Vlissingen bouwt verder in het groot Sas van Gent krijgt dit jaar 62 woningen Raad van Vogelwaarde niet voor verkabeling elektriciteitsnet Zeeuwse mosselvloot naar het Friese wad Handen met Uamea-Gelei Zes mille voor de Zomershow IIu welijksswen del te St. Laurens Hoogwaterstanden Studiedagen voor Nederlandse Vroomheid begonnen verzorgd.worden luxe handen Walcheren MIDDELBURG VLISSINGEN Herdenking van de gevallenen iRIUMPÏ ZEElJWSf7/- VLAANDEREN TERNEUZEN Zuid-Beveland GOES GOES OOSTBURG Dienst dierenartsen AGENDA Vandaag Morg en Maandag DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 27 APRIL 1957 Advertentie» In de zitting van de Vlissingse raad werd gistermiddag het voorstel van b. en w. aanvaard om deel te nemen aan de gemeenschappelijke regeling inzake de politie-opleiding gevestigd te Wassenaar. De heren Smit en van Royen hadden eerst als bezwaren genoemd dat kan didaten voor de politiedienst, zich wel eens zouden kunnen terugtrekken na de school te Wassenaar bezocht te hebben. Beide heren vroegen of er dan geen verhaal mogelijk was. De voorzitter vond dit laatste min der nodig, omdat kandidaten tevoren tioh moeten verbinden na hun vor ming minstens enige jaren bij de po litie te blijven. Bij het voorstel om f 5800 te be- iteden aan het perceel op de Zeil- Biarkt, waarin het belastingkantoor Is gevestigd, vroeg de heer van Roy- •n (CH) of hier geen goed geld naar kwaad geld werd gegooid. Het bestaande gebouw is ongunstig jelegen, oud en onpraktisch en geen Sieraad der omgeving. Liever zag hij •at de gemeente een nieuw pand laat bouwen, bijvoorbeeld op de Kieuwe Markt. Wethouder v. Popering vond dit laatste te ver gaan. Wil de belas tingdienst een nieuwe behuizing, dan moet die zelf het initiatief daartoe nemen. De heer Verhagen (WD) was het met het standpunt van de wethouder •ens. Het voorstel werd aanvaard. Tegen het voorstel om in totaal 8 6000,uit te trekken voor het co mité, dat de Vlissinigse zomershow organiseert, was geen tegenstand. Wel vroeg de heer Gillesen Ver- echage CArb.) of de middenstand zelf niet wat roaler over de brug diende te komen. Weth. Poppe zei aanvankelijk het zelfde te hebben gedacht. Bij een onderhoud met de directeur der prov. V.V.V., voorzitter van het comité, was hem evenwel gebleken, dat in vergelijking met andere plaatsen, de Vlissingse middenstand niet slecht voor de dag komt De heer Gillesen Verschage zei niejt overtuigd te zijn geworden. Hij vond dat een bijdrage van 50 pet. in de kosten der show maar schriel was; verschillende middenstanders geven helemaal niets. Zonder hoofdelijke stemming werd de f 6000.toegekend. De KVP zei: „nee" In de culturele raad werden hierop benoemd mevr. Kemper en de heren N. Veldhuis, H. Zwagerman. P. Broerse, G. Heeren, F, Naerebout W, van Aller, H. Harinck, J. Geljon, C. Mommaas en J. Adriaansè. De aftredende heren mr. de Bruine, Veening, dr Sehreuder, Colijn en v. de Graaf hebben zich niet meer her kiesbaar gesteld. Vóór dé stemming werd gehouden, verklaarde de heer Vader (KVP) dat zijn fractie zich van stemming zou onthouden, omdat zij zich niet kan verenigen met de samenstelling van de raad en ook niet met de wijze waarop hij zijn werkzaamheden vervult. Ten dele sloot de heer Smit (Arb.) zich bij de kritiek aan. Aan de orde kwam hierna het voor stel van b. en w. om instemming te betuigen met de bouw van 320 wo ningwetwoningen in flat vorm en hun college te machtigen een architect opdracht te geven voor de 160 wo ningen, welke de gemeente wil bou wen. Enige leden maakten aanmerking op het feit, dat de helft der woningen door de gemeente voor haar rekening genomen worden. Waarom, zo vroeg men, wordt de andere heft toever- trohwd aan de vereniging voor Volkshuisvesting, terwijl de woning bouwverenigingen er naast grijpen. Weth. v. Popering lichtte toe, dat' Een jaar gevang De rechtbank te Middelburg heeft de Vlissingse constructieschilder W.J. B., die een trouwlustige inwoner uit St.Laurens tot de laatste cent heeft uitgezogen, veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk werden opgelegd met een proeftijd van drie jaar. B. zal onder toezicht worden ge steld van de r.k. reclasseringsvereni- ging. Toen zijn slachtoffer zich bij zijn echtgenote, die agente is van een huwelijkskandidaat aandiende, trad huwelijkscandidaat aandiende, trad hij op als bemiddelaar. Hij maakte gebruik van de goedgelovigheid van