PagMaD 23 c Stem In Genua denkt een kunstmatige men aan Delta Han Reijnhout actie in paarden Leo kreeg brief van Nasser Strijd tegen inflatie dringende noodzaak Top-omzet Waardeert Nederland de natuurgeschenken wel Afscheid van La Superba VIERDE BLAD DONDERDAG 25 APRIL 1957 Af standspro j ectiel niet van start? UW TAFELDRANK. Voor familiegebruik, in i/i liierschroefflessen Dr. Holtrop in verslag Ned Bank 't Lijkt toverwerk... in ons Statendam land terug Arrestaties in Hongarije Bescheidend en hardwerkend Cairo i<- J «1957 Sir, This 1& to acknowledge with gratitude the receipt of your message and to express jay pleasure to send you the stamps required with my best wishes* yours sincerely Gamal Abdel Haaser President of the Egyptian Republic Mr. Lao Biepen, Julianalaan 12, Breda Holland BOEKENPLANK God, de koning voor wie alles leeft Om de toppen der aarde Valuta met Pasen UW TAFELWATER Vooi familiegebruik, ïni/f literschroefflessen Mgr. Makarios celebreerde Paasmis Van zijn karig toegemeten ruimte heeft Genua een bewon derenswaardig, zij het tot het uiterste gedurfd gebruik gemaakt. Is het nu verder in onverbreekbare kluisters geslagen? Het vraagstuk is er inderdaad met de voortschrijdende tijd, die met elke uitbreiding de ruimtenood nog meer toespitste, steeds moei lijker op geworden. Echter staat de tijd nu eenmaal niet stil de vaart die de techniek in een groot deel van de wereld heeft genomen' dwingt ook deze stad tot verdergaande stappen. Een knooppunt van wereldverkeer als Genua laat zich zonder vliegha- ven nauwelijks meer denken. Water- vliegtuigjes. die uit het water kunnen opstijgen en daarop ook weer dalen ol helikopters, die met haar wen telende wieken loodrecht kunnen rij zen en dalen kunnen daarin niet voorzien, grote verkeersvliegtuigen zijn nodig. Echter leent het bodem- relief van Genua zich rl bijzonder slecht voor het uitgebreide terrein, dat een luchthaven voor startbanen en landingsplaatsen behoeft. Bij de landswet van 16 april 1954 is niette min bepaald dat in Genua een vlieg veld zal komen. De uitvoering is aan het C.A.P. opgedragen. Gemakke lijker gezegd dan gedaan. Op het harde rif van Genua laat zich die op dracht niet volbrengen. Sprak men in de eerste tijd van de vliegdiens- ten niet steeds van een vliegweide, (Advertentie) Let op de „R" op de om- band. Uw garantie voor echte anti-reuma brei'wol Neveda Reumanon voor reumalijders en gezonden! In kringen van de Amerikaanse luchtmacht is vernomen, dat donder dag of vrijdag van de vorige week een tweede proefneming met het lange-afstandsprojectiel van het type ,,Thor", dat een actieradius heeft van ongeveer 2400 km, is mislukt. Evenals bij de eerste proef in janu ari jl. zou de raket slechts enkele meters de lucht in zijn gegaan. De proeven hadden plaats op de lucht basis te Patrick in Florida. Het departement van de luchtmacht weigerde commentaar op het voorval te geven. (Advertentie) een woord, dat het noodzakelijk vlak ke zeer duidelijk aangaf. In de be voorrechte delta van Rijn, Maas en Schelde is dit vlakke in ruime mate aanwezig. Is er in Ligurië niets van een delta? O ja, wel iets. Er zijn daar verscheidene bergstroompjes, Genua heeft er één aan de west- en °én aan de oostzijde. Hun steenachtige bed ding ligt meestal droog, maar ze doen wat ze kunnen en vormen aan de mond een luttel stukje laagland, een deltaatje in miniatuur of ook wei een strandvijvertje. Het is al te on beduidend van omvang orfl het laad- schip te wijzigen en zulke lilliputters onder de delta's lenen zich in het minst niet voor een groot vliegveld. Over