Luisterrijk feest in Sluis prijzen Hogere kwaliteit s fruit voor Grote recreative en toeristische kansen In sommige landen nachtvorstschade aan Hulst bracht dank zijn „gouden broeders /V V egverbetering rond IJzendijke Centrale dienst Bevelanden verdwijnt Negen maanden voor Ambonees PZEM-oplichter veroordeeld DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 29 APRIL 1957 Jantj e sprong de Jantjes drumden Dr. G. Veldkamp over Zeeland Dertig schapen in Kruiningen gedood Geschenken Beroemd als fdmsterren maar jaloers als feeksen Walcheren MIDDELBURG Zuid-Beveland GOES Z.-Vlaanderen TERNEUZEN Eén mislukking AGENDA Vandaag Morg en Sluis kon feesten, want Jantje was terug, even geruis loos als hij verdwenen was keerde hij weer. Hij is zélfs dap per uit het vliegtuig gespron gen, een onderneming welke hem duur te staan is geko men: eerst verloor hij ecu zij ner schoenen en toen hij ver volgens, half barrevoets, op de Sluise bodem terechtkwam, pakten wel tien handen hem gelijktijdig zó stevig aan, dat hij ongeveer gevierdeeld werd. Het was daarom maar geluk kig dat Jantje's dubbelganger de parachutesprong verrichtte. Want Jantje is een zeer gc- langrijk ventje, dat evenals een dure filmster, voor be paalde gevaarlijke karweien een dubbelganger heeft. Met de sleutel, die Jantje bij zich had, kon de tentoonstel ling „Sluis Presenteert" vlot geopend worden. Hoe Sluis kan feesten, heeft het weer eens laten zien. De openings dag is een luisterrijk festijn gewor den, dat de gewone drukte van het stadje vermenigvuldigde en dat een uitstekende sfeer bracht. De struise voorzitter van de Stich ting S.P.I., de heer H. van Iwaar- den, kon bij de ingang van de ten toonstellingstenten met gerechtvaar digde trots een groot en voornaam gezelschap genodigden verwelkomen: de Staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. G. de Casembroot, de waar nemend Gouverneur van West- Vlaanderen, de heer Henri Smis- saert, het Tweede Kamerlid de heer J. van Dongen, de Gedeputeerden mr. dr. A. J. J. M. Mes en ir. G. P. M. Dikötter, de voorzitter van de Kamer van Koophandel, ir. C. A. L. Horstmann, de districtscomman dant der Rijkspolitie, overste Balle- gooyen de Jong, de directeur der Provinciale V.V.V., de heer G. Os kamp, de rijksmiddenstandsconsu- lent, de heer W. Corstanje en vele anderen. De heer van Iwaarden schetste de betekenis van Sluis als toeristen plaats en bracht op sympathieke wjjze hulde aan, de organisator van de tentoonstelling, de heer Harry Pulles, wiens maandenlange rn koortsachtig werken een waardig resultaat heeft opgeleverd. Hij gaf vervolgens het woord aan dr. Veldkamp, die de opening van de -expositie verrichtte. Hij noemde haar een uiting van het initiatief der Zeeuwsch-Vlaamse bevolking en een demonstratie van de mogelijkheden die zowel de plaats als de gehele streek bieden en hoe die benut moe ten worden. ..Er is hier een ruim potentiëel voorhanden van toekomst mogelijkheden, vooral industrieel" aldus de staatssecretaris, die daar bij wees op het enorme belang van de kanaalzone en andere gebieden. Ook het toerisme in dit gebied is sterk in opkomst. Hij sprak er zijn vreugde over uit dat zowel Sluis ais geheel Z-Vlaanderen een grote acti viteit aan de dag leggen. Terwijl een grote zwerm duiven opsteeg (de balonnen had de jeugd per abuis al te vroeg laten opstij gen) werden de Nederlandse, de Bel gische, de Zeeuwse en de Sluise vlag gehesen, waarna de twee volksliede ren gespeeld werden door Apollo" dat zijn medewerking aan de fecs- uiteraard graag verleende. Na- i, de heer Minnaert namens de verneur van west-Vlaanderen ge sproken had, nam ook de Commis saris der Koningin het woord, die m zijn kernachtige speech vooral de „Jantjes van Sluis" complimenteer de. Die Jantjes! Deze dag waren ze, keurig geüniformeed, een