zijn slachtoffer en beloofde hem o.m. een niet van aardse middelen ge speende en kinderloze weduwe uit Sas van Gent. De trouwlustige heeft deze kandidate nimmer gezien. Hij werd door B. alleen financieel wat lichter gemaakt: alle spaarduitjes, zijnde vierduizend gulden, moest de man uit St.Laurens offeren. De offi cier van justit'a toonde bij de behan deling van de zaak, op 12 april jl. in zijn requisitoir aan, dat er hier van 2800,- rechtstreeks in de zak van B. verdwenen. Bijzonder tragisch is wei, dat de man, ondanks alle financiële offers, nog steeds alleen door het leven gaat De officier had één jaar en drie maanden onvoorwaardelijke gevange nisstraf met aftrek geëist. eensdeels b. en w. tot hun plan wa ren gekomen om de nodige spoed te kunnen betrachten en anderdeels wil de gemeente ook wel eens een andere categorie woningzoekenden helpen, dan die ingeschreven staan bij de woningbouwverenigingen. Spr. zei, echter tenslotte, dat b. en w. na de bouw de zaak nog eens onder ogen zien met de federatie van woning bouwverenigingen Na enig debat werd het voorstel aanvaard. Het aanvullend krediet van 33 000 gulden voor de bouw van een open bare kleurteschool aan de Schuit- vaartstraat werd toegestaan. Rolschaatserij Met een royaal gebaar voteerde daarna de raad f 10.000 voor de aan leg van een rolschaatsenbaan en een vrije speelplaats. De heer Vader wees intussen op de moeite, welke het b. en w. had ge kost om een plek voor die zaken te vinden. Z.i. was in het Uitbreidings plan teveel aan woningen en te wei nig aan andere dingen gedacht. In dit verband vroeg hij of genoemd plan nog niet eens onder de loep genomen moest worden. Wethouder Post zei, dat het uit breidingsplan nog in de maak is en dat later de raad gelegenheid krijgt wijzigingen te bepleiten. De heer Marijs vreesde van het plan concurrent e voor de speel tuinen. De wethouder bestreed dit laatste, gezien de ligging der ontworpen vrije speelplaats en het feit, dat de bestaande speeltuinen alle kinderen niet kunnen bergen, Eeri* aantal minder belangrijke voorstellen vloog onder de hamer door. Bezuinigen geblazen Bij de voorgestelde 5e wijziging der begroting 1957 schrapping vak leraar gymnastiek deelde wethou der Poppe mee. dat de gemeente geen compensatie krijgt voor de 5.6 procent loonsverhoging A.O.W. en dat men die post moet dekken door in vesteringsbeperking. Voor drie-kwart miljoen is men nu aan het schrappen geslagen, o.m. van de uitvalsweg a f 160.000,aula begraafplaats a f 114.000, bouw gem. werkplaats f 55.000, enz. enz. 'n Lichtpuntje voor de toekomst is een extra-uitkering van vier proc. over 1955 uit het Gemeentefonds, welk bedrag voorlopig echter „in de ijskast" moet. Als eerste punt van de twintig pun ten omvattende agenda van de raadsvergadering te Sas van Gent, was aan de orde het onderzoek van de geloofsbrieven van het in de va cature van wijlen de heer P. de Rid der benoemde raadslid J.J.van Wa terschoot, die werd toegelaten als lid van de raad. De voorzitter roemde de heer de Ridder als een goed raads lid, die de belangen van de ingezete nen behartigde op zijn eigen karak teristieke wijze. Voorts bracht hij de verdiensten van de overledene naar voor als lid van diverse verenigin gen en commissies. Van Gedeputeerde Staten was een schrijven ontvangen, waarin toestem ming werd gegeven tot het uitvoeren van de volgende kapitaalswerken: doortrekking Plataanstraat met aan leg riolering, verbetering en afwa tering Poelstraat, doortrekking riole ring van kerkhof naar Westdam, be strating diverse straten in de zoge naamde witte wijk. Betreffende dit laatste werk verzochten burgemees ter en wethouders aan de raad toe stemming tot onderhandse aanbeste ding. De raming bedroeg namelijk 8000,—. terwijl de fa. Sponselee het werk wilde uitvoeren voor 6500,-. Onder de opmerking, dat onderhandse aanbestedingen uitzondering moesten blijven werd hiertoe besloten. Het kohier hondenbelasting 1957 werd vastgesteld tot een totaal bedrag van 1546,--. Bouivactiviteit Aan de woningbouwvereniging ..Vooruit" werd gemeentegrond in erf pacht gegeven aan het Bolwerk en de Zandstraat voor de bouw van res pectievelijk 21 en 6 woningwetwonin gen. terwijl de daarvoor benodigde gelden beschikbaar werden gesteld. De voorzitter merkte op, dat, als alle plannen, de particuliere bouw in begrepen, werden gerealiseerd, er in 1957 62 woningen gebouwd zouden