kiest de zijde, kiest de hige 'Slsjp Pagblad 23? Sten» Mei één pond sterling Slot-fase MENING EN COMMENTAAR AT EEN ONDERLIJKE ERELD zenuwpijn RADIO NIET WEEELOOS MISLUKT AFSCHRIKKEND TWEEDE BLAD WOENSDAG 24 APRIL 1957 maa e0ni W11? °m °P te Staan. door O. Straminoff Zweedse minister pleegt zelfmoord AKKERTJES' Je proeftt iedere dag Suezkanaal-kwestie Sint-Jorisdag {-efc/L Wereldpij prookdag Witte tanden - frisse adem met COLGATE! TELEVISIEPROGRAMMA NA afloop van de jaarlijkse bij eenkomst van de Atlantische bevelhebbers op het hoofdkwartier te Parijs heeft veldmaarschalk Montgomery verklaard, dat de At lantische strategie allereerst erop gericht is, een atoomoorlog te voor komen. i De zaak is op een oor na gevuld. De paasdrukte heeft num mer veertien, wiens portret hiernaast is afgebeeld, een beetje in de weg gestaan. Daarom is hij eigenlijk een dag te laat. Kent U hem? Tussen haakjes: hij doet zondag a.s. niet mee tegen België. Maar méér zeggen we er niet van. Nu nog twee en dan mogen de deelnemers hun oplossingen inzenden. 29) Om ontdekking te voorkomen, was -nel handelen voor hem een eerste vereiste. De eerste strop voor hem was, zoals ik al zei, de spoorloze ver dwijning van de documenten, die voor hem van zulk een enorme waarde waren Wellicht, Sparkes, interesseert het Je te weten, dat deze documenten verdwenen, onmiddellijk nadat Stan- y Rogers ze aan de hoofdvertegen woordiger van Francis P. Norman i -PiJe doodsvijand dus - aan de aan«ei S la Concorde, te koop had l aangeboden! I xal,s Je er n°S aan twijfelen 'ocht, of hij een schurk was, dan zu[je zeer zeker van gedachte ver- inaeren, wanneer je weet, dat hij je 0enjS,aand tijds tot tweemaal toe I verried!" Uit het gelaat van Sir William 1 l arkes was alle kleur geweken. Hij terug Vle hulpeloos in zijn fauteuil Ja. nam de kasteelheer opnieuw het woord, „tot tweemaal toe pleeg- o hij verraad ten aanzien van de wil»* m nWiens *dienst hiJ was, en wiens volle vertrouwen hij genoot. Hij ontzag zich niet een dubbel ver raad te begaan tegenover zijn mees ter, die er in toegestemd had, dat zijn dochter zijn echtgenote zou wor den, neen, die om dit doel te berei ken, zelfs dwang op haar had wil len uitoefenen. Zie je nu zelf hoe verblind je geweest bent, waarde vriend, dat je niet geaarzeld hebt het dierbaarste wat je bezat op te offe ren om je lage wraakgedachte te kunnen botvieren?" Vóór de miljonair een antwoord geven kon, vervolgde zijn gastheer opnieuw met verheffing van stem: „Natuurlijk is het ontzettend voor je dit alles te moeten aanhoren, en ik begrijp je gemoedstoestand ten volle. Maar het is nu eenmaal no dig, dat je met geweld de schellen van de ogen gerukt worden, opdat je althans in de toekomst voor der gelijke dwalingen gevrijwaard blijft. Het toeval wilde, dat je dochter op dezelfde boot, waarop jij die nacht het Kanaal overstak, naar Frankrijk reisde. En zij zou al lang niet meer tot het rijk der levenden hebben be hoord, als zij tijdens de overtocht niet door het vastberaden en zelfop offerend optreden van een moedige jongeman van een wisse dood was gered." Ditmaal was de Australische goud koning met één sprong overeind. Hij veegde zich het zweet van het voor hoofd, terwijl hij een stap in de rich ting van de vicomte deed. „Dus... dus.." stamelde hij, „het was mijn dochter, die door mijn chauffeur ge red werd? Vlug, zeg me waar je heen wilt met je onthullingen Paul. Wat heeft 't voor zin me langer op de pijnbank te leggen?" Doch de Boigny