„Vier miljoen kippen teveel in Nederland'' van A. van Dijck: laatste schilder van Yeere Yerkeerscursussen te Aardenburg beëindigd Zuidelijke amateurs gekozen Wout Wagtmans handhaafde zich in Rome-Napels-Rome Demonstratie rijendunmachines te Sluiskil Kinderoperette „Roswitha Hulst in R. L. Verhelst, Sas van Gent verlaat de spoorwegen Tegen muurtje gebotst te Putte BENELUX-AUT0CR0SS TE ETTEN De noodlottige jachtpartij 13 13 Uitbreiding B.E.M. in Zeeland Nerts in Borssele doodde 50 kippen Krabbendijke heeft nu iPortrCt nieuwe burgemeester En thans Kunst en Delta Recreatiecommissie Zandkreek- Veersegat Expositie te Bergen Hoogwaterstanden Schoolvoetbal in Goes Nog niet denderend spomut KOPT. MARKTEN WATERSTANDEN DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 26 APRIL 1957 Er zijn naast teveel mensen ook te veel kippen in Neder land. Liefst drie a vier miljoen. Dit is gebleken uit de woorden van de heer M. J. Dings, voor zitter van de Nederlandse Pluimvee Federatie tijdens de algemene ledenvergadering van de Bredase Eiermijn (B.E.M.) die gistermorgen in De Schuur te Breda is gehouden. De hoofdzaak van de daling van de eierprijzen ligt bij de pluimvee houders zelf, aldus de heer Dmgs. In 1956 groeide de kippenstapel van 21 miljoen tot bijna 25 miljoen. Re sultaat: de eierproduktie steeg met 25 procent. Een stijging, die de bin nen- en buitenlandse consument niet kon opvangen. Vooral met het oog op de omliggende landen, „die hun pluimveestapel voornamelijk inge krompen en in ieder geval nauwe lijks uitgebreid hebben", kon de heer Dmgs tot de uitspraak komen „dat Nederland in hoge mate schuldig is aan het bederven van de eierprijs in West-Europa." Vandaar ook, dat de voorzitter van de Nederlandse Pluimvee Federatie slechts één remedie zag tegen nog verdere daling van de eierprijs: „Wij moeten terug. Naar 21 of 22 miljoen kippen". Wanneer de oude toestand (die van 1955) hersteld is, zo vervolgde de heer Dings, ziet de toekomstige markt er niet kwaad uit. Wat de Euro- markt betreft, zag de voorzitter geen grote veranderingen op korte termijn. ,,In de verre toekomst zijn de voor uitzichten echter goed". Bevredigend Ondanks deze niet geheel opwek kende causerie van de heer Dings, had de voorzitter van de B.E.M., de heer J.Oomen, het verloop van 1956 - niettegenstaande een daling van de eierprijs van een halve cent - be vredigend genoemd. Hij maakte voorts gewag van plan nen tot uitbreiding van het bestrij- kingsgebied van de B.E.M. Die uit breiding is gericht naar Zeeland en omvat Zeeuwscli-Vlaanderen, Tholen en Zuid-Beveland. Bij de B.E.M. werden in het afge lopen jaar 18,5 miljoen eieren aan gevoerd, 2,5 miljoen meer dan in 1955. Deze aanvoer, die voor het eerst de vooroorlogse evenaarde, was voor het leeuwedeel bestemd voor export naar West-Duitsland (15 miljoen), Frank rijk en Spanje (tezamen 1,5 miljoen). De vergadering ging akkoord met een nabetaling van 2,5 cent per kg over 1956, herkoos de heer A.P. de Vet uit Baarle-Nassau in het bestuur en benoemde in hetzelfde college de heer Ch. Jacobs uit Ulicoten ter ver vulling van de vacature ontstaan door het overlijden van de heer C. v.d. Brandt. Voorlichtingstaak Aansluitend op die van de B.E.M. had de algemene ledenvergadering van de pnïimveehoudersbond van de N.C.B. in de kring Breda plaats. Nadat de heren Ch. Jacobs (Ulico ten) en P.Hendriks (Rijsbergen) in het bgstuur herkozen waren, hield ir. P.v.d. Bremer, rijkspluimveeconsu- lent voor Noordbrabant, een cause rie over het wel en wee rond kip en ei in west-Brabant. Over het alge meen heerst, volgens ir. v.d. Bre- mer, in oost-Brabant een betere be drijfsvoering dan in west-Brabant en komen daar ook minder ziektever- schijnselen voor. In west-Brabant ligt dan ook nog een heel belangrijk ter rein braak voor de voorlichtings diensten. Ir. v.d. Bremer besprak voorts de problemen rond opfok, selectie en verbetering van de bedrijfsvoering, waarbij hij met praktische voorbeel den voer de dag kwam uit de ver schillende proefbedrijven. Dhr. v.d. Bremer wilde in het bijzonder het binnenkort in gebruik te nemen pluimveeproefbedrijf in Maarheeze in de