Hóe took rolt.. ONZE PUZZEL SPINWIEL JONGE Hervormden en gereformeerden in Australië ZEITSAL fgP* RINUS MENS (79) Boog altijd gespannen Record-aantal aan de start Op het kerkplein Vier jongelui verdronken DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 27 APRIL 1957 Droevig einde van schoolfeestje Amerikaans protest bij Hongarije ZWELLINGEN aan de grote teen Dalet Balsem. Britse marine Dubbel jubileum in Heerle voor keizer van De eerste druiven Oplossing Soms sit er in deze tijd een kater op het dak... nikken Brume's Dui Sinds 1946 zijn meer dan 80.000 leden van de Nederlands Her vormde Kerk geëmigreerd. Ach ter dit nuchtere cijfer ligt een probleem, dat veel groter is dan de gemiddelde katholiek zich rea liseert. Ook voor hem brengt emi gratie veel en grote moeilijkhe den mee. Veranderingen van kli maat, van levensgewoonten, van arbeid, van kennissenkring, de afsnijding van dierbare familie banden, het gevoel van eenzaam heid en tenslotte een ingrijpende wijziging in godsdienstig-kerke- lijk opzicht. Maar dit laatste ligt voor de protestant he~l wat ge compliceerder en moeilijker dan voor de katholiek. Wij zijn op aarde pelgrims en vreemdelingen, leert Paulus ons De christen weet dat hij altijd en overal maar op doortocht is in deze wereld; zijn ware en defi nitieve vaderland, het huis van de Vader" in de hemel. Zolang hij daar niet is, is hij een pel grim Toch is het anderzijds ook zo dat de katholiek zich overal ter wereld thuis kan voelen, om dat hij overal terecht kan bij onze Moeder de heilige Kerk". Als emigrant voelt hij zich een vreemde, als katholiek is hij overal thuis. Waarheen hij ook gaat, Australië, N.-Zeeland, Ca nada of Zuid-Afrika, overal vindt hij dezelfde kerken, dezelfde hei lige Mis, dezelfde sacramenten, priesters en bisschoppen tnet de zelfde wijdingsmacht, en zelfs de zelfde liturgische taal, het La tijn. Zijn kerk is een wereldkerk, ze is .katholiek", d.w.z. bestemd voor en aanwezig in alle volkeren en alle landen. Tot op zekere hoogte geldt dat alles ook wel van de emigrant uit de N.H. Kerk. Ook hij aanvaardt dat de Kerk van Christus, d.i. voor hem de onzichtbare gemeen schap van allen die in Hem ge loven, overal aanwezig is. Maar die onzichtbare Kerk met hoofdletter krijgt naar zijn me ning gestalte in vele kerken met kleine letter! —"en die pro testantse kerken zijn, zoal geen staatskerken, dan toch in elk ge val nationale kerken. En hier ligt nu de moeilijkheid. Een lid van de Nederlands Hervormde Kerk vindt in Australië wel pro testantse kerken, maar natuurlijk geen Nederlandse kerk. Hij staat dus voor de noodzaak ófwel een nieuwe Dutch Reformed Church" te stichten, (een oplos sing die de eerste Nederlandse landverhuizers naar Amerika in de 16de eeuw hebben gevonden), ófwel zich aan te sluitend bij die nationale kerk in het nieuwe va derland, welke de meeste over eenkomst vertoont met zijn oude kerk. Maar zelfs in het meest ideale geval zal die overeenkomst altijd maar een zeer betrekkelijke zijn, de emigrant zal zich in zijn nieuwe kerk aanvankelijk min of meer vreemdeling voelen. Er is niet veel fantasie voor nodig zich in te denken, hoeveel dingen, die hem dierbaar