PAPIER VOOR UW PEN Mensen en e ftafiMaH Pc Stem GROTE LENTE PRIJSVRAAG ONDER HET MOTTO ..WIE IS DAT?" Limburgse Kunst en collectie van Geluwe 5 9 DERDE BLAD <7^1* Ml ZATERDAG 27 APRIL 1957 Hoofdprijs f 150.- Tweede prijs 100.- 3e, 4e, 5e en 6e prijs elk 25.- 7e t.m. 21 prijs elk 10.- totaal 500 GULDEN Oplossingen Op deze pagina hebben wij alle zestien persoonlijkheden bij elkaar gezet, die de deelnemers aan onze Lenteprijsvraag in de afgelopen weken hebben moeten ra den, dit om tegemoet te komen aan verzoeken van veel lezers. Onderaan vindt u als no. 16 de laatste, die er dus voor het eerst bij staat. Voor wie alsnog wil meedoen, wacht er dus een druk weekeinde. Oplossingen verwachten wij op briefkaarten. De briefkaart dient alle zestien na men in goede volgorde te vermelden. Bovendien moet er een versje of rijmpje bij van twee regels, dat op De Stem be trekking moet hebben. Oplossingen moeten uiterlijk 1 mei a.s. op ons hoofdkantoor of een onzer bij kantoren binnen zijn. De adressen zijn: Hoofdkantoor Dagblad De Stem, Reigerstraat 16, BREDA Bijkantoor ROOSENDAAL, Molenstraat 45 Bijkantoor BERGEN OP ZOOM, Zuivelstraat 26 Bijkantoor WAALWIJK, Grotestraat 189 Bijbureau OOSTERHOUT, Kloosterstraat 50 Bijkantoor GOES, Westsingel 98 Bijkantoor HULST, Dubbele Poort 7 Bijbureau OOSTBURG, Nieuwstraat 41 Aan deze grote Lenteprijsvraag kan iedereen deelnemen. Eigen personeel, even als agenten van het Dagblad De Stem en hun huisgenoten zijn buiten mededinging De namen van de gelukkige prijswinnaars worden in het Dagblad De Stem in de eerste helft van de maand mei gepubliceerd. Over de uitslag kan niet gecorres pondeerd worden. Bij meerdere goede oplossingen beslist een jury over het best geslaagde rijmpje. VAKSCHOOL VOOR KAPPERS Naar aanleiding van de repliek van G. C.t voorzitter van de r.-k. kappers- bediendenbond Stv Cosmas afd. Breda, over Vakschool voor kappers, kan ik verzekeren, dat dit mij helemaal niet heeft verwonderd Integendeel, ik had dit stellig verwacht. Daar het mij echter niet wensejijk voorkomt door mijn open lijke uiteenzetting een polemiek in uw geëerd blad uit te lokken, wil ik hier geen verweer tegen inbrengen, daar dit te ver zou voeren en bovendien dan te veel feiten op tafel zouden moeten ko men, die zuiver in de organisatie-sector liggen. Daarom slechts even dit: le. De heer G. C. gaat wijselijk in zijn commentaar de voorgeschiedenis voorbij. Waarom? Te pijnlijk? 2e. De heer G. C, doet de waarheid geweld aan waar hij zegt, dat onder getekende vakonderwijs voor kappers leerlingen wil hebben los van de orga nisaties. 5e. Kan de heer G. C. gerust zijn wat betreft het niet eens zijn met zijn hoofd bestuur van ondergetekende. Het door hem gepubliceerde was voorgelegd aan zijn bondsvoorzitter en de volledige tekst is tegelijkertijd aan de stichting toege zonden. Geen geheimzinnigheid dus. 4e. Wat betreft het principieel zijn van de in Breda bestaande school van de stichting, herhalen wij nogmaals: „Het is niet voldoende, dat r.-k. staat voor de naam van een school, 5e. Er is een groot verschil tussen vakonderwijs zoals het thans gedaan wordt en datgene dat men moet ver wachten van nijverheidsonderwijs! 6e. De heer G. C. weet heel goed, dat de door de r.-k. vereniging voor huis houd- en industriescholen aangevraagde N.O.