentrale voor de gehele stad te bouwen. Kolen sjouwen be hoort tot het verleden. Het financie ringsvraagstuk is nog niet helemaal opgelost. De overige kosten voor de nieuwe s^ad, die op ongeveer 200 tot 220 miljoen mark -worden geraamd, zijn gedekt door borgstellingen van de se naat van Bremen. Voorwaarde is, dat het plan zulks in overeenstemming met een wet in Bremen binnen vier jaren wordt verwezenlijkt. Want alleen zo hoopt men in Bremen het aantal woningzoeken den te kunnen verminderen. Dit is niet gemakkelijk bij 35.000 bij het huisvestingsbureau geregis treerde urgentie-gevallen en een maandelijkse bevolkingstoena me van 1200 zielen. Daar de meesten van hen niet in staat zijn de door particuliere bou wers meestal geëiste bijdrage in de bouwkosten of vooruitbetaling van huur op te brengen, zullen zij bin nen het kader van de sociale wo ningbouw", die met overheidssteun wordt bevorderd, een woning krij gen. In Bremen-Vahr zal de huur niet meer dan 1.05 mark 1.per vierkante meter bedragen. Zij zal door toeslagen voor bad. verwarming en lift tot hoogstens 1.15 mark mogen worden verhoogd. Wie zelfs dit bedrag niet kan opbrengen, zal een over heidsbijdrage in de huur krijgen. Daarvoor krijgen de woningzoeken den in Vahr dan ook woningen met ingebouwde gasfornuizen en boilers. De eengezins-huizen, die bij tien pro cent aanbetaling voor 25.000 mark als eigendom verkrijgbaar zijn, hebben ook elektrische wasmachines. In het najaar zullen de eerste bewoners hun intrek kunnen nemen. De nieuwe ambassadeur van India in Japan, Jhandewly, heeft in Hong kong, op doorreis naar Japan, ver klaard, dat premier Nehroe van India het volkomen eens is met Japan en de andere landen, die gekant zijn te gen kernproeven. De ambassadeur voegde er evenwel a'an toe van me ning te zijn, dat de landen kernproe ven mogen nemen om hun eigen vei ligheid te verzekeren maar alleen in „beperkte mate", opdat men, door zijn eigen huis te verbranden ook dat van zijn buurman niet verbrande. Kunt u zich een dergelijk plaatje uit een dictatoriale staat voorstel len? Een koningin, haar moeder, haar zuster en een gast, slechts door een wrakkig houten hekje van de mensen gescheiden tijdens een paardenkoers. Geen soldaten of pantseraitto's, maar gewoon een zitje in het gras met een sigaret 34) Het waren dergelijke gissingen, 5'a,?ri" heel Londen zich verdiepte. Zelis de pers bemoeide zich met het geval, en gaf lange uittreksels en beschrijvingen uit de levensloop van de grote zakenman van gene zijde van de oceaan, wie de meesten thans voor de eerste maal van aange zicht tot aangezicht zouden aanschou wen. En zeer zeker was niemand in de ze dagen meer benijd geworden dan hij, die zich tot de gasten van E rancis P. mocht rekenen. Met de grote man te mogen kennismaken, wellicht, met hem kunnen spreken, en zijn mening en inzicht te mogen vernemen omtrent de vraagstukken van de dag, behoorde tot de gunsten, welke zelfs de groten der uitgaande wereld van Londen zich tot een on derscheiding rekenden. En zeer zeker wilde niemand ont breken op het feest van deze man, die eenparig beschouwd werd als het finaciële genie van twee wereldde len. Het spreekt vanzelf, dat Francis P. zijn taak als gastheer waarnam op een wijze, zoals men slechts van een Norman had kunnen en mogen verwachten. Hij ontving met de be minnelijke glimlach van een vorst, en scheen wel overal tegelijk aanwe zig. Zonder dat men zich er van be wust was, beheerste zijn machtige persoonlijkheid alle gesprekken, en hij wist steeds de gedachten te lei den in een richting, waaruit een le vendige en sprankelende conversatie ontstond. Natuurlijk niet in de eerste plaats waren het de vrienden van John P. die zich in allerlei gissingen verdiep ten. Heden