Italianen bewonderen forme van W;agtmans Franse journalisten veinsden een zwaar verkeersongeval RBC PRACHTIG WINNAAR BIJ LONGA Bram Le Due 25 jaar fluitist H. Snoeren (Kaatsheuvel) kampioen le klas libre BRUYS won zweefvlucht Epileptici kunnen heel goede werkkrachten zijn RBC rekende af met Longa SPORT UITSLAGEN Drie titels voor Noortje v. Megen Operatie Egoïsme j De Rijksgrens DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 29 APRIL 1957 Maurits gelijk met MOC Scheidsrechters in staking fVÖËTBALl 1 HOCKEY I KORFBAL I D. de Jong kampioen dammen (jeugd) SPORTlif KORT Tuyn won titel extra klas libre Nederlanders rijden in Duinkerken Hockey-interland met draw I «hsi Vijftig chauffeurs reden voorbij is er nog a, Prof. Muntendam op congres in Utrecht 7 Kanaalgebruikers voorlopig akkoord met Cairo? NICARAGUA PROTESTEERT Geen kolchozen meer in Z.-Slavië De met zo grote belangstelling tegemoet geziene wedstrijd tussen de twee leiders Longa en RBC, heeft aan aller verwachtingen be antwoord. Wel werd er natuurlijk, bij vla gen, nerveus gespeeld, zodat er nogal eens vrije schoppen uitge deeld moesten worden, doch over het algemeen was het een zeer aan trekkelijke wedstrijd, die de Roo sendalers met 02 wonnen. Voor rust kreeg Longa enkele be hoorlijke kansen, doch met de vier mansvoorhoede midvoor Nooyen speelde teruggetrokken had men RBC heeft definitief afgerekend met LONGA, dat de Roosendalers praktisch de hele competitie door sterk heeft bedreigd. Z(j sloegen de Tllburgers met 02. Het was de enige wedstrijd, die voor de tweede divisie B werd gespeeld. De situatie in de kopgroep luidt: RBC 2fi 16 7 3 39 54—25 ZFC 25 16 3 6 35 76—36 LONGA 25 14 5 6 33 50—82 Maurits heeft geen fout gemaakt in de wedstryd tegen Brabantia, de enige die in de le klas C der amateurs werd gespeeld. De Limburgers wonnen en kwamen daardoor gelijk met MOC aan de leiding. Op de dag voordat de competitie begint hebben de Argentijnse voet balscheidsrechters aangekondigd, dat zij in staking gaan. Zij beklagen zich over het feit, dat opnieuw buiten landse arbiters zijn gecontracteerd, hoewel hun was toegezegd dat de niet-Argentijnse scheidsrechters wel iswaar voor de duur van het con tract werden gehandhaafd, doch dat geen nieuwe overeenkomsten met buitenlanders zouden worden afge sloten. De kaartverkopers en suppoosten verklaarden zich onmiddellijk soli dair en besloten ook hun functies niet waar te nemen. Toch zijn de wedstrijden doorgegaan. Enige bui tenlanders, wier contract reeds was afgelopen, en niet bij de league aan gesloten scheidsrechters hebben de wedstrijden geleid. Voor de kaart verkoop en suppoostdiensten zorg den de leden van de clubs zelf. Interland-voetbal Amsterdam: Nederland-België 1-1 Turnhout: België B-Nederland B 1-0 Eindhoven: Nederland-België (jeugd) 3-2 Rotterdam: Rotterdam-Antwerpen 0-1 (Betaald) Tweede divisie B: Longa-RBC 0-2. (Amateurs) Eerste kl C: Maurits-Brabantia 4-2. Zuid I. Vierde klasse: Gilze-SCO 1-5 (SCO kampioen), Groen Wit-Madese Boys 0-3. Kampioenschap van Nederland: Heren: HTCC-Union 4-2. HTCC-beker. Halve eindstrijd: Togo- HHIJC 2 3-2. Zuiden. Promotiewedstrijd naar de promotieklasse: Eindhoven 2-Push 2 2-0 (Eindhoven 2 promoveert). Tresling-beker. Halve eindstrijd: MOP 2-Adelborsten 4-1. Dames. Amsterdam-beker. Halve eindstrijd: Togo 2-HBS 2 3-1. Eerste klasse. Zuid: Odilo-Sportlust 3-5, Eindhoven-Organon 8-4. Om het kampioenschap van Neder land: Kwiek-Westerkwartier 5-9. HKV-PSV 7-1, Westerkwartier-Wordt Kwiek 4-3, PSV-HKV 3-4. Zuid. Tweede klasse A: