Onderwijszaken in raad van Ter neuzen NYLONS c Waar is Jantje? Vlissingen maakt zich op voor openluchtspel 1 Eerste uitvoering van ouverture „De Ruyter „Vuilnis in de rondvraag DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 26 APRIL 1937 Verkoop van Bramley in Goes NYLONS alleen bij: VROOM imi l SMAW 55 Walcheren Het programma in Zeeland Zeeland presenteertte Yerseke Kaat Mossel en de mosselfilm Motorschip op de Westerschelde gezonken Terwaarloos ze niet die Rheumatische Pijnen. ZEFAIWSC H- VLAANDEREN ZMid-Beveland Klemmende vraag in Sluis: B.A.C.-cabaret AGENDA Vandaag Morgen Door afwezigheid van de gehele katholieke fractie en de heer Henry (PvdA) was het aantal aanwezige gemeenteraads leden in de vergadering van de gemeenteraad van Terneuzen van gisteravond gereduceerd tot elf. De neen punten van de agenda gingen zonder noemenswaardige bij zonderheden onder de hamer door. Alleen het voorstel van B. en W. tot wijziging van het besluit inzake de bouw van een uitgebreid technische school (U.T.S.) was voor de voorzit ter aanleiding om de raad mee te delen, dat het wellicht in de nabije toekomst nodig zal zijn, dat de ge meente garant is voor het te lenen geldbedrag. Naar aanleiding van een vraag van de heer Hol, wanneer da lessen zullen beginnen antwoordde de voorzitter, dat dit nu nog niet te zeggen was. (Hopelijk per 1 septem ber). Maar dat uit de telkens voor komende voorstellen tot wijziging van een voorgaand besluit blijkt, dat men alles in het werk stelt zo spoe dig mogelijk te kunnen beginnen. Bij het einde van het opstalrecht vergoedt de gemeente aan de stich ting de werkelijke stichtingskosten van de nieuwbouw (thans geraamd op 300.000 gulden zonder kosten van inrichting) verminderd met 'n recht lijnige dertigjarige aflossing van deze bouwkosten: de voorzieningen door de stichting aangebracht om het gebouw geschikt te maken voor schoolge bouw, voor zover deze voor de ge- De veiling in Goes heeft donder dag raar eerste verkoop gehouden van appels van het ras Bramley Seed ling, welke zijn bewaard in gascellen van het koelhuis. Er werd bij deze eerste verkoping een kwantum aangeboden van 20 ton. De prijzen waren zeer bevredigend. Voor de maat h 80-90 mm doorsnede werd f 64.90 betaald. Voor de maat h 70-80 mm lag de prijs tussen f 52.70 en f 54.70 en voor de kleine maat 65-73 mm doorsnede werd f 33.40 per 100 kg betaald. Het gehele aanbod werd gekocht voor de Belgische markt. (Advertentie) meente bruikbaar zijn, naar het oor deel van het gemeentebestuur, wor den tegen de restantwaarde, zo' nodig door arbitrage te bepalen, overge nomen. Voor de uitbreiding met drie nood- lokalen, verandering van de inrich ting en aanschaffing van de nieuwe meubelen van de r.-k. U.L.O.-school zal de gemeente gelden beschikbaar stellen. De rondvraag werd een „vuilnis"- praatje. Dit naar aanleiding van de onlangs in gebruik genomen roltrom- melwagens. Er werden opmerkingen gemaakt over het feit, dat met de feestdagen de mensen met het vuil geen raad weten, nu men slechts van de toegewezen vuilnisemmers gebruik kan maken. Men was het er niet mee eens dat men dubbel moet betalen, wanneer men twee emmers gebruikte. Tenslotte kwam het verzoek naar voren om ook te Koedijk tweemaal per dag de ronde te doen. Het waren allemaal slechts opmerkingen, waarop niet veel te zeggen viel, In niet veel meer dan 15 minuten was de gehele agenda afgewerkt. „Bestevaer Michiel" is de titel van liet openluchtspel dat Louis Locke- feer uit Hulst schreef in opdracht van het gemeentebestuur van Vlis singen en dat het leven van de groot ste vlootvoogd in beeld brengt. Het is een degelijk en historisch verant woord stuk geworden, waarvan op woensdag 3 juli op de Oude Markt by de St. Jacobstoren de pre mière wordt gegeven. Sinds enkele weken zijn, de repe tities voor dit openluchtspel in volle gang. Een openluchtspel in de ware 2in des woords, want de bebouwing der Oude Markt, met name de St. Jacobskerk en St. Jacobstoren, ver vullen een belangrijke rol in dit openluchtspel. Zó