HOESSEIN SPRAK MET SAOED DREIGENDE NOTA VAN DE SOVJETS Vrouw en drie kinderen uit Axel verdronken Oude kerk tendele door brand verwoest En daar bleef het bij Syrië zingt een toontje lager EGKS gaat woningbouw financieren Met d Sovjet-Unie geen diplomatieke betrekkingen Ontstellende dierenkwelling Jhr. de Graeff overleden Bergs „akkoord geldig niet Doordat auto te water geraakte Pavelic nam de benen Brabanders en Limburgers drinken veel DAGBLAD VOOR ZEELAND MAKARIOS verwerpt grondwet van Radcliffe IN AMMAN IS ALLES RUSTIG Dominicanen in parochie Huissen Nieuwe ambassadeur van de Ver. Staten in Moskou Veranderlijke bewolking Oud-gouverneur van Nederlands Indië Tegen Duitse atoombewapening: Ziekenfondsraad Moordpartij in een Columbiaans dorp Japan verzoekt Y.S. stopzetting atoomproeven Mr. J. P Hustinx In Groningse dorp Leermens 97e JAARGANG No. 22440 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v- '4 Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse nurnm. 15 ct. Postrek. 27884 Voor God, Koningin en Vaderland MAAND AG 29 APRIj 1?:7 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0 85 per m/m). Voor advertenties van tselijke aard uit Zeeland uitsluitend u. neuwse editie t 0 14 per m/m (Inge, Mede delingen f 0 35 per nvm> Bn et aan zienlijke reductie: volledig ta> n Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureauvoor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingei 98 Teletoon 223S - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bybureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no.J?5X Ter bevordering van de bouw van woningen voor werknemers in de lan den van de E.G.K.S. (kolen- en staal gemeenschap) stelt de Hoge Autori teit voor 1957/1958 een equivalent van 15 miljoen dollars ter beschikking. Dit bedrag moet dan worden aange vuld door leningen van anderen. Voor ons land wordt een lening van 4 miijoen beschikbaar gesteld, met een looptijd van 30 jaar en een rente voet van 1 procent. Door de institutionele beleggers, in dit geval het Algemeen Mijnwerkers fonds, wordt een lening verstrekt van 16 miljoen gulden, met een looptijd van 30 jaar en een rentevoet van 4 3/4 procent. Dit betekent, dat een bedrag van 20 miljoen gulden be schikbaar komt voor de bouw van woningen voor werknemers in de staalindustrie en de kolenmijnen in ons land. Deze 20 miljoen worden geleend aan de Bank voor Nederlandse Ge meenten. Deze bank verstrekt lenin gen aan de gemeenten, welke door de Hoge Autoriteit worden aangewe zen. De Times of Cyprus" heeft zondag gemeld dat aartsbisschop Makarios het ontwerp van Radcliffe voor een grondwet voor Cyprus, als basis voor onderhandelingen, heeft verworpen. In een vraaggesprek te Athene met een redacteur van het blad, zei Ma karios, dat de voorstellen van Rad cliffe verouderd zijn en dat er een geheel nieuwe basis voor onderhan delingen geschapen moet worden. De aartsbisschop gaf geen nadere de tails over deze basis. EEN JONGETJE van drie jaar, dat in Groningen plotseling de weg over stak, werd door een bestelauto van de P.T.T. gegrepen en zo zwaar ge wond, dat het even later overleed. MR. VAN DOORN, voorzitter van de K.V.P. die aan het congres van Euro pese Christen-Democraten in Arezzo heeft deelgenomen, is zaterdagmor gen tezamen met zijn echtgenote, door Z. H. de Paus in speciale audiëntie ontvangen. KATHOLIEKEN in Amerika mogen niet meer deelnemen aan bijeenkom sten, die door de bekende evangelist Billy Graham worden belegd. IN GROOTEGAST (Gr.) is zaterdag een 22-jarig meisje, dat in haar woon plaats fietste, door een personenauto aangereden en kort daarna overle den. TE HOCHLEITEN. bij Wenen, is de eerste spade in de grond gestoken voor de bouw van het Nederlandse tehuis voor Hongaarse vluchtelingen. BURGEMEESTER La Pira van Flo rence is afgetreden. De stemming over de stedelijke begroting vormde de directe aanleiding tot dit besluit. ^-^TERI) AGAVOND heeft mgr. dr. B. rfruJk11.ln Maastricht de missielen- toonstelling „Amate" geopend. HEINZ L1NGE, de voormalige ka merdienaar van Hitier, heeft bij de Westberlijnse rechtbank een