Staking kostte miljarden f§ |9agkla9 £Pe j&ïetn IMet zeveni stuivers.... j KWAVVA Met één pond sterling DE HUUR VERHOGING ONBEZORGD BEHEER ONGEVOELIG MEER COLLEC TIVISME STABIEL GELD LANDBOUW- PROTOCOL Maar ook geert dag langer 'n 10 NATTFY alUw is weer AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO MENING EN COMMENTAAR r\E ontwikkeling van de atoom energie zal in de meeste landen leiden tot uitbreiding van het staatskapitalisme en staatsmonopo lies, omdat particuliere bedrijven de benodigde kapitalen voor atoom centrales niet bijeen zullen kunnen brengen en de overheid een zo ver regaand toezicht op de atoom industrie zal moeten uitoefenen, dat staatsbedrijven meer voor de hand liggen. Smokkelauto in beslag genomen Met dank voor bewezen dienst Dulles naar Bonn Man-about-Town Het leukeis er in Parijs nu echt helemaal af Geen doorkomen aan Makarios wil praten Aler Indiaans luchtstamhoofd Koop zo n Kwatta-pakj elke week! 70 100gram tpojé sss door O. Straminoff I TWEEDE BLAD VRIJDAG 26 APRIL 1957 3 QVER de aanstaande huurverho- ging, die 25 pet. zou bedragen, terwijl daarvan de helft zou wor den geblokkeerd, blijven de me ningen verdeeld. De contactcommissie voor onroe rende zaken, waarin praktisch alle belanghebbenden bij de huizen exploitatie vertegenwoordigd zijn, heeft in een adres aan de Tweede Kamer voor een stelselmatige huur verhoging gepleit, maar zich prin cipieel gekeerd tegen de huurblok- kering, waaraan een element van bestedingsdwang verbonden is. Mogelijk leidt het verzet tegen deze huurblokkering er nog toe, dat de huurverhoging voorlopig kleiner wordt, maar dan ook geen huur wordt geblokkeerd, ondanks de begeerte van minister Hofstra om over de geblokkeerde gelden te beschikken. Een ander facet van de huurver hoging heeft de president van de Ned. Bank in zijn jaarverslag be licht. Men wil de huurverhoging met een loonsverhoging compense ren, maar hiermee gaat men weer verder de weg op van inflatie. Volgens dr. Holtrop moet er geen automatische looncompensatie voor de huurverhoging zijn. Er kan wel looncompensatie gegeven worden in verhouding tot een werkelijke produktiviteitsverhexging. Deze laatste moet dus de moge lijkheid daartoe scheppen. Handelt men anders, dan komt de prijs- stabilisatie of de werkgelegenheid in gevaar. Zullen de regering en het parle ment de waarschuwing van de pre sident ter harte nemen? gij de bestedingsbeperking is ook een rol te vervullen door de lagere overheidsorganen, met name de gemeenten. Deze hebben tegen de rol, die haar hierbij door de re gering was toegedacht, bezwaren gemaakt, omdat zij naar verhouding te zeer zouden moeten bezuinigen. Nu verklaart evenwel de presi dent van de Nederlandse Bank, dat juist de gemeenten haar investe ringsuitgaven op inflatoire wijze hebben gefinancierd. Deze namen toe met ongeveer f 400 miljoen, ter wijl de liquide middelen van de lagere overheid met f 460 miljoen afnamen. De stijging van de gemeentelijke investeringsuitgaven beliep 26 pet. Daarmee zijn zij volgens dr. Holtrop op een peil gekomen, waarvan moeilijk te zien valt, hoe het kan worden gefinancierd uit de normaal op de kapitaalmarkt ter beschikking komende middelen. De gemeenten zijn dus boven haar stand gaan leven en zijn daarmee een bedenkelijke inflatiebron ge worden. Dit is te merkwaardiger, omdat de gemeenten financieel dé zelfstandigheid, welke zij zo gaarne zouden terugzien, goeddeels moeten ontberen. Blijkbaar heeft het leu nen tegen de centrale overheid hier onbezorgdheid in de hand gewerkt, welke nu