beetje aan passagierende Engelse matro zen herinnerend, voor 't eerst in het openbaar verschenen. Achter hen (en Apollo) waren de gasten van het gemeentehuis naar de tentoonstel ling gegaan. Ze vormen een puike drumband, de eerste in wijde om trek die er in uniform bijloopt. Een fiks korps, waarop Sluis trots mag zijn! Intussen daverde het in Knokke opgestegen vliegtuig over zonnig Sluis, de eerste parachute (met een sleutel) uitwerpend. En toen burge meester P. F. van Hootegem (aan wiens echtgenote daarna Marieke Buskens een boeket anjers aanbood) zijn gasten verwelkomde en daarbij de betekenis van het toerisme voor Sluis belichtte en op de grote vriend schap met de Belgische buren wees, maakte het vliegtuig steeds meer la waai. zodat tenslotte de openings plechtigheid met donderend geruis gepaard ging. Kostuumshow De expositie is bijzonder goed. Een groot aantal standhouders, waaron der talrijke grote Nederlandse con cerns en ook vele officiële voorlich tingsdiensten, bevolken twee gigan tische tenten. Het peil van de ten toonstelling is, zonder uitzondering, zeer hoog. Dit is een van de omstandigheden die de S.P.I. tot een waarlijk belang rijke expositie stempelen. De openingsdag is verder bijzonder vlot verlopen. De antieke kostuum show van de Haagse Kunstacademie, geleid door mevrouw Canter Cre- mers-v. d. Does. bleek een boeiend schouwspel, dat 'n volkomen authen tieke indruk gaf van de modes van vele vorige generaties. De meisjes brachten de show bijzonder char mant. 's Avonds trad de Surinaamse band ..Guyana" op, een vondst van de or ganisator. Niet alleen de leider, de heer J. H. Braams. is een artiest met een opmerkelijk talent, maar alle le den van het orkestje, dat oorspron kelijke Surinaamse muziek ten ge hore bracht, zijn mensen die zowel met kunstzin als met liefde hun volksaard in hun muziek uitleven. Dit is eerlijk en echt! Vooral de ka- De staatssecretaris voor economi sche zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft vrijdag en zaterdag een werk bezoek aan Zeeland gebracht. Hij bezocht resp. Tholen, St.-Maartens dijk, Bruinisse, Yerseke, Veere, Bres- kens en de Braakman. Aan het slot van zijn reis begaf hij zich naar Sluis, waar hij de tentoonstelling opende. Tevoren gaf hij tegenover de Zeeuw se pers een uiteenzetting van de bedoeling van zijn bezoek, dat naar hU zei, een zuiver oriënterend ka rakter had. Hij had zich beziggehouden met problemen die samenhan gen met de industrialisatie, de recreatie en de middenstand. Deze laatste uiteraard voor het merendeel in samenhang met het Deltaplan, dat bepaalde economische belangen kan schaden, waarvoor, mogelijker wijs veelal juist in het Delta plan zelf, een compensatie ge vonden moet worden. Dr. Veldkamp heeft zioh laten voorlichten door het provinciaal be stuur, de betrokken gemeentebe sturen, de middenstandsorganisaties, E.T.I. Kamer van Koophandel ene. Te Tholen heeft hij, naar hij ver klaarde, een langdurig en vrucht baar gesprek gehad over de specifie ke problemen van dit eiland. De ataatesecretaxis heeft, bij de be handeling der Zeeuwse midden standsproblemen. herinnerd aan de Amsterdamse Middenstandscentrale en hij opperde de gedachte dat een dergelijke instelling wellicht ook in midden-Zeeland gooed werk zou kun nen doen. Braakman Gevraagd naar de mogelijke wet telijke aansprakelijkheid der rege ring, antwoordde dr. Veldkamp dat er geen enkele wetelijke bepaling gevonden kan worden op grond waar van de staat de door de uit te voe ren of in uitvoering zijnde werken veroorzaakte schade aan de betrok ken zakenmensen zou moeten vergoe den. Wel heeft men oog voor de ernstige schade die b.v, te Breskens geleden zal worden. Over de recreatiemogelijkheden van Zeeland liet dr. Veldakmp zich po sitief uit. Aan de grote behoefte van Nederland