Deto 2- Sportlust 2 6-1. Stormvogels-KCR 5-3 ODI-Rust Roest 2-4. niet veel in te brengen tegen van Os- ta en zijn mannen. Het werd een tem poslag welke in de tweede helft door RBC werd gewonnen. In de zesde minuut, na goed samenspel, kreeg Boeff een kans en het was 01. Longa gooide er een schepje op, doch steeds wist van Osta redding te brengen. Bij een gevaarlijke Lon- ga-aanval in de 39e minuut kwam de bal in het bezit van doelman van Osta, die uittrapte naar Bruyninckx, die vanaf 25 meter een schot afvuur de, dat roos trof (02). Longa bleef, ondanks de achter stand, met Nooyen als teruggetrok ken midvoor spelen, iets wat haast onbegrijpelijk was, daar Longa per se moest winnen om nog enige kans te maken. Doelman Horsten (Longa) weet juist op tijd in te grijpen. Het was de RBC-er Bruyninckx (rechts) die hem zo zwaar aan 't werk zette. De jongste deelnemer aan het te Apeldoorn gehouden toernooi om het jeugdkampioenschap van Nederland dammen, de 15-jarige Douwe de Jong uit Leeuwarden, heeft beslag gelegd op de titel. Wout W'agtmans heeft dit week einde gedaan wat z(jn supporters verwacht hadden: h(j handhaafde zich als tweede in het algemeen klassement van Rome - Napels - Rome, waarin het er toch geweldig spande. De kleine Nederlander blijkt zich echter in een stralende forme te hebben gereden. Hij fietst zo gemakkelijk, dat de duizenden Italianen langs de route er stom verbaasd van staan te kijken. De Italiaan Michel Gismondi won zaterdag de vierde rit. Deze etappe was, hoewel kort (97 km), zeer zwaar voor de renners. Zij moesten over de bergrug van de Apennijnen klimmen van Campobasso naar Roccaraso. Er was ditmaal geen motorgangmaking. Gismondi bereikte de eindstreep met een voorsprong van ruim een minuut op de Luxemburger Gaul. Fa- vero (It.), Antonin Rolland (Fr.) en onze landgenoot Wout Wagtmans, hadden een achterstand van 1 mi nuut en 14 sec. Wagtmans startte ndag met een achterstand van 4 minuten 37 sec. op de leider Emiliozzi. De Italiaan verspeelde echter in het tweede deel van de etappe op zondag veie kost bare minuten door bandenpech, zodat Wout hem tot op 1 min. 9 sec. kon benaderen. De eerste helft van de rit ging over een afstand van ruim 97 km van Roccaraso naar Chiatti. De laatste 7.7 km werden achter motoren afge legd. De uitslag van dit deel luidde: 1 Maule (It.) 2 uur 10 min. 46 sec. 2 Conterno (It.) op 1 sec. 3 Impanis (B.) op 14 sec. 4 De Cock (Bi.) op 24 sec. 5 Rolland (Fr.) op 46 sec. Wagtmans arriveerde als 12e aan de finish met 4 min. 44 sec. achterstand op de winnaar. De tweede helft van de 5e etappe ging over een afstand van 68.5 km Hoofklasse dames: PSV-WLC 1-2, Sagitta-UDI 3-3, Esca-Athene 3-4. Hoofdklasse heren: PSV-Eindhoven 23-6, DES-Esca 10-7, Niloc-UDI 10-11, Blauw Wit-Olympia 8-8. District zuid dames le klasse: RPC- PSV 2 2-2, Zeeland Sport-Marathon 2-5. Heren le klasse: DES 2-Agressive 10-14. Te Haarlem zijn zondag de natio nale tafeltenniskampioenschappen ge houden, In tegenstelling tot vorige jaren was de inschrijving ditmaal be perkt tot spelers en speelsters uit de hoofdklase, eerst- en overgangsklas se, zodat het toernooi vlotter ver liep. Enkele verrassende uitslagen kon den genoteerd worden, zowel in het heren-enkelspel als in het dames-en kelspel. Bij de heren werd Soheffer reeds in de tweede ronde uitgescha keld door Kenter (1921, 2112, 21—18, 16—21 en 19—21) en eenzelf de lot onderging Coby van Megen, die na een spannende strijd, even eens in de tweede ronde, van mevr. Kole-Opstal verloor. Mevr. Kole won in vijf sets 