-school voor het kappersvak hele maal niet van plan is buiten de organi saties orti te werken. Integendeel! Deze onderwijsmensen-van-professie weten maar al te goed wat dit betekent. (Door redactie bekort; wij achten het overigens raadzaam de discussie hier bij te sluiten, Red.) KEES RIJVERS Heeft NAC zijn kans voorbij laten gaan, of liet de kas een dergelijke ader lating niet toe? Toch moet het NAC- bestuur weten, dat er ontelbaren waren, die hadden gehoopt Kees Rijvers weer in de geelzwarte gelederen te zien toen bekend werd, dat hij van plan was St. Etienne te verlaten. Dat Kees graag in Breda teruggekeerd zou zijn is eveneens in brede voetbalkring bekend en dat hij er op gebrand was zijn oude clubkleuren opnieuw te gaan verdedigen ook. Hoe het ook zij, NAC en zijn aanhang zullen Rijvers straks alleen maar als tegenstan der in het veld zien. Feijenoord heeft het ons inziens beter bekeken. Daar in Rotterdam hebben ze goed door, dat een speler als Rijvers volle tribunes trekt en zijn geld dus volledig waard is. Enfin, gedane zaken nemen geen keer. Maar jammer blijft, dat het NAC-bestuur niet even diep in de clubkas heeft willen of durven tastén als Fijenoord dat heeft gedaan. Dat wilden wij de sportredactie wel even ter kennis brengen. BREDA, 25 april. B. g. DE PAASDRUKTE De kranten hebben vol gestaan over de enorme drukte die met Pasen in Ne derland is waargenomen. Geweldige som men gelds aan deviezen zijn in de toe- ristenbedrijven terecht gekomen, hetgeen zeggen wil. dat alle nevenzaken daar mede van hebben geprofiteerd. Iedereen moet daar blij om zijn. Toch wil het mij voorkomen, dat Breda niet zo ge weldig mee geprofiteerd heeft. Tiendui zenden zijn er... langs gereden, dank zij o.m. het feit, dat de verkeerspolitie in onze stad die toeristen de weg wees om niet te zeggen dirigeerde buiten het centrum om. Daardoor zag men heus niet zo gek veel vreemdelingen aanleggen als vorig jaar, toen de drukte in de binnenstad beduidend groter was, met als gevolg dat de zaken er nu heel wat minder profijt van hebben getrokken. Kan dat in de toekomst niet anders? Mij dunkt van wel. BREDA. BEN MIDDENSTANDER P. A. ECHT VOOROORLOGS Sinds eeuwen is het ideaal van alle huisvrouwen om tien gulden te ontvan gen en daarvan vijftien gulden te kun nen maken. Begrijpelijkerwijze is dat tot op heden nog niet gelukt. Tóch zijn er in Breda nog serieuze mensen, die menen dat dit ideaal bereikt zal kunnen worden. Zij willen de grote drukte in de stad, die daarvan het ge volg zal zijn opvangen door de zaken open te laten blijven op vrijdagavonden tot 10 uur. Een koopavond zeggen zij, moet en zal er in Breda komen. En dan komen de motieven. In Waalwijk gaat het ook, in Kampen gaat het prima, in dat dorp en dat gehucht is het een succes. Voor de vreemdelingen is het nodig, als ser vice voor de klanten onschatbaar, de huisvrouwen vragen er om enz. enz. En toch, wanneer het gezamenlijk inko men van Breda 100.000 bedraagt dan zul len de Bredanaars nooit 105.000 gulden kunnen uitgeven, zelfs niet als de zaken dag en nacht open zullen blijven. „Tóch maar eens proberen," wordt nu gezegd en voorbijgezien worden de voor beelden, die bewijzen dat een koopavond veeleer een mislukking kan zijn, zoals in verschillende andere steden even groot of groter dan Breda. Voorbijgezien worden cijfers verzameld door grote za ken, met filialen in steden met koop avonden, waaruit blijkt, dat de kooptijd alléén is verplaatst van 's middags naar 's avonds en waar van een omzetvenrneer- dering geen sprake is. Och arm Amsterdam en Den Haag en Rotterdam, met uw honderdduizenden vreemdelingen en toch geen koopavonden. Hoe kunt gij nog voortbestaan! Eén ding is zeker, wanneer deze over bodige koopavond per week doorgang vindt, wordt, de klok maar weer eens enige tientallen jaren teruggezet en