worden. Besloten werd tot aankoop van di verse percelen grond en tot uitbeta ling van schadeloosstelling en ver goedingen in verband met de aan leg van een waterleiding tot verbete ring van de afwatering rond Sas van Gent. De voorzitter noemde dit het sluitstuk van een groot en belangrijk werk. Aan de fa. Verstelle en Ver- hage te Vlissingen werd, na een uit voerige toelichting door de voorzit ter, een vrijwillige tegemoetkoming verleend tot een bedrag van 2262.60 in de meerdere kosten van de uit voering van het hiervoor genoemde werk. De raad besloot hiertoe om dat de fa. Verstelle en Verhage met zeer veel moeilijkheden te kampen had gehad buiten eigen schuld. Voor al de bemaling had veel extra kos ten gevraagd. Een voorstel tot ruiling van 21a grond met de Eerste Nederlandse Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent en de verkoop van 34a grond voor de som van 2906,— werd na enige discussie aangenomen. Aanvankelijk werd nogal bezwaar ge maakt tegen de voorwaarde dat de gemeente 50 pet. zou bijdragen in de kosten van de afrastering rond het fabrieksterrein. Uiteindelijk stapte de raad over dit bezwaar heen. omdat de plaat selijke industrieën gestimuleerd moeten worden en omdat 't voor stel het resultaat was van lange en dikwijls moeizame onderhan delingen. Voor de uitbreiding van de les rooster van de r.k. Huishoud- en In dustrieschool „St.Joseph" te Sas van Gent met een 3e jaarsklas werd een urgentieverklaring afgegeven. Besloten werd tot verhoging van het krediet in rekening-courant met de N.V.Bank voor Nederlandse Ge meenten van 150.000,- tot 250.000,- Burgemeester en wethouders had den als kandidaat voor de woonruim tecommissie gesteld, de heer W. de Meijer en als tegenkandidaat, de heer G.Govaert. Eerstgenoemde werd met 9 tegen 1 stem benoemd. Subsidies Het verzoekschrift van de Sasse Zwem- en Poloclub ,,De Bruin- Volgende week zal de mosselzaad visserij in het noorden van het land cn wel op het Friese Wad wederom worden opengesteld. Het geviste zaad mag uitsluitend op de banken in het noorden worden uitgezaaid. De visserij zal drie weken worden open gesteld, waarna op het Groninger Wad gevist mag worden. Dit zaad mag naar Zeeland vervoerd worden. Bijna de gehele Zeeuwse mosselvloot bevindt zich reeds in het noorden om maar op tijd aanwezig te zijn en de zaak reeds te verkennen. Behalve de mosselvloot nemen ook dit jaar weer verschillende vaartuigen uit de oes terbranche aan de zaadvangst deel. Reeds enige weken zijn veel mossel kwekers. op advies van dr. Korringa doende om het mosselzaad kunstma tig op te vangen. Hiervoor zijn net ten van touw op de bodem neerge laten, waaraan het zaad zich moet vasthechten. Vrij spoedig bleek men veel last van verzanding te hebben. Teneinde dit te voorkomen plaatst men nu stro onder de netten. Ook worden bosjes stro bij laag water in de grond geplant om op die manier zaad te vangen. Het al of niet slagen van deze proeven kan pas op het einde van de zaadval nader bekeken worden. vis" om een garantie-subsidie tot een bedrag van 2.000,- in de financiële risico's van de organi satie van de officiële landenwed- strijd waterpolo Nederland-België die op 23 juni a.s. te Sas van Gent gespeeld wordt, werd gun stig ontvangen. Het verzoek van de katholieke stichting voor algemene jeugdzorg te Sas van Gent om een jaarlijkse sub sidie in het tekort werd ingewilligd. Besloten werd tot wederopzeggens een jaarlijks subsidie te verlenen van 1000,-. Het verzoek van de vereniging van Nederlandse Gemeenten afd. Zee land om toetreding van de gemeente tot de gemeenschappelijke regeling betreffende de verdeling van kosten voor de Zeeuwse muziekschool werd niet ingewilligd. Burgemeester en wethouders stelden voor de ontwikke ling van deze kwestie nog eens af te wachten en later, indien nodig, op deze aangelegenheid terug te ko men. Nadat de raad ongeveer drie kwar tier in geheime vergadering was ge weest. kwam als laatste punt aan de orde de benoeming van een badmees ter in de vacature R. van Ham. Benoemd werd thans mevr. B.R.V. de Causmaecker-Vereecke. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, zondag 28 april, de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 1.54 en 14.30 uur; te Ter- neuzen om 1.34 en 14.02 uur en te Vlissingen om 1.04 en 13.32 uur. Maandag is het hoogwater: te Hans- weert om 2.29 en 15.04 uur; te Ter- neuzen om 2.04 en 14.32 uur en te Vlissingen om 1.34 en 14.02 uur. Op kasteel Bouvigne te Breda worden dit week-einde voor de vierde maal de studiedagen voor de geschiedenis van de Nederlandse vroomheid gehouden. Volgens pater dr. M. M. J. Smits van W aesberghe S.J., die in zijn junctie van voor zitter van het werkcomité de stu diedagen gistermiddag opende, „po gen zij een vervolg te zijn op de congressen van het Geestelijk Erf, die aanleiding gaven tot de oprich ting van de Ruusbroeckvereniging". Hij vervolgde, dat bij de keuze van het onderwerp voor deze studiedagen (De katholieke vroomheid in de Ne derlanden gedurende de 19e eeuw) de actualiteit de doorslag had gegeven. De bedoeling van dit onderwerp is, aldus pater dr. Smits van Waes berghe, een ere-plicht te vervullen jegens het voorgeslacht, dat er recht op heeft zuiver beoordeeld te wor den wat betreft zijn vroomheidsbe leving. Prof. dr. L. J. Rogier, hoogleraar aan de universiteit te Nijmegen, was de eerste inleider. Hij sprak over „de lotgevallen van onze eigen spiri tualiteit" op het einde van de 18e en in het begin van de 19e eeuw". Voor hij tot de kern van zijn uiteenzetting kwam, gaf hij een algemene inleiding over het onderwerp, dat op deze da gen besproken wordt. Hij noemde het de tragiek van de 19e eeuw, dat er een brede kloof ontstond tussen de vromen en degenen, die daar niet ioe gerekend konden worden „Indien wij hier een taak hebben", aidus prof. dr. Rogier, „is het deze: die kloof smaller maken of laten verdwijnen". Het tijdsbestek, dat de titel van zijn inleiding bestreek, was. volgens spre ker, een tijd van nuchterheid en ver- standelijkreid, waarin het mystieke element in de godsdienst op de ach tergrond gedreven werd. De ver diensten van de „eigen spirituelen" was het plichtsgevoel, waarmee „het geluid gevonden werd, dat weerklank zou vinden bij de generatie, die deze overgang (van de Aufklarung naar de Romantiek) heeft beleefd." „Pas als wij dit besef, dit spreken in de taal van de tijd. terugvinden in ons gehele doen en laten, eerst dan krijgt het woord „tolerantie" een heel andere kleur, dan die, welke men daar nu aan (geeft", zo besloot prof., dr. Rogier. De vergadering staat onder leiding van prof. dr. - E. Lousse uit Leuven en wordt door een groot aantal reli gieuzen (vooral vrouwelijke) bijge woond Advertentie) Geld voor bouw van kleuterscholen B. en W. delen de raad met groot genoegen mee, dat het hun gelukt is een tweetal geldgevers te vinden, die bereid zijn elk een vaste lening te verstrekken van f 150.000,- voor de financiering van de bouw van een openbare- en een bijzondere kleuter school. Het aantrekken van deze leningen zal hoogstwaarschijnlijk tot gevolg hebben, dat de voor deze bouw nood zakelijke goedkeuringen zullen wor den verkregen. Dat de leningen eerst per 1 mei 1958 worden verstrekt, levert geen bezwaren op. De ontvangen aanbie dingen komen geheel overeen met de richtlijnen, welke de minister van Binnenlandse Zaken uitgevaardigd heeft. Bouw traiisforiuatorhuisje De raad verleende in februari 1955 een krediet van 6000,-- om ter ver betering der spanning op Noordweg en Klarenbeeklaan een verplaatsbare transformatorcel op te stellen. Dit blijkt niet voldoende te zijn. Ter verbetering van de spanning in het laatste gedeelte van het verzor gingsgebied dezer gemeente aan de Noordweg is het nodig de bestaande hoogspanningskabel verder door te trekken, alsmede om een transfor matorhuisje te bouwen en in te rich ten. Voor het verkrijgen van de be nodigde grond is door de directeur der bedrijven onderhandeld met het gemeentebestuur van St.Laurens. Door het op Brigdamme bouwen van een transformatorhuisje, gecom bineerd met een wachtruimte voor buspassagiers, werd een voor beide partijen bevredigende oplossing ge vonden. Daartoe vragen b. en w. nu een nieuw krediet van 19.000,-. In de avond van 4 mei heeft we derom de herdenking der gevallenen plaats. Tegen zeven uur begint het opstellen van de stille tocht naar de Noorderbegraafplaats in de Brou- wenaarstraat. Aan de stille tocht kan iedereen deelnemen, de samenstelling van de stoet geschiedt zonder rang of stand, doch de rechtstreeks nabe staanden der gevallenen en de ver tegenwoordigers der bevriende mo gendheden zullen aan het hoofd van de stoet gaan. Om 7.30 uur afmars naar de be graafplaats langs de Singel naar de Koopmansweg, in volkomen stilzwij gen zonder vlag of vaandel. Van 7.45 