een nieuwe boeg Een gunstige natuurlijke ligging had Genua voorbestemd voor een schone toekomst. Dank zij ook de grote handelskwaliteiten, de Genue- zen eigen, heeft deze zich ver wezenlijkt. Maar als dan de voor spoed iot op grote hoogte is voort geschreden, als de natuurlijke om standigheden ten volle zijn uitgebuit, ja wellicht reeds overschreden en de wilskrachtige mens stuit op een tot hiertoe en niet verder, dan is de dwingende noodzaak geboren de zaak over een geheel andere boeg te wen den en in het boek van natuur en natuurbeheersing te gaan zoeken naar een oplossing, elders aan de hand gedaan, om kost wat het kost, de natuur, die de leermeesteres is der kunst, na*te volgen. Vlak is in en bij Genua alleen de zee en dus moet er in de zee een soort knstmatig deltagebied geschikt voor vlieghaven worden gevormd, 'n schiereiland, dat dan tevens als bij een zeeboezem in de Lage Landen een stuk water omsluit, dat dienen kan voor uitbreiding van havenge legenheid. In die nieuwe haven zou dan een scheepswerf komen voor de bouw van zeer grote schepen en een petroleumhaven, te vergelijken met de Vierde petroleumhaven op de Beer in west-Rozenburg. Maar al wat bij de Lage Landen gave van de natuur is, zou hier met inzet van veel ver nuft, nog veel meer arbeid en een zeer groot kapitaal te voorschijn moe ten worden geroepen. Al dit werk heeft Moeder Natuur in Nederland reeds verricht niet met één, maar met talrijke schiereilan den met vier grote natuurlijke zee boezems, waarvan men er nu drie onbruikbaar gaat maken. Op het geduldige papier laat zich zo'n kunstmatig afgescheiden zeeboe zem zeer verlokkend aftekenen: in oost en zuid een afsluiting met een als het ware uit de zee opgeroepen schiereiland. Dat zal dan een breedte hebben, die wisselt van vier tot acht honderd meter. Daarop zullen de startbanen, landingsterreinen en be drijfsinrichtingen van de vlieghaven komen. Aan de westzijde wordt die kunstmatige havenkom afgesloten door een zeer sterke ha vendam van duizend meter lengte en met in het midden een knik, zodat de laatste helft gericht is naar de kop van het schiereiland. Daar wordt 'n in- en uit gang vrijgelaten van niet meer dan een paar honderd meter, want golf slag en deining mogen in de haven kom niet al te machtig worden. En dat geheel wordt dan aan de buiten kant beschut door een evenwijdig aan de kust lopende golfbreker van 2750 meter. De diep blauwe kleur van de zee maakte de tekening aantrekke lijk, maar die in het vlak getekend zee kon niet weergeven, dat schier eiland en golfbrekers zich zullen moe ten verheffen uit een diepte, die op loopt van 5 tot 17.5 meter. Niette min, het zal er alles komen. De C.A.P. heeft de uitvoering van dit werk, waarmede jaren zullen zijn ge moeid op zich genomen. Zij geeft dus haar werkkracht en heeft ook haar geldmiddelen voor dit doel aangespro ken. Uiteraard moet het leeuwedeel der kosten van de Staat komen, maar ook de stad Genua, de provincie Li gurië, de Kamer van Koophandel en verscheidene andere plaatselijke in stellingen steunen. T erugreis De heenreis was ten einde. Een stuk werk was getoond, waaruit ten volle sprak, dat de palmboom groeit tegen de verdrukking in: de werk stad Genua heeft met de haar ge geven talenten gewoekerd: het wa ren er, wat de ruimte betreft, weini ge; ze heeft ze echter niet begraven, maar getoond, wat Genua vermag. Moet Nederland daartegen over staan als een roekeloos verkwisten van zijn zo ruim schoots geschonken ruimte? Ge lukkig vaderland, waar de van nature gegeven mogelijkheden zo vele en zo gunstig zijn! Rampzalig