kun nen we de tijd weer verwachten, dat we ook op zondagmorgen weer gaan win kelen. Laat andere landen maar streven naar een vrije zaterdag, wij in Breda proberen weer gezellig vooroorlogs te doen, nl. winkelen ten koste van de vrije tijd van anderen. BREDA. V. (Advertentie) ROMANSCONGRES Ofschoon ik altijd een groot bewon deraar ben geweest van Bomans' humo ristische werkjes, heb ik toch onlangs in beperkte kring de mening geuit dat deze grapjas op zijn retour is. Bomans zo poneerde ik is na de verschij ning van zijn „Avonturen van Pa Pin kelman" niet in staat geweest nog enig humoristisch meesterwerk aan zijn oeuvre toe te voegen. Om althans niet onproduktief te blijven in het door hem groot gemaakte humoristische genre ziet hij er zich nu toe genoodzaakt gebruik te maken van mopjes die hij al eerder verteld heeft, benevens van goedkope lol ten koste van politici en geestelijk heid. Het is zeer gemakkelijk hierdoor de massa aan het lachen te brengen. Deze laffe tactiek van Bomans blijkt het duidelijkst uit zijn „geestige stukjes" die de neutrale Avro op gezette tijden de lucht in zendt. Al sinds enkele weken wist vriend Godfried zijn hooggeëerd publiek te vermaken met geestigheden over pastoors en kerkmeesters die nog nèt niet ontaardden in belediging van een volksgroep. Over zijn mijmering „De Kluizenaar" is in „De Stem" al het nodige gezegd. Bomans' jongste lezing „Hr' "-mgres" kan m.i. in geen enkele opzicht ue toets der kritiek doorstaan. Schijnbaar fijn zinnig humoristisch, maar in feite op grove wijze, wist hij de dwaasheid (sic!) van de katholieke en protestantse kerken voor te stellen die immers eigen onder wijs en eigen verenigingen prefereren. Bomans persifleerde hen in zijn verslag van de vergadering van de Ned. Vereni ging van Echoput-bezitters en de voor stellen te fuseren met de Kath. en Ned. Herv. V. v, E. Toen de grapjas in dit verband melding maakte van een Jezuïet op de bodem van een echoput, schater den de toehoorders in de zaal van het lachen, evenals vermoedelijk alle andere leden van het NW die tegenwoordig 's zondagsavonds hunkeren naar het tijd stip waarop de katholieke Bomans hun behoefte aan anti-cle^icale grapjes zal bevredigen. Wanneer een meesterlijk humorist als Bomans om zijn gehoor te boeien zijn toevlucht moet nemen tot zure spot met godsdienst in het algemeen en zijn eigen godsdienst in het bijzonder, is het wel ver met hem gekomen. Hij kan dan be ter de consequenties aanvaarden en zijn lier aan de wilgen hangen. Slechts dan blijft hij bekend als de Nederlandse Dickens. Zoals de zaken echter nu staan is Bomans hard op weg een tweede Vol taire te worden. Ik hoop. dat velen en niet alleen katholieken uit het „donkere zuiden" dit met me eens zijn. BREDA. M. V. G. SCHOOLVOETBAL Wat een teleurstelling! Ja, inderdaad was het een bittere te leurstelling die de gemeente Breda aan vele scholieren bezorgde door te elfder ure de toestemming om het PCP-terrein te bespelen tijdens de Paaswedstrijden, in te trekken. Dat dit terrein ingezaaid moet worden ver vóór de aanvang van de volgende competitie is natuurlijk begrijpelijk, maar moest dat juist nu gebeuren? Zal het werkelijk zoveel uitmqken of een veld al dan niet een week later onder handen wordt genomen? Men had des noods de competitie voor de betreffende club een week later kunnen laten aan vangen. Door het onbespeelbaar verklaren van dit terrein heeft de gemeente niet alleen de schoolvoetbalcommissie in moeilijk heden gebracht, maar tevens blijk gege ven weinig begrip te hebben voor de problemen die