aan recreatiegebieden, zo wel voor eigen mensen als voor toe risten, kan in Zeeland voor een be langrijk deel voldaan worden. Deze provincie, zo zei hij. bezit tal van mogelijkheden: de toeristenstroom be weegt zich er gemakkelijk heen en er liggen, vooral ook in de Braak man, belangrijke toekomstmogelijk heden. In hoeverre hier voor de over- heid een taak ligt met betrekking tot het daadwerkelijk stimuleren van het vreemdelingenverkeer, is een onderwerp dat, naar de staatsse cretaris meedeelde, op het ogenblik in studie is. De Sluise straten waren vol feest- drukte, toen de genodigden, achter de fraaie Jantjes-drumband en achter de harmonie naar de ten toonstelling trokken. raktervolle slavendans die Carmen May uitvoerde oogstte en volko men terecht grote bewondering. Dit groepje Surinamers heeft voor een uitstekende afsluiting van de openingsdag gezorgd. Met de aanleg van de nieuwe weg IJzendijke - Biervliet heeft men reeds een aanvang gemaakt. Het werk wordt uitgevoerd door aan nemer De Oude te Biervliet. De weg, die ongeveer 6 km lang zal worden is het laatste gedeelte van de nieuwe weg naar Terneuzen. De rijbaan wordt 6 m breed terwijl aan beide zijden een fietspad komt van 2 meter. Behoudens onvoorziene om standigheden zal het werk op het eind van dit jaar nog klaar kunnen zijn. Ook aan het wegvak IJzendijke- Schoondijke is men druk bezig. Men is gereed met het leggen van de betonnen borduren, waartussen de as- falt-beton gestort kan worden. Voor de verdere werkzaamheden aan deze weg werd het verkeer van en naar IJzendijke - Schoondijke omgelegd. Het is te betreuren dat langs deze zeer drukke Provinciale Weg geen fietspad gelegd zal worden, hoewel door de gemeentebesturen van IJzen dijke en Schoondijke hiervoor geza menlijk actie gevoerd werd. Wanneer men een begin zal maken met de aanleg van de nieuwe weg rond IJzendijke is nog niet bekend. Deze weg zal de verbinding worden tussen de wegen IJzendijke - Schoon dijke en IJzendijke - Terneuzen. Voor deze rondweg kan men echter nauwelijks spreken van een urgentie, vooral als men in ogenschouw neemt de talrijke wegen waarin in Zeeuwsch- Vlaanderen een dringender behoefte bestaat en de minieme tijdwinst die het verkeer door deze rondweg zal winnen. Bovendien zou door de aanleg van deze weg een strook van de meest vruchtbare landbouwgrond verloren gaan, wat door de betrokken landbou wers uiteraard niet op prijs gesteld wordt. Onder de schapen van de heer I. A. Wisse werd een ware slachting aan gericht door twee honden. Van de ruim 30 schapen werden er 20 doodgebeten, terwijl er verschei dene verschrikkelijk werden toege takeld. De rijkspolitie had de bloeddorstige daders, twee honden uit Waarde, vlug opgespoord. De schade, naar schatting f 2000 betekent voor de eigenaars der honden een behoorlijke strop. Het loopt met de Centrale dienst Bevelanden voor het bouw- en wo ningtoezicht snel ten emde. Stuk voor stuk maken de Bevelandse gemeen ten zich daaruit los, al zijn ze ge houden de opzeggingstermijn van minstens 18 maanden in acht te ne men. Naar we vernamen is het wel ze- I Omstreeks 1852 wekte 'n zekere Miss ker dat 1 maart 1959 de dienst wordt Ella grote sensatie. Zij was hoge- Uit de woorden die zijn gesproken op de feestelijke bueenkomst in De Koning van Engeland te Hulst ter gelegenheid van het gouden feest van de r.