19—21, 21—18, 20—22, 34— 32 en 21—15. Ook in het heren-dubbelspel was er een verrassing: Stoop en van Z-oe- len werden in de kwartfinale door Pereboom en Coumans verslagen met 21—14, 21—18. Het kampioenschap in het heren enkelspel kwam ten slotte in handen van Paul Gimibel, die de kampioen van het vorige jaar, zijn grote rivaal Bert Onnes, na een uitermate span nende finale in vijf sets versloeg: 17- 21, 21—18, 18—21, 21—19 en 21—16. Bert Onnes veroverde toch twee titels; in het heren-dubbelspel zege vierde hij met Grijzen/hout over het duo Pereboom-Coumans (2119. 22— 20) en met Noortje van Megen' won hij het gemengd dubbelrpel door van Ursela Arts en van der Spek met 821, 2117 en 2116 te winnen. Het dames enkelspel werd gewon nen door Noortje van Megen, die weliswaar in de finale op hevige te genstand stuitte tegen mevr. Heede- rik, maar met 218. 23—21 en 21 13 toch duidelijk de sterkste was. Het dames-dubbelspel werd vanzelfspre kend een nieuw kampioenschap voor Noortje en Coby van Megen, die met 2114. 21-17 de baas bleven over mevr. Heederik en mej. Neumann. Noortje van Megen legde dus beslag op drie titels. van Chieti naar Pescara. De laatste 31.5 km werden achter motoren gere den. De uitslag luidde: 1 Van Steenbergen (B.) 1 uur 33 min. 21 sec., gemiddelde snelheid 44.028 km/uur. 2 Poblet (Sp.) op 19 sec. 3 Monti (It.) op 23 sec. 4 Impa nis (B.) op 28 sec. 5 Van Looy (B.) op 34 sec. 5 Koblet (Zw.) op 34 sec. 7 Moser (It.) op 48 sec. 8 Wagtmans (Ned.) op 51 sec. 9 De Bruyne (B.). 10 De Filippis (It.). Het algemeen klassement na de 5e etappe is als volgt: 1 Emiliozzi (ït.) 13 uur 59 min. 46 sec. 2 Wagtmans (Nederland) op 1 min. 49 sec. 3 Moser (It.) op 3 min. 28 sec. 4 Van Steenbergen (B.) op 5 min. 42 sec. 5 Poblet (Sp.) op 5 min. 3 sec. 6 Gismondi (It.) op 7 min. 18 sec. Op 1 mei zal een bekende en ge ziene figuur op de Zeeuwse en Bra bantse voetbalvelden jubileren. De heer A. le Due te Middelburg, in voetbalkringen beter bekend als Bram le Due, zal op die datum 25 jaar de seheidsrechtersfluit hante ren. Op 1 mei 1932 begon hij zijn scheidsrechtersloopbaan in de op- richtingsperiode van het zaterdag middagvoetbal in Zuid-Beveland, waarbij vaak flinke afstanden moes ten worden "gefietst, eer het wed strijdterrein kon worden bereikt. Bram heeft zich opgewerkt en floot regelmatig tweede klas KNVB. Bij vele belangrijke en vooral pro motie-degradatiewedstrijden berustte de leiding in zijn vertrouwde handen. Verleden jaar nog was hij belast met de leiding van de wedstrijd tussen het Zeeuws elftal en het Nederlands zaterdagmiddagelftal. Hoewel Bram reeds 48 jaar is en zijn figuur zo zoetjes aan alle slankheid heeft ver loren, is hij nog regelmatig in touw. Dit is echter ongetwijfeld een gevolg van het nog steeds nijpend tekort aan scheidsrechters, want Bram zelf voelt er wel voor zijn loopbaan als scheidsrechter te beëindigen. Ook als oud-bestuurslid van de KNVB-afdeling Zeeland, waarbij hij enkele jaren de functie van secreta ris heeft vervuld en als secretaris van de scheidsrechtersvereniging Walcheren, welke functie hij nog be kleedt, heeft Bram le Due vele ver diensten voor het Zeeuwse voetbal. EEN LANDENWEDSTRIJD te Keulen tussen Duitse en Nederlandse wiel renners (profs en amateurs) werd door de Duitse ploeg gewonnen met 4941 punten. DE AUTORACE om de Grote Prijs van Nederland, die op 16 juni te Zaradvoort zou worden gehouden, gaat niet door. De kosten zijn te sterk gestegen. DE INTERNATIONALE motorcross te Herenthals is gewonnen door de Belg Baeten met FN. De