belangstelling van de pluimvee houders aanbevelen. Aan dit proef bedrijf is tevens een tentoonstelling verbonden. Na de vergadering vertoonde de heer Janse, hoofdassistent van de rijksvoorlichtingsdienst voor pluim vee, een film over de voorbeelddor pen in Oisterwijk en Rottevalle (Dren te), die voorlopers waren van de streekverbeteringsplannen, die ook reeds in west-Brabant (Hoeven) wor den doorgevoerd. De pluimveehouders werden gecon fronteerd met de mogelijkheden tot verbetering van de bestaande toe standen op de kleine gemengde zand- bedrijven, zowel op het gebied van landbouw, veeteelt als pluimveefok kerij. Meer dan vijftig kippen zijn dood gebeten, toen een uit de nertsenfarm van de heer W. te Borssele ontsnap te nerts zijn toevlucht zocht in een kippenhok en daar de in paniek ra kende dieren te lijf ging. Begin mei zal te Sluiskil een de monstratie worden gehouden met Rijp endunmachines. Deze demonstratie is georganiseerd door de Landbouwstu dieclubs in Zeeuwsch-Vlaanderen in samenwerking met de Rijkslandbouw voorlichtingsdienst, de Technische De opvolger van burgemeester Va der de heer L.Cnossen, is met veel enthousiasme t, Krabbendijke geïn stalleerd. Er woeien vlaggen, stonden ere-poorten en de muziek zorgde, dat Terwijl op tweede paasdag een de stemming erin kwam. grommende, brommende en In de versierde.raadszaal werd de giuiuiuuiuc, nieuwe burgemeester door wethouder claxonerende stroom Van gemo- Gebraad. geïnstalleerd. Hij hing hem torjseer(J toerisme door het oude de ambtsketen om en schonk diens echtgenote een bloemenmand. Veere trok en het hotel-restau- Burgemeester Cnossen dankte voor rant ^Campveej'Se toren" hard- Commissie van hét Landbouwschap, dit alles en, b.®\oof^ nekki'g belegerd en belaagd Werd w instituut voor Rationele Su.ker- ten en m strikte onpartijdigheid de heKK reizlgers%,aren wij aan het overlommerde produktie, het Rijkslandbouwconsu- belangen van zijn g*\f,ee lentschap voor Werktuigen en het In- meentena^en te beharUgen.^Een hele stituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie. De juiste datum hangt af van de weersomstandigheden streefdatum is donderdag 2 mei. De demonstratie wordt gehouden op het bedrijf van de heer A.Ramondt te Sluiskil, die voorzitter is van de regelingscommis sie. Verder hebben daarin zitting de heren A. de Nijs, Clinge, C. van Hoe van, Groede, Ir. J.A.H.Haenen, Axel, en J.Scheele, Terneuzen. De beoordelingscommissie wordt gevormd door Ir. P.W.Bakker Arke- ma, Wageningen, E.Strooker, Wage- ningen, Ir. J. Jorritsma^ Bergen op ril van sprekers heeft hierop woord gevoerd en gelukwensen uit gesproken. 5 5 55J marktplein in huize „St.-Lucas" bij de kunstschilder A. v. Dijck rustig op bezoek. Bijna zesendertig jaar woont en werkt hier deze ras-echte Vlaming, die Zeeuw met de Zeeuwen werd. Met de vluchtelingenstroom uit België hierheen gekomen, zwierf hij eerst door het Gooi, vestigde zich te Amsterdam en later te Edam. Daar ontmoette hij de jonge Noordbeve- Ilet gezelligste onderdeel van, het ..v 4 .migen, XL. O. I feest rond de vijftig jaar bestaande lander Dirk Koets en met hem trok Zoom, A.v.d. Voorde. IJzendijke en Broederschool te Hulst is welde K"M hij naar Veere, waar hij tot rust ge A.J.van Langeraad, Kamperland Prinses Roswitha deroperette „Prinses Roswitha Broeder Augustino en Broeder Mat- thias maakten. Ze wordt verscheidene komen, geluk in zijn arbeid vond, geruggesteund door zijn echtgenote, zijn trouwe en meevoelende levens- De heer Radmondt zal de demon stratie, die een landelijk karakter heeft, om één uur 's middags ope nen, waarna direct begonnen wordt. Om circa half vijf zullen de heren Jorritsma^een verstel uitbrengen I è7n Yoewijdteg" en een vmir die van I mTnuuêüs-werkende Zeeuw Jan Hei) over het werk der machines én van alle voorste.lingen ware successen be- I mnnn.k m de wereld du loven te maken. Het gaat om een lief prinsesje, Ros witha geheten, dat ontvoerd wordt door de bosduivels. Als ze, wanneer haar eenvoudige pleegvader sterft, op nieuw gevangen wordt genomen on- het bietendunnen in het algemeen. Ir. Haenen zal de demonstratie, waarvoor zeer veel