-k. jongensschool St. Willibror- dus en de broeders van Huybergen die vijftig jaar in Hulst dit onderwys verzorgen, is wel heel duidelijk ge bleken van welk een grote dankbaar heid de gehele Hulsterse bevolking is bezield tegenover deze eenvoudige mensen die gedurende een halve eeuw hun beste krachten In dienende liefde hebben gegeven om vele honderden Hulstenaren niet alleen de nodige kennis bü te brengen, maar ooir om hen tot goede leden van de Kerk en maatschappij te maken. Bij de aanwezigen bevonden zich de algemene overste, broeder Cle mens, de vorige overste, broeder Jus- tinianus, thans verblijvend in Amster dam en bouwer van de huidige school. De inspecteur van het lager onderwijs mr. L. G. Wolf uit Goes, deken A. Koopmans uit Hulst, de overste der paters maristen, dr. J. van Kalmt- hout, directeur-geneesheer van het ziekenhuis te Hulst en vele anderen. De heer Lockefeer gewaagde in zijn feestrede van de diepe dankbaarheid die de Hulsterse bevolking bezielt voor het prachtige werk der broeders. Als stoffelijk blijk van waardering bood hij de jubilerende school en broeders een prachtig filmapparaat aan, waarmee zowel stomme als ge luidsfilms kunnen worden gedraaid. Een geschenk van de Hulsterse bevol king op de eerste plaats, daarnaast van talrijke oud-leerlingen en sympa- thiserenden. Zelfs uit Amerika en Ca. nada waren bijdragen binnengeko men om dit te kunnen verwezenlij ken. Ter completering bood een viertal leerlingen der school een pick-up met microfoon aan en zij hoopten, in een geestig speechje. dat zij iedere dag een filmvoorstelling zouden krijgen. Toespraken Als dank voor de vele malen dat de broeders waren lastig gevallen voeg de het feestcomité daar alvast twee grammofoonplaten bij. De overste, broeder Justinianus, drukte zijn grote dankbaarheid tegen over de Hulsterse bevolking uit en zijn bewondering voor het feestcomité dat gedurende een tweetal maanden onuauoApv) gelikwidcerd Ook Kortgene heeft zich in de rij geschaard van de gemeenten, welke de band doorsnijden. Het voorstel van b. en w. om per 1 maart 1959 uit de gemeenschappe lijke regeling te treden, werd door de raad uitvoerig besproken. De voor zitter lichtte toe. om welke redenen men hiertoe is moeten overgaan. Een regeling voor Zuid- en Noord- Beveland heeft geen zin, als de dis tricten los staan van het hoofdkan toor. Of anders gezegd, als de dis trictsopzichters zich niets van een directeur behoeven aan te trekken. "De Raad schaarde zich achter dit voorstel van b. en w., hoewel mtf het jammer vond, dat niet een be tere regeling is mogelijk gebleken. schoolrijdster en presteerde het. ba- j lancerend op de rug van het paard, achtereenvolgens door 50 hoepels te springen. Ook in het maken van i salto-mortales deed zij niet onder voor de meest ervaren ruiteracrobaat. i Kaetchen Renz. Kaetchen Carré, en alle andere vrouwelijke beroemdhe den die het nooit verder dan 20 hoe pels hadden gebracht, verbleekten op dit bericht. En zie de afgunst deed wonderen. Na korten tijd presteerden alle dames hetgeen tot dusver onmo gelijk werd geachtzij sprongen door meer dan 50 hoepels en draaiden, licht als 'n veertje, salto's alsof het niets meer was. Toen echter deed Miss Ella van zich spreken op een manier die niemahd ooit vermoed kon hebben. U leest hierover in het enige Neder landse Circusboek „De Bonte Droom ven het Circus", dat u méévoert ach ter de schermen. De circusker.ners J. van Doveren en Fred Thomas schre ven het: een féést van verhalen en leuke pentekeningen en prachtige kleurenplaten. Voor slechts f 2,50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboter-leverancier. of per brief (kaart) bestellen bij het Kantoor ..Roomboter-album", Postbus 4,, Den Haag. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. U krijgt het album dan per omgaand toegezonden, onder rembours. De bijbehorende plaatjes ontvangt u gratis voor rijksbotermer- ken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem een pakje extra voor de zondag Ondanks het vergevorderde seizoen blijft de aanvoer van appelen op de Zeeuwse veilingen nog steeds groot. En zo is het ook in de andere fruitcentra van ons land. Elke veilingdag op nieuw is er een gróót aanbod en de afzet hiervan verloopt de laatste weken zeer vlot. Op de buitenlandse markten en dan vooral in West-Duits- land en Frankrijk is een goede vraag naar de Nederlandse kwa liteitsappelen en de kwantums welke iedere week worden ge ëxporteerd liggen zeer hoog. Voor ons land is dit niet zo belang rijk want de voorraad Bramley Seed ling in ons land is niet groot meer en de laatste jaren gingen er toch praktisch geen naar dit land. Hiervan is België steeds onze voornaamste af nemer, zeker voor de goede Bramley Seedling uit de Zeeuwse gascellen. In de eerste week van april gingen ruim 2 miljoen kg appelen de grens over en in de tweede week van deze maand bedroeg het totale kwantum, dat werd geëxposeerd, ook 1960 ton. Van dit kwantum nam West-Duits- land 1243 ton af; naar Frankrijk gin gen in deze periode 556 ton appelen; naar België en Luxemburg 157 ton en naar Engeland 4 ton. Opmerkelijk is dat voor Zeeland de export naar West-Duitsland prak tisch van geen betekenis is. Hoofd zakelijk komt dit door het feit, dat West-Duitsland veel goudreinette vraagt, een ras dat in Zeeland is ge ruimd. Hier bestaat de aanvoer in hoofdzaak uit Jonathan en Golden Delicious en deze zeer goede appels worden speciaal gevraagd door Bel gië en Frankrijk. Vooral Golden Deli cious wordt in Zeeland veel voor Franse rekening gekocht. De export naar West-Duitsland vindt dan ook in hoofdzaak plaats vanuit de Betuwe en Limburg, waar men nog veel goudreinette en andere rassen heeft. De Golden Delicious komt daar nog maar erg weinig voor. Nieu we oogst De export van Nederlandse appe len naar Engeland is reeds enkele weken van zeer weinig betekenis meer. Hoofdzakelijk komt dit door het feit dat op de Engelse markt de apelen van het zuidelijk halfrond de voornaamste rol gaan spelen. Vooral uit Zuid-Afrika worden op het ogenblik veel appelen in Enge land ingevoerd. Hierdoor heeft dit land geen belangstelling meer voor het Nederlandse produkt, dat boven dien ook duur is. Keukenappelen van het ras Bram ley Seedling schijnen er in Engeland nog heel wat te zijn en de belangstel ling in dit iind is gering. Hoge prijzen Onder invloed van de grote vraag tegen de paasdagen was vorige week de prijs reeds belangrijk hoger en deze week heeft deze hogere priis zich kunnen handhaven voor de Zeeuwse Jonathan en Golden Deli cious. Dit kwam door de eerder ge noemde grote vraag vbor het buiten land maar ook door het grote kwan tum appelen dat de binnenlandse handel elke week kan gebruiken. Voor de goede kwaliteiten en de grootste maten Golden Delicious ligt de prijs tussen 85 en 95 ct per kg met zelfs uillopers tot rond en boven een gulden per kg. Voor de Jonathan wordt voor de goede huishoudkwaliteit al naar ge lang de maat ook 50 tot 60 ct per kg betaald. Belangrijk duurder dan enkele maanden geleden is nu ook het zgn. „ondereind". Zo wordt voor de fa- briekskwaliteit Jonathan al vlug 20 ct per kg op de veiling betaald en voor de Golden Delicious betaalt men zelfs ruim 30 ct per kg. Bloei en schade Terwijl er dus nog elke week zulk een groot aanbod van appelen is en dat nog wel enkele weken zal aan houden, staan op het ogenblik de ap pelbomen overal in volle bloei en zal het nog maar kort duren of de bloei van de fruitbomen in 1957 behoort weer tot het verleden. Over de moge lijke oogstverwachtingen kan nog niets worden gezegd op dit ogenblik. Alles ligt nog in het duister en het zal nog enkele weken duren voor gezegd kan worden hoe de vruchtzetting is na de rijke bloei. Er is ook in Zeeland in de afgelo pen weken nachtvorst geweest, zij het dan ook in lichte mate. Er zijn kwe kers, welke menen aan hun peren reeds schade te zien. Een goed beeld kan men er nog niet van krijgen. Uit andere delen van het land, met name uit de Betuwe en Limburg, ko men wel reeds berichten over vrjj ernstige schade aan de vruchtbomen door nachtvorst. Men