belangrijk, dat bei de gebouwen niet uit het spel te mis sen zijn. Het is echter ook een spel dat zware eisen stelt aan de spelers en aan de bezetting der rollen. Meer dan vijftig spelers zijn nodig en nog minstens 150 figuranten. Voor de be zetting der rollen kon men putten uit de leden der Vlissingse Amateur Toneelgezelschappen, doch voor de vervulling van figuranten-rollen kan nog best wat méér belangstelling ge bruikt worden. Spelers Het spel werd geregisseerd door de toneeladviseur voor Zeeland, Jan Lemaire jr., die zijn enthousiasme voor dit grootse spel niet onder stoe len of banken steekt. De verdeling der rollen werd uiterst zorgvuldig toegepast en met verschillende as pecten werd rekening gehouden. Zo zal de hoofdrol, die van Michiel Adriaanszoon de Ruyter, vervuld wor den door een bekend Vlissings inge- In de Elite-serie vindt U de volgende ondermerken: NICE, de Enkolori voor iedere dog, voet en hiel 195 extra versterkt. 50 denier, per paar ERNA, geheel geminderd. No run boord en teen 995 30 denier. Per paar RAPALLO, een links geweven kous: geheel geminderd Nu run boord en teen. 025 51 gg. 30 denier. Per paar PARADE, volledig geminderde wandelkous, uitsteken de pasvorm en met rekbare boord. ^25 50 denier. Per paar CANNES, de super Kristal Enkalon voor cocktail en avond. Nu run boord en teen. 025 51 gg. 15 denier. Per paar DEAUVILLE, een links geweven Enkalon kous. Met no run boord en teen. O50 54 gg. 30 denier. Per paar CAPRI, de avondkous bij uitstek. Volmaakte pasvorm. Nu run boord en teen. 09Ü 60 gg. 15 denier. Per paar LOCARNO, een links geweven kous, voor middag en avond. No run boord en teen. 090 60 gg? 30 denier. Per paar VILLE FRANCHE, van sterke Enkalon garens. Een wandelnylon, extra sterk en elegant. O90 70 denier. Per paar LIDO, een avondnylon; ragfijn en bijzonder chic. Met no run boord en teen. 090 66 gg. 15 denier. Per paar w BREDA BERGEN OP ZOOM Het Residentie-orkest onder leiding van Willem van Otterloo zal op donderdag 9 mei in de St. Jacobskerk te Vlissingen een concert verzor gen in het kader van de De Ruyterherdenking 1957. 's Middags wordt een jeugdconcert verzorgd, dat geheel in „Beethoven-sfeer" werd ge houden en 's avonds volgt dan het concert voor de ouderen. Voor de eerste maal zal dan worden uitgevoerd de ouverture „De Ruyter" ge componeerd door Henk Stam, in opdracht van het gemeentebestuur van Vlissingen, ter gelegenheid van de 350ste geboortedag van Michiel Adriaanszoon De Ruyter. Tevergeefs zal men in deze ouver ture zoeken naar het bekende liedje „In een blauw geruite kiel". De com ponist heeft nl. getracht het gelegen heids-element in de compositie te on derstrepen door o.a. motieven te ont lenen aan een tweetal melodieën uit het jaar 1607. De ene melodie vond hij in de Gedenckklanck van Valerius met een tekst op de dood van Heems kerk, een zeeheld, die juist in het geboortejaar van De Ruyter het leven liet bij Gibraltar. Het andere muzi kale gegeven is een oude vorm van het Wilhelmus, in verschillende de tails op merkwaardige wijze afwij kend van de tegenwoordig gezongen versie. De componist wordt evenwel in hoofdzaak beheerst door het „De Ruyter-motief', De ouverture is niet „programma tisch" in strikte zin, d.w.z. men kan niet aan de hand van een programma zekere gebeurtenissen op de voet vol gen. Desondanks is er sprake van muzikale aanduiding of symbolisering In de korte coda, waarmee de ouver ture wordt besloten klinkt 't De Ruy- terthema en de feestelijke fanfare welke in combinatie ter opening van de Ouverture diende. Hierdoor wordt de glorie van De Ruyter tot uitdruk king gebracht, een glorie, die blijft leven als men De Ruyter waarlijk herdenkt. Deze concerten werden georgani seerd in samenwerking met de Zeeuw se Volksuniversiteit. Door een royale subsidieverlening der gemeente Vlis singen kon de toegangsprijs buiten gewoon laag worden gehouden. zetene, notaris J.L.Verhagen. Histo risch gezien was Michiel de Ruyter echter een ietwat korte en gezette figuur, doch deze grote zoon van Vlis singen