eis tot schadevergoeding ingediend voor de jaren, die hij in Russische krijgsge vangenschap heeft doorgebracht. DE STAKING VAN 3000 Britse scheepsbouwarbeiders en ketelmakers die werken op werven aan de oevers van de Mersey in Engeland, is ge ëindigd. Ze heeft drie weken geduurd. DE TONEELGROEP van de Neder landse Televisie Stichting zal in het seizoen 1957-'58 bestaan uit Sonja Brill, Ineke Brinkman, Jeanne Ver- straete, Chris Baay, Harry Bronk, Frits Butselaar, Bert Dijkstra, Ma- thieu van Eysden, Tony Foletta, Her- bert Joeks, Rob Milton, Erik Plooyer Willy Ruys en Jan Wegter. Koning Hoessein van Jordanië is gisteren onverwacht naar Saoedie-Arabië gevlogen, waar hij inmiddels een onder, hond heeft gehad met koning Saoed over de toestand in zijn land. Zoals gemeld, had Saoed en boodschap gezonden aan de Jordaanse koning, waarin hij zijn voldoening uit sprak over diens beleid. President Koewatli van Syrië, die zowel met koning Saoed als met pre sident Nasser heeft gesproken, is gis teren in Damascus teruggekeerd. Hij liet onmiddellijk het kabinet bij eenroepen. In een verklaring, die na dit overleg werd uitgegeven, zei de regering, dat de politiek van Syrië Egypte en Saoedi-Arabië erop gericht is, ,,de bufferstaat Jordanië te be schermen". De drie landen zouden regelmatig contact houden en stap pen ondernemen op basis van het Arabische eenheidsstreven. Er zou een gezamenlijke boodschap aan Hoessein worden gezonden. Het is allemaal nogal vaag en on duidelijk, zoals de hele situatie in het Midden-Oosten. Men mag echter aan nemen dat 't linkse Syrië in de over winning van Hoessein berust, temeer waar koning Saoed duidelijk te ken nen gaf, dat hij geen buitenlandse in menging in Jordaanse aangelegenhe den zal dulden. In Amman is het nu weer rustig. Het uitgaansverbod is gedeeltelijk op geheven. De mensen stroomden in vakantiestemming de straat op, toen sirenes aankondigden, dat men zich weer buitenshuis kon begeven. Tien minuten nadat het verbod weer van kracht was geworden, waren de stra ten leeg. Goedlachse politie-agenten maanden rustig en zonder enig ge weld de achterblijvers tot wat meer haast. Koning Hoessein heeft geweigerd zijn goedkeuring te hechten aan het besluit van de voormalige regering- Naboelsi om diplomatieke betrekkin gen met de Sovjet-Unie aan te kno pen. Dit werd zondag te Amman meegedeeld. (Volgens berichten uit Egyptische bron zou Naboelsi zich tóch bevinden onder de 964 personen, die in Jor- In de Maasbrese bossen nabij Ble- rick werd door een landbouwer een herdershond aangetroffen, die met een strop om de nek aan een boom was opgehangen. Het dier was echter niet dood. Doordat de hond gepro beerd had los te komen, was de strop over zijn kop geschoven en juist bo ven de ogen aangetrokken. Het dier stond met de achterpoten op de grond en moet volgens deskundigen onge veer vijf dagen zo gehangen hebben. Bij onderzoek bleek de hond behal ve verwondingen aan hals, neus en oren ook nog een zware longontste king te hebben. De politie heeft de hond naar het kinder-ontspannings- oord ,,Ons Buiten" gebracht, waar padvinders de zorg over het beest op zich hebben genomen. Onder de naam ..Scout" hebben zij de hond bij de troep geadopteerd en dank zij hun goede zorgen zal het dier het er nog wel levend van af brengen. danië zouden zijn gearresteerd.) Voorts is bekendgemaakt, dat vijf tien hoge ambtenaren, die onder het bewind van Naboelsi waren ontsla gen, in hun functie zullen worden hersteld. De Jordaanse vorst heeft in een vraaggesprek met een verslaggever van het blad „L'Orient" gezegd dat de regering-Naboelsi niet ontbonden is vanwege haar buitenlandse politiek. De moeilijkheden zijn volgens Hoes sein begonnen, toen bepaalde politie ke organisaties trachtten politieke cel len te vormen in het Arabisch legioen. In zijn gesprek met de vertegen woordiger van het blad, dat te Beiroet (Libanon) verschijnt, verklaarde de vorst, dat de regering-Naboelsi hem in die tijd een lijst voorlegde met namen van functionarissen, die zou den moeten worden ontslagen. De koning verzocht de maatregel nog