belangstelling I wordt verwacht, om vijf uur sluiten. Er zijn, alle door Nederlandse fa- j brikanten, zeven machines voor de demonstratie ingeschreven. De sedert enige jaren in Zeeuwsch-Vlaanderen traditionele demonstraties hebben een stijgend succes. Ze accentueren de bijzonder grote activiteit van de stu dieclubs van de grote bonden. malen opgevoerd en van de jongens gezellin. die erin meewerken wordt dan ook Toen was van Dijck de jongste van veel verlangd. Maar ze doen het met de schildersbent, die Veere in die da- het grootste plezier en bovendien, met gen bevolkte. Hij vond er de stille j:~ -werkende Zeeuw Jan Heij- se, een „monnik in de wereld", die zijn beste vriend werd en bleef tot de dood hem drie jaar geleden in zijn patriciërshuis aan de Kade trof. De oude Vaarzon Morel begon met zijn befaamde aquarellen van paar- dengroepen naam te maken. De Hon dergaat ook het boskind Benno dat gaar Moritz Göth liet het vuur van lot. Maar lang kunnen de kwade bos-1 i— rr.< In de zaal van de Roode Leeuw te Aardenburg vond de diploma-uitreiking plaats van de geslaagden van de 6e verkeerscursus, die in Aardenburg werd gehouden. In totaal werden als gevolg van deze cursussen 320 diploma's uitgereikt in 14 maanden tijd, terwijl met de schoolverkeersdiploma's mee gerekend in totaal 650 verkeersdiploma's werden behaald door inwoners der gemeente Aardenburg. Deze mededeling deed adjudant L. Meertens, groeps commandant der Rijkspolitie te Aardenburg als cursusleider, waarbij hij tevens mededeelde, dat na deze 6 cursussen er een punt achter gezet wordt. Of er het komende winterseizoen nog een actie of cursus zal worden gehou den moet nog worden uitgemaakt en ook op welke wijze de zaak eventueel opnieuw zal worden aangepakt. De voorzitter der plaatselijke com missie voor veilig verkeer J.M. Pa- ridaen bracht na de gebruikelijke welkomstwoorden dank aan adjudant L.Meertens en opperwachtmeester B. Wisse voor hun werk als cursusge vers. Voordat burgemeester J.M.A.C.van Dongen tot de uitreiking der diplo ma's overging sprak hij er zijn vol doening over uit, dat zoveel inwo ners het belang van een cursus in zien. Het was hem opgevallen, dat men in de gemeente kan merken, dat de verkeersregels leven onder de mensen, doordat men disputeert over de toepassing in de praktijk. Het verkeersdiploma met lof en eervolle vermelding werd uitgereikt aan Hilaire Dierikx, het diploma met eervolle vermelding verkreeg Mevr. M.Puijenbroek-Lokerse, terwijl met lof geslaagd waren J.I.Pieters, A.C. Lucieer en J.J. van Hermon. Het insigne van het Verbond voor Veilig Verkeer werd uitgereikt aan J.J.Ros- seel en I.W.Vermeulen, omdat deze voor de tweede maal een verkeers cursus hadden gevolgd. De verdere geslaagden waren: L. van Bellegem YG.Aarnoudse, G.A.de Baerdemaker, G.E.Buijsse, S.M.Buijsse, Mej. M.J.E. Buijsse, Mej. C.G.Buijsse, Mej. MM, Buijsse, Mej. G.Buijsse, Mej. L.M. de Cock uit Eede, W.E. de Cock uit Eede, Mej. A.Coppens uit Eede, Mej R.L.Cuelenaere, Mevr. Wed. E.C. Cuelenaere-Dhoore, Mej. G.D. van I schoots toe, want wie de operette gaat I deraars heeft hij overal; zoals ook Na een diensttijd van meer dan 4S jaar gaat de stationschef van Sas van Gent, de heer R.L.Verhelst, op 29 april a.s. wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de dienst bij de Nederlandse Spoorwe gen verlaten. De heer Verhelst werd geboren te Westdorpe op 20 april 1892, Hij doorliep de lagere school te Sluiskil en genoot daarna zijn mid delbare schoolopleiding te Zelzate. Op 26 oktober 1908, dus op 16-jarige leeftijd, trad de heer Verhelst als volontair in dienst bij de Internatio nale Spoorwegmaatschappij Gent-Ter- neuzen. Zijn eerste standplaats was Sluiskil. In augustus 1922 volgde zijn benoeming tot-chef van station Phi lippine, in 1933 werd hij als chef overgeplaatst naar Sluiskil en in 1935 werd de heer Verhelst chef van het station Sas van Gent, waaronder se dert die tijd ook ressorteren de hal tes te Philippine en Sluiskil. Hoewel steeds aan de spoorwegen verbonden geweest, heeft de heer Verhelst toch verschillende werkgevers gehad. In dienst getreden bij de Internationale Spoorwegmaatschappij