leeft voort als een groot man. Door de rijzige gestalte van notaris Verhagen zal Jan Lemaire de groot heid van De Ruyter tot uitdrukking brengen, terwijl de heer Verhagen bovendien over juist dié stem be schikt, die de toneeladviseur onmis baar acht voor een juiste vervulling der rol. De andere hoofdrollen von den eveneens een uitstekende bezet ting door Vlissingse Amateur Toneel spelers, die hun sporen reeds lang verdiend hebben. De belangrijke rol van Johan de Witt wordt vervuld door de sigarenwinkelier Vader, de accountant Van Hijfte zal voor en kele uren de rol van burgervader van Vlissingen vervullen, een rol, die hem op het ..lijf geschreven" is, de figuur van Prins Willem III wordt gespeeld door de dameskapper Jacq. Corbeel. Alle meespelenden aan dit grootse openluchtspel zullen in 17e eeuwse kledij worden gestoken, een postkoets zal in het stuk verschijnen, evenals een Wagenspel, als het ware een to neelspel in dit toneelspel en wat een episode uit het leven van De Ruy ter weergeeft, wat door hemzelf en zijn vrouw wordt gadegeslagen. De benodigde decors voor het spel wer den door Jan Lemaire ontworpen en zullen de in het spel dominerende St. Jacobskerk ondersteunen. Zangkoren worden eveneens bij dit spel inge schakeld. Met ingang van de maand mei zullen de repetities een regelmatiger aanzien krijgen en dan zal men min stens tweemaal per week repeteren, tot aan de dag der uitvoeringen toe. Voor deze repetities heeft men de beschikking over de Willem III ka zerne, die het grote voordeel biedt, dat men voor de buitenrepetities ge bruik kan maken van de grote tuin. Blijvend „Zou door deze uitvoering nu een blijvend iets kunnen ontstaan, bv. een spelerskern. die telkenjare een op voering geeft van bv. een openlucht spel. Een spelerskern samengesteld uit de beste amateur toneelspelers der verschillende Vlissingse groe pen?" Deze vraag legden wij tenslotte voor aan Jan Lemaire. „Van harte hoop ik dit", luidde het commentaar en Jan Lemaire maakte van deze ge legenheid gebruik om t.e wijzen op 'tgeen op dit gebied reeds in Middel burg tot stand werd gebracht. Daar hebben de beste spelers zich verenigd in ..De Openluchtspelers", die als zelfstandig lid bij de NATU is aan gesloten. Deze groep gaat tijdens de wintermaanden geheel op in de ver schillende verenigingen, doch na af loop van het „seizoen" komt men weer bijeen voor opvoering van Open luchtspelen in het ideale Openlucht theater Toorenvliedt. Door deze bun deling van krachten heeft Jan Le maire in Middelburg een begin kun nen maken met het opbouwen van een Shakespeare-traditie. Op 15 juli vindt de première plaats van de ..Vrouwtjes van Windsor", terwijl vol gend jaar een ander stuk van Shake speare zal worden opgevoerd. Luxor, Terneuzen. vertoont deze week een boeiend oorlogsrelaas .Zwij gend heldendom" (B) geheten, dat af wijkt van het min of meer gebruikelij ke type. Het verhaal draait rond een strafcompagnie, die de vuilste werk jes aan het pacilicfront op te knappen krijgt. De mannen hebben alle hoop ooit eens uit de afschuwelijke hel van vuur, zee en jungle weg te geraken, opgegeven. Een beklemmend verhaal dat een realistisch beeld geeft van een oorlog met een snel wisselend front. Verder ..Lovc me tender", (B) heel iets anders: Elvis Presley (zelf) in een western. In Concertgebouw draait de vrolijke amusementsfilm „Drie Jantjes in Parijs" (A). Centrum. Axel doet het dit weekend met ..The Eddy Duchin story" (B) de reeds hier behandelde film die het levensverhaal van een be kend en succesvol componist van lich te muziek in beeld brengt. Verder is er de hoogst spannende film „Les Diaboliques" (C2) van Clouzot te zien: wie van een werkelijk vakkundig ge maakte thriller houdt en de spanning kan verdragen, moet deze film niet overslaan. Het is een juweel in zijn genre. (Reeds besproken). Olympia, Sas van Gent. vertoont „Geen liefde duurt eeuwig" (C3) een zeer knappe Franse liefdesfilm: twee eenzame mensen, beiden met een ver leden. trachten de herinnering die hun geluk in de weg staat te