eens te overwegen, omdat er op de lijst vele personen voorkwamen, die hem zeer waren toegedaan. De dag daarop publiceerde het kabinet echter toch het betrokken besluit, zonder eerst nog met de koning te hebben overlegd. Hierop had deze Naboelsi laten vragen, zijn ontslag in te dienen. Het Jordaanse kabinet heeft za terdag speciale bevoegdheden tot het doen verrichten van arrestaties verleend aan de militaire gouverneurs die ondergeschikt zijn aan de minister van defensie, Soeliman Toekan. Tot de volmachten behoort ook het recht om de doodstraf op te leggen voor zekere vergrijpen op grond van de noodbepalingen. De nieuwe Jordaanse regering past thans een oude anti-communistische wet streng toe, aldus is zaterdag van betrouwbare zijde te Amman verno men. De vorige regeringen hebben met de uitvoering van deze wet de hand gelicht. Geen Jordaniër zou nog durven zeggen, dat hij communist is. James Richards, speciale afgezant van Eisenhower, heeft in Athene ge- zegd. dat het internationale commu- nisme mede oorzaak is geweest van j de jongste crisis in Jordanië. I Mgr. Alfrink heeft nu een beslissing genomen in de ..paterskwestie" te Huissen. De zielzorg in de parochie van O.L. Vrouw ten Hemelopneming zal door de Dominicanen worden overgenomen. Zoals bekend, hadden de Huissenaren indertijd geprotes teerd tegen de sluiting van een open bare kapel der paters Dominicanen. Het besluit dat nu genomen is, be tekent niet, dat de kapel weer her opend zal worden. President Eisenhower heeft Llewel lyn Thompson, die op het ogenblik Amerikaans ambassadeur in Oosten rijk is, benoemd tot ambassadeur van de Ver. Staten in de Sovjet-Unie. (Advertentie) MAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGER 0 Weersverwachting van het K. J t geldig tot vanavond, op- 1 gemaakt gisteravond 23.15 uur; gemaakt gisteravond 23.15 uur: j Veranderlijke bewolking met - i P*aatselijk enkele regen- of on- J w?ersbuien. Zwakke tot matige 0 wind uit noordelijke richtingen. 0 0 1 ?e. zu'doostelyke helft van het 0 'an<* iets lagere, elders ongeveer J t dezelfde middagtemperaturen. 0 1 Verwachting van het Belgisch 0 0 weerkundig instituut: Lichte tot 0 matige win-, uit /eranderlijke J rJc"tingen. Bewolkt en ook op- 0 1 klaringen. Enkele neerslagvlagen J en kans op onweer. F 0 Vandaag: zon onder 20.01 uur, J 0 maan onder 19.46 uur. Morgen: 0 J zon op 5.13 uur, maan op 5.20 u. Op 84-jarige leeftijd is in Den Haag overleden jhr. mr. A. C. D. de Graeff, oud-gouverneur van Nederlands-Indië en oud minister van Buitenlandse Za ken. Zaterdag is hij, op zijn ver zoek, in stilte ter aarde besteld. Andries Cornelis Dirk de Graeff werd op 7 augustus 1872 in Den Haag geboren. Hij studeerde rechten te Leiden, waar hij in 1894 promoveerde. Na zijn examen voor de Indische dienst te hebben gedaan vertrok hij in 1895 naar Nederlands-Indië, waar hij ambtenaar ter algemene secreta rie te Buitenzorg werd. Via verschil lende functies bereikte hij de rang van algemeen secretaris. Na zijn ontslag als zodanig werd hij eerst benoemd tot lid, daarna tot vice-president van de Raad van In dië. Hij ging in 1918 naar Nederland en werd achtereenvolgens gezant te Tokio en te Washington, waarna in 1926 zijn benoeming tot gouverneur- generaal volgde. In deze functie heeft jhr. de Graeff een periode van on lusten meegemaakt, die de interne ring van een aantal nationalistische leiders aan de Boven-Digoel tot ge volg hadden. De begenadiging van de huidige president van Indonesië, Soe- karno, was de laatste regeringsdaad die hij als gouverneur-generaal ver richtte. Minister van Buitenlandse Za ken is jhr. de Graeff geweest in het tweedef en derde ministerie-Colijn. De Sovjet-minister van Buitenland se Zaken, Gromyko, heeft de zaakge lastigde van de Duitse Bondsrepu bliek te Moskou, Northe, zaterdag een nieuwe nota van ztfn regering over handigd, die een waarschuwing in houdt voor ,,de noodlottige verant woordelijkheid van degenen die thans aansturen op de atoombewapening van West-Duitsland". In een door het Russische persbu reau Tass uitgegeven samenvatting van de nota heet