Gent-Terneu- zen, ging deze maatschappij in 1930 over naar de Internationale Spoor wegmaatschappij Mechelen - Terneu zen. Op haar beurt ging deze maat schappij in 1948 over naar de N.V. Nederlandse Spoorwegen. Over zijn lange loopbaan kan de heer Verhelst heel wat vertellen. Zo heeft hij het bijvoorbeeld eens be leefd dat een wagon, geladen met acht ton bieten, op hol sloeg. Het gevaarte stond rustig op het stations emplacement, toen een hevige storm opstak. Door de geweldige windkracht zette de wagon zich midden in de nacht in beweging. De rit eindigde te Sluiskil, dus ongeveer 7 km ver der, waar de wagon in het kanaal Gent - Terneuzen terecht kwam. De minst prettige tijd van zijn car- IjiÈre waren wel de oorlogsjaren 1940- 1945. De heer Verhelst stond name lijk bij de bezetter bekend als „staats gevaarlijk en vijandig gezind". In zijn functie was het niet altijd even gemakkelijk om de juiste weg te kie zen. Ont van ga p paraten ?}3n !)obby. namelijk het bouwen van ontvangapparaten, kwam hem oorlog goed van pas. Hij pres- t* °m een ontvangapparaatje tol boJ™en,inde leuning van een ze tel Terwijl de Duitsers het gehele station doorliepen, zat de heer Ver helst in de bewuste zetel op zijn ge- te klisteren naar de nieuwsbe- icnm ih de oorlog van 1914- 19181 maakte hij echter al een goed gebruik van zijn liefhebberij. Toen nam hij met een - natuurlijk weer zelf gebouwd ontvangtoestel twee- R. L. VERHELST ..48 jaar trouwe dienst.. maal per dag de in morse-seinen vanuit Parijs uitgezonden berichten op, die onmiddellijk werden doorge geven naar de in deze streken ver blijvende Belgische vluchtelingen. Na de oorlog werd de heer Verhelst uit erkentelijkheid hiervoor een gouden horloge aangeboden, een cadeau, dat hij nog steeds bezit en waar hij nog altijd trots op is. En nu gaat de heer Verhelst, na een lange en vruchtbare carrière de dienst verlaten. Ook in het ver enigingsleven is dhr. Verhelst geen onbekende. Vooral de harmonie „De Verenigde Vrienden", waarvan hij sedert 1947 voorzitter is, heeft zijn hart gestolen. De bloei waarin deze harmonie zich de laatste jaren mag verheugen, is zeker niet in de laat ste plaats aan zijn activiteit te dan ken. duivels niet overheersen; ze wroden verslagen en zowel het prinsesje als haar pleegbroertje zijn vrij. Een heel eenvoudig verhaal, met meer dan voldoende spanning evenwel en met juist die eenvoudige tekening van goed en kwaad die het tot een sprook je maakt. De enscenering van de operette is fantastisch. Het toneel van het St. Joseph patronaat is een ware tover tuin geworden, waar allerlei geheim zinnige lichten fluorescentie-effen- ten teweegbrengen waar het licht in alle kleuren en vonken eerst overda dig over het toneel en dan speels door heel de zaal, rondflitst en flonkert. Het is een prachtig werkstuk van de heer Frans de Potter, daarbij in niet geringe mate geholpen door de be lichtingsvakman de heer F. Reichardt uit Roosendaal. De heer Antoon Mer- tens verzorgt de grime, Broeder Le- ander studeerde met de jongens de vele muziek in en de heer Jo Ivens begeleidt daarbij op de piano. Broe der Bernardo en de heer J. Koene voeren tenslotte de regie over de ope rette en men mag dus zeggen dat let terlijk alle facetten van de opvoering door vakmensen geleid worden. We geloven dat Princes Roswitha' (en de jongens van de St. Willibror- dusschool) geweldig veel succes zal hebben. Het komt zowel de jongens als de volwassen medewerkers ruim- zijn gemoed in kleuren uitlaaien. Zij aan zij werkten er de bekende schil deressen Lucie van Dam van Isselt en Jenny Hoboken, met de ragfijn lithograverende Ina Ranussen. De neorealist Karei van Veen was in opkomst en naast hen waren er nog wat mindere goden, die de schone muze dienden. Van Dijck is nu - na eerst de nes tor te zijn geworden - de enig over gebleven schilder te en van Veere. Moritz Göth is al jaren terug over leden. Karei van Veen trok naar el ders. Na Heijse stierf Vaarzon Morel en vorig jaar bezweek Dirk Koets, „de Veerse Vineent van Gogh", zo als de burgemeester van Veere hem noemt, daar zijn neergang even tra gisch was, terwijl hij van Gogh in kunnen