noemt gebieden waar 50 pet van de bloemen schade heeft opgelopen. In hoeverre dit in vloed zal hebben op de grootte van de komende fruitoogst valt nog niet te zeggen. Dikwijls zien we dat de aanvankelijk sombere verwachtingen later toch blijken mee te vallen. Dat geldt ook voor de berichten over nachtvorstschade aan fruitbo men in het buitenland. Uit verschil lende Europese landen komen berich ten welke melden, dat een produktie- verlies van 50-80 pet door de nacht vorst verwacht moet worden. Volgens berichten uit Italië zouden in het fruitgebied van Noord-ltaiië op een hoogte van 500 meter niet min der dan 75 pet van de appelbloesems door de nachtvorst zijn beschadigd. Omgerekend zou de schade in de tien duizenden tonnen appels lopen. Goede hoop Samenvattend kunnen we zeggen dat het wel erg moeilijk is om een verwachting uit te spreken over de nieuwe fruitoogst. Hoe deze zal zijn is nog een vraag. Voor zover het Zee land betreft heeft men goede hoop op een redelijke oogst maar de vruchtzetting moet nog plaats vinden. De berichten uit het buitenland over de grootte van de nieuwe fruitoogst lijken op het ogenblik door de nacht vorstschade wat somber maar er h allerwegen een groot areaal en er i' een spreekwoord dat zegt: Wacht voor hetgeen er niet is. Dat geldt zr ker ook voor het fruit. Ondertussen verloopt de afzet va het fruit van de oude oogst zeer b vredigend en mag gerekend word' op nog enkele weken een behoorli aanbod. Maar dan zal de nieu> oogst er ook weer zijn. Uit de bakk en kassen komen immer reeds i aardbeien. De vollegrondsaardbei staan, voor zover het de vroege ra sen betreft, reeds wit van de bic sem en in de boomgaard meet d fruitkweker reeds de doorsnede va de kruisbessen, die ook al aardi groot zijn. Nog maar enkele weken en het nieuwe fruitseizoen zal er volop zijn. zo enorm veel werk heeft verzet om dit feest te organiseren. Deken Koopmans wees op de plicht van de ouders om hun kinderen op te voeden,- maar dat zij zich daarbij gelukkig mogen prijzen de hulp van de broeders te hebben. Spreker wees er in ziin gloedvolle feestrede met trots op, dat niet min der dan 21 Hulstenaren zich op de geestelijke staat voorbereiden en dat er in september weer nieuwe zullen vertrekken. Ook in het verleden heb ben vele Hulstenaren de geestelijke staat aanvaard. Deken Koopmans schreef dit toe aan het onderwijs en het voorbeeld van de broeders. De inspecteur van het L.O.. de heer mr L. C. Wolf wees op de twee ledige voorbereiding die de mens in wording moet hebben; ni. die voor dit en voor het leven hiernamaals. Hij hoopte dat er zo spoedig moce- lijk twee fraaie gebouwen bij zullen komen nl. een r.-k. jongens-ulo en een voor de jongens van de laeere school. Op 8 augustus van het vorige jaar heb ik daarvoor de plannen goedgekeurd aldus spreker. Hij was van mening, dat wanneer Hulst als cultuurcentrum steeds maar doorgaat met bet bouwen van scholen men eens van een gcité universitaire" zal spre ken. De heer A. Geraerdts. voorzitter van de Katholieke Onderwijzers Bond feliciteerde niet alleen de broeders maar ook de heren Bal die volgend jaar 40 jaar aan de school zal zijn verbonden en Koene die vorig jaar zijn zilveren jubileum vierde Broeder Leander dankte hij voor zijn speciaal zangonderricht en broeder Bernardo voor zijn sportonderricht. Als blijk van waardering bood de heer Geraerdts een prachtige bloe menmand aan. Een van de zeer velen waarmee het podium was gesierd. Tenslotte was het de heer L. Stroe- cken die als voorzitter van de bond van oud-leerlingen zijn diepe dank baarheid en respect onder woorden bracht. Stuk van Hulst De algemeen overste, broeder Cle mens (geboren en getogen Hulstenaar) herinnerde in zijn warm dankwoord aan de moeilijkheden bij de oprich ting in 1907. Hij bracht dank aan het