het, dat de Russi sche regering bereid is met de wes telijke mogendheden overeen ue ko men, dat op Duits gebied geen kern wapens worden opgeslagen. De uitrusting van het Westduitse leger met kernwapens en de veran dering van het gebied in een lanceer- terrein voor Amerikaanse kernprojec- tielcn. zo wordt gezegd, zou de vei ligheid van West-Duitsland niet ver sterken, maar het integendeel bloot stellen aan een verschrikkelijk gevaar dat niet vergeleken kan worden met de rampen die het Duitse volk ooit heeft moeten verduren. Enkele weken geleden berichtten wij, dat tussen het ziekenfonds MZB te Bergen op Zoom en de in hef "~erk- gebied van dit ziekenfonds gevestigde tandartsen een overeenkomst tot stand was gekomen. Besloten was, in afwachting van een landelijke rege ling, aan de tandartsen voor elke ver richting een bepaald bedrag te ver goeden. Een en ander echter behou dens goedkeuring van de Ziekenfonds raad. De Ziekenfondsraad heeft nu aan het MZB jaten weten, dat hij aan deze overeenkomst geen goedkeuring kan hechten. De tandartsen hebben er nog eens op aangedrongen, niet te wachten met het inroepen van tandheelkun dige hulp. Maandelijks, zeggen ze, lopen een kwart miljoen sanerings- kaarten af. In een wedstrijd die weinig aantrekkelijks had, hebben de Oranje-elf het gisteren tegen België niet verder kunnen brengen dan tot een onbevredigend gelijk spel. De foto toont het moment, waarop Carlier voor Neder land de gelijkmaker scoort. Elders geeft onze sportre dacteur uitvoerig verslag van de wedstrijd. De Columbiaanse regering heeft be kend gemaakt, dat zaterdag een groep van vijftig bandieten bij een overval op het dorp Vera Cruz, vijf tig km ten noordoosten van Ibaque, 22 mannen hebben onthoofd, na de vrouwen en de kinderen te hebben opgesloten. Bij een strafactie van het leger werden vijf bandieten gedood en 42 gevangen genomen. Tevergeefs heeft zaterdagavond de Axelse meubelhandelaar N. S. Naeye getracht, zijn vrouw en drie kinderen te redden uit de auto, waarmee hij in het kanaal bij Axel was gereden. Zichzelf had hij op het nippertje in vei ligheid kunnen brengen. -De meubelhandelaar reed omstreeks tien uur met zijn vrouw en kinderen in een personenauto langs het kanaal m de richting Sluiskil Op de achter bank zaten zijn twee dochtertjes van 8 en 9 jaar. tussen hem en zijn vrouw in, op de voorbank, stond zijn vier jarig dochtertje. In een flauwe bocht kwam het kind te vallen. Zij greep de handen van haar vader, die het stuurwiel omkneld hielden. De meu belhandelaar werd in zijn bewegingen ten zeerste gehinderd en de auto raakte stuurloos. Na tegen een paaltje te zijn gebotst reed zij het kanaal in, dat ter plaatse vrij diep is. Uit veiligheidsoverwegingen had de meubelhandelaar de achterdeuren gesloten en hij slaagde er niet in deze onder water op ent.e krijgen. Ook de beide voorportieren kon hij niet openen. Door het intrappen van een ruit slaagde hij erin, zich zelf uit de auto te wringen. Hoe wel hij keer op keer dook en wanhopige pogingen in het werk stelde, vrouw en kinderen uit de auto te halen, lukte hem dit niet. Toen hulp ter plaatse kwam, was het al te laat. Om streeks éér uur des nachts werd de auto door een takelwagen op het droge gebracht. De heer Naeye is met een diepe hoofdwonde en een shock in het zie kenhuis te Sluiskil opgenomen, waar ook de slachtoffers werden opgebaard. Deze ernstige gevolgen voor de Bondsrepubliek zouden niet verme den kunnen worden door hulp van buiten. ,,Wat zou dergelijke hulp dan nog baten als West-Duitsland door een geconcentreerde aanval met kernwa pens een groot kerkhof zou zijn ge worden?" aldus de nota. De Westduitse regering heeft haar verwondering geuit over de nota om dat bondskanselier Adenauer in een gesprek met de Sovjet-ambassadeur Smirnov, op 25 april nadrukkelijk verzekerd heeft, dat de Bondsrege ring geen enkel kernwapen bezit en er ook niet om gevraagd heeft. Vice-premier Mikojan van de Sov jet-Unie heeft vóór zijn vertrek uit Oostenrijk gezegd, dat de landen, die verenigd zijn in het Pact van War schau, voorlopig lid van deze orga