met een ontnuchtering door de Nederlandse Bank gestraft wordt. ^ARTSBISSCHOP Makarios van Cyprus, die na zijn vertrek uit zijn verbanningsoord geestdriftig in Athene ontvangen is, heeft nu ook een uitnodiging ontvangen van gou verneur Harriman van New York om naar Amerika te komen. Deze oud-kandidaat voor het Ameri kaanse presidentschap stelt er een eer in de man te ontvangen, die door Engeland beschuldigd werd van deelneming aan, zelfs leiding in de terreur van de Eoka. De houding van Harriman is daarom een klap in het gelaat van de Engelsen, zoals het ook een klap in het gelaat van de Nederlanders was, toen men in Amerika Soekar- no plechtig ontving, nadat men in Indonesië de financiële overeen komsten met Nederland had gean nuleerd. De Amerikanen tonen zich wel eens vrij ongevoelig voor het prestige van hun bondgenoten. Het „Algemeen Handelsblad" wijst met enige bezorgdheid op deze te verwachten toeneming van het collectivisme ten koste van de vrije economie. Inderdaad is er bij de toepassing van de kernenergie meer staats bemoeiing op til, maar dit sluit niet uit, dat men, waar mogelijk, de particuliere vrijheid ook daarbij moet eerbiedigen, om niet te zeggen bevorderen. TN een zitting van de economische en sociale raad der Ver. Naties heeft minister Luns het pleit ge voerd voor stabiel geld. Daarop moest nu de gezamenlijke inspan ning gericht worden en het Inter nationale Monetaire Fonds zou hiertoe een essentiële bijdrage moe ten leveren. Deze woorden zijn maar amper verklonken, nu dr. Holtrop in het verslag van de Nederlandse Bank onverhuld laat zien, dat in Neder land het vorig jaar de bestedingen anderhalf miljard gulden boven de uit de produktie verkregen midde len uitgingen. De vermaning van minister Luns aan de verenigde volkeren klinkt hierbij wel als ironie. Er is in ieder geval reden te over voor Nederland om ten aanzien van inflatie de hand in eigen boezem te steken. HEF Benelux-landbouwprotocol, dat in 1947 werd ondertekend, heeft weer eens zijn bedenkelijk karakter voor onze tuinbouw laten zien. Terwijl België naar ons land goedkope bloemkool kan invoeren, weert het praktisch onze sla, waar voor het volgens het protocol mi nimumprijzen bij invoer vaststelt. Men mag zich afvragen, wat er straks weer met onze verdere tuin- bouwprodukten gaat gebeuren, als ze naar België ten verkoop worden gezonden. Men merkt zo niets van de aan passing van de Nederlandse en Bel gische landbouwpolitiek, die in ze ven jaar tot een afschaffing van het protocol zou leiden. Ook is er na tien jaar toepassing van het protocol nog geen arbitrageregeling getroffen, terwijl die toch in uit zicht werd gesteld. Het is te begrijpen, dat men in de tuinderij verontwaardigd is over de huidige gang van zaken. Een protest van Den Haag in Brus sel mag niet uitblijven. Gisternacht heeft een Bel gische douanebrigade uit Zon dereigen een wagen, geladen met 750 kg boter in beslag ge nomen. Voorts hebben douane ambtenaren een hoeveelheid van 800 kg boter in een schuur van een landbouwer te Baarle- Hertog gevonden. Deze beweer de van de aanwezigheid van de boter niets te wetenv De vroegere vooraanstaande lei der van de Hongaarse communisti sche partij en oud-minister van defensie Mihaly Farkas is tot zes tien jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens „ernstige inbreuken op de wet tijdens zijn ambtsperio de". Dit is te Boedapest bekendge maakt. Van officiële zijde is meegedeeld, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, zich de volgende week naar Bonn zal be