uur tot even voor 8 uur zullen de klokken worden geluid van de Jacobs en de Johanneskerk. de r.k. kerk, het St.Joseph ziekenhuis en de kerk van de Doopsgezinde gemeente aan de Vrijdomweg, alhier. De leden van een plaatselijke zang vereniging zullen op de begraafplaats een toepasselijk -lied zingen, terwijl door een hoornsignaal 2 minuten van volkomen stilte zullen worden aange kondigd. Na deze-stilte-zal de natio nale vlag worden gehesen en zullen de leden van genoemde zangvereni ging twee coupletten van het Wilhel mus zingen. Na beëindiging van de zang zal aan de burgerij gelegenheid worden gegeven voor het brengen van een eenvoudige hulde door het leggen of strooien van bloemen op de graven. Toespraken worden niet gehouden. s-ci» riyl m m c h i Per+ekt tot m elk detail RIJNBERG'S HANDELSBUREAU TERNEUZEN TELEFOON 2304 NOORDSTRAAT 78 In de gemeenteraad van Vogel waarde werd de heer L. Hermans beëdigd als waarnemend ontvanger. De heer Hermans was al eerder door B. en W. aangewezen als waarne mend ontvanger in de plaats van de heer D. J. Hermans, die wegens ziekte verhinderd is zijn functie uit te oefenen. Naast een gelukwens van de voorzitter mocht de waarnemend ontvanger de wens tot een spoedig herstel van zijn vader in ontvangst nemen. In verband met het bereiken van de 65-jarige leeftijd werd aan dok ter P. de Gier te Hulst op de meest eervolle wijze ontslag verleend als gemeente-geneesheer van Boschka- pelle en het zuidelijke gedeelte van Stoppeldijk. Als zodanig werd be noemd dokter du Puy te Stoppel dijk. Bij de gehouden stemming wer den 10 stemmen uitgebracht op dok ter du Puy en één stem op dokter G. de Gier uit Hulst. Bij de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van de stichting ,,St. Liduina-Ziekenhuis" te Hulst, waarbij dank werd gebracht voor de betreffende medewerking bij het ne men van de garantie-besluiten vóór de geldleningen en van het subsidie besluit ten behoeve van het nieuwe ziekenhuis. Tevens was bericht inge komen van Ged. Staten, dat de be treffende besluiten zijn goedgekeurd. Van het Sportcomité te Koewacht was een verzoek ingekomen om sub sidie in verband met de door dit comité te organiseren tweede etappe van de ronde van Zeeland in juli a.s. De raad besloot een bijdrage te verlenen van f. 25,- onder voor waarde, dat de renners en de kara vaan van reclamewagens één van de kerkdorpen van Vogelwaarde zullen aandoen. Het r.-k. comité voor be jaarden kreeg een subsidie van f 1,— per bejaarde van 65 jaar en ouder. De Sint Radboudstichting mag reke nen op een bedrag van f. 100,— voor elke student uit deze gemeente, die studeert aan de r.-k. Universiteit te Nijmegen. Een verzoek om subsidie van de toneelvereniging te Hengst dijk werd afgewezen. De raad besloot voorts niet toe te treden tot de gemeenschappelijke re geling betreffende de verdeling van de kosten voor de Zeeuwse muziek school. Woningen Met het ontwerp-besluit van Ged. Staten tot herziening van de bezol diging van de wethouders in Zee land kon de raad zich akkoord ver klaren. De kindertoelage en kinder toeslag voor het gemeente-personeel over het tijdvak 1 oktober tot en met 31 december 1956 werd met 10 pet. verhoogd, zulks naar aanleiding van een schrijven van het Ministerie van Binnenlandse Zaken. De gemeentelijke vergoeding over het jaar 1956 en het voorschot voor het lopende jaar 1957 ten behoeve van de bijzondere kleuterscholen werd overeenkomstig de ontwerp-be- sluiten vastgesteld. Aan de Katholieke Z. Vlaamse Wo ningbouwvereniging werden verschil lende percelen bouwgrond verkocht. Te Boschkapelle zullen vier en te Stoppeldijk en Hengstdijk elk twee woningen worden gebouwd. De voorzitter deelde mede, dat te Hengstdijk grond was aangekocht voor de bouw van twee woningen. Verdere pogingen om aan bouwgrond te geraken blijven afstuiten op onwil van de eigenaar en daarom stellen B. en W. voor een plan tot ont eigening in het belang van de volks huisvesting voorlopig goed te keuren. De raad kon zich met dit voorstel eenstemmig verenigen. Voorts werden de nodige besluiten genomen aangaande de onderhouds plicht van de Bossestraat en Kerk- dreef. Na vernieuwing van deze we gen zal de Bossestraat in onderhoud komen bij de gemeente, terwijl de polder de zorg krijgt over de Kerk- dreef. Deze verdeling werd billijk geacht omdat de Bossestraat, als dorpsstraat, meer zorg van de ge meente behoeft, bijv. op