Nederlander Baudoin werd vier de. DE BRITSE autocoureur Peter Col lins heeft op briljante wijze de 14e Grote Prijs van Napels gewon nen. EEN HOCKEYWEDSTRIJD tussen de damesteams van Nederland en Duitsland, gespeeld in Amstelveen, is geëindigd in een gelijk spel, 0—0. DE AMERIKAAN Bob Gutowski heeft het 15 jaar oude wereldre cord polsstokhoogspringen verbe terd. Hij haalde een hoogte van 4.78 meter. WE WEDSTRIJD van het Neder lands amateurelftal dat tegen een Groningse combinatie speelt, wordt niet op 1 mei te Groningen, maar op 8 mei te Winschoten gespeeld. DE VOETBALONTMOETING tussen de vertegenwoordigers van de Zui delijke Raden van Arbeid en van de Spaar- en Lijfrente-kas te Brussel zal op 11 mei a.s. te Brussel ge houden worden. Te Schoonhoven is zaterdag en zon dag de wedstrijd gehouden van het kampioenschap van Nederland le klas libre klein biljart. Titelhouder werd H. Snoeren uit Kaatsheuvel. De eindstand: I. H. Snoeren (Kaatsheuvel) 6 941 11 47 8.47 2. H. van Buren 6 875 107 37 8.17 3. E. Hekman 6 889 120 42 7.40 4. P. Ter Haar 6 837 115 51 7.27 5. P. Bakker 6 898 131 79 6.85 6. H. Rot 0 734 128 49 5.73 Het toernooigemiddelde was 7.26. Snoeren, van Buren, Hekman en Ter Haar promoveren naar de hooofdklas- se. In een spannende finalepartü heeft de Heemskerker Tuyn beslag gelegd op het kampioenschap van Nederland rxtra klasse klein biljart libre. Hol- lants kreeg, toen hij een voorsprong van meer dan 200 punten had, een inzinking en verspeelde het kampioen schap. De eindstand is: 1 Tuyn (Heemskerk) 1218.62; 2 van Someren (Leiden) 1015.16; 3 Holla'nts (Tilburg) 920.57; 4 Biemans (Heinenoord) 914.42; 5 de Jongh (Medemblik) 819.09; 6 Hoogland (Hoorn) 14.26; 7 Luttik (Wormer- veer) 211.27; 8 van Deutekom (Ra- vesteyn) 013.43. Toernooigemiddelde 15.57 (vorig jaar 16.85). De eerste etappe van de Ronde van Duinkerken, Duinkerken - Boulogne - Duinkerken over 234 km, werd in een sprint tussen 16 renners beslist. Winnaar werd de Fransman Sche- pens. De uitslag luidt: 1 Schepens (Fr.) 6 uur 5 min. 22 sec. 2 De Rijcke (B.), 3 Caput (Fr.), 4 Van Geneugden <B.), 5 Molelaers (Fr.), 6 Everaert (B.), 7 Scodeller (F.), 8 Plankaert (B.), 9 Van Gompel (B.i, 10 Groussard (Fr.) 11 Voorting (Ned.), 15 Van der Pluym (Ned.), allen zelfde tijd, 39 Westdorp (Ned.) 6 uur 36 mn. 5 sec., 52 ex aequo de Groot, Mahn, Nolten en Stolker (Ned.) allen 7.01.32. Zaterdagmiddag werd de wedstrijd om de „Zilveren vleugel van Amster dam" gehouden. De twaalf deelnemers moesten een vlucht maken volgens de route Hilversum-Woensdrecht-Hilver- sum. Winnaar werd de heer Bruys uit Bergen op Zoom. Hy behaalde 41 winstpunten. Lucassen eindigde met 38 winstpunten als tweede, de Geus van den Heuvel werd derde met 2 winstpunten, mr. J. Blaisse werd met 18 strafpunten als vierde geklasseerd en de heer Menton kreeg de vijfde plaats toegewezen. 55 •''V Een heeld uit de dames hockey in terlandwedstrijd N ederland-Duits- land, die zaterdag in Amstelveen is gespeeld. De eindstand was 0-0. We i|i Ju x Toen enkele dagen geleden de Franse schrijfster Frangoise Sa- gan het slachtoffer werd van Zien hier een Nederlandse aanval die door de Duitse doelvrouwe gestopt wordt. Meer dan twaalf jaar zijn er ver lopen, dat te Londen door de daar verblijf houdende Belgische en Ne derlandse regeringen het voorne men werd gemaakt en zelfs een be sluit werd genomen om te komen tot een economische eenheid tussen Nederland en de Belgisch-Luxem- burgsche Unie. Men doktert er nu 12 jaar aan. De ene zegt in ons land, dat er al heel wat