verslaan. Een flegmatieke speurder van de Yard verhindert een „happy ending". Puik camerawerk. Verder „De koning en de piraat", een avonturenverhaal rond een prins. Veel avonturen en ro mantiek. Bioscoopgebouw. Hulst draait „Duis tere driften" (C2) (reeds besproken), een verhaal rond een liefdestragedie. Verder „Niemand ontkomt zijn nood lot", een spannend verhaal rond een oerwoudstaatje, wat toevlucht is voor misdadigers. In de geschiedenis rond de grensvaststelling en de talrijke gangsterpraktijken, die hiervan het ge volg zijn, is een liefdesverhaal verwe ven. waaraan heel wat beklemmende avonturen te pas komen alvorens zo wel de verloving als de opdracht van de dappere ingenieur, die de hoofdrol speelt, tot een goed einde komen. Hofzicht Theater, IJzendijke draait ..Zij allen waren schuldig" (B). Een jongeman is op zoek naar een oor logsvriend en komt terecht in Black Rock, waar de bende van Smith de scepter zwaait. Hij slaagt er echter in de stad van zijn dictator te bevrijden. Ledel Theater. Oostburg. vertoont „Zeg nooit vaarwel" (Bh Een liefdes geschiedenis, die niet uitsteekt, boven de andere prenten in dit genre en „De Brokkenpiloot" (B) een vrolijke on- zinfilm. Grand te Goes draait „De vrolijke vagebond" (Al, het verhaal van een man, die moet kiezen tussen een car rière bij de opera en een grote liefde De hoofdrol wordt vertolkt door Wil ly Fritsch. Electro te Middelburg vertoont ..De man die te veel wist" (B) de geschie denis van de man die met vrouw en zoontje tijdens zijn vakantie in Europa verzeild raakt in een complot. Een thriller van Hitchcock, dus een film, die spanning en sensatie brengt. Schouwburg geeft „De prairie ver dwijnt" (A) een creatie in kleuren van de meester-tekenaar Walt Disney, die hierin de kijker meeneemt naar de diepste holen onder de 'grond en naar de toppen van de bergen, waar berg hokken in de paringstijd zware ge vechten leveren om de heerschappij over de kudde. ,.Dr. Vlimmen" (Cl) draait in Alhambra te Vlissingen. Het is de Duitse filmversie van het be roemde boek van mr. Roothaert, waarin de dierenarts in een klein dorpje omgeven door hem vijandig gezinde mensen, zijn eigen praktijk op bouwt. Luxor tenslotte geeft ,,'s Nachts op Montmartre" (C). waarin enkele slu we mannen uit de onderwereld van Parijs temidden van de frivole Can- Can en geraffineerde vrouwen een laaghartig plan uitbroeden. Katholieke Filmkeuring: A, alle leeftijden. B. 14 jaar. C 18 jaar. Cl 18 jaar. C2 18 jaar enig voorbeh. C3 18 jaar ernstig voorbeh. D, verboden. Op spectaculaire wijze zal op 4 en 5 september a.s. het oester- en mos selseizoen in Zeeland en speciaal te Yerseke worden geopend. Was vorig jaar de legendarische kastelein Pieter Cornelisz, de waard uit „De drie haringen" het middel punt: thans is als centrale figuur Kaat Mossel gekozen, de Rotterdam se visvrouw, die op het eind der 18e eeuw als Oranje-klante van zich spre ken deed. Kaat arriveert 4 september te Bruinisse, brengt de nacht door te Zierikzee en doet de volgende dag haar glorieuze entree in het oester- en mosseldorp, in gezelschap van de Het van Katwijk - aan - zee af komstige motorschip Marie is door het steeds slechter wordende weer op de Westerschelde in moeilijkheden ge raakt. Het schip was onderweg van Hansweert naar Terneuzen met een lading van honderd ton schelpen. Doordat het in de nabijheid van de „oesterputten" geheel overspoeld werd, begon het spoedig slagzij re maken. Het zich in de nabijheid bevindende motorschip ..Succes" kon geen hulp verlenen, maar waarschuwde de sleepboot ..Passe-partout", die on middellijk ter assistentie uitvoer. De 56-jarige kapitein J. v. d. Plas van de Marie die niet kan zwemmen werd met behulp van een lijn gered. Zijn neef de knecht C. Ouwehand, die reeds overboord gesprongen was, werd opgepikt. Het schip is gezonken. weer tot leven gewekte Pieter Cor nelisz. Het programma vermeldt weer een vlootrevue en als extra attractie zal de première worden gegeven van de onlangs gereed gekomen mossel film. Eerst was het departement