het stuk van riolering en verlichting. Op een vraag van de heer Peersman wanneer de Kerkdreef zal worden aanbesteed, kon de voorzitter nog geen definitief antwoord geven. Waarschijnlijk zal dit wel spoedig gebeuren, als ten minste de investeringsbeperking geen roet in het eten zal gooien. Naar aanleiding van voorstellen uit vorige vergaderingen was door B. en W. aan de PZEM opdracht gegeven tot het maken van een be rekening voor de verkabeling van het elektriciteitsnet te Ossenisse. Gezien de goede toestand waarin het boven gronds net nog verkeert, zullen de kosten van verkabeling ca. f. 30.000 In verband met verschillende ka pitaalsuitgaven, die binnen korte tijd te wachten staan, o.a. de bijdrage in de vernieuwing van de Bossestraat ad f. 85.000,- en de verkabeling van het elektriciteitsnet te Boschkapelle ad f. 15.000,— werd besloten tot het aangaan van een kasgeldlening ad f. 100.000,— tegen 5 een-achtste pet. met de coöperatieve boerenleenbank te Stoppeldijk. De rekening-courant overeenkomst, aangegaan met deze boerenleenbank tot een bedrag van f. 30.000.- werd tevens verhoogd tot f. 100.000,-. T .B.-onder zoek Van de Provinciale Zeeuwse Ver eniging tot bestrijding van Tuber culose was een schrijven ingekomen, waarbij werd medegedeeld, dat dit jaar in deze gemeente wederom het bevolkingsonderzoek zal plaats vinden. Verzocht werd hieraan mede werking te verlenen o.m. door het garant stellen voor de betaling van de gemaakte foto's ad f. 1,25 per stuk. De voorzitter deelde mede. dat B. en W. aan Ged. Staten zullen verzoeken om de kosten van dit onderzoek voor rekening van de ge meente te mogen nemen. Indien dit wordt toegestaan, leek hem dit de beste oplossing, mede gezien het gro te belang van dit onderzoek. De raad kon zich hiermee bij monde van de heer Vink verenigen. Men stelde zich op het standpunt, dat de mensen dan in ieder geval niet vanwege de kos ten moeten achterblijven. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Vink naar de stand van zaken met het confectie-atelier. De voor zitter deelde hieromtrent mede. dat het aantrekken van arbeidskrachten minder vlot verloopt dan verwacht werd en dat overigens de ontwikke ling nog eens rustig moet worden af gewacht. Wethouder de Bakker en de heer Vink waren verder niet te spreken over de manier waarop de polder water loost in het gemeenteriool in de Bossestraat. De voorzitter zou de ze kwestie nog eens opnemen met de opzichter van de Provinciale wa terstaat De heer Serrarens sprak nog over TWEE JONGENS TE WATER Gistermiddag waren twee zevenja rige jongens uit Terneuzen P. J. V. en J. P. A. aan het spelen op ,,het eiland". Zij liepen samen over de be schoeiing, gleden uit en vielen in het water. Aan de overkant bevond de 16- jarige M. H. zich in zijn kano en zag het ongeluk gebeuren. Hij haastte zich naar de drenkelingen, waarvan de ene zich nog aan de beschoeiing had weten vast te grijpen, maar de andere reeds begon te zinken. Deze laatste werd het eerst op het droge gebracht waarna ook de eerste met behulp van toegeschoten jongens op het droge werd gebracht. FEESTAVOND „ORANJEKWARTIER" Tot slot van het winterseizoen or ganiseerde het bestuur van de buurt vereniging ..Oranjekwartier" voor de leden boven de zestien jaar een vro lijke avond Tegen de traditie in werd de toneelvereniging rust gegund, zo als de voorzitter, de heer P. Muilwijk in zijn welkomstwoord zei. Voor deze avond had men de heer N. Schoolen- berg uit Dordrecht geëngageerd die de talrijke aanwezigen, die in het Jeugdgebouw aan de Kerkhoflaan bij een waren gedurende de gehele avond (en een flink stuk van de nacht) kos telijk heeft geamuseerd. In de pauze werden loten verkocht waarmee de aanwezigen bijzonder fraaie prijzen konden winnen. Sas van Gent „De Bruinvis" vergaderde De Sasse 2wem- en Poloclub ..De Bruinvis" hield in hotel Rotterdam zijn algemene ledenvergadering waar voor een behoorlijke belangstelling be stond. Na de opening deelde de voorzitter mede, dat het thans definitief vast stond dat de officiële interland water polo Nederland-België op 23 juni a s. in Sas vag Gent gespeeld wordt. Voorts de* hij nog enkele medede lingen over de viering van het 25-jarig bestaan op 11 augustus a.s. Op die dag zullen o.a. zwemwedstrijden wor den georganiseerd. De secretaris stelde in zijn jaarver slag met vreugde vast, dat de ver betering van de zwemprestaties, in 1955 