geven om daar, aan het hoofd van de Amerikaanse delegatie, deel te ne men aan de bijeenkomst van de Navo- raad. Dulles vertrekt 30 april uit Washing ton met 18 functionarissen van zijn departement. (Advertentie) ta,,ors to the Bedankt Italiaanse meesters in dessin en kleur bedankt voor de geraffineerde stof van Sturka's nieuwe sportcolberts. Ze zijn er, Man-about-Town, met vloeiende schouders, ingezette klep-zak en weer éven korter. En Sturka's maatopvatting garandeert perfecte pasvorm! En bier is nieuws van Slurka's elegante, zo goed-vallende en correcte broeken: Weef Iets slanker op de voel en ook de héle pijp wal algeslankt. En in de fijnate kaïngaren matting» flannels, muite colour» MAN-ABOUT-TOWN colberts pantalons (Van onze correspondent) Het had geen dag langer moeten duren. Want hoewel de Parijse massa zich tijdens de tweedaagse staking uitstekend heeft geamuseerd, ging er toch een zucht van verlichting op toen bekend werd, dat vrijdagmorgen om nul uur de treinen, metro en autobussen weer in beweging waren geko- (Advertentie) minuten llH I I LA kleding maoUt 100°lo watecpcwrf Het „Olympische" echt- paar Conolly-Fikotova is woensdag per boot in New i York aangekomen. De bei- de kampioenen werden be- groet door de burgemeester S van die stad, Robert Wag- ner. Zij toonden zich erg gelukkig ondanks het feit, dat zij het land betraden l met slechts.... 35 (dollar) cents op zak. Niemand durft tot nogtoe ook maar bij benadering de financiële strop te schatten. Van de 250.000 Paastoeristen, die men verwachtte, bleken er ongeveer 50.000 verstek te hebben laten gaan. In de meeste fa brieken, werkplaatsen en kantoren kwam het personeel woensdag en donderdag veel te laat of niet. Re nault bijvoorbeeld lag praktisch stil; de textielfabrieken in het noorden draaiden op halve kracht; in de mijnbekkens was de opkomst bevre digend hoewel vele schachten slechts voor zestig ten honderd waren be zet. De totale strop beloopt tiental len miljarden. We hebben donderdag geprobeerd per auto Parijs te doen. Op de Champs Elysées reden we van bum per tot bumper en we bleken over de afstand Are de Triomphe-Place de la Concorde (ongeveer een kilorpeter) een half uur te hebben gedaan. De stad zat potdicht. Er was geen door komen aan en op het spitsuur bleek lopen twee maal sneller te zijn dan rijden. Vrachtwagens en particuliere autobussen die op de Place de la Concorde in lange rijen gereed ston den reden af en aan, volgepropt met charmante Parisiennes. maar on danks de inzet van alles wat rijden kon en ondanks de oproep tol de automobilisten om lifters in te laden bracht deze stakingsgolf veel onge rief en schade. Nu de cijfers bekend zijn bleken er bij de spoorwegen op iedere honderd arbeiders en amb tenaren 96 te hebben gestaakt. Het spoorwegverkeer in heel Frankrijk lag dan ook stil; slechts enkele trei nen reden Rijssel - Gent - Antwer pen. Van de 3500 Parijsé stadsbus sen reden er een goede honderd en op de metrolijnen vertrok slechts zo nu en dan een wagenstel. Omdat ook het grondpersoneel van de Air France staakte was de chaos vrij wel volledig. De stations boden overal een tries te, verlaten indruk; Parijs leek een heksenketel en men vreest al, hoe wel er geen incidenten zijn geweest, dat toch de chaos vele Paastoeristen onaangenaam is geweest, hetgeen een terugslag op de toeloop van bui tenlanders kan betekenen. Ook in andere sectoren heerst grote, sociale nervositeit: het Pa rijse gemeentepersoneel, vuilnisop haler en doodgravers inbegrepen, legden het werk neer uit