kerkbestuur dat op een zo loyale wij ze het bestuur van de school aan de broeders heeft overgedragen. Ook de wereldlijke autoriteiten en de inspec teur van het L.O. werden in deze dank betrokken. De school is een stuk van Hulst, zo zei spreker en hij her innerde zich met grote erkentelijk heid hoe welkom de broeders in de goede stad Hulst waren. Hij bracht dank aan God voor Zijn rijke zegen en hoopte nog vele jaren op dezelfde wijze te mogen doorgaan De voorzitter deelde mede dat er schriftelijke felicitaties waren binnen gekomen van mgr. Baeten en mgr. Koenraadt. Ook burgemeester Locke feer kon op deze vergadering niet aanwezig zijn. maar hoopte 's avonds bij de opvoering van de door de broe ders geschreven operette, een feest rede te kunnen uitspreken. Opereerde ook te Rucplien en Gastel Negen maanden met aftrek heeft de Ambonees S.G. uit het kamp Schattenberg gekregen voor zijn won derlijke opvattingen omtrent het ei gendomsrecht van bromfietsen. Dit vonnis, geveld door de rechtbank te Middelburg - G. werd ook ter beschik king gesteld van de regering - is geheel conform de in de zitting van 12 april jl. gedane els van de offi cier van justitie. Te Vlissingen opende hij op 20 juni jl. zijn vreemdsoortige operaties - hij huurde hier een bromfiets, reed er mee naar Rucphen en deed het ve hikel hier van de hand. Te Amster dam vond hij een dwaas, die hem een dergelijk vervoermiddel leen de; deze werd te Gasselte verkocht. In Weert zette hij de kroon op zijn werk door van zijn schoonvader een eenvoudig rijwiel los te branden, waarmee hij naar Gastel reed en het verkocht. Reeds eerder had hij zich te Amsterdam en te Aardenburg van kleding voorzien en nimmer betaald. De chauffeur J.K. uit Oostburg, die op 6 maart na een ernstige aanrij ding onder Aardenburg - waarbij een dame, inzittende van een personen auto, levensgevaarlijk werd verwond - was doorgereden, werd veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan vijf maanden voorwaardelijk zijn opgelegd met een proeftijd van drie jaar. De rijbe- voegheid is hem voor de tijd van zes maanden ontzegd. Hij zal onder toe zicht van het Leger des Heils komen. De officier van justitie, had er in zijn requisitoir op gewezen, dat de bloedproef, drie uur na de aanrijding genomen, 1,05 aanwees. De eis was eveneens acht maanden, maar het voorwaardelijke gedeelte hierin was gesteld op vier maanden. De offi cier had één jaar ontzegging geëist. De verdediger had bestreden, dat drankmisbruik de oorzaak van het ongeval is geweest. De Schiedamse vertegenwoordiger J.A.B.. die kans heeft gezien de P.Z.E.M. voor een bedrag van f 8800 op te lichten is door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar, waar van zes maanden voorwaardelijk met lrie jaar proeftijd. B. zal onder toe- icht worden gesteld. De chef-inkoper van de P.Z.E.M. >iegelde hij voor, dat hij tegen herp concurrerende prijzen Engels hakelmateriaal kon leveren. Zo luk- het hem geld los te krijgen, eerst 4800,- later nog eens f 4000,-. Toen i de eerste betaling binnenkreeg, ist hij al, dat hij zijn verplichtin- en niet kon nakomen. B., die voor en Rotterdamse firma werkte, wil le zelfstandig worden. Tegen B. was eveneens één jaar geëist, maar het voorwaardelijke ge deelte hierin was slechts vier maan den. VIERING VERJAARDAG HM. DE KONINGIN Op 30 april 1957 zullen de gemeen telijke kantoren en diencten te Mid delburg, voor zover de dienst dat toelaat, gesloten zijn. Het huisvuil van de ..dinsdagwijk" zal worden opgehaald ofl woensdag 1 mei 1957. Middelburg, 25 april 1957. Burgemeester en wethouders van Middelburg, N. Bolkestein, burgemeester. J. Ph. Koene, secretaris. WANDELCONCERT Zaterdagavond hebben de Muziek vereniging Excelsior en de signaal- afdeling van de gymnastiekvereni ging Achilles een muzikale wande ling door