begonnen zich in 1956 heeft voort gezet, vooral bij de dames. De periodiek aftredende bestuurs leden. de heren Ir. C. A. L. Horstman, M. L. Remerij en Ir. J. Geerling, werden alle herkozen. Het reglement werd zodanig gewij zigd dat de leden van de technische commissie in het vervolg niet meer door de algemene vergadering maar door het bestuur zullen worden geko zen. dit in navolging van de bonds- en kringregle'menten. Westdorpe NIEUW BESTUUR IN FE ESTCOMITé In een vergadering van het be stuur van het Feestcomité zijn de functies als volgt verdeeld: Voorzitter: G. Dehulsters, secreta ris: A.De Moor penningmeester: A. Antonissen commissaris: E. de Maer telaere onder-voorzitter: E.Hendriks. WEGVERBETERING MOLENSTRAAT Over een behoorlijke lengte wordt op het ogenblik de zijkant van de weg in de Molenstraat verbeterd met steenslag met gips. Een en ander wordt uitgevoerd door de Canisvliet- polder. Vooral voor de landbouwers zal dit een aanzienlijke verbetering wor den. Ook is men bezig het gedeelte van de Molenstraat, dat vorig jaar werd vernieuwd, te herleggen. bedragen. De PZEM en met deze j het tekort aan geschikt bouwterrein maatschappij het college van B. en te Ossenisse en drong er op aan W. achtten het gezien de hoge kosten niet verantwoord om tot uitvoering van dit werk over te gaan. De raad legfde zich hier stilzwijgend bij neer. deze kwestie zo spoedig mogelijk tot een oplossing te brengen. De rondvraag bleef verder beperkt tot voetpad- en lichtpuntvragen. GEMEENTE GOES Verplaatsing weekmarkt en varkens- vee) markt Burgemeester en wethouders van Goes maken bekend, dat I. op dinsdag, 30 april 1957 a. dew eekmarkt niet zal worden gehouden op de Grote Markt, doch op de Beestenmarkt en op de Vlasmarkt; b. de varkens (vee) markt zal wor den gehouden op de Vlasmarkt. II. op de Vlasmarkt en op de Bees tenmarkt vanaf maandag 29 april 1957, des namiddags 4 uur, tot dinsdag 30 april 1957, des mid dags 6 uur, geen rij- of voertui gen mogen parkeren, terwijl op dinsdag, 30 april 1957, eveneens tot des namiddags 6 uur, elk ver keer met rij- of voertuigen is ver boden over de Vlasmarkt, door de Rijfelstraat en door de Stal- straat. Goes, 23 april 1957. 135.0 Verkeersonderriclit De brigadier der gemeente-politie de heer J. Borrie gaf in „de Land bouw" voor de leden van de brom fietsclub „de Bromvlieg" instructief onderricht in de regels van het ver keer. Hij wist zijn gehoor heel wat bij te brengen over de voorrangs- regels. inhalen en tegemoet-komen, zodat het een geslaagde avond werd. De voorzitter deelde nog mee dat serieuze plannen gemaakt worden voor de organisatie van een provin ciaal clubkampioenschap. Feestel ij khedeii op koninginnedag De feestelijkheden op dinsdag a.s. beginnen met een bijeenkomst tegen half tien op de Grote Markt, waar de burgemeester een toespraak houdt en nationale liederen worden gezon gen, met begeleiding van „Hossanna" De ochtend wordt voor de jeugd verder gevuld met feestelijke voorstel lingen in Schuttershof en spelen op de Markt. In de middaguren zijn er wedstrij den op de Grote Markt voor de oudere scholieren en houden Kaspor- go, O.K.K. en Volharding massale gymnastiekdemonstraties. Volksspelen vormen het slot van dit deel van de dag. Het avondprogram begint met een korfbalwedstrijd tussen Blauw-Wit (Kloetinge) en Togo, waarna „Excel sior" een muzikale wandeling maakt, evenals „Euphonia". Concerten worden op de Markt ondertussen gegeven door „Hosanna" en „Animato". Met een volksdansfeest en een con cert van „Euphonia" wordt besloten. St.-Jan steen Mooi gebaar van de stichting „Steen Vooruit" Gedurende de te houden tentoon stelling van 25 tot en met 30 mei a.s. zal de „Consumptietent" geëxploi teerd mogen worden door de plaat selijke T.B.C. verenigingen. Deze verenigingen stellen een groot aan tal hunner leden ongesalarieerd ter beschikking om een zo groot moge lijk batig saldo voor hun verenigin gen op te brengen. Koewacht SPEELTUIN OPEN Onze plaatselijke speeltuin is thans weer geopend en er kan door de kinderen volop gebruik van gemaakt worden. Het hele terrein is deze win ter mooi afgerasterd en het diepste gedeelte van het zwembad is dicht gevoerd zodat er enkel nog een „kikkerbad" is overgebleven. De ou ders kunnen hun kinderen met een ge rust hart naar de speeltuin laten gaan. GOED NIEUWS VOOR MUZIEKLIEFHEBBERS Door de plaatselijke gemeenschap Oostburg is geëngageerd