scheen hem nau welijks op te merken, nog minder zich van zijn ontsteltenis ook maar iets bewust te zijn. Koel en onver biddelijk klonk het van zijn lippen: „Het was dezelfde jongeman, die door zijn kordaat en doortastend op treden Stanley Rogers zou ontmaske- ant hij was het, je gewezen chauffeur, die je secretaris bij de vertegenwoordiger van Francis P. Norman binnen zag stappen met de aktentas, waarin zich de kostbare dokumenten bevonden welke hij daar ten verkoop aanbood. En hij was het, die de voor jou zo waardevolle documenten, welke hem door een sa menloop van omstandigheden in han den vielen, onder zijn hoede nam, tot de dag gekomen was, dat hij zé aan de rechtmatige eigenaar kon te ruggeven. Maar deze koene jonge man deed nog meer. Want, weder- om hij was het, die je dochter be vrijdde uit de valstrik, waarin je trouweloze medewerker haar gelokt had om haar te dwingen zich naar zijn eisen te voegen. En het was de ze jongeman, die haar daarna naar een plaats bracht, waar zij tegen el ke aanval, van welke zijde dan ook. beschermd zou zijn. En hij was het ook, die het mens dom verloste van een gewetenloze schurk, want, waarde William, tij dens het gevecht, dat zich ontspon, toen je gewezen chauffeur Mary wil de bevrijden, werd je secretaris en medewerker gedood. En wellicht boe zemt het je ook belang in te ver nemen dat de jongeman bij die on derneming licht werd gewond doordat de schurk tweemaal op hem vuurde. Welnu. Sparkes, als je nog altijd niet overtuigd bent van het feit welk een fraai heerschap je ditmaal je vertrou wen gegund hebt in een man als die Stanley Rogers, dan..." Sir William wankelde en liet zich opnieuw in de clubfauteuil vallen. Als verpletterd bleef hij daar zitten, het hoofd met het zilverwitte haar in de handen verborgen. Hoe zwaar het schuldbewustzijn op zijn vermoeide schouders drukte, bleek duidelijk uit de houding, waarin hij daar zat. Al les, alles had hij verloren, tot zelfs de liefde en achting van zijn enig kind, dat van hem weggevlucht was en dat hij nimmer zou hebben terug gezien, wanneer deze jongeman, die zijn chauffeur geweest was Eindelijk tilde hij het hoofd op en met moeite bracht hij de woorden uit: „Waar waar is Mafy? Is mijn kind ongedeerd?" ..Ik kan je meedelen, dat zij in veiligheid is, laat je dit voldoende zijn", luidde het korte antwoord van de vicomte. Toen trad de Boigny op de man, die daar als gebroken voor hem zat, toe, en vervolgde op zach tere toon: ..Sparkes, je hebt een groot onrecht begaan tegenover jezelf en je kind. Maar verder ook en zeer zeker niet in de laatste plaats, tegenover de jongeman, die ook alweer als di rect gevolg van je wraakgevoelens, zich genoodzaakt zag ontslag uit je dienst te nemen om redenen, welke je straks duidelijk zullen worden. Hij was het, die eens je dochter van de dood redde, hij was het, die haar la ter met raad en daad bijstond, toen zij, geheel alleen en van een ieder verlaten hierin deze wereldstad haar moedige, maar moeilijke strijd streed die haar ten slotte redde uit de handen van een schurk. Luister, Sparkes, ben je bereid die schuld le herstellen?" Langzaam rees Sir William uit zijn clubfauteuil overeind. „Waar is die jongeman?" stamel de hij. „Waar waar is mijn doch ter?" Nu trad de kasteelheer op de Aus tralische goudkoning toe, legde hem beide handen op de schouders en zei hem op een toon, welke aan duide lijkheid niets te wensen overliet: Je zult noch jje dochter, noch deze jongeman ooit in je leven meer