waren in zijn oude (Advertentie) N.H. Kerk, hij moet missen en anderzijds, aan hoeveel dingen die hem niet liggen of die hem zelfs tegenstaan, hij zal moeten wennen. Een tussenoplossing Het is de Presbyterian Church of Australia, die de Nederlands Hervormde emigranten opvangt. Zoals de katholieken hun emi grantenaalmoezeniers kennen, zo zijn er in deze Presbyteriaanse kerk van Australië een aantal Ne- derlandse predikanten werkzaam, om hun mensen te helpen bij de moeilijke overgang naar een nieuw godsdienstig-kerkelijk mi lieu. Men mag met zekerheid aannemen, dat dit zegenrijk werk vele christenen voor geloofsafval bewaart. Om nu de overgang naar de nieuwe kerk geleidelijk te laten verlopen, zijn er binnen die kerk zgn. overbruggingsge meenten gevormd. Nederlandse gemeenschappen, geleid door vroegere Hervormde predikan ten. In Melbourne is er een, die luistert naar de schone naam van ..Dutch Composite Charge in the Presbyterian Church of Victo ria". Deze dient als een soort voorportaal, dat de nieuw-komers een tijdelijk geestelijk tehuis ver schaft, totdat ze zich in een plaats hebben gevestigd en zich kunnen laten inschrijven in de re gisters van een plaatselijke Australische gemeente. Maar het spreekt vanzelf dat deze oplos sing alleen mogelijk is in grotere plaatsen. Een keer per jaar komt de raad van Nederlandse predi kanten in de Presbyterian Church bijeen om te komen tot een ge meenschappelijke aanpak van de geestelijke en sociale arbeid on der hun landgenoten. Oude rivaliteit niet vergeten De bovengenoemde raad heeft getracht te komen tot 'n gesprek met hun collega's, afkomstig uit de Gereformeerde Kerken in Ne derland, maar haar poging heeft tot nu toe geen resultaat opgele verd. Blijkbaar behoort de vader landse tegenstelling Hervormd- Gereformeerd tot de geestelijke bagage waar men geen afstand van kon doen, zelfs niet in het nieuwe vaderland! De Gerefor meerden hebben zich niet aange sloten bij een bestaande Austra lische kerk, maar ze hebben een nieuwekerkin het leven ge roepen, de „Reformed Churches" bedoeld als nieuwe Australische kerk, maar in feite weinig an ders dan een getrouwe kopie van de Nederlandse moederkerk. Het is beslist niet toevallig dat zij de ze oplossing gekozen hebben en de Hervormden die van aanslui ting bij een bestaande kerk, wan neer men dit ziet in het licht van hun houding t.o. de wereldraad van kerken en het oecumenische werk. De Reformed Churches proclameren zich als de reforma torische kerk bij uitstek voor alle orthodox protestantse Nederlan ders. Men begrijpt dat de van- huis-uit-Hervormden dit niet ne men. Niettemin heeft men de hoop om te komen tot betere ver standhouding tussen de Neder landse dominees niet opgegeven. We hopen dat men daar in slaagt. J. v. d. M. pr. Gisternacht om ongeveer 2 uur is een personenauto met zeven jongelui bij het dorp Wognum (bij Iloorn) te water geraakt, waarbij vier inzitten den zijn verdronken Het waren de 19-jarige Theo Koning uit Midden- Beemster, de even oude Sjmon de Ruyter uit öosthüizèn, de 23-jarige mej. Trees van Alphen uit Hoorn en de 17-jarige Nellie van der Lee uit Ilpendam. Drie andere jongemensen konden bijtijds worden gered. Zij hadden in Wognum gezamenlijk een feestavond van de r.