solidari teitsgevoel. Gevaarlijker nog is de situatie in de rneïa a (nijverheid en de gas- en elektriciteitsbedrijven. Men eist loonsverhoging van tien tot twintig persent. Men heeft het werk nog niet neergelegd. De com munistische taxichauffeurs te Parijs staakten één voormiddag teneinde te manifesteren tegen het overdre ven aantal bekeuringen. Met Pinksteren Het spoorwegpersoneel heeft (nog) niet volledig zijn zin gekregen: het ministerie van Vervoerswezen wil slechts een loonsverhoging van 2,5 pet. toestaan, maar de onderhande lingen zijn hervat. Het gaat vooral om een juistere klasse-indeling. In overgrote meerderheid verdienen de spoorwegarbeiders en treingeleiders minimaal 35.000 frs. per maand; vrij reizen voor het hele gezin en pen sioen op 55-jarige leeftijd. Indien de onderhandelingen niet tot een gun stig resultaat leiden zal tijdens het Pinksterweek-einde opnieuw worden gestaakt. De C.G.T. beijvert zich nu reeds om de sociale spanning tijdelijk af te leiden in de hoop, dat de Pink sterstaking tal van sectoren zal kun nen verlammen. Slecht ook is de stemming onder de Franse kompels, die kort gele den een hele verlanglijst hebben ingediend bestaande uit hoger uur loonhogere premies en hoger pen sioen. De onderhandelingen tussen de bonden en de regering slepen zich nog voort, maar moeilijk en traag. Men acht het niet onwaar schijnlijk, dat ze binnenkort op nieuw een waarschuwingsstaking van 48 uren zullen beginnen. De C.G.T. beijvert zich om ook deze staking op te schorten tot Pinkste ren. Aartsbisschop Makarios heeft te i Athene verklaard, dat hij bereid is met de Britse regering te onderhan delen, mits Groot-Brittannië door een bepaalde daad zijn goede wil toont door bijvoorbeeld het opheffen van de noodmaatregelen op Cyprus. Hij zei dit in een gesprek met het Britse socialistische parlementslid Brock- way. Brockway zei donderdag dat de aartsbisschop heeft gezegd te wil len spreken over zelfregering als eer ste stap in de richting van zelfbe- schiking voor de Cyprioten. In de Europawachtkamer van Schip hol zat een charmant Amerikaans meisje van nauwelijks 24 jaar te wachten op het vertrek van de New Yorkmachine. Joyce Black, vertegen woordigster van de Mohawk Airlines een van de nationale luchtvaartmaat schappen der V.S. met als zetel Utica in de Mohawkvallei in de staat New York. Zij heeft in Den Haag aan de president - directeur van de K.L.M. een plaquette aangeboden benevens een speciale oorkonde, waarop staat vermeld, dat de heer I.A. Aler is be noemd tot luchtstamhoofd der Iroque- zen, een Indiaanse stam, dit in ver- Advertentie) band met het feit, dat de heer Aler zich bijzonder verdienstelijk heeft ge maakt voor de burgerluchtvaart. Voor de eerste maal in de 12-jarige geschiedenis van de Mohawk-Airlines Robert E. Peach is van deze maat schappij directeur en pas 36 jaar oud werd deze merkwaardige on derscheiding toegekend aan een lucht vaartautoriteit buiten de V.S. Op de oorkonde staat vermeld dat de heer Aler langs de sporen van de stam der Iroquezen heeft gevlogen en voldaan heeft aan de ritus volgens de daarvoor geldende wetten. Het nieuwe luchtstamhoofd heeft ale rech ten en de daarbij behorende privileges verkregen, verbonden aan deze benoe ming. KLOK De universiteit van Penn- sylvania zal een klok van 150 5 jaar oud in de grootste col- legezaal moeten zetten, wan- neer ze tenminste een legaat I I van 200.000 gulden wil krij- j j gen. Het is de bepaling in het testament van een oud-stu- dent, die jaren geleden de universiteit bezocht en nadien