terug zien Sparkes, "'anneer je me niet de onvoorwaardelijke belofte geeft, dat je het begane onrecht zult herstel len, wanneer je me niet zweert, dat je voor de toekomst van elke wraak gedachte zult afzien, onverschillig, wat er gebeuren moge". „Onverschillig, wat er gebeuren moge?' luidde de vraag van de oude man, wiens verbijstering met de mi nuut steeg. „Onverschillig wat er gebeuren mo ge," hernam de vicomte op dezelf de onverbiddelijke toon. „Ik herhaal mijn vraag, waarop je nog niet ge antwoord hebt, ben je bereid die schuld te herstellen?" Sir William Sparkes staarde de vi comte aan, alsof hij trachten wilde zijn gedachten te lezen. Het ontging de kasteelheer niet welk een zware, innerlijke strijd zijn oude vriend streed. Plotseling afstand te moeten doen van iets, waarop men een kwart eeuw al zijn gedachten, al zijn han delingen gericht heeft gaat dat niet boven de menselijke kracht? Einde lijk stak hij zijn gastheer de levende hand toe; zonder een seconde te aarzelen drukte deze op een schel knop. Onmiddellijk daarop trad een jonge man het vertrek binnen, in wien sir William Sparkes bij de eerste oog opslag z'n gewezen chauffeur herken de. Hij merkte op, dat hij de linker arm in een verband droeg, maar wat hem evenmin ontging was, dat hij ondei- zijn rechterarm een gele ak tentas hield, welk» hij terstond her kende als die, waarin zijn secretaris de bewuste documenten bewaard had. „Morris," kwam het op hese toon van de lippen van de Australische goudkoning, terwijl hij een stap in zijn richting deed en hem de hand toestak. De aangesprokene echter deed, als of hij die hand niet opmerkte. Hij bleef midden in het vertrek staan, keek zijn vroegere meester recht in het gelaat, en zei: „Ben Morris, de chauffeur, is dood, mijnheer. Het is John P. Norman, die u uw kostbare documenten, die voor u alles ter wereld betekenen, terug brengt! Alsof hij een slag gekregen had, deinsde de oude man achteruit. Zijn uitgestoken hand viel slap langs zijn lichaam neer. Maar voor hij in staat was een woord te uiten, ver volgde de jongeman, die door zijn gewezen meester met „Ben Morris" aangesproken was: „Ja, Ben Morris is dood, mijnheer. Het is John P. Norman, de zoon van Francis P. Norman, die u de docu menten terugbrengt, welke voor de ondergang van zijn vader bestemd waren geweest en die hij op een vei lige plaats voor u bewaard heeft, tot de tijd gekomen was ,dat hij ze aan de rechtmatige eigenaar kon terug bezorgen". (wordt vervolgd) (Advertentie) PANG Sture Hartvig Henriksson, de Zweedse minister van verbindingen, heeft zich maandag in zijn woning bij Stock holm van het leven beroofd. Henriksson was 40 jaar en werd verleden maand tot minister benoemd. De reden van zijn zelfmoord is niet bekend. spit of spierpijn helpen direct Temidden van de uitbundige kleuren en heerlijke geuren van bloemenland gaat de mens op in de schoonheid en rijkdom van de natuur. Maar het na-genieten krijgt een extra bekoring' als U er dan 'n King's Cross bij opsteekt de gouden geurige Virginia waarvan iedereen zegtj een atoomoorlog steeds minder waarschijnlijk. Nu tengevolge van de onberaden oproep van de Westduitse atoom geleerden zoveel onrust verwekt is met betrekking tot de atoombewa pening in het westen, is het ver standig ook Montgomery's woorden tot zich te laten doordringen. Een weerloos westen zou een uitnodiging zijn voor communistische agressie. De gewapende NAVO schrikt haar af. In welingelichte buitenlandse diplo matieke kringen