van Landbouw en visserij van plan ge weest om de première in den Haag te doen plaats vinden, maar op aan dringen van het propaganda-comité van „Zeeland presenteert" heeft Yer seke de eer der eerste opvoering. MIDDELBURG GEORGETTE HAGEDOORN VOOR PERSONEELSVERENIGINGEN Op uitnodiging van de commissie bedrijfsvoorstellingen van de samen werkende personeelsverenigingen is in de Schouwburg opgetreden de voor drachtskunstenares Georgette Ha ge- doorn, begeleid door Pierre Ver- donck. Het gedeelte voor de pauze bevat te twee onderdelen: Georgette Hage- doorn vergastte het Middelburgse pu bliek eerst op een aantal liedjes, o.a. „De spin Sebastiaan" van Annie M. G. Schmidt en „Klap eens in je handjes" van de onvolprezen Lduis Davids. In een museum liet Georgette Hage- doorn vervolgens verschillende vrou wen reageren op een Piëta van Mem- linc. Georgette Hagedoorn vergast haar publiek hier op een patroon van de vrouwelijke psyche. Geraffineerd wa ren haar creaties van de bakvis en het mondaine type. Zij geeft hier in kort bestek een paar gaaf getekende vrouwenportretten, die zij ten tonele voert met een grote liefde voor het detail subtiel van nuancering, haar expressie verraad bestudering. Het gedeelte na de pauze was ge wijd aan „bespiegelingen en weer' spiegelingen van de vrouw", waarin zij o.m. een rake satire ten beste gaf op een modeshow-explicatrice. De composities en bewerkingen van de liedjes waren van de hand van Pierre Verdonck, in wie Georgette Hagedoorn een uitermate bekwaam accompagneur heeft. Een enthousiast publiek heeft Geor gette Hagedoorn voor wie er van zelfsprekend bloemen waren een toegift afgedwongen. Gisteravond werd het prc-amma herhaald. VLISSINGEN Wat het cultuurfonds uitkeerde Het Vlissingse cultuurfonds heeft over 1956 aan subsidies een bedrag uitgekeer dvan f 6140.terwijl de inkomsten f 8165.bedroegen. De verdeling der subsidies, zo de len b. en w. de raad mede, was als volgt: Ned. Amateur Toneelunie (t.b.v. aansluiting plaatselijke toneelvereni gingen) f 75; Kon. Harmonie „Ons Genoegen" (bijdrage in jubileumcon cert door Sophia V reniging) f 400; Kon. Harmonie ..Ons Genoegen" (voor 9 concerten) f 1.000; Harmonie ,,St. Caecilia" (voor 8 concerten) f 700; Vli.'sings Mannenkoor „DOU" f 100; Gem. Zangvereniging „De Volksstem' f 500; Kinderkoor „Jong Leven" f 250; Chr. Zangvereniging „Hosanna" f 300; Toneelvereniging „De Jonge Spelers" f 110; Arbeiders Kunst Kring f 700; Volksdanskring „Walcheren" f 150; Accordeonvereni ging „Crescendo" f 400; Kunstkring Het Zuiden" f 200; Ontspanning- en Toneelvereniging „N.S." f 205; Zeeuwse Volksuniversiteit (bijdrage jeugdconcerten) f 500; Vlissingse Or kest Vereniging f 550. B. en w. stellen voor het batig sal do over 1956 groot f 2.025.82 over te br-ngen naar het boekjaar 1957. KRANSLEGGING IN DE „DE RUYTERSCHOOL" Zaterdagmiddag 4 mei om vier uur zullen in de „De Ruyterschool" kran sen en bloemen worden gelegd bij de gedenkplaat in de hal. Dit zal ge schieden door het Comité Gedenk plaat" en door diverse scheepvaart maatschappijen. Tevens zal er voor familieleden van in de oorlog omge komen oud-leerlingen van de school gelegenheid zijn bloemen bij de ge denkplaat te leggen. Wieles; Dingenis zv A. Sinke en C. Westveer te Kruiningen; Petronella dv M. de Koster -en L. Raas te 's Heer Arendskerke; Johanna dv J. Snoek en P. Musse te Kattendi.jke; Johannes zv M. Capello en F. Krijger: Jan zv A. Kopmels en D. Kosten; Elisabeth dv J. Foudraine en A. Vreeke; Janna dv A. Walhout en L Schrijver. Ondertrouwd: M. Kloppenburg 32 j. en J. van Nispen 21 j; M. Stouthamer 29 j. en C. van Beugen 23 j; A. de Witte 20 j. en D. Bruel 20 j; B. Maan dag 29 j en G. Phaff 30 j; A Vermeu len 40 j. en M. Miinsbergen 50 j; S. Meijers 26 j. en E. Paauwe 25 j. Gehuwd: D. Dirks 30 j. en A Over- beeke 22 j; M. Kloppenburg 32 j. en J van Nispen 21 j; G. Eikelenboom 32 j. en C. Slabbekoorn 24 j. Overleden: J. van Liere 55 j. echtg. van T. de Wild. GEMEENTE GOES. De burgemeester der gemeente Goes deelt in verband met de Na tionale