TOESTAND IN JORDANIË EXPLOSIEF Nederland verwacht meer dan het kreeg Navo-landen moeten atoomproeven staken De Draeck en een Draeckje Amerikaanse zesde vloot stoomt op naar het Midden-Oosten Waarschuwing aan Syrië Moeder en kind werden ternauwernood gered Doden door aardbeving in Turkije en Perzië Politieke partijen werden ontbonden - Nieuwe regering onder Ibrahim Hasj em 14 DAGBLAD VOOR ZEELAND AMMAN WORDT ZWAAR BEWAAKT HELIKOPTER ACHTERVOLGDE OPSTANDELING Kortefelle brand in de Jordaan Luchtvaartoverlcg met VS. Wisselend bewolkt Grote manoeuvres in zone van Panamakanaal Pauselijke oproep tot intellectuelen Nationale Reserve Staf blijft bij besluit Stakingen in Frankrijk Finse regering afgetreden Voorzitter Westduitse Bondsdag Ereleden Ver. voor R.-K. Mulo Toenemende misdadigheid in de Y.S. Drie paters kregen hun vliegbrevet Geen paspoort nodig voor Fransen en Duitsers Eden binnenkort uit ziekenhuis SERVICE 97e JAARGANG No. 22438 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hooid- redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. t 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ D A G 26 APRIL 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0 35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tariel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra, inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Ëijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35). Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteren voor liet hele land de staat van heleg afgekondigd. De rege ring Chalidi is afgetreden en er is een nieuw kabinet gevormd door de "koningsgezinde Ibrahim Hasjem. De koning heeft alle linkse politieke partijen ontbon den verklaard. En premier Naboelsi zou gearresteerd "ijn. De toestand is thans zo kritiek, dat de regering in Washington het nodig oordeelde, de Amerikaanse zesde vloot weer te laten opstomen naar het oostelijk deel van de Middellandse Zee. Zo wel het gigantische vliegdekseliip „Forrestal", als een kruiser en enkele torpedojagers zijn reeds uit Franse havens aan de Mid dellandse Zee naar het oosten opgestoomd. De grens tussen Jor danië en Syrië is opnieuw gesloten. Zowel Irak als Saoedie- Arabië hebben te kennen gegeven, dat zij geen Syrische inmen ging zullen dulden in Jordaanse aangelegenheden. tengevolge van het feit, dat een aan tal politiemannen mee hebben gedaan aan de betogingen van woensdag, die tegen de koning waren gericht en sterk communistisch getint waren. In een radio-rede zei koning Hoes sein, dat zijn geduld tegenover de vijandige propaganda uitgeput was. De voormalige regering-Naboelsi ver weet hij, dat zij het moreel in Jor danië ondermijnd heeft, toeq hij (de koning) tijdens het Suez-conflict „tot actie ten gunste van Egypte wilde be sluiten". Naboelsi, zei hij, stuurde een am bassadeur van een grote mogendheid naar mij toe, die me ervan overtui gen moest, dat ik niet tot zo'n actie moest overgaanDe communisten in Jordanië, aldus de koning, zijn broeders van de communisten in Is raël. Zij krijgen van hen instructies. „De politieke partijen in dit land hou den zich alleen maar bezig met het smeden van complotten". De onthulling van koning Hoessein over zijn plannen tot ingrijpen in het Suez-conflict moeten de Britse regering een ietwat wrange smaak in de mond hebben bezorgd. Niettemin heeft Londen duidelijk stelling gekozen voor de koning en zijn aanhang. Ook Washington heeft te kennen gegeven, dat het geen in breuk zal dulden op Jordaniës onaf hankelijkheid; met andere woorden, dat het Moskou niet zal toestaan, door slinks^ intriges een communistisch bruggehoofd te vormen in het hart van de Arabische wereld. Ibrahim Hasjem, die nu de regering President Koewatli van Syrië is gisteren in allerijl naar Cairo gevlo gen, om daar overleg te plegen met president Nasser van Egypte. Een kleinigheid is momenteel voldoende om in het Midden-Oosten de lont bij het kruit te brengen. De regering