J rijk werd. Hij bepaalde verder t dat de klok regelmatig opge- J t wonden moet worden en dat 5 geen mens het in zijn hoofd mag halen het mechannisme elektrisch te doen voortbewe- t gen. Koopje Niet lang geleden kocht een groep paardenvrienden uit Amerika het beroemde paard Tulyar, dat al ver schillende grote races heeft gewon nen. De groep betaalde er 2.400.000 gulden voor. Het dier was echter nauwelijks ter plaatse aangekomen of het werd ziek. Verschillende vee artsen zeggen, dat Tulyar iets aan zijn maag heeft en er erg aan toe is. Ook de paardenvrienden voelen iets aan hun maag. Botsing Een zeilschip is dezer dagen te Tokio in botsing gekomen met een autobus. De chauffeur vertelde, dat de kapitein onverhoeds het zeil om gooide, zodat het door de ruiten van zijn bus sloeg, die juist op dat moment langs het kanaal reed. De rechter heeft de kapitein veroor deeld tot het betalen van de schade. Katten In een Engels dagblad hebben de lezers in de rubriek van inge zonden stukken een record-race ontketend. Het gaat erom, wie de oudste kat heeft. Tot dusver was een kat van 22 jaar het oudste exemplaar, dat heel Engeland scheen te kennen, maar pas ge leden heeft een lezer geschreven dat hij om katten van 22 jaar hartelijk moet lachen. Hij heeft er een, die al 26 jaar is en nog steeds niet van plan is om dood te gaan. Met spanning wacht men nu op nog oudere katten. T och t Precies op zijn 83e verjaardag pakte de heer Entuistle uit Corn wall zijn boeltje. H(j zei zijn buren goede dag en vertrok met onbekende bestemming. Het enige wat hij nog zei was: „Ik wil mijn 84e verjaar dag wel eens ergens anders vieren." ZATERDAG 27 APRIL HILVERSUM I 402 m KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en liturg, kal 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,50 V. d. vrouw (9,35-9,40 Waterst.) 10,00 V. d. kleuters 10,15 Gram 10,30 Ben je zestig? 11,00 V. d. zieken 11,45 Gram. 12,00 Middagklok noodklok 12,03 Promenade ork. en solist (12,30-12,33 Land- en tuinb. meded.) 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Mil. Kapel 13,55 Gram. 14,00 Dit is leven, caus. 14,15 Gram. 14,20 Engelse les 14,40 Boekbespr. 14,50 Lichte muz. 15,10 Kron. van letteren en kunsten 15,45 Franse chansons 16,00 V. d. jeugd 16,50 De schoonheid v. h. Gregoriaans 17,20 Lichte muz. 17,35 Amus. muz. 17,55 Lichte muz. 18,15 Journalistiek weekoverz. 18,25 Gram. 18,30 Pari. overz. 18,40 Gram. 18,45 Regeringsuitz.: Atlantisch allerlei: Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact 19,00 Nws. 19,10 Commentaar op het nws. 19,15 Kamerork. en solist 20,10 Lichtbaken, caus. 20,30 Act. 20,45 De gewone man 20,50 Gevar. progr. 22,10 Cabaret 22,35 Wij luiden de'zondag in. Aansluitend: avondgebed en liturg, kal. 23,00 Nws. 23,15 Nws. in Esoeranto 23,25-24,00 Gram. HILVERSUM II 298 m VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 De ontbijtclub 9,00 V. d. 'vrouw. VPRO: 10,00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10,05 Morgenwijding. VARA: 10,20 Gram. 10,25 Dansmuz 10,50 Buitenl. weekoverz. 11,05 De familie Doorsnee 11,35 Pianorecital 12,00 Gram. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Gram. 13,00 Nws. 13.15 VARA-varia 13,20 Roemeens ork. 13,45 Sportpraatje 14,00 V. d. jeugd 14,35 Zanggroep 14,50 Boekbespr. 15,05 Top songs 15,30 Van de wieg tot het graf, caus. 15,45 Concert- gebouwork. 16,4o Is de maat vol?, caus. 16,55 Instr. kwint, en soliste 17,20 Act. 17,50 Gram 18.00 Nws. en comm. 18,20 Ballroomork. 