haast evenaarde. Zo is het stil geworden voor onze Vlaamse Zeeuw, die ongebroken in zijn scheppingskracht, voortgaat met het schilderen van Veere, van zijn schitterende bloemstukken en artis tiek gecomponeerde stillevens. Al wordt van Dijck dan ook, waar schijnlijk uit „jalouzie de metier- geboycot door de groep, die zich in de Zeeuwse kunstenaarsver. con centreerde; zijn vrienden en bewon- ste financiële reserve moest er toen nog een streepjesbroek van 5,— af en van Dijck zag de toekomst vrij somber in; ook omdat de opening der expositie minder belangstelling trok dan verwacht was. Maar een kunstlievend dokter te Bergen op Zoom stelde van Dijck voor aan de stamgasten der sociëteit, die bijna stuk voor stuk de volgende dagen een schilderij kochten. Het liep daarna dat het een lust was. Enthousiast liet van Dijck zijn vrouw over ko men en later nog zijn ouders uit Ant werpen, die zich in de gul-Brabantse sfeer onmiddellijk thuis voelden. De afrekening met de hotelier was al even ontwapenend hartelijk, want toen de portemonnee op tafel moest komen, kocht deze twee schilderijen, zodat van Dijck nog geld toe kreeg! Later op de middag maakten wij nog een wandeling door Veere en spraken over Delta- en Drie-eilanden plan, waarvan de schaduw al over Veere valt. De ziel wordt uit Veere gerukt als de vissersboten, die nu de haven kom vullen en hun hoge masten illu stratief in de .lucht steken, moeten verdwijnen, zei van Dijck. Honderden keren heeft hij en zijn confraters zich op dit schilderachtig onderwerp geïnspireerd, doch over enkele jaren, als de dijk zich sluit in het Veere- gat, is het afgelopen. Die dijk gaat nog meer bederven. Van Dijck wees ons bij de Camp- veerse toren op de van zilverlicht stralende openheid der Oosterschel- de. Straks ligt daar als een dode massa, de acht meter hoge zee-we ring, die het gezicht op dit fonke lend stuk schoonheid beneemt. Als er een sluis in de dam zou komen, wat niet waarschijnlijk lijkt, zijn de schepen nog te behouden, maar het „panorama van water en lucht", dat nu nog te blinken ligt, gaat onher roepelijk verloren. Veeres laatste schilder zei het wat weemoedig, maar gelukkig is hij vi taal kunstenaar genoeg om die schoon heid nog op andere plaatsen te vin den. Op advies van G.S. en onder lei ding van mr. Mes is te Middelburg een vergadering gehouden met de raden der gemeenten rondom Zand kreek en Veerse Gat, nl. die van Kortgene, Wissekerke, Wolfaartsdijk, Veere, Arnemuiden, Vrouwenpolder en Kattendijke. Besproken werd de recreatie in Veerse Gat en Zandkreek na de uit voering van het Drie-eilandenplan. Er werd een commissie gevormd, waarin ieder der genoemde gemeen ten is vertegenwoordigd. Deze com missie, die een adviserende taak heeft, zal zich moeten bezighouden met de recreatie-kwestie in dit ge bied en ook de ontwikkelingsmoge lijkheden in breder verband bezien. Damme, Mevr. P.M. van Damme- Clarijs, Th. Dhondt, Mej. M.R.N. Dierick, W.A.S. Dierick, Mej. J.N.T. van Dongen, Mevr. M.C. van Daalen- Geluk, Mej. AL.van Gaelen, IS. Maas, Mej. G.M. de Kreijgér, E.C. Minnaert uit Eede, J.M. Minnaert uit Eede, Mevr. M.C. Lucieer-Pieters, Mej. T.M.E. de Muijnk, Joh. J.Naes- sens uit Draaibrug. Mej. I.M.M. No- bus uit Eede. Mevr. J.S.Pieters-le Clercq, G.A.M. de Rijck, J.F.Rijck- aert, A.P.A. Rijckaert, J.Cysouw, A. de Bruijne, A.B.Temmerman, R.P.B, Vandaele, W.M.Vandaele. Mej. A.M. R. Willens uit Eede, Mej. M.C.M. van Wolffelaar, P.A. de Bruijne uit Eede, Jos J. Naessens uit Draaibrug, Mevr. S. de Jong-Douma, P.J.Lou- rens, Luc. J. de Clerck. In totaal slaagden 54 kandidaten, waarvan uit Eede en 2 uit Draaibrug. 