-k. landbouw- winterschool te Hoorn bezocht. *De jongemensen hadden in Wognum een fuifje van geslaagde leerlingen bijgewoond, waar ook de directeur de heer J. van Alphen met enkele dochters aanwezig was. Na het feest keerden de zeven jon gelui in een 'grote Buiok, eigendom van de heer S. B. de Ruyter uit Oost huizen, naar huis terug. De twee dochters van. de heer Van Alphen bevonden zich daarbij Énkele meters van het café, waar het feest was gevierd, is de auto uit een bocht in de weg gevlogen. De wagen ont wortelde twee boompjes, kantelde en kwam met de wielen naar boven in de sloot langs de weg terecht. De (Advertentie) baby-verzorging Het Hongaarse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft een Ameri kaans protest ontvangen, waarin de kort geleden geschiede aanhouding van twee Amerikaanse diplomaten in Hongarije door Russische en Hon gaarse militairen als „niet te ver ontschuldigen" wordt bestempeld. De betrokkenen, de attaché kolonel Todd en de plaatsvervangende atta ché kapitein Gleason, werden in hun *uto op een landweg zes uur lang verhoord. - De Amerikaanse protestnota ver werpt de beschuldigingen tegen Glea son, die 9 april door de Hongaarse regering is uitgewezen wegens „open lijke spionage en het fotograferen van een kazerne vanuit een auto". De Hongaarse autoriteiten hebben evenwel geen maatregelen genomen tegen kolonel Todd. Een succesvol middel tje tegen knobbels en zwellingen aan de grote teen is nu ver krijgbaar onder de naam Dalet Balsem dringt diep in de huid door, verlicht de pijn op wonderbare wijze, heft de ontsteking en opzwel ling op. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. 119-oo ??J (Van onze verslaggever). De Britse regering heeft bekendge maakt dat zij vier van de vijf slag schepen van de Britse marine zal af schaffen en zich zal concentreren op het bouwen van een vloot voor het tijdperk van de waterstofbom. Alleen het slagschip „Vanguard" dat thans in reserve is, blijft in dienst. De ,,King George V", „Duke of York", „Anson", en „Howe" zul len worden afgeschaft. Dit in een gepubliceerd rappoiVvan de Britse minister van marine, Lord Selkirk. De nieuwe plannen voor de vloot voorzien in de vorming van gevechts groepen met als kern een vliegkamp schip. Er zal naar worden gestreefd, dat de vloot lange tijd onafhankelijk van de steunpunten aan de kust zal kunnen opereren. De begroting voor marine beloopt voor het huidige financiële jaar 316.000.000 pond sterling, 32.840.000 pond minder dan vorig jaar. In de kast bij „Doggen" staan ze te kust en te keur, maar voor al te pronk, de bekers en lau wertakken van zwaar zilver, die de boogschutters van.,,Ons Ge noegen" in de loop der jaren als kostbare overwinningstekenen mee naar Heerle troonden. En laten wij erbij vertellen, dat heel wat van deze kleinodiën door Ri- nus Mens, de thans negenenze ventig jarige nestor der Heerlese schutters - en nog immer de on betwiste „keizer" - in het kastje werden gezet. Rinus Mens is nog een trouw bezoeker van „de over dekte" bij „Doggen" en hij mag dan rijkelijk in de grijze haren zitten, de hand van Rinus is nog altijd