18.45 Gram. 19,00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19,30 Passepartout, caus. 19,40 Het Evangelie van Johannes, caus. 19,55 Deze week, caus. VARA: 20,00 Nws. 20,05 G^var progr. 22,00 Soc. comm. 22,15 Amateursuitz. 22,40 Politie patrouil les, documentaire 23,00 Nws. 23,15-24.00 Opsporing verzocht. BRUSSEL 324 m: 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12.34 Gesproken aperitief 12,45 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Radio-almanak 14,30 Radiojourn 15,00 Gram. 15,15 Ac- cordeonspel 15,30 Gram. 15,45 Accordeon- spel 16,00 en 16,15 Gram. 16,45 Engelse les 17,00 Nws. 17,10 Dagklapper 17,20 Li turgische zangen 17,30 Gevar. muz. 18,00 Jazzmuz. 18,30 V. d. sold, 19,00 Nws. 19,40 (Advertentie) Waarom zou u méér betalen Er is immersde toiletrol. 300 vel van het fijnste toiletpapier voor VRAAG BIJ UW BOODSCHAPPEN OOK EEN ROL POPLA en 19,45 Gram. 20,00 Cabaret 21,00 Gram. 21,15 Amus. ork. 22,00 Nws. 22,11 Verz. pro.gr. 23,00 Nws. 23,05-24,00 Gram. BRUSSEL 484 m: 12,15 Gram. 13,00 Nws. 13,10 en 13,30 Gram. 14,00 Vrije tijd. 16,00 Bel Canto 17,00 Nws. 17,10 Jazz muz. 18,38 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Gevar, progr. 22,00 Nws. 22,10 Lichte muz, 22,53 Nws. 23,00 Dansmuz. 23,55 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA ZATERDAG 27 APRIL VARA: 17,00-17,30 V. d. kind. NT% 16,55-18,45 Eurovisie: Concert in het Va*1 ticaan NCRV: 20,00 Journ. en weerberJ 20,15 Zang 20,20 Dit is nu mijn hobbj^ 20,30 Nieuwe gram. 20,55 Gevar. progfr# 21,50 Dagsluiting. VLAAMS EELGIë: 17,55-18,43 Concert i. h. Vaticaan 19,00 Godsd. progr, H9,3(J Nws. 19,40 De week in beeld 20.15'Over* name v. d. NTS: Gevar. progr. 22,13 Feuill. 22,40 Trompet en piano 22,55 Nws, FRANS BELGIë: 17,55 Eurovisie! Con cert i. h. Vaticaan 19,00 TV-®pel 19,30 Hengelaarskron. 20,00 Act. 20,40 TV-speJ 21,10 Filmprogr. 21,40 TY-spel 32jil0 Act» en wereldnws. 1 31) „Inderdaad, vader, ik ben het, John. Maar. voor wij overgaan tot het behandelen van familie-aangele genheden, zou ik u gaarne over en kele zaken willen spreken, welke u ongetwijfeld het hoogste belang in boezemen. Ik kom hier namelijk in nrijn kwaliteit als secretaris van de Australische goudkoning, Sir William sparkes." grote Francis P. keek zijn zoon aan, alsof hij het in Keulen hoorde donderen. "Jij., jij de secretaris van Spar kes vermocht hij eindelijk uit te brengen. Maar zonder zich om zijn verbazing ook maar in het minst te bekommeren, vervolgde de jonge man: ..Inderdaad, ik sta hier als secre- Q,!-1STfrn„a^getle^e gevolmachtigde van vin rllam Sparkes, in het bezit k Verdwenen documenten, wel- to i/ler desWs door Stanley Rogers we/den aangeboden. Ditmaal Kom ik echter niet met het doel er eT-marchanderen, zoals de ver- raaer Rogers gepoogd heeft, maar mijn voorstel heeft een veel wijdere strekking Ik kom u namelijk spre- Ken over het vormen van een nieuwe 'trust onder de naam van Norman Sparkes". „Een nieuwe trust?" riep de mul- ti-miljonair uit, die met stijgende verbazing had toegeluisterd. „En on der de naam van Norman Spar kes? Ben jij gek geworden, of ben ik het? Vooruit, ga zitten, en vertel me eens vliegensvlug wat er aan de hand is? Van wie gaat dit plan uit? Wie heeft het klaargespeeld mijn vijand, mijn doodsvijand Hij was niet in staat verder te spreken, maar zag zijn zoon aan, alsof hij geloof de dat deze krankzinnig geworden was. Deze legde zijn tas voor zich op een schrijfbureau neer en nam plaats in de hem geboden clubfauteuil „Neen vader," luidde zijn antwoord, „ik ben niet gek. Het tot in alle onderdelen