Peter Schil- peroort met zijn kwartet die afgewis seld met de ..Sork Town Dixie-Kids" uit Den Haag op 10 mei a.s. in het Ledel-Theater een grote Jazz-show zullen geven. Op 18 mei zal het beroemde Engelse blaasorkest Fodens Motor Works Band, onder leiding van Henry Mor timer, in de katholieke kring concer teren. De organisatie van dit concert geschiedt door de Zeeuwse Volksuni versiteit in samenwerking met de plaatselijke muziekvereniging .Harmo nie" te Oostburg. IJzendijhe ELMARE BESLUIT SEIZOEN Het slot van het seizoen-program ma van de katholieke culturele kring „Elmare" te IJzendijke zal naar het zich laat aanzien zeer goed worden: lest best. In het Jeugdhuis zal van avond (zaterdag 27 april) de bekende speelgroep Limburg het vrolijke spel vertonen ..U is misschien haar man". Elmare heeft het afgelopen seizoen vele mooie evenementen bereid. De liefhebbers van goed toneel en allen die gesteld zijn op een vrolijke avond van hoog gehalte zullen door de be roepstoneelspelers onder leiding van Dr. Gabriël Beckers niet teleurge steld worden. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten worden voor mor gen als volgt geregeld: Goes: dr. v. d. Werff: Middelburg: dr. Feikema; Vlissingen: dr. Sluyter; Heinkenszand Arendskerke en Wolfaartsdijk; dr. Vos te Wolfaartsdijk en Oost Z. Beveland: dr. Allewijn te Krabbendijke: dr. Fol- ma te Driewegen neemt waar voor dr. Luyckx; dr. Kiviet te Borssele voor dr. Gelderblom en dr. Kole te Hoede- kenskerke voor dr. Wöstmann. Te Axel neemt dokter Boor de dienst waar, te Terneuzen dokter J. v. de Griek, te Oostburg-Aardenburg dokter Hage, Aardenburg; te Biervliet-IJzen- dijke dokter Kalkman, Biervliet; te Breskens-Groede-Schoondijke dokter v. d. Maas, Breskens; te Cadzand- Sluis-Zuidzande dokter de Meyer, Sluis. 1 De zondagsdienst wordt deze week waargenomen door de heren J Klaas- sen, Heinkenszand en G. Bonenhan- ser. Kruiningen. Te Oostburg-Groede- Sluis, door W. H. Kapsenberg, Sluis. Te Biervliet-IJzendijke door M v d Vijver, Biervliet. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: The Eddy Dutchin story. DE KLINGE Kinema v. Dijck 7.30 uur: De hofnar. GOES Grand: De vrolijke vagebond. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Nie mand ontkomt zijn noodlot. MIDDELBURG Electro: De man, die teveel wist. Schouwburg: De prairie verdwijnt. OOSTBURG Ledel 8 uur: Zeg nooit vaarwel. SAS VAN GENT Otympia 8 uur: Geen liefde duurt eeuwig. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Zwijgend heldendom. Concertgebouw 8 uur: Drie matrozen in Parijs. VLISSINGEN Alhambra: Dr. Vlimmen. Luxor: 's Nachts op Montmartre. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Zij allen waren schuldig. AXEL Centrum 3.45 uur: The Eddy Dutchin story; 8 uur: Les Diaboliques. BOSCHKAPELLE P. Vonk 5 uur: Dan sen. DE KLINGE Kinema van Dijck 3 en 7.30 uur: De hofnar. GOES Grand: De vrolijke vagebond. GRAAUW-ZANDBERG O. Leeraert 3 uur: Schieting. GRAAUW Schieting staande wip. HULST Bioscoopgebouw 1.45 en 6.15 uur: Niemand ontkomt zijn noodlot; 4 en 8.30 uur: Duistere driften. ST. JANSTEEN E. Vermeersen 3 uur: Schieting. J. de Weduwe 6 uur: Dansen. MIDDELBURG Electro: De man, die teveel wist. Schouwburg: De prairie verdwijnt. OOSTBURG Ledel 4.30 uur: Brokken piloten. SAS VAN GENT Olympia 2.30 uur: De koning en de piraat; 5 en 8 uur: Geen liefde duurt eeuwig. TERHOLE J. de Vijlder 3 uur: Schie ting. TERNEUZEN Luxor 2 uur: Drie ma trozen in Parijs; 4.30 en 8 uur: Zwij gend heldendom. Concertgebouw 8 uur: Drie matrozen in Parijs. VLISSINGEN Alhambra: Dr. Vlimmen. Luxor: 's Nachts op Montmartre. IJZENDIJKE Hofzicht 5 en 8 uur: Zij allen waren schuldig. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 15 uur: De lustige weduwe; 20 uur: Laagland. GENT Kon. Ned. Schouwburg 15 en 19.30 uur: Het dagboek van Anne Frank AXEL - Centrum 8 uur: Les Diaboliques DE KLINGE Kinema van Dijck 7.30 uur: De hofnar. GOES Grand: De vrolijke vagebond. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Duis tere driften. MIDDELBURG Electro: De man die teveel wist. Schouwburg: De prairie verdwijnt. OOSTBURG Ledel 8 uur: Zeg nooit vaarwel. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Geen liefde duurt eeuwig. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Zwijgend heldendom. VLISSINGEN Alhambra: Dr. Vlimmen Luxor: 't Nacht op Montmartre, 32)

de Stem | 1957 | | pagina 2