rots-vast. Dat kan ook haast niet anders, want als je op negenenzeventig-jarige leef tijd nog steeds keizer der Heerlese schutters bent, moet je kunnen schieten of je leven ervan af hangt. Een dagje of wat geleden zijn we bij Rinus Mens, die tegen woordig in Bergen huist, op be zoek geweest. Aanleiding daartoe was het feit, dat de keizer der Heerlese schutters over enkele weken op de kop af 65 jaar schut ter is en 60 jaar lid van „Ons Genoegen". Een dergelijk dubbel jubileum wordt niet alle dag ge vierd. Rinus Mens echter heeft het zover gebracht. „Ik ben nu 33 jaar keizer", zo vertelde de bejaarde schutter ons, toen we na een praatje over het weer bij de schutterij beland den. „Van de 65 jaar schiet- activiteit bracht ik er 60 bij „Ons genoegen" door en 5 bij ..Vriendenkring Eendracht". 38 jaar lang heeft de Heerlese schut tersvereniging mij als secretaris in haar midden gehad. Thans ben ik, om het zo maar eens te noe men, „rustend" lid van de ver eniging. Rinus Mens mag dan sinds enige tijd in Bergen wonen, „Dog gen" - het clubhuis en stamcafé van alle Heerlese schutters - blijft hij trouw. Als het een beetje weer is - en dat is het de laat ste tijd - pakt hij het fietske en peddelt rustig naar ..Doggen" om er de boog te spannen en de pijlen op de rood-witte schijven af te vuren. Kinus kan het niet laten. Geen concours slaat hij over, of het moet zijn, zoals cn- kek weken geleden, dat er een familiefeestje is. Dan kan Rinus wel eens een keertje absent zijn maar met zijn gedachten is hij toch in Heerle, want daar wordt geschoten! „Ja, in Heerle kennen ze me wel, vertelde Rinus, terwijl hij zijn zware pijp nog eens bijvulde. ,,Ons Genoegen" „Jarenlang hebben we in de voormalige Stationsstraat ge woond, waar we een schoenen en rijwielzaak aan huis hadden. Dat waren mooie jaren" De kampioen boogschutter mag graag aan zijn Heerlese jaren derfken. „Ze zijn de schoonste van mijn leven geweest," zegt hij zelf. Laat men Rinus Mens niet vragen, hoeveel prijzen hij in de voorbije jaren zo bijeen schoot. Het zijn er ontelbaar vele. In de gauwigheid somt hij er een paar op: twee koningsmedailles, drie punten medailles, een kam$oens- medaille, een medaille in Meche- lep, een daaren zo zou de schutter door kunnen gaan. Van zelfsprekend is hij trots op zijn medailles. Ook Rinus Mens is niets menselijks vreemd, en als hij bij „Doggen" is, kan men er zeker van zijn, dat hij wel eens langs de muur omhoog blikt, om de kast met al die kostbare schatten nog eens te zien. Hoe kan het ook anders. Als in mei he'J 650-jarig be staan van Heerle op luisterrijke wijze wordt gevierd, zal Rinus Mens vanzelfsprekend ook van de partij zijn en dat hij op het schuttersfestival, dat bij gelegen heid van dit grote parochiefeest georganiseerd wordt, evenmin ver stek zal laten gaan, kan men wel als vaststaand aannemen. Rinus Mens, de negenenzeven- tigjarige keizer der Heerlese schutters, zal dan pas de boog aan de kant zetten, als zijn pe zige vingers hem niet meer kun nen torsen. Wat Rinus betreft mag die dag nog lang wegblijven. jongemensen poogden wanhopig zich te bevrijden doch zij slaagden er niet in de verwrongen deuren te openen. Enkele