zich bij de vrije tijdsbe steding van de jeugd voordoen. Want korte tijd na de publikatie van het Hoog veld-rapport, waarin met grote woorden gepleit wordt voor meer gelegenheid tot goede ontspanning van de Bredase jeugd, is het toch wel diep treurig dat men zulk een medewerking krijgt van de ge meente. Breda is er altijd zo op uit om als „grote stad" te worden aangemerkt, maar in situaties als deze is daarvan niet veel te merken. Wat de sportvelden be treft kan Breda een voorbeeld nemen aan naburige gemeenten en zich terdege afvragen of het nu eindelijk niet eens hard nodig wordt met een behoorlijk sportpark voor de dag te komen, een gemeente als Breda waardig. Dit is inderdaad allemaal niet gemak kelijk, maar „wie het kleine niet eert, ia het grote niet weerd", m.a.w. de ge meente had kunnen beginnen met het PCP-terrein langer bespeelbaar te laten om op die manier bij te dragen tot een zo goed mogelijke vakantiebesteding der Bredase scholieren. Ik meen de tolk te zijn van veel Bredanaars als ik de wens neerschrijf dat de gemeente Breda in het vervolg al het mogelijke zal doen om dergelijke onaangename verrassingen te voorkomen en te zorgen voor betere sportterreinen in de gemeente Breda. BREDA. J. W. LIPS. VEILIG VERKEER Het is in Breda toch wel droevig ge steld met het parkeren van auto's. Plaats genoeg, maar geen gezag. Dagelijks passeer ik het Planciusplein en menig keer scheelde het maar weinig, of ik zat beklemd tussen bussen en auto's die er steeds maar staan. Een minuut er vandaan een prachtige parkeerplaats, waar 3 4 auto's staan. Wel is door de overheid het verkeer van fietsen omge legd. maar over hetgeen het grootste ge vaar oplevert, wordt niet gesproken. Dan kwetst men de grote man. Zou het niet beter zijn, om de heren parkeergeld te laten betalen? Nu het voor niets gaat, voelen ze zich schijnbaar beledigd. BRJEDA, Tasmanstraat 40. A. DECKERS. TRAMSINGEL Daar wij door de verkeerspolitie op alle mogelijke attenties worden getrak teerd, is dit iets om eens op te lossen. Zo lang de Tramsingel tussen Beek straat en Haagweg klaar is wordt deze gebruikt door enkele personen als auto markt; op zichzelf geen onaardig idee, maar het verkeer wordt door aan beide zijden van de weg geparkeerde auto's zo belemmerd dat er vandaag of morgen grote ongelukken van komen. De auto's nemen zó het gezicht weg, dat de meeste mensen moeten afstappen achter de ge parkeerde auto's om in de Beekstraat te komen, gezien dat daar op dit punt ook de BBA-bussen uit de garages ko men en hun bocht haast niet kunnen maken. Meermalen is het al gebeurd, dat door krachtig remmen erger is voor komen. Zou de verkeerspolitie daar nu geen parkeerverbod kunnen instellen, of die autohandeliaar verplichten zijn wagens soms 10 of meer stuks op de Nijverheidssingel te plaatsen? Geheel de Tramsingel wordt op dat stuk in beslag genomen. Of wordt de put gedempt als het kalf verdronken is? BREDA. v. GERVEN. SINGELVERFRAAIING Nu ze toch aan het wegdek van Sluis- en Nijverheidssingel begonnen zijn, is het nu ook niet mogelijk die kanten wat behoorlijk af te werken, opdat die sin gels, welke praktisch in het centrum gelegen zijn, ook een wat fraaier aanzien krijgen? Deze bewoners zijn ook Bredanaars en zouden ook^graag die singels wat netter zien. Er is toch wel een mogelijkheid om dan tevens parkeerruimte over te houden (denk aan de Academiesingel) en een beetje verfraaiing hier zou geen luxe zijn. BREDA, Mevr. OONINCX. Sluissingel 5. (Advertentie) Het maart-april-nummer van het tijdschrift „West-Vlaande- ren" (Polenplein 