nisatie moeten blijven. Zij kunnen echter beginnen, zei hij, met een con trolesysteem op de bewapening, de vermindering van de bewapening en te trachten elkaar beter te leren ver staan. Op deze wijze zullen juist de grondslagen, waarop de Navo en het Pact van Warschau rusten, stap voor stap vernietigd worden, aldus Miko jan. Ik kan niet zeggen, zei hij, dat dit idee van ons afkomstig is. Dit voor stel is gedaan door Sir Anthony Eden. ,,Het getuigt van werkelijkheidszin en wij steunen het". De voormalige Kroatische leider, Ante Pavelic, is aan de waakzaam heid vën de Argentijnse politie, die bij zijn huis de wacht hield, ontsnapt en verdwenen. Tegen Pavelic, die in de oorlog met Hitier collaboreerde, was vrijdag een arrestatiebevel uit gevaardigd. Een recente foto van H, M. Koningin Juliana die morgen haar 48ste verjaardag viert. (Foto Meyboom) l— De Japanse regering heeft haar ver tegenwoordiger in Washington op dracht gegeven, de Amerikaanse re gering te verzoeken, de serie kern proeven in Nevada te staken. De Japanse regering verklaart zich tegen het nemen van deze proeven, omdat er geen verzekering kan wor den gegeven dat zij geen schadelijke gevolgen zullen hebben voor andere landen. Volgens mededelingen van Reuter- correspondenten op het vasteland van Europa, zou de atmosfeer boven Europa, na de kernproeven in de Sov jet-Unie, sterker radio-actief zijn ge worden. Tijdens een vergadering van de r.-k. matigheidsbeweging „Sobriëtas" te Vught, heeft de advocaat-generaal bij het gerechtshof te Den Bosch, mr. J. P. Hustinx een inleiding gehouden over alcoholisme en criminaliteit. Opvallend is, zei hij, dat in ons land dc gevallen van openbare dronken schap sterk dalen, terwijl het aan tal misdrijven en misdadige verkeers- fouten onder invloed van alcohol nog steeds toeneemt. Voor Brabant en Limburg zijn de cijfers bepaald on gunstig. Dit was voor mr. Hustinx aanleiding te wijzen op de gevaren van de snelle ontsluiting van deze ge westen, tengevolge van de sterke in dustrialisatie. Ook moet men ermee rekenen, constateerde hij. dat de cul turele en wetenschappelijke achter stand in beide provincies nog steeds niet is ingehaald. De Ned. Hervormde kerk te Leermens (Gr.) is zondag door een brand geteisterd. Het wes telijke gedeelte is geheel uitge brand, terwijl aan het dak zwafe schade is aangericht. Omstreeks half zeven was de kos ter, de heer D. Woldhuis, naar de kerk gegaan om dc centrale verwarming op te stoken. Ongeveer een half uur later hoorde hij een ongewoon lawaai in de kerk. Toen hij op de hoogte wilde gaan stellen van de oorzaak daarvan bemerkte hij. dat in het wes telijke gedeelte van het gebouw een hevige brand woedde. Dadelijk werd groot alarm gemaakt. De brandweren van de gemeenten 't Zandt, Lopper- sum en Appingedam werden te hulp geroepen. Het houten torentje, waarvan het uurwerk om zeven uur nog normaal de tijd had aangegeven, kwam enige, minuten na het begin van het blus- smgswerk met het uurwerk en de wijzerplaat naar beneden, enige tijd daarna gevolgd door de luidklok. Kort na het uitbreken van de brand had een inwoner van Leermens, de heer J. Heun, geholpen door de post- commandant van de rijkspolitie, kans gezien de kostbare avondmaalsbeker en het daarbij behorende zilver, da terend uit 1661, in veiligheid te bren gen. Dit werk door de dichte rook en de hitte ernstig bemoeilijkt. De heer Meijer kreeg een verwonding aan het gelaat. Enige tijd geleden werd besloten het kerkgebouw, dat een der belangrijkste historische gebouwen van Groningen is. te restaureren. Hiervoor werd een comité in het leven geroepen, waarin alle lagen der bevolking vertegen woordigd waren. Van rijkswege was het plan reeds goedgekeurd. De kerk, die voor een bedrag van 80.000.is verzekerd, is voor onbepaalde tijd on bruikbaar. Omtrent de oorzaak van de brand staat niets met zekerheid vast. Men vermoedt, dat een lek in het rooklei dingskanaal van de centrale verwar ming aanleiding is geweest, dat het vuur zich een uitweg kon banen naar het houtwerk in het westelijk deel der kerk.

de Stem | 1957 | | pagina 1