andere feestvierende jonge lui, die eveneens met een auto op weg naar huis waren, zagen het on geval gebeuren. Ze sprongen te water en trachtten de deur te openen echter zonder resultaat. Bij omwonenden haalden zij een bijl en een voorhamer en sloegen daarmee de deur kapot. Zij slaagden er in drie der inzitten den te redden, nl. een dochter, Fran ca, van de. directeur, zuster van het slachtoffer Trees van Alphen, een broer van de chauffeur de Ruyter en mej. Lucie Koning. Deze drie ge redden waren hevig overstuur. De verslagenheid over dit ernstige onge luk in Wognum en wijde omgeving is zeer groot. Aan de veiling Westerlee bij De Lier zijn de eerste druiven van dit jaar (Frankenthalers) aangevoerd en wel door de kweker J. M. Keijzer van de Oudcampseweg in De Lier. De druiven brachten f 8.30 per kilo op. (Advertentie) Horizontaal: 1. Europese hoofd stad; 4. de somma van; 6. gedenk te sterven (Lat. afk.); 7. plezier; 10. soort onderwijs (afk.); 12. eenheid van stroomsterkte (afk.); 15. grond toon; 16. soort vaartuig; 19, monster; 22. voorzetsel; 23. nobele; 24. het Romeise rijk (Lat. afk.); 25. onge vuld: 26. muziekinstrument; 27. ge tij; 29. maanstand (afk.); 31. op deze wijze; 32. meisjesnaam; 33. vaartuig; 35. soort aardewerk; 38. deel van de wet (afk.); 39. dus (Lat.); 41. ach terzijde; 42. Indisch gerecht; 44. oos terse jongensnaam; 45. rivier in Bra bant; 46. maat; 48. menselijk geluid; 50. Indische winkel; 52. reeds; 54. vrucht; 57. lekkernijen aanbieden; 61. lidwoord; 62. verlaagde toon; 63. dienst nemen op een schip; 67. meis jesnaam; 70. reeds; 71. oud ge schrift; 73. gewas; 76. voorzetsel; 78. wintervoertuig; 79. bovenlip sieraad; 81. vette vloeistof; 83. enzovoort (afk.); 85. jongensnaam; 86. bieding; 87. labyrint; 90. bar; 92. in orde Cafk.); 94. de onbekende (afk.); 95. bijwoord; 97. lidwoord; 98. uitheemse plant; 100. gemeen; 101. rustend (afk.); 103. leerling (Fr.); 104. Frans lidwoord; 105. rooster; 108. kwajon gen; 111. Frans lidwoord; 112. onb. voornaamw.114 voorvoegsel; 115. zijrivier van de Donau; 116. deel v. h. been; 117. klein mens; 118. klap. Verticaal: 2. doodlopende straat; 3. loterijbriefje; 5. kindergroet; 6. mijlpaal (afk.); 8. vogeleigenschap; 9. gast; 11. deel v. e. Franse ontken ning; 13. vogel; 14. voorzetsel; 16. Aziatisch schiereiland; 17. plaats in Gelderland; 18. vaste gang; 19. vo gel; 20. kleine plaats; 21. royaal; 28. plant; 30. aard; 31. overwinning; 32. jongensnaam; 34. afsluiter; 35. rivier in Italië; 36. Frans pers. voor naamw.; 37. laatste nieuws (afk.); Horizontaal: 1 do; 3 boek; 5 amen; 8 n.n.10 Etna; 13 uier; 15 t.a.; 16 op; 17 s.g.19 ko; 20 e.a.; 21 er; 22 kil; 24 el; 26 nu; 28 tegel; 29 oever; 31 het; 32 era; 33 slap; 34 solo; 36 vlo; 37 iet; 39 mond; 42 snor; 45 K. M.A.47 dam; 48 brein; 50 egaal; 52 n.t.54 ir.55 alp; 57 nu; 58 p.k.; 59 ei; 61 ai; 63 p.g.64 or; 65 lust; 67 slim; 69 an; 70 eend; 71 knus; 72 km. Verticaal: 1 de; 2 Otto; 3 ba; 4 elp; 6 mis; 7 nu; 8 neon; 9 nr.; 11 na; 12 lui; 14 ik; 16 orgel; 18 gevel; 20 echo; 21 ee 22 klap; 23 Loes; 25 le; 27 Utah; 28 t.t.; 30 r.o.; 33 som; 35 oir; 38 Aken; 40 opera; 41 Dina; 42 soep; 43 orang; 44 smak; 46 