vaderland, dat met de inzet van een geweldige in spanning, een betere zaak waar dig, en met opoffering van reusachtige kapitalen, een be tere zaak dienstig, grote gaven der natuur gaat vernietigen. Zo liepen op de terugtocht de ge dachten, die de bezoeker wel moesten invallen. Weer aan wal gekomen, volgde het afscheid; wat legt elke meelevende toeschouwer bij het woord Genova nog altijd meteen de toevoeging La Superba in de mond? Dit is, wijl dit nog steeds de kort ste en welsprekendste wijze is om zijn indrukken in één enkel woord samen te vatten. Vooral ook door de slechts flauwe medewerking van nature bij al wat de havens betreft, was Genova La Superba voor de be zoeker meer geworden dan een wel luidende klank; het was èn in de beroemde zaal èn op deze haven- tocht voor hem geworden tot een levend begrip, tot eer zaak van hoofd en hart beide. Artikelen zijn noch gevraagd, noch in uitzicht gesteld, ze zijn onder een gunstig klimaat in vrije grond ge groeid. Moge iets van de welluidend heid en de kracht, die de Genuees Paganini wist te ontlokken aan zijn vereerde instrument, dat nog in zijn vaderstad wordt bewaard, zich ook voelbaar hebben gemaakt in de sfeer van wat voorafging. Luctor. (Advertentie) Zo zacht en fluwelig Cutex Stay Fast lipstick Uw lippen maakt En wat 'n betoverend mooie kleurenCutex bevat zuivere lanoline. Bij Cutex lip stick hóórt natuurlijk Cutex nagellak. Schilfert niet, breekt niet en houdt veel langer dan gewone nagellak. Ontdek de charme van Cutex. chormel J5 De nieuwste aanwinst van de Hol- land-Amerikalijn, het s.s. ..Staten dam", dat op 6 februari j.l. voor zijn eerste reis naar de Verenigde Staten is vertrokken, is gisteren voor de eerste maal in de thuishaven Rotterdam aangekomen. Radio Boedapest heeft gemeld, dat er te Komaron vijftien personen in hechtenis zijn genomen, die er van worden verdacht stakingen te hebben willen organiseren en daarna het communistische regime met geweld omver te hebben willen gooien. De zaak van deze groep van vijftien is overgedragen aan de openbare aan klager. Een bescheiden, misschien wel te bescheiden, hard werkende knaap: de Middel burger Han Reijnhout, ta lentvol als hij tekenstift en palet hanteert. Hij houdt er niet van, veel over zichzelf te babbelen; hij laat liever zijn tekeningen zien, die spreken meer dan de maker. Han Reijnhout is naar onze smaak de beste leerling van „Co- loriet", de club van amateurschil ders, die onder leiding van de Zeeuwse kunstenaar Jac. Prince in het gildehuis van de Kuipers poort oefent. Han Reijnhout is nog erg jong en hoewel hij al weer enkele ja ren. bij zijn vader het kleerma kersvak beoefent, heeft hij in zijn optreden nog iets van de leven digheid, de spot van de sehooljon- gen. Daarentegen redeneert hij ook weer zo verstandelijk, dat het pure zelfspot is geworden, die beslist niet gespeend is van wijsheid. Hij tekent, „vanaf de school banken", als men dat van hem weten wil. „Ik begon eigenlijk niet te leren, ik begon te tekenen Hoe hij er toe kwam? „Ik weet het niet, ik moest toch wat doen Genieten paarden de voorkeur? „Ja. als ze voor de deur Wat zijn de plannen voor de toekomst? ..Toekomst? Heb ik eigenlijk wel toekomst?" Je blijft toch wel tekenen? „Ja, ik heb echt schilders- bloed, ik ben lui Zo gaat het door. Hij zegt dat hij lui is, maar in zijn atelier, thuis stapelen de tekeningen zich op; de wanden hangen er vol schil derstukken. Hij vraagt zich af of hij wel toe komst heeft, maar hij bezit zonder twijfel talent. De koppen van Wal- c her se boeren, die hij tekent, heb ben karakter, de