van Irak, die sterk op het Westen is ge oriënteerd, heeft haar troepen naar de Syrische grens gezonden. Syrische legerafdelingen, die krachtens een militaire overeenkomst op Jordaans grondgebied zijn gelegerd, houden zich angstvallig stil. Koning Hoessein heeft nogmaals te kennen gegeven, dat zij zo spoedig mogelijk het land moeten verlaten. De toestand in Jordanië werd in de nacht van woensdag op donderdag steeds slechter. Vandaar dat Hoessein tot onmiddellijke maatregelen besloot. De straten in Amman waren giste ren geheel verlaten. Soldaten en po litiemannen hielden overal de wacht. De politie is aan het leger onderge schikt gemaakt, waarschijnlijk mede leidt, is al eerder premier geweest. Hij was het met name ook tot oktober 1956, toen hij door Naboelsi werd op gevolgd. Deze laatste is niet in de nieuwe regering opgenomen. Inmenging' Radio-Moskou zei gisteren, dat de recente gebeurtenissen in Jordanië veroorzaakt zijn door „een grove in menging van de Amerikaanse diplo matie in de binnenlandse aangelegen heden van het land". Door kuiperijen achter de schermen zouden de Ame rikanen een regering in het zadel trachten te helpen, die „de agressieve leer van Eisenhower zal aanvaarden en de politiek voor eenheid van de vrije Arabische volken verwerpt". Men mag de Kremlin-propaganda laten voor wat ze is: feit is in elk geval, dat er in Jordanië nog andere dan louter binnenlandse belangen op het spel staan en dat zowel de wes terse mogendheden als het Sovjet blok hun invloed trachten te doen gelden op de politieke ontwikkeling in het land. De gebeurtenissen in de komende dagen kunnen van beslis sende betekenis zijn voor het machts evenwicht in het Midden-Oosten. V..Raad bijeen Inmiddels is ook nog bekend ge maakt, dat de Veiligheidsraad van middag bijeenkomt ter bespreking van de Suez-kwestie. Amerika, Frankrijk en Engeland hebben te kennen gege ven, dat zij de voorstellen, vervat in het jongste Egyptische memorandum, niet bevredigend achten. Ze zijn niet voldoende gebaseerd op de beginse len, die vorig jaar in de V.N. werden aanvaard voor de regeling van het Suez-geschil, zo wordt gezegd. Een Franse officier heeft in een helikopter een Algerijnse opstandelingenleider over een afstand van 1.200 meter ach tervolgd en daarna met het landingsgestel van zijn vlieg tuig de rebel tegen de grond geslagen, om hem levend in handen te krijgen. De achter volging speelde zich tooensdag af in de omgeving van Orle- ansville. Toen de man was ge troffen, sprong een inzittende uit het in de lucht hangende vliegtuig om de opstandelin genleider gevangen te nemen. Een brandende petroleumkachel, door een moeder omgestoten terwijl zij haar zoontje waste, is de oorzaak van een korte felle brand, die gister ochtend in het hart van de Amster damse Jordaan enkele kamers van drie étages in een geblakerde massa veranderde. Tegen tien uur brak de brand uit in de keuken op de eerste etage van het pand aan de Eerste Looierdwars straat. Mevrouw Morren was daar de kleine Ronald aan het wassen. Ze greep een handdoek en stootte daar mee het petroleumkacheltje om. Ze zag een grote vuurgloed, greep het kind en wilde in haar angst uit het raam springen, Een voorbijganger zag het gevaar, trapte de deur in en rende naar boven. Hij slaagde erin moeder en kind veilig buiten te bren gen, evenals de op de tweede verdie ping wonende mevr. J. Brouwer met ,TE^AAST?,ICHT is eister™ in vroegte de 81-jarige H. van Ham in het water van de Zuidwillemsvaart geraakt en verdronken. DE PRIJZEN van benzine en stook- Vf.. 1?..1 ^rijk zullen hoogstwaar schijnlijk met ingang van 1 mei om hoog gaan. Mr. TH. H. BOT, raadsadviseur in algemene dienst bij het ministerie van Buitenlandse Zaken, is benoemd tot commandeur in de Orde van de H. Gregorius de Grote. Dit vanwege zijn verdiensten voor de missie. JANOS SIK, een Hongaarse arbeider is donderdag in Boedapest opgehan gen, nadat een militaire rechtbank hem wegens illegaal