Herdenkingsavond op zater dag 4 mei a.s. mede, dat geen z.g. „stille tocht" zal worden gehouden; dat van 19.45 uur tot 20.00 uur de herdenkingsklok zal worden geluid, tijdens het luiden waarvan een ieder wordt uitgenodigd zich naar de Gro te Markt te begeven.alwaar men zich kan opstellen rondom het ver- zetsmonument; dat vervolgens twee minuten stilte van het openbare leven in acht zal worden genomen; dat er daarna gelegenheid zal zijn om bloemen neder te leggen; dat van 19.00 tot 19.45 uur een herdenkingsdienst zal worden gehou den in de Rooms-Katholieke kerk; dat na de plechtigheid bij het mo nument in de Nederlands Hervorm de kerk een herdenkingsdienst zal worden gehouden. In verband hiermede verzoekt hij van alle particuliere gebouwen van af 18.00 uur de vlag halfstok te han gen; van 18.00 - 21.00 uur geen open bare vermakelijkheden te doen plaats hebben; de verlof- en vergunninghouders om gedurende bovengemelde uren geen alcoholhoudende dranken te ver strekken; de bioscoopondernemers om van 18.00 tot 21.00 uur hun ondernemin gen te sluiten en gedurende die tijd en daarna geen neon- of andere licht reclames te bezigen. Verder deelt hij mede: dat tijdens de dienst in de Ne derlands Hervormde kerk een col lecte zal worden gehouden voor de Stichting 1940-1945; dat tijdens de dienst in de Rooms- Katholieke kerk gecollecteerd zal worden voor de slachtoffers van de bevrijding. Goes, 24 april 1957. De burgemeester van Goes, Mr. W.C. ten Kate. 62-0. Hansiveert PAASKERMIS WEER VOORBIJ De paaskermis van ons dorp be hoort weer tot het vêrlèdeh.' Met gro te tevredenheid kunnen vooral de ker misexploitanten en caféhouders hier op terug zien. Begunstigd door het mooie weer was de belangstelling vooral op de 2e Paasdag weer zeer groot. PAASEIEREN-ACTIE De firma Polderman in de Kanaal straat had ter gelegenheid van de Pasen een zeer leuke en aardige at tractie in haar toonkamer gezet. Het publiek moest raden hoeveel paas eieren tussen diverse artikelen ge borgen waren. Het was een lust te zien. hoe de vele belangstellenden hun telkunst demonstreerden. De uit slag was 85. Een tiental prijswin naars behoorde tot de gelukkigen. Kattendijke Raadslid liep boos weg Voor de heer Hundersmarck werd het woensdagavond geen prettige raadszitting. Eerst vertelde de voor zitter, burgemeester Evers, dat een verzoek om woningverbetering, ge daan door de heer F.v.d. V. lang op behandeling had moeten wachten, omdat bij de provinciale directie te Middelburg een brief binnen was ge komen. ondertekend met de naam van Kleunen, die een insinuatie be vatte. Gebleken was, dat de brief echter afkomstig was van het raads lid Hundersmarck. Deze hield even wel staande er niets mee te maken te hebben gehad. Later deelde de voorzitter nog mee, dat de begraafplaats te Katten dijke prima in orde was, in tegen stelling met wat de heer Hunders marck in de vorige vergadering had gezegd. In felle bewoordingen rea geerde deze hierop en liep daarop kwaad de raadszaal uit. (Advertentie) Anders kunt U straks niet meer op of neer... Begin morgen die bloedzuiverende Krusohen-kuur, om zelf te ondervin den en al spoedig hoeveel beter ge U voelt naar lichaam en geest. Want ook uw stemming heeft van Reumatische Pijnen zo te lijden. Eigenlijk vergallen die pijnen uw hele leven, belemmeren U in uw doen en laten. En dat terwijl hulp voor 't grij pen ligt. Neem toch Kruschen. De kleine dagelijkse dosis doet wonde ren. Op uw hele gestel. GOES Afscheid van bode F. v.d. Schraaf Gisterenmiddag werd afscheid ge nomen op het kantoor van het zieken fonds der Bevelanden van de heer P. waaraan hij van de oprichting af ,der- v. d. Schraaf als bode van dit fonds, tig jaar geleden, verbonden is ge weest. De heer v. d. Schraaf werd harte lijk en zeer waarderend toegesproken door de voorzitter, mr. Wolf, de di recteur, de heer Meijers en door dok ter Griep. Van het fonds kreeg de heer v. d. Schraaf een vulpenset en van het personeel een ander souve nir. Voor zijn vrouw waren er bloe