immers was het de dag, waarop de datum der weddenschap verstreken zou zijn en als John P. heden niet op kwam dagen... Het was juist tien minuten voor middernacht, toen een livrei-bedien de middels een welluidende slag op 'n glanzende Chinese gong, plotseling de aandacht der gasten opvorderde. Aller blikken richtten zich naar die gong, welke op een verhoging stond voor een zwaar fluwelen gordijn, pre-, cies tussen de levensgrote portretten van de gastheer en zijn energieke vader en onmiddellijk daarop ver drongen de gasten zich om het po dium, waar rustig en beheerst als altijd de robuste figuur van Francis P. zichtbaar was. Men kon in de grote zaal een speld horen vallen. Een ogenblik liet de groot-indus trieel zijn ogen over de aanwezigen dwalen, toen Degon hij te spreken. Hij zei: „Dames en heren, Aan een der beroemdste generaals uit de tijd van het Franse keizer rijk, de beroemdste generaal, die wel licht ooit gele?fd heeft, en die het van soldaat tot keizer bracht, name lijk Napoleon, werd eens, toen hij nog aan het begin van zijn duize lingwekkende loopbaan stond, de iet wat pijnlijke vraag gesteld, wie zijn voorouders waren. Na mleon zag de man, die gemeend had hem op deze wijze te kunnen vernederen, een ogenblik doordringend aan, en ant woordde toen rustig: „Ik ben er een!" Welnu, dames en heren, aan ieder van ons wordt éénmaal in het le ven diezelfde vraag gesteld, zij het niet door onze naaste omgeving, dan toch zeer zeker door dat leven zelf. Hebt ge u er wel eens ooit reken schap van gegeven, hoe het ons te moede moet zijn, wanneer wij aan de avond van ons leven op die vraag moeten antwoorden: „Ik had geen voorouders, en ik had niet de moed er zelf een te zijn?" Of erger nog „Mijn voorouders legden voor mij de basis voor een grote teekomst. maar ik miste de durf in hun voet stappen te treden!" Francis P. zweeg even. Weer dwaalden een moment zijn ogen, waarin het dynamische vuur schit terde van de wilskrachtige man, die zijn eigen toekomst maakte, over de kring zijner gasten. Hier en daar zag men elkaar veelbetekenend aan. en een babbeltje, terwijl de konin gin zelf haar lievelingssport filmt, Aldus dit plaatje van de Engel»* koninklijke familie. BEZOEK Juist toen een familie te Ui- ford in Engeland aan tafel ivilde gaan voor het ontbijt, klonk glasgerinkel. Er viel een ruit aan diggelen en door het gat tuimelde een eend naar binnen. De familie wilde juist kijken of het dier ernstig gewond was, toen het zonder omwegen een ei legde. Op precies dezelfde plaats, waar de eend was neergekomen, is ze aan het broeden gegaan. De familie laat ze maar in haar doen. ..Ze wilde zeker een dak bo ven haar hoofd," meent papa. Comfort Op lange buslijnen In Amerika zullen binnenkort autobussen wor den ingezet, die comfortabel als vliegtuigen zullen zijn ingericht, He passagiers worden toevertrouwd aan de goede zorgen van stewardessen. Ze zullen gratis maaltijden voorgezet krijgen en via een ingewikkeld systeem kunnen luisteren naar de radiozender, die ze zelf wensen. Er komt ook een leestafel in. Cursus Brouwer van de Winkele uit Gent in België gaat een achtdaags bier- festival organiseren. Hij vindt, dat de jeugd de nobele kunst van het bier drinken aan het verleren is en daar houdt van de Winkele hele maal niet van. Grap Een zestienjarige jongen uit Wo king liet de banden van agent Mc" Cormicks fiets leeglopen, terwijl hij de draad naar de voorlamp los maakte. Hij verklaade voor de kin derrechter, dat hij verwachtte, dat hij en zijn vrienden er verschrik kelijk hard mee zouden lachen. De rechter informeerde of er gelachen was. „Nou," zei de dader. „De agent zei een serie woorden, die wij nog nooit hadden gehoord." De knaap kreeg een standje, maar mocht on