wapenbezit ter dood had veroordeeld. ENGELAND gaat een nieuw projec tiel in gebruik nemen, dat ,,Fire- streak" heet en dat, reagerend op de warmte der motoren van een doel- vliegtuig, automatisch naar dit vlieg tuig wordt toegeleid. BINNEN een maand hopen de Ver enigde Staten een economische over- met Polen te tekenen. De V.b. hebben de regering in Warschau een lening van 105 miljoen dollar aangeboden. PRINSES Wilhelmina zal op 4 mei het monument voor de gevallenen onthullen op het Stadhuisplein te Rotterdam. DE TOESTAND van de beide slacht offers, die woensdag levensgevaarlijk werden gewond bij de brand in een farmaceutisch bedrijf te Bussum, is nog altijd zorgwekkend. KANSELIER Adenauer van West- Duitsland heeft donderdag op een pers conferentie gezegd de Russen te wil len beloven, Oost-Duitsland niet voor rnilitaire doeleinden te gebruiken als 2U de hereniging van Duitsland toe staan. Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt donder dagavond 23.15 uur: Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Over wegend matige noordoostelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. V erwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Vrij sterke, aan, kust zeer sterke noord oostelijke wind. Aanvankelijk be trokken met neerslagvlagen, later opklaringen. Vandaag: Zon onder 19.56 uur. Maan onder 16.22 uur. Morgen: Zon op 5.19 uur. Maan op 4.03 uur. (Van onze Haagse correspondent) ,,De luchtvaartovereenkomst tus sen Nederland en de U.S.A., die werd gesloten in het begin van de vorige maand en waarin de K.L.M. toe stemming heeft gekregen voor uit breiding van lijnen op het Ameri kaanse continent, kan worden geka rakteriseerd als een redelyk com promis, dat de elementen bevat van een uiteindelijk tot stand te brengen overeenkomst, welke de Nederlandse verlangens billijker zal bevredigen." tJ®. regering heeft met deze toe neming op het wetsontwerp, waarin ae goedkeuring voor het verdrag In de Panamakanaal-zone zijn in de nacht van woensdag op donderdag de grootste oefeningen van het Ameri kaanse leger begonnen, die ooit in dit gebied zijn gehouden. Er wordt deelgenomen door 15.000 oorVn^.aiJ,pcn' 200 vliegtuigen en 34 oefernn» pen'zullen landings oefeningen worden gehouden en ee- worden llNN" Jee Mufht worden geleverd. Ook zullen drie worden'uUgevoerd. mCt k™l— van gewraalgeRobeartn Montague^op? perbevelhebber der Amerikaanse strijdkrachten in het gebi™n de Caraibische Zee. Hij verklaarde te genover verslaggevers: „De oefeningen worden gehouden i.v.m. de huidige internationale ontwikkelingen". Paus Pius de Twaalfde heeft don derdag in het Vaticaan tot katholieke intellectuelen gezegd, dat zij het stre ven naar eenheid in de wereld moeten bevorderen door samenwerking in alle organisaties, die de natuurlijke rech ten van de menselijke persoon, het gezin en de burgerlijke overheid eer biedigen. De Paus sprak tot 600 deelnemers van de elfde bijeenkomst van de Pax Roman* te Rome. wordt gevraagd, de voorlopige aard van de overeenkomst niet onder stoe len of banken gestoken. Zij vertrouwt er op, dat binnen afzienbare tijd de inzichten in de U.S.A. zodanig zullen zijn veranderd, dat bij een herope ning van het gesprek meer begrip zal worden getoond voor de recht vaardige Nederlandse wensen als vierde luchtvaartmogendheid ter we reld." Ter motivering van deze verwach ting wijst de Nederlandse regering op de bij de overeenkomst gehouden briefwisseling, waaruit blijkt dat de regeringen ervan doordrongen zijn, dat van een voor beide partijen be vredigende regeling niet kan worden gesproken, zolang de K.L.M. niet te Los Angeles op de Amerikaanse westkust wordt toegelaten. haar twee-jarig zoontje Peter. Het echtpaar van de derde verdieping kon eveneens het brandende gebouw bijtijds verlaten. De uitgerukte brarï&we» r in groot alarm wierp met zeven stralen grote hoeveelheden water in het branden de gebouw. Binnen het half uur was men de brand meester. De