men. Daarna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Burgerlijke stand Geboren: Simon zv S, Saaman en P. Janse te Yerseke; Pieternella dv J. Vogel en J. Wiskerke; Anna dv P. van Westen en A. Dees; Jan zv J. Bu. tijn en E. den Herder te St. Maartens dijk; Jacoba dv C van Alten en C. Jantje van Sluis is, ondanks hardnekkige nasporingen, nog steeds niet terecht. Hij schijnt eenvoudig in nevelen te zijn op gegaan. Intussen tobt geheel onder dt in druk geraakt Sluis over de dag van mor gen. Dan wordt de tentoonstelling geo pend, een plechtigheid welke men niet zon der Jantje meent te kunnen voltrekken. Uiteraard komen de talrijke gasten die Sluis gedurende de S. P. 1-dagen zal herber gen, behalve voor de tentoonstelling ook om Jantje, een figuur zonder welke Sluis nu eenmaal onbestaan baar is. Naar we hoor den zijn de restaura tiewerkzaamheden aan het stadhuis voorlopig nog voortgezet, doch wanneer het allererg ste mocht gebeuren en zou Jantje nimmer te rugkeren, dan zal er van de herbouw waar schijnlijk niets komen: een herbouwd Belfort zonder Jantje heeft geen enkele zin. Hoewel de animo bij de organisatoren van de expositie er zo goed als geheel uit is (u>e troffen de heer Pulles zeldzaam schouwspel! giste ren in een toestand van zielige gedepri meerdheid aan) zal men de openings plechtigheden voor morgenmiddag voor alsnog niet beperken tot de sobere vorm welke de spoorloze verdwijning van Jantje in feite rechtvaardigt. Men hoopt nl., naar men ons zei, nog op een tijdige inkeer in de duistere zielen der ontvoerders, wier ge weten wellicht tegen morgen voldoende be- knaagd is om hen er toe te bewegen de vermiste Jan (zijn po sitie van slachtoffer stempelt hem tot een groot man, een Jan van Sluis) vrij te la ten. Men deed een be roep op ons, de bevol king van Sluis en om streken op te wekken hamer en aambeeld, vulpen, troffel, spade en barkruk in de steek te laten teneinde ge zamenlijk naar Jantje te speuren. Want zonder Jantje komt er niets van, morgen.' Sluiskil Het Sluiskilse amateurgezelschap Bonte Avond Cabaret heeft op uitno diging van de Zeeuwse vereniging Zee- landia te Rotterdam een avond ge geven, die de aldaar vertoevende Zeeuwen veel amusement heeft be zorgd. Het gezelschap, staande onder leiding van de heer E. Hallegraeff, ar riveerde in de namiddag te Rotter dam en maakte tevens van de gele genheid gebruik om via een rondrit de imposante haven- en winkelstad te bezichtigen, 's Avonds opende de voorzitster van Zeelandia. mevrouw de Jager, met een welkomstwoord waarbij het BAC-koor zijn repertoire begon met het vijfstemmig Zeeuwse volkslied, hetgeen de rondborstige Zeeuwen de harten deed verwarmen. In vlot tempo aaneengeschakeld door verbindende teksten van conferen cier Hallegraeff. wisselden zang, mu ziek en schets elkaar af. Een zeer gewaardeerd dankwoord, vertolkt door mevr. de Jager, mocht dan ook het loon zijn van de zeer beschaafde en gesoigneerde uitvoering. Na nog een dankwoord van de leider van het gezelschap voor de geboden gastvrij heid verzorgde het orkest „Luctor Rythm Band" de dansmuziek. Sas van Cent TONEEL. Zondag a.s. wordt in het patronaats gebouw aan de Noordstraat door Pa ter H. de Greeve het toneelspel „Een opzienbarende rechtspraak" opge voerd. In dit stuk beeldt pater de Greeve alle personen zelf uit. De toneelavond wordt georganiseerd door de katholieke actie en zal ongetwijfeld veel belangstelling trekken. West dor pe VERKENNERS VIERDEN SINT JORIS De Verkennersgroep van Westdorpe heeft drukke dagen achter de rug. Evenals vorig jaar werd op Goede Vrijdag weer de traditionele Kruis tocht gedaan. Wéér werd in de don kere avond van Goede Vrijdag een kruis gedragen en geplaatst; wéér trokken de jongens, zich bezinnende over het lijden van Christus, langs de donkere wegen. Om half 12 was de tocht ten einde, en werd het kruis ge plaatst. Ook de viering van Sint Joris is voor de verkenners een mooie dag geworden, 's Morgens om kwart voor zeven werden de St. Jorisbloemen ge zegend en door de aalmoezenier uit gereikt. Na de H. Mis vond de