een groot gedeelte van de binnenstad gemaakt. Om ongeveer zeven uur werd uit de Singelstraat vertrokken: ook een gedeelte van 't Zand was ditmaal in de route betrok ken. De frisse, vrolijke klanken trok ken de nodige belangstelling. Bazaar Robur De kath. voetbalclub „Robur" had zaterdag in „Slot Oostende" tot stij ging van haar kas 'n bazaar georga' niseerd, die 's middags begon en tot middernacht voortduurde. Het is er. vooral 's avonds zeer ge zellig en erg druk geweest. De di verse attracties deden het en de lo terij eveneens. Het saldo viel dan ook erg mee en beliep ettelijke honderden guldens, zodat de pen ningmeester in zijn vuistje lachen zal, wat hem van harte gegund wordt. „ST. BONIFACIUS" VIERDE 30-JARIG BESTAAN In een feestvergadering die werd gehouden in hotel De Arend herdacht de afdeling Terneuzen van de Neder landse r.-k. bond van transportarbei ders haar dertigjarig bestaan. Bij de opening van de algemene vergadering die er aan voorafging, memoreerde de voorzitter, de heer F. van Cleemputte in het kort de ge schiedenis van de afdeling. Klein be gonnen, langzamerhand uitgroeiend tot een afdeling van bijna zestig leden liep dit aantal in de dertiger jaren wat terug toen er slapte in het ha venbedrijf kwam en vele transportar beiders op de fabrieken te Sluiskil ginsen werken. Bij de ingekomen stukken kwam de „Jo Maas"-actie ter sprake. Beslo ten werd hieraan zijn steun te ver lenen. De voorzitter was aan de beurt van aftreden doch werd met algemene stemmen herkozen. Namens de metaalbewerkers voer de de heer P. de Bruyn 't woord en voor de fabrieksarbeiders was het de heer M. Karremans die bestuur en leden gelukwenste. De heren F. Lau- ret en G. Wijne deden dit namens resp. Kabo en KAB. Met medewerking van de „Rix"-band werd de avond verder gezellig doorgebracht. DOOR DE SOEP (BIJNA) IN DE SOEP Dokter N. te Terneuzen meldde 's avonds om half elf dat bij zijn achterbuurman de heer T. aan de Juliana van Stolbergstraat brand was uitgebroken. Het bleek dat mevrouw T. alvorens naar bed te gaan een pan met soep op een klein gaspitje had gezet. De heer des hui zes keek bij de buurman naar de televisie. Vermoedelijk is een grote vlam ontstaan doordat de gasslang van de leiding is gesprongen. De 15-jarige zoon van dokter N. had de tegen woordigheid van geest direct langs de achterdeur bij de heer T. binnen te gaan, de gaskraan af te sluiten en het reeds brandende tafelkleed te blussen. (Advertentie) maar toen werd ze wijzer Moeder en moeders moeder ge bruikten al MAÏZENA DURYEA, dus bestelde 't jonge vrouwtje 't ook. Maar zij verzuimde te doenwat die ervaren moeders deden en nög doentoezien dat ze ook MAÏZENA DURYEA krijgen. De naam op 't pak, daarop moet U letten, om zeker te zijn dat ge in- der daad MAÏZENA DURYEA koopt, die vermaarde MAÏZENA voor 't binden van groenten, soe pen en sausen. AXEL Centrum 8 uur: Les Diaboliques DE KLINGE Kinema van Dijck 7.30 uur: De hofnar. GOES Grand: De vrolijke vagebond. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Duis tere driften. MIDDELBURG Electro: De man die teveel wist. Schouwburg: De prairie verdwijnt. OOSTBURG Ledel 8 uur: Zeg nooit vaarwel. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Geen liefde duurt eeuwig. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Zwijgend heldendom. VLISSINGEN Alhambra: Dr. Vlimmen. Luxor: 's Nacht op Montmartre. SAS VAN GENT Otympia 8 uur: De koning en de piraat. OOSTBURG Ledel 8 uur: Brokken piloten. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Love me tender. DE KLINGE Kinema van Dijk 7,30 u.: Lenteparade. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Duis tere driften. NIEU W-N AMEN 3 uur: Schieting staande wip. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Zwarte viooltjes.

de Stem | 1957 | | pagina 2