gemoeid vertrekken. Hypnose De politie van San Francisco wil vijftig mensen bewegen zich te laten hypnotiseren. Zij wil daar mee een ongeluk oplossen. Velen zagen dat gebeuren. De auto, die het ongeluk veroorzaakte, reed door. Ook dat zagen getuigen. Niemand weet zich echter het autonummer te herinneren. De politie meent, dat verschillende mensen onder hypnose wellicht het hele tafereel nog eens voor zich zien en dat ze dan het num mer wél opmerken. Namaak Het Canadese departement van noordelijke zaken bereidt een ten toonstelling voor, waarop een „igloo" (een ronde Eskimo-hut) te zien zal zijn, die in plaats van uit blokken sneeuw uit blokken schuimplastic bestaat Op het eiland Baffin zal worden geprobeerd of deze woning geschikt is voor praktisch gebruik. Uw toestand is helemaal niets bijzonders, behalve dan dat het weinig voorkomt dat men in zo'n geval als van u nog leeft! (Advertentie) éier WOENSDAG, 1 MEI 1957 HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7,10 Gew, muz. 7,45 Een woord voor de dag 8.00 Nws. en weerber. 8,15 Gram 9.00 V.d.- zieken 9,25 V.d. vrouw 9,30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Morgend. 11.00 Gram. 12,00 Viool en piano 12.30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Lichte muz. 12,53 Gram. en act. 13.00 Nws 13.15 Prot, interkerkelijk thuisfront 13,20 Lich te muz. 13,45 Gram. 15,30 Interscholair jeugdWurnooi 16,00 V.d. jeugd 17,20 Gram. 17,44) Beursber. 17,45 Koperkwart, 18,00 Koorzang 18,20 Spectrum v.h. Chr. org - en verenigingsleven 18,30 RVU: Mevr. dr. E. Pereira d'Oliveira: Voedings- en spijs verteringsstoornissen 19.00 Nws. en weer ber. 19,10 Orgelconc 19,30 Buitenl.overz. 10.50 Gram. 20,00 Radiokrqnt 20,20 Avond- bijeenkomst v.d. bijbeldag te Antwerpen 21.30 Concertgeb.ork. en sol, 22,20 Gram. 22,30 Negro-spirituals 22.45 Avondoverd. 23,00 Nws 23.15 Sportuitsl. 23,20 Gram. 23.40-24,00 'Idem. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7,10 1 mei-toespr. 7,15 Gram. 8,00 Nws. 8,15 1 mei-toespr. 8,20 Gevar.progr. 9,30 V.d. vrouw VPRO: 10.00 Boek- bespr. 10,05 Morgenwijd. VARA: 10.20 Gram. DKOR10.30 Kerkd. VARA: 11,30 Gram. 12,00 Dansmuz. 12,30 Land en tuinb.meded. 12,33 De landbouw in een nieuw Europa toespr. 12,45 Orgelspel 13,00 Nws. 13,1% Prom.ork. en koor 13,45 Arbeid in de Benelux, klankb. .14,30 Strijkens. 15.00 De vogel Vrijheid, orato rium 15,45 V.d, jeugd 16,25 Arbeidslie deren 16,45 Harmonie-ork. 17,05 Arbei ders muz.ver. 17,30 Lichte muz. 18,00 Nws en comm. 18,20 Gram. 18,30 V.d. jeugd 19,00 1 mei-viering in andere lan den, rep. 19.10 Negro spirituals 19,30 In- str. kwint. 19,50 Wat Westerbork ons te zeggen heeft, toespr. 20,00 Nws. 20,05 1 mei-bijeenkomst 21,15 Doorsnee in Door snee 21,45 Metropole-ork. en sol. 22,25 Int. volksliederen en -dansen 23,00 Nws. 23,15 Rep_ v.d. 1 mei-viering in het bui- Advertentie) ten land 23,50-24.00 Soc. nws. in Esperanto. BRUSSEL, 324 m. 12,05 Amus.muz. 12,30 Weerber. 12,34 Amus.muz. 13,00 Nws. 13,15 V.d. sold. 14.00 Ork.conc. 14,50 Studentenliederen 15,20 Gram, 15,35 Symf_ ork en sol. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,20 Caus. 17,45 Gram. 18,00 V.d. jeugd 18,30 Pianorec. 19.00 Nws. en klankb. 19,40 Volkszang 20,00 Hoorsp. 22,00 Nws. 22,11 Gram. 22,25 Volksdansen en -liederen 23,00 Nws. 23,05-24,00 Gram. BRUSSEL. 484 m. 12,00 Gevar.muz. 12,55 Gram. 13,00 Nws. 13,10 Gram. 14.00 Idem 14.30 Symf.ork. en sol. 15,15 Gram. 16,00 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.05 Gram. 17,45 Koorzang 18.00 Gram. 18,45 en 19,10 Idem 19 30 Nws. 20.00 Gevar.progr. 