vlag- genparade plaats en onmiddellijk daarna begonnen de St. Joris-fiets- tochten. De oudste verkenners kregen op dracht zich te begeven naar de ge boorteplaats van Jacob van Maer- landt, de eerste Vlaamse dichter. Op de algesproken tijd waren allen aan wezig bij het standbeeld van van Maerlandt op de markt te Damme. Nadat dit Middeleeuwse dorpje was bezichtigd trokken ze naar Bruge. De floraliën waren enige dagen tevoren geopend en van deze gelegenheid werd gebruik gemaakt om die te be zichtigen. Na bezichtiging van de H. Bloed basiliek en het H. Bloedmuseum werd een wandeling gemaakt door de stad langs de eeuwenoude gebouwen naar de Onze Lieve Vrouwekerk waarin de uit marmer gehouwen Madonna van Michel Angelo werd bewonderd, en de praalgraven van Karei de Stoute en Maria van Bourgondië. Tot slot van deze trip naar Brugge volgde nog een rondvaart per motorboot op de Brugse reien. De junior-Verkenners maakten een fietstocht in eigen buurt. Een tocht, waarin de nodige opsporingen moes ten worden verricht door de plaatsen in de omgeving. Het eindresultaat was een Sint Jorisplaat. De Sint Jorisdag werd besloten met het traditionele kampvuur. MUZIEK NAAR OOSTENDE De r.-k. muziekvereniging „Eikels worden bomen" zal op zondag 21 juli a.s. deelnemen aan het Bestendig Festival te Oostende in België. HULST DIPLOMA-UITREIKING OP LANDBOUWWINTERSCHOOL Dinsdagmiddag a.s. vindt in het schoolgebouw de uitreiking der di ploma's plaats aan de geslaagden van de Landbouwwinterschool. Alvo rens de geslaagden van de thans ge- eindigde cursus hun diploma krij gen, wordt nog een openbare les ge houden door ir. E.H.B.Puylaert, le raar van de school. Bijeenkomst HKW De afdeling Hulst van de Nederl. kath. bond van administratief, ver kopend- en verzekeringspersoneel St. Franciscus van Assisië houdt van avond een bijeenkomst in 't klein pa tronaat, die speciaal is belegd om de niet-georganiseerde collega's, vooral de vrouwelijke, over het werk van de bond in te lichten. Het hoofdbe stuurslid G. de Heus zal er een spreekbeurt verzorgen. Sluis GOUDEN HUWELIJKSJUBILEUM Dinsdag 30 april zal het echtpaar Camiel Vlaminck en Leonie Pat- tieeuw zijn gouden huwelijksfeest vie ren. Zondag zal te 10 uur te hunner intentie een gezongen H. Mis van dankbaarheid worden opgedragen. Camiel en zijn vrouw hebben zich na de bevrijding van uit West-Capelle (B) in Sluis gevestigd, mede omdat hun enige dochter in Sluis woonach tig is. Beide oudjes genieten nog een goede gezondheid, alhoewel Camiel zijn benen niet meer mee willen, hij is dan ook bijna 84 jaar, waarvan hij er 38 als brievenbesteller te West- Capelle fungeerde. Een baantje waar bij in zijn tijd de benen wel te pas kwamen. TENTOONSTELLING GEEFT OUDEN VAN DAGEN VRIJE TOEGANG Het tentoonstellingscomité presen teert aan de bejaarden die regelmatig de bejaardenbijeenkomsten bezoeken, op dinsdag 30 april (Koninginnedag), een vrije toegang tot het terrein. Een pracht idee, dat door de oudjes zeker op prijs zal worden gesteld. GOES Grand: De vrolijke vagebond. MIDDELBURG Electro: De man, die teveel wist. Schouwburg: De prairie verdwijnt. SAS VAN GENT otympia 8 uur: Geen liefde duurt eeuwig. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Zwijgend heldendom. VLISSINGEN Alhambra: Dr. Vlimmen. Luxor: 's Nachts op Montmartre. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: The Eddy Dutchin story. DE KLINGE Kinema v. Dijck 7.30 uur: De hofnar. GOES Grand: De vrolijke vagebond. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Nie mand ontkomt zijn noodlot. MIDDELBURG Electro: De man, die teveel wist. Schouwburg: De prairie verdwijnt. OOSTBURG Ledel 8 uur: Zeg nooit vaarwel SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Geen liefde duurt eeuwig. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Zwijgend heldendom. Concertgebouw 8 uur: Drie matrozen in Parijs. VLISSINGEN Alhambra: Dr. Vlimmen. Luxor: 's Nachts op Montmartre. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Zij allen waren schuldig.

de Stem | 1957 | | pagina 2