63 Kan didaten volgden geheel of gedeelte lijk de cursus Adjudant Meertens wees in zijn na beschouwing op het belang van een behoorlijk gedrag in het verkeer aan de hand van enkele tijdens de paas dagen in de buurt voorgekomen on gevallen. Een ervan was te wijten aan roekeloos rijden, bij het andere kwam er het gebruik van sterke drank bij te pas. Hij bracht dank aan het gemeentebestuur van Aarden burg voor de middelen, die voor deze cursus ter beschikking waren ge steld. aan de voorzitter van het co mité J.M.Paridaen voor diens mede werking en aan het secretarieperso- neel en de beheerder van het sport- paviljoen voor hun hulp. Luitenant C.W.Bloemers, de dis trictscommandant der rijkspolitie, voor Zeeuwsch-Vlaanderen uit Ter neuzen, wees op het grote verschil tussen het kennen en toepassen der verkeersregels. Hij beklemtoonde, dat het onvoorzichtig en roekeloos rijden de meeste ongelukken veroorzaakt, Alleen al in Zeeland kwamen in 1955 buiten de steden 30 mensen om door verkeersongevallen, terwijl het aantal doden in 1956 21 bedroeg. Hij hoopte, dat binnenkort de wettelijke regeling, waarbij de maximum-snelheid in de bebouwde kom van 50 of 60 km weer wordt ingevoerd, er door zal komen. Dit zal het gevaarlijke snelrijden dan enigszins kunnen beperken. Namens de cursisten sprak G.A.M. de Rijck een woord van dank aan de cursusgevers en werden door Mej. R.Cuelenaere en Mej. A. van Gae len geschenken overhandigd aan ad judant Meertens en opperwachtmees ter Wisse en aan hun echtgenoten, Na het officiële gedeelte volgde een gezellige avond, waarbij de 11- jarige accordeonist Hervé Marclé uit Eede, in Aardenburg zijn openbaar debuut maakte. Geflankeerd door zijn behaalde bekers te Gent en te Moeskroen en trots op zijn diploma's die ook op het podium prijkten, mocht hij na zijn keurig uitgèvoer de accordeonnummers de ovaties van de aanwezigen in ontvangst nemen en echt kinderlijk nog kwam hij na zijn optreden naar Zijn trotse ouders, die ook aanwezig waren en vroeg zijn moeder om een ijsje. Verder werden er nog enkele schetsjes op gevoerd onder leiding van Alf. Tem merman. ziei|> beleeft voor enkele uren fris en betoverend sprookje. Chauffeur uit Yerseke wist van niets De chauffeur L. K. uit Yerseke, stond als verdachte voor het hekje van de Bergse kantonrechter, omdat hij te Putte bij het achteruitrijden een muurtje had beschadigd. De ver balisant getuigde. Het was' een rare historie. L. K. had niets van een bot sing met een muurtje in Putte ge weten, tot hij in Yerseke bezoek kreeg van de politie. Deze bekeek nauwkeurig de achterkant van zijn grote vrachtwagen, waarmee hij vaak mosselen naar Frankrijk brengt, speurderswerk van de politie uit Putte had hiertoe geleid. Want toen de politie te Putte door de eigenaar van het bewuste muurtje er opmerk zaam op werd gemaakt, dat hij een poort niet meer kon ópen krijgen, bleek daarvan de oorzaak te zitten in de muur, die ontzet was. De politie constateerde blauwe verf op de muur en een spoor van de achterkant van een truck. Het moest tussen 6 en 7 uur des morgens gebeurd zijn. En aangezien slechts auto's met' een speciale machtiging op dat tijdstip uitgeklaard mogen worden, achter de ruim duizend schilderstukken, die hij maakte, over heel de wereld ver spreid zijn. Al doet zulke meer of minder officiële" miskenning welke zich demonstreert in de pas genoemde boycot pijn: van Dijck kan zich troosten met de wetenschap, dat bijna al wat uitsteekt boven de massa met ditzelfde euvel te kam pen heeft. Dirk Koets kon ook geen genade vinden in bedoelde „offi ciële" ogen, wat niet wegneemt dat reeds op dit moment kunstliefheb bers en kunstkenners azen op de doeken, die hij in zijn beste tijd produceerde! Pratend over het verleden vertelde van Dijck ons met smaak van de eerste tentoonstelling welke hij in ho tel ,,de Draak" te Bergen op Zoom in 1922 hield en waar Fortuna hem opeens toelachte. Het was een heel risico dat de jonge kunstenaar toen nam. Om 'n beetje behoorlijk voor de dag te komen had hij van zijn schaarse middelen een confectie-pak je van zeventien gulden gekocht. Bij het uitpakken van zijn schilderijen te Bergen op Zoom scheurde de pan talon bijkans in twee! Van zijn laat- Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, zaterdag 27 april, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 1.14 en 13.49 uur; te Ter neuzen om 0.55 en 13.27 uur en te Vlissingen om 0.25 en 12.57 uur. De deelname aan het schoolvoet bal op de Bevelanden, dat in de Paasvakantie te Goes wordt gehou den, stijgt met het jaar. Traden in 1956 ruim veertig elftal len tegen elkaar in het veld: ditmaal waren het er 60, die samen 