22.00 Nws. 22,45 Gram. 22,55 Nws, 23,00 Dans muz. 23,55 Nws. (Advertentie) Velen leiden een onge2ond. onnatuarlijk teven. Gevolgenslappe werking der ocga- «en. onzuiver bloed, verstopping. Daar» door onstaan moeheid, hoofdpijn, puistjes aambeien enz. HERBESAN kruidenthee geeft het lichaam zijn natuurlijke werking terug I Verkrijgbaar bij apotheker of drogist k 11.80 per groot pak. voldoende voor. maande» WOENSDAG, 1 MEI 1957 VPRO: 17.00-17,30 V.d. kind. VARAt 20,00 1 mei-toespr. 20,10 1 mei in West- Europa, filmflitsen 20,20 Ballade van Uilenspiegel, van Pluimpje, van Baffer en van de dikke Poppedijn, spel. FRANS BELG.: 19,00 La Pensee soci- aliste 19.30 Onbekend 20,00 Act. 20,30 Traviata 53, TV-spel Hierna: Wereldnws. VLAAMS BELG.: 11,45-13,00 1 mei-op tocht in Antwerpen 19,00 V.d, jeugd 19,30 Nws. 20,00 Art. rendez-vous 20,45 Dap peren wenen niet. film 22,15 Nws. en journ. Waar wilde de grote man heen met deze inleiding? „Dit leven", vervolgde hij daar op, wat een ander woord is voor strijd en worsteling kent oneindig veel van die slappelingen. Zij mis sen de moed, de geestkracht en het karakter om de strijd met dat le ven aan te binden ten einde op deze wijze hun eigen toekomst te bouwen op de bodem der nuchtere werke lijkheid. Het zijn deze mislukkelingen die op zekere dag hun onvermogen wreken op de zwoegers en de wer kers met de onnozele vraag: „Waar toe dit alles?" En tot aan het einde der dagen zullen die werkers daarop het zwij gen moeten doen. niet," vervolgde hij met verheffing van stem, „omdat hun daarvoor de argumenten ontbra ken, maar om de eenvoudige reden, dat men een blinde niet ziende kan maken". Voor de tweede maal zweeg Fran cis P. En nu staarde hij over zijn gasten heen met een blik. alsof hij daarginds in de verte iets heel bij zonders zag. Toen nam hij opnieuw het woord: ,,Ik schaam mij niet te erkennen", zei hij, „dat ik een zoon had, die ik eens als „verloren" beschouwde. Want ook hij behoorde tot die slap pelingen, die de moed tot de strijd missen. Hij was aardig op weg om eens op de van wroeging vervulde vraag: „Wat heb ik van mijn leven gemaakt?" als antwoord te moeten geven: „Niets, mijn leven was een totale mislukking!" „Ik zei", ging hij verder, terwijl zijn stem een ietsje daalde, „dat er een tijd geweest is, dat ik mijn eni ge zoon als verloren beschouwde. Gij allen, dames en heren, die weet hoe mijn leven één voortdurende worste ling en strijd was, zult begrijpen, wat dit voor mij betekende. Immers, zelfs de bekwaamste medicus en chirurg is niet in staat aan een blinde het gezicht terug te geven eenvoudig door hem de ogen te openen. Zolang het licht niet in die ogen leeft, is alle hulp van buiten nutteloos. Want zij in wie de vonk niet gloeit, komen nooit tot datgene, wat de wereld maar al te gemakkelijk als een „dolzin nige daad" bestempelt. Welnu, dames en heren, vandaag precies een jaar geleden volbracht mijn zoon zijn eerste daad. Toen het draadbericht hieromtrent mij be reikte. wist ik onmiddellijk, dat deze daad beslissend voor zijn leven was. Ik wist dat dit het keerpunt bete kende. Hij was. zoals mij geseind werd, Van het „toneel der pret" ver dwenen. Het bloed van het ras der Normans had zich doen gelden. Met één pond sterling op zak, was hij de grote wereld ingewandeld, om, zon der iemands hulp of steun, zich zelf een weg te banen. Nog diezelfde avond kwam John P. tot zijn tweede daad, die hem een betrekking, zij het dan ook een ne derige betrekking, bezorgde. Hij nam de partij op van iemand, die aange rand werd en zich op dat ogenblik niet verdedigen kon. En wel, die zelfde nacht nog kwam hij tot zijn derde daad. Hij redde een mensen leven! Mijne vrienden, moet ik voortgaan met U het aantal daden op te som men, die hem stap voor stap leid den naar de plaats, die een onbeken de macht voor hem had vastgesteld in dit leven (Wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 3