zestig duiven van de bewoners der bovenste étage konden niet in veiligheid wor den gebracht. Ze kwamen in de vlam men om. Minister Staf blijft bij zijn besluit tot opheffing van de Nationale Re serve. Hij heeft dit nogmaals beves tigd in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Visch (KVP). Volgens het oordeel van de bewindsman kan de Nationale Re serve, ondanks alle toewijding en ijver, nooit voldoen aan de eisen die in een moderne oorlog aan de ter ritoriale verdediging worden gesteld. Wil een militair een goed "geoefend en uitgerust tegenstander eniger ma te partij kunnen geven, dan is het noodzakelijk, dat hij een volledige en dus langdurige opleiding heeft ge had, aldus de minister. Soldaten trachten in een straat van Amman, de hoofdstad pan Jordanië, een woedende menigte demonstran ten in toom te houden, die protes teerden tegen het plan van presi dent Eisenhower voor het Midden- Oosten. Koning Hoessein heeft het „internationale communisme" ver antwoordelijk gesteld voor de crisis in zijn land. In verscheidene Franse steden zijn donderdag stakingen uitgebroken om kracht bij te zetten aan eisen tot loonsverhoging. In Parijs en een zestal provincie steden hebben arbeiders in de vlieg tuigindustrie donderdag het werk voor enige tijd neergelegd. De com munistische, socialistische en chris telijke vakbonden zullen de staking steunen, die vandaag onder 80.000 ar beiders in de staalindustrie in Lotha ringen zal uitbreken. Deze staking zal 48 uur duren. In de gas- en elektriciteitsbedrijven zou eveneens ontevredenheid heersen onder de arbeiders vanwege het lage loonpeil. Enkele vakbonden zouden hun le den, die in deze bedrijven werkzaam zijn, gezegd hebben ,,zich voor een actie gereed te maken" als de be sprekingen over loonsverhoging schip breuk mochten lijden. De Finse regering is donderdag af getreden als een gevolg van de ver kiezing van Tanner tot voorzitter van de sociaal-democratische partij. Pre mier Fagerholm werd met één stem door hem verslagen. De nieuwe partij voorzitter leidt de rechtervleugel van de socialisten, die het niet eens is met de politiek van de linkervleugel, die onder leiding van Fagerholm staat. De voorzitter van de Westduitse Bondsdag Eugen Gersttsmaier, heeft tegen een verslaggever van de ,,Stuttgarter Zeitung" verklaard, dat hij er voorstander van is, dat de lan den van de NAVO de proeven met atoomwapens stopzetten, zodat de Sovjet-Unie geheel alleen de verant woordelijkheid zal dragen voor de schade die de wereld tengevolge van radio-activiteit zal lijden. Hij zei dat de westelijke mogend heden de stopzetting van de atoom- proeven bekend moeten maken zon der eerst tot een overeenkomst hier over met de Sovjet-Unie te zijn ge komen. Radio-Peking heeft donderdag be kendgemaakt, dat de lucht boven uit gestrekte gebieden in het noorden, noord-oosten en noord-westen van (communistisch) China op het ogen blik sterk radio-actief is. Delen van Perzië en Turkije en ook het eiland Rhodos zijn geteisterd door een aardbeving, die aan enkele tien tallen mensen het leven heeft gekost. Het epicentrum van de schokken lag ongeveer 100 kilometer ten zuidoosten van Rhodos. Op het eiland is het dorp Kastro Op de scheepswerf van G. de Vries Lcntsch Jr. aan de Grasweg te Am sterdam, nadert de lemsteraak voor H.K.H. Prinses Beatrix, welke de naam „De Groene Draeck" zal krij gen, nu snel zijn voltooiing. De foto (boven) toont arbeiders druk aan het werk in de „ingewanden'' van de „Groene Draeck" terwijl ook de jol (foto onder) welke straks in het kielzog van het koninklijke jacht zal dobberen, bijna gereed is. De vereniging voor r.