ab; 47 dl; 49 r.i.51 au; 53 Teun; 56 lek; 58 prik; 60 is; 62 Inn; 63 pon; 64 o.l. 65 la; 66 te; 67 s.s.; 68 mm. 38. bloem; 40. gewicht (afk.); 43. verbrandingsrest; 44. nakomeling schap; 45. als onder (afk.); 47. traag; 49. bez. voornaamw.; 50. be kende motorraces (afk.); 51. goud (Frans); 53. rang in het leger (afk.); 55. ik (Lat.); 56. meisjesnaam; 58. attentie; 59. eerste vrouw; 60. bij belse figuur; 61. deel van Sumatra; 63. insect; 64. naaigerei; 65. kinder groet, 66. rivier in Friesland; 67. familielid; 68. interest; 69. aanzien; 72. titel (afk.); 74. smook; 75. zang- noot; 77. soort verlichting; 79. heilige (afk.); 80. plaats; 82. en dergelijke (afk.); 84. ten laatste (afk.); 85. voegwoord; 86. zuivelprodukt; 88. schande; 89. waterkant; 91. schen ker; 93. einde; 96. weekdier; 99. toe spraak; 102, zacht, week; 104. meis jesnaam; 106. zee (Eng.); 107. ver laagde toon; 109. als onder (afk.); 110. drinkgerie; 112. pers. voornaam- w.113. op dit moment. (Advertentie) een glaasje jeugd Het magnifiek mooie Paas- weer heeft overal record-aan tallen duiven aan de start doen verschijnen. Al de grote kampioenen waren met hun presentie aanwezig en er werd gepould dat de rook er af vloog. Vilvoorde stond op het pro gram en in de Bredase Bond hingen er 9339 in de lucht. Wat niet van de poes is, op zo'n tra ject. Bakker Verheijen van dè Haagweg stond juist met de schieter in zijn handen om een schoon Paasbrooike uit den oven te halen, toen ze schreeuwden dat ze in aantocht waren en dat er bij hem alreeds een op de klep zat. Hij nam een ram van zeven meter en smaak te het genoegen de wakkere vo gel nog juist binnen te zien springen, negen en dertig secon den los vooruit op nummer 2, de sprinter van J. Kwisthout. Ik zal u seffens di veerjjg eersten onder uw neus draaien, dan kunt u zelf uitrekenen hoe rap het, ondanks de straffe tegen wind, weer gegaan is. 1 L.A. Verheijen, 2 J. Kwisthout, 3 M.B. Jansen, 4 C. van Bavel, 5 C. Grobben, 6 Chr. Bastiaansen, 7 J. Wirken, 8 C. Gerritsma, 9 Joh. Ver daasdonk, 10 Jan van der Horst (16 mee), 11 Piet van Oers, 12 Jac. Kou- wenberg, vliegt ook met geen kau wen, 13. J. Graumans, 14 C. Kwist hout, 15 A. M. Aarts, 16 Duforné- Waas; 17 Jac. van Hassel; '8 Ant. Roks, hou je taai, Toon, 19 J.M. Lutt, 20 Ant. Dclhij (24 mee), 21 Jan Sloekers (18 mee), 22 Ant. Jansen, 23 J. Sips, 24 A. van Dooren, 25 L. de Graauw, 26 W. van Tilburg, 27 C. Beusenberg, 28 Koos van Dongen, met de soort van zijn gevreesde Witten, 29 P. van den Bogaard, 30 Chr. Joo- sen, 31 W. Eversdijk, 32 M. de Leeuw, 33 H. Schniermnnnie, 34 A. Vonk, 35. F. Deliën, 36 M. Claassen, 37 Jet Buuron, 38 J. van Heerbeek, 39 LI. van Ileel, 40 II. van Dartel. De fiets en de serie van vijftig zijn voor mijn trouwe vriend Koos van Pongen, opvolger (eveneens zo'n racemachine) plus serie van vijfen twintig. de grote kampioen Toon Roks Serie van honderd M. Claassen. Op volgers voor de series van vijfen twintig: Chr. van deit Berk, Jos. Maas, Jac. van Gils, F. Verdaasdonk en A Renne. Morgen St. Ghisl'ain, af stand 145 km. De Reisduif De maatschappij ,,De Reisduif" te zundert moeten we ook niet uitvlak- Ken. In het clublokaal vloeit het