bereikt is; de ander kijkt er pessimistisch tegen aan. De eer ste denkt daarbij in lange termij nen.... misschien wel de duur van twee mensengeslachten, de andere is ongeduldig en verwacht er niet veel van. De eerste kent het Belgi sche volk niet en daarom is hij te vreden met wat bereikt is, de an der kent het Belgische volk wel en ziet nog steeds de ingekankerde antipathie tegen de Nederlanders. Maar hoe het ook zij. van een eco nomische gebondenheid is er nog lang geen sprake en wat nog erger is. evenmin is dit het geval als er sprake is van een geestelijke samen hang. Wat de eerste kant van de kwestie aangaat. België levert aan Neder land voor honderden miljoenen en van alles. Maar er moet nog heel wat gebeuren, eer België slechts een be hoorlijk deel van ons betrekt. Vooral over datgene, waarvan Nederland groot-exporteur is, groenten en fruit, is er een voortdurende strubbeling, waardoor onze exporteurs grijze ha ren krijgen en een humeur dat tot opstand voert. Vooral de methoden, de ene week de grenzen open en de andere week de grenzen dicht, voert onze mensen tot wanhoop. Zij ken nen de Belgen niet en weten dus niet wat een wanhopig soepje het daar is. De grenzen zijn er nog altijd: be zuiden wonen de Belgen, benoorden de Brabanders. Een dezer dagen had De Stem een berichten-kop ..De Be- nelux-gedaohte in de verdrukking". Het gaat er om, dat de bewoners van de (Belgische) Kempen tot een eigen verkeersontwikkeling willen komen en daarbij tegelijk aansluiting aan Noordbrabant. Deze Belgische be woners worden in die streek naar hun opvatting als een verloren gebied be schouwd door de Belgische regeer ders. Vanzelfsprekend is dat een kwestie, die ons slechts dan aangaat, als de verkeersproblemen daar opge lost zouden worden zonder aanslui ting met die van Noordbrabant. Zij zijn daar angstig vooren jvel omdat er een statische rijksgrens in acht genomen wordt. Vanzelfsprekend, maar ook te recht wensen wij die Rijksgrens weg voor de oplossing van vraagstukken die onze beide gebieden ten goede zouden komen. Dat is de Benelux- geest. Maar die geest heerst niet m België, wel bij ons in het zuiden en zeker ook bij onze regeerders, in de diplomatie vertegenwoordigd. Van uit ons Nederland gaat die Benelux- geest uit die niet in België aanwezig is. Er is contact genoeg tussen allerlei culturele instellingen of groepen van personen aan beide zijden van de grens (ook met Limburg). De con tacten zijn vriendschappelijk, ami caal. en zij hebben voor de t« be handelen onderwerpen ook wel enig nut. Maar zij brengen de geest van de Benelux niet verder,al hopen velen in Nederland dat dit wei het geval is. Maar dat komt, omdat wij, Nederlanders, de gevers zijn. waarbij het geven diep in ons hart verankerd ligt. Maar dat is niet zo bij de Bel gen. Men kan dat iedeT ogenblik in gesprekken bemerke.n. Want de rijksgrens blijft de in zichten scheiden, zodra het om zake lijke toenadering gaat. En nu kan met eenvoudige papiertjes het op en neergaan over die grens vergemak kelijkt worden., de papiertjes moe ten er toch maar zijn. Bij die culturele ontmoetingen kan de kennis uitgewisseld worden, maar de ratio, de rede beheerst alles; niet het hart. Ook al drinkt men gezellig tesamen een potje bier of betoost men elkaar aan een gezellige maal tijd. Diep in het hart dringt dat bij de Belgen niet door! De rede. geheel op het eigen belang gericht, strijkt na afloop van het gezellig samenzijn dat gevoel weg. Brabants Heem en het Limburgse Geschiedkundig Genootschap hebben bijna elk jaar contact