5, Roeselare) is voor de ene helft gewijd aan de kunst van Belgisch Limburg, voor de andere aan de verza meling van Geluwe. Een selec tie hieruit is tot 10 juni in het Groeninge-museum te Brugge te bewonderen. De artikelen over Limburg zijn het resultaat van de culturele samen werking, waartoe West-Vlaanderen en Limburg besloten hebben. Jozel Droogmans, de voorzitter der Lim burgse schrijvers, weet over 't roem rijk verleden van de Limburgse let terkunde heel wat belangwekkende bijzonderheden niee te delen. Uitvoe rig staat hij stil bij Hendrik van Vel- deke, aan welke figuur hij in 1928 al een studie gewijd heeft. Maar ook de nog levende Limburgse schrijvers zijn niet vergeten. De heer Droogmans raadt hen aan het contact met de ooster- en noorderburen in Neder lands Limburg en Noord-Brabant te verstevigen. Niet minder voortreffelijk is het overzicht, dat Lie. Camille Swinnen geeft van de ontwikkeling der Lim burgse muziek, waarvan overigens de geschiedenis nog moet geschreven worden. Bijzonder rijk en fraai geïllu streerd is de bijdrage van dr. Jean Dessers over de beeldende kunsten. Het Bruegeldorp te Bokrijk, waar dr. Jozef Weyns van vertelt, doet den ken aan ons prachtige openluchtmu seum te Arnhem. Edgard Tytgat De bijdragen over de verzameling van Geluwe, zijn te danken aan de tentoonstelling van een selectie te Brugge. Dr. Walter Vanbeselaere, een van de samenstellers der expositie, stelt de verzamelaar Gnstave van Ge luwe aan de lezer voor. Maurice Roe- lants herdenkt de onlangs overleden schilder Edgard Tytgat. Ontroerend is het relaas van zijn bezoek aan de stervende vriend: Wij wisten op dat ogenblik, dat de dood in de buurt was. En wij verkozen boven het zien naar zijn werk onze tranen te late i vloeien. In mijn oor hing een van zijn laatste woor en: „Ik ben bang voor de nacht". Voorts bevat deze aflevering de vol ledige catalogus van de expositie met levensbijzonderheden van elke kunste naar en een groot aantal uitnemende reprodukties. Zo vinden we hier af beeldingen van werken van James Ensor, Hippolyte Daeye, Jakob Smits Gustaaf de Smet, Isidoor Opsomer, Edgard Tytgat, Leon Spilliaert, Rik Wouters, Fritz van den Berghe, Jan Brusselmans en Constant Permeke. Beeldhouwwerk is afgebeeld van Rik Wouters en Henri Puvrez. Personalia In de rubriek „Personalia" wordt een grote roman van Gaston Duri- breuxaangekondigd, die getiteld zal zijn „Zwanen en kant". Het gegeven van dit werk speelt zich in hoofd zaak te Brugge af. Van „Mijn Vader" door Lia Timmermans zal eerlang een derde druk verschijnen. „De ontmoe ting", een kleine roman van Gust Vermeille uit Heist-aan-zee. zal in extenso worden opgenomen in Diet- sche Warande en Belfort. De afdeling „Ontmoetingen" bevat gesprekken met Antoon Viaene, de hoofdopsteller van Biekorf, het be kende, door Guido Gezelle gestichte maandblad. Uit een vraaggesprek met Gaston Duribreux vernemen we diens visie op zijn roman „De parabel van de geliefde tollenaar". Valeer van Kerkhove beoordeelt vol lof de creatie van „Galileï", een historisch drama van Jozef van Daele. Redac tie-secretaris Fernand Bonneure richt de schijnwerper op de Brugse zanger Silvain Deruwe, een bescheiden ar tiest, die al veel bereikte. Tenslotte is er een onderhoud met de veelzijdi ge Emiel Raes, die vijftig jaar werd. Een keurig verzorgd en rijk geïllu streerd verslag van de interprovin ciale cultuurdagen te Roeselaere werd als bijlage toegevoegd. Het mei- juni - nummer zal gewijd zijn aan de Vlaamse poëzie. WILLEM v.d. VELDEN (Advertentie)

de Stem | 1957 | | pagina 5