paarden voor de ploeg zijn één en al actie, hij weet het moment te vangen, dat zij de ruige lichamen krommen bij het trekken van de voor. Hij tekent paarden, zogenaamd als ze voor de deur staan, maar hij gaat er voor op zijn fiets d-oor Walcheren, de Bevelanden en als het moet, nog verderop. „Ik zwerf door de velden" zegt hij dan met een beetje satiriek in zijn stem, maar ondertussen I Het nieuwe jaarverslag van de Ne- derlandse Bank legt in een woud van cijfers nog eens meer precies bloot hoezeer Nederland zich in 1956 aan overbesteding te buiten ging. Er moet bijna 1 miljard gulden uit liquide reserves zijn vrijgemaakt voor be- stedingen en daarnaast is er dan nog bijna 600 miljoen aan een beroep I op geldcreatie ontleend. De president van de bank, dr. Hol- I trop, wijst er op, dat men zo maar niet door kan gaan met inflatoire I financiering. Het was nu ook slechts mogelijk, omdat publiek, banken en bedrijfsleven over een gunstige liqui- diteit beschikten. Maar de spelingen op dit gebied zijn thans grotendeels verbruikt. I Men nadert het ogenblik, waarop slechts bestedingen, die niet-inflatoir kunnen worden gefinancierd, kunnen doorgaan. Wanneer men andere om sociale of economische redenen, toch j°orLai?g verlenen, zal men min- B ,belaiI8.rijke bestedingen moeten ïaiaten. Dit is de taak voor de alge- i ene economische politiek. Evenwicht verstoord A*e ,vraaS is nu maar of de rege- i mg haar algemene economische po- i i hiernaar zal richten. De inge- i u "este(3ingsbeperking gaat dr. u°ir?p me'.name bij de lagere over- I lanS niet ver genoeg. Het rijk heeft intussen de bestedingsinflatie in de hand gewerkt en zal dus vóór I budget1 ®aan me^ besnoeien op eigen De Nederlandse betalingsbalans ver toonde in 1956 een tekort van 608 miljoen tegen een overschot van 302 miljoen in 1955, een achteruitgang dus van ruim 900 miljoen. Kapitaal verkeer inbegrepen komt men voor 1956 tot een tekort van ruim 900 miljoen, terwijl in 1955 de balans dan nog met een klein overschot van 17 miljoen in evenwicht was. Dr. Holtrop merkt hierbij op, dat een simpel herstel van het evenwicht van de betalingsbalans voor Neder land onvoldoende is. Er moet elk jaar een overschot gekweekt worden van circa 600 miljoen om een structu reel tekort op de kapitaalrekening te dekken. Zo wordt nog eens scherp onder lijnd, dat het stuur in de financiële en economische politiek moet worden omgegooid. Dr. Holtrop heeft vroeger ook al in een rede te Brussel gewaarschuwd voor de inflatietendensen welke hijna alom aan de dag treden en in een Europese gemeenschap, waar ieder land zijn eigen monetaire politiek blijft voeren, kunnen blijven doorwer ken. Theoretisch laat de zelfstandige mo netaire politiek der verschillende lan den toe, dat zij zich aan eikaars be ïnvloeding onttrekken, maar zal de Nederlandse regering zich hiertoe ook praktisch in staat tonen Toch slechts dan, als zij de ontwikkeling van 1956 in ons eigen land in tegen overgestelde richting weet om te bui gen. Leo Diepen van de Julianalaan in Breda, tien hele jaren oud, trok op een goede dag de stoute schoenen aan en schreef gewoon een brief naar Nasser. Wat kon 't hem schelen. Hoe hij daar bij kwam De onderwijzer van school had het ook gedaan en waar om sou hij het dan niet eens proberen. En hij kreeg nog antwoord ook. Een kort maar hartelijk briefje met de originele handtekening van Nasser eronder. Leo had zijn brief in het Nederlands ge schreven en was ermee naar zijn oom ge stapt „want ik ken natuurlijk geen En gels". De oom wel, maar die schreef voor alle zekerheid toch