met de Belgen en uit die krinjfcn zal het boven staande telkens feitelijk geconstateerd worden. Ho, die grens, die noch in cultu reel, noch in kleinzakelijk. noch in de betrekkingen tussen honderden families een grens is, blijft een grens, zodra een nauwere betrekking gewenst is uit een oogpunt van rege ringsbeleid en economisch samen gaan. Willen bovenstaande opmerkingen nu zeggen, dat we hier in Neder land nu maar op moeten houden met het streven naar Benelux? Het streven naar een Westeuropese Eco nomische Unie. die voor de deur staat, maakt het streven naar Bene lux noodzakelijk en we moeten dus volhouden. Maar in België heeft men een echt-Belgisch plezier in dit streven, omdat juist de Europese Economische Unie België de kans geeft weer naar Frankrijk terug te zwaai en, verder van de Benelux af. Het zal voor ons moeilijk worden in deze chaos van belangen (want dat wordt het) boven te blijven drijven en ook nog een klein beetje onze eigen volksbelangen te dienen. B.o.Z. Ir. J. Dit interesaante betoog van onze medewerker klinkt te pessimistisch naar onze smaak, wat de gezindheid in België betreft. Dat is daar toch niet allemaal antipathie tegen de Ne derlanders! Er leven ook oprechte voorstanders van het neerhalen der grensbarriêre. Hun zal de trage gang van zaken ook bedroeven. Red.) een ernstig verkeersongeval, bleek dat verschillende chauf feurs voorbij de omgekantelde wagen van de romanschrijfster gereden waren zonder te stop pen. En dit ondanks het feit dat ze zeer goed konden zien, dat de slachtoffers zich nog in de auto bevonden. Enkele journalisten van het Parijse blad „Paris-Presse" vatten daarop de gedachte op een verkeersongeval te ensceneren. Ze liepen bij de gendar merie van Corbeil binnen en daar be loofde men alle medewerking. De „operatie egoïsme" moest uitwijzen of inderdaad zoveel chauffeurs voortdu rend tekenen geven van lafheid en misdadig egoïsme. Zeggen we maar dadelijk dat de operatie voor 100 „slaagde". 42 Minuten.... De reporters reden een van hun wagens tot vlak tegen een paal en daarnaast werd in het gras een ver fomfaaide fiets neergelegd. Eveneens een meisje, dat bewusteloosheid moest veinzen. Om precies 16 uur 05 werd de operatie ingeluid. Achter in het struikgewas opgesteld stonden repor ters en persfotografen klaar om ego ïstische en altruïstische chauffeurs gade te slaan. Het gehele geval speelde zich af op de vrij druk bereden „Route natio nale 406", die loopt van Courcouron- nes naar Monthéry. Een voor een kwamen de wagens voorbijgestoven. Sommigen vertraagden even, maar reden dan dapper verder, anderen wa gens verminderden niet eens vaart. Geen van alle chauffeurs die voorbij reden kon tot zijn verontschuldiging aanvoeren dat hij in de waan ver keerde dat het hier om een „oud" geval ging. Want het ..bewusteloze" meisje was van alle zijden zeer goed zichtbaar. 42 Minuten lang reden de auto's voorbij, zonder dat er één stopte. In totaal gaven 51 chauffeurs blijk van verregaand egoïsme. Eén uitzondering De 52ste chauffeur stopte wel. Het was een zekere Renaud, handelaar in oud ijzer, die een wagentje voerde, dat met een zwemgel op gang moest worden gebracht. De man stopte en boog zich over het meisje. Toen spron gen de persmensen naar voren om het geval uiteen te zetten en de han- aelaar geluk te wensen. De rijkswachters, die een kilometer verder opgesteld waren, meldden na derhand, dat één chauffeur het onge val gesignaleerd had, maar hij had niet gestopt op de plaats van het „ongeval" zelf,... ZONDAG 5 MEI aanstaande zal door de