-k. MULO die in Utrecht haar jaarvergadering hield heeft de afgetreden hoofdbestuursle den frater Emmanuel en broeder Atha- nasius benoemd tot erelid. Het aan tal leden van de vereniging nam in het afgelopen jaar met meer dan tien procent toe, het aantal nieuw-aange- sloten scholen met vijftien. het zwaarst getroffen. Hier stortten ongeveer 50 huizen in. In de stad Rhodos werden een minaret van een moskee en vijf huizen verwoest. Er vielen echter geen slachtoffers. Ernstiger waren de gevolgen in de Turkse plaats Fethiye. Hier kwamen tien personen om het leven, terwijl er tachtig werden gewond. Tachtig procent van de huizen stortte in. Te lefoon- cn telegraafverbindingen wer den verbroken. Ook in de haven van Marmaris en te Milas werd door de aardbeving schade aangericht. In het zuidoosten van Perzië zouden 13 mensen om het leven zijn gekomen en een groot aantal gewond. Gede tailleerde berichten over de omvang van de ramp in dit gebied konden echter nog niet worden verkregen. Het Amerikaanse federale bureau van onderzoek, de FBI, heeft in zijn verslag over de in 1956 in de V.S. ge pleegde misdrijven verklaard, dat het aantal misdaden in dat jaar in verge lijking met 1955, met 13.3 procent is gestegen. Ongeveer 46 procent van de gearresteerde bedrijvers van deze mis. daden had de leeftijd van achttien jaar nog niet bereikt. Er werden in 1956 in de Verenigde Staten 2.563.150 misdrijven begaan. Dit is 300.700 meer dan in 1955. Er wer den 12.620 moorden begaan, terwijl 116.730 verkrachtingen of overvallen werden uitgevoerd. 56.770 maal werd ingebroken, gepaard gaand met het gebruik van wapens en 525.720 „ge wone" diefstallen werden gepleegd. Door de misdrijven werd in 1956 V001' 440.000.000 dollar 1.694.000.000 gulden) schade aangericht. Het radiostation, een verklaring van de Chinese minister van gezond heid aanhalend, spoorde de luis teraars aan, geen fruit en groenten te gebruiken alvorens deze eerst in kokend water te hebben gewassen. Het voegde hieraan toe, dat de radio activiteit uit Siberië komt. De lieer J. Coblijn heeft donderdag ochtend in Hilversum namens de Rijksluchtvaartdienst het vliegbrevet uitgereikt aan de paters K. M. Her mans (uit Breda), F. J. Verheijen en H. G. J. Vergouwen. De drie missio narissen behaalden hun vliegbrevet na een opleiding aan de Nationale Luchtvaartschool. De paters zullen, zoals gemeld, in Nederlands Nieuw-Guinea, in het ge bied rond de Wisselmeren, hun vlieg kunst dienstbaar kunnen maken aan de missie-arbeid. Rector J. C. A. Huibers, voorzitter van de Missie-Verkeersmiddelen-Ac tie, bood de drie paters zijn geluk wensen aan. Hij verwachtte dat dit novum in de historie van de missio nering er toe zal bijdragen de bevol king van Nederlands Nieuw-Guinea tot een hoger geestelijk en cultureel peil te brengen. Pater C. van den Eynden, provin ciaal van de Orde der Franciscanen, was bij de uitreiking aanwezig. Geleid door de wens, het Europese toeristenverkeer zoveel mogelijk te be vorderen, liad zoals men weet de regering bij wijze van proef be sloten om Fransen, die zich tijdens de Paasdagen naar Nederland wilden be geven, toe te laten op vertoon van een identiteitskaart. De totnutoe opgedane ervaringen geven aanleiding deze proef voort te zetten. Daarom zullen met ingang van 26 april en voor de duur van het bloembollenseizoen Fransen in Neder land kunnen worden toegelaten op vertoon van een geldige identiteits kaart. Eenzelfde regeling geldt voor de Duitsers. De vroegere Britse premier .Sir An thony Eden, die in een ziekenhuis te Boston wordt verpleegd, zal het zie kenhuis weldra kunnen verlaten. Volgens een bulletin van de behan delende chirurg is de toestand van zijn patiënt „zeer bevredigend". Een proef met het verstrek ken van gratis koffie aan het publiek op de tribune bij de vergaderingen van de Delftse gemeenteraad is uitstekend ge slaagd. Voor de vergadering in kwestie was de belangstelling ongemeen groot. Voor de aan vang van de bijeenkomst kre gen alle aanwezigen een plat tegrond van de raadszaal met de namen van de leden, als mede een beknopte toelichting welke door de voorlichtings ambtenaar was samengesteld. Tijdens de vergadering kwa men de bodes tot tweemaal toe koffie serveren op de publieke tribune.

de Stem | 1957 | | pagina 1