uitgewerkte plan, dat ik u direct tonen zal, zal dat getuigen. En wat Sir William Sparkes betreft hij is uw doodsvijand niet meer. In tegendeel, op mijn voorstel heeft hij zich bereid verklaard, zijn ganse ver mogen beschikbaar te stellen, wan neer de nieuwe combinatie tot stand mocht komen, en., hij verwacht u nog hedenmiddag op zijn kantoor voor het voeren der besprekingen. Of zal ik maar liever zeggen, voor de verzoening want besprekingen zijn eigenlijk totaal overbodig. Ziet. John P. opende de aktentas en spreid de de documenten op tafel uit. „Al les is gereed", vervolgde hij. „U hoeft de stukken nog slechts te te kenen". Voor de eerste maal van zijn le ven vroeg Francis P. zich af of hij krankzinnig was geworden. Of was net zijn zoon, die wartaal sprak? Maar., daar lagen immers de docu menten, en zijn zoon John P., de nietsnut van vroeger zou dit alles bewerkstelligd hebben? Maar als dat -aar dan was het., ja, dan «fol u miljonair deed een stap naar hem toe, maar de jonge man strekte afwerend beide han den uit. „Neen,.vader, eerst zaken, heb ik gezegd, familie-aangelegenheden ko men later. Of dacht u misschien dat ik het principe, dat zaken vóór alles gaan Vooruit, aan de arbeid". Bijna vijf lange uren zaten de drie mannen over de documenten gebogen die uit de gele aktentas te voor schijn gekomen waren. Van tijd tot tijd vernam men uitroepen uit de mond van de multi-miljonair en zijn secretaris als: ..Maar, dat is „Verbluffend!" „Geweldig!" „Geni aal!" Nog nimmer hadden de muren van het Europese hoofdkwartier van de grote Francis P. zoveel loftuitin- gen weerkaatst. En eindelijk precies op klokke zes Francis P. noem de het een historisch ogenblik" werd het gewichtige document gete kend, tengevolge waarvan een der grootste trust tot stand kwam, welke de wereld ooit gekend heeft. „En nou John," riep de miljonair die al die tijd zichtbaar op hete ko len gezeten had, eindelijk uit: „Voor de dag er mee! Door welke magische kracht ben jij in staat geweest dit grote wonder te volbrengen?" En eerst toen ging men over in vertrouwelijke familiezitting, waarbij het gezelschap van de uiterst be trouwbare en zozeer gewaardeerde medewerker van John P.'s vader vanzelfsprekend werd aanvaard. In korte woorden schilderde de jonge man zijn lotgevallen, van het ogen blik at, dat hij zijn flat in Londen verlaten had en juist was hij aan het einde van zijn verhaal gekomen en wilde de jongeman zijn vader en diens vertegenwoordiger uitnodigen hem naar het kantoor van de nieu we deelgenoot in Francis P's on dernemingen Sir William Sparkes te volgen, toen de telefoon rinkelde. Allan Steel nam de hoorn op. „Hier Francis P.'s corporation of Chicago", zei hij. Hij luisterde een ogenblik gespan nen. Toen vervolgde hij, terwijl plot seling een trek van schrik op zijn ge laat verscheen: „Wie zegt u De secretaris van Sir William Sparkes? Ja zeker, die bevindt zich inderdaad hier. Wilt u hem spreken? Een ogen blikje". Allan Steel wendde zich tot John P. „Een jongedame, die chef-typiste van Sir William Sparkes wenst u on middellijk aan de telefoon. Het is van het hoogste belang, zegt zij. Ik schrok een ogenblik, zó gealarmeerd klonk haar stem". John P. nam de hoorn op en luis terde, maar al wat tot hem door drong, waren enkele ongearticuleer de geiuiden. „Juffrouw, in 's hemels naam. wees toch kalm. Ik kan on mogelijk wijs worden uit hetgeen u zegt. Had u het over Sir William Sparkes? Welnu, wat is er met hem aan de hand? Zeg hem maar, dat wij op het punt staan naar hem toe te komen. Wat? Wat,.? Wat