RKVV Steenbergen op haar ter rein aan het Doktersdreefje een vriendschappelijke wedstrijd ge speeld worden tussen de 3e klasser Zierikzee en Steenbergen. HET PROTEST, dat de RKVV Steen bergen aangetekend heeft over de uitslag der competitiewedstrijd Noordhoek-Steenbergen zal zater dag 4 mei door de protestcommis sie van de KNVB in een bijeenkomst te Eindhoven behandeld worden. Wanneer Steenbergen dit prtotest zou winnen, krijgen de blauw-wit- ten een gelijk aantal punten als Halsteren Er zal dan een beslis singswedstrijd op -neutraal terrein gespeeld moeten worden. (Advertentie) Vier a vijf personen op de duizend inwoners van ons land lyden aan epilepsie. Dank zij de uitstekende be handelingsmethoden komen echter werkelyke „toevallen" nog slechts sporadisch voor. Dit zei dr. B. Lede- boer op de epilepsie-dag, die zater dag te Utrecht werd gehouden. Professor Muntendam, directeur- generaal voo.r de Volksgezondheid, pleitte voor opneming van de epilep tici in het gewone Arbeidsmilieu. Het arbeidsverzuim door epilepsie, één pro mille van het totale arbeids verzuim, noemde hij bijzonder la-ag. Ten dele is dit, volgens prof. Mun tendam, het gevolg van de selectie, waarbij al te vaak de epilepsie-lijder niet tot het arbeidsproces wordt toe gelaten. Anderzijds is echter ook bij de epilepsie het algemeen bekend verschijnsel aanwezig, dat minder- validen vaak een betere concentratie op hiin werk hebben en een lager ziekteverzuim dan z.g. volwaardigen. Het sociale kernprobleem van de epilepsie, zei hij, vormt de tewerk stelling. De bezwaren om tot het ar beidsproces te worden toegelaten, lig gen ten dele in het risico, dat voor de epilepticus zelf bestaat, ten dele ook zijn er bezwaren bij de mede-arbei ders. Het is juist, zei prof. Munten dam, dat men een epilepsie-lijder niet te werk stelt op een plaats, waar hij het leven van anderen of zijn eigen leven in gevaar kan brengen, of wel op ernstige wijze een stoornis in het bedrijf kan veroorzaken. I11 westelijke diplomatieke kringen gelooft men dat de vereniging van ge bruikers van het Suez-kanaal, de jong ste Egyptische voorstellen voor de kanaal-exploitatie voorlopig zal aan vaarden. Dit betekent echter niet, dat men de toezeggingen van Cairo bevredigend acht. In verband met een goede beroeps keuze noemde hij het van groot be lang, dat reeds aan de opvoeding van het epileptische kind de nodige aan dacht wordt besteed. De regering van Nicaragua heeft bekend gemaakt, dat zij bij Honduras zal protesteren tegen aanvallen op zijn ambassade en conulaat te Tegu cigalpa, de hoofdstad van Honduras. Zaterdagavond zou het consulaat beschoten zijn, waarna zondagoch tend een aanval werd gedaan op het ambassadegebouw. De politie van Te gucigalpa had niets gedaan om de aanval af te weren. Bij de aanval, die hoofdzakelijk door ambtenaren werd gedaan, was grote schade aan gericht. Een woordvoerder van het leger van Nicaragua, sprak persberichten tegen als zouden militairen van dit leger op het gebied van Honduras zijn doorgedrongen. De Zuidslavische Nationale Verga dering heeft zaterdag een resolutie goedgekeurd, die voorziet in een gro te ontwikkeling van de landbouw en vervanging van de collectivisatie door een stelsel van samenwerking tussen de boeren en de coöperatieve ondernemingen. Deze resolutie betekent een keer punt in de socialistische stelsel van Zuid-Slavië. hoewel zij slechts een fei telijke toestand bekrachtigt, omdat sedert jaren de collectivisatie van landbouwbedrijven facultatief is ge weest.

de Stem | 1957 | | pagina 6