maar in het Duits. Het antwoord kwam vrij spoedig en Leo stond vergezeld van tivee kornuiten, trots aan de balie van onze krant, met het briefje en met de belangrijke postzegels die er bij ingesloten waren. Het briefje drukken we hierbij voor de curiositeit maar even af. zwerft-ie door de velden, of het nu gewild klinkt of niet Reijnhout heeft een levendige interesse voor de pottebakkers- kunst. Wellicht komt er eens een plaats bij een plateelfabriek voor hem open. Hoewel hij, gezien zijn gaven, een opleiding aan een kunstacademie verdient, is hij daar nooit aan toe gekomen. Toch tekent hij door. Nu al weer zes jaar onder Prince. Hij bestu deert de oude meesters, gaat er voor om boeken naar de pro vinciale bibliotheek, waar hij steeds met raad en daad wordt bijgestaan door de bibliothecaris en voorzitter van de Zeeuwse kunstenaarskring, de heer H. Pie- ters. Zijn tekeningen dragen de sporen van, de liefde voor het motief, zonder conventioneel te zijn. Ze bezitten geest en persoon lijkheid. Ze zijn getekend door een bescheiden jongeman, wiens talent niet weg te cijferen is. Actie in paarden. Han Reijnhout weet in enkele lijnen en nuan ceringen het moment te van gen, als de grote paardelicha- men zich krommen voor ploeg of maaimachine. (Advertentie) Nog niet zo lang geleden kondigden wij u de tweede druk van dit boekje aan. En nu de vijfde, het beste be wijs, dat het boekje het dóet. Niet te verwonderen, want Guardini's boeken zijn om zo te zeggen klassiek. Hij heeft in elk land talloze bewon deraars, zijn geschriften verdienen dan ook zonder enige reserve deze bewondering. Guardini is wel één der grootste katholieke denkers van de moderne tijd. Wat in deze tien toespraken zij zijn werkelijk gesproken woord frappeert, is, dat vertrouwde zins- dendingen, als „Gods wil", „God ziet I mij" „Gods voorzienigheid" niet lan ger gemeenplaatsen zijn, maar een totaal nieuwe inhoud krijgen, dieper en oorspronkelijker dan wij ooit ver moed hebben. Beatrijs van der Hallen gaf een uitstekende vertaling. Lannoo een ty- pografisch-keurig verzorgd boekje. J. H. (Lannoo Tielt-Den Haag). Luis Trenker is vooral bekend als speler en regisseur voor films, die met bergen en bergbeklimmen te ma ken hebben. Hij kan echter ook schrijven. Dat blijkt uit dit Prisma boekje, waarin een hele reeks be roemde bergbeklimmers de revue passeert. Het is bijna onvoorstelbaar hoe veel moed en uithoudingsvermo gen en doodsverachting deze dappe ren. hebben besteed aan het bedwin gen van de hoogste toppen in Azië, Europa. Afrika en Zuid-Amerika. Niet alleen van successen kunnen de ze verhalen gewagen. De slachtoffers behoren ook tot de geschiedenis van dit harde bedrijf. Trenker vertelt in onopgesmukte stijl over deze boeien de tochten in boeiende regionen hoog boven de steeds comfortabeler we reld, waarin we leven. Tijdens de afgelopen dagen hebben de grenswisselkantoren een enorme omzet gehad aan valuta. Ongeveer vijf en een half miljoen gulden ie door de handen van de beambten ge gaan. Ofschoon door de grote toevloed van buitenlanders enkele grenswis selkantoren wel eens in „ademnood" kwamen is het toch niet zo geweest, zoals eerder gemeld, dat men de lo ketten moest sluiten. Door koerier» is per auto steeds het noodzakelijk* bedrag aan Nederlands geld aan grensposten afgeleverd. (Advertentie) Aartsbisschop Makarios, gefotogra feerd tijdens de paasdagen, toen hij in de kerk van St. Irene in Athene de mis celebreerde. We zien hem hier bij de uitreiking van het heilige licht van de we deropstanding aan de gelovigen.

de Stem | 1957 | | pagina 7