82 wed- strifden speelden. Het Goese Lyceum maakte de bes te beurt. Het kwam met vier elftallen uit, die het kampioenschap behaalden in afdelingen D en B en de tweede plaats verwierven in B en C. In de A-afdeling werd het elftal van de kath. jongensschool te Goes kam pioen, zodat het de wisselbeker kreeg en in afd. C bezette het St. Willi- brordcollege te Goes de bovenste plaats; een andere ploeg van dit col lege werd tweede in D. Wens van Rijvers vervuld: Terug naar Nederland Het contract, dat Kees Rijvers met Feyenoord heeft afgesloten, heeft heel wat tongen in beweging gebracht. Achteraf gezien vindt men het in voetbalkringen niet zo verwonderlijk, dat Rijvers deze stap maakte. Zijn contract met de Franse profclub St. Etienne loopt dit seizoen af en voorts heeft Kees nooit verheeld, dat hij van plan was naar Nederland terug te keren. Bovendien is het zo, dat in de overeenkomst met St.Etienne de bepaling voorkwam, dat hij na dit seizoen naar Nederland kon terugke ren als hij daartoe de wens te ken nen gaf. Op die voorwaarde had Rij vers zich met St. Etienne verbonden. Wout Wagtmans, de enige Neder- lander in het veld-der-favorieten, dat haalde de politie, met medèwTrkTni? |momenteel Rome-Napels-Rome rijdt, -J -i I llPPft dictdran vlin oorctn nlonte ir- van de douane van het grenskantoor Putte, de vermoedelijke dader. Dat leidde naar Yerseke, waar en kele dagen later geconstateerd werd, dat het inderdaad L. K. geweest moest zijn. Deze had bij het achter uitrijden niets bemerkt van een bot sing. Waar de verbalisant wel kon inkomen. Maar dat niets afdeed aan de schuld van de chauffeur. Alles klopte en de chauffeur gaf toe, dat hij het best geweest kon zijn, maar hij wist er echt, niets van. De schade, dacht de chauffeur, is waarschijnlijk lijk al verrekend door zijn baas. De chauffeur zelf kreeg van de Kan tonrechter nog een tientje boete met de goede raad voortaan toch maar beter uit te kijken. heeft gisteren zijn eerste plaats in het algemeen klassement verloren. Het gebeurde overigens met ere, want hij behield de leiding in het eer ste deel van de'étappe en wist in het tweede deel zo voortreffelijk stand te houden tegen de Italiaanse over macht, dat hij in de totaal-stand in ieder geval eerste buitenlander bleef. Het was te verwachten, dat zelfs Wagtmans kennelijk in perfecte vorm zich alleen niet zou kunnen weren als de Italianen „los" kwa men. In het tweede deel van de rit van gisteren gebeurde dat. Zij fiet sten als furies en in dit geweld ging veel ten onder. Emiliozzi toonde zich de grootste krachtpatser. Hij ver overde de leiding. (Advertentie) Houdt zondag a.s. vrij voor Aanvang 3 uur De tandarts J. H. K. uit De- demsvaart is door de Bredase rechtbank wegens het veroor zaken van zwaar lichamelijk letsel veroordeeld tot honderd gulden boete of 20 dagen hech tenis. K. had tijdens een jachtpartij te Alpen en Riel de dokter U. uit Breda een hagel korrel in het oog geschoten, waardoor U. dit oog moest mis sen. De eis was 250 gulden of 50 dagen hechtenis geweest- Het eerste deel leidde van Caserta naar Napels, een afstand van 70 kilo meter, waarvan 26 kilometer achter motoren. De uitslag hiervan was: 1. Aldo Moser (It.) de 70 km in 1 uur 40 min. 32 sec. (gem. 42,373 km/u); 2. Bruno Monti (It.) op 44 sec.; 3. Rik van Steenbergen (Belg.) op 1 min. 1 sec.; 4. Hugo Koblet (Zwitserl.) op 1 min. 7 sec.; 5. Nello Fabbri (It.) op 1 min. 27 sec.; 6. Giu seppe Fallarina (It.) op 1 min. 52 sec.; 7 Miguel Poblet (Sp.) op 1 min 55 sec,; 8. Rik van Looy (Belg) op min. 57 sec.; 9. Wout Wagtmans (Ne derland) op 1 min. 58 sec.; 10. Gi- berto Dall'agat (It.) op 1 min. 59 sec. De rekenaars becijferden al spoe dig. dat Wout Wagtmans zo handig had gereden, dat hij niets van zijn voorsprong (op de eerste dag bijeen gegaard) had prijs gegeven. Hij ging nog steeds aan de leiding. Op 1 min. 33 sec. volgde echter al Alberto Emi liozzi en aangeizen die 't tweede deel van de rit met voorsprong wist te winnen, was het met de eerste plaats van de Nederlander gedaan. Het tweede deel leidde van Napels naar Salerno (95 kilometer achter motoren). De uitslag werd: 1. Emiliozzi (Italië) 2 uur 10 min, 1 sec. (gemiddelde 44.190 km/u) 2. Carlesi (Italië) op 29 sec.; 3. Baffi (Italië) op 4 min. 20 sec.; 4. Van Steenbergen (België) op 6 min. 1 sec.; 5. Monti (Italië) op 6 min. 2 sec.; 6. Koblet (Zwitserland) op min. 37 sec.; 7 Poblet (Spanje) z.t. 8. Moser (Italië) op 6 min. 41 sec. 9. Albani (Italië) op 6 min. 54 sec., 10. Wagtmans (Ned.) op 7 min. 1 sec', Het algemean klassement na de tweede etappe luidt: 1 Emiliozzi (It.) 10 uur 06 min. 34 sec. 2 Wagtmans (Ned.) op 5 min. 44 sec. 3 van Steen, bergen (België) op 6 min. 49 sec. Carlesi (It.) 0P 1 min. 17 sec. 5 Moser (It.) op 7 min. 43 sec. 6. Gismondi (It.) op 8 min. 22 sec. 7 Monti (It.) op 8 min. 49 sec. 8 Koblet (Zwitserl.) op 9 min. 05 sec. 9 Poblet (Spanje) op 9 min. 50 sec. 10 De Bruyne (Belg, op 10 min. 21 seo. Van Dijck schildert „het mooiste stadhuistorentje ter wereld". Het zuidelijke amateurelftal, dat morgen te Gorinchem tegen de wes telijke amateurs speelt is als volgt samengesteld: Doel: de Rijk (MOC '17). Achter: Krekels (Lindenheuvel) en Claus (Helmondia '55). Midden: van Munnecom (Roer mond), Barton (Vlissingen) en Stroo (Vlissingen). Voor: Roosenbeek (Heer), H. de Nooyer (Vlissingen), J. de Nooyer (Vlissingen), van Gaans (MOC '17) en Lardinoy (Heer) De „westelijken" verschijnen als volgt: Doel: Mouw (Rapiditas). Achter: van Bruggen (DFC) en Sjerp (Quick, Den Haag). Midden: van Ham (Zeeburgia), Pe ters (Gooi) en ten Braak (HRC). Voor: Klinkenberg (Velox). Ros bergen (VUC), Verhoeven (Lugdu- num), de Kreek (Feijenoord), Bult (DCG). In Rome is een internationaal con cours hippique begonnen, waaraan ook enkele Nederlanders deelnemen. In het springconcours om de „Prix Esquilino", voor paarden die nog nimmer op dit concours hippique te Rome zijn uitgekomen, werd Carlo Englebert met „Pretmaker" 29e, M. Koster met „Harmonieuss" 42e en B. Uijtendaal met „Manilla" 50e. INDIEN Blauw Wit er in slaagt, dit seizoen naar de eredivisie te pro moveren - en niemand twijfelt daa - meer aan dan zal bij het begin van het seizoen 1957-1958 hetzelf de elftal, dat deze promotie be werkstelligt, in de competitie aan treden. DE NEDERLANDSE Televisie Stich ting zal op 4 mei een directe re portage geven van de Cup final tus sen Manchester United en Aston Villa. De uitzending begint om half 3. DE FRANSE ploeg voor de ronde van Italië zal bestaan uit Louison en Jean Bobet, Antonin Rolland, Claude le Bei-, Charles Coste, Ra phael Geminiani, Max Cohen en Pierre Barbotin. GOES, 25 april Export- en indus. trieveiling. Geveild op monster br. seedling h80-90 64.90, h70-8O 52.70— 54.70, h65-70 33.40, jonathan huishoud 60 en op 52.50, goudreinette h75-85 56, h65-75 47—48, h60-65 37, k 43—46, fabr. 36, jonathan h70-75 61—69, h65-70 56— 66, h60-65 38—48, h55-60 32—47, 2 22— 26, gold, delicious h75-80 93—96. h70- 75 80—94, h65-70 72—85, h60-65 58—66, b.55-60 38—52, 2 26—30. Verpakt fruit: gold, delicious h75-80 96, h70-75 95 97, h65-70 8788. Gewone veiling: jo nathan k 32-45, fabr. 17-28, gold, de licious k 40-64, fabr. 21-47. KAPELLE, 25 april Gold, delici ous h75-80 91—96. h70-75 90—98, h65- 70 75—89, h60-65 53—64, h55-60 39— 49, 2 35—39, k 45—57, fabr. 29-^7, jona than h75-80 64—69, h70-75 63—65, h65- 70 52—63. h60-65 42—51, h55-60 33—41, 2 24—32, k 30—43, fabr. 16—28. goud reinette h75 58. h65-75 54. k 46. fabr. 37, winston h65 60, h60-65 47, h55-60 36. 2 20, st remy h65-75 41. brede- rode h 3948, fabr. 25, aardappelen 7-11. Groenten: kropsla 9,5-10, rabar ber 26-37, witlof afw. 37, bloemkool 19-80, stekuien 8,5, uien 2 17, aardbeien. 1 10-12, 2 3-6,5 per stuk, per doos v. 2 ons 114. Konstanz 317 (onveranderd), Rhein- felden 230 (onveranderd), Breisach 150 4), Straatsburg 232 3), Ma- xau 406 (—1), Mannheim 249 (—1), Mainz 265 (—5), Bingen 175 (—6), Kaub 188 (—6), Trier 147 (—3). Ko blenz 200 5), Keulen 176 (—1), Ruhrort 371 1), Lobith 983 (onver anderd), Nijmegen 762 (onveran derd), Arnhem 788 (onveranderd), Eefde IJssel 306 4), Deventer 210 (—3), Monsin 5550 (+10), Visé 4970 (—18). Borgharen 3887 (—38), Bel- feld 1122 (+27), Grave beneden de sluis 482 (+12).

de Stem | 1957 | | pagina 3