in Cairo is verklaard, dat redelijkerwijs verwacht kan wor den dat de besprekingen over een regeling voor de Suezkanaal-kwestie deze week in een „slotfase" komen. De onderhandelingen zouden een punt bereikt hebben, waarop men zeer dicht genaderd zou zijn tot de strekking van het plan, dat door Krisjna Menon van India in oktober 1956 is geopperd. Dit plan voorzag in arbitrage van geschillen door de Ver enigde Naties, technisch advies van deskundigen van de V.N. en overleg en voeling met de gebruikers van het kanaal. Egypte zou volgens genoemde krin gen bereid zijn spoedig tot een rege ling te geraken over de Suezkanaal- kwestie om een verlies opleverende exploitatie van het kanaal te vermij den. De dagelijkse kosten van de ex ploitatie worden geschat op ongeveer 142.000 dollar. De huidige inkomsten dekken dit bedrag zeer ten dele als gevolg van de westelijke boycot van het kanaal. Gistermorgen om zeven uur, op Sint Jorisdag, kwamen de Nederlandse padvinders, de verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging, het Ne derlandse padvindstersgilde en de Nederlandse Gidsenbeweging van het district Den Haag, op het Binnenhof byeen. Bijna 6000 welpen, verkenners en voortrekkers hadden zich in de vroeg te van de voorjaarsdag rondom hun vlaggen en totempalen geschaard. Nadat de vlag was gehesen en het lied was gezongen, klonken de roepen en motto's van welpen, verkenners en voortrekkers, waarop een korte bood schap werd voorgelezen, geschreven door een vroegere hoofdcommissaris. Ds. Veldkamp, voorzitter van de Haagse jeugdactie, hield een korte toespraak. In elke troep werden vervolgens rode tulpen uitgedeeld als 't symbool van de lente Toen allen waren getooid met een rode tulp, werd uit volle borst het eerste en zesde couplet van het Wil helmus gezongen, waarna de vlag werd gestreken. PAPIER S In Johannesburg heeft een S krant de eerste „radio-actieve pagina ter wereld" gepubli- t ceerd. Het was een adverten- tie over een hele pagina, be- drukt met een kleurstof, die S uit afval van een atoomcen- trale was vervaardigd. De meeste lezers dachten, dat het een grapje was, maar t toen wantrouwigen er hun Geiger - teller bijhaalden, bleek dat het blad wel dege- lijk radio-actief was. Personeel Alleen ex-misdadigers kunnen 'n baantje krygen bij de bouwmaat schappij van Noel Philips in Co ward. Noel meent, dat goed werk en begrip voor het verleden het beste zijn om een nieuw leven te beginnen. Hy kan het weten, want Noel bracht zelf het derde deel van zyn leven in de gevangenis door. Collega Schoenpoetser Sam Rubino was eregast op een feestavond, die rijke zakenlieden in New York gaven. Ze deden dat ter gelegenheid van het feit, dat Rubino vijftig jaar achter een schoenen poetste voor het ge bouw, waarin zij hun kantoren had den. „Wij voelen ons zo'n beetje collega's", zei een van de sprekers. Advies De rechter van Boston kreeg te maken met een student, die een an dere knaap had gedreigd af te ros sen, omdat die zijn meisje had weg gekaapt. De rechter was een wijs man. Hij adviseerde de student: ..Ga nu niet met die knaap vechten. Ben hem dankbaar". Bende De onderwereld van Tulsa in de Verenigde Staten heeft het grootste plezier aan de arrestatie van een bende, die zich bezig hield met het smokkelen van sterke drank naar ..drooggelegde" staten. Als bende lid werden onder meer ontmaskerd: de commissaris van politie, ver schillende van zijn ondergeschik ten, een rechtbank-verslaggever en zeven leden van de plaatselijke ver eniging tegen het drankmisbruik. Comfort In het „laantje der verliefden" bij Claygate, is dezer dagen een comfortabele divan gevonden, die zo maar tussen de harde, houten banken stond. Men neemt aan, dat een niet onbemiddeld stelletje het zitten op die banken moe is gewor den. (Advertentie) CROSS De wereldpijprookdag 1957 is vast gesteld op 25 april a.s. De wedstrijd om de wisselprijs wordt die avond ge houden in het clubgebouw van „De Gesellighe Dampkring" te Purmerend. Voor de aanvang daarvan zal 25 april officieel tot wereldpijprookdag worden geproclameerd. DONDERDAG 25 APRIL HILVERSUM I 402 m KRO: 7.00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengebed en liturg, kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,50 V. d. vrouw (9,35-9,40 Water standen). NCRV: 10,00 Gram. 10,30 Mor gendienst. KRO: 11,00 V. d. zieken 11,45 Gram. 12,00 Middagklok-noodklok 12,03 Pianoduo 12,25 Wij van het land 12,35 Land. en tuirnb. mede-d. 12,.'18 Lichte mui. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en katih. nws. 13,20 Pianorecital 13,45 Gram. NC RV: 14,00 Promenade ork. en solist 14,45 V. d. vrouw 15,15 Gevar. muz. 15,40 Gr. 10.00 Bijbellezing 16,30 Rarok-ens. 17,00 V. d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Beitrsber. 17,45 Lichte muz. 18.10 Gram. 18,35 Idem 18.45 Leger des Heils-kwartier 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Gram. 19,20 Sociaal perspectief 19,30 Gram. 20,00 Radiokrant 20.20 Gevar. progr. 21,45 Gram. 22,00 Tijd schriftenkroniek 22,10 Orgelconc. 22*35 Gram. 22,45 Avondoverdenking 23,00 Nws. 23.15 Sportuitsl. 23,20-24,00 Gram. Bestrijdt tandbederf lie gehele dag Grote tubs' slechts 70 ct Standaard tube 44 ct Jamilietube 100 ct Colgate vernietigt met éénmaal poetsen wet 85% der bacteriën, die slechte adem veroorzaken HILVERSUM II 298 m AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram, VPRO: 7,50 Dagopening. AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gr. 9,00 Gym. v. d. vrouw 9,10 De groente man 9,15 Gram. 9.40 Morgenwijding 10,00 Gram. 10,50 V. d. kleuters 11,00 V. d. huisvrouw 11,15 Lichte muz. 11,45 De functie van de angst in het kinderleven, oaus. 12,00 Orgel en viool 12,25 In 't spionnetje 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Dansmuz. 12,50 Uit het bedrijfsle ven, cans. 13.00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Lichte muz. 13,55 Beursber. 14,00 Gram. 14,10 De gouden vlinder, hoorap. 14,45 Pianorecital 15,15 V. d. zie ken 16,00 Gram. 16.15 Voordr. 16,30 Me- tropole ork, 17,00 V. d. jeugd 17,45 Re- geringsuitz.Nederland en de wereld, Se rie: Nederland biedt de wereld zijn ver keersdiensten aan. Onze kustvaart, haar groei en haar betekenis, door mr, dr. A. Helder, referendaris bij het directo raat-generaal van de Scheepvaart. AV RO: 18,00 Nws. 18,15 Sportpraatje 18,25 Theaterork. 18,55 Gesproken brief uit Londen 19 00 V. d. kleuters 19,05 Caba ret 19,25 Hammondorgel»pel 19,45 V. d. jeugd 20,00 Nws. 20,05 Omr. ork. en so list 21,00 Land voor de boeg, klankb. 21,35 Pianorecital 21,50 Lichte muz. 22,00 Jay.zmuz. 22,40 Aot. 22.50 S por tact. 23,00 Nws. 23,18 Beursber. te New York 23,16 Onze buitenlandse correspondenten mel den 23,25-24,00 Finale Cabaret der Onbe kenden. BRUSSEL 324 m: 12,00 Amus. ork. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Orgelspel 14,00, 14,15 en 14,30 Gram. 14.45 Strijkork. 15,30 Kamermuz. 16,00 Koersen 16,02 Pianorecital met comm. 16,15 Boek- bespr. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,15 V. d. kind. 18,15 Jeugd en muziek 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,30 Rep. 19,40 en 19.45 Gram. 19,50 Caus. 20,00 Gram. 20,10 Klankb. 20,40 Verz. progr. 21,20 Jazzmuz. 22,00 Nws. 22,11 Int. Radio-Universiteit 22,30 Orgelrecital 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12.00 en 12,30 Gram. 13,00 Nws. 13,15 V. d. kind. 14,15. 14,30, 15,30 en 16,05 Gram. 17.00 Nws. 17^10 Gr. 17,30 Zang en piano 17,50 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Hoorspelen 22,00 Nws. 22,10 Vrije tijd 22.55 Nws. DONDERDAG 25 APRIL NTS: 15,25-17,15 Eurovisie? Rep. inter» land-voetbalwedstr. Italië-Noord-Ierland te Rome. KRO: 20,15 Kath. nws. 20,20 V. d. jeugd 20,55 Ko-okpraatje 21,05 Rep. 21,50 V. d, vrouw 22,00 Epiloog. VLAAMS BELGIë: 17,00-18,00 V. d. kind. 19,00 V. d. jeugd 19.30 Nws, 19,50 Documentaire progr, 20,20 Roberto, «peel- film 21,55 Film progr» 22,45 Nws, FRANS E-ELGlët 17,00-18,20 V. d. kind, 20,00 Act. 20,40 Rep. 21,10 Onbekend. Daarna: wereldnws. (Advertentie) DE ongerustheid over de atoom- bómproeven en het militaire gebruik van de atoomenergie is, na de verklaring van de Westduitse atoomgeleerden in nog wijder om vang aan de dag getreden. Ook de federatie van de West duitse vakbonden, die zes miljoen leden telt, heeft zich bij het protest van de geleerden aangesloten. Wan- neers zulks uitsluitend gaat tegen een militair gebruik van de atoom energie in de Bondsrepubliek, is dit weer koren op de molen van de Sovjet-Unie. Het is te hopen, dat de Westduitse vakbonden even als de Westduitse geleerden Moskou een dergelijk succes tenslotte niet gunnen en zich nu ook tegen weer loosheid van het westen zullen keren. QNDANKS de adviezen en waar schuwingen van de Britse re gering aan de reders, om voorlopig nog geen schepen door het Suez- kanaal te laten varen, zijn vorige week toch Britse schepen dit kanaal gepasseerd na de tolgelden aan de Egyptische kanaalmaatschappij te hebben betaald. Aan Amerikaanse rederijen is geadviseerd, om de tolgelden „onder protest" te betalen, zodat ook Amerikaanse schepen het kanaal weer zullen doorvaren. Van een voorlopige boycot van het kanaal, totdat Egypte een defi nitieve regeling van de vrije vaart heeft aanvaard, waarbij het kanaal „onttrokken wordt aan de politieke- invloedssfeer van een enkel land" kan zó praktisch niets komen. Het Suezkanaal wordt opnieuw in het wereldverkeer ingeschakeld, zonder dat Nasser op één belangrijk punt heeft gecapituleerd. Een ver nedering van de Europese mogend heden Engeland en Frankrijk is al dus het enige resultaat van Dulles' politiek. De westelijke alliantie is ontstaan uit de vrees voor een agressie van het communistische oosten. De be doeling van de Atlantische strategie is nu, het communistische blok af te schrikken van elke poging tot agressie. Montgomery meent, dat de afge lopen tien jaar, waarin geen oorlog in het NAVO-gebied is uitgebroken, de juistheid en het succes van deze strategie hebben bewezen. Zolang de NAVO haar afschrikwekkende macht op peil kan houden, acht hij Snoeft Een ploeg geleerden van de Wisconsin-universiteit heeft laten weten, dat binnenkort snoep kan worden vervaar digd, dat niet schadelijk is voor de tanden. Men heeft lang moeten zoeken, maar nu is het experiment ten einde. De enige vraag blijft: Lusten de kinderen dit snoep? Pas op, hier kunt u niet door. Hier ligt oom begraven. king': IA (Advertentie)

de Stem | 1957 | | pagina 5