Een half uur geleden? Onwel geworden? Een beroerte Dood Allemachtig". De hoorn ontgleed aan John P.'s vingers en een ogenblik wankelde hij dusdanig, dat het scheen of hij vallen zou. Doch Francis P. was reeds bij hem en geleidde hem naar zijn fauteuil, terwijl Allan Steel om een glas water schelde. Als wezen loos zat de jongeman voor zich uit te staren. De man, met wie hij de laatste weken zo intensief had sa mengewerkt, met wie hij de laatste maanden lief en leed had gedeeld en van wie hij was gaan houden als van een vader, was niet meer. „Ar me Mary!" Een droge snik kroop hem naar de keel. „Te laat," snikte hij. „Te laat!" Doch op dit ogenblik voelde hij de hand van de grote Francis P. op zijn schouder. „Neen. beste jongen, het is niet te laat," zei deze. „Hij had mij im mers vergeven en in gedachten had ik hem reeds de hand gedrukt. Hij was een man van een nobel karak ter, wie slechts éénmaal in het le ven de hartstocht te sterk werd. Maar dank zij jouw hulp heeft hij de rechte weg weergevonden en nu is hij heengegaan in het gelukkige bewustzijn, dat zijn enige, geliefde dochter de leidsman gevonden had die zij in haar leven zo nodig had en wiens karakter een volledige garan tie is voor haar toekomst. De naam van Sir William Sparkes zal voortleven in onze nieuwe on derneming en een jonge kracht zal hem hogere glans geven dan hij ooit gehad heeft. Want weet je, zonder overdrijving geloof ik te mogen zeg gen, dat je door je optreden en je jongste daad een monument gesticht hebt, dat de naam „Norman" voor altijd eer zal aandoen", Toen stond John P. op en drukte zijn vader bewogen de hand. Zonder een woord te spreken, hadden vader en zoon hiermede een verbond voor het leven gesloten. „Ooowahwah! Als je eens wist, hoe ik me verveel!" Met deze uitroep en een luide geeuw, rekte zich een jongeman in een der clubfauteuils, die in waardi ge en onbewogen rust langs de mu ren van het uiterst selecte clubge bouw stonden, dat zich in het har tje van Londen, vlak bij Piccadilly bevond. „En ik niet minder", viel een an der jongmens in, dal schijnbaar een dagblad had zitten lezen, en nu plot seling wakker schrok. Hij begon var» de weeromstuit te geeuwen. „Er staat niets in de kranten", zei hij. „Er gebeurt letterlijk niets meer iq de wereld". Hij geeuwde opnieuw, „Elke dag lees je 't zelfde", vervolg* de hij, na zich nog eens geducht uit* gerekt te hebben, ,,'t Is gewoonweg afschuwelijk. Een fatsoenlijk meng weet niet meer, wat hij met z'n tijd moet aanvangen. Eerlijk gezegd, George,", besloot de jongeman, dia zojuist achter zijn dagblad een dutja nad gedaan, „begin ik me oud te voe* len, wil je 't wel geloven?" De aangesprokene geeuwde op. nieuw lang en luidruchtig, alvorens hij tot een antwoord in staat bleek. „Ik heb je nooit anders gekend," luidde het antwoord. „De druk van da vierentwintig jaren, die je in dit tranendal rondwandelt, is duidelijk op je vermoeide schouders zichtbaar". „Doe geen moeite om geestig tg zijn, Dick", kwam het lijzig uit da andere hoek, want dat lukt je toch met. Apropos, weet je al. dat Spen. eer in Londen terug is. Hij kan elk ogenblik komen opdagen. Gistermid dag is hij met z'n sportvliegtuig re. gelrecht uit het land der Farao's hier neergestreken, 'k Ben benieuwd, wat ie deze keer mee zal brengen. Herin ner je je nog dat beeldje van dia gouden Shinto-tempel, waar hij des. tijds mee uit China kwam? Tweedui. zend pond had hij voor 't prul ba» taalt. Snap jjj de lol van zoiets?" (wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 5