Belze riaecht bier dat het schuim tegen de zolder vliegt, de kwaal van een droge lever is op zulke dagen niet onbe kend in de streek. De grote bazen zijn commissaris van politie H. Kol- nvf' Cc ïT ers Jan van Hassel en loontje Nelemans, kleermaker Ever- aerts, zeer rap met de naald, mannen als Jos. Doornen, Harrie Gabriels en konsoortcn. Tegen zulke moet ge rap zijn ot uw pieten vliegen. Ziehier de uitslag op Vilvoorde: 1 L. Cools 2 R Nouws, op een half wiel, 3 Jos' Doo^ men, 4 Fr. Everaerts, 5 P Dictus 6 Jan van Hassel, 7 Fr. Doornen 8 Ch. Donders, het licht was niet van de lucht, 9 C. Michielsen, 10 Bart Ilaest, de gevreesde agent van het Dagblad De Stem, niet te kloppen en niet te verslaan, il L. Vriends, 12 A. Krijnen, 13 Ilarrie Gabriels, 14 A Havermans, 15 Ch. Laurijssens enz. De heeft-wie-heeft was voor L.Cools, het Perzische tafelkleed met 13 en 16 voor Harrie Gabriels. Sommige melkers hun vrouw willen als het een beetje laat geworden is of ze komen met een stukske in hun voeten thuis, nog wel eens lillek doen van de dtiiven. Maar als ge met zo iets thuis komt, zijn er geen liever beestjes en is hij seffens voor zijn roodkoperen. Heeft konfrater Wolf gang Amadeus Goethe njet reeds ge zegd dat het schone geslacht ondoor grondelijk is Hier de uitslag van ,,De Postduif" te Wernhout: 1 J. van Bedaf, 2 Adr. Verhaert. 3 Jac. Kcrstens. draait ook weer hard, 4 6 en 10 C. Hense, 5 E. van Hooydonk, met Drie Hoefijzers in de drinkpot, 7 Frans van Hassel, 8 A. Havermans, 9 Jac. Wouters enz. Uit Baarle-Nassau komen noodkre ten dat het er niet in staat, maar dat komt omdat ik de berichten te laat ontvang (het adres is nog altijd Ba ronielaan 256). Hier een nagekomen uitslag uit deze kontereien, waar zo veel beroemde duiv n vliegen: Maatschappij ,,De Valk": 1 en 2 F. Krijnen, 3 L. Koks, 4 H. van Gils, 5 en 6 Jac. Wouters, 7 Thuur Wouters, 8 C. van Beek, 9 en 10 H. van Gils. Maatschappij „Bonte Duif": 1 2 en 7 A. Joosen, 3 4 en 9 Adr. Verminden 5 Stan van Tilburg, 6 Jos. Jansen, 8 en 10 Staf Keustermans enz. Het is correspondent J. de Rooy die er in 't vervolg voor zorgen zal. Met de lokale kleur er op. Al de grote kampioenen uit Baol onze hartelijke gelukwensen. Hier „De Luchtbode" te Dinteloord alwaar altijd geweldig hard gepakt wordt. Groeten aan Evert Vogelaar en Frans Bom, echte trein'opers en rap in de sprint. Duffel: 1 en 6 A. Pietjouw, 2 en 5 Chr. Mangelaars, 3 M. van der We gen, 4 C. van der Wegen, 7 en 9 A.J. Nieuwland, 8 de watervlugge Piet Mangelaars, jammer dat ik niet heb kunnen komen, 10 Piet Jansen. Idem Vilvoorde: 1 J. Krebbekx, 2 L. Hartman, 3 Gebr. Pietjouw. 4 Piet Mangelaars, 6 J. Quist, 7 M. van der Wegen, 8 en 10 Gebr. Bierkens, proost mannen. het. harde voorwerp was voor de Gebr. Pietjouw. „De Luchtgids" Op zondag 5 mei organiseert de machtige maatschappij „De Lucht gids" te Halsteren haar traditioneel liefdadigheidsconcours, opengesteld voor alle eerlijke liefhebbers in de gemeente Bergen op Zoom, Woens- drecht, Steenbergen, Nieuw Vosse- meer en het eiland Tholen. Onder het motto „De sterken voor de zwak ken", nodigen wij U beleefd uit er aan deel te nemen. Er zijn honderd ven: 1 L. Verwers, 2 Chr. van Hees- wijk, 3 en 6 J. van Dongen, 4 H. Hezelmans, 5 H. Snoeren, 7 A. van Dinteren, 8 Jac. Vloemans, 9 L. Ha mers, 10 M. van Wanrooy,- 11 "M. Lensveld, 12 J. Klerckx, 13 J. Dek kers, 14 C. de Bondt, 15 J. Muize- laar, ook niet van de poes enz. In Ulvenhout vlogen ze weer de pannen van het dak. Kampioen van Oosterbosch won met dezelfde duif van Duffel andermaal de eerste prijs. Hier de uitslag: 1 en 8 Willem van Oosterbosch, niet te houden en niet te verslaan, 2 Koosje de Kort (12 van de 16), 3 C. Sips, had ook van Duffel de 3e, 4 J. Dam, 5 Kest van End schot, 6 M. Dielemans, 7 F. Hey- blom. 9 P. van Eynatten, 10 Jan fraaie ereprijzen, ter waarde van een kleine zesduizend gulden. Hoofdprijs Beckers-haard, extra ereprijs vet var ken. Volgens de laatste berichten weegt deze wakkere krulstaart reeds door de vierhonderd pond. Personen die geen spek lusten, kunnen het franco afzenden naar den Dikken Bruinen, eventueel vergezeld van de karre- m on aaien. Secretaris is myii oude vriend, de heer Jantje van Elzakker, zodus er zal hij de organisatie weer geen hoek je de punt af zijn. Zegt het voort en doet allemaal mee. En dan hebbe* we hier de K.V.P. te Kaatsheuvel, in concour* 979 crui- Antonissen en zonen, 11 Hein van der Velden, weer 5 van de 5, 12 de ge vreesde Sooi van Gils, 13 A. van Dorst, 14 Marijn Martens, 8 van de 8! 15 Jaan Timmers enz. Bij Koosje de Kort zat er een kater op het, dak, waar ze in hun val an verschoten. Zoiets komt vóór in de maand maart. Gevolg: vijf minuten tijd verloren. Had anders vermoede lijk de tien eersten gehad. Klokt er acht op anderhalve nvnuut tijd... De combinatie Boschkapelle-Hengst- dijk zat met haar traktement op Ar ras: 1 E. Boeykens, 2 A. Verb~a ken, 3 4 en 5 L. Lauret, 6 C. Mattens enz. Te Manchester werd n 127 duiven verkocht v.ui wnl/"^. de befaami e fondspeler Chadwick. Deze had de gewoonte jaarlijks te gaan putten aan de beste bronnen in België, o.a. bij Maurice Delbar. Reco rd-verkoo p De verkoping bracht niet minder dan 560.000 frank op, er zijn dagen dat ik ze niet in mijn zak heb. De duurste duif werd teruggekocht door de grote Maurice zelf. Het was een zoon van zijn „Ballon", door Chad wick gekocht op de verkoping Delbar van gepasseerde winter. Maurice moest er niet minder dan 49.000 frank voor uitleggen, een record dat nog zo rap niet zal geklopt worden. Bij mijn weten is Maurice Van- themsche te Vijve St. Elooi met zijn 45.000 frank voor de „Opgeblazene" van wijlen Alois Stichelboüt te Lauwe- tot hiertoe recordhouder geweest. Schorsingen De „Noordduif" klaagt dat ze overal hun nobele voeten aan ve gen, de klep of piere laten zitten, straffeloos voort duiven houden en er zelfs mee spelen op de naam van moeder de vrouw. Meer nog: zij vangen zo veel ze kunnen, ver dwaalde duiven, trekken er mee naar de poeldenier of zenden ze eenvoudig de weg der keuken op, als zij, nadat zij de aluminiumring afgesneden hebben, bij een vriend in de volière steken om er uit te kweken. Op